Jump to content

Υποτροφίες μεταπτυχιακών ΙΚΥ


bris

Recommended Posts

Ποια είναι η πρόεδρος του ΙΚΥ είπαμε;
Γκίμπα-Τζιαμπίρη Ολυμπία

Καθηγήτρια Ιατρικής Σχολής Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω δώσει υποτροφίες του ΙΚΥ ως φοιτητής Ιατρικής χωρίς κανένα μέσο και με επιτυχία.

Καλό θα ήταν να μη βλέπουμε παντού φαντάσματα.

Yποθέτω πως δεν αναφέρεσαι σε μένα αγαπητέ Ανδρέα γιατί ξεκαθάρισα πως δεν πιστεύω επ' ουδενί ότι όλοι ή ούτε καν πολλοί υπότροφοι του ΙΚΥ πήραν την υποτροφία με μέσο. Και επαναλαμβάνω, δεν έγραψα ότι έγραψα με στόχο να συζητήσω το θέμα των μέσων στο ΙΚΥ, απλώς για να ενημερώσω για τις εξετάσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Yποθέτω πως δεν αναφέρεσαι σε μένα αγαπητέ Ανδρέα

Πω πω τώρα τελευταία πολλοί είστε στην τσίτα.......... Έτοιμοι να αρπαχτείτε με το παραμικρό.....

Αναφέρθηκα γενικά σε όσους πιστεύουν ότι οι Υποτροφίες δίνονται μόνο με μέσο.

Κατά τα άλλα το φόρουμ είναι χώρος ενημέρωσης πρωτίστως και όχι για να την λέμε ο ένας στον άλλο.

Ας χαλαρώσουμε όλοι αυτές τις Άγιες Ημέρες.....

Καλή Ανάσταση......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Πού το είδες ότι αρπάχτηκα παληκάρι μου, ούτε γι' αστείο, απλώς δεν ήθελα να παρεξηγηθούν οι προθέσεις μου. :) Καλή Ανάσταση.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πήγα, έδωσα, και τώρα που έχω χρόνο γράφω λίγες πληροφορίες που ίσως βοηθήσουν τις επόμενες γενιές υποψηφίων:

Η διαδικασία ήταν γενικά στρωτή και χωρίς προβλήματα. Το εντυπωσιακό ήταν ο μεγάλος αριθμός των υποψηφίων, και μάλιστα των γιατρών. Δεν μπορώ να υπολογίσω τον αριθμό όσων προσήλθαν απ' όλα τα γνωστικά πεδία, αλλά μιλάμε για αρκετές εκατοντάδες. Όσο για τους γιατρούς, είναι χαρακτηριστικό: Όλοι οι επιστημονικοί κλάδοι έπιαναν μια ή δύο αίθουσες ο καθένας, μόνο εμείς είχαμε κατανεμηθεί σε 7 (των 10 ατόμων περίπου η καθεμία). Βέβαια δεν ξέρω αν έχει σημασία, γιατί νομίζω πως οι υποτροφίες μοιράζονται σε όλους τους υποψήφιους ανεξάρτητα από γνωστικό πεδίο και δεν κατανέμεται συγκεκριμένος αριθμός τους ανά επιστήμη.

Ως προς τα θέματα: Τα καταγράφω και μετά σύντομο σχόλιο. (Δυστυχώς δυσκολεύομαι να τα θυμηθώ ακριβώς, γιατί μόνο τώρα, μετά δυο βδομάδες, λόγω θητείας, κάθομαι με άνεση σε υπολογιστή για να γράψω για το θέμα. Διορθώσεις ευπρόσδεκτες.)

Φυσιολογία:

1. Δράσεις και ρύθμιση έκκρισης αλδοστερόνης.

2. Χημική ρύθμιση αναπνοής.

3. Σύστημα έσω λημνίσκων.

(Ίσως υπήρχε κι άλλη ερώτηση που μου διαφεύγει.) Δηλαδή δυο μάλλον εύκολες και μια εντελώς κουλή. Ας το πούμε κλιμακούμενη δυσκολία θεμάτων.

Χειρουργική:

1. Οξεία σκωληκοειδίτιδα. α. Κλινική εικόνα

β. Σε ποιες ομάδες του πληθυσμού είναι δύσκολη η διάγνωση.

γ. Σε ποιες ομάδες του πληθυσμού η νόσος υπερδιαγιγνώσκεται.

δ. Επιπλοκές.

2. Φυλλοειδές κυστεοσάρκωμα.

α. Επιδημιολογία.

β. Θεραπεία

και άλλα δύο υποερωτήματα που δεν θυμάμαι.

3. Καρκίνος εξωηπατικών χοληφόρων.

(Δυσκολεύομαι να θυμηθώ τα υποερωτήματα).

4.Δεν θυμάμαι το 4.

Κι εδώ ούτε εύκολα ούτε παράλογα, ιδίως η λογική των υποερωτημάτων για το σκουλήκι μου άρεσε.

Παθολογία:

Λοιμώδης ενδοκαρδίτιδα:

1. Κλινική εικόνα.

2. Επιπλοκές

3. Προφύλαξη

Εδώ ήταν το αίσχος των εξετάσεων, και ενδεχομένως και το μάθημα όπου θα ενισχύονταν οι ημέτεροι. Πώς άλλιώς να σχολιάσω την επιλογή να μπει ένα μόνο θέμα από τη θάλασσα της παθολογίας; Όταν είναι μόνο ένα το θέμα, μια χαρούλα το διαβάζει το ανηψάκι της Γκίμπα που θα του τηλεφωνήσουμε χαράματα να του το ψιθυρίσουμε. Αφήνω που δεν ήταν απόλυτα σαφές, γιατί ενώ η ακριβής διατύπωση ήταν "ενδείξεις προφύλαξης" σε ερώτησή μου απάντησαν πως ήθελαν και αντιμικροβιακά σχήματα.

Καλή επιτυχία σε όλους. Ελπίζω να φανούν χρήσιμα.

Εγω τελικά δεν έδωσα αλλά όπως είδα τα θέματα αν έδινα

- θα έγραφα οπωσδήποτε τα 2 θέματα της φυσιολογίας (αλδοστερόνη και έσω λημνίσκο (αλήθεια δεν πίστευα ότι θα μπει θέμα νευροφυσιολογίας-νευροανατομίας)) και όχι αυτό της αναπνοής,

- σίγουρα δε θα έγραφα το φυλλοειδές κυστεοσάρκωμα (τα αλλα 2 ήταν εύκολα)

αλλά σίγουρα θα έγραφα τη λοιμώδη ενδοκαρδίτιδα.

Οι διαμαρτυρίες είναι ενμέρει δικαιολογημένες αλλά η εύνοια των ημετερων ανήκει στη σφαίρα της φαντασίας. Κάθε χρόνο μπαίνουν λιγότερα θέματα στην παθολογία γιατί βαριούνται να διορθώνουν. Εξάλλου η ΛΕ ήταν είναι και θα είναι πάντα θέμα εξετάσεων εντός της σχολής και μια πάρα πολύ συχνή κλινική οντότητα. Οπότε πιστεύω ότι αν υπήρχε θέμα διαβλητότητας, θα διάλεγαν ένα αρκετά πιο δύσκολο θέμα.

Καλά αποτελέσματα desiderius και σε ευχαριστούμε για το ποστ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.