Jump to content

Υποτροφίες μεταπτυχιακών ΙΚΥ


bris

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά. Είμαι σχετικά νέο μέλος στο forum και εδώ και λίγο καιρό σκέφτομαι να ξεκινήσω διάβασμα για τις εξετάσεις που διοργανώνει το ΙΚΥ κάθε χρόνο για υποτροφίες μεταπτυχιακών σπουδών (εσωτερικού). Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος από εσάς έχει κάποια εμπειρία είτε προσωπική είτε από γνωστούς πάνω σε αυτές τις εξετάσεις.

Ο βασικός προβληματισμός μου είναι σε σχέση με την αξιοκρατία αυτών γιατί κακά τα ψέματα... στην Ελλάδα ζούμε και καθώς πρόκειται για αρκετά σοβαρή επένδυση σε χρόνο και διάβασμα θα ήθελα τουλάχιστον ξεκινώντας να ξέρω οτι οι όροι είναι ίδιοι για όλους.

Κάθε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη! Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα ήθελα τουλάχιστον ξεκινώντας να ξέρω οτι οι όροι είναι ίδιοι για όλους.

Δεν είναι, τουλάχιστον για δύο θέσεις που είμαι σε θέση να γνωρίζω. Μην με ρωτήσεις γιατί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω ακούσει καλά λόγια. Μια γνωστή μου από Χημικούς μηχανικούς διαβάζει τώρα για να δώσει και μου ΄χει πει ότι υπάρχει σχετικά αξιοκρατική αξιολόγηση. Δε γίνεται το χάος με τα διδακτορικά των Ιατρικών. έχω ακούσει ότι δίνονται 2 υποτροφίες για κάθε σχετική θεματική έρευνας . Ισχύει ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω ακούσει καλά λόγια. Μια γνωστή μου από Χημικούς μηχανικούς διαβάζει τώρα για να δώσει και μου ΄χει πει ότι υπάρχει σχετικά αξιοκρατική αξιολόγηση. Δε γίνεται το χάος με τα διδακτορικά των Ιατρικών. έχω ακούσει ότι δίνονται 2 υποτροφίες για κάθε σχετική θεματική έρευνας . Ισχύει ?

Αν και δεν έχει βγει ακόμη η σχετική ανακοίνωση για τις υποτροφίες 2007-2008, κοιτώντας τα περσινά αποτελέσματα βλέπω οτι στις περισσότερες ειδικεύσεις της Ιατρικής δίνουν από μια θέση ενώ σε κάποιες λίγες από δύο. (Αποτελέσματα)

Δεν θα αμφέβαλλα τόσο για την αξιοκρατία των εξετάσεων στους υπόλοιπους τομείς πλην της Ιατρικής. Οι λόγοι είναι γνωστοί. Επιπλέον πρόσφατα διαπίστωσα οτι πρόεδρος του ΔΣ του ΙΚΥ είναι μέλος ΔΕΠ της Ιατρικής του ΑΠΘ και αυτό με ανησύχησε λίγο! Ισως βέβαια η καχυποψία μου να είναι υπερβολική.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παθολογία Ζώων Συντροφίας - πλάκα θα ΄χει ν΄αναγνωριστεί τέτοιο μεταπτυχιακό σε φοιτητή Ιατρικής emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν λέει Η ΕΙΔΙΚΕΥΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ τι σημαίνει;

Ότι δε δήλωσε κανένας ;

Όταν λέει Η ΕΙΔΙΚΕΥΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ τι σημαίνει;

Ότι δε δήλωσε κανένας ;

Όταν λέει Η ΕΙΔΙΚΕΥΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ τι σημαίνει;

Ότι δε δήλωσε κανένας ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν λέει Η ΕΙΔΙΚΕΥΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ τι σημαίνει;

Ότι δε δήλωσε κανένας ;

Σημαίνει ότι κανείς δεν έπιασε τη βάση (νομίζω πως η βάση είναι πάνω από 10, αν δεν κάνω λαθος 12 ΣΕ ΚΑΘΕ ΜΑΘΗΜΑ).

Πρέπει να γράψεις πάνω από τη βάση σε κάθε μάθημα ξεχωριστά για να θεωρείσαι επιτυχόντας.....αν δεν δηλώσει κανείς τότε αναγράφεται Η ΕΙΔΙΚΕΥΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ.......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Πήρα την υποτροφία του Ι.Κ.Υ. και τώρα;;;

Το ερώτημα είναι τι την κάνεις, εφόσον το να κάνεις διδακτορικό δεν είναι κάτι που το ζητάς απλώς και σου το δίνουν...τουλάχιστον στη Θεσ/νίκη...καλό το Μεταπτυχιακό της εδώ σχολής, αλλά δεν είναι full time απασχόληση

!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Γεια σε όλους!

Συγχαρητήρια στον Εvanescent_doctor για την υποτροφία, και ήθελα να τον ρωτήσω, ή οποιον άλλο γνωρίζει, αν τα αποτελέσματα του ΙΚΥ βγαίνουν και στο internet ή πρέπει

να πάει κάποιος εκεί για να τα δει. Στο επίσημο site δεν τα βρήκα, όχι ακόμη τουλαχιστον..

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σε όλους!

Συγχαρητήρια στον Εvanescent_doctor για την υποτροφία, και ήθελα να τον ρωτήσω, ή οποιον άλλο γνωρίζει, αν τα αποτελέσματα του ΙΚΥ βγαίνουν και στο internet ή πρέπει

να πάει κάποιος εκεί για να τα δει. Στο επίσημο site δεν τα βρήκα, όχι ακόμη τουλαχιστον..

Ευχαριστώ

ειναι ηδη στην ιστοσελιδα του ικυ...στην αρχικη σελιδα κοιτα κατω που λεει αποτελεσματα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εδώ δηλαδή...

http://www.iky.gr/Apotelesmata/apotelesmata2002.htm

P.S. Ευχαριστώ! Δώστε και μη σκέφτεστε τα περί αναξιοκρατίας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

Σε 1,5 μήνα οι εξετάσεις για τις φετινές υποτροφίες του ΙΚΥ.

Υπάρχει κάποιος που έχει δώσει και έχει το χρόνο και την καλοσύνη να μας πει:

1. Πώς περίπου είναι τα θέματα; Δηλαδή: Ποια είναι η μορφή των ερωτήσεων και ποια η δυσκολία τους;

2. Πώς μπορεί να προετοιμαστεί κανείς με την καλύτερη δυνατή σχέση χρόνου-αποτελέσματος; - δεδομένου ότι έχουμε κι άλλα πράγματα να κάνουμε και δεν μπορούμε να διαβάζουμε για τις εξετάσεις σαν να ήταν μαθήματα πτυχίου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Υποτροφιών στο Φλέμιγκ 4/3/08

http://www.pev.gr/images/docs/Fleming_Postgrad_2008.pdf

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Υποτροφιών στο Φλέμιγκ 4/3/08

http://www.pev.gr/images/docs/Fleming_Postgrad_2008.pdf

Πολύ πολύ δύσκολα παίρνουν γιατρούς στο Φλέμινγκ για διδακτορικό (για αυτό προορίζονται οι υποτροφίες), προτιμούν βιολόγους. Πάντως η συνεντεύξεις είναι καλή εμπειρία, περνάς και από τους 10-12 ερευνητές του κέντρου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

emarup Συνάδελφοι ευχαριστούμε πολύ, αλλα είστε off-topic!

Σε 1,5 μήνα οι εξετάσεις για τις φετινές υποτροφίες του ΙΚΥ.

Υπάρχει κάποιος που έχει δώσει και έχει το χρόνο και την καλοσύνη να μας πει:

1. Πώς περίπου είναι τα θέματα; Δηλαδή: Ποια είναι η μορφή των ερωτήσεων και ποια η δυσκολία τους;

2. Πώς μπορεί να προετοιμαστεί κανείς με την καλύτερη δυνατή σχέση χρόνου-αποτελέσματος; - δεδομένου ότι έχουμε κι άλλα πράγματα να κάνουμε και δεν μπορούμε να διαβάζουμε για τις εξετάσεις σαν να ήταν μαθήματα πτυχίου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Κάποιος; Κατιτίς;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Πώς περίπου είναι τα θέματα; Δηλαδή: Ποια είναι η μορφή των ερωτήσεων και ποια η δυσκολία τους;

2. Πώς μπορεί να προετοιμαστεί κανείς με την καλύτερη δυνατή σχέση χρόνου-αποτελέσματος; - δεδομένου ότι έχουμε κι άλλα πράγματα να κάνουμε και δεν μπορούμε να διαβάζουμε για τις εξετάσεις σαν να ήταν μαθήματα πτυχίου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Λοιπόν...εγώ έδωσα πέρσι και είχα την τύχη να περάσω!

Είναι θέματα ανάπτυξης, από 1 μέχρι 5 αναλόγως με τα κέφια του/ων εκάστοτε υπεύθυνου/ων καθηγητή/ών...

Δεν είναι πολύ δύσκολα, και η βλακεία ή αν θες η μαγκιά (!) είναι ότι αν δεν «αρέσουν» από πλευράς δυσκολίας τα θέματα υπάρχει η δυνατότητα αλλαγής τους επί τόπου! Είναι λιγάκι μπάχαλο δηλαδή τα πράγματα όπως εύκολα καταλαβαίνετε! Πάντως τελικά νομίζω ότι δεν είναι και τόοοοσο μη αξιοκρατικές οι εξετάσεις όσο ακούγεται γενικά...εγώ ας πούμε είμαι περήφανος που δεν είχα κανένα απολύτως βύσμα...απλά παίδεψα και στις 3 εξετάσεις τα θέματα, έγραψα ό,τι θυμόμουν (είχα διαβάσει συνολικά 1-1,5 μήνα...) και μου έκατσε! :anavwfwties::splaaaats:

Τώρα για το τι να διαβάσεις...ο καθένας έχει τον τρόπο του. Θα πω μόνο ότι νομίζω ότι θα πρέπει να επιμείνεις περισσότερο α) στο μάθημα που δε θυμάσαι καθόλου (φαντάζομαι για τους περισσότερους αυτό είναι η φυσιολογία) και β) σε αυτά που σε ενδιαφέρουν ούτως ή άλλως περισσότερο ανάλογα με την ειδικότητα ή ό,τι άλλο).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια μιλαμε για υποτροφια για μεταπτυχιακες σπουδες ή για διδακτορικο? μετα δηλωνεις σε ποιο μεταπτυχιακο θελεις να χρησιμοποιησεις την υποτροφια ή απο πριν?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εvanescent doctor, ευχαριστούμε πολύ για την πληροφορία.

Μόνη στο πάρκο, το σάιτ του ΙΚΥ (www.iky.gr) ειναι σχετικά κατατοπιστικό. Αφορούν οι υποτροφίες κάθε είδους μεταπτυχιακές σπουδές. Από πριν δηλώνεις μεταπτυχιακά που σε ενδιαφέρουν, αλλά δεν είναι δεσμευτικά. Ωστόσο πρέπει εντός ορισμένου χρόνου μετά την επιτυχία να δείξεις ότι κάπου σε δέχτηκαν και θα πας, αλλιώς τη χάνεις την υποτροφία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Πήγα, έδωσα, και τώρα που έχω χρόνο γράφω λίγες πληροφορίες που ίσως βοηθήσουν τις επόμενες γενιές υποψηφίων:

Η διαδικασία ήταν γενικά στρωτή και χωρίς προβλήματα. Το εντυπωσιακό ήταν ο μεγάλος αριθμός των υποψηφίων, και μάλιστα των γιατρών. Δεν μπορώ να υπολογίσω τον αριθμό όσων προσήλθαν απ' όλα τα γνωστικά πεδία, αλλά μιλάμε για αρκετές εκατοντάδες. Όσο για τους γιατρούς, είναι χαρακτηριστικό: Όλοι οι επιστημονικοί κλάδοι έπιαναν μια ή δύο αίθουσες ο καθένας, μόνο εμείς είχαμε κατανεμηθεί σε 7 (των 10 ατόμων περίπου η καθεμία). Βέβαια δεν ξέρω αν έχει σημασία, γιατί νομίζω πως οι υποτροφίες μοιράζονται σε όλους τους υποψήφιους ανεξάρτητα από γνωστικό πεδίο και δεν κατανέμεται συγκεκριμένος αριθμός τους ανά επιστήμη.

Ως προς τα θέματα: Τα καταγράφω και μετά σύντομο σχόλιο. (Δυστυχώς δυσκολεύομαι να τα θυμηθώ ακριβώς, γιατί μόνο τώρα, μετά δυο βδομάδες, λόγω θητείας, κάθομαι με άνεση σε υπολογιστή για να γράψω για το θέμα. Διορθώσεις ευπρόσδεκτες.)

Φυσιολογία:

1. Δράσεις και ρύθμιση έκκρισης αλδοστερόνης.

2. Χημική ρύθμιση αναπνοής.

3. Σύστημα έσω λημνίσκων.

(Ίσως υπήρχε κι άλλη ερώτηση που μου διαφεύγει.) Δηλαδή δυο μάλλον εύκολες και μια εντελώς κουλή. Ας το πούμε κλιμακούμενη δυσκολία θεμάτων.

Χειρουργική:

1. Οξεία σκωληκοειδίτιδα. α. Κλινική εικόνα

β. Σε ποιες ομάδες του πληθυσμού είναι δύσκολη η διάγνωση.

γ. Σε ποιες ομάδες του πληθυσμού η νόσος υπερδιαγιγνώσκεται.

δ. Επιπλοκές.

2. Φυλλοειδές κυστεοσάρκωμα.

α. Επιδημιολογία.

β. Θεραπεία

και άλλα δύο υποερωτήματα που δεν θυμάμαι.

3. Καρκίνος εξωηπατικών χοληφόρων.

(Δυσκολεύομαι να θυμηθώ τα υποερωτήματα).

4.Δεν θυμάμαι το 4.

Κι εδώ ούτε εύκολα ούτε παράλογα, ιδίως η λογική των υποερωτημάτων για το σκουλήκι μου άρεσε.

Παθολογία:

Λοιμώδης ενδοκαρδίτιδα:

1. Κλινική εικόνα.

2. Επιπλοκές

3. Προφύλαξη

Εδώ ήταν το αίσχος των εξετάσεων, και ενδεχομένως και το μάθημα όπου θα ενισχύονταν οι ημέτεροι. Πώς άλλιώς να σχολιάσω την επιλογή να μπει ένα μόνο θέμα από τη θάλασσα της παθολογίας; Όταν είναι μόνο ένα το θέμα, μια χαρούλα το διαβάζει το ανηψάκι της Γκίμπα που θα του τηλεφωνήσουμε χαράματα να του το ψιθυρίσουμε. Αφήνω που δεν ήταν απόλυτα σαφές, γιατί ενώ η ακριβής διατύπωση ήταν "ενδείξεις προφύλαξης" σε ερώτησή μου απάντησαν πως ήθελαν και αντιμικροβιακά σχήματα.

Καλή επιτυχία σε όλους. Ελπίζω να φανούν χρήσιμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Έλα τώρα συνάδελφε!

Δεν είμαι θιασώτης των θεωριών συνωμοσίας, ούτε λέω πως όλοι, ούτε καν πως πολλοί ή οι περισσότεροι απ' όσους παίρνουν την υποτροφία θα είναι βύσματα. Ωστόσο όταν το θέμα είναι "λοιμώδης ενδοκαρδίτιδα", και μπαίνει σε κλήρωση με άλλα δυο αντίστοιχα, κι όταν πρόεδρος του ΙΚΥ είναι αυτή που είναι, τι να υποθέσω.

Πάντως δεν ήταν σκοπός μου να αναλύσω το θέμα, αλλά να βοηθήσω όποιον ενδιαφέρεται στο μέλλον να δώσει τις εξετάσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω δώσει υποτροφίες του ΙΚΥ ως φοιτητής Ιατρικής χωρίς κανένα μέσο και με επιτυχία.

Καλό θα ήταν να μη βλέπουμε παντού φαντάσματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.