Jump to content

Greekmeds και Εθελοντισμός / ΜΚΟ


Recommended Posts

αν ρωτάς εμένα, προς τι ο προβληματισμός, αυτό προσπάθησα να το διατύπωσω στο μηνυμά μου...

Δεν έχω καμιά αντιρρηση ή προβληματισμό για την παράθεση της προσωπικής εμπειρίας και γνώμης...

Αυτό εξάλλου ειναι το ζητούμενο!!!Γι'αυτό εξάλλου δημιουργήθηκε η παρούσα θεματική ενότητα!!!

Αυτά μοναχά  έχουμε και μπορούμε να δώσουμε: τη γνώμη μας και την εμπειρία μας...

Οι οποίες οφείλουν να είναι σεβαστές ,ανεξάρτητα με το αν είναι λαθεμένες ή σωστές.

Το τι γράφουμε , στην τελική, χαρακτηρίζει εμας τους ιδιους...

Αυτό που με προβλημάτισε ήταν οτι η αντιθετη γνώμη δεν ήρθε μεσα από την έκθεση προσωπικής εμπειρίας ,

η οποία θα ήταν καλοδεχούμενη , ίσως και περ/ρο βοηθητική και αποτελεσματική ως προς την πειθώ,

αλλά , όπως έγραψα  "... με τη μορφή «ανωτέρου που κραδαίνει το δάκτυλο» για να συμμορφώσει το «άσωτο μέλος»...."

(Ετσι , νομίζω , οτι διαφάνηκε μέσα από τα ερωτήματα που αφορούσαν στην έκταση εθελοντικής δράσης ,την

υπόνοια στην υπογραφή...

αν κάνω λάθος ,συγχωρέστε με...αλλά τα ερεθίσματα που εχω από τη συμμετοχή μου στον ΕΕΣ ,

από την εκπαίδευση μέχρι την τακτική εθελοντική εργασία ,με οδήγησαν στο να σχηματίσω αυτον το προβληματισμό...)

Κι εγω είμαι της αποψης να μην υποχωρείς  και να προσπαθείς  να παραμερίζεις  ό,τι  σου φαίνεται να εμποδίζει

την προσηλωσή σου στην επιλογή σου να διοχετευσεις την προσδοκία σου για αλληλεγγυη μεσω οργανωμένης

εθελοντικής οργανωσης (αυτό κάνω εξάλλου κι εγώ εδώ και δυομιση  χρόνια ),γιατί πρωτα και κύρια υπερέχει ο σκοπός 

...αλλά δεν ειναι ορθό να λησμονούμε οτι η εθελοντική μας δράση  οφείλει να συνδυάζεται  με ταπεινότητα, υπομονή και επιμονή και όποτε τυχαίνει να αμφισβητείται να επιλέγεται η οδός του παραδείγματος   και του ήθους και όχι της απαίτησης για συμμόρφωση συντονη με το γόητρο της ομάδας , γιατί συν τοις άλλοις εμεις οι εθελοντές είμαστε και οι διαφημιστές της οργάνωσης με την όλην στάση μας... και αυτά που λεώ δεν είναι μόνο απόρροια δικών μου σκέψεων,αλλά και τα διδάχθηκα κατά τη θεωρητική εκπαίδευση και μου τα υπέδειξαν με το παράδειγμά τους οι εκπαιδευτές και οι ουσιατικοί εθελοντές και όχι "εθελοντές"

Τροποποιήθηκε από tik-tak
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημερα και παλι,

Το να εχεις την γνωμη μονο ενος ανθρωπου για ενα θεμα δεν σου δινει την συνολικη εικονα.

Ειπα στην απαντηση μου οτι οσοι ερχονται για ασχετους λογους στους εθελοντες σαμαρειτες, τελικα φευγουν γιατι βλεπουν και οι ιδιοι οτι δεν μπορουν να συντονιστουν με το εθελοντικο πνευμα.

Επισης ρωτησα τον συναδελφο σαμαρειτη ποσο καιρο εμεινε στο σωμα και αν ειχε βοηθησει στο μαζεμα του υλικου στην αποθηκη γιατι για εμας που δουλευουμε σε αυτο το κομματι σημαινει πολλα.

Σε καθε ομαδα ανθρωπων ,εθελοντικη ή μη , υπαρχουν και καποιοι που "φαλτσαρουν"

Αυτοι ειναι που ερχονται και φευγουν

Το θεμα ειναι κατα ποσο εσυ θελεις να βοηθησεις και ο μονος τροπος να το κανεις ειναι να μεινεις εκει και να προσπαθησεις.

Αυτος ειναι και ο λογος που ρωτησα ποσο καιρο εμεινε κοντα μας και σε ποσες αποστολες πηρε μερος.

Εχω δει κατα καιρους γιατρους και νοσηλευτες να ερχονται στο σωμα για την αποκτηση καποιας βεβαιωσης , εχω δει ακομα κοσμο να ερχεται στο σωμα γιατι νομιζει οτι θα αποκτησει γνωριμιες που θα βοηθησουν την καριερα του.

Αυτα δεν τα ανεφερε ο συναδελφος πουθενα και μου φαινεται περιεργο το οτι αναφερει καλα σχολια μονο για τους υπαλληλους και το προγραμμα εκπαιδευσης (που βγαινει απο τους υπαλληλους).

Γι αυτο τον λογο τον καλεσα να γυρισει παλι , να λυσουμε τις αποριες του και να μπορεσει να δουλεψει και παλι εθελοντικα μαζι μας.

Αν θελεις να προσφερεις πραγματικα καθεσε και προσπαθεις, η φυγη ποτε δεν ειναι λυση για οσους ενδιαφερονται.

Ευχαριστω για τον χρονο σας

Καποιος που ενδιαφερεται ακομα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλα κανω εγω που δεν παω πουθενα εθελοντης 34mh0.gif!!

Παντα μου λεγαν οι γονεις μου οτι οταν πας να κανεις το καλο,στο τελος βρισκεις τον μπελα σου koroidevhv5.gif!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επειδή το καλοκαίρι είναι η πιο τραγική εποχή για τα αδέσποτα, που είναι ήδη ή που θα γίνουν λόγω ... διακοπών των δίποδων κατόχων τους, θα ήθελα αν κάποιος έχει επαφή με φιλοζωική οργάνωση να μας μεταφέρει κάποιες εντυπώσεις :unsure:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emstar Εχουμε ενα παλιο τοπικ Tο χαμογελο του παιδιου....

emstar Φυσικα μην ξεχναμε οτι εχουμε ενοτητα αφιερωμενη για το Αιμοπετάλιο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Κάθε χρόνο η εκστρατεία «Η Μόδα Πολεμά τον Καρκίνο του Στήθους» οργανώνει μια σειρά εκδηλώσεων και παίρνει μέρος σε ποικίλες εκθέσεις.

Πως μπορείς εσύ να βοηθήσεις;

Αν έχεις χρόνο και διάθεση και θέλεις να προσφέρεις εθελοντική εργασία κατά τη διάρκεια των εκδηλώσεων μας, να ενημέρωνεις το κοινό, ή και να μας βοηθήσεις στο γραφείο, τότε συμπλήρωσε την αίτηση εθελοντή.

Στην Ελλάδα, η εκστρατεία «Η Μόδα Πολεμά τον Καρκίνο του Στήθους» (FTBC) δραστηριοποιείται από το καλοκαίρι του 2001.

Χιλιάδες γυναίκες, διάσημες και μη, αγάπησαν και φόρεσαν το γνωστό T-Shirt "Στόχο", οι πωλήσεις του οποίου αυξάνουν διαρκώς. Τα έσοδα των πωλήσεων σε συνδυασμό με τα έσοδα από εκδηλώσεις και επιδείξεις μόδας έχουν φτάσει τα 780,000 ευρώ και χρηματοδοτούν καινοτόμα αντικαρκινικά έργα. Ένα από αυτά είναι και η δημιουργία της πρωτοποριακής για την Ελλάδα Ανοιχτής Συμβουλευτικής Γραμμής Επικοινωνίας της Ελληνικής Αντικαρκινικής Εταιρείας, καθώς και η υλοποίηση του μοναδικού οράματος του Σπιτιού-Στόχου.

E-mail: info@ftbc.gr

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ μόνο δεν πιστεύω καθόλου στον εθελοντισμό?Δε μ'ενδιαφέρουν καθόλου τα μεγάλα προβλήματα ακόμη κι αν έχουν αρνητικές επιπτώσεις σ'εμένα. emoops

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Τον εθελοντισμό τον έχω σκεφτεί πολλές φορές αλλά σσυνήθως ή απαιτεί ήδη τελειωμένους που έχουν πάρει και την ειδικότητα, ή πολλές ώρες. Και το έχω αφήσει. Εσείς ξέρετε μήπως καμιά οργάνωση που να δέχεται και προπτυχιακούς φοιτητές και να μην απαιτεί πολλές ώρες; Γιατί όσο να'ναι η σχολή δεν αφήνει και πολύ ελεύθερο χρόνο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
Τον εθελοντισμό τον έχω σκεφτεί πολλές φορές αλλά σσυνήθως ή απαιτεί ήδη τελειωμένους που έχουν πάρει και την ειδικότητα, ή πολλές ώρες. Και το έχω αφήσει. Εσείς ξέρετε μήπως καμιά οργάνωση που να δέχεται και προπτυχιακούς φοιτητές και να μην απαιτεί πολλές ώρες; Γιατί όσο να'ναι η σχολή δεν αφήνει και πολύ ελεύθερο χρόνο!
Έχετε υπόψη σας ένα σχετικά πρόσφατο blog (www.noiazomai.blogspot.com) στο οποίο γίνεται αναφορά και σε φοιτητικές εθελοντικές προσπάθειες; Νομίζω ότι αποτελεί μια καλή ευκαιρία για την ανανέωση του ενδιαφέροντος πολλών από εμάς για τον εθελοντισμό.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τον εθελοντισμό τον έχω σκεφτεί πολλές φορές αλλά σσυνήθως ή απαιτεί ήδη τελειωμένους που έχουν πάρει και την ειδικότητα, ή πολλές ώρες. Και το έχω αφήσει. Εσείς ξέρετε μήπως καμιά οργάνωση που να δέχεται και προπτυχιακούς φοιτητές και να μην απαιτεί πολλές ώρες; Γιατί όσο να'ναι η σχολή δεν αφήνει και πολύ ελεύθερο χρόνο!

Αναλογα τι θεωρεις πολλές ώρες, εγώ είχα πάει στον ερυθρο σταυρό (ημουν Γ έτος στη σχολη) στους σαμαρείτες οπού η εκπαίδευση ήταν 4 ώρες την εβδομάδα κ μετά όσο επιπλέον ήθελες κ μπορούσες σε αποστολές (κυριως σαβατοκύριακα, εγώ π.χ. είχα πάει στο γύρο της Αθηνας, σε κάτι αγώνες ραλι κ τετοια) γενικά εχω γράψει πιο πάνω και κάποια πράγματα που δεν μου αρεσαν αλλά ειδικά αν εισαι μικρό ετος στο συνιστώ γιατι θα μάθεις και πολλά σχετικά κ με ιατρική (καμια σχεση με το επιλογης πρώτες βοηθειες που ειχα παρει στο α ετος κ ήταν απλά μια εισαγωγη) Γενικά πάντως με ότι κι αν ασχοληθεις εθελοντικά, αν σου αρέσει δεν θα σου φαινονται πολλές οι ώρες, αν το βαριέσαι, αστο καλύτερα... Όσο για τη σχολή (Αθηνα τουλαχιστον), μέχρι το πέμπτο που αρχιζουν οι προαιρετικές και δινεις μαθηματα όλη την ώρα, όλα τα απογευματα ελέυθερα είναι, πλην εξεταστικής...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Κάνε μια ευχή

«Θαυμάζω τα Ημισκούμπρια και ξέρω σχεδόν όλα τους τα κομμάτια. Όνειρό μου ήταν να καταφέρω μια μέρα να τραγουδήσω μαζί τους και να που έγινε πριν από λίγο καιρό πραγματικότητα. Τώρα πια θέλω να γίνω κι εγώ τραγουδιστής όταν μεγαλώσω».

Για το μικρό Στέφανο από την Κέρκυρα, το να γνωρίσει το ελληνικό χιπ χοπ συγκρότημα ήταν η μεγαλύτερη επιθυμία του. Η οργάνωση «Κάνε μια ευχή» έκανε το πιο απίστευτο όνειρό του πραγματικότητα! «Δεν πίστευα ποτέ πως θα τους δω από κοντά. Έχω βέβαια κι άλλα όνειρα, όπως να πετάξω με πολεμικό αεροπλάνο και να επισκεφθώ την Ντίσνεϊλαντ. Πάνω απ΄ όλα όμως έβαζα τα Ημισκούμπρια», λέει ο οκτάχρονος Στέφανος, ο οποίος ταλαιπωρείται από σοβαρή ασθένεια.

Σαν το Στέφανο, χάρηκαν με τη ψυχή τους ακόμη 60 παιδιά με σοβαρά προβλήματα υγείας, τα οποία τόλμησαν τους τελευταίους μήνες να ευχηθούν να συμβεί το αδύνατο! «Αυτός άλλωστε είναι και ο στόχος των 200 εθελοντών που εργάζονται μαζί μας, να δώσουν ελπίδα και χαρά στα παιδιά των οποίων η ζωή απειλείται εξαιτίας των προβλημάτων υγείας που αντιμετωπίζουν, αλλά και στους γονείς τους», τονίζει η αντιπρόεδρος της οργάνωσης κ. Αλεξάνδρα Σεραφειμίδου. Και για του λόγου του αληθές, αρκεί κανείς να αναλογιστεί πως τρία Ελληνόπουλα ταξίδεψαν μέχρι την Αμερική για να συναντήσουν τον ηθοποιό Μπραντ Πιτ, τον ιδρυτή της Μicrosoft Μπιλ Γκέιτς και να επισκεφθούν τη ΝΑSΑ.

«Όταν ανακοινώσαμε στον Στέφανο ότι θα γνωρίσει από κοντά τα μέλη του συγκροτήματος που τόσο αγαπούσε κι άκουγε συνέχεια στο ραδιόφωνο, πέταξε από τη χαρά του», λένε οι γονείς του οκτάχρονου μαθητή. Δεν είναι, όμως, μόνο το ότι συνάντησε τους ήρωές του από κοντά, αλλά και το ότι είχε και τη δυνατότητα να ξεδιπλώσει το ταλέντο του στο τραγούδι, γεγονός που τον έχει κάνει πλέον «διάσημο» στους φίλους του! «Ο Στέφανος έγινε για μία ημέρα το τέταρτο μέλος του γκρουπ». «Άφωνα» όμως έμειναν και τα μέλη του συγκροτήματος από τις φωνητικές επιδόσεις του Στέφανου: «Μπήκε μέσα στο στούντιο ηχογράφησης και μας εντυπωσίασε με το ταλέντο του. Για μας ήταν μεγάλη τιμή που μπορέσαμε και πετύχαμε τον στόχο μας: να δώσουμε χαρά σε ένα παιδί. Ήταν άλλωστε η πρώτη φορά που μας ζητήθηκε να κάνουμε κάτι τέτοιο και με χαρά θα το ξανακάνουμε».

ΤΟ «ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΕΥΧΗ» ξεκίνησε στην Αριζόνα των ΗΠΑ, το 1980. Με την υποστήριξη και την αφοσίωση 25.000

εθελοντών παγκοσμίως, έχει εκπληρώσει περίπου 127.000 ευχές παιδιών σε 29 χώρες σε όλον τον κόσμο.

Στην Ελλάδα ιδρύθηκε το 1997, οι εθελοντές φθάνουν τους 200 και έχει ήδη εκπληρώσει 420 ευχές παιδιών ηλικίας 3-18 ετών.

tanea.gr

http://www.makeawish.gr/main.htm

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

international workcamp

http://workcamps-in-greece.over-blog.com/a...le-5737930.html

Τι είναι ένα international workcamp;

Ένα international workcamp είναι ένα πρόγραμμα εθελοντικής εργασίας,

στο οποίο συμμετέχουν νέοι από όλο τον κόσμο.

Πότε “τρέχουν” τα international workcamps;

Τα international workcamps “τρέχουν” όλο το χρόνο σε όλο τον κόσμο.

Ποια είναι η γλώσσα εργασίας;

Η γλώσσα εργασίας είναι τα αγγλικά ή τα γαλλικά . Σε κάποια προγράμματα είναι χρήσιμη η βασική γνώση της τοπικής γλώσσας.

Ποια είναι η διάρκεια ενός international workcamp;

Ένα international workcamp διαρκεί 2-3 εβδομάδες

Πόσοι εθελοντές συμμετέχουν σε ένα international workcamp;

Ο μέσος όρος συμμετοχής είναι 9-10 άτομα.

Ποια είναι η ηλικία των εθελοντών;

Οι εθελοντές είναι ενήλικοι, στην πλειονότητα μέχρι 30 ετών

Ποιο είναι το αντικείμενο ενός international workcamp;

Υπάρχουν κοινωνικά (SOCIO), οικολογικά (ΕCO) και προγράμματα προστασίας κληρονομίας (RENO)

Πόσες ώρες την ημέρα θα εργάζομαι;

Οι εθελοντές εργάζονται 4-6 ώρες την ημέρα, εκτός ΣΚ.

Εξαρτάται από την κατά τόπον οργάνωση

Θα πληρωθώ για την εργασία μου;

Η εργασία σου είναι άμισθη, εθελοντική.

Ποιος πληρώνει το κόστος μετάβασης;

Το κόστος μετάβασης επιβαρύνει τον εθελοντή.

Μπορούμε να διανυκτερεύσουμε εκτός workcamp;

Εξαρτάται από τους κανόνες που ακολουθεί κάθε οργάνωση.

Πληρώνω για διαμονή και διατροφή;

Οι εθελοντές έχουν δωρεάν διαμονή και σίτιση.

Είμαι ασφαλισμένος σε περίπτωση ασθένειας ή ατυχήματος?

Στους εθελοντές παρέχονται πρώτες βοήθειες.

Οι εθελοντές καλούνται να προμηθευτούν

την ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης από τον ασφαλιστικό τους φορέα.

Τι είναι το τέλος συμμετοχής;

Οι εθελοντές πληρώνουν ένα τέλος συμμετοχής στην οργάνωση αποστολής.

Κάποιες τοπικές οργανώσεις ενδεχομένως να ζητούν ένα extra fee το οποίο οφείλει να καταβάλει ο εθελοντής κατά την άφιξη του στο τόπο του προγράμματος

Ποιο το τέλος συμμετοχής?

Το τέλος συμμετοχής είναι 120 Ευρώ για προγράμματα εξωτερικού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

ΥΠΗΡΕΣΙΑ AMBER ALERT HELLAS

Εθνικό Συντονιστικό Πρόγραμμα έγκαιρης και έγκυρης ειδοποίησης των πολιτών σε περιστατικά εξαφάνισης / απαγωγής ανηλίκων.

Οι περιπτώσεις εξαφάνισης ανηλίκων που μπορούν να χαρακτηριστούν ως περιστατικά για Amber Alert θα πρέπει να εκτιμώνται συλλογικά και να διαθέτουν κάποιο από τα παρακάτω χαρακτηριστικά :

- Μικρή ηλικία του παιδιού / παιδιών.

- Σαφείς ενδείξεις ότι το παιδί να βρίσκεται σε κίνδυνο.

- Υποψίες που να δηλώνουν πιθανή αρπαγή ή απαγωγή του παιδιού.

- Σαφείς ενδείξεις που να δηλώνουν αρπαγή του παιδιού από ξένο πρόσωπο (ως ξένο μπορεί να χαρακτηριστεί ακόμα και το συγγενικό σε κάποιες περιπτώσεις).

- Σαφείς ενδείξεις ότι το παιδί να βρίσκεται σε κίνδυνο.

- Το παιδί να αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα στην υγεία του

Μπορούμε όλοι να συμμετέχουμε ενεργά στην διαδικασία εντοπισμού ενός παιδιού που αγνοείται εγγραφόμενοι στην ΥΠΗΡΕΣΙΑ AMBER ALERT HELLAS μέσω του κινητού μας τηλεφώνου.

Ισχύει για τους συνδρομητές COSMOTE – VODAFONE – WIND

Πιο συγκεκριμένα για να εγγραφούμε πρέπει να αποστείλουμε ΜΟΝΟ τον/τους Τ.Κ. της/των περιοχής/ών, στην/ις οποία/ες κατοικούμε ή/και εργαζόμαστε έτσι ώστε σε περίπτωση εξαφάνισης ανηλίκου να λάβουμε SMS με τα στοιχεία και την περιγραφή του αγνοούμενου παιδιού.

Εγγραφή στην Υπηρεσία AMBER ALERT HELLAS

- Αποστολή SMS στο 1056 από το κινητό μας τηλέφωνο με τον/ους Τ.Κ., που επιθυμούμε (χρέωση 0,10€/SMS)

- Λήψη απαντητικού SMS (άνευ χρέωσης για τον συνδρομητή), το οποίο θα επιβεβαιώνει την εγγραφή μας στην Υπηρεσία AMBER ALERT HELLAS.

- Σε περίπτωση ενεργοποίησης AMBER ALERT HELLAS ο κάθε εγγεγραμμένος συνδρομητής θα λαμβάνει ένα SMS με τα στοιχεία και την περιγραφή του αγνοούμενου ανήλικου (άνευ χρέωσης για τον συνδρομητή).

Διαγραφή από την Υπηρεσία AMBER ALERT HELLAS

- Αποστολή SMS στο 1056 από το κινητό μας τηλέφωνο γράφοντας ΟΧΙ. Αυτόματα θα διαγραφούμε από την Υπηρεσία AMBER ALERT HELLAS. (χρέωση 0,10€/SMS)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Blog "Χωρίς Σύνορα": Δίνοντας πρόσωπο και φωνή στους μετανάστες

Προς τα μέλη του Γιατροί Χωρίς Σύνορα - Ελληνικό Τμήμα

Medecins Sans Frontieres Greece

14 Νοεμβρίου στις 3:23 μ.μ.

Εδώ και αρκετούς μήνες οι Γιατροί Χωρίς Σύνορα βρισκόμαστε στο πλευρό των μεταναστών χωρίς έγγραφα, με προγράμματα παροχής ιατρικής περίθαλψης, ψυχοκοινωνικής υποστήριξης και ανθρωπιστικής βοήθειας. Όλο αυτό το διάστημα έχουμε βοηθήσει πολλούς ανθρώπους. Έχουμε προσφέρει ιατρική βοήθεια σε περισσότερους από 5.000 μετανάστες (1.700 στη Μυτιλήνη και πάνω από 3.400 στην Πάτρα).

Έχουμε σταθεί στο πλευρό αρκετών ανθρώπων προσπαθώντας να απαλύνουμε τον πόνο τους. Έχουμε προσπαθήσει επίσης να βελτιώσουμε τις συνθήκες υγιεινής και διαβίωσης στους χώρους που διαμένουν.

Ωστόσο δε θέλουμε να μείνουμε μόνο στους αριθμούς και τις πράξεις. Θέλουμε να δώσουμε πρόσωπο και υπόσταση στις ιστορίες αυτών των ανθρώπων, να τους βγάλουμε από την αφάνεια και να τους δώσουμε φωνή. Θέλουμε να αφηγηθούμε τις ιστορίες τους, τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν καθημερινά σε μία χώρα που επιλέγει να τους θεωρεί «αόρατους» και να κλείνει επιδεικτικά τα μάτια στο πρόβλημα της μετανάστευσης.

Θέλουμε επίσης να μιλήσουμε και για τις δικές μας εμπειρίες στο πλευρό τους, για τα εμπόδια που αντιμετωπίζουμε καθημερινά στην προσπάθειά μας να τους συμπαρασταθούμε.

Για αυτό το λόγο φτιάξαμε το blog "Χωρίς Σύνορα". Για να αποκτήσουν πρόσωπο και φωνή, όλοι αυτοί που περνούν σαν αόρατοι από δίπλα μας.

Μπορείτε να επισκεφτείτε το blog "Χωρίς Σύνορα" σε αυτή τη διεύθυνση: http://xorisynora.wordpress.com

απο: http://www.facebook.com/inbox/readmessage....&mbox_pos=0

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Global Medical Brigades

Δεν γνωρίζω αν κάποιος έχει αναφερθεί σε αυτόν τον εθελοντικό οργανισμό, αλλά παραθέτω εδώ το link http://www.globalbri...roject/medical/

Εδώ στις ΗΠΑ, πάρα πολλές σχολές συνεργάζονται με τους συγκεκριμένους και έχω να πω από προσωπική εμπειρία ότι αξίζει απίστευτα το όλο εγχείρημα. Καλό θα ήταν να πάρουν παρόμοιες πρωτοβουλίες και οι δικές μας Ιατρικές και να αρχίσουν να συνεργάζονται επισημα με τέτοιους φορείς! Τα οφέλη είναι αμοιβαία και πολλά, από κάθε άποψη (εμπειρία, αίσθημα προσφοράς, συνειδητοποίηση των πραγματικών αναγκών για παροχή ιατρικής περίθαλψης σε χώρες που πραγματικά το έχουν ανάγκη)!

Από το να ασχολούμαστε με τα κόμματα, ας ασχοληθούμε με άλλα πιο ουσιώδη!

Τροποποιήθηκε από Loanna
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Οι "Γιατροί Του Κόσμου" αναζητούν εθελοντές ιατρούς(τελειόφοιτους,απόφοιτους,σε αναμονή ειδικότητας,αγροτικού,ειδικευόμενους,ειδικευμένους)για να συνεισφέρουν εθελοντικά στο πολυϊατρείο της οργάνωσης, αφιερώνοντας 3 ώρες εβδομαδιαίως.Στους συμμετέχοντες θα χορηγηθεί πιστοποιητικό συμμετοχής/συστατικές επιστολές.

Διεύθυνση:Σαπφούς 12,Αθήνα

Τ.Κ. 10553

Τηλ.2103213485,2103213150

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...
  • 2 years later...

Υπάρχει η πρόθεση δημιουργίας κοινωνικού ιατρείου στη περιοχή των Εξαρχείων. Έχει βρεθεί ο χώρος ενώ έχει ήδη ξεκινήσει η συλλογή φαρμακευτικών σκευασμάτων και αναλώσιμων.Πλέον αναζητούνται γιατροί.

Όσοι ενδιαφέρονται να προσφέρουν εθελοντικά, ας επικοινωνήσουν στο gkuluktsis@hotmail.com

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.