Jump to content

Είναι τα βλέφαρά μου διάφανες αυλαίες....


tik-tak

Recommended Posts

Κλείνω τα μάτια μου και ονειρεύομαι τη ζωή που θέλω να ζήσω!!!

Άραγε θα τ' ανοίξω ποτέ και θα ζω αυτή τη ζωή?????????????

:unsure: :unsure: :unsure: :unsure: :unsure: :unsure: :unsure: :unsure:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οταν τα ανοιγω βλεπω ...την οθονη του υπολογιστη emdots

αλλα οταν τα κλεινω βλεπω...

81780239bx6.jpg

δυστυχως δεν ειμαι εγω στη φωτογραφια αλλα το παλευω ... σε 50 χρονακια κατι μπορει να γινει!!! :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξημερώνει στο γαλάζιο σου το στρώμα λιώμα ξύπνησα μα σ' αγαπώ ακόμα

στάξε εύθυμο φαρμάκι για το γλέντι με μισή μεζούρα τζιν και λίγο αψέντι

Με ακόρντα λα μινόρε προς το γκρίζο καμηλιέρικα τραγούδια σου σφυρίζω

σαν μικρός λαχειοπώλης ώρα μία Πατησίων και Παραμυθιού γωνία

Θέλω σήμερα παιχνίδι με το Χάρο στο καζίνο της καρδιάς σου να ρεστάρω

να ενωθώ μ' όλης της γης τα κατακάθια να γευτώ όλα τα ρόδα και τ' αγκάθια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ακόμα κι όταν με ανοιχτά τα μάτια βλέπω τη θάλασσα, μόλις τα κλείσω εκείνη αλλάζει χρώμα, το μπλε γίνεται κίτρινο και τα κύματα ηλιοτρόπια, μετά το κίτρινο γίνεται μωβ και οι ήλιοι λεβάντες ...

ονειρεύομαι ένα ταξίδι στη νότια γαλλία :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

όταν τα ανοίγω...   βλέπω συνεπιβάτη μου στο μετρό να κρατά κάτι σαν κομπολόι  στα χέρια του...Σηκώνω το βλέμμα μου

από τα χέριά του στο πρόσωπό του...σκουρόχρωμο...μάλλον ανατολίτης....Το βαγόνι γεμάτο κόσμο...ώρα αιχμής....

το κομπολόι ,χάντρα-χάντρα,  κάνει κύκλους ανάμεσα στον  αντίχειρά  και στο δείκτη του...μάζεψα το βλέμμά μου ,αισθάνθηκα οτι  έκανα αδιάκριτη παρέμβαση...δεν ήθελα 

η περιέργεία μου να ταράξει  αυτό που εκείνη τη στιγμή τον έδενε με την παράδοσή του, τον τόπο του, την πίστη του...

[...Το μουσουλμάνικο κομπολόι:

Ο Μωάμεθ δίδαξε τη σπουδαιότητα της επικοινωνίας των ανθρώπων με τον Αλλάχ., τη δύναμη της προσευχής.

Όμως, πως και πότε πρέπει να προσεύχονται οι πιστοί; Η απάντηση δίνεται στο Κοράνι: “Οι προσευχές πρέπει να είναι 99, όσες και οι ιδιότητες μου”, παρήγγειλε ο Αλλάχ στο Μωάμεθ.

Πως όμως θα κατόρθωνε ο πιστός μουσουλμάνος να φτάνει στον αριθμό 99 της προσευχής χωρίς να κινδυνεύει να χαθεί στο δρόμο;

Ο Μωάμεθ είχε την ιδέα: “να τρυπηθούν 99 φασόλια και να περαστούν σε μια κλωστή. Κάθε φασόλι και προσευχή.

Το όνομα του; Masbaha που σημαίνει απαγγέλλω. Γρήγορα κατασκευάστηκαν τα πρώτα

προσευχητάρια από κουκούτσια κι από ξύλινες χάντρες. Περνούσαν 99 όμοιες χάντρες σε λεπτό σχοινί, αφήνοντας μια μικρή απόσταση μεταξύ τους, ίση με το μέγεθος της χάντρας, για να μπορεί η κάθε χάντρα να προχωραέι και να δίνει τη θέση της στην επόμενη. (Υπάρχουν επίσης προσευχητάρια με 33 χάντρες).

στους ινδουίστες:

Ο χαρακτήρας του είναι καθαρά θρησκευτικός. Αυτό δηλώνει και το όνομα “Τζεπιάν”.

“Τζέπα” στα σανσκριτικά σημαίνει προσευχή. Σήμερα επικρατεί η ονομασία Mala, δηλαδή προσευχή.

χρονολογικά, το πρώτο κομπολόι έρχεται από τους ινδουιστές, παρόμοιο με το μουσουλμανικό κομπολόι, μα με περισσότερες χάντρες, γιατί αυτοί έχουν 108 προσευχές. Χωρίζεται σε τέσσερα μέρη από 27 το καθένα, άλλες πάλι σε τρία μέρη, ένα από 54 και δύο από 27....]

 όταν τα κλείνω...  βλέπω τον εαυτό μου μαυρισμένο από τον  ήλιο, μετά από ένα μαραθώνιο ρακέτας στην παραλία...

κλάψ!αρχίζω να ασπρίζω σιγά-σιγά... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν έχω τα μάτια ανοιχτα,βλέπω ανθρωπάκια στην οθόνη του υπολογιστή μου και πρέπει να τα σκοτώσω :bloodomen:

Όταν κλείνω τα μάτια βλέπω το ίδιο(γιατί έχω περάσει 12 ώρες μπροστά σε μια οθόνη :blink: )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

...κλεινω τα ματια και βλεπω το αλμπουμ της προσωπικης μου ζωης και χαμογελαω και γελαω ..απο τα πιο παιδικα στα πιο ωριμα ...

..ανοιγω τα ματια και τους βλεπω κυριους ..και τους καμαρωνω και τους αγαπαω ,διαφορετικα απο τοτε αλλα ακομη και θα τους χρωσταω για παντα το παραμυθι της αγαπης και του ερωτα...

...κλεινω τα ματια και αν αρχιζα απο την αρχη ,παλι τους ιδιους ανθρωπους θα ειχα διαλεξει να μοιραστω κομματια της ζωης μου...απο τον πρωτο μου εφηβικο ερωτα στο τωρα ..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Ανοίγω τα βλέφαρά μου και βλέπω τα μπουκαλάκια με τα χρώματα

Κλείνω τα βλέφαρά μου και βλέπω τα σχέδια που θα μπορούσα να κάνω (το μεν πνευμα πρόθυμο,η δε χειρ ανίκανη)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κλείνω τα βλέφαρά μου και βλέπω παππούδες και γιαγιάδες... πιεσόμετρα να κρέμονται απ'τα χέρια τους... και βελόνες να ρουφούν το αίμα τους...

ανοίγω τα βλέφαρά μου και βλέπω μία αίθουσα συσκέψεων... μπουρδέλο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.