Jump to content

ΜΠΥΡΕΣ!!!


Recommended Posts

Νομιζα οτι ειχαμε τοπικ για μπυρες.

Εψαξα λιγο στο νετ και βρηκα το παρακατω αρθρο στο σαιτ foodtoday.gr Αφιερωμα στη μπυρα οπως και τον πρακατω πινακα

eidh_mpuras_s.jpg

Λοιπον εσας πως σας αρεσει;

Μπουκαλι,ποτηρι,χυμα,καραπαγωμενη,ξανθια,κοκκινη,μαυρη,εξτρα malt.

Εχετε καποια προτιμηση προελευση;Γερμανικες,βελγικες,ολλανδικες,μεξικανικες κτλ

Με πολυ αφρο;Χωρις αφρο;

Συνοδευετε με πατατακια,ξηρους καρπους,φαγητο,χαμπουργκερ....

Με παρεα ή μονοι;

Οταν βλεπετε μπαλα ή κανα εργο;

Περιμεεεεεεεεεεεενω σχολια....

embeerembeerembeerembeer

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 78
  • Created
  • Last Reply

μαρέσει πολύ η μπύρα... emdrunk

emsadwalk αλλά προς το παρών δεν μπορώ να πιω γιατί με πειράζει η μαγιά...

μαρέσει ξανθιά παγωμένη και χύμα...όχι με φαγητό...με καναν ξηρό καρπό...ή πατατάκια...

συνήθως μαρέσει πιο πολύ να την καταναλώνω καλοκαίρι...και φυσικά με παρέα...

και να βρίσκεται κοντά και τουαλέτα...για ευνόητους λόγους... emtoilet

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Leffe ξανθιά για αυτούς που ξέρουν από μπύρα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μαρέσει πολύ η μπύρα... emdrunk

και να βρίσκεται κοντά και τουαλέτα...για ευνόητους λόγους... emtoilet

δε χρειαζόταν να γίνεις τόσο περιγραφική :)

By the way για ναμαι και οντοπικ :

"Give me a woman who truly loves beer and I will conquer the world" - Kaiser Wilhelm

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γερμανική, weiss είναι οι απαραίτητες προϋποθέσεις μου!

Μετά παίζεται όσον αφορά το χρώμα: ξανθιά ή μαύρη.

Σταθερές αξίες: Paulaner, Menschof, Erdinger.

Ποσότητα: ποτήρι 0,5 L * 2 φορές τουλάχιστον! (και σε ιδιαίτερες περιπτώσεις ποτήρι 1 L. Δεν σας προτείνω την μπότα των 2L, ζεσταίνεται γρήγορα, παρά το ωραίο σχήμα!)

Συνοδεία: καλή παρέα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Adelscott + Mc Farland...

για McFarland θα συμφωνήσω. αυτήν είχα σκοπό να γράψω αλλά με συνεπήρε τόσο πολύ ο Kaiser που το ξεχασα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

pilsner urquell , guinness draught , sol με λεμονάκι

ότι χειρότερο έχω πιει mahou στη μαδρίτη emanakatevomai

ότι καλύτερο από μικρή μπυραρία - ζυθοποιία στη πράγα embeer

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν και δεν είμαι μεγάλος φίλος της μπίρας (σημείωση: έτσι γράφεται πλέον, αντί του παλαιότερου μπύρα- τσάμπα η ορθογραφία που μαθαίναμε!), από τις ευρείας κυκλοφορίας μου αρέσουν οι Amstel και Chimay's.

Ωστόσο, η καλύτερη εμπειρία μου πάνω στο θέμα ήταν σε μια μπυραρία στο Βερολίνο, όπου ήπια μια υπέροχη "ξανθιά" και μια πολύ καλή "μελαχροινή". Δε θυμάμαι λεπτομέρειες, παρά μόνο ότι ήταν βαρελίσιες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βαρελισια guinness.... Δυστυχως δεν εχω βρει αρκετα μερη που να διαθετουν, και οπου εχω βρει ειναι σχετικα ακριβη (500 ml 7 ευρω) αλλα τεσπα,πινω και heineken (που την προτιμω εκατο φορες απο την amstel)

Στη Θεσσαλονικη ειχαμε βρει ενα μπαρακι με τσεχικες μπιρες... καπου στα λαδαδικα κοντα,οσες δοκιμασα ηταν υπεροχες , καλη μουσικη, ωραιο περιβαλλον και νοστιμοι τσεχικοι (και μη) μεζεδες σε πολυ λογικες τιμες.... δε θυμαμαι το ονομα, ξερει κανεις για ποιο λεω? Το συστηνω ανεπιφυλακτα. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

melina πρέπει να έχουμε επισκεφτεί το ίδιο μπαράκι...!!δεν είμαι από εκεί οπότε ούτε κι εγώ θυμάμαι όνομα!

ψηφίζω πάντα μπύρα από το βαρέλι...!!!paulaner,franziskaner,guinness,mcfarland κατά προτίμηση αλλά μ'αρέσει να δοκιμάζω και διάφορες άλλες κατά περίπτωση, να ανακαλύπτω κι άλλες γεύσεις. ;)

στην υγειά σας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στη Θεσσαλονικη ειχαμε βρει ενα μπαρακι με τσεχικες μπιρες... καπου στα λαδαδικα κοντα,οσες δοκιμασα ηταν υπεροχες , καλη μουσικη, ωραιο περιβαλλον και νοστιμοι τσεχικοι (και μη) μεζεδες σε πολυ λογικες τιμες.... δε θυμαμαι το ονομα, ξερει κανεις για ποιο λεω? Το συστηνω ανεπιφυλακτα. :)

Κι εγώ ψάχνω το όνομα από αυτή την μπυραρία! Είναι τσέχικη, έχει πολύ γερμανοδιακόσμη, λουκάνικα, τεράστιες μερίδες, είναι απέναντι από ένα ξενοδοχείο, κοντά στην θάλασσα αλλά όχι κοντά στην λεωφ. Νίκης. Αλλα δεν θυμάμαι τίποτε περισσότερο σχετικά με την τοποθεσία, αλλά ήταν καταπληκτικό και το φαί και το πιοτό (κάποιο coctail είχα πάρει).

Οι μπύρες με κάνουν να πηγαίνω τουαλέτα ασταμάτητα και τις έκοψα γιατί δεν είναι κατάσταση κάθε τρεις και λίγο :D

Αν πρέπει ντε και σώνει να πιω corona ή sol.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπον...σειρα μου για μπΥρα ή μπΙρα

Εδω κοντα μου emitaly εχει μια μπυραρια που φτιαχνει γαματες μπυρες .Κοκκινη με διπλο malt Φτιαχνουν και με μελι empuke

Weiss με λεμονι....πολυ ξινιλα ρε παιδια!

Αλλιως πρασινη ολε .....μην παρετε Μιλλερ....τι χαλι μαυρο ηταν αυτο!

Βελγικες και Ολλανδικες εχει καλες.

Δεν μπορω τη μαυρη....πολυ πικρα!

Μεξικανικες με λεμονακι

empizza + embeer = emdrunk

Πολλα καλοκαιρια καραπαγωμενη (πολλες φορες βαζω τα ποτηρια στην καταψυξη) με διαφορα αλλαντικα και τυρια ....γενικοτερα μεζεδες κρυους.Ειδικα μια περιοδο με τον καυσωνα που ειχαμε εδω πανω δε μαγειρευαμε ποτε...με το γκαζι ειναι ενα δραμα

Ειμαι φυσικα κι εγω μελος του κλαμπ "τουαλετα κοντα"

Γενικοτερα μπυρα+φαγακι+καλη παρεα= emypoklinomai

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μιας και μιλάμε για μπύρες υπήρχε μια ωραία παμπ κατα τα βρετανικά προτυπα που λεγονταν Red Lions στο παγκράτι πολύ κοντά στο Καραβελ. Δε θυμάμαι το δρόμο...μαυρα ξυλινα τραπέζια στη σειρα και κοκκινους παγκους! Τα μπυροπότηρα κρεμασμένα πανω στη μπάρα. Γαμάτο! Ο ιδιοκτήτης (και μπαρμαν) χαρακτηριστικός τύπος. Πάντα με πουκάμισο και γραβάτα και μια τεράστια κοιλια!

Είναι μια πολύ παλια παμπ. Μεγαλύτερη σε ηλικία απο τους περισσότερους εδω μέσα. Με πολύ χαρακτήρα. Πηγαινα παλια ως μαθητής στο λύκειο. Πριν απο δύο χρόνια που είχα περάσει υπήρχε ακόμα. Παντως πολύ ωραία ατμόσφαιρα για μια καλη μπυροκατάσταση...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

To ξενοδοχείο απέναντι από τη μπυραρία πρέπει να λέγεται "mediterannean" (κάπως έτσι) και μόνο που σκέφτομαι τα μεζεδακια το στομάχι μου γουργουρίζει και ειναι και δύσκολη ώρα! empizza

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μιας και μιλάμε για μπύρες υπήρχε μια ωραία παμπ κατα τα βρετανικά προτυπα που λεγονταν Red Lions στο παγκράτι πολύ κοντά στο Καραβελ. Δε θυμάμαι το δρόμο...μαυρα ξυλινα τραπέζια στη σειρα και κοκκινους παγκους! Τα μπυροπότηρα κρεμασμένα πανω στη μπάρα. Γαμάτο! Ο ιδιοκτήτης (και μπαρμαν) χαρακτηριστικός τύπος. Πάντα με πουκάμισο και γραβάτα και μια τεράστια κοιλια!

Είναι μια πολύ παλια παμπ. Μεγαλύτερη σε ηλικία απο τους περισσότερους εδω μέσα. Με πολύ χαρακτήρα. Πηγαινα παλια ως μαθητής στο λύκειο. Πριν απο δύο χρόνια που είχα περάσει υπήρχε ακόμα. Παντως πολύ ωραία ατμόσφαιρα για μια καλη μπυροκατάσταση...

Ζει και βασιλεύει η μπυραρία αυτή! Ωραίο περιβάλλον, αλλά έχει μόνο αγγλικές μπύρες, τις οποίες θεωρώ νερόπλυμα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Topic για τις μπύρες!!!Yeah!!!Franziskaner η αγαπημένη μου!Αλλά μην ξεχνάμε και κλασσικές αξίες,κανένα μας δε χάλασε μια ΠΑΓΩΜΕΝΗ Heineken/Stella/Pilsner!Το τελευταίο φεστιβάλ μπύρας ήταν για τον emcensored ή εμένα μου φάνηκε??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Franciscaner (με το χρυσό καπάκι), McFarland ή T. Σε ΤΕΡΑΣΤΙΟ παγωμένο ποτήρι. ΠΟΤΕ κόλπα για να κάνει ή να μην κάνει αφρό ... ο αφρός συμπληρώνει τη γεύση emdrunk

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
μιας και μιλάμε για μπύρες υπήρχε μια ωραία παμπ κατα τα βρετανικά προτυπα που λεγονταν Red Lions στο παγκράτι πολύ κοντά στο Καραβελ. Δε θυμάμαι το δρόμο...μαυρα ξυλινα τραπέζια στη σειρα και κοκκινους παγκους! Τα μπυροπότηρα κρεμασμένα πανω στη μπάρα. Γαμάτο! Ο ιδιοκτήτης (και μπαρμαν) χαρακτηριστικός τύπος. Πάντα με πουκάμισο και γραβάτα και μια τεράστια κοιλια!

Είναι μια πολύ παλια παμπ. Μεγαλύτερη σε ηλικία απο τους περισσότερους εδω μέσα. Με πολύ χαρακτήρα. Πηγαινα παλια ως μαθητής στο λύκειο. Πριν απο δύο χρόνια που είχα περάσει υπήρχε ακόμα. Παντως πολύ ωραία ατμόσφαιρα για μια καλη μπυροκατάσταση...

Ζει και βασιλεύει η μπυραρία αυτή! Ωραίο περιβάλλον, αλλά έχει μόνο αγγλικές μπύρες, τις οποίες θεωρώ νερόπλυμα!

Την επισκεφτηκα προσφατα. Πολυ ωραια ατμοσφαιρα,οτι πρεπει για μπυρα και κουβεντα.Eχει και guinness :P Ο τυπος που την εχει ειναι ολα τα λεφτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

vet πρεπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ! :anavwfwties:

Γιαπωνεζικες εχει δοκιμασει κανεις?Δεν ξερω πως φτανουν εδω,αλλα πριν χρονια,στην Καλιφορνια με ειχε καταπληκει μια ASAHI SAPPORO!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

NEWCASTLE καυτάμαυρη... Γιατι όπως και να το κάνουμε οι μελαχρινές έχουν άλλη γεύση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

My top 5:

1) Grimbergen Dubbel

2) Leffe Brune

3) Hoegaarden

4) Guiness Extra Cold

5) Corona με λεμονάκι μυρωδάτο

Οπότε μάλλον είμαι μοναστηριακός τύπος :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η καλή μπύρα είναι βαρέλι κ παγωμένη ΤΕΛΟΣ

Μου θέλετε μοναστηριακή? Άντε καλά :P -----> Saint Arnoldus από το αβαείο του Oudenburg (Βέλγιο)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.