Jump to content

Aπαραιτητα βιβλια για ειδικοτητα....


Recommended Posts

Ψάχνω πρακτικό και εύχρηστο οδηγό για το παιδιατρικό Η.Κ.Γ. Μέχρι στιγμής έχω βρει ηλεκτρονικά ξενόγλωσσα αρχεία!

Ξέρετε αν κυκλοφορεί κάτι στην ελληνική αγορά?

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 months later...
  • Απαντήσεις 149
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 4 months later...

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Μήπως μπορεί κανείς να συστήσει κάποια καλή θεραπευτική για παθολογία είτε ξενογλωσση είτε ελληνική?? Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...
  • 4 months later...

καλησπέρα παιδιά.

Εχω ξαναρωτήσει, αλλά δεν βοήθησε κανείς.

Για καρδιολογία για τις εξετάσεις ειδικότητας, τί διαβάζουμε??

Έχω ακούσει Braunwald (άριστο αλλά γίνεται χαμός....πελαγώνει κανείς).

Μου έχουν πει για το δίτομο Στεφανάδη- Τούτουζα- Μπουντούλα, το μπλε καρδιακές παθήσεις, αλλά είναι του 2000 η έκδοση, συνεπώς απαρχαιωμένο....

Τελευταία έμαθα για το δίτομο το γκρι του Στεφανάδη, έκδοση 2005. Συνοπτικό αλλά μου λένε με πολλά λάθη και μπερδέματα....

Άκουσα για κάποιο Textbook της ευρωπαικής ένωσης αλλά μάλλον αυτό είναι στα αγγλικά.....

έχει κανείς υπ' όψιν τίποτα? έχω μπερδευτεί πολύ. Ρίχνω κάποιες ματιές στο Braunwald περισσότερο για ανάγνωση κι όχι για εξετάσεις..ίσως διαβάσω απο κει κάποια θέματα επιλεκτικά.....

ευχαριστώ

Για καρδιολογία Braumwald (αλλά πρέπει να μπορείς να ξεχωρίσεις τα βασικά από τις φλυαρίες, να ξεχωρίζεις και να συγκρατείς μόνο τα κύρια σημεία). Καλό είναι και το βιβλίο της Mayo Clinic που είναι πιο μικρό και το Current diagnosis and treatment in cardiology (Lange).

ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΔΙΝΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΥΝΔΕΣΜΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΔΩΡΕΑΝ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΟ ΒΙΒΛΙΟ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΑΣ, ΠΟΥ ΑΝΑΝΕΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΠΕΚΤΕΙΝΕΤΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ (ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΕΚΤΙΚΟ, ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΠΕΚΤΕΙΝΩ ΣΥΝΕΧΩΣ. ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΕΠΕΚΤΕΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΒΕΛΤΙΩΝΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ...

http://cardiologiabiblio.blogspot.gr/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαρά στο μεράκι σου Γιώργο, Καλό Πάσχα να έχεις και εσύ και όλα τα παιδιά μέλη του φόρουμ.

Ευχαριστώ συνάδελφε ! Καλό Πάσχα σε εσένα και την οικογένειά σου !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Γενικά για παιδιατρική ποια βιβλία προτείνετε για διάβασμα;

Όχι απαραίτητα για τις εξετάσεις της ειδικότητας, αλλά γενικότερα για να έχει κάποιος καλές γνώσεις στην παιδιατρική.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για αρχή νομίζω ότι αυτό είναι ότι πρέπει : Nelson Essentials of Pediatrics (η σύνοψη του κλασσικού textbook Παιδιατρικής)

Από εκεί και πέρα χρήσιμα είναι και αυτά :

Zitelli and Davis' Atlas of Pediatric Physical Diagnosis

CURRENT Diagnosis and Treatment Pediatrics (όχι εξίσου καλό όσο το αντίστοιχο της Παθολογίας πάντως)

Από ελληνικά βιβλία νομίζω ότι το βιβλίο του Ματσανιώτη (η επίτομη φοιτητική έκδοση) είναι ένα καλό και αρκετά σύγχρονο βιβλίο.

Για τις εξετάσεις ειδικότητας νομίζω ότι από ελληνικά συγγράμματα χρησιμοποιούν (ακόμα) το βιβλίο του Κωνσταντόπουλου από εκδόσεις Ζήτα.

Ελπίζω τα μέλη του forum που κάνουν ή έχουν κάνει Παιδιατρική, όταν θα έχουν τον χρόνο, να μοιραστούν τις απόψεις τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Για εισαγωγή θα έλεγα το Εισαγωγή στην παιδοψυχιατρικη από εκδόσεις Καστανιώτη. Επίσης το μικρό του KAPLAN AND SADOCK, το εγχειρίδιο δηλαδή έχει ένα κεφάλαιο για παιδοψ που έχει και έναν πίνακα με τα σπουδαιότερα αναπτυξιακά ορόσημα με βάση τις διαφορές θεωρίες. Από κει και μετά έχει ξεχωριστά πολλά βιβλία αν θες για πιο ειδικά θέματα, πχ διαταραχές διατροφής, γνωσιακη θεραπεία, ψυχοφαρμακολογια, οικογενειακή θεραπεία κτλ κτλ 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4 minutes ago, ξενος said:

Για εισαγωγή θα έλεγα το Εισαγωγή στην παιδοψυχιατρικη από εκδόσεις Καστανιώτη. Επίσης το μικρό του KAPLAN AND SADOCK, το εγχειρίδιο δηλαδή έχει ένα κεφάλαιο για παιδοψ που έχει και έναν πίνακα με τα σπουδαιότερα αναπτυξιακά ορόσημα με βάση τις διαφορές θεωρίες. Από κει και μετά έχει ξεχωριστά πολλά βιβλία αν θες για πιο ειδικά θέματα, πχ διαταραχές διατροφής, γνωσιακη θεραπεία, ψυχοφαρμακολογια, οικογενειακή θεραπεία κτλ κτλ 

Ευχαριστώ!! Υπάρχει και κάποιο καλό για παιδονευρολογια; (σορι για τις απανωτές ερωτησεις)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρακτική παιδιατρική νευρολογια του Χρήστου Παντελιαδη, εκδόσεις Γιαχούδη -Γιαπουλη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Καλησπερα παιδια να ρωτησω κατι???

Ποιο θεωρειται καλυτερο βιβλιο για εισαγωγη στην παθολογια του kumar and clark η του Davidson???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 11 months later...

Καλημέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε κάποιο βιβλίο παιδιατρικής, συνοπτικό για να καλύπτεσαι για το καθημερινό της κλινικής. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 4/10/2016 at 5:51 PM, doctorclutch said:

Ποιο θεωρειται καλυτερο βιβλιο για εισαγωγη στην παθολογια του kumar and clark η του Davidson???

kumar and clark

 

On 5/9/2017 at 11:37 AM, milesadm said:

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε κάποιο βιβλίο παιδιατρικής, συνοπτικό για να καλύπτεσαι για το καθημερινό της κλινικής. 

Επίτομη Παιδιατρική του Ματσανιώτη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Καλησπέρα! Επανέρχομαι στο θέμα αυτό, καθώς θα ήθελα να ρωτήσω προτεινόμενα βιβλία για ειδικευόμενους ψυχιατρικης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα!!! Ποια βιβλιογραφία θα προτείνατε για πλήρη ειδικότητα γενικής χειρουργικής, η οποία να καλύπτει ένα πλήρες φάσμα γνώσεων? (όσο αυτό είναι δυνατό)

Τροποποιήθηκε από polone12345
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...
  • 2 months later...

Καλησπέρα, μήπως μπορείτε να προτείνετε ένα καλό βιβλίο για ειδικοτητα στην Αιματολογια? Έχω του Harrison  αλλά δεν είμαι και ιδιαίτερα ικανοποιημένος. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...
  • 1 month later...

Γεια σας μήπως μπορείτε να μου πείτε από ποια βιβλία διαβάζετε για εξετάσεις ειδικότητας παιδιατρικής 

Τροποποιήθηκε από little princess
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

Καλησπέρα σας. Σε λίγο καιρό ξεκινάω γενική ιατρική και αναρωτιόμουν τι βιβλία θα μου ήταν χρήσιμα.

Έχω αρκετά κενά σε ορθοπεδική. Έχω το βιβλίο του Πουρνάρα, που είχα διαβάσει στη σχολή και που θα ξαναδιαβάσω, αλλά θα ήθελα ένα καλό ξεσκόνισμα στην κλινική εξέταση του μυοσκελετικού καθώς και ένα overview με τις συχνές μυοσκελετικές παθήσεις και κατάγματα, καθώς και την αντιμετώπισή τους.

Ακόμα, κάποια παιδιατρική για γενικό γιατρό;
Επίσης, ψάχνω κάποιο βιβλίο με διάφορα ιατρικά procedures από τοποθέτηση γύψου μέχρι τοποθέτηση κεντρικής γραμμής.

Για χειρουργική τι θα προτείνατε; Κάτι συνοπτικό σε γυναικολογία;

Δεν μ' ενδιαφέρει το βιβλίο να είναι απαραίτητα στα ελληνικά.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...
On 14/2/2013 at 4:12 ΠΜ, sjjggst said:

Κάποιοι συνάδελφοι ρώτησαν παλαιότερα για ΩΡΛ και δεν πήραν συγκεκριμένη απάντηση, ίσως το θέμα ενδιαφέρει και κάποιους καινούριους συναδέλφους στην ειδικότητα: (εκφράζω φυσικά τις προσωπικές μου απόψεις)

 

Για τις αρχές και τα 2 πρώτα της ειδικότητας παραμένει υπερπολύτιμο το παλιό καλό βιβλίο της Κλινικής Ωτορινολαρυγγολογίας του Δανιηλίδη από τη Θεσσαλονίκη. Κλασσικό παράδειγμα πως ένας συγγραφέας όταν έχει κέφια μπορεί να προσφέρει τόση πολλή γνώση μαζεμένη με ευχάριστο και λειτουργικό τρόπο χωρίς να χρειασθεί 5 τόμους. Από την άλλη μεριά, όποιος κατάφερε να βγάλει άκρη και να μάθει κάτι από το βιβλίο του Αδαμόπουλου του αξίζουν πολλά συγχαρητήρια. Επίσης πολύ χρήσιμο και το μικρό το "Key Topics", σώζει στα ΤΕΠ!

 

Για το 3ο και 4ο έτος το δίτομο βιβλίο του Ιπποκρατείου (Σισμάνης). Σύγχρονο και μοντέρνο, εκφράζει αρκετά ενδιαφέρουσες απόψεις σε πολλά contradictory θέματα της βιβλιογραφίας, ειδικά στο αυτί και απαραίτητο για τις εξετάσεις ειδικότητας. Θα έπρεπε ίσως να είναι μικρότερο καθώς κάποια κεφάλαια το παρατραβάνε χωρίς λόγο. Ακούγεται πως το Αττικό ετοιμάζει δικό του βιβλίο (?), αν και όλοι τους έγραψαν κεφάλαια σε αυτό του Ιπποκρατείου. Εδώ είναι Ελλάντα ρε! Φυσικά για εξετάσεις και το μικρό βιβλιαράκι του Σισμάνη για την ανατομία του κροταφικού οστού (αν δεν θέλετε να κοπείτε από την πρώτη ερώτηση...)

 

Ακοολογία πολύ καλό του Χριστοδούλου από την Κρήτη, μπορείς να το παίρνεις και μαζί σου να το χαζεύεις όποτε έχεις χρόνο. Η Ακοολογία του Παπαφράγκου είναι απαρχαιωμένη και δύσπεπτη ακόμα και για όσους ενδιαφέρονται για τον τομέα. Τα μισά από όσα περιγράφει έχουν πλέον καταργηθεί στην κλινική πράξη.

 

Ανατομία φυσικά από το βιβλίο των Μπαλατσούρα-Καμπέρου (για όποιον το αντέχει). Δεν νομίζω πως υπάρχει κάτι αντίστοιχο στα αγγλικά. Εδώ τους βάλαμε τα γυαλιά!

 

Από τα ξενόγλωσσα οι Αμερικανοί έχουν το Current για pocket book, εγώ δεν το συμπαθώ ιδιαίτερα αν και το θεωρώ καλύτερο από το Essentials του KJ Lee.

Ο Bailey για κάποιο λόγο δεν μου αρέσει (τον διαβάζουν πάντως στις ΗΠΑ) , προτιμώ το βιβλίο του Cummings (φανταστικό). Πολύ καλό επίσης και το καινούριο των Anniko-Sprekelsen et al, απαραίτητο φυσικά και για τις Ευρωπαϊκές εξετάσεις της ΩΡΛ (για όποιον πάει να δώσει). Ο Scott's-Brown που διαβάζουν (ας πούμε) οι Άγγλοι είναι βιβλίο αναφοράς για όποιον έχει ...πολλαααα χρόνια μπροστά του και του αρέσει ακόμα και στο παραμικρό θέμα να χάνεται σε αναλύσεις 800 σελίδων. Άν δεν βρεις κάτι σε αυτό το βιβλίο σημαίνει πως απλά αυτό το ¨κάτι¨ δεν υπάρχει στην πραγματικότητα. Ετοιμάζεται πάντως καινούρια έκδοση που αναμένεται να κυκλοφορήσει σε 2-3 χρόνια.

 

Για ξενόγλωσση ακοολογία φυσικά το ευαγγέλιο του Katz. Το βιβλίο της Linda Luxon το περίμενα καλύτερο με βάση την κλινική της εμπειρία, ίσως φταίει ότι οι Άγγλοι συνηθίζουν να ασχολούνται πολύ με πράγματα που δεν ενδιαφέρουν κανέναν άλλο σε αυτό τον κόσμο. Φυσικά έχει διαφορά από τον Katz αφού της Luxon δεν είναι ξερή Ακοολογία αλλά Audiovestibular Medicine.

 

Για Otologic Surgery μάχη μεταξύ των βιβλίων του Derald Brackmann από LA και του M. Glasscock από Vanterbilt. Προσωπικά λατρεύω το βιβλίο του Brackmann. Τα υπόλοιπα (από Γερμανούς, Ιταλούς κλπ) λιγότερα αξιόλογα.

 

Κατά τα λοιπά, καλό το Head and Neck Surgery των Stell & Maran (που αλλού θα βρεις τραχηλικό λεμφαδενικό καθαρισμό σε 2 σελίδες?). Φανταστικό και πανάκριβο το βιβλίο του Shah για Head & Neck Surgery and Oncology. Ο συνάδελφος που ρώτησε παλαιότερα για το Head and Neck του Janfaza, προσωπικά δεν μου αρέσει και ακόμα και ο Nadol που είναι από τους συγγραφείς το έχει παραπεταμένο σε ένα γραφειάκι στον όροφο των Clinics.

 

Για Otopathology φυσικά το ευαγγέλιο του Schuknecht, εμένα μου αρέσει και αυτό της Gulya (σε άλλους όχι). Φυσικά είναι εξειδικευμένο θέμα, βοηθάει πολύ όμως στο να καταλάβει κανείς ανατομία-φυσιολογία και παθολογία στο αυτί.

 

Για Laryngeal Surgery φυσικά το βιβλίο του Steiner, ειδικά τα κεφάλαια των Laser. Το βιβλίο από το Βέλγιο του Remacle δεν το ξέρω, αλλά ξέρω σίγουρα ότι ο Remacle είναι φανταστικός χειρουργός λάρυγγα. (Extra-tip: κορυφαίος στις φωνητικές χορδές σε όσους έχουν κάνει εγχείρηση αλλαγής φύλου)

 

Βιβλίο για Rhinosurgery δεν αγόρασα ποτέ μου, σιχαίνομαι τις μύξες και η Rhino δεν έχει και φαντασία. Άκουσα πάντως καλά λόγια για το βιβλίο του Nick Jones από όσους ασχολούνται. Maybe...Εγώ πάντως βολεύτηκα μια χαρά με το βιβλίο για τις παραρρινοκολπίτιδες του Αηδόνη.

 

Τώρα για βιβλία με θέματα από ακτινολογία, παθολοανατομία, FNA κτλ που άρχισαν και ρωτάνε στις εξετάσεις ειδικότητας γίνεται ο θάνατος της αλεπούς, αφού κανείς μάλλον δεν ξέρει τί και από που να διαβάσει. Ίσως κάποιοι συνάδελφοι αυτών των ειδικοτήτων μπορεί να βοηθήσουν περισσότερο.

 

Αυτά τα ολίγα. Ελπίζω να βοήθησα όποιον ψάχνει πληροφορίες, ίσως και κάποια άλλα καλά βιβλία να ξέχασα ή να μην τα έχω διαβάσει. Το βέβαιο πάντως είναι πως από Ballenger κανείς δεν έμαθε ποτέ ΩΡΛ και δεν νομίζω πως τον διαβάζει πλέον και κανένας.

Σχεδόν μια δεκαετία μετά από αυτή την εξαιρετική ανάρτηση, θα ήθελες να κάνεις ένα update σχετικά με βιβλία για την ΩΡΛ;

 

 

Τροποποιήθηκε από atopo
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.