Jump to content

Προσλήψεις στην Αγγλία - Locum, RMO κλπ


veterinarian

Recommended Posts

Atos will refund you the GMC fee - at least they used to.

Atos will not help you with GMC rego.

Atos/medacs may offer some advice regarding suitable accommodation, but will not find you a place to live.

Certificate of goodstanding you can get from the Giatriko Silogo.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...
  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Last Reply

Dear wicked witch,

Please remember that

"the mother of the imbeciles is always pregnant"

"never explain, never complain"

"do not try to argue with a moron, he will force you into his mental level and win there, by experience"

"your friends do not need to hear you explaining, they believe in you!"

"your enemies do not need to hear you explaining, they will never believe you!"

We like you very much.

Keep up the good work.

Do not waste your valuable energy on people with borderline personality disorder...

emrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"the mother of the imbeciles is always pregnant"

English translation ιταλικής παροιμίας που με το ζόρι βγάζει νόημα.There's one born every day..

"never explain, never complain"

Δεν ξέρω πως διοικούσε ο Χενρυ Φορντ, αλλά εμείς οι ιατροί προσπαθούμε να μαθαίνουμε από τα λάθη μας

"do not try to argue with a moron, he will force you into his mental level and win there, by experience"

Δεν νομίζω ότι κανείς κάνει argue,ίσα ίσα συμβουλή του έδωσε να πάει στο βρεταννικό

"your friends do not need to hear you explaining, they believe in you!"

"your enemies do not need to hear you explaining, they will never believe you!"

Bumper sticker wisdom?!

on people with borderline personality disorder...

Πολυ εύκολα δίνεις διαγνώσεις...δεν νομίζω οτι έχει δώσει κανένα ιντικασιον οτι είναι ΔΠ, πόσο μάλλον μπορντερλαιν.

Συγνώμη, αλλά ειλικρινά αναρωτιέμαι, κάνεις συλλογή αποφθεγμάτων και παροιμιών? !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Η υπεύθυνη τοποθετήσεων ιατρών σε locum της εταιρίας με την οποία συνεργάζομαι μου έγραψε στο e-mail πως έχει πάρα πολλές κενές θέσεις που δεν μπορεί να καλύψει και ζήτησε τη βοήθειά μου.

Υπάρχουν δουλειές πολύ καλά αμοιβόμενες με δυνατότητα δωρεάν ή πάμφθηνης διαμονής σε σπίτια και διαμερίσματα του Νοσοκομείου.

Είναι κυρίως μη εκπαιδευτικές θέσεις, που δεν κυνηγά κανείς άγγλος. Για την Ελλάδα, όμως περνούν σαν εκπαιδευτικές, όπως θα διαβάσετε κι αλλού σε αυτό το forum!

Περιττό να αναφέρω ότι η εκπαίδευση που θα λάβετε θα είναι χιλιάδες φορές ανώτερη από αυτή που θα λαμβάνατε στην Ελλάδα, έστω κι αν γλείφατε καθημερινά το γερασμένο κώλο του καθηγητή!

Έχει σε όλες σχεδόν τις ειδικότητες. Για αρχή όμως δε θα πρέπει να είστε πολύ δύσκολοι σχετικά με το ποια πόλη θα πάτε ή σε ποια βαθμίδα θα σας τοποθετήσουν, λάθος που έκανα εγώ.

6 μήνες στην Αγγλία ισούνται με 6 χρόνια προυπηρεσίας στην Ελλάδα για αυτούς! Θα σας ανοίξουν μετά όλες τις πόρτες.

Για παράδειγμα, αν σκέφτεστε κάποια χειρουργική ειδικότητα, δε βλάπτει να εισαχθείτε στο σύστημα εύκολα και γρήγορα κάνοντας ένα locum γενικής χειρουργικής.

Θα πρέπει να έχετε ήδη κάνει εγγραφή στον Ιατρικό Σύλλογο (GMC) ως πλήρες μέλος (full membership).

Εύκολη, αν και μακροσκελής η διαδικασία, περιγράφεται αλλού στο forum και δε θέλω να σπαταλήσω το δικό σας αλλά κυρίως το δικό μου χρόνο επαναλαμβάνοντάς την.

Χρήματα η εταιρία δε χρεώνει!

Αν λοιπόν ενδιαφέρεστε σοβαρά, στείλτε μου e-mail στο karanti_maria@yahoo.gr με τίτλο στα αγγλικά HELP ME WORK IN THE U.K.

Θα πρέπει να συμπεριλάβετε και τον αριθμό GMC σας.

Θα σας ψάξω στο σύλλογο πρώτα, να δω αν πληρείτε τις προυποθέσεις και μετά θα σας φέρω σε επαφή με την εταιρία, μη γίνω και ρεζίλι…

Υπάρχει και μικρή χρηματική αμοιβή για μένα αν τελικά βρείτε θέση, αλλά δε τη θέλω.

Σας τη χαρίζω.

Έχω πει στην εταιρία να χρησιμοποιήσει τα χρήματα για να σας πληρώσει τα πρώτα γραφειοκρατικά έξοδα με την Αστυνομία και τα Νοσοκομεία, έτσι ώστε να μη χάνετε χρόνο, όπως εγώ.

Αυτό που κάνω για εσάς δεν το έκανε κανείς για μένα.

Ελπίζω να μου στείλετε άφθονο θετικό κάρμα για τον κόπο και το ενδιαφέρον μου…

Και μη σας χάσουμε από το greekmeds.gr όταν γίνετε μεγάλοι και τρανοί (και πλούσιοι) στην Αγγλία, έτσι?

Γράψτε τις εμπειρίες σας και δώστε συμβουλές σε κανένα φουκαριάρικο ψαράκι!

emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Η υπεύθυνη τοποθετήσεων ιατρών σε locum της εταιρίας με την οποία συνεργάζομαι μου έγραψε στο e-mail πως έχει πάρα πολλές κενές θέσεις που δεν μπορεί να καλύψει και ζήτησε τη βοήθειά μου.

Υπάρχουν δουλειές πολύ καλά αμοιβόμενες με δυνατότητα δωρεάν ή πάμφθηνης διαμονής σε σπίτια και διαμερίσματα του Νοσοκομείου.

Είναι κυρίως μη εκπαιδευτικές θέσεις, που δεν κυνηγά κανείς άγγλος. Για την Ελλάδα, όμως περνούν σαν εκπαιδευτικές, όπως θα διαβάσετε κι αλλού σε αυτό το forum!

Περιττό να αναφέρω ότι η εκπαίδευση που θα λάβετε θα είναι χιλιάδες φορές ανώτερη από αυτή που θα λαμβάνατε στην Ελλάδα, έστω κι αν γλείφατε καθημερινά το γερασμένο κώλο του καθηγητή!

Έχει σε όλες σχεδόν τις ειδικότητες. Για αρχή όμως δε θα πρέπει να είστε πολύ δύσκολοι σχετικά με το ποια πόλη θα πάτε ή σε ποια βαθμίδα θα σας τοποθετήσουν, λάθος που έκανα εγώ.

6 μήνες στην Αγγλία ισούνται με 6 χρόνια προυπηρεσίας στην Ελλάδα για αυτούς! Θα σας ανοίξουν μετά όλες τις πόρτες.

Για παράδειγμα, αν σκέφτεστε κάποια χειρουργική ειδικότητα, δε βλάπτει να εισαχθείτε στο σύστημα εύκολα και γρήγορα κάνοντας ένα locum γενικής χειρουργικής.

Θα πρέπει να έχετε ήδη κάνει εγγραφή στον Ιατρικό Σύλλογο (GMC) ως πλήρες μέλος (full membership).

Εύκολη, αν και μακροσκελής η διαδικασία, περιγράφεται αλλού στο forum και δε θέλω να σπαταλήσω το δικό σας αλλά κυρίως το δικό μου χρόνο επαναλαμβάνοντάς την.

Χρήματα η εταιρία δε χρεώνει!

Αν λοιπόν ενδιαφέρεστε σοβαρά, στείλτε μου e-mail στο karanti_maria@yahoo.gr με τίτλο στα αγγλικά HELP ME WORK IN THE U.K.

Θα πρέπει να συμπεριλάβετε και τον αριθμό GMC σας.

Θα σας ψάξω στο σύλλογο πρώτα, να δω αν πληρείτε τις προυποθέσεις και μετά θα σας φέρω σε επαφή με την εταιρία, μη γίνω και ρεζίλι…

Υπάρχει και μικρή χρηματική αμοιβή για μένα αν τελικά βρείτε θέση, αλλά δε τη θέλω.

Σας τη χαρίζω.

Έχω πει στην εταιρία να χρησιμοποιήσει τα χρήματα για να σας πληρώσει τα πρώτα γραφειοκρατικά έξοδα με την Αστυνομία και τα Νοσοκομεία, έτσι ώστε να μη χάνετε χρόνο, όπως εγώ.

Αυτό που κάνω για εσάς δεν το έκανε κανείς για μένα.

Ελπίζω να μου στείλετε άφθονο θετικό κάρμα για τον κόπο και το ενδιαφέρον μου…

Και μη σας χάσουμε από το greekmeds.gr όταν γίνετε μεγάλοι και τρανοί (και πλούσιοι) στην Αγγλία, έτσι?

Γράψτε τις εμπειρίες σας και δώστε συμβουλές σε κανένα φουκαριάρικο ψαράκι!

emcolgate

Ναι, ναι, τρέξτε να προλάβετε, γιατί αν βγει το BNP στις εκλογές θα κλείσουν οι πόρτες!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το post του μέλους karanti_maria μπορεί να είναι καλοπροαίρετο, αλλά περιέχει κάποιες υπερβολές. Θα ήθελα να συνοψίσω, τις διαφωνίες μου κι αν κάποιος έχει διαφορετική άποψη, ας την πει.

1) Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι οι θέσεις locum είναι πολύ καλά αμειβόμενες. Όμως η εκπαίδευση που προσφέρουν δεν είναι εγγυημένη και διαφέρει από μέρος σε μέρος, κι από ειδικότητα σε ειδικότητα. Σε καμία περίπτωση δεν είναι "χιλιάδες φορές ανώτερη" από την εκπαίδευση στην Ελλάδα, ειδικά σε κέντρα στα οποία αυτή γίνεται σωστά. Για την ακρίβεια, υπάρχουν αντίστοιχες θέσεις που προσφέρουν λάτζα και καμία εκπαίδευση. πχ άγγιστρα, φλεβοκαθετήρες και μόνο.

2) 6 μήνες σε μία τέτοια θέση σε ένα κωλοχώρι της Αγγλίας ΔΕΝ ισούται με 6 χρόνια προϋπηρεσίας στην Ελλάδα. Επίσης υπάρχουν τραγικά νοσοκομεία στην Αγγλία που μπορείς να βλαστημάς την ώρα και τη στιγμή. Αυτό πρέπει να το κοιτάξει κανείς από πριν, εκτός αν απλά θέλει τα φράγκα και χέστηκε πού είναι, πόσο καλυμμένος είναι στις εφημερίες κτλ.

3) Κανένα agency δεν σε χρεώνει για να σε φέρει στην Αγγλία, άρα η αμοιβή του μεσάζοντος δεν είναι προβλεπόμενη και άρα η δωρεάν προσφορά των υπηρεσιών του αυτονόητη. Υπάρχουν άπειρα τέτοια πρακτορεία και αν βρείτε κάποιο να χρεώνει, πήγαινετε στο επόμενο.

4) Δεν υπάρχουν γραφειοκρατικά έξοδα με την Αστυνομία. Από τότε που ήρθα στην Αγγλία για δουλειά η μόνη συναλλαγή που είχα με την Αστυνομία ήταν όταν τους πήρα τηλ να κατεβάσουν ένα γατάκι απ'το δέντρο (just kidding, but take my point)

5) Μεγάλοι και τρανοί (και πλούσιοι :P) στην Αγγλία δεν θα γίνετε με locum. Θα γίνετε με πολλή προσπάθεια, πολλά χρόνια σκληρής δουλειάς σε εκπαιδευτικές θέσεις και σοβαρότητα δυτικο-ευρωπαϊκού τύπου. Το post του μέλους karanti_maria δεν έχει ιδιαίτερη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το post του μέλους karanti_maria μπορεί να είναι καλοπροαίρετο, αλλά περιέχει κάποιες υπερβολές. Θα ήθελα να συνοψίσω, τις διαφωνίες μου κι αν κάποιος έχει διαφορετική άποψη, ας την πει.

1) Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι οι θέσεις locum είναι πολύ καλά αμειβόμενες. Όμως η εκπαίδευση που προσφέρουν δεν είναι εγγυημένη και διαφέρει από μέρος σε μέρος, κι από ειδικότητα σε ειδικότητα. Σε καμία περίπτωση δεν είναι "χιλιάδες φορές ανώτερη" από την εκπαίδευση στην Ελλάδα, ειδικά σε κέντρα στα οποία αυτή γίνεται σωστά. Για την ακρίβεια, υπάρχουν αντίστοιχες θέσεις που προσφέρουν λάτζα και καμία εκπαίδευση. πχ άγγιστρα, φλεβοκαθετήρες και μόνο.

2) 6 μήνες σε μία τέτοια θέση σε ένα κωλοχώρι της Αγγλίας ΔΕΝ ισούται με 6 χρόνια προϋπηρεσίας στην Ελλάδα. Επίσης υπάρχουν τραγικά νοσοκομεία στην Αγγλία που μπορείς να βλαστημάς την ώρα και τη στιγμή. Αυτό πρέπει να το κοιτάξει κανείς από πριν, εκτός αν απλά θέλει τα φράγκα και χέστηκε πού είναι, πόσο καλυμμένος είναι στις εφημερίες κτλ.

3) Κανένα agency δεν σε χρεώνει για να σε φέρει στην Αγγλία, άρα η αμοιβή του μεσάζοντος δεν είναι προβλεπόμενη και άρα η δωρεάν προσφορά των υπηρεσιών του αυτονόητη. Υπάρχουν άπειρα τέτοια πρακτορεία και αν βρείτε κάποιο να χρεώνει, πήγαινετε στο επόμενο.

4) Δεν υπάρχουν γραφειοκρατικά έξοδα με την Αστυνομία. Από τότε που ήρθα στην Αγγλία για δουλειά η μόνη συναλλαγή που είχα με την Αστυνομία ήταν όταν τους πήρα τηλ να κατεβάσουν ένα γατάκι απ'το δέντρο (just kidding, but take my point)

5) Μεγάλοι και τρανοί (και πλούσιοι :P) στην Αγγλία δεν θα γίνετε με locum. Θα γίνετε με πολλή προσπάθεια, πολλά χρόνια σκληρής δουλειάς σε εκπαιδευτικές θέσεις και σοβαρότητα δυτικο-ευρωπαϊκού τύπου. Το post του μέλους karanti_maria δεν έχει ιδιαίτερη.

Αυτά που υπονοούσα κάνοντας πλάκα, τα έγραψε ο Sov. To post του με καλυπτει απόλυτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει και μικρή χρηματική αμοιβή για μένα αν τελικά βρείτε θέση, αλλά δε τη θέλω.

Σας τη χαρίζω.

Έχω πει στην εταιρία να χρησιμοποιήσει τα χρήματα για να σας πληρώσει τα πρώτα γραφειοκρατικά έξοδα με την Αστυνομία και τα Νοσοκομεία, έτσι ώστε να μη χάνετε χρόνο, όπως εγώ.

Από τα βάθη της καρδιάς μας ένα τεράστιο ευχαριστώ.

Ένα ευχαριστώ για την ανιδιοτελή σου προσφορά στον Έλληνα απόφοιτο ιατρικής που σκέφτεται να κάνει το μεγάλο βήμα κ να φάει το πικρό ψωμί της ξενιτιάς. Μακάρι να υπήρχαν κ άλλοι σαν εσένα να δώσουν ένα χέρι βοήθειας στον νέο που φοβισμένος βγαίνει στο εξωτερικό κ τόσο το χρειάζεται. Μακάρι να είχε βρεθεί κάποιος σαν εσένα όταν ξεκίνησα κ εγώ. Να κάνει το μεσάζοντα για να με φέρει σε επαφή με μεσάζοντα (γραφείο) για να βγάλει λεφτά, και να μου χαρίζει κ την μίζα. Να προσπαθεί να με σπρώξει σε δουλειές δίχως μέλλον φλομώνοντας με στο ψέμα για την αξία της προϋπηρεσίας. Να σκαρφίζεται ψευτιές για "γραφειοκρατικά έξοδα" λες κ κλέβει μικροπωλητή που προσπαθεί να βγάλει άδεια για λαϊκή.

Αν κάποιος δεν έχει αφιερώσει 2 ώρες από την ζωή του να διαβάσει το φόρουμ κ θέλει να βγει στο εξωτερικό ας στείλει mail στην Μαρία με τίτλο στα αγγλικά: I'M WELL STUPID, PLEASE BE MY PIMP. Θα σε ψάξει στο GMC και εφόσον είσαι επαρκής θα σε φτιάξει.

ΥΓ. hercule, αν είσαι κοπέλα σε παντρεύομαι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο μηδενιστή cadaver που κατηγορεί τους πάντες και τα πάντα δε θα απαντήσω γιατί δεν τον εκτιμώ.

Για αυτόν αποφάνθηκε ο moderator sovereign λέγοντας σε παλιότερη ανάρτησή του:

“Προτείνω την επαναφορά του prominent member Cadaver σε πιο βασική έκδοση, σατς αζ basic member ή newbie member γιατί επωφελείται της θέσης του για να επιτίθεται αδίκως σε νέα μέλη και να τα αποθαρρύνει, με προφανείς επιπτώσεις. “

Για το καλό όμως των νέων μελών αυτού του forum, θα εξετάσω μερικές από τις παλαιότερές του αναρτήσεις.

Είπε:

“Greece should stop recognizing 75% of its own training jobs, not recognise the UK's leftovers. “

Προφανώς δεν παραδέχεται ότι κάποιος μπορεί να εκπαιδευτεί με αξιοκρατία στην Ελλάδα και για αυτό είναι καλύτερα να αφήσει τις μακροχρόνιες αναμονές και να πάει σε άλλη χώρα, ας πούμε την Αγγλία.

Αυτό υποστήριξα κι εγώ.

Είπε:

“στο UK είναι μετρημένες οι αξιόλογες σχολές, αλλά στην Ελλάδα δε νομίζω ότι υπάρχουν. “

Άλλος ένας λόγος για να πάει κανείς τρέχοντας να σπουδάσει και να εκπαιδευτεί στην Αγγλία!

Θα έχει πολύ καλύτερο επίπεδο εκπαίδευσης εκεί. Αυτό υποστήριξα κι εγώ.

Είπε:

“ μου δίνουν άπειρα την ώρα για locum κ τους φτύνω..”

και

“ βρίσκω locum με £53/hour (pre tax), SHO level, ένα τσιγάρο δρόμο από την αποπάνω. Μήπως τελικά να το ρίξω στα λεφτά?”

Υπάρχουν πολλές θέσεις στην Αγγλία και δίνουν πολύ καλά χρήματα για τα ελληνικά δεδομένα. 500 ευρώ την ημέρα που θα βρεις στην Ελλάδα?

Υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να γυρίσει κανείς σε τρία ή τέσσερα χρόνια πλούσιος, για τα ελληνικά πάντα δεδομένα.

Αυτό υποστήριξα κι εγώ.

Ο cadaver για δικούς του ανεξιχνίαστους λόγους δηλώνει ότι τα φτύνει τα λεφτά.

Πρόβλημά του.

Στους ppalios και sovereign που μου τη λένε απαντώ:

Αφού όλα τα παραπάνω ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, και τα ίδια ακριβώς έγραψα στη δημοσίευσή μου, με ποια αντικειμενικά στοιχεία διαφωνείτε και λέτε ότι η ανάρτησή μου δεν έχει «ευρωπαική σοβαρότητα» και είναι «υπερβολική»?

Sovereign ξέρω ότι βρίσκεσαι τώρα στον Καναδά και ίσως δε γνωρίζεις ότι το police CRB screen κοστίζει στο Λονδίνο 45 λίρες και σε άλλες πόλεις γύρω στις 35 λίρες, χρήματα που πληρώνει ο ενδιαφερόμενος και όχι η εταιρία του!

Λόγω φόβου τρομοκρατίας, μπορεί η αστυνομία να ζητά να επαναληφθεί το CRB συχνά, σε κάθε νέα τοποθέτηση του ιατρού, πρακτικά κάθε 2 μήνες για τα locum posts.

Αυτά είπα γραφειοκρατικά έξοδα, μαζί με κάτι ψιλά που πρέπει να πληρωθούν στους συνεργαζόμενους μεσίτες που θα του βρουν φθηνό διαμέρισμα, ΜΕΤΑ το διορισμό του.

Όσο αφορά την εταιρία, πόσο πιο καθαρά και σε πόσες από τις 5 γλώσσες που μιλάω πρέπει να το γράψω για να γίνει αντιληπτό επιτέλους?

ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΧΡΗΜΑΤΑ!

Θα σταματήσετε να με κατηγορείτε αδίκως τώρα?

Αντί να τη λέτε σε κάποια φτασμένη κι ευτυχισμένη που απλά θέλει να βοηθήσει τους νέους συναδέλφους να μη συναντήσουν τα ίδια εμπόδια όπου μάτωσε αυτή στο δρόμο της, αναρωτηθείτε πόσους (ονόματα) έχετε πραγματικά βοηθήσει με τις εκατοντάδες αναρτήσεις σας.

Μήπως σας έχω ήδη ξεπεράσει σε νούμερο με τις ελάχιστές μου αναρτήσεις?

Μήπως γράφετε ανάμεσα σε δυο κουραστικές εφημερίες όντας νευριασμένοι και αγανακτισμένοι με όλους και με όλα, ξεσπώντας πάνω στους νέους ιατρούς που όλο αγωνία για το μέλλον τους ψάχνουν αυτό το forum?

Μήπως βλέπετε τους εκατοντάδες νέους Έλληνες ιατρούς που πρόκειται να έρθουν τους επόμενους μήνες στην Αγγλία ως απειλή?

Μήπως είναι εξαιτίας ατόμων σαν κι εσάς που δε γίνεται να δημιουργηθεί στην Αγγλία ελληνικό ιατρικό λόμπυ?

Όλες οι άλλες εθνικότητες έχουν ισχυρά και δραστήρια λόμπυ.

Μήπως θα ήταν πιο ανώδυνο να ασχολείστε με τη στήλη ποδοσφαίρου του greekmeds.gr ,όπου μπορείτε ανενόχλητοι από λογικά όντα, να πετάτε τα πικρόχολά σας σχόλια ο ένας πάνω στον άλλο?

Θα συνεχίσω να βοηθώ ανιδιοτελώς γιατί αυτή έχω διαλέξει ως στάση ζωής. Είναι αργά για να αλλάξω τώρα.

Αυτό δε με κάνει όμως αθώα χαζούλα. Όπου χρειάζεται μπορώ να βγάλω κεντρί. Και τότε τσούζει πολύ, πιστέψτε με.

:anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άουτς. Πραγματικά τσούζει! Κάτσε να βρω κάπου να κρυφτώ :)

ΥΓ: Κάποιος να μου πει αν αξίζει να απαντήσω ή απλά μας πατάνε δούλεμα; :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πόσο πιο καθαρά και σε πόσες από τις 5 γλώσσες που μιλάω πρέπει να το γράψω για να γίνει αντιληπτό επιτέλους?

Του σώματος ;-)

'Αουτς! Καλέ δίκιο έχει ο αποπάνω, κ εδώ έτσουξε!

:splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Al Gore,

Από την άλλη μπορείς, κατά τη διάρκεια της αναμονής σου στην Ελλάδα, που υπολογίζω γύρω στα 3 χρόνια, να γραφτείς στον Ιατρικό Σύλλογο της Αγγλίας (GMC), με σχετικά εύκολη διαδικασία από το διαδίκτυο και χωρίς εξετάσεις, και να χτυπήσεις μερικά locums for service, που δε θέλει κανείς εκεί γιατί δεν του παρέχουν πόντους εκπαίδευσης για την ειδικότητά του!

Δίνουν όμως τρελά λεφτά!

Σε 3 χρόνια θα έρθεις πίσω με κλινικές εμπειρίες, ιατρικές δημοσιεύσεις και τόσα πολλά λεφτά που θα μπορείς να αγοράσεις τοις μετρητοίς ολόκληρο τον εξοπλισμό του ορθοπεδικού σου ιατρείου!

Σίγουρα καλύτερα από 3 χρόνια εξευτελιστικής δουλειάς σε γνωστά κέντρα αδυνατίσματος!

emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Dear wicked witch,

Please remember that

"the mother of the imbeciles is always pregnant"

πόσο πιο καθαρά και σε πόσες από τις 5 γλώσσες που μιλάω πρέπει να το γράψω για να γίνει αντιληπτό επιτέλους?

6 γλώσσες. Βάλε και τα Italish :)

Μήπως γράφετε ανάμεσα σε δυο κουραστικές εφημερίες όντας νευριασμένοι και αγανακτισμένοι με όλους και με όλα, ξεσπώντας πάνω στους νέους ιατρούς που όλο αγωνία για το μέλλον τους ψάχνουν αυτό το forum?

Μήπως βλέπετε τους εκατοντάδες νέους Έλληνες ιατρούς που πρόκειται να έρθουν τους επόμενους μήνες στην Αγγλία ως απειλή? !!!

Μήπως είναι εξαιτίας ατόμων σαν κι εσάς που δε γίνεται να δημιουργηθεί στην Αγγλία ελληνικό ιατρικό λόμπυ?

Όλες οι άλλες εθνικότητες έχουν ισχυρά και δραστήρια λόμπυ.

Μήπως θα ήταν πιο ανώδυνο να ασχολείστε με τη στήλη ποδοσφαίρου του greekmeds.gr ,όπου μπορείτε ανενόχλητοι από λογικά όντα, να πετάτε τα πικρόχολά σας σχόλια ο ένας πάνω στον άλλο?

Άουτς. Πραγματικά τσούζει!

Σε έθαψε ζωντανό λέμε.

Δίνουν όμως τρελά λεφτά!

Σε 3 χρόνια θα έρθεις πίσω με κλινικές εμπειρίες, ιατρικές δημοσιεύσεις και τόσα πολλά λεφτά που θα μπορείς να αγοράσεις τοις μετρητοίς ολόκληρο τον εξοπλισμό του ορθοπεδικού σου ιατρείου!

Sounds good. Αν σου περισσέψει κάτι, θα μου το χαρίσεις να επενδύσω στο London Stock Exchange;

p.s. Και κάτι τελευταίο maria (sorry I don’t wanna “twist the finger in the wound”), αλλά πως ακριβώς καταφέρνεις την “απελευθέρωση της κοινωνίας από τα taboos της θρησκείας” και το “promotion of free market economy”;

Non e' che ti sei un tantino montata la testa, signorina dottoressa?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να βάλουμε τέλος σε αυτές τις ανόητες συζητήσεις, απλά ενημερώνω ότι τον τελευταίο μήνα κάποια locum agencies σου δίνουν μέχρι 500 λίρες ανά άτομο που τους προτείνεις και τον κάνουν recruit. Αυτό δεν υπήρχε στο παραλθόν - ήταν 50, βαριά 100 λίρες. Οπότε καταλαβαίνετε τα αγνά και ανιδιοτελή κίνητρα κάποιων...

Ελπίζω να κλείσει κάπου το θέμα και να ασχοληθούμε σοβαρά με τα της ειδικότητας. Για όσους δεν το πήρατε χαμπάρι, τα πράγματα μετά το φιάσκο του MMC έχουν γυρίσει ουσιαστικά στο παλιό σύστημα (SHO/reg) με άλλα ονόματα όμως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχεις απόλυτο δίκιο και όταν βρω το χρόνο θα μεταφέρω τη σαβούρα σε ξεχωριστό thread, υπάρχει κάτι σχετικό με locum κάπου.

Να υπενθυμίσουμε απλά για τους καινούριους, ανυποψίαστους φίλους, ότι τα locum δεν έχουν σχέση με εκπαιδευτικές θέσεις και καλό είναι μείνουμε στα τησ εκπαίδευσης εδώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε sovereign,

Να υπενθυμίσω πως στην Ελλάδα, καλώς ή κακώς, ΚΑΙ οι θέσεις locum αναγνωρίζονται σαν εκπαιδευτικές και μειώνουν το συνολικό χρόνο ειδικότητας!

Άρα, νομίζω πως οι αναρτήσεις μου δε βρίσκονται σε λάθος forum.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

I know people that have recognised even attachments ( unsalaried posts ). It all depends on what is being written on the certificate that they issue after you are done... By they way, the greek state does not check the valitidy of what is being written.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.