Jump to content

Δημοσίευση στο Εθνος 26/4/07


agomahodas

Recommended Posts

αν μπορεί κάποιος να διευκρινήσει σχετικά με το 1994

(είναι και για το 1994?)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Last Reply

9 μήνες το «αγροτικό» για τους γιατρούς

Στους εννέα μήνες από δώδεκα μειώνεται το «αγροτικό» για τους γιατρούς και το διάστημα που θα αναγνωρίζεται ως ειδικότητα θα αυξηθεί στους 6 μήνες, ενώ μειώνεται κατά 12 μήνες ο χρόνος ειδικότητας για τρεις βασικές χειρουργικές ειδικότητες.

Οι ρυθμίσεις αυτές θα ισχύουν για όσους έχουν εγγραφεί στις Ιατρικές Σχολές της Ελλάδας και του εξωτερικού μετά το 1994 και περιλαμβάνονται στο επικείμενο νομοσχέδιο του υπουργείου Υγείας για τις προμήθειες. Τα παραπάνω ανακοίνωσε χθες ο υφυπουργός Υγείας Αθ. Γιαννόπουλος ύστερα από συνάντηση με το Σύλλογο Φοιτητών Ιατρικής Αθήνας, προσθέτοντας ότι:

- Οποιαδήποτε ρύθμιση η οποία θα αφορά την αλλαγή του τρόπου δήλωσης ειδικότητας θα ανακοινωθεί από το υπουργείο σε τέτοιο χρονικό διάστημα ώστε να υπάρξει ο αναγκαίος χρόνος ενημέρωσης του συνόλου αποφοίτων Ιατρικής (1- 2 μήνες).

- Δεν θα περιλαμβάνεται στο νομοσχέδιο καμία ρύθμιση σχετικά με την εισαγωγή βιβλιαρίου ειδικευόμενου ούτε για την αξιολόγηση κλινικών.

- Για το σύνολο των 1.200 νέων θέσεων για ειδικότητα έχουν εγκριθεί τα κονδύλια από το υπουργείο Οικονομίας και το υπουργείο θα προχωρήσει άμεσα στο άνοιγμά τους. Συγκεκριμένα οι πρώτες 600 θέσεις θα ανοίξουν έως το τέλος του Μαΐου, ενώ οι υπόλοιπες 600 θα ανοίξουν εντός του έτους. Οι 300 νέες θέσεις ειδικευμένων ιατρών στο ΕΣΥ είναι θέσεις όλων των βαθμίδων. Η δημοσιοποίηση όλων των θέσεων θα γίνεται τουλάχιστον 20 ημέρες πριν από το άνοιγμά τους.

- Σύντομα, θα έχει ολοκληρωθεί η πλήρης μηχανοργάνωση της λίστας αναμονής σε όλες τις νομαρχίες και θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του υπουργείου. Υπουργική απόφαση προς τις νομαρχίες της χώρας θα υποχρεώνει στη συστηματική και καθημερινή ενημέρωση της κεντρικής υπηρεσίας, εφόσον υπάρχουν νέες αιτήσεις. Το ίδιο θα συμβεί και για τις θέσεις των αγροτικών ιατρείων (πλήρης ηλεκτρονικοποίηση). Ετσι θα εξασφαλισθεί η πλήρης αντικειμενικοποίηση και η άμεση προσβασιμότητα των ενδιαφερομένων για τα κενά προκηρυγμένα περιφερειακά ιατρεία.

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 26/04/2007

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

9 μήνες το «αγροτικό» για τους γιατρούς

μειώνεται κατά 12 μήνες ο χρόνος ειδικότητας για τρεις βασικές χειρουργικές ειδικότητες.

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 26/04/2007

ΠΟΙΕΣ ΤΡΕΙΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΕΣ ΕΝΝΟΕΙ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το λέει αρχηγέ μου στη φωτογραφία

Αγγειοχειρουργική, καρδιο- και νευρο-

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταλαβαίνει/Ξέρει κανείς αν αυτό με τα αγροτικά ισχύει και για όσους έχουν κάνει ήδη αγροτικό ή απλά για όσους έχουν μπει σε ιατρική σχολή από το 1994 και μετά αλλά ΘΑ κάνουν αγροτικό μετά το νόμο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με τις άλλες μειώσεις τι θα γίνει;;;

Καρδιολογία, γαστρεντερολογία κ.λπ.;; Το έλεγαν για σίγουρο ΠΑΣΠ-ΔΑΠ...βλακείες ήταν;;;

:withstupid:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταλαβαίνει/Ξέρει κανείς αν αυτό με τα αγροτικά ισχύει και για όσους έχουν κάνει ήδη αγροτικό ή απλά για όσους έχουν μπει σε ιατρική σχολή από το 1994 και μετά αλλά ΘΑ κάνουν αγροτικό μετά το νόμο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Oι 6 μήνες αναγνώρισης για την ειδικότητα, θα ισχύουν και για όσους έχουν κάνει αγροτικό πριν από την αλλαγή του συστήματος των αγροτικών,και βρίσκονται τώρα στην αναμονή;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταλαβαίνει/Ξέρει κανείς αν αυτό με τα αγροτικά ισχύει και για όσους έχουν κάνει ήδη αγροτικό ή απλά για όσους έχουν μπει σε ιατρική σχολή από το 1994 και μετά αλλά ΘΑ κάνουν αγροτικό μετά το νόμο;

Λογικά το δεύτερο, αλλά....who knows...only God maybe...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλύτερα να κάνουμε κανα εξάμηνο την εκπαίδευση για ειδικότητα. Ούτε αναμονές, ούτε άγχη. Ούτε εκαίδευση βέβαια, αλλά αυτό είναι δευτερεύον.

Όσο για την "έγκαιρη ενημέρωση σχετικά με τις αλλαγές στον τρόπο δήλωσης ειδικότητας":

1) είδαμε πόσο έγκαιρα ενημερώθηκαν όσοι έχουν δηλώσει ενιαίες ειδικότητες.

2) μάλλον ετοιμάζεται το έδαφος για ταυτόχρονη δήλωση γενικού/ειδικού μέρους. 10,000 γιατροί σε ουρές στις νομαρχίες. Ιδίως αν πράγματι υπάρξει προειδοποίηση θα έχει γέλιο: ένα μήνα σε σκηνές και όποιος αντέξει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταλαβαίνει/Ξέρει κανείς αν αυτό με τα αγροτικά ισχύει και για όσους έχουν κάνει ήδη αγροτικό ή απλά για όσους έχουν μπει σε ιατρική σχολή από το 1994 και μετά αλλά ΘΑ κάνουν αγροτικό μετά το νόμο;

Λογικά το δεύτερο, αλλά....who knows...only God maybe...

Είναι θεός όντως ο μπαγάσας ο μουστάκιας. Δεν το συζητάω. Τι θεός; Ημίθεος και βάλε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το λέει αρχηγέ μου στη φωτογραφία

Αγγειοχειρουργική, καρδιο- και νευρο-

ΤΗΑΝX ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΥ ΚΑΦΕΙΝΗΣ.ΜΠΟΡΕΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΝΟΗΤΗ, ΑΛΛΑ ΔΗΛ. ΠΙΑΝΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΣΟΥΣ ΠΗΡΑΝ ΤΩΡΑ ΑΓΡΟΤΙΚΟ???ΑΝ ΝΑΙ ΜΑ..ΙΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτό που αναφέρει το άρθρο δε διευκρινίζει

ελπίζω πως ναι

το λογικό είναι (... :anavwfwties:emcensored:antegeia: λογική...) αφού δεν υπάρχει κάποια αλλαγή

στα όσα προβλέπονται σχετικά με το αγροτικό

να ισχύει για όλους...

εμένα με καίει κι αυτό το 1994...

και ρωτάω κάτι απλό

θες να κάνεις Ψυχιατρική

δλδ θα δηλώσεις κατευθείαν μόνο Νευρολογία και Ψυχιατρική (αφού καλύπτονται οι 6 μήνες Παθολογίας)

πρέπει να τελειώσεις το αγροτικό για να το κάνεις αυτό?

και μέχρι τότε τι θα έχεις δηλώσει?

Αν θες να κάνεις Νευρολογία

θα πρέπει να περιμένεις 4-5 χρόνια για να κάνεις πρώτα 3 μήνες Παθολογία????

κι αφού τους ξεκινήσεις να δηλώσεις Ψυχιατρική και Νευρολογία?

κι αν θες να κάνεις (καλή ώρα) παιδοψυχιατρική

κι έχεις δηλώσει Ψυχιατρική

μπορείς να δικαιολογήσεις τους 6 μήνες της Νευρολογίας????????

όψωμεν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο στρατός θα είναι χρήσιμος όχι μόνο για τα σκηνάκια, αλλά και για τις τεχνικές μάχης στις οποίες εκπαιδευόμαστε εντατικά. Κυρίως όμως για την εκπαίδευση στο να κάνεις απολύτως τίποτα: λίγοι θα τον βγάλουν τον μήνα χωρίς να πεθάνουν από βαρεμάρα. Και μου λέγανε ότι ο έψιλον σίγμα είναι χάσιμο χρόνου

Νομαρχίες, ερχόμαστε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταλαβαίνει/Ξέρει κανείς αν αυτό με τα αγροτικά ισχύει και για όσους έχουν κάνει ήδη αγροτικό ή απλά για όσους έχουν μπει σε ιατρική σχολή από το 1994 και μετά αλλά ΘΑ κάνουν αγροτικό μετά το νόμο;

Απο οτι εχω καταλαβει απο αλλες ανακοινωσεις θα ειναι υποχρεωτικο μονο για αυτους που εχουν εγγραφει απο το 1994 και μετα.Οι αλλοι οπως γραφει και καθε προκηρυξη, μπορουν να συμμετασχουν αλλα δεν το εχουν υποχρεωτικο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emoops

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΙΑ ΕΥΛΟΓΗ ΑΠΟΡΙΑ: ΟΙ 6 ΜΗΝΕΣ ΘΑ ΑΦΑΙΡΕΘΟΥΝ ΑΠΟ ΓΕΝΙΚΟ Ή ΕΙΔΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΟΤΑΝ ΜΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΠΑΣΤΗ;;

ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΚΑΝΩ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΜΟΝΟ 6 ΜΗΝΕΣ;;;

ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΙ;;;;;; emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emoops

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΙΑ ΕΥΛΟΓΗ ΑΠΟΡΙΑ: ΟΙ 6 ΜΗΝΕΣ ΘΑ ΑΦΑΙΡΕΘΟΥΝ ΑΠΟ ΓΕΝΙΚΟ Ή ΕΙΔΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΟΤΑΝ ΜΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΠΑΣΤΗ;;

ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΚΑΝΩ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΜΟΝΟ 6 ΜΗΝΕΣ;;;

ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΙ;;;;;; emhelp

Οι 6 μήνες θα αφαιρούνται από το γενικό μέρος.Πάντως εγώ αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι αυτό περί έγκυρης ενημέρωσης...Καλά το πρόβλημα που είχε δημιουργηθεί με τα παιδιά από το ΔΙΚΑΤΣΑ πρόσφατα(Οκτ.2006) κατά τη δήλωση του γενικού μέρους δεν τους ίδρωσε καθόλου το αυτί τους?Τώρα που θα μαζευόμαστε κατά χιλιάδες όλοι έξω από τις νομαρχίες θα είναι καλύτερα?Μα τόσο μ...κες είναι τελικά στο υπουργείο?Στην τελική εάν την έτρωγα εγώ θα είχα λιγότερο πρόβλημα αλλά τώρα που με καλεί η μαμά πατρίδα στο στρατό τι θα γίνει???Οι γονείς μου(έχουν και κάποια ηλικία...) θα φάνε τη φώλα?Και δεν έχουνε και σκηνή, πρέπει να προλάβω να τους αγοράσω μία...Πάντως ρε παιδιά δεν καταλαβαίνω προς τι η τόση εντύπωση?Αν έχω δει καλά στο site είναι κάτι που συζητιέται εδώ και καιρό σε διάφορα topic...Αυτό που πιστεύω πως έχει σημασία είναι από πότε θα είναι εφαρμόσιμα αυτά τα μέτρα(τόσο για τα αγροτικά όσο και για τις ειδικότητες).Δεν λέω καλό είναι να ενημερώνει ο υφυπουργός ότι κάποια μέτρα θα ληφθούν αλλά όταν δεν τα προσδιορίζει χρονικά και πανικό δημιουργεί αλλά και απορίες γεννά...

Και κάτι άσχετο με το topic αλλά το ρωτάω λόγω μεγάλης ανάγκης.Αύριο αποφάσισα να κόψω την αναβολή μου(μια και πάλι τα @@ μου πήρα στην αίτηση για αγροτικό) για να προλάβω την ΕΣΣΟ του Αυγούστου.Δυστυχώς όλοι οι φίλοι μου υπηρέτησαν ή υπηρετούν ως γιατροί στο πεζικό και κανείς δεν γνωρίζει τι παίζει με τους γιατρούς στην αεροπορία.Γνωρίζει κάποιος να μου πει?Ξέρω ότι παρουσιάζονται και αυτοί Τρίπολη μαζί με όλους αλλά εώς εκεί...Κάθε πληροφορία(καθώς και σχετικα με το που είναι καλ,πεζικό ή αεροπ) θα έιναι ανεκτίμητη...Μόνο please εάν γίνεται μέσα στην ημέρα γιατί αύριο κόβω την αναβολή(μια που η διορία για την ΕΣΣΟ Αυγ. είναι μέχρι τη Δευτέρα).Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρίξε μια ματιά στο ειδικό θέμα που υπάρχει σχετικά με το στρατό. Έχουν γραφεί πολλά εκεί για όλα τα Σώματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταλαβαίνει/Ξέρει κανείς αν αυτό με τα αγροτικά ισχύει και για όσους έχουν κάνει ήδη αγροτικό ή απλά για όσους έχουν μπει σε ιατρική σχολή από το 1994 και μετά αλλά ΘΑ κάνουν αγροτικό μετά το νόμο;

Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι το τρίμηνο θα γίνει εξάμηνο και το δωδεκάμηνο στο αγροτικό εννιάμηνο. Έτσι βέβαια δεν προκύπτει μείωση του συνολικού χρόνου (15 μήνες), αλλά μόνο της υπηρεσίας υπαίθρου, όπως άλλωστε ανακοινώθηκε. Συνεπώς, δεν τίθεται θέμα αναγνώρισης αγρότικου ως χρόνος ειδικότητας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

νομίζω πως κατάλαβες λάθος

12 μήνες (τρίμηνο+9 μήνες αγροτικό)= 6 μήνες ειδικότητα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν μπορεί κάποιος να διευκρινήσει σχετικά με το 1994

(είναι και για το 1994?)

Καταραμένη(οι) Πολιτική(οί)....το μόνο σίγουρο είναι η ΑΣΑΦΕΙΑ. Και εγώ παίδες αυτό για το 1994 δεν το πολυκατάλαβα.Δηλαδή οι 94ηδες είναι μέσα στο κόλπο ή όχι;&lt;BR&gt;Όσο για τις ειδικότητες με γενικό και ειδικό μέρος δεν προβλέπεται τίποτα στο τωρινό,πότε άραγε;νομοσχέδιο για τις προμήθειες.&lt;BR&gt;Σύμφωνα με τον κ.Γιαννόπουλο,οποιαδήποτε ρύθμιση η οποία θα αφορά την αλλαγή του τρόπου δήλωσης ειδικότητας &lt;STRONG&gt;&lt;U&gt;ΘΑ&lt;/U&gt;&lt;/STRONG&gt; ανακοινωθεί από το υπουργείο σε τέτοιο χρονικό διάστημα,ώστε να υπάρξει ο αναγκαίος χρόνος ενημέρωσης του συνόλου των αποφοίτων της ιατρικής,1-2 μήνες δηλαδη.&lt;BR&gt;Είπε και κάτι άλλο ο μουστάκιας,1.200 νέες θέσεις για ειδικότητα,οι πρώτες 600 θα ανοίξουν μέχρι το τέλος του Μαιού,σε 1 μηνα δηλαδή,και η δημοσιοποίηση όλων των θέσεων θα γίνεται &lt;STRONG&gt;ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 20&lt;/STRONG&gt; μέρες πρίν το ανοιγμά τους,δηλαδή σε 10-15μέρες από σήμερα θα ανακοινωθούν 600 νέες θέσεις ειδικευόμενων,σωστά;γιατί μέχρι τωρα έχουν ανακοινώσει 289 μόνο;Κάτι δεν πάει καλά με τις μέρες;ή κάνω λάθος;&lt;BR&gt;Για την μείωση του χρόνου των αγροτικών τί λέτε;αυτό γιατί το κάνουν;για να πάνε όλοι αγροτικά;ή για να πληρώνουν λιγότερα;Τί μπορει να εξυπηρετεί αυτό το μέτρο;&lt;BR&gt;Πότε θα ψηφιστεί το νομοσχέδιο για τις προμήθειες;ξέρει κανείς;γιατι δεν βάζει μέσα και τις σπαστές ειδικότητες;Ενα τελευταίο,αυτό με τις ενιαίες ειδικότητες αφού βγάζει έξω την παθολογία και τη χειρουργική,πόσους αριθμητικά πραγματικά εξυπηρέτησε;και ποιούς άραγε;Πέστε μου και κάτι άλλο,ολά καλά αυτά που ανακοινώσανε ότι &lt;STRONG&gt;&lt;U&gt;ΘΑ&lt;/U&gt;&lt;/STRONG&gt; κάνουνε,γιατί δεν βγήκε ο ίδιος ο&amp;nbsp;Αβραμό να τα πεί που είναι και επικοινωνιακός τύπος;και έχασε το πάρτυ με τα ΜΜΕ;Πώς είναι δυνατόν;&lt;BR&gt;<BR><BR><BR>

Καταραμένη(οι) Πολιτική(οί)....το μόνο σίγουρο είναι η ΑΣΑΦΕΙΑ. Και εγώ παίδες αυτό για το 1994 δεν το πολυκατάλαβα.Δηλαδή οι 94ηδες είναι μέσα στο κόλπο ή όχι;

Όσο για τις ειδικότητες με γενικό και ειδικό μέρος δεν προβλέπεται τίποτα στο τωρινό,πότε άραγε;νομοσχέδιο για τις προμήθειες.Σύμφωνα με τον κ.Γιαννόπουλο,οποιαδήποτε ρύθμιση η οποία ΘΑ αφορά την αλλαγή του τρόπου δήλωσης ειδικότητας ΘΑ ανακοινωθεί από το υπουργείο σε τέτοιο χρονικό διάστημα,ώστε να υπάρξει ο αναγκαίος χρόνος ενημέρωσης του συνόλου των αποφοίτων της ιατρικής,1-2 μήνες δηλαδη.

Είπε και κάτι άλλο ο μουστάκιας,1.200 νέες θέσεις για ειδικότητα,οι πρώτες 600 θα ανοίξουν μέχρι το τέλος του Μαιού,σε 1 μηνα δηλαδή,και η δημοσιοποίηση όλων των θέσεων θα γίνεται ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 20 μέρες πρίν το ανοιγμά τους,δηλαδή σε 10-15μέρες από σήμερα θα ανακοινωθούν 600 νέες θέσεις ειδικευόμενων,σωστά;γιατί μέχρι τωρα έχουν ανακοινώσει 289 μόνο;Κάτι δεν πάει καλά με τις μέρες;ή κάνω λάθος;

Για την μείωση του χρόνου των αγροτικών τί λέτε;αυτό γιατί το κάνουν;για να πάνε όλοι αγροτικά;ή για να πληρώνουν λιγότερα;Τί μπορει να εξυπηρετεί αυτό το μέτρο;Πότε θα ψηφιστεί το νομοσχέδιο για τις προμήθειες;ξέρει κανείς;γιατι δεν βάζει μέσα και τις σπαστές ειδικότητες;Ενα τελευταίο,αυτό με τις ενιαίες ειδικότητες αφού βγάζει έξω την παθολογία και τη χειρουργική,πόσους αριθμητικά πραγματικά εξυπηρέτησε;και ποιούς άραγε;Πέστε μου και κάτι άλλο,ολά καλά αυτά που ανακοινώσανε ότι ΘΑ κάνουνε,γιατί δεν βγήκε ο ίδιος ο Αβραμό να τα πεί που είναι και επικοινωνιακός τύπος;και έχασε το πάρτυ με τα ΜΜΕ;Πώς είναι δυνατόν;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

νομίζω πως κατάλαβες λάθος

12 μήνες (τρίμηνο+9 μήνες αγροτικό)= 6 μήνες ειδικότητα

Αυτοι που θα μπουνε τωρα για αγροτικο, δηλαδη με τα αποτελεσματα της τελευταιας προκυρυξης, θα κανουν 9 ή 12 μηνες στο χωριο τελικα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πω πω πω....καταιγισμος ερωτήσεων. Γιατι δεν περιμένουμε πρώτα να δούμε το προσχέδιο νόμου-μιλησαν εξάλλου για νομοσχέδιο, όχι για ΦΕΚ - και μετά να αρχίσουμε τις ερωτήσεις;

Το ίδιο αρθρο πάντως είδα και στην Ελευθεροτυπία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.