Jump to content

Ασφαλιση μετά το πτυχίο?


spiros25

Recommended Posts

ναι κι εγώ πιστεύω όπου θα είναι κανείς πιο μόνιμα και θα μπορεί να πηγαίνει κάθε μήνα (ή να δηλώνει ή να παίρνει το επίδομα), αλλά λέω αν κάποιος ξέρει κάτι πιο συγκριμένο emquestion

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

(ασε 2 χρόνια τώρα έχω ακούσει δεκάδες παπαριές από όλες τις βαθμίδες του ΟΑΕΔ.)

Αγαπητέ μου Κοτ, καταδέχτηκες εσύ, ο Κοτ, να ασχοληθείς με τον ΟΕΑΔ, και μάλιστα επί δύο έτη;

:blink:

Καρδούλα μου αν έχεις μάθει από τα 15 σου να συντηρήσαι μόνος σου και όλα τα βήματά σου από το φροντηστήριο στο λύκειο μέχρι το οιοδήποτε μεταπτυχιακό να τα πληρώνεις από δικά σου έσοδα καταπιάνεσαι με τα πάντα.

Όπως θα ξέρεις η κάρτα ανεργείας είναι το μόνο προσόν που χρειάζεται για να εργαστείς σαν επικουρικός γιατρός στην Ελλάδα. Αν δεν την έχεις δεν διορίζεσαι.

Απλά πράγματα.

Αν στον ένα χρόνο μετά την λήξη του χρόνου ειδίκευσης δεν έχεις πάρει θέση επικουρικού δεν παίρνεις ποτέ θέση σε δημόσιο νοσοκομείο. Τι και πως έξυπνο παιδί είσαι βγάλε τα ποσοστά και δες. Ελπίζω να σου έλυσα την απορία πως κάποιος αναγκάζεται να ασχοληθεί με τον ΟΑΕΔ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μοναδικέ μου Κοτ (είσαι ο μόνος του οποίου δεν αγγίζω τα ορθογραφικά παρεμπιπτόντως) εσύ δεν μας είχες γράψει ότι τελικά την πήρες τη θέση του Επικουρικού στη Λευκάδα, αλλά τελικά έδωσες μια μούντζα σε όλα και παραιτήθηκες και έφυγες εκτός Ελλάδος; Ή δεν τα θυμάμαι καλά;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πάλι στο προσωπικό το γυρίσαμε!

βίτρο, εντελώς φιλικά δηλαδή αλλά εδώ το ζητούμενο είναι να απολογηθεί ο καθένας μας για τις προσωπικές/επαγγελματικές του επιλογές? δε νομίζω.

(επίσης δε νομίζω πως είναι ο μόνος που δεν του διορθώνεις τα ορθογραφικά, εκτός κι αν εννοείς ο μόνος εκτός ενός συγκεκριμένου κύκλου, οπότε πάσο).

ευχαριστώ όλους τους συναδέλφους που απαντούν με διάθεση να βοηθήσουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Mrs Miniver, οκ, είπαμε να κάνουμε πλάκα, αλλά ας μην χρεωθώ με κύκλους, παρακαλώ. Δεν ανήκω σε κανέναν κύκλο, τετράγωνο, τρίγωνο, πολύγωνο κλπ, εκτός φυσικά από τον "κύκλο των χαμένων γιατρών ορθογράφων"!

emdots

ΥΓ: αν θεωρείς ότι ξέφυγε η συζήτηση μετακίνησέ την. Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μοναδικέ μου Κοτ (είσαι ο μόνος του οποίου δεν αγγίζω τα ορθογραφικά παρεμπιπτόντως) εσύ δεν μας είχες γράψει ότι τελικά την πήρες τη θέση του Επικουρικού στη Λευκάδα, αλλά τελικά έδωσες μια μούντζα σε όλα και παραιτήθηκες και έφυγες εκτός Ελλάδος; Ή δεν τα θυμάμαι καλά;

Κοίταξε καρδιά μου. Δεν θέλω να επεκταθώ στο πως και γιατί. Απλά το να φτάσει η Λευκάδα σε μένα που ήμουν χωρίς κάρτα ανεργίας άρα τελευταίος στη λίστα κάτι σημαίνει για τη θέση και τις προοπτικές που σου έδινε.

Αλλά το βασικό είναι η αδικία που συμβαίνει στον κλάδο μας που ενώ από την μία σου αρνούνται την κάρτα ανεργίας, από την άλλη η μαγική αυτή καρτούλα αποτελεί βασικό στοιχείο για διάφορες παροχές όπως πρόσληψη σαν επικουρικός, σεμινάρια, μεταπτυχιακά.

Η ηλίθια λογική του νομοθέτη ότι ο γιατρός μπορεί να ανοίξει ιατρείο άρα δεν δίνω παροχές σε τεμπέληδες που δεν θέλουν να δουλέψουν είναι από όπου και να την πιάσεις λάθος. Δηλαδή οι υπόλοιποι επαγγελματικοί κλάδοι δεν μπορούν να ανοίξουν δικό τους μαγαζάκι και μάλιστα με μικρότερο κόστος ιατρείου; Για παράδειγμα ένα εξεταστικό κρεββάτι που θα χρειαστείς να βάλεις στο ιατρείο κοστίζει περί τα 1500 - 2000 ευρώ , ενώ για κάποιο γραφείο ή άλλη επιχείρηση αυτό μπρόρει να είναι το μέγιστο κόστος επίπλων που θα χρειαστεί.Για να μην πούμε για τους περιορισμούς σε τετραγωνικά τουαλέτες κ.α.

Και οι ηλίθιοι συνδικάλιστές και εκπρόσωποι του συλλόγου είναι αλλού για αλλού και όταν αναφέρεται το θέμα σου λένε ιστορίες για αρκούδες και λύκους. Τελικά στον κλάδο μας όποιος έχει το παλούκι πρέπει να τρέξει να το βγάλει ίσως να ανοίξει τον δρόμο για τους νεότερους. Οι υπόλοιποι θα ασχολούνται με μικροπρέπειες και λοιπά φρουφρού και αρώματα μιας και το θέμα λόγω γνωριμιών θέσεων και καταστάσεων δεν τους αγγίζει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρ. 15.28γ Επιδόματα ανεργίας

Παρ. 15.28 γ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ.

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ:

Μισθωτοί των οποίων καταγγέλθηκε από τον εργοδότη ή έληξε η σύμβαση εργασίας και που έχουν ασφαλισθεί στον κλάδο ανεργίας του ΟΑΕΔ μπορούν με ορισμένες προϋποθέσεις να εισπράξουν από τον ΟΑΕΔ επίδομα ανεργίας.

ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ

Οι νόμοι και οι αποφάσεις που καλύπτουν την παροχή είναι οι εξής:

• Ν.Δ. 2961/1954 (άρθρο 11)

• Ν. 1545/85

• Ν. 1836/89 (άρθρο 15)

• Ν. 1892/1990 (άρθρο 37)

• Ν. 3552/4.4.07 (άρθρο 5)

ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ

Η αίτηση υποβάλλεται εντός 60 ημερών από την ημερομηνία απόλυσης.

Η επιδότηση ανεργίας αρχίζει από την ημέρα της εγγραφής στην Τοπική Υπηρεσία.

Αιτήσεις που υποβάλλονται κατά το πρώτο 7ημερο μετά την καταγγελία επιδοτούνται από την 7η ημέρα.

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ:

Αν επιδοτείται για πρώτη φορά:

• Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας το χρόνο τα δύο προηγούμενα χρόνια, πριν από την επιδότησή του. Το τελευταίο όμως 14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες.

• Επίδομα ανεργίας παίρνει και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει στα δύο προηγούμενα, πριν από την απόλυσή του, 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες), από τις οποίες 80 ημέρες, το λιγότερο το χρόνο.

Αν επιδοτείται για δεύτερη φορά:

Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 125 ημέρες εργασίας το τελευταίο 14μηνο, πριν από την απόλυσή του, χωρίς να υπολογίζονται (στις 125) οι ημέρες εργασίας των δύο τελευταίων μηνών.

Για τους απασχολούμενους σε τουριστικά επαγγέλματα (ή και εποχιακά π.χ. μουσικοί, ηθοποιοί κ.α ) αρκούν 100 ημέρες εργασίας το τελευταίο 12μηνο.

Για ορισμένες κατηγορίες (π.χ. αλιεργάτες ) αρκούν 100 ημέρες εργασίας το τελευταίο 14μηνο.

Διάρκεια επιδότησης:

Η διάρκεια της επιδότησης εξαρτάται από το πόσες ημέρες εργασίας έχει πραγματοποιήσει ο ασφαλισμένος στα προαναφερόμενα κρίσιμα χρονικά διαστήματα (14μηνο. 12μηνο ή διετία).

ΠΙΝΑΚΑΣ

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ

ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΣΕ ΟΙΚΟΔΟΜΟΙ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ

ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΑ ΕΠΑΓ/ΤΑ

ΑΛΙΕΡΓΑΤΕΣ

14ΜΗΝΟ 12ΜΗΝΟ 14ΜΗΝΟ

Ημέρ. Εργας Ημέρ. Εργας Ημέρ. Εργας

125-1491 100-149 100-149 5μηνες

150-1792 150-179 150-1792 6 μήνες

180-2193 180-219 180-2193 8 μήνες

220-249 220-249 220-249 10 μήνες

250 και άνω 250 και άνω 250 και άνω 12 μήνες

210 και συμπλήρωση 210 και άνω 210 και συμπλήρωση 12 μήνες

του 49ου έτους ηλικίας του 49ου έτους ηλικίας

• Ή 200 στη διετία

• Ή 250 στη διετία

• Ή 300 στη διετία

Το επίδομα καταβάλλεται μια φορά το μήνα για 25 ημέρες.

Βασικό ημερήσιο επίδομα από 01/05/2007 : 14,69 € ( μηνιαίο 367,25€).

Για κάθε μέλος της οικογένειας το επίδομα προσαυξάνεται κατά 10%.

Παρέχεται η δυνατότητα στους μισθωτούς, της μεταφοράς του δικαιώματος ανεργίας, στα Κράτη – Μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης για αναζήτηση εργασίας, με βάση στον Κανονισμό 1408/71/ΕΟΚ (Έντυπο Ε303 για μεταφορά επιδότησης) με την προϋπόθεση ότι:

• Έχουν εγγραφεί πριν από την αναχώρησή τους στην αρμόδια Υπηρεσία Απασχόλησης για αναζήτηση εργασίας και έχουν παραμείνει στη διάθεση των Υπηρεσιών αυτών τουλάχιστον 4 εβδομάδες μετά την έναρξη της ανεργίας τους.

• Έχουν εγγραφεί εντός 7 ημερών στις αρμόδιες Υπηρεσίες του Κράτους – Μέλους όπου μεταβαίνουν. Το δικαίωμα μεταφοράς διατηρείται για 3 μήνες , κατά ανώτατο όριο.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

1. Έγγραφο Καταγγελίας Σύμβασης Εργασίας ή βεβαίωση Λήξης Σύμβασης Ορισμένου χρόνου.

2. Βιβλιάριο ενσήμων του (της) ενδιαφερομένου (-ης) της τελευταίας διετίας.

3. Οικογενειακό βιβλιάριο Ασθενείας, εφόσον υπάρχουν συντηρούμενα μέλη.

4. Πρόσφατο Εκκαθαριστικό Σημείωμα Εφορίας ή εφόσον δεν υπάρχει, επικυρωμένο αντίγραφο της τελευταίας δήλωσης εισοδήματος.

5. Αστυνομική Ταυτότητα του ασφαλισμένου.

6. Υπεύθυνη Δήλωση Ν. 1599/86, την οποία θα συμπληρώσει ο ενδιαφερόμενος σύμφωνα με τις υποδείξεις της Υπηρεσίας.

http://www.oaed.gr/Pages/SN_58.pg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοτ, σωστά τα λες εδώ, αλλά πρόσεξε τι είπε το παιδί πιο πάνω:

δεν μπορουν πλεον να γραφτουν στον οαεδ οι γιατροι,οι μηχανικοι και οι δικηγοροι γιατι θεωρουνται ελευθεροι επαγγελματιες.αυτο μου ειπαν πριν 5-6 μηνες που ειχα παει να γραφτω.

Εγώ έχω κάποια χρόνια που δεν ασχολούμαι με τον ΟΑΕΔ, αλλά αν ισχύουν αυτά που έγραψε, το πρόβλημα είναι κοινό για γιατρούς, δικηγόρους και πολιτικούς μηχανικούς. Φυσικά, το κόστος "γραφείου" των άλλων από το κόστος "ιατρείου" το δικό μας απέχει παρασάγγας. Αλλά νομικά υποθέτω, ακόμα κι αν κάναμε ενέργειες, δεν θα μπορούσαμε να αιτιολογήσουμε το γιατί απαιτούμε διαφορετική μεταχείρηση από τους λοιπούς ελεύθερους επαγγελματίες. (θα μας πουν, ΟΚ ο εξοπλισμός κοστίζει, αλλά τα χρήματα που θα βγάλετε είναι πολλαπλάσια -εδώ γελάμε- και θα γίνει απόσβεση).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοτ, σωστά τα λες εδώ, αλλά πρόσεξε τι είπε το παιδί πιο πάνω:

δεν μπορουν πλεον να γραφτουν στον οαεδ οι γιατροι,οι μηχανικοι και οι δικηγοροι γιατι θεωρουνται ελευθεροι επαγγελματιες.αυτο μου ειπαν πριν 5-6 μηνες που ειχα παει να γραφτω.

Εγώ έχω κάποια χρόνια που δεν ασχολούμαι με τον ΟΑΕΔ, αλλά αν ισχύουν αυτά που έγραψε, το πρόβλημα είναι κοινό για γιατρούς, δικηγόρους και πολιτικούς μηχανικούς. Φυσικά, το κόστος "γραφείου" των άλλων από το κόστος "ιατρείου" το δικό μας απέχει παρασάγγας. Αλλά νομικά υποθέτω, ακόμα κι αν κάναμε ενέργειες, δεν θα μπορούσαμε να αιτιολογήσουμε το γιατί απαιτούμε διαφορετική μεταχείρηση από τους λοιπούς ελεύθερους επαγγελματίες. (θα μας πουν, ΟΚ ο εξοπλισμός κοστίζει, αλλά τα χρήματα που θα βγάλετε είναι πολλαπλάσια -εδώ γελάμε- και θα γίνει απόσβεση).

Κοίτα. Ο νόμος ορίζει ότι οι ασφαλισμένοι του ΤΣΑΥ, του ταμείου νομικών και του ταμείου μηχανικών εφόσον έχουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος δεν δικαιούνται κάρτα ανεργείας πέρα του χρόνου και υπάρχει και μία θολή θέση αν δικαιούνται επίδομα ανεργείας πέρα της μίας φορας για ένα χρόνο.

Η διάταξη είναι του 1995 αλλά γινόταν τα στραβά μάτια ίσως και να μην είχε προκύψει θέμα δεν ξέρω. Εγώ το πρόβλημα το αντιμετώπισα το καλοκαίρι του 2005 όταν χρειάστηκε για οικογενειακούς λόγους να γυρίσω Ελλάδα και έπρεπε να βρώ κάτι να κάνω άμα χρειαζόταν να μείνω. Πήγα να καταθέσω τα χαρτιά μου για επικουρικός και μου είπαν χωρίς κάρτα πας στο τέλος της λίστας σαν ελεύθερος επαγγελματίας. Πήγα στον ΟΑΕΔ όπου μου είπαν ότι το επίδομα το έχασες, και δεν δικαιούσαι κάρτα ανεργίας. Μου δώσαν τον αριθμό της διάταξης. Σε συζήτητση με ένα παλαιό συμμαθητή μου δικηγόρο το ερμηνεύσαμε ότι δεν δικαιούμαι να πάρω επίδομα ξανά αλλά δικαιούμαι κάρτα. Η διευθύντρια ήταν ανένδοτη. Σε ερώτηση τηλεφωνική στα κεντρικά του ΟΑΕΔ μου είπαν ότι είχα δίκαιο. Κάνουμε έγγραφο για γραπτή απάντηση όπου μου απαντούν ότι δεν δικαιούμαι ούτε κάρτα. Σε τηλεφωνική επικοινωνία μου είπαν από τα κεντρικά ότι τους είχα παρασύρει με την επιχειρηματολογία μου στην τηλεφωνική επικοινωνία μας αλλά ρωτήσαν το νομικό τους σύμβουλο και τους απαντήσαν αλλιώς.

Θα συμφωνήσω ότι ότι ισχύει το ίδιο για οδοντίατρους, φαρμακοποιούς, δικηγόρους και μηχανικούς αλλά είμαστε οι μόνοι που πρίν ξεκινήσουμε έχουμε μισθωτή εργασία. Οι υπόλοιποι δεν έχουν εργασία πρίν ξεκινήσουν το ελεύθερο επάγγελμα οπότε δεν μπορούν να γραφτούν στο ταμείο ούτως ή άλλως οπότε δεν το κινούν το θέμα. Από την άλλη μεριά είμαστε ο μόνος κλάδος στον οποίο ότι και να κάνεις από μεταπτυχιακό εως να πάρεις επιδότηση ιατρείου απαιτείται να έχεις κάρτα ανεργείας (σου δίνει περισσότερα μόρια). Τρίτο είμαστε ο μόνος κλάδος που από τη στιγμή που θα τελειώσεις τη μισθωτή εργασία μέχρι τη στιγμή που θα έχεις δικαίωμα να ανοίξεις ιατρείο σαν ειδικός χρειάζονται το ελάχιστο 6 μήνες (2 μήνες μέχρι να δώσεις εξετάσεις και 3-6 μήνες μέχρι να υπογραφεί ο τίτλος ειδικότητος από τη νομαρχία) αν βάλουμε και τυχόν αποτυχίες στις εξετάσεις τότε βράστα. Και τέταρτο είμαστε ο μόνος κλάδος όπου είναι σχεδόν αδύνατο να συμπληρώσεις ένσημα ΙΚΑ μετά αλλά και πρίν την ειδικότητα. Η διάταξη ορίζει ότι δικαιούσαι κάρτα ανεργίας για 6 μήνες αν έχεις 56 ένσημα ΙΚΑ για μισθωτή εργασία ΣΑΝ ΙΑΤΡΟΣ ( το τονίζω γιατί έχει σημασία δεν μπορείς πχ να πείς πάω 5 μήνες γραμματέας ή χαμάλης ρε παιδί για να πάρω τα 56 ένσημα) . Κανένας πλήν του δημοσίου και του Ιατρικού άντε και το Υγεία δεν σε ασφαλίζει σαν μισθωτό στο ΙΚΑ. Όλοι δουλεύουν με απόδειξη παροχής υπηρεσιών στην οποία δεν μπορείς να ασφαλιστείς στο ΙΚΑ παρά μόνο σαν Ιατρός ελεύθερος επαγγελματίας στο ΤΣΑΥ. Άρα αν διακόψεις δεν δικαιούσαι κάρτα. (δεν προβλέπεται για τους ασφαλισμένους του ΤΣΑΥ).

Και ένα τελευταίο. Οι λοιποί ελεύθεροι επαγγελματίες δεν είναι μόνο οι γιατροι οι δικηγόροι και οι αρχιτέκτονες. Είναι πχ και οι οικονομολόγοι πχ οι οποίοι και αυτοί μπορούν να εργαστούν αυτόνομα. Έχεις δει κανένα να προσλαμβάνεται σε καμία επιχείρηση με απόδειξη παροχής υπηρεσιών. Αντίθετα έχουν ΙΚΑ και με την κάρτα ανεργείας έχουν τα μόρια να επαναπροσληφθούν με Stage ή επιδότηση μέσω ΑΣΕΠ. Οι δικηγόροι από τη στιγμή που θα εγγραφούν στο ταμείο τους παίρνουν ένα επίδομα της τάξης των 300 ευρώ. Εμείς έχουμε κάτι τέτοιο; Και οι μηχανικοί και οι δικηγόροι έχουν καταφέρει να μην μοριοδοτείται η ανεργεία.

Στην τελική δεν λέω για καμία παρανομία. Απλά ή να δικαιούσαι όπως και όλοι οι υπόλοιποι εργαζόμενοι να παίρνεις κάρτα ανεργείας για όσο καιρό είσαι άνεργος ή για να είμαστε 'δίκαιοι' με τους άλλους ελευθεροεπαγγελματίες να πάψει να μοριδοτειται η ανεργία όπως συμβαίνει και σε αυτούς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πάντως το 2006 που πήγα να βγάλω κάρτα (μόνο) μετά από μια σύντομη περίοδο απασχόλησης στον ιδιωτικό τομέα, στον ΟΑΕΔ δε μου είπαν απολύτως τίποτα. μπορεί άραγε το ψάξιμο που τους έκανες να άλλαξε κάτι? χμμμμμμμ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε τηλεφωνική επικοινωνία μου είπαν από τα κεντρικά ότι τους είχα παρασύρει με την επιχειρηματολογία μου στην τηλεφωνική επικοινωνία μας αλλά ρωτήσαν το νομικό τους σύμβουλο και τους απαντήσαν αλλιώς.

Ναι, αυτό ομολογώ ότι συμβαίνει. Όταν ξεκινάει κανείς να διαβάσει τα ποστ σου, έχει τη δική του επιχειρηματολογία στο κεφάλι του, αλλά μέχρι να τελειώσει το σεντόνι φεύγει με τη δική σου επιχειρηματολογία.

emstupid

Επί της ουσίας, δεν διαφωνώ με όσα λες, δεν ξέρω όμως αν στέκονται νομικά. Μόνο ένας δικηγόρος μπορεί να το πει αυτό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

πάλι άρχισε τα κόλπα ο ΟΑΕΔ. αν κάποιος έχει ιδέα του τί παίζει εδώ και 10 μέρες, ας επικοινωνήσει μαζί μου via pm. πολύ ξεφτίλα!

:o

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

καλησπερα.θα θελα να πω την εμπειρια μου πανω σε αυτο το θεμα.μια συναδελφος επρεπε να κανει επεμβαση.εβγαλε χαρτι αποριας απο την διευθ υγιεινης(μαλλον μεσω Αβαθμιας επιτροπης) κ δεν πληρωσε τιποτα.δεν ξερω ακριβως πως κ που αλλα θα μαθω κ θα σας πω εντος ημερων.παντως ειμαι 100% σιγουρος οτι γινεται κατι τετοιο κ καλυπτουν τα παντα!απλα δεν ξερω ακριβως αυτην την στιγμη την ολη διαδικασια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα.θα θελα να πω την εμπειρια μου πανω σε αυτο το θεμα.μια συναδελφος επρεπε να κανει επεμβαση.εβγαλε χαρτι αποριας απο την διευθ υγιεινης(μαλλον μεσω Αβαθμιας επιτροπης) κ δεν πληρωσε τιποτα.δεν ξερω ακριβως πως κ που αλλα θα μαθω κ θα σας πω εντος ημερων.παντως ειμαι 100% σιγουρος οτι γινεται κατι τετοιο κ καλυπτουν τα παντα!απλα δεν ξερω ακριβως αυτην την στιγμη την ολη διαδικασια

Νομίζω αυτό γίνεται μόνο σε περιπτώσεις που κάποιος πρόκειται να κάνει κάποια επέμβαση ή θεραπεία.Χρειάζεται οπωσδήποτε βεβαίωση από ειδικό.

Δε μπορείς να βγάλεις βιβλιάριο απορίας για να το έχεις απλά μήπως κάποια στιγμή σου χρειαστεί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα.θα θελα να πω την εμπειρια μου πανω σε αυτο το θεμα.μια συναδελφος επρεπε να κανει επεμβαση.εβγαλε χαρτι αποριας απο την διευθ υγιεινης(μαλλον μεσω Αβαθμιας επιτροπης) κ δεν πληρωσε τιποτα.δεν ξερω ακριβως πως κ που αλλα θα μαθω κ θα σας πω εντος ημερων.παντως ειμαι 100% σιγουρος οτι γινεται κατι τετοιο κ καλυπτουν τα παντα!απλα δεν ξερω ακριβως αυτην την στιγμη την ολη διαδικασια

Επειδη εζησα την περιπτωση αυτη στη Σουηδια οπου βρισκομαι τωρα και χρειαστηκε να παω στο νοσοκομειο χωρις το Ε111 οπου και δυστυχως πληρωσα 250 ευρω,εψαξα το θεμα παρα πολυ καλα και απο Ελλαδα μου απηντησαν οτι οντως τους ανεργους γιατρους καθως και τους απορους,ξεφτιλα ε....,μας καλυπτει η προνοια για οτιδηποτε μας συμβει,αλλα δυστυχως για μενα μονο στην Ελλαδα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οπου και δυστυχως πληρωσα 250 ευρω

Μόνο 250 ευρώ για επέμβαση; Εδώ δεν φτάνουν ούτε για φακελάκι σκωληκοειδίτιδας.

Λαθος καταλαβες φιλε.250 για ενα κρυολογημα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α! Πόσες μέρες νοσηλεύτηκες;
καμια απλη εξεταση και συνταγογραφηση
Α! Πόσες μέρες νοσηλεύτηκες;
καμια απλη εξεταση και συνταγογραφηση
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 years later...

Α! Πόσες μέρες νοσηλεύτηκες;
καμια απλη εξεταση και συνταγογραφηση
Α! Πόσες μέρες νοσηλεύτηκες;
καμια απλη εξεταση και συνταγογραφηση

Kαλησπερα!

Θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος δικαιουται επιδομα ανεργιας αφου τελειωσει το αγροτικο,και εφόσον εχει κανει ενα μερος της ειδικοτητας (συγκεκριμενα 2 χρονια )πριν απο το αγροτικο.

Ευχαριστω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Kαλησπερα!

Θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος δικαιουται επιδομα ανεργιας αφου τελειωσει το αγροτικο,και εφόσον εχει κανει ενα μερος της ειδικοτητας (συγκεκριμενα 2 χρονια )πριν απο το αγροτικο.

Ευχαριστω!

Απ όσο ξέρω μπορούσες να είχες πάρει επίδομα μετά που έκανες αυτά τα 2 χρόνια. Τώρα όχι, δεν μπορείς να πάρεις. Επρεπε να το ζητήσεις τότε. (τονίζω το απ όσο ξέρω, μπορεί να έχει αλλάξει εν τω μεταξύ).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Kαλησπερα!

Θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος δικαιουται επιδομα ανεργιας αφου τελειωσει το αγροτικο,και εφόσον εχει κανει ενα μερος της ειδικοτητας (συγκεκριμενα 2 χρονια )πριν απο το αγροτικο.

Ευχαριστω!

Εκτός του ότι είναι άσχετο το ερώτημα με το θέμα του topic έχει απαντηθεί στην κατάλληλη ενότητα των αγροτικών.

Δε δικαιούσαι επίδομα ΟΑΕΔ μετά το αγροτικό. Επίδομα δικαιούσαι μετά από μέρος ή ολόκληρη την ειδικότητα (εφόσον συντρέχουν κι άλλοι λόγοι και στις δύο περιπτώσεις).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.