Jump to content

Ασφαλιση μετά το πτυχίο?


spiros25

Recommended Posts

Καλημερα παιδια.Μια ερωτηση να κανω κ γω σαν μικρο παιδι...

Πηρα κ γω το πτυχιο απτα ωραια ιωαννινα δηλωσα τον ενα χρονο χειρουργικης μου μπηκα φανταρος κ τωρα απολυομαι.Αν παν ολα καλα (γεννες,αδειες κτλ κτλ) ξεκιναω τον αυγουστο, αρα αγροτικο δεν προλαβαινω να κανω αν μεινουν ετσι τα πραγματα με τις προκυρηξεις...

Η ερωτηση μου ειναι η εξης:Απτην στιγμη που απολυθω μεχρι να ξεκινησω την ειδικοτητα ειμαι πουθενα ασφαλισμενος η πρεπει να γραφτω σε κανεναν ΟΑΕΔ?

Αν μπορει καποιος να μου απαντησει για να ταχω ολα ετοιμα στο μυαλο μου πριν απολυθω κ να μην τρεχω σε υπηρεσιες να ρωταω απο εδω κ απο κει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημερα παιδια.Μια ερωτηση να κανω κ γω σαν μικρο παιδι...

Πηρα κ γω το πτυχιο απτα ωραια ιωαννινα δηλωσα τον ενα χρονο χειρουργικης μου μπηκα φανταρος κ τωρα απολυομαι.Αν παν ολα καλα (γεννες,αδειες κτλ κτλ) ξεκιναω τον αυγουστο, αρα αγροτικο δεν προλαβαινω να κανω αν μεινουν ετσι τα πραγματα με τις προκυρηξεις...

Η ερωτηση μου ειναι η εξης:Απτην στιγμη που απολυθω μεχρι να ξεκινησω την ειδικοτητα ειμαι πουθενα ασφαλισμενος η πρεπει να γραφτω σε κανεναν ΟΑΕΔ?

Αν μπορει καποιος να μου απαντησει για να ταχω ολα ετοιμα στο μυαλο μου πριν απολυθω κ να μην τρεχω σε υπηρεσιες να ρωταω απο εδω κ απο κει

Ασφαλισμένος δεν είσαι σίγουρα(ΤΣΑΥ εννοώ)...Τώρα γι΄αυτό που ρωτάς για ΟΑΕΔ(επειδή ο κολλητός μου δουλεύει σε ΟΑΕΔ και μου εξήγησε)είναι επίσης λίγο πολύπλοκο εώς απίθανο.Τι εννοώ:Σου λένε ότι πριν ολοκληρώσεις την ειδικότητα δεν μπορείς να εγγραφείς αλλά ταυτόχρονα από ότι μου είπε δεν υπάρχει το ανάλογο έγγραφο που το επικυρώνει αυτό,απλά τους έδωσαν τέτοια γραμμή :splaaaats: ...ΧΑΟΣ δηλαδή...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

dil. me liga logia kanoume to stayro mas mi mas tixei tpt k koitame prin perasoume ton dromo....panemorfa!

δηλαδη με λιγα λοφια κανουμε τον σταυρο μας μη μας τυχει τπτ κ κοιταμε αριστερα-δεξια κ παλι αριστερα πριν περασουμε τον δρομο...Πανεμορφα!

edit: pls re-write in greek or english :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emevlogies emevlogies emevlogies .Πέρα από την πλάκα έτυχε σε γνωστή μου συνάδελφο πρόσφατα,μάλιστα ήταν και σοβαρό ατύχημα,και βρήκε άκρη μέσω ΙΚΑ με διάφορες πατέντες αλλά δεν την ρώτησα το πως για να μπορέσω να σου απαντήσω.Εύχομαι βέβαια να μην μας χρειαστούν τέτοιες πληροφορίες .
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για να γραφτείς στον ΟΑΕΔ πρέπει να έχεις συμπληρωμένα 90 ή 100 ένσημα ΙΚΑ

(τουλάχιστο έτσι μας είπαν)

οπότε, στο τρίμηνο παίρνουμε μόμο 75, στο αγροτικό κανένα, τουτέστιν που@#$@&@α ανεργία

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για να γραφτείς στον ΟΑΕΔ πρέπει να έχεις συμπληρωμένα 90 ή 100 ένσημα ΙΚΑ

(τουλάχιστο έτσι μας είπαν)

οπότε, στο τρίμηνο παίρνουμε μόμο 75, στο αγροτικό κανένα, τουτέστιν που@#$@&@α ανεργία

Για την ακρίβεια δεν ασφαλίζεσαι στον ΟΑΕΔ στο ΙΚΑ ασφαλίζεσαι μέσω ΟΑΕΔ και χρειάζονται 60 μόρια.Τηλ. στον ΟΑΕΔ και μου το είπαν μια και βλέπω ότι υπάρχει έντονο ενδιαφέρον...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημερα παιδια.Μια ερωτηση να κανω κ γω σαν μικρο παιδι...

Πηρα κ γω το πτυχιο απτα ωραια ιωαννινα δηλωσα τον ενα χρονο χειρουργικης μου μπηκα φανταρος κ τωρα απολυομαι.Αν παν ολα καλα (γεννες,αδειες κτλ κτλ) ξεκιναω τον αυγουστο, αρα αγροτικο δεν προλαβαινω να κανω αν μεινουν ετσι τα πραγματα με τις προκυρηξεις...

Η ερωτηση μου ειναι η εξης:Απτην στιγμη που απολυθω μεχρι να ξεκινησω την ειδικοτητα ειμαι πουθενα ασφαλισμενος η πρεπει να γραφτω σε κανεναν ΟΑΕΔ?

Αν μπορει καποιος να μου απαντησει για να ταχω ολα ετοιμα στο μυαλο μου πριν απολυθω κ να μην τρεχω σε υπηρεσιες να ρωταω απο εδω κ απο κει

Η ερώτησή σου είναι ερώτηση κρίσεως. Είναι από αυτές που όταν τις κάνεις το επόμενο βήμα είναι να σε πιάνει μία κρίση. Και η πλάκα είναι ότι κανένα συνδικαλιστικό μας όργανο ή σύλλογος δεν έχει ασχοληθεί ποτέ με αυτό.

Καταρχήν ο ΟΑΕΔ δεν είναι ταμείο ασφάλισης. Οπότε και να γραφείς δεν έχεις καμία ασφάλιση.

Από την άλλη οι γιατροί πέρα απο ένα χρόνο απαγορεύεται να είμαστε άνεργοι και δεν δικαιούμαστε κάρτα ανεργίας. Είναι ένας παλαιός νόμος του Σημίτη για να μπούμε στην ΟΝΕ που ατόνησε πολύ γρήγορα και ενεργοποιήθηκε πριν 2 χρόνια ξανά για να καλύψει τα ποσοστά από την ανεργία των Ιατρών.

Τώρα από τη στιγμή που θα ξεκινήσεις να δουλεύεις ασφαλίζεσαι αυτόματα στο ΤΣΑΥ οπότε και σε καλύπτει ακόμα και αν είσαι άνεργος στον τομέα υγείας αν θυμάμαι καλά. Νομίζω και αυτό για διάστημα 1 ή 3 χρόνων. γενικά αν σαν γιατρός μείνεις άνεργος περισσότερο από 12 μήνες μαύρο φίδι που σε έφαγε. Καλύτερα να δηλώσεις ότι ξεκίνησες ιατρείο κάπου και να πληρώνεις το ΤΣΑΥ αυτασφαλιζόμενος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τώρα από τη στιγμή που θα ξεκινήσεις να δουλεύεις ασφαλίζεσαι αυτόματα στο ΤΣΑΥ οπότε και σε καλύπτει ακόμα και αν είσαι άνεργος στον τομέα υγείας αν θυμάμαι καλά.

emnono emnono emnono Έτσι την έπαθε η φίλη μου.Το ΤΣΑΥ σε καλύπτει πάλι από την στιγμή που θα αρχίσεις ειδικότητα και όχι στο ενδιάμεσο αγροτικού-ειδικότητας(όταν είσαι άνεργος δλδ)...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το είχα ψαξει και μετα απο επανειλημμενες ερωτησεις στο ΤΣΑΥ, οπου η καθε υπαλληλος ελεγε τα δικα της ... μου ειπαν:

Απο τη στιγμη που θα τελειώσεις το αγροτικό, οπότε θα σταματησει και η εισφορα σου στο ταμειο, καλυπτεσαι σε ιατροφαρμακευτικη περίθαλψη ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΕΞΑΜΗΝΟ. Απο εκει και μετα εισαι εντελως ανασφάλιστος απο το ΤΣΑΥ, εκτος αν αποφασίσεις να πληρώνεις μονος σου τις εισφορες. Αυτο δεν ξερω με ποιο τροπο γίνεται και δεν ξερω αν συμφερει, ή συμφερει καλυτερα μια ιδιωτική ασφαλισα. Ειναι γνωστο οτι οι παροχες του ταμειου δεν ειναι και απο τις καλυτερες...

Μετα ξανααρχιζει η ασφάλιση με τον διορισμο στο επόμενο σταδιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειναι γνωστο οτι οι παροχες του ταμειου δεν ειναι και απο τις καλυτερες...

Τώρα συγγνώμη κιόλας,(αν και κινδυνεύω να με παρεξηγήσεις μιας και είχα κάνει quote δικό σου ποστ και σε άλλο τοπικ) να ρωτήσω κάτι:

Από που γενικεύεις και λες ότι ειναι γνωστό ότι οι παροχές του ταμείου δεν είναι από τις καλύτερες? Τι άλλο θα ήθελες που δεν το παρέχει?

Ρωτάω για να μάθω ώστε αν χρειαστεί να πάω να κάνω ιδιωτική ασφάλεια.

Πάντως όσες φορές ή εγώ ή πολύ κοντινά μου άτομα χρειάστηκαν το ταμείο ακόμα και για σοβαρά περιστατικά - πολυδάπανα μια χαρά ήταν.

Αν βρεις χρόνο μας το αναλύεις.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1.Στα περισσότερα φαρμακεία δεν δέχονται καν συνταγες του ΤΣΑΥ, γιατι το ταμείο μετα δεν ζω, πληρωνει. Δεν ξερω αν αυτο ειναι μονο στην περιφερεια που αλλα το εχω ακουσει και απο αλλες μεγαλες πολεις.

2. Σε οδοντιατρικη περιθαλψη οταν μου χρειαστηκε μετα απο πολλη γραφειοκρατεια, οπυ επρεπε να παει καποιος προσωπικα στο ΤΣΑΥ για να καταθεσει χαρτια για δικαιολογηση εξοδων, η επιστροφη των χρηματων ηταν μηδαμινη. Την ιδια περίοδο η αδερφη μου απο το ΙΚΑ πηρε πολλα περισσοτερα, για αντιστοιχες εργασιες.

3. Δεν δικαιολογει τιποτα για γυαλια ορασεως, οταν τα περισσοτερα ταμεια, εχουν καποια συμμετοχη.

4. Σε επισκέψεις σε ιδιωτικα καθε ιατρεια, εξαρταται απο την καλη θέληση του καθε συναδέλφου για το ποσα θα παρει απο την επισκεψη. Καποια ταμεια εχουν συμβασεις.

5. Το παραρτημα στην περιοχη μου, εκλεισε για αρκετο καιρο, λογω καταχρησης χρηματων, εμεινε χωρις υπαλληλο, και γενικα για καθε προβλημα επρεπε να απευθυνομαστε στα κεντρικα της αθηνας.

Τωρα για νοσοκομειακες παροχες, δεν νομιζω οτι υπαρχουν διαφορες στα ταμεια.

Δεν ξερω αν αυτα που γραφω ισχυουν, αλλα ειδικα με το ΤΣΑΥ ειναι δυσκολο να συνεννοηθείς αν εισαι εκτος Αθηνων.

Δεν ειμαι υπερ της ιδιωτικης ασφαλισης, και οταν τελειωσε η ασφάλεια μου έμεινα σχεδον ενα χρονο ανασφαλιστη.

Οπου εχω αδικο, πες μου emoops

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1.Στα περισσότερα φαρμακεία δεν δέχονται καν συνταγες του ΤΣΑΥ, γιατι το ταμείο μετα δεν ζω, πληρωνει. Δεν ξερω αν αυτο ειναι μονο στην περιφερεια που αλλα το εχω ακουσει και απο αλλες μεγαλες πολεις.

2. Σε οδοντιατρικη περιθαλψη οταν μου χρειαστηκε μετα απο πολλη γραφειοκρατεια, οπυ επρεπε να παει καποιος προσωπικα στο ΤΣΑΥ για να καταθεσει χαρτια για δικαιολογηση εξοδων, η επιστροφη των χρηματων ηταν μηδαμινη. Την ιδια περίοδο η αδερφη μου απο το ΙΚΑ πηρε πολλα περισσοτερα, για αντιστοιχες εργασιες.

3. Δεν δικαιολογει τιποτα για γυαλια ορασεως, οταν τα περισσοτερα ταμεια, εχουν καποια συμμετοχη.

4. Σε επισκέψεις σε ιδιωτικα καθε ιατρεια, εξαρταται απο την καλη θέληση του καθε συναδέλφου για το ποσα θα παρει απο την επισκεψη. Καποια ταμεια εχουν συμβασεις.

5. Το παραρτημα στην περιοχη μου, εκλεισε για αρκετο καιρο, λογω καταχρησης χρηματων, εμεινε χωρις υπαλληλο, και γενικα για καθε προβλημα επρεπε να απευθυνομαστε στα κεντρικα της αθηνας.

Τωρα για νοσοκομειακες παροχες, δεν νομιζω οτι υπαρχουν διαφορες στα ταμεια.

Δεν ξέρω τι γίνεται εκτός Αθηνών. Για τα φαρμακεία στην Αθήνα δεν υπάρχει τέτοια πρόβλημα. Για γυαλιά νομίζω σε δραχμές δικαιολογούσε 20.000 (δλδ τίποτα).

Το 4. και το 5. δεν έχουν τίποτα να κάνουν με το ΤΣΑΥ.

Από προσωπική εμπειρία με δαπάνες σε ιδιωτικό νοσοκομείο το ΤΣΑΥ καλύπτει ένα συγκεκριμένο ποσοστό.

Άρα αν τα γυαλιά + ο οδοντίατρος είναι αυτά που κάνουν το ΤΣΑΥ να μην έχει τις καλύτερες παροχές, συμφωνώ μαζί σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Εάν κάποιος εργαστεί σε χώρο που δεν έχει σχέση με ιατρική...πχ διευθυντής σε κάποια επιχείρηση ή κάτι άλλο άσχετο πάντως, εκεί τι γίνεται? Του πληρώνουν μόνο ΙΚΑ ή πρέπει και ΤΣΑΥ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από προσωπική εμπειρία με δαπάνες σε ιδιωτικό νοσοκομείο το ΤΣΑΥ καλύπτει ένα συγκεκριμένο ποσοστό.

Τα καλά ταμεία (ΤΑΠ-ΟΤΕ, ΔΕΗ, Νομικών) καλύπτουν το σύνολο των εξόδων σε ιδιωτικές κλινικές

Εάν κάποιος εργαστεί σε χώρο που δεν έχει σχέση με ιατρική...πχ διευθυντής σε κάποια επιχείρηση ή κάτι άλλο άσχετο πάντως, εκεί τι γίνεται? Του πληρώνουν μόνο ΙΚΑ ή πρέπει και ΤΣΑΥ?

Μόνο το ΙΚΑ, εφόσον δεν εργάζεσαι σαν γιατρός.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εξαρτάται τι σχέση εργασίας θα έχεις:

Αν κάνουν πρόσληψη (σύμβαση μερικού χρόνου), τότε σε ασφαλίζουν και στο ΤΣΑΥ, αν όμως δουλεύεις με αποδείξεις παροχής υπηρεσιών, τότε πρέπει να ασφαλιστείς μόνος σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Καλημέρα.Δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί πιο παλιά,εγώ όμως σήμερα έμαθα ότι οι γιατροί δεν δικαιούμαστε να γραφτούμε για κάρτα ανεργίας,λόγω του ότι έχουμε άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.Η τεράστια αναμονή΄ούτε που τους νοιάζει.Υπάρχει κάποιος που έχει καταφέρει να γραφτεί στον ΟΑΕΔ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι...

ειχα γραφτει παλια πριν ξεκινησω να δουλευω (δεν ξερω τι ισχυει τωρα)

αλλα ολοι οι γιατροι μπορουν να γραφονται στο ταμειο ανεργειας+μετα απο λιγο τσακωμο για τα ενσημα να παιρνουν σε καποιες περιπτωσεις επιδομα ανεργιας )για τα ιδια ενσημα σε αλλους δινουν επιδομα και σε αλλους οχι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν μπορουν πλεον να γραφτουν στον οαεδ οι γιατροι,οι μηχανικοι και οι δικηγοροι γιατι θεωρουνται ελευθεροι επαγγελματιες.αυτο μου ειπαν πριν 5-6 μηνες που ειχα παει να γραφτω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να μην γινεται συγχηση ομως δεν μπορουν να γραφτουν για να συμμετεχουν σε σεμιναρια κτλ

ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΜΩς ΝΑ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΑΝΕΡΓΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΝ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να μην γινεται συγχηση ομως δεν μπορουν να γραφτουν για να συμμετεχουν σε σεμιναρια κτλ

ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΜΩς ΝΑ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΑΝΕΡΓΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΝ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ

Αμαντα μου έχεις ένα λάθος.

Όπως είπε και ο φίλος παραπάνω μετά το χρόνο οι γιατροί, οι μηχανικοί και οι δικηγόροι παύουν να έχουν δικαίωμα ΚΑΡΤΑΣ ΑΝΕΡΓΕΙΑΣ. (να δηλώνουν δηλαδή πως είναι άνεργοι, μην το συγχέεις με το επίδομα). Ακόμα και αν υπογράψεις υπεύθυνη δήλωση σου λένε ότι δεν μπορείς να καταχωρηθείς άνεργος γιατί μπορείς να ανοίξεις ιατρείο και να είσαι αυτοαπασχολούμενος και για να μην το κάνεις ...... (ασε 2 χρόνια τώρα έχω ακούσει δεκάδες παπαριές από όλες τις βαθμίδες του ΟΑΕΔ.)

Η παπαριά είναι ότι κάθε φορά που μπορείς να συγκεντρώσεις τις προϋποθέσεις για επίδομα (56 ενσημα ΙΚΑ) σου ξαναδίνουν την κάρτα για όσο καιρό δικαιούσαι και παίρνεις το επίδομα και μετά στην παίρνουν πίσω και σου λένε από τώρα είσαι γραμμένος στους καταλόγους ελεύθερος επαγγελματίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

(ασε 2 χρόνια τώρα έχω ακούσει δεκάδες παπαριές από όλες τις βαθμίδες του ΟΑΕΔ.)

Αγαπητέ μου Κοτ, καταδέχτηκες εσύ, ο Κοτ, να ασχοληθείς με τον ΟΕΑΔ, και μάλιστα επί δύο έτη;

:blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ξέρει κανείς αν έχουμε περιορισμούς σε ποιάς πόλης τον ΟΑΕΔ μπορούμε να κάνουμε εγγραφή όταν τελειώσουμε από μια δουλειά? εκεί που ήταν η δουλειά ή εκεί που μας ενδιαφέρει να είμαστε για να παίρνουμε το επίδομα πχ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εκεί που μένεις κάνεις την εγγραφή, τουλάχιστον έτσι ήταν πριν από κάποια χρόνια. Τελείωσα από μια δουλειά στην Κρήτη και μετά πήρα επίδομα στην Αθήνα. Έκανα εγγραφή στην Αθήνα με την καινούρια μου διεύθυνση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.