Jump to content

Προσλήψεις στην Αγγλία - Locum, RMO κλπ


veterinarian

Recommended Posts

Φίλε sovereign,

Να υπενθυμίσω πως στην Ελλάδα, καλώς ή κακώς, ΚΑΙ οι θέσεις locum αναγνωρίζονται σαν εκπαιδευτικές και μειώνουν το συνολικό χρόνο ειδικότητας!

Άρα, νομίζω πως οι αναρτήσεις μου δε βρίσκονται σε λάθος forum.

Ευχαριστώ.

Don't give a shit what the corrupt greek state recognises. These posts are not recognised for training, period.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Last Reply

Να υπενθυμίσω πως στην Ελλάδα, καλώς ή κακώς, ΚΑΙ οι θέσεις locum αναγνωρίζονται σαν εκπαιδευτικές και μειώνουν το συνολικό χρόνο ειδικότητας!

Στην Ελλάδα πολλά μπορεί να κάνει κάποιος, αλλά γιατί να βρει job σε locum, ενώ αρκεί ένα blowjob;

Αγαπημένη, και για την Ελλάδα λανθασμένες πληροφορίες δίνεις. Άστο.

Και φυσικά σόρυ για το offtopic.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...ενώ αρκεί ένα blowjob...

The measure of man is how he treats those he perceives as inferior to him.

This was uncalled for.

Ακόμα και να λέει βλακείες, δεν έχει βρίσει ποτέ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αλήθεια είναι ότι με τις τελευταίες 2-3 σελίδες έχω κλάψει στα γέλια τέτοια ώρα.

Καταλαβαίνω όμως ότι, όπως κι εμείς δεν την παλεύουμε, είναι και αρκετοί άλλοι που δεν την παλεύουν με διαφορετικό τρόπο βέβαια.

Για αυτούς που δεν έχουν καμία επαφή με το αγγλικό σύστημα: ορθοπαιδική βρίσκεις locum/trust SHO επίπεδο για πλάκα. Εδώ έχουμε έναν Αφγανό (πτυχίο Ολλανδίας), ένα Ρουμάνο (πτυχίο Ρουμανίας) και ένα Σύριο (πτυχίο Ρουμανίας), οι οποίοι τα σαββατοκύριακα κάνουν έξτρα locum σε άλλα νοσοκομεία. Δε νομίζω κανείς από τους τρεις να θέλει να κάνει ορθοπαιδική - απλώς ήταν πιο εύκολο να μπουν εδώ, και είναι και πιο χαλαρή ειδικότητα από πλευράς δουλειάς από πχ Γενική Χειρουργική.

Αν βαριέστε να διαβάσετε 100 σελίδες συζήτηση (ή καλύτερα: σας παίρνει πάνω από 10 λεπτά να βρείτε ποιες δημοσιεύσεις έχουν νόημα και απαντούν στην ερώτησή σας) η πιθανότητα να βρείτε εκπαιδευτική θέση ορθοπαιδικής σε SHO επίπεδο είναι 0 (μηδέν) τον επόμενο 1,5 χρόνο. Για θέση registrar το 0 (μηδέν) επεκτείνεται στα επόμενα 4 χρόνια. Επειδή ο registrar (είτε σε εκπαιδευτική είτε σε trust είτε σε staff grade είτε σε locum θέση) είναι αυτός που κάνει τα ενδιαφέροντα πράγματα (χειρουργεί δηλαδή), ακόμα και για μη εκπαιδευτική θέση σε αυτό το επίπεδο οι πιθανότητες να βρείτε θέση απευθείας από Ελλάδα είναι 0 (χωρίς τίτλο ειδικότητας ορθοπαιδικού). Από Αγγλία σε 2-3 χρόνια, με MRCS, οι πιθανότητες είναι λίγο καλύτερες: έχω γνωρίσει Ινδό με τίτλο εδικότητας στη χώρα του που είναι σε μη εκπαιδευτικη θέση και ψάχνεί για εκπαιδευτική, και Πακιστανό που τον διώχνουν από τη μη εκπαιδευτική θέση του σε νοσοκομείο της επαρχίας για να πάρουν άλλο με καλύτερο βιογραφικό.

Για το CRB μου έχει ζητήσει κι εμενα locum agency από 35-38 λίρες επιταγή. Η απάντηση που πήραν ήταν η τυπική απάντηση που παίρνουν από κάθε Έλληνα που ξέρω που του εισηγούνται καινά δαιμόνια με αυτόν τον τρόπο: 1) What time? ("ίντα ώρα;" σε ελεύθερη απόδοση) και αν δεν κατάλαβαν με αυτό 2) Little friend, craziness you sell? ("μικρέ μου φίλε, τρέλα πουλάς;"). Παρότι το υπό (2) στοιχείο δε βγάζει κανένα απολύτως νόημα, το καταλαβαίνουν πολύ καλύτερα και σταματούν να πουλάνε τρέλα συνήθως. Στην απίθανη περίπτωση που όχι, είναι σίγουρα βλάκες ή το παίζουν και αξιζει να πουλήσετε τρέλα εσείς ή έστω να τους ζητήσετε να σταματήσουν να σας ενοχλούν.

Δε συμφωνώ με τον τρόπο που οι συνοδοιπόροι μου σε αυτό το χλωρονήσι αντιμετώπισαν τη Μαρία, δείχνει τουλάχιστον έλλειψη κατανόησης της ρίζας του (πραγματικού) προβλήματος: ότι ο μέσος Έλληνας γιατρός από την Ελλάδα βαριέται/δεν έχει χρόνο/δεν ξέρει αρκετά καλά αγγλικά για να ψάξει μόνος του για ατζένσια (σσ locum agency) -πόσο μάλλον να κάνει αιτήσεις μέσω NHS jobs- και καταλήγει να τον εκμεταλλεύονται τους πρώτους 3-6-12 μήνες στο νησί, λχ σε θέσεις RMO, locum με 15-20 λίρες την ώρα κλπ. Αυτό είναι τόσο γενικό φαινόμενο που υπάρχουν agencies που κάνουν συνεντεύξεις στην Ελλάδα πλέον. Είτε καλοπροαίρετη είτε κακοπροαίρετη η Μαρία θα προσφέρει μια πολύ σημαντική και χρησιμότατη υπηρεσία σε συναδέλφους όπως πχ οι δυο επίδοξοι ορθοπαιδικοί μας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...ενώ αρκεί ένα blowjob...

The measure of man is how he treats those he perceives as inferior to him.

This was uncalled for.

Ακόμα και να λέει βλακείες, δεν έχει βρίσει ποτέ.

Conjurer, δε νομίζω ότι η valentina667 έβρισε τη Μαρία, που μας βγήκε Σταύρος και "πουλάει" εξυπηρέτηση. Αν θες τη γνώμη μου (πολλοί δεν τη θέλουν αλλά πάντα τη λέω), θεωρώ πολύ περισσότερο υβριστικό το να διαφημίζεις ύπουλα ανύπαρκτα πανεπιστήμια (βλέπε θέμα για μεταπτυχιακά στο εξωτερικό) και πρακτορεία υποκρινόμενος κάποιον που δεν είσαι (στην τελική το ονοματεπώνυμο που χρησιμοποιεί είναι υπαρκτό και για ποιο λόγο οικειοποιείται ψευδή προσωπικά στοιχεία ο κύριος Σαριπανίδης; ) με τη δηθενιά "εγώ να σας βοηθήσω θέλω". Για αυτό, φίλε Λύκε, θεωρώ εντελώς κακοπροαίρετες τις προθέσεις του κου Σαριπανίδη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

SOVEREIGN,

Όσες κακίες κι αν πεις για μένα, δε θα σταματήσω ποτέ να βοηθώ πρακτικά και πραγματικά τους νέους ιατρούς!

Είμαι ήδη ειδικός, βγάζω τρελά λεφτά, και δεν έχω ανάγκη τίποτα και κανέναν. Με κυνηγούν για δουλειές, δεν τρέχω εγώ.

Δε χρειάζομαι μικροκομπίνες και αλητείες που υπονοείς για να έχω αναγνώριση.

Αν δε θέλεις να βοηθήσεις και σου αρέσει μόνο να κανονίζεις πότε θα μπεκρουλιάσετε με τους άλλους Έλληνες ιατρούς που ειδικεύονται στο U.K., κάνε το!

Αλλά στα προσόντα και τη γνώση της έρευνας και των ευκαιριών στην Αγγλία, απλά ΦΑΕ ΤΗ ΣΚΟΝΗ ΜΟΥ.

Σου εύχομαι σύντομα ξεμπερδέματα με την ειδικότητά σου, γιατί η περιήγηση σου σε Καναδά, Ελλάδα, Σομαλία, Αγγλία κι ένας θεός ξέρει που αλλού, σου τάραξε τον ψυχικό κόσμο.

Παντού βλέπεις εχθρούς και κακοπροαίρετους ανθρώπους...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

SOVEREIGN,

Όσες κακίες κι αν πεις για μένα, δε θα σταματήσω ποτέ να βοηθώ πρακτικά και πραγματικά τους νέους ιατρούς!

Είμαι ήδη ειδικός, βγάζω τρελά λεφτά, και δεν έχω ανάγκη τίποτα και κανέναν. Με κυνηγούν για δουλειές, δεν τρέχω εγώ.

Δε χρειάζομαι μικροκομπίνες και αλητείες που υπονοείς για να έχω αναγνώριση.

Αν δε θέλεις να βοηθήσεις και σου αρέσει μόνο να κανονίζεις πότε θα μπεκρουλιάσετε με τους άλλους Έλληνες ιατρούς που ειδικεύονται στο U.K., κάνε το!

Αλλά στα προσόντα και τη γνώση της έρευνας και των ευκαιριών στην Αγγλία, απλά ΦΑΕ ΤΗ ΣΚΟΝΗ ΜΟΥ.

Σου εύχομαι σύντομα ξεμπερδέματα με την ειδικότητά σου, γιατί η περιήγηση σου σε Καναδά, Ελλάδα, Σομαλία, Αγγλία κι ένας θεός ξέρει που αλλού, σου τάραξε τον ψυχικό κόσμο.

Παντού βλέπεις εχθρούς και κακοπροαίρετους ανθρώπους...

Ώπα, μήπως ξεφεύγουμε λίγο Μαρία ποια Μαρία;

1) ΟΛΟΥΣ μας κυνηγούν για δουλειές (Αγγλία είναι, όχι Ελλάδα). Απλά κάποιοι είμαστε πιο επιλεκτικοί από κάποιους άλλους...

2) Ειδικούς που κάνουν locum SHO και τους διώχνουν κακήν κακώς έχω γνωρίσει - γυναικολόγους μόνο ως τώρα.

3) Αν έχεις κάνει έρευνα στην Αγγλία, γιατί αυτό: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=karanti δε βγάζει τίποτα;

4) Αν σε λένε Σταύρο, μήπως πρέπει να συζητήσεις με κάποιον από τους ανθρώπους που δε φοράνε πια άσπρες μπλούζες, αλλά δουλεύουν σε κείνα τα κτίρια που για να μπεις είναι εύκολο αλλά για να βγεις πρέπει να σε επιβεβαιώσει ο θυρωρός για την επιλογή ψευδωνύμου και sex=female;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σταύρο Σαριπανίδη, μπορείς να μοιραστείς μαζί μας πώς έχεις εμπειρία από UK χωρίς καν GMC registration;

Και, ειρήσθω εν παρόδω, πώς ακριβώς το promoting third generation/polution free nuclear energy plants ταιριάζει στο job desription σου.

Thanks

Φιλιά :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χωρίς καν GMC registration;

Κι εγώ χτύπησα στο GMC και στο google.com Sovereign, ελληνάρας τσολιάς, πολλαπλές ειδικότητες, παράλληλες ειδικότητες, διηπειρωτικές ειδικότητες, ειδικότητες παντού, μεταπτυχιακά Καναδά, μεταπτυχιακά Αγγλία, ορθοπεδική στη Σομαλία, δε μ'αφήνουν πουθενά να τελειώσω την ειδικότητά μου, χιλιάδες απαντήσεις σε forums, καμία χρήσιμη όμως, διεθνής παντογνώστης, αλλά δε σε βρήκα ΠΟΥΘΕΝΑ!

Λες να μην είναι αυτό το όνομά σου?

ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μεταφέρονται οι δημοσιεύσεις εδώ από το θέμα "Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία" -> http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=5844

+1 warn στο αποπάνω μέλος, γιατί και η πλάκα έχει όρια και τα ψιλοξεπεράσαμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παίδες να σας πω, ο τίτλος του τόπικ ίσως να είναι κομματάκι παραπλανητικός - δεν είμαι σίγουρη αν συγκεκριμένα εννοεί πρόσληψη για RMO?!.

RMO απ'ότι γνωρίζουν αρκετοί που δουλεύουν σ'αυτήν την υπέροχη χώρα :rolleyes: δεν έχει να κάνει με το αν κάποιος είναι σε εκπαιδευτική θέση ή όχι.

Αυτός που είναι RMO ή RSO (για χειρουργικές ειδικότητες) συνήθως παίρνει τα referrals από A+E/GP/in hospital (ανάλογα το πως λειτουργεί το κάθε νοσοκομείο). Αυτή η θέση μπορεί να είναι σε επίπεδο SpR and/or SHO (και πάλι εξαρτάται από το νοσοκομείο).

Επίσης συνήθως αυτή τη "χαρά" την έχουν εκείνοι οι γιατροί που είναι εφημερία. Ποιος θα ήθελε εξάλλου να είναι RMΟ σε καθημερινή βάση :wacko: ?! Οπότε κάποιος έχει την κανονική του θέση ως SpR/SHO (εκπαιδευτική θέση ή μη) και μια φορά στο τόσο είναι RMΟ. Θέσεις αυτούσιες RMΟ αμφιβάλλω αν υπάρχουν (αλλά ποτέ κανείς δεν ξέρει, τα πάντα γίνονται σ'αυτή τη ζωή, ίσως και στην άλλη).

Α minute point that probably won't make any difference to anyone's life.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Η υπεύθυνη τοποθετήσεων ιατρών σε locum της εταιρίας με την οποία συνεργάζομαι μου έγραψε στο e-mail πως έχει πάρα πολλές κενές θέσεις που δεν μπορεί να καλύψει και ζήτησε τη βοήθειά μου.

Υπάρχουν δουλειές πολύ καλά αμοιβόμενες με δυνατότητα δωρεάν ή πάμφθηνης διαμονής σε σπίτια και διαμερίσματα του Νοσοκομείου.

Είναι κυρίως μη εκπαιδευτικές θέσεις, που δεν κυνηγά κανείς άγγλος. Για την Ελλάδα, όμως περνούν σαν εκπαιδευτικές, όπως θα διαβάσετε κι αλλού σε αυτό το forum!

Περιττό να αναφέρω ότι η εκπαίδευση που θα λάβετε θα είναι χιλιάδες φορές ανώτερη από αυτή που θα λαμβάνατε στην Ελλάδα, έστω κι αν γλείφατε καθημερινά το γερασμένο κώλο του καθηγητή!

Έχει σε όλες σχεδόν τις ειδικότητες. Για αρχή όμως δε θα πρέπει να είστε πολύ δύσκολοι σχετικά με το ποια πόλη θα πάτε ή σε ποια βαθμίδα θα σας τοποθετήσουν, λάθος που έκανα εγώ.

6 μήνες στην Αγγλία ισούνται με 6 χρόνια προυπηρεσίας στην Ελλάδα για αυτούς! Θα σας ανοίξουν μετά όλες τις πόρτες.

Για παράδειγμα, αν σκέφτεστε κάποια χειρουργική ειδικότητα, δε βλάπτει να εισαχθείτε στο σύστημα εύκολα και γρήγορα κάνοντας ένα locum γενικής χειρουργικής.

Θα πρέπει να έχετε ήδη κάνει εγγραφή στον Ιατρικό Σύλλογο (GMC) ως πλήρες μέλος (full membership).

Εύκολη, αν και μακροσκελής η διαδικασία, περιγράφεται αλλού στο forum και δε θέλω να σπαταλήσω το δικό σας αλλά κυρίως το δικό μου χρόνο επαναλαμβάνοντάς την.

Χρήματα η εταιρία δε χρεώνει!

Αν λοιπόν ενδιαφέρεστε σοβαρά, στείλτε μου e-mail στο fast.and.effective.hypnotist@gmail.com με τίτλο στα αγγλικά HELP ME WORK IN THE U.K.

Θα πρέπει να συμπεριλάβετε και τον αριθμό GMC σας.

Θα σας ψάξω στο σύλλογο πρώτα, να δω αν πληρείτε τις προυποθέσεις και μετά θα σας φέρω σε επαφή με την εταιρία, μη γίνω και ρεζίλι…

Υπάρχει και μικρή χρηματική αμοιβή για μένα αν τελικά βρείτε θέση, αλλά δε τη θέλω.

Σας τη χαρίζω.

Έχω πει στην εταιρία να χρησιμοποιήσει τα χρήματα για να σας πληρώσει τα πρώτα γραφειοκρατικά έξοδα με την Αστυνομία και τα Νοσοκομεία, έτσι ώστε να μη χάνετε χρόνο, όπως εγώ.

Αυτό που κάνω για εσάς δεν το έκανε κανείς για μένα.

Ελπίζω να μου στείλετε άφθονο θετικό κάρμα για τον κόπο και το ενδιαφέρον μου…

Και μη σας χάσουμε από το greekmeds.gr όταν γίνετε μεγάλοι και τρανοί (και πλούσιοι) στην Αγγλία, έτσι?

Γράψτε τις εμπειρίες σας και δώστε συμβουλές σε κανένα φουκαριάρικο ψαράκι!

emcolgate

NEW CONTACT E-MAIL: fast.and.effective.hypnotist@gmail.com

Also write if you are interested in downloading for free new medical e-books, adding as title FOR THE LIST OF FREE MEDICAL SITES, THANK YOU.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Would you like to work overseas but don’t know how to start?

Medacs Healthcare are looking for Doctors to work in the UK on a locum or permanent basis and would like to hear from you.

In return for your expertise we are able to offer the following:

No Agency Fees

Excellent salaries and benefits

Accommodation

Assistance with relocation for single people and families

Help and assistance in gaining professional registration

Further Education opportunities

1,000's of Locum opportunities

Medacs Healthcare are in Greece between 25th-27th June 2010

Medacs Healthcare, one of the UK’s largest Healthcare providers, will be visiting both Athens & Thessaloniki between 25th-27th June 2010 and would like to meet with you to discuss and tell you more about our exciting locum and permanent opportunities. We will be at the following locations:

Athens: Delphi Art Hotel, Ag. Konstantinou Street 27, 104 370

Thessaloniki: Holiday Inn Thessaloniki, Monastiriou 8, 546 29

Come and speak with one of our experienced Consultants who will be able to give you the best advice on making your dream career become a reality.

To find out more about what we can offer please contact Lora Shaw on+44 2076 111 696 or email lora.shaw@medacs.com

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Περί locuming

On "this week's feature" in ΒΜJ 03/07/2010:

http://www.bmj.com/cgi/content/full/340/jun29_1/c1412

Αξίζουν και τα "Relevant Articles"

Sorry for cross posting, αλλά πιστεύω πως είναι σχετικό και με τα 3 τόπικ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

παιδιά μπορείτε να εξηγήσετε λίγο τις ορολογίες που χρεισιμοποιείται ?

Τι είναι NHS experience?

Τι είναι Locum, RMO, Atos, GMC, CBR ?

Ο λόγος που κάνω τις ερωτήσεις είναι ότι είμαι νέος στο επάγγελμα (φοιτητής) ή ευελπιστώ να γίνω και τώρα προσπαθώ να μάθω τι γίνεται γενικά?

Το topic είναι αρκετά κουραστικό με ανούσιες αντιπαραθέσεις χωρίς λόγο ( τουλάχιστον προς τρίτους ). Καλό θα ήταν να εξηγούνται τα ''βασικά'' στην αρχή γιατί πολύς κόσμος που δεν γνωρίζει χάνετε μέσα σε αυτό τον χαμό των posts και είναι κρίμα γιατί πρέπει να σπαταλήσεις τουλάχιστον ένα 20λέπτο για να βρεις τις καλές πληροφορίες.

Αν κάπου τα έχει γραμμένα ζητώ προκαταβολικά συγνώμη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και είναι κρίμα γιατί πρέπει να σπαταλήσεις τουλάχιστον ένα 20λέπτο για να βρεις τις καλές πληροφορίες.

Αν κάπου τα έχει γραμμένα ζητώ προκαταβολικά συγνώμη.

Και πού να'ξερες όχι μόνο 20λεπτο θα σπαταλήσεις αλλά χρόνια ολόκληρα...

Δοκίμασες να κάνεις search αυτούς τους όρους στα φόρα εδώ αλλά και στο google;

Ως φοιτητής θα πρέπει να μάθεις να κάνεις διάφορες μορφές search από google μέχρι pubmed. Afterall we are in the era of evidence based medicine.

Και ενώ θα μπορούσα να σου απαντήσω τις παραπάνω ερωτήσεις σε πολύ λιγότερο χρόνο δε το κάνω για να σου δώσω την ευκαιρία να εξασκήσεις αυτή την πολύτιμη δεξιότητα.

Άκου εκεί "θα σπαταλήσω τουλάχιστον ένα 20λεπτο"... emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Digging out the right info is confusing and frustrating...and people get annoyed and they bicker.

Some of the most informative threads in here are 90%bickering and 10% gold. Thou shall not get far without effort and patience.

Its laughable that you are complaining coz you had to spend 20 min reading up on a subject that might change the course of your life.

The kindness of strangers is mostly a myth, and certainly not warranted in the case of a rug rat with an irritating sense of entitlement.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Digging out the right info is confusing and frustrating...and people get annoyed and they bicker.

Some of the most informative threads in here are 90%bickering and 10% gold. Thou shall not get far without effort and patience.

Its laughable that you are complaining coz you had to spend 20 min reading up on a subject that might change the course of your life.

The kindness of strangers is mostly a myth, and certainly not warranted in the case of a rug rat with an irritating sense of entitlement.

Ευχαριστώ.. Wicked Witch :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 11 months later...

Είναι εφιτκό να κάνει κανείς locum σε θέση Καρδιολογίας?

Εχω κάνει 2 χρ. παθολογίας και αγροτικο ελλάδα.

Ποια είναι τα καθαρά εσοδα?

Ευχαριστώ

Ψαχνω για ευκαιριακή δουλειά στην Αγγλία ,μεχρί να ανοιξει η θέση μου στην Ελλάδα, μιας και έχω αργήσει ήδη για να ξεκινήσω κάτι σοβαρό εκει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.