Jump to content

σήμερα κέρδισα...


tik-tak

Recommended Posts

κάποτε ειχα βρει γραμμένο το εξής:

"...η πιο χαμένη απ ' όλες τις ημέρες μας ειναι εκείνη

που δεν γελάσαμε απο προσωπική μας ευχαρίστηση..."

----> εσας , σήμερα,  τι σας προσέφερε προσωπική ευχαρίστηση,

τι σας προσέφερε γέλιο ,τι σας έκανε να "κερδίσετε" τη μέρα σας;

Εεεε...ας ανοίξουμε μια ενότητα  στην οποία καθημερινά

θα καταγράφουμε ο,τι "κερδίσαμε" ή ο,τι μας "κέρδισε" ...

ετσι, για να μη φευγει η μερα χωρίς να  χαράψουμε κάτι πάνω της 

ή χωρίς να έχουμε χαραχτεί εμεις πάνω της....

να καταγράφουμε εδώ ο,τι κερδίσαμε, ο,τι ευχαριστηθήκαμε σήμερα,

να το αφήνουμε να χαθεί στη ληθη του χθές,αλλά όποτε θέλουμε

να το ανακαλούμε και - γιατί όχι;- να το ξαναβιώνουμε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Last Reply

Σήμερα κέρδισα...την απαγγελία ενος όμορφου ποιήματος 

"Το τραγούδι του έρωτα και του θανάτου του σημαιοφόρου Χριστόφορου Ρίλκε"  του Ρ.Μ.Ριλκε

δεν περίμενα ποτέ να μαγευθώ απο την απαγγελία ενος ποιήματος μπρος σε ενα ευρύ κοινό....

ειχα πάντοτε συνδυάσει την ποιηση με στιγμές εσωτερικότητας και σιγής...

(ολόκληρο το ποιήμα δεν το βρήκα,

θα προσπαθήσω να μεταφέρω εδώ  ο,τι κερδισε μερος στη μνημη μου)

"...το θαρρος έχει λιγοστέψει,η νοσταλγία έχει θεριέψει..."

"....τι ωραία η αίσθηση να ειναι κανείς καμια φορά φιλοξενούμενος

να αφήσεις τον εαυτό σου στους άλλους [...]

να σου  κάνουν ο,τι θέλουν  και να ξέρεις οτι ο,τι σου κάνουν ειναι από καλό...]

"...εισαι η νύχτα και εκείνος

ντρέπεται για τη λευκή του φορεσιά..."

"...έχει πέσει από τους ώμους η παιδικότητα..."

"...ξημέρωσε!ποιος ήλιος ανεβαίνει; " 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κάποτε ειχα βρει γραμμένο το εξής:

"...η πιο χαμένη απ ' όλες τις ημέρες μας ειναι εκείνη

που δεν γελάσαμε απο προσωπική μας ευχαρίστηση..."

Εγώ αυτό το είχα διαβάσει κάπως τροποποιημένο ( Η πιο χαμένη μας μέρα είναι αυτή που δε γελάσαμε καθόλου), ως ρήση του Αριστοτέλη.

Πάντως σήμερα το μόνο που κέρδισα είναι πως βρήκα ένα τραγούδι που το έψαχνα καιρό και πολύ το χάρηκα. Αύριο θα προσπαθήσω να κερδίσω μερικά χαμόγελα ακόμη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σήμερα πραγματικά "κέρδισα" τη μέρα! Μετά από πολύ καιρό βρήκα το χρόνο, την ηρεμία και τις κατάλληλες προυποθέσεις να απολαύσω ελληνικό ραδιόφωνο. Και συγκεκριμένα Β Πρόγραμμα :P

Μικρές απολαύσεις που σου βελτιώνουν την διάθεση, έτσι απλά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εμένα με κάνει πάντα να γελάω το Youtube. το τί κοτσάνες βλέπω εκεί μέσα, δε λέγεται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σήμερα κέρδισα το χρόνο να ξεκουραστώ, να ασχοληθώ με τον εαυτό μου... Πράγματα απλά, αλλά τόσο απαραίτητα και σημαντικά!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...ψαχνοντας δρομους στην Πειραιως , κερδισα την πεποιθηση οτι γυρω μας υπαρχουν ευγενικοτατοι και γλυκυτατοι ανθρωποι ,προσωπικα με σκλαβωνει αγνωστοι , που δεν περιμενουν τιποτε σε ανταλλαγμα , να χανουν αρκετο απο τον χρονο τους και με χαμογελο και καλη διαθεση να σε κατευθυνουν.ευκολο να σε κερδισει η καλη καρδια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ένα χαμόγελο από το νινί μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μια τηλεοπτικη συνεντευξη της Αννας Συνοδινου , που μου αφησε την αισθηση φωτισμενων λογων και πραξεων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια νεα γνωριμια emrockon

Πραγματικα χρησιμο εδω στην ξενιτια, οπου οι ανθρωποι ειναι πραγματικα κλειστοι και δυσκολα βρισκουν διαθεση για νεες συναναστροφες και ιδιως με ξενους.

Σοφος ο λαος... "παπουτσι απο τον τοπο σου" ... emgreece

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια νεα γνωριμια emrockon

Πραγματικα χρησιμο εδω στην ξενιτια, οπου οι ανθρωποι ειναι πραγματικα κλειστοι και δυσκολα βρισκουν διαθεση για νεες συναναστροφες και ιδιως με ξενους.

Σοφος ο λαος... "παπουτσι απο τον τοπο σου" ... emgreece

Christian που βρίσκεσαι φίλε μου (αν επιτρέπεται)? Η ξενιτιά είναι όντως δύσκολη αλλά και ενδιαφέρουσα. Όλα συνηθίζονται...good luck...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τις μισώ!! συνασπίστηκαν εναντίον μου!! τώρα η άλλη μου είπε να μην βάλω λέει πληντύριο στις εντεκα και είκοσι λεει γιατί θα ενοχληθούν οι γείτονες. Απίστευτος λαός οι τούρκοι, μισώ τουρκους και γιουγκοσλάβους! emcensored

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλά ρε παιδί μου... που είσαι?

Κομοτηνή? Ή έξω? δεν έχω καταλάβει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Christian που βρίσκεσαι φίλε μου (αν επιτρέπεται)? Η ξενιτιά είναι όντως δύσκολη αλλά και ενδιαφέρουσα. Όλα συνηθίζονται...good luck...

emgermany

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλά ρε παιδί μου... που είσαι?

Κομοτηνή? Ή έξω? δεν έχω καταλάβει

ας απαντήσω και εγώ με emoticon! emgermany

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

δυο χαμογελα , φαρδια πλατια !

το πρωτο στολισε εμενα μετα απο μια προσκληση που κρυφοκοιταει προς μια μεγαλη μου αδυναμια.!

το δευτερο ηταν μεταδοτικο ,ξεκινησε απο την ματια του φιλου μου πλεον στο φαναρι για την Κυμης που καθε που βλεπει το κοκκινο αμαξακι με το ξανθοκεφαλο μεσα χαμογελαει με το πιο γλυκο χαμογελο που φοριεται σε φαναρι , μεταδοθηκε στα χειλη μου αστραπιαια , κατρακυλησε στα χερια μου προτρεποντας τα να στειλουν χαιρετουρα χαρουμενη και μας συνοδευσε για μερικα δευτερολεπτα , κανοντας την κινηση υποφερτη.ειναι αληθεια οτι τα χαμογελα ειναι οτι πιο φτηνο σε αντιμιζεριακο κυκλοφορει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

λες και υπαρχει μυστικος κανονας και οποτε παω να το ξεχασω ,κλεισμενη σε δικη μου στεναχωρια , επανερχεται ξανα .

γυρω μας κυκλοφορει ΚΑΛΟΣΥΝΗ , φαρδια πλατια .

7 το πρωι στον Ευαγγελισμο για μια εξεταση , περιμενω αλλου για αλλου απο το σωστο σημειο ,πρωτη πραξη-μαζι μου περιμενει και ενας νεαρος που η αδερφη του ,γιατρος στον Ευαγγελισμο,τον βοηθαει να ξεμπερδεψει νωρις , μετα τις εξετασεις του θα μπορουσε να φυγει , κι ομως μενει , ενημερωνει την αδερφη του οτι ειναι και μια κοπελα στην αναμονη και πραξη δευτερη-η γιατρος , χωρις να της πω οτι ειμαι συναδελφος οποτε θα μπορουσα να σκεφτω οτι κινειται απο συναδελφικη αβροτητα ,οχι μονο με κατατοπιζει για το σωστο σημειο και διαδικασια αλλα παρακαμπτει τη διαδρομη της ,παμε μαζι στο γραφειο κινησης και επειδη τα χαρτακια αναμονης εχουν τελειωσει παρακαλει την κοπελα της ασφαλειας να με εξυπηρετησει , πραξη τριτη -η σεκιουριτα ψαχνει τα χαρτακια για να βρω κι εγω θεση ενω θα μπορουσε καλλιστα να μου πει τελειωσαν , δεν ησουν εγκαιρα εδω ,πραξη τεταρτη-με πλησιαζει μια κυρια , με σκουνταει-τι νουμερο εχετε?ομολογω οτι αποφευγω να απαντησω νομιζοντας οτι δικαιως θα φωναξει επειδη οι υπολοιποι ειναι στημενοι απο τις 6 το πρωι και εγω που εμφανιστηκα πολυ αργοτερα μπορει να περασω νωριτερα , με ξανασκουνταει-τι νουμερο εχετε? -δεν εχω παρει ακομη και μαλλον θα παρω το τελευταιο -παρτε το δικο μου , φευγω , κατι μου προεκυψε .χαμογελαει και φευγει ,βρισκομαι με το πολυποθητο χαρτακι και περιμενω να ερθει η σειρα μου .πραξη πεμπτη-διπλα μου καθεται μια κοπελα ,ακουω την συζητηση της με μια αλλη κυρια ,λεει οτι ειναι υπερβολικα ευαισθητη ,πανω στη συζητηση μιλαει για καποια προβληματα της και δακρυζει ,η κυρια με την οποια συζηταει και με την οποια δε γνωριζοταν πριν ,περιμενουν και οι δυο για εξετασεις , την κανει αγκαλια και της λεει να μη στεναχωριεται.

βρεθηκαν στο δρομο μου πεντε ανθρωποι που θα μπορουσαν να περασουν απαρατηρητοι στο αγχογονο πρωινο μου ,κι ομως με συγκινησαν βαθια με την καλοσυνη τους , πραξεις απλες ,σημαντικες οχι γιατι με βοηθησαν να τελειωσω μια διαδικασια , αλλα κυριως για αυτην την ζεστη και αισιοδοξη αισθηση που μενει μετα , οσο κι αν γκρινιαζουμε οτι οι σχεσεις δεν ειναι οπως παλια , οτι ο ενας κοιταει τον αλλον με μισο ματι κτλ ,δεν ειναι ετσι .(ενταξει μπορει να ειναι και λιγο ετσι , αλλα κυριως ειναι το αντιθετο)

η καλοσυνη , λενε , ειναι εμφυτη ,η το εχεις η δε το εχεις .

σημερα κερδισα την αισιοδοξη σκεψη οτι η καλοσυνη δεν ειναι θεμα εγγενους ιδιοτητας , ειναι επιλογη καθε στιγμη , μπορουμε να ειμαστε ειτε κακοι , ειτε καλοι , εκεινη την στιγμη επιλεγουμε εμεις αν θα χαρισουμε κατι απο εμας, χαμογελο , χρονο , χρημα , σκεψη , ισως ειναι η μοναδικη επιλογη που δεν εξαρταται απο κανεναν αλλον παραγοντα , παρα μονο απο εμας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σημερα κερδισα αρκετη εμπειρια στη δουλεια στην κλινικη και προπαντων την εκτιμηση πολλων απο τους συναδελφους και μερικων νοσοκομων... Απαραιτητα για εναν νεο ειδικευομενο!

Εχασα βεβαια αρκετες ωρες υπνου...μετα απο τοση δουλεια δεν ξερω ποτε θα προλαβω να ξεκουραστω.

Αξιζει ομως emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...

σήμερα κέρδισα...

με αφορμή απάντηση  της notbad πρόσβαση σε κάποια

κα-τα-πλη-κτι-κα   βιντεάκια....

ευχαριστώωωωω πολύ,notbad!!!

emrose:D

:Demrose

****από συναυλία "Αξιον Εστί" στο Ηρώδειο με  Θεοδωράκη-Μπιθικώτση:

http://www.youtube.com/watch?v=6sZyQbpEPHo...ted&search=

*** από εκπομπή της Νετ για τον Οδ.Ελύτη:

http://www.youtube.com/watch?v=9EOyECdYc2U...ted&search=

****από την ταινία του Φέρρη,ρεμπέτικο:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.