Jump to content

ειδικότητα και αναβολή από στρατό


drgreece

Recommended Posts

Περιμένω διορισμό για 2 χρόνια παθολογία στις 10-15 Απριλίου 2007.Έχω κάνει αγροτικό, άρα θα κάνω 21 μήνες παθολογία.Έχω αωαβολή λόγω μεταπτυχιακού μέχρι τις 31/12/2008.Αυτό σημαίνει ότι η αναβολή είναι 15 μέρες μικρότερη από την διάπκεια της ειδικότητας.Πιστεύετε ότι θα έχω πρόβλημα με το διορισμό μου δεδομένου οτι η αναβολή λήγει μεν στις 31/12/2008 αλλά εγώ θα πρέπει να παρουσιαστώ στο στρατό τον Μάιο του 2009.

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Περιμένω διορισμό για 2 χρόνια παθολογία στις 10-15 Απριλίου 2007.Έχω κάνει αγροτικό, άρα θα κάνω 21 μήνες παθολογία.Έχω αωαβολή λόγω μεταπτυχιακού μέχρι τις 31/12/2008.Αυτό σημαίνει ότι η αναβολή είναι 15 μέρες μικρότερη από την διάπκεια της ειδικότητας.Πιστεύετε ότι θα έχω πρόβλημα με το διορισμό μου δεδομένου οτι η αναβολή λήγει μεν στις 31/12/2008 αλλά εγώ θα πρέπει να παρουσιαστώ στο στρατό τον Μάιο του 2009.

Ευχαριστώ

του ποτε εισαι γεννημενος ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Περιμένω διορισμό για 2 χρόνια παθολογία στις 10-15 Απριλίου 2007.Έχω κάνει αγροτικό, άρα θα κάνω 21 μήνες παθολογία.Έχω αωαβολή λόγω μεταπτυχιακού μέχρι τις 31/12/2008.Αυτό σημαίνει ότι η αναβολή είναι 15 μέρες μικρότερη από την διάπκεια της ειδικότητας.Πιστεύετε ότι θα έχω πρόβλημα με το διορισμό μου δεδομένου οτι η αναβολή λήγει μεν στις 31/12/2008 αλλά εγώ θα πρέπει να παρουσιαστώ στο στρατό τον Μάιο του 2009.

Ευχαριστώ

του ποτε εισαι γεννημενος ?

1980, αλλά επειδή η ειδικότητα που θέλω είναι 6 χρόνια δεν παίζει αναβολή...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

του 80 ?

οποτε αν χρειαστεις και αλλη αναβολη , το δικαιουσαι

αν και δεν νομιζω πως θα υπαρξει προβλημα με σενα

αλλα και να υπαρξει , λογω ειδικοτητας θα παρεις και αλλη αναβολη , και μετα κοψτην

κοιτα και το αντιστοιχο φορουμ εδω μεσα

η' πηγαινε και σε ενα στρατολογικο γραφειο , για πιο σιγουρη ενημερωση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν είσαι γεννημένος το 1980, δεν μπορείς να πάρεις το 2007 αναβολή για 6ετή ειδικότητα. Πήγαινε στη Νομαρχία, άλλαξε την αίτηση, πες ότι θες να κάνεις πλήρη παθολογία (5 χρόνια), πάρε αναβολή λόγω ειδικότητας και όταν διοριστείς στο νοσοκομείο, ξανααλλάζεις την αίτηση για την ειδικότητα που θες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν είσαι γεννημένος το 1980, δεν μπορείς να πάρεις το 2007 αναβολή για 6ετή ειδικότητα. Πήγαινε στη Νομαρχία, άλλαξε την αίτηση, πες ότι θες να κάνεις πλήρη παθολογία (5 χρόνια), πάρε αναβολή λόγω ειδικότητας και όταν διοριστείς στο νοσοκομείο, ξανααλλάζεις την αίτηση για την ειδικότητα που θες.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.Μόνο που το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν έχω αναβολή,είναι οτι έχω μεν αλλα ενώ η αναβολή λήγει στις 31/12/2008 η σύμβασή μου θα πρέπει να λήγει στις 15/01/2009 και εγώ θα πρέπει να παρουσιαστώ στο στρατό το Μάιο του 2009.Δηλαδή ενώ θα λήξει η αναβολή θα έχω άλλους 5 μήνες μέχρι να πάω φαντάρος.Δε μπορώ να είμαι διορισμένος για 15 μέρες επιπλέουσης της αναβολής μου αφού θα πάω στρατό το Μάιο του 2009;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Περιμένω διορισμό για 2 χρόνια παθολογία στις 10-15 Απριλίου 2007.Έχω κάνει αγροτικό, άρα θα κάνω 21 μήνες παθολογία.Έχω αωαβολή λόγω μεταπτυχιακού μέχρι τις 31/12/2008.Αυτό σημαίνει ότι η αναβολή είναι 15 μέρες μικρότερη από την διάπκεια της ειδικότητας.Πιστεύετε ότι θα έχω πρόβλημα με το διορισμό μου δεδομένου οτι η αναβολή λήγει μεν στις 31/12/2008 αλλά εγώ θα πρέπει να παρουσιαστώ στο στρατό τον Μάιο του 2009.

Ευχαριστώ

Είχα κι εγώ ένα παρόμοιο πρόβλημα σχετικά με διορισμό και αναβολή. δες αυτό το τοπικ

Γνώμη μου είναι να το ψάξεις μολύ σοβαρά και γρήγορα το θέμα σου διότι οι γραφειοκράτες δεν αστειεύονται. θα καταλάβεις το γιατί διαβάζοντας το παραπάνω λινκ.

Το γραφειοκρατικό ζήτημα είναι ότι στα δικαιολογητικά που πρέπει να καταθέσεις για να προσληφθείς από το νοσοκομείο περιλαμβάνεται και το πιστοποιητικό τύπου Α, αν δεν έχεις πάει στρατό, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΒΟΛΗ ΣΤΡΑΤΕΥΣΗΣΙΣΟΧΡΟΝΗ ΜΕ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΟΥ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.

Επομένως μπορείς να διοριστείς μόνο αν καλύπτονται και οι 15 υπόλοιπες μέρες. Που σημαίνει ότι πρέπει να βρεις τρόπο για παράταση της αναβολής. Πιο σίγουρος τρόπος μου φαίνεται να δηλώσεις ότι πας για πλήρη παθολογίας και να πάρεις τα 5 χρόνια, όπως ανέφερε παραπάνω ο "babanqita"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω ακούσει ότι αν τους πάω χαρτί από το στρατό ότι η αναβολή λήγει 31/12/2008 αλλά βρίσκομαι νόμιμα εκτός στρατεύματος μέχρι Μάιο του 2009 δεν υπάρχει πρόβλημα...Καμμιά πληροφορία επί τούτου;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η υπουργική απόφαση που αναφέρει τα χαρτιά που απαιτούνται για το διορισμό σε ειδικότητα κάνει λόγο για ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΣΤΡΑΤΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΤΥΠΟΥ Α'. Τώρα αν το νοσοκομείο δεχτεί κάποιο άλλο χαρτί, αυτό πρέπει να το ρωτήσεις από τώρα στο γραφείο προσωπικού του νοσοκομείου. Από όσο την έχω ψάξει, τα πράγματα δεν είναι και τόσο εύκολα πάντως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή είναι και θέμα γραφείου προσωπικού του νοσοκομείου;Π.χ. μπορεί σε κάποιο νοσοκομείο να μην έχω πρόβλημα και σε κάποιο να έχω;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

hi all! I have a question...What kind of document should we ask for from our hospital if we are in foundation post in UK and we would like to take greek army postpone.? Had anyone been in this position? How long is the postpone that can give you ? Thank you all and apologise for the english....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειχα κι εγω το ιδιο προβλημα με την αναβολη και το ελυσα ως εξης: Περιμενα να μου ερθει ο διορισμος για την ειδικοτητα και με αυτο το χαρτι (το οποιο ειναι αντιγραφο υπουργικης αποφασης και δεν απευθυνεται προσωπικα στον παραληπτη) πηγα πρωτα στη στρατολογια, οπου ζητησα νεα αναβολή λόγω εναρξης ειδικότητας. Η αναβολη για ειδικοτητα ειναι μεχρι το 32ο ετος της ηλικιας ανεξαρτητα με το ποσα χρονια ειναι η ειδικοτητα και το αν προκειται να τοποθετηθεις για πληρη η μερος αυτης. Στη στρατολογια ζητουν κι ενα εγγραφο που να αναφερει οτι το νοσοκομειο που προσλαμβανεσαι ειναι αναγνωρισμενο να χορηγει την ειδικοτητα που ζητας. Αυτο το εγγραφο δυσκολευτηκα να παρω απο το νοσοκομειο, αλλα με λιγη πιεση (τους τα επρηξα δλδ) μου το εδωσαν. Ετσι πηρα τη νεα αναβολη κ μετα πηγα στο νοσοκομειο για να υπογραψω με ολα τα χαρτια ετοιμα.

Προσπαθηστε το ιδιο κ πιστευω οτι δεν θα εχετε προβλημα, ειδικα αν πεσετε σε ελαστικο στρατολογο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

thank you eric... but foundation posts are rotations in different specialties so what could we write to the certificate?

Δυστυχως για αυτη την περιπτωση δεν εχω υπ'οψιν κατι, αλλα στον ιδιο νομο που λεει τι εγγραφα χρειαζονται για να παρεις αναβολη για ειδικοτητα στην ελλαδα αναφερεται και σε "επιστημονες που διακρινονται για την προσφορα τους στο εξωτερικο". Μη γελασεις και κοιταξε μηπως μπορεις να εκμεταλλευτεις αυτο το κομματι του νομου. Δυστυχως, οπως οτιδηποτε αλλο δικο μου, δεν εχω πλεον το χαρτι με τον εν λογω νομο κ δεν μπορω να τον ανεβασω για να τον διαβασεις. Αν παρόλα αυτα καποιος μπορει να το ζητησει απο το Σαραντο αυτος σιγουρα θα μπορεσει να τον βρει κ να τον ανεβασει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ έχω αναβολή που με καλύπτει για το φενικό κομμάτι της ειδικότητάς μου. Είμαι γεννημένος το 1980. Έχω ξεκινήσει την παθολογία για γάστρο από το 2007. Αν τους πάω χαρτί ότι είμαι διορισμένος στην παθολογική κλινική θα μου δώσουν έπιπλέον αναβολή;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ έχω αναβολή που με καλύπτει για το φενικό κομμάτι της ειδικότητάς μου. Είμαι γεννημένος το 1980. Έχω ξεκινήσει την παθολογία για γάστρο από το 2007. Αν τους πάω χαρτί ότι είμαι διορισμένος στην παθολογική κλινική θα μου δώσουν έπιπλέον αναβολή;

Μπορεις να παρεις αναβολη μεχρι το τελος του 2012 αν και οσο γρηγοροτερα τελειωνεις με το στρατο, τοσο καλύτερα! Αληθεια που βρηκες θεση παθολογιας τοσο γρηγορα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σίγουρα; Γιατι μου είχαν πει στο στρατολογικό γραφείο ότι πρέπει να κάνω πενταετή ειδικότητα για να πάρω την αναβολή.Ξέρεις κάτι γι'αυτό;Δε βρήκα καθόλου γρήγορα θέση.Αποφοίτησα το 2003.Απλά έκανα μεταπτυχιακό κι έτσι πήρα επιπλέον αναβολή...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αφού άρχισες ειδικότητα το 2007 και η γαστρεντερολογία είναι 6ετής, η στρατολογία θεωρεί ότι θα τελειώσεις το 2013, γιατί δεν λαμβάνει υπόψιν τυχόν αναμονές ούτε το αν τελειώσεις στο νοσοκομείο που άρχισες. το 2013 θα είσαι 33 ετών, άρα δεν μπορεί να σου δώσει αναβολή. Γι αυτό σου είπε ότι θα μπορούσε αν ήταν 5ετής η ειδικότητα.

Η στρατολογία δείνει αυτήν την αναβολή μόνο εάν προβλέπεται να έχεις τελειώσει ειδικότητα μέχρι τα 32 έτη της ηλικίας. Τότε με την υπογεγραμμένη σύμβαση από το νοσοκομείο όπου κάνεις το γενικό μέρος, η οποία γράφει πχ ότι διορίζεται για 2 χρόνια παθολογίας με τελική ειδικότητα τη γαστρεντερολογία, παίρνεις το πιστοποιητικό τύπου Α με την αναβολή. Το πόσο εύκολα θα γίνει αυτό διαφέρει από στρατολογία σε στρατολογία και κυρίως από νοσοκομείο σε νοσοκομείο!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή το χαρτί του νοσοκομείου θα γράφει οπωσδήποτε την τελική ειδικότητα;Δεν μπορώ να πάρω χαρτί που να γράφει διορίστηκε για δύο χρόνια παθολογία;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή το χαρτί του νοσοκομείου θα γράφει οπωσδήποτε την τελική ειδικότητα;Δεν μπορώ να πάρω χαρτί που να γράφει διορίστηκε για δύο χρόνια παθολογία;

Για να παρεις επιπλεον αναβολη χρειαζεσαι 2 χαρτια: Το ενα πρεπει να λεει οτι διοριστηκες στο νοσοκομειο και οτι το νοσοκομειο αυτό ειναι αναγνωρισμενο να χορηγει την ειδικοτητα που κανεις δηλαδη την παθολογια. Το εν λογω χαρτι ΔΕΝ χρειαζεται να αναφερει διαρκεια ασκησης ή για ποιο μερος της ειδικοτητας ειναι αναγνωρισμενο το νοσοκομειο (2 ή 3 χρονια ή πληρη). Το δευτερο χαρτι πρεπει να λεει ποση ειναι η διαρκεια της τελικης ειδικοτητας που θα κανεις δηλ. γαστρο. Τωρα, το πως εσυ μπορεις να παρακαμψεις το σκοπελο της διαρκειας της γαστρο, βρες το μονος σου γιατι θα κατηγορηθω ως ηθικος αυτουργος σε εκνομη πραξη!!! Ενα hint θα σου δωσω μονο: το νοσοκομειο σου δινει πληρη παθολογια? αν ναι, μηπως το δευτερο χαρτι ειναι περιτο? η μηπως ξεχαστηκες κ δεν θα κανεις τελικα γαστρο κ το δευτερο χαρτι θα αναφερει τη διαρκεια της παθολογιας? Αντε! μ'αρεσει που δε θα το ελεγα κιολας!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να παρεις επιπλεον αναβολη χρειαζεσαι 2 χαρτια: Το ενα πρεπει να λεει οτι διοριστηκες στο νοσοκομειο και οτι το νοσοκομειο αυτό ειναι αναγνωρισμενο να χορηγει την ειδικοτητα που κανεις δηλαδη την παθολογια. Το εν λογω χαρτι ΔΕΝ χρειαζεται να αναφερει διαρκεια ασκησης ή για ποιο μερος της ειδικοτητας ειναι αναγνωρισμενο το νοσοκομειο (2 ή 3 χρονια ή πληρη).

Μια ερώτηση-διευκρίνηση: Στην περίπτωση, για παράδειγμα, που κάποιος έχει δηλώσει για το γενικό μέρος της γαστρο. σε νοσοκομείο που είναι αναγνωρισμένο μόνο για το γενικό μέρος και όχι για το ειδικό, χρειάζεται να πάρεις ένα χαρτί από το νοσοκομείο που να λέει ότι το τάδε νοσοκομείο είναι ανγνωρισμένο να χορηγεί 2 χρόνια παθολογίας και ένα άλλο χαρτί που να αναφέρει ότι η γαστρο. είναι εξαετούς διάρκειας με δύο χρόνια παθολογίας ως γενικό μέρος.

btw το δεύτερο χαρτί είναι απάραίτητο και αν ναι από πού το παίρνεις. Είχα την αίσθηση ότι η στρατολογία είχε λίστα με τη διάρκεια των διαφόρων ειδικοτήτων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το δικό μου έγραφε και την τελική ειδικότητα γιατί στην αίτηση που κάνεις στην νομαρχία βάσει της οποίας συντάσσεται η σύμβασή σου στο νοσοκομείο, αναφέρεις και την τελική ειδικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι! Έχει κανένας πάρει αναβολή για το στρατό λόγω διδακτορικού που εκπονεί στο εξωτερικό (γενικά ή πιο ειδικά στη Γερμανία) ; Θα του ήμουν υπόχρεος αν μπορούσε να μου πει τι πρέπει να περιέχει το πιστοποιητικό… Για να έχω ένα μπούσουλα να ξέρω τι να ζητήσω και με ποια διατύπωση… Ευχαριστώ….

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...

Δεν έχω καταλάβει αν για να πάρει κάποιος αναβολή λόγω ειδικότητας, θα πρέπει να έχει φτάσει η σειρά του για την άσκηση της στο χ νοσοκομείο πριν λήξει η αναβολή του(λόγω σπουδών).Το ερώτημα είναι τι συμβαίνει στην περίπτωση που κάποιος δηλώνει ειδικότητα σήμερα ας πούμε και ενώ η αναμονή υπολογίζεται σε δύο-δυόμιση χρόνια, η αναβολή στράτευσης λήγει μετά ενάμιση χρόνο.

Γνωρίζει κανείς;...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.