Jump to content

Aπαραιτητα βιβλια για ειδικοτητα....


Recommended Posts

Γιατί να μη βάλουμε όσοι τελειώσαμε σχετικά πρόσφατα μια λίστα με τα βιβλία που ''έπαιζαν'' στις ειδικότητές μας ... αν ενδιαφέρεστε πείτε το και ίσως να ήταν καλύτερα να τα χωρίζαμε σε θέματα και να τα συζητάμε κιόλα τα βιβλία, με τα υπέρ και τα κατά που βρήκαμε διαβάζοντας ...

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 149
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

To current έχει μεταφραστεί εδώ και χρόνια. Πάντως η μετάφραση, εκτός του ότι υπολείπεται μια τριετία της τελευταίας έκδοσης, δεν είναι τόσο καλή όσο το αγγλικό βιβλίο. Επίσης, αυτό το βιβλίο το διαβάζαμε για την παθολογία του πτυχίου, οπότε μάλλον δεν επαρκεί για εξετάσεις ειδικότητας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Παιδιά μια ερώτηση και από μένα

Η 5η έκδοση του Kanski υπάρχει και μεταφρασμένη στα ελληνικά ή μιλάμε για την Αγγλική έκδοση;

Και γιατί είστε κατά της μετάφρασης;

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Για παθολογία: cmdt 2007 και αν δεν ειστε του αγγλικου το 2006 θα βγει απ'ο παρισιάνο. Επίσης, davidson. Υπάρχει στα ελληνικά από παρισιανο η 19η αλλά πραγματικά συστήνω την 20η στα αγγλικα (οχι μόνο λόγω κόστους, αλλά κυρίως λόγω αναδιάρθρωσης των κεφαλαίων). Εξαιρετικό βιβλίο, πραγματικά μαθαίνεις ό,τι σου χρειάζεται.

Για οφθαλμολογία: η 5η του Kanski είναι μεταφρασμένη από παρισιάνο. Μπορείς να δοκιμάσεις και την Κλινική οφθαλμολογία του Στάγκου, εκδόσεις University Studio Press (στην Αθήνα είναι στη Στοά του βιβλίου). Κάπου 1100 σελίδες, το βιβλίο που είχαμε στο ΑΠΘ και αρκετά καλογραμμένο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Για γενική χειρουργική, από το πώς να πιάνει κανείς τα εργαλεία μέχρι τους χρόνους-επιπλοκές-παγίδες σχεδόν όλων των επεμβάσεων, πήρα το Chassin's Operative Strategy in General Surgery, 3η έκδοση αγγλικά 155€, η ελληνική 1η εκδοση κοστίζει 230€

Είναι πληρέστατο, με ωραίες εικόνες και δομή.

Ίσως κάποιοι το θεωρήσουν υπερβολικό για 1 χρόνο χειρουργική, η γνώμη μου όμως είναι ότι αξίζει να υπάρχει κάτι καλό στη βιβλιοθήκη για αναφορά, πόσο μάλλον αν πρόκειται για ένα βιβλίο διαχρονικό (1η έκδοση 1980). Προσωπικά, είναι αυτό που θεώρησα ότι ανταποκρίθηκε καλύτερα στις ανάγκες μου μετά από μια σύντομη έρευνα σε βιβλιοθήκες σχολής, φίλων και βιβλιοπωλείων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
Oxford Textbook of Operative Surgery (υπάρχει και στα ελληνικά)

Γνωρίζεις πού μπορώ να βρώ την ελληνική έκδοση?

επίσης αν γνωρίζει κάποιος για το SABISTON textbook και το Chassin's operative strategy in general surgery πού μπορώ να τα αγοράσω (τις ελληνικές εκδόσεις τους αν υπάρχουν)?

Ευχαριστώ

Τροποποιήθηκε από AlmaMaterStudiorum
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
Oι αναισθησιολογιες του Miller και αυτη του Barash... Ειναι τα 2 βιβλια αναφορας της ειδικοτητας

Ευχαριστώ πολύ "pro"! Και κάτι ακόμη..τα συγκεκριμένα βιβλία υπάρχουν και σε ελληνική μετάφραση ή μόνο σε αγγλική έκδοση?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω αν υπαρχουν μεταφρασμενα, αλλα η γνωμη μου ειναι οτι δεν αξιζει... Ειναι απαραιτητο, ειδικα για την ειδικοτητα σου, να γνωριζεις την αγγλικη ορολογια ωστε να εισαι σε θεση να παρακολουθεις τη βιβλιογραφια, συνεδρια και ερευνες σε περιοδικα, ειναι ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΦΘΗΝΑ αποτι οι αντιστοιχες ελληνικες μεταφρασεις τους (συχνα με κακη μεταφραση και ποιοτητα εκτυπωσης) και ειναι πολυ πιο πισω, αφου για ενα τετοιο βιβλιο τους παιρνει 1-2 χρονια μεχρι να το μεταφρασουν κινδυνευοντας να τους προφτάσει η νεα αγγλικη εκδοση... Ασε που τωρα, με τις ισοτιμιες ευρω/δολλαριου, μπορεις να τα παρεις απο το αμαζον σε εξαιρετικες τιμες.

Οι διαφορες ψυχιατρικες των Kaplan & Sadock ειναι μια καλη αρχη... ειναι θεμα γουστου βασικα, κατευθυνσης και νοοτροπιας και του πού ακριβως θελεις να εστιαζεται... το παραπανω ειναι αρκετα ισορροπημενο και καλυπτει ευρυ φασμα θεραπειων

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση. Παρηγγειλα ηδη την τελευταια εκδοση του καπλαν-στα αγγλικα. Καποιο ελληνικο βιβλιο κλινικης ψυχιατρικης μπορει να συστησει καποιος? Εχω βρει αυτο http://www.e-shop.gr/show_bks.phtml?id=BKS.0305752. Εχει καποιος γνωμη?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

εγω παντως για αρχη πριν παω σε οποιοδηποτε textbook παθολογιας, θα προτεινα ενα ξεσκονισμα στην ΔΔ Μουντοκαλακη και στην σημειολογια Αραπακη

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χαιρετω.
ξερει κανειs κανενα καλο βιβλιο ουρολογιαs ,μεταφρασμενο στα ελληνικα φυσικα.
thanks

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
BLS said:
κανενα βιβλιο για την ειδικοτητα τηs ουρολογιαs?Ξερει κανειs? :anavwfwties:

την 4τομη ουρολογία του Walsh- από τα καλύτερα βιβλία. Άλλο περιληπτικότερο είναι το secrets Urology

@glafki : πολύ καλό είναι το Emergency Radiolgy, Springer 2007.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχώς όχι - η εκμάθηση αγγλικών είναι αναπόφευκτη, και όχι δύσκολη.

Αν θες υπάρχει το αγγλοελληνικό ιατρικό λεξικό της magenda κάπου στα ebooks, που διευκολύνει πολύ σε κάποιους δύσκολους όρους..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα σε ολους!βιβλια για μικροβιολογια εχετε υποψιν σας?ειτε ελληνικα ειτε αγγλικα.ειδικοτητα στο λαικο οποτε με ενδιαφερει ποια βιβλια χρησιμοποιουν εκει.ευχαριστω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

παιδια μπορει να μου πει καποιος βιβλια που χρειαζονται για την ειδικοτητα της ορθοπαιδικης? ξερετε κανα καλο εγχειριδιο για κλινικη εξεταση ορθοπαιδικης?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
καλησπερα σε ολους!βιβλια για μικροβιολογια εχετε υποψιν σας?ειτε ελληνικα ειτε αγγλικα.ειδικοτητα στο λαικο οποτε με ενδιαφερει ποια βιβλια χρησιμοποιουν εκει.ευχαριστω!

andygarcia απ΄όσο μπορώ να σου πω, μέχρι πριν μερικά χρόνια θεωρούσαμε απαραίτητα:

- τα βιβλία της αρσένη, όλα, δηλ.

κλινική μικροβιολογία

γενική εξέταση ούρων

εξετάσεις υγρών

(εναλλακτικά όσοι είχαν τη μικροβιολογία του λεγάκη διάβαζαν κάποια κομμάτια απο κει,πχ ιούς, παράσιτα)

από ξένα: Murray

άτλαντας για κλινική μικροβιολογία - LaMaza

'' '' γεν. ούρων - Birch

- ηλιόπουλο ή γεωργούλη για αιματολογία

από ξένα: Rodak, Hoffbrand

άτλαντες: Μελέτη, O'Connor

- γερμενή για ανοσολογία (νομίζω πως έβγαινε ένα της παυλάτου ίσως καλύτερο)

- αρσένη, δημοηλιόπουλο ή marshall για βιοχημεία

στη θέση σου θα έκανα μια βόλτα απ΄το συγκεκριμένο νοσοκομείο να κουβεντιάσω με τους ίδιους τους ειδικευόμενους, μπορεί να έχουν αλλάξει κάποια πράγματα.

ελπίζω να βοήθησα.

Τροποποιήθηκε από Mrs. Miniver
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπέρα παιδιά.

Εχω ξαναρωτήσει, αλλά δεν βοήθησε κανείς.

Για καρδιολογία για τις εξετάσεις ειδικότητας, τί διαβάζουμε??

Έχω ακούσει Braunwald (άριστο αλλά γίνεται χαμός....πελαγώνει κανείς).

Μου έχουν πει για το δίτομο Στεφανάδη- Τούτουζα- Μπουντούλα, το μπλε καρδιακές παθήσεις, αλλά είναι του 2000 η έκδοση, συνεπώς απαρχαιωμένο....

Τελευταία έμαθα για το δίτομο το γκρι του Στεφανάδη, έκδοση 2005. Συνοπτικό αλλά μου λένε με πολλά λάθη και μπερδέματα....

Άκουσα για κάποιο Textbook της ευρωπαικής ένωσης αλλά μάλλον αυτό είναι στα αγγλικά.....

έχει κανείς υπ' όψιν τίποτα? έχω μπερδευτεί πολύ. Ρίχνω κάποιες ματιές στο Braunwald περισσότερο για ανάγνωση κι όχι για εξετάσεις..ίσως διαβάσω απο κει κάποια θέματα επιλεκτικά.....

ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα,μπορει καποιος να μουπροτεινει καποιο καλο βιβλιο για ρευματολογια?Κατα προτιμηση μεταφρασμενο αλλα και στα αγγλικα δεν θα με ενοχλουσε ιδιαιτερα.Εχω ηδη ενα αγγλικο και με δυσκολευει η ορολογια του...Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.