Jump to content

ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ;


MARIANINI

Recommended Posts

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Μία ερώτηση προς όλους. Υπάρχει κάποιος που έχει παρεί διδακτορικό από εσάς; Εννοείται ΠΡΙΝ την έναρξη ειδικότητας

( έχει και συνέχεια)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ε δε θα υπάρχει? Με τέτοιες αναμονές τα 3 χρόνια του διδακτορικού δεν είναι τπτ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.ivo.gr/gr/personnel.php?prm=18

Και ακούω σχόλια. Κρίμα και είχα τον Παλίκαρη σε εκτίμηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.ivo.gr/gr/personnel.php?prm=18

Και ακούω σχόλια. Κρίμα και είχα τον Παλίκαρη σε εκτίμηση.

Μαριανινι τι είναι αυτο που σε ενοχλει?Ειδα το σαιτ που παραθετεις και δε μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το προβλημα.

Επιπλεον ο Παλικαρης τι δουλεια εχει? Ο ανθρωπος είναι καταξιωμενος και γενικά υπάρχει πολύ μεγαλη εκτίμηση για το άτομο του από τους ξενους. Πιστευω ότι είμαστε πολύ τυχεροι που έχουμε εναν Παλικαρη να εργαζεται σε ελληνικό πανεπιστημιο και όχι σε καποιο μεγαλο πανεπιστημιο του εξωτερικού (που άνετα θα μπορούσε να βρίσκεται).

χρόνια πολλα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω γνωριζω ατομο που τελειωσε την ιατρική, βραβευτικε απο το πανεπιστήμιο τελειώνοντας και ξεκινησε διδακτορικο χωρις καν να κανει χαρτια για αγροτικο και ειδικοτητα.. και μετα εφυγε με το βιογραφικο και μονο χωρις τις εξετασεις για αμερικη..

(αλλα μιλάμε για τρομερο μυαλο και βιογραφικο... το οποίο δεν γουσταριζε να ασχοληθει ποτε με κλινικη ιατρικη)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Amanda big deal. Αυτό το άτομο προφανώς είχε δόντι για να φύγει έξω γιατί ένα βιογραφικό δε λέει στο εξωτερικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω γνωριζω ατομο που τελειωσε την ιατρική, βραβευτικε απο το πανεπιστήμιο τελειώνοντας και ξεκινησε διδακτορικο χωρις καν να κανει χαρτια για αγροτικο και ειδικοτητα.. και μετα εφυγε με το βιογραφικο και μονο χωρις τις εξετασεις για αμερικη..

(αλλα μιλάμε για τρομερο μυαλο και βιογραφικο... το οποίο δεν γουσταριζε να ασχοληθει ποτε με κλινικη ιατρικη)

μα δε χριεαζεται να εχει καποιος ειδικότητα για να κάνει διδακτορικό. Αυτο που προαπαιτείται ειναι ενα βασικό πτυχίο. Επιπλεον, το βασικό πτυχίο μπορεί να είναι απο διαφορετική σχολή από αυτή που κάνεις διδακτορικό. Για παραδειγμα ένας βιολογος, ψυχολογος, θεολογος μπορεί να κάνει διδακτορικό σε ιατρική σχολή χωρίς κανένα προβλημα (πχ ο βιολογος κανει κατι πανω σε κυτταρικούς μηχανισμούς της κυστικής ινωσης, ο ψυχολογος στη νευροψυχολογική εκτίμηση του παρκινσον και ο θεολογος στο θρησκευτικό παραλήρημα των σχιζοφρενων!). Ισχυει και το αντίστροφο. Ο ιατρος μπορει να κάνει διδακτορικό σε άσχετες με την ιατρική σχολές. Δεν υπάρχει κανενας περιορισμός. Για παραδειγμα μπορει καποιος αποφοιτος της ιατρικης, που ενδιαφερεται για την ιστορία της ιατρικής να κανει διδακτορικό σε τμημα ιστορίας-αρχαιολογίας. Αυτό που λεω δεν ισχυει μόνο για ελλάδα αλλά και για το εξωτερικό.

Καπου αναφερθηκε παραπάνω ότι η νατασα παζαίτη εκανε διδακτορικό χωρίς πτυχίο ιατρικής. Αν δε κάνω λάθος (και διορθωστε με αν κάνω!) η παζαιτη πριν ασχοληθεί με ιατρική είχε βασικό πτυχίο σε παιδαγωγικά. Υποψιαζομαι οτι το διδακτορικό της το βάσισε πάνω στο πρώτο της πτυχίο. Το θέμα της λογικά πρεπει να έχει να κάνει με παιδια (αν καποιος ξέρει το θέμα της ας μας ενημερωσει).

Το προβλημα με τα διδακτορικά είναι ότι, σε πολλες περιπτωσεις, είναι θέμα προσωπικής γνωριμίας ενδιαφερομενου και επιβλεποντα καθηγητη και δεν υπάρχει καποιος ουσιαστικός μηχανισμός αξιολογησης (πχ στην αμερική για να κανεις διδακτορικό δίνεις εξετασεις και συναγωνίζεσαι τους αμερικανους. Είναι κοινες για όλους). Επιπλεον (και αυτο νομίζω ότι είναι και το χειρότερο) υπάρχουν διδακτορικα τελειως της πλακας που τα δεδομενα μαζευονται σε 2 μήνες και το διδακτορικο γραφεται σε 3 μήνες και έχεις παρει το κολοχαρτο σε ενα 6μηνο και λες ότι έχεις και διδακτορικό! Εννοείται φυσικά ότι αυτα τα διδακτορικα είναι τελειως της πλακας και δε μπορούν να συγκριθούν με τα διδακτορικά που διαρκούν 4 και 5 χρόνια...

Απο εργαστήρια που βγαινουν καλές δημοσιευσεις σε διεθνη περιοδικά με κριτες τα διδακτορικά που γίνονται είναι μαλλον δυνατα. Για αυτο το λόγο πιστευω οτι ο Παλλικαρης και η ομάδα του κανουν πολύ σοβαρή δουλεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.ivo.gr/gr/personnel.php?prm=18

Και ακούω σχόλια. Κρίμα και είχα τον Παλίκαρη σε εκτίμηση.

Ελα, βρε Μαριανινι μην γινεσαι παιδι! Πρωτα απ ολα στο Βεμμο πριν απο το βιογραφικο μετρανε αλλα πραγματα, πολυ διαφορετικα! Για αυτους η βασικη αρχη επιλογης για διδακτορικο ειναι μια... κατσε να δεις πως το ειπανε ... α, ναι... οι "αλεξιπτωτιστες απο το Χαρβαρντ" προηγουνται!!! Ετσι ειπανε απο το Βεμμο σε γνωστο μου, αποφοιτο ιατρικης Αθηνων που ειπε να δοκιμασει την τυχη του ο ανθρωπος. Βεβαια στο βιογραφικο υστερουσε σε κατι! Δεν ηξερε ... ελευθερη πτωση!!! Ο βασιλακης απ την αλλη μια χαρα παιδι ειναι! Οντως! Δες φινετσα!

Και μια απορια... Ειχες τον Παλλήκαρη σε εκτιμηση;; You're killing me!

Παππους, κοιταξε εδω: http://www.primeminister.gr/gr/cv_pazaiti.htm

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στα σοβαρά τώρα. Είμαι απόφοιτος του Χάρβαντ (άμα λάχει να ουμ) και τον Παλλήκαρη τον είχα καθηγητή. Δεν είναι ούτε καλύτερος ούτε χειρότερος από τους άλλους (...καθηγητές του Χάρβαντ), ίσως μάλιστα να είναι και πιο αξιοπρεπής από άλλους. Στο Βέμμο κάνουν πράγματι πολύ καλή ερευνητική δουλειά, συν διορθώσεις μυωπίας κλπ κλπ ΑΛΛΑ για να μπεις πρέπει να είσαι κρητικάτσι ή να έχεις κάποια πολύ σοβαρή σχέση με Κρήτη/Κρητικούς. Δεν το ξέρετε εσείς ότι είναι αυτόνομο κράτος εκεί κάτω; Εμένα μου είχαν πει κατάμουτρα κάποτε ότι "όταν πάρετε πτυχίο, εσείς η ....δευτεράντζα της Αθήνας, που μας κουβαλιέστε εδώ πέρα, καλό θα είναι να ξαναγυρίσετε στον τόπο σας, προτού σας διώξουμε εμείς", έτσι ακριβώς!

Οπως είπε και ο παππούς, είναι απολύτως νόμιμο να κάνεις διατριβή μετά το πτυχίο, δεν χρειάζεται η ειδικότητα. Η κυρία Νατάσα έχει νόμιμα κάνει διατριβή, πράγματι με θέμα σχετικό με παιδιά, ενώ ήταν φοιτήτρια ιατρικής και απόφοιτη ΤΕΙ βρεφονηπιοκομίας (διορθώστε με αν κάνω λάθος). Βέβαια, το θέμα είναι πόσοι από τους απόφοιτους ενός ΤΕΙ θεωρούνται τόσο καλοί φοιτητές ώστε να τους εμπιστευτεί κάποιος καθηγητής μια διατριβή ενώ είναι ακόμοι 3 ετείς στην ιατρική...

Διατριβές δίνονται σε πολλούς, αλλά το θέμα είναι αν είσαι σε θέση να την τελειώσεις. Κι αν είναι και το θέμα τέτοιο που να μπορεί να "βγει". Ξέρω πολλούς που πήραν θέμα διατριβής και δεν τους έβγαιναν τα αποτελέσματα και το παράτησαν (παραλίγο να την πατήσω και η ίδια), ενώ πάλι υπάρχουν άλλοι που το τέλειωσαν χαλαρά σε 6 μήνες...

Τελικά Μαριανινί, που θες να καταλήξεις κορίτσι μου; Εσύ καλά δεν είσαι με το μωράκι σου στο σπίτι; Καλά δεν τρέχει ο σύζυγος για όλα; Συνέχισε μέχρι να πετύχεις την αμυγδαλόπιτα που βλέπεις στη Δρούζα και άσε τις διατριβές....Που να μπλέκεις τώρα...

ΥΓ: μόλις είδα και το βιογραφικό της Νατάσας. Ακόμα χειρότερα λοιπόν. Αφού δηλώνει πτυχιούχος Νηπιαγωγός (αυτό δεν είναι η παιδαγωγική και προσχολική εκπαίδευση;) μπορεί να μας πει κάποιος με τι είδους κατατακτήριες βρέθηκε στην Ιατρική; (το θέμα το έχω ξανασυζητήσει σε άλλο φόρουμ και είχε απαντήσει κάποιος ότι προήλθε από ΤΕΙ βρεφονηπιοκομίας, γι' αυτό είχε το δικαίωμα να δώσει κατατακτήριες, γι' αυτό μπερδεύτηκα πριν).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα διδακτορικά σπάνια δίνονται με εξετάσεις όπως έγραψε κάποιος πιο πάνω. Από όσο ξέρω οι phd students στον πολιτισμένο κόσμο διαλέγονται βάση βιογραφικού και ενίοτε βάση συνέντευξης. Στον πολιτισμένο κόσμο αυτή η διαδικασία, που ασφαλώς έχει κάποιο παράγοντα γνωριμίας, δουλεύει αποτελεσματικά γιατί αυτοί που προσπαθούν να ξεκινήσουν phd αυτο-διαλέγονται κατά κάποιο τρόπο: ξέρουν εκ των προτέρων ότι θα πρέπει να δουλέψουν πολύ. Η ειδικότητα ασφαλώς δεν είναι προ-απαιτούμενο για την έναρξη ή ολοκλήρωση διατριβής.

Η κα Παζαϊτη έκανε διδακτορικό στη φυσιολογία του ΑΠΘ, το θέμα της θα το βρείτε στο ΕΚΤ, πρόκειται για πειραματική μελέτη σε επίμυες και έχει βγει και μια δημοσιεύση στο pubmed. Τώρα πόσες συμπεριφορικές και πόσες ιστολογικές μελέτες σε ποντίκια μπορεί να κάνει μια νηπιαγωγός είναι άλλη ιστορία. Απλά ξεφτιλίσανε και τις πειραματικές διατριβές που κάπως κτρατούσαν ένα επίπεδο. Επειδή όλοι υποψιαζόμαστε πόσο σκληρά δούλεψε για την διατριβή της καταλαβαίνουμε γιατί δεν είναι πρώτο όνομα στην εργασία αφού κάτι πρέπει να κερδίσουν και αυτοί που κάνανε τα πειράματα για την διατριβή της. Φυσικά το πλήρες κείμενο της διατριβής δεν έχει ψηφιοποιηθεί στο ΕΚΤ.

Νομίζω το έχω ξαναγράψει αλλά στην ιατρική οι διατριβές δίνονται σαν τις προσκλήσεις για τα πάρτυ: αρκεί να απλώσεις το χέρι σου και θα πάρεις. Άλλωστε δεν έχουν πλέον καμμία αξία στο "ερευνητικό χρηματιστήριο" της χώρας και όπου ακούνε για διατριβή από τις σχολές μας λένε "ααα, καλά". Η μόνη αξία τους πλέον είναι για τα μόρια σε τυχόν διορισμό στο ΕΣΥ.

Για τους αλεξιπτωτιστές εξ αμερικής ουδέν σχόλιο γιατί έχω επικριθεί για την άποψή μου. Για την ημι-αυτόνομη επαρχία της Κρήτης συμφωνώ απόλυτα με την invitro. Παρά ταύτα έχουν καταφέρει να διατηρήσουν ένα σχετικά αξιoπρεπές επίπεδο αν και επί της ουσίας μόνο το forth αξίζει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στα σοβαρά τώρα. Είμαι απόφοιτος του Χάρβαντ (άμα λάχει να ουμ) και τον Παλλήκαρη τον είχα καθηγητή. Δεν είναι ούτε καλύτερος ούτε χειρότερος από τους άλλους (...καθηγητές του Χάρβαντ), ίσως μάλιστα να είναι και πιο αξιοπρεπής από άλλους. Στο Βέμμο κάνουν πράγματι πολύ καλή ερευνητική δουλειά, συν διορθώσεις μυωπίας κλπ κλπ ΑΛΛΑ για να μπεις πρέπει να είσαι κρητικάτσι ή να έχεις κάποια πολύ σοβαρή σχέση με Κρήτη/Κρητικούς. Δεν το ξέρετε εσείς ότι είναι αυτόνομο κράτος εκεί κάτω; Εμένα μου είχαν πει κατάμουτρα κάποτε ότι "όταν πάρετε πτυχίο, εσείς η ....δευτεράντζα της Αθήνας, που μας κουβαλιέστε εδώ πέρα, καλό θα είναι να ξαναγυρίσετε στον τόπο σας, προτού σας διώξουμε εμείς", έτσι ακριβώς!

Οφου in vitro! Μπρε συ! Ιντα ναι τουτανα που τσαμπουνας ορε κοπελια ν'ακουει πραμα μωρε ο παλληκαρης να βγαλει το σαρανταπενταρι να μας παιξει μια! Ακους εκει πρεπει να εισαι κρητικατσι για να καμνεις διδακτορικό στο Βεμμο...! :D

(ΥΓ: σοβαρα τωρα, συμφωνω με όσα λες. Πιστευω ότι υπηρξες λίγο ατυχη και έπεσες σε λαθος ανθρώπους. Υπάρχει τοπικισμός στη κρήτη αλλά όχι σε σημείο να γίνονται οι επιλογες με βάση το τόπο καταγωγής! Απλως είχες ατυχία και έπεσες σε καποιον ηλίθιο. Στο σύνολο τους οι κρητικοί δεν είναι ετσι. Άλλωστε πολλα μελη ΔΕΠ στο Πι.Τσι.Κ δεν είναι απο Κρητη. Είμαι σίγουρος ότι μαζι με καποιες ασχημές εμπειριες θα εχεις και πολλές περισσότερες που θα βίωσες τη γνησια κρητική φιλοξενία. Όπως και να έχει το να σου πει μελος ΔΕΠ αυτο που σου ειπε ειναι χοντρο παραπτωμα και ντροπιάζει τη κρήτη και τους κρητικούς

Για το θεμα των φυτευτων υποψηφιων διδακτορων σίγουρα παιζει το θἐμα των προσωπικών γνωριμιων και προτιμησεων. Όπως ανεφερα και παραπάνω δεν υπάρχει καποιος μηχανισμός αξιολογησης (πολύ περισσότερο στην ελλαδα). Πολύ φοβαμαι ότι είναι αναποφευκτο. Ωστοσο, απο εργαστήρια διεθνούς φήμης (και καλής χρηματοδότησης) είναι λιγότερο πιθανό (όχι όμως οτι δε γινεται) να κανουν διδακτορικό ασχετα άτομα διοτι πολύ απλα η επιβίωση του εργαστηριου εξαρταται απο τις δημοσιευσεις.

Οριστε και ενα ανεκδοτο για να μη σοβαρευουμε και πολύ τη συζήτηση γιορτινες που είναι οι μερες:

Μια μέρα σε ένα αεροπλάνο που πήγαινε από Κρήτη στην Αθήνα:

1ος πιλότος: "Ωχ, μεγάλη καταστροφή Σήφη!"

2ος πιλότος: "ιντα γινε μανωλιο;"

1ος πιλότος: "Χάλασε η μηχανή!"

2ος πιλότος: "οφου. . Αλλά πρέπει να το πούμε και στους επιβάτες."

1ος πιλότος: "Ναι, αλλά μαλακά- μαλακά."

2ος πιλότος: "Έχω μια ιδέα."

Πέρνει το μικρόφωνο και λέει σε στυλ κρητικής μαντινάδας:

- "Εχάλασε η μηχανή και τ` αεροπλάνο πέφτει!"

Και ακούγετε από πίσω.

- "Έλα έλα και τ` αεροπλάνο πέφτει!!!"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παππού φοβερό το ανέκδοτο και δεν το ήξερα!

Οσο για το σχόλιο, να διευκρινήσω ότι το είχε πει ειδικευόμενη (τότε), παντρεμένη με μέλος ΔΕΠ, που σήμερα είναι ήδη διορισμένη στο ΕΣΥ και προαλείφεται για μέλος ΔΕΠ και συμπεριλάμβανε όχι μόνο εμάς τους τότε φοιτητές, αλλά και όλα τα μη κρητικά μέλη ΔΕΠ που τα θεωρούσε επίσης "δευτεράντζα της Αθήνας" και για να γίνω πιο συγκεκριμένη το σχόλιο ξεκίνησε από τον καθηγητή Χειρουργικής Αστέριο Κ. (για όσους ξέρουν) που τον θεωρούσε "ύψιστη δευτεράντζα της Αθήνας".

ΥΓ: την κρητική φιλοξενία σε επίπεδο πολυκατοικίας, χωριών κλπ τη γεύτηκα πολύ καλά (μέχρι και σε γάμο στα Ανώγεια με τον Ψαραντώνη να παίζει λύρα στην εκκλησία πήγα) και έχω φίλους κρητικούς που επισκέπτομαι ακόμα, αλλά στο ΠεΠαΓνη τα πράγματα είναι πολύ σκληρά/ανταγωνιστικά/απορριπτικά για μη κρητικούς γιατρούς, νομίζω. Ειδικά για Αθηναίους. Η γνωστή συγγραφέας Μάρω Δούκα, που είναι χανιώτισσα έχει γράψει το εξής: "είμαστε πολύ φιλόξενοι με τον τουρίστα, με όποιον έρχεται για λίγο καιρό, αλλά μην μείνει ξένος να προσπαθήσει να προκόψει στον τόπο μας, τότε συσπειρωνόμαστε όλοι και τον διώχνουμε"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΥΓ: την κρητική φιλοξενία σε επίπεδο πολυκατοικίας, χωριών κλπ τη γεύτηκα πολύ καλά (μέχρι και σε γάμο στα Ανώγεια με τον Ψαραντώνη να παίζει λύρα στην εκκλησία πήγα) και έχω φίλους κρητικούς που επισκέπτομαι ακόμα, αλλά στο ΠεΠαΓνη τα πράγματα είναι πολύ σκληρά/ανταγωνιστικά/απορριπτικά για μη κρητικούς γιατρούς, νομίζω. Ειδικά για Αθηναίους. Η γνωστή συγγραφέας Μάρω Δούκα, που είναι χανιώτισσα έχει γράψει το εξής: "είμαστε πολύ φιλόξενοι με τον τουρίστα, με όποιον έρχεται για λίγο καιρό, αλλά μην μείνει ξένος να προσπαθήσει να προκόψει στον τόπο μας, τότε συσπειρωνόμαστε όλοι και τον διώχνουμε"

Δε νομιζω οτι μονο η Κρητη ειναι ετσι. Ετσι ειναι και η Ζακυνθος αλλα και ολη η ελληνικη επαρχια θα ελεγα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΥΓ: την κρητική φιλοξενία σε επίπεδο πολυκατοικίας, χωριών κλπ τη γεύτηκα πολύ καλά (μέχρι και σε γάμο στα Ανώγεια με τον Ψαραντώνη να παίζει λύρα στην εκκλησία πήγα) και έχω φίλους κρητικούς που επισκέπτομαι ακόμα, αλλά στο ΠεΠαΓνη τα πράγματα είναι πολύ σκληρά/ανταγωνιστικά/απορριπτικά για μη κρητικούς γιατρούς, νομίζω. Ειδικά για Αθηναίους. Η γνωστή συγγραφέας Μάρω Δούκα, που είναι χανιώτισσα έχει γράψει το εξής: "είμαστε πολύ φιλόξενοι με τον τουρίστα, με όποιον έρχεται για λίγο καιρό, αλλά μην μείνει ξένος να προσπαθήσει να προκόψει στον τόπο μας, τότε συσπειρωνόμαστε όλοι και τον διώχνουμε"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους θα σχολιάσω μέρος από όσα αναφέρθηκαν. Τον εν λόγω πρωην φοιτητή τυγχάνει να τον ξέρω, μικρή βλέπετε η σχολή (για να μην προτρέξουν μερικοί διευκρινίζω ότι ούτε τον συμπαθώ ούτε τον αντιπαθώ, μου είναι αδιάφορος). Ωστόσο αν και διάβασα ολο το τοπικ 3 φορές, δεν κατάφερα να εντοπίσω κάτι το μεμπτό. Και στην τελική δεν κατάλαβα ποιος ο λόγος της ύπαρξης αυτού του θρεντ.

Κάποιος θέλησε να κάνει ενα διδακτορικό. Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να απολογηθεί για αυτό ο ίδιος ή ο καθηγητής που τον επέλεξε. Δεν ξέρω αν μπήκε στην ιατρική από την πόρτα (πανελλήνιες) ή το παράθυρο. Αν μπήκε από το παράθυρο, θα έχω εναν λόγο να τον κρίνω. Είναι άδικο όμως να δυσφημίζουμε και να πετάμε λάσπη σε έναν άγνωστο, από τη στιγμή που δεν έκανε κάτι παράνομο. Στο κάτω κάτω δε μας ζήτησε τη γνώμη του. Είναι θέμα ζήλειας; Σωστά είπε ο κοκνι ότι τα διδακτορικά μοιράζονται σα προσκλήσεις σε πάρτι.

Στο πανεπιστήμιο υπάρχουν διάφορες κατηγορίες φοιτητών που εκμεταλλεύονται με διαφορετικό τρόπο την φοιτητική τους ιδιότητα. Άλλοι είναι επαγγελματίες καταληψίες άσχετοι με τον ιατρικό χώρο, άλλοι θελουν απλά να πάρουν το χαρτί. Υπάρχουν και μερικοί που έχουν αποφασίσει οτι τους ενδιαφερει η ιατρικη και μια συγκεκριμένη ειδικότητα. Ετσι, έχουν αρχίσει να έχουν επαφή με αυτήν από τα φοιτητικά τους χρόνια, την οποία και κρατάνε και μετά την αποφοίτηση τους. Επόμενο είναι ότι θα επιλεγούν για κάποια διατριβή, πολύ ευκολότερα από άλλους. Και εγώ αν ήμουν διευθυντής κλινικής αυτό θα έκανα. Θα έδινα διατριβές σε όσους μου έχουν αποδείξει ότι ενδιαφέρονται. (μαντεψτε-και όλα τα σοβαρά πανεπιστήμια στο εξωτερικό έτσι κάνουν)

Σχετικά με τον Κο Παλλήκαρη (νυν πρύτανη του Π.Κ.). Είναι ένας χαρισματικός επιστήμονας (σαν ανθρωπος, ειναι ενα αλλο κεφαλαιο) που κάνει υψηλοτάτου επιπέδου έρευνα. Να είστε σίγουροι ότι οι διατριβές που "μοιράζει" θέλουν πάρα πάρα πολύ δουλειά και προσπάθεια για να βγουν. Μακάρι όλα τα διδακτορικά να δίνονταν με τα κριτήρια που τα δίνει ο Κος Παλλήκαρης. Εχει τιμηθεί με το βραβείο Barraquer (το Νόμπελ της οφθαλμολογίας) το 1999 και δε θα διακινδύνευε τη φήμη του μοιράζοντας τις διατριβές που θέλει να βγάλει σε άτομα ανίκανα να τις εκπληρώσουν.

Γι'αυτό ας συγκρατήσουν λίγο την κακεντρέχεια τους μερικοί μερικοί. Δηλαδή όλα τα προβλήματα στο χώρο της υγείας εστιάζονται στα κριτήρια της επιλογής των ατόμων για εκπόνηση δ.διατριβής; Ας σοβαρευτούμε και ας ασχοληθούμε με τους επικίνδυνους γιατρούς που βγάζουν οι σχολές. Ειναι προτιμότερο να σωπαίνουμε παρά να κατηγορούμε κάποιον επειδή απλά επιδεικνύει ζήλο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...
Καλημέρα και χρόνια πολλά. Μία ερώτηση προς όλους. Υπάρχει κάποιος που έχει παρεί διδακτορικό από εσάς; Εννοείται ΠΡΙΝ την έναρξη ειδικότητας

( έχει και συνέχεια)

E, δεν είναι και τόσο ακραίο. Για την ακρίβεια είναι μάλλον εύκολο να πάρεις (όχι να τελειώσεις) διδακτορικό αν είσαι πραγματικά διατεθιμένος να δουλέψεις. Βέβαια θα σου πιούν το αίμα και δε θα παίρνεις και λεφτά, αλλά κάποια στιγμή θα το πάρεις το ρημάδι και μετά (λογικά) θα το τελειώσεις. Εκεί που απαιτείται το βύσμα είναι αν θέλεις να πάρεις διδακτορικό και να κάθεσαι ή αν έχεις πτυχίο άλλης σχολής, οπότε συζητάμε για άλλο επίπεδο δικτύωσης και λούφας.

Ενδεικτικά αναφέρω την εξής πατέντα που είναι ιδιαίτερα διαδεδομένη (αν και λίγοι το γνωρίζουν):

1. Τελειώνεις ΤΕΙ νοσηλευτής ή τεχνικός εργαστηρίων ή κάτι παρόμοιο (πχ 23 ετών)

2. Πιάνεις δουλειά με οργανική θέση σε νοσοκομείο

3. Δίνεις κατατακτήριες και μπαίνεις στο 3ο Ιατρικής (24?). Σου αναγνωρίζουν και κάποια από τα σπαστικά μαθήματα 1-2ου έτους.

4. Παράλληλα ξεκινάς διδακτορικό.

5. Στα 27-28 έχεις καθαρίσει με Ιατρική ΚΑΙ διδακτορικό.

6. Ταυτόχρονα, με μετάταξη ξεκινάς άμεσα υπεράριθμος ειδικότητα.

7. Στα 35 το πολύ έχεις δύο πτυχία, διδακτορικό και ειδικότητα.

Σοβαρό μέσον απαιτείται ιδιαίτερα στο στάδιο 3. Πάντως, τα παραπάνω συμβαίνουν, γνωρίζω προσωπικά παραδείγματα και δεν τα κάνει μόνο η Νατάσσα.

Επαναλαμβάνω, πάντως, οτι διδακτορικό βρίσκεται σχετικά εύκολα. Τώρα το τι διδακτορικό θα πάρεις... άστα να πάνε. Οι περισσότεροι κάνουν τραγικά πράγματα που στην καλύτερη περίπτωση καταλήγουν σε κάποια από τα χειρότερα ελληνικά περιοδικά. Μόνο για τυπικό προσόν διορισμού κάνει τέτοιο διδακτορικό. (ά, επίσης κάνει και για να μπεις στο πανεπιστήμιο, αν έχεις συγγένεια 1ου βαθμού με μέλος ΔΕΠ).

Τέλος, μια που αναφέρθηκες σε ένα συγκεκριμένο link, εγώ δεν είδα κάτι περίεργο ή ακραίο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σχεδόν όλα σωστα με εξαίρεση το ότι

Από ΤΕΙ ειδικά μπαίνεις στο Β' εξάμηνο σπουδών, αν είσαι άντρας μάλιστα δε χορηγείται εκ νέου αναβολή!

Για οργανική θέση στο δημόσιο απαιτείται πλέον ΑΣΕΠ (άρα και απολυτήριο στρατού)

Και το γεγονός ότι εργασία+σχολή (παρακολουθήσεις, εργαστήρια, κλινικές)+ διδακτορικό ακούγεται κάπως ζόρικο....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σχεδόν όλα σωστα με εξαίρεση το ότι

Από ΤΕΙ ειδικά μπαίνεις στο Β' εξάμηνο σπουδών, αν είσαι άντρας μάλιστα δε χορηγείται εκ νέου αναβολή!

Για οργανική θέση στο δημόσιο απαιτείται πλέον ΑΣΕΠ (άρα και απολυτήριο στρατού)

Και το γεγονός ότι εργασία+σχολή (παρακολουθήσεις, εργαστήρια, κλινικές)+ διδακτορικό ακούγεται κάπως ζόρικο....

διδακτορικό ΚΑΙ σπουδες ιατρικής ΔΕΝ μπορούν να γίνουν παράλληλα. Το διδακτορικό από μόνο του είναι δουλεια που απαιτει να θυσιάζεις και τα σαβατοκυριακά σου. Τελεία και παύλα. Δεν υπάρχει ενδιάμεση κατάσταση (εκτος βέβαια και αν μιλάμε για της πλάκας διδακτορικό και της πλάκας σπουδες...).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για το σχόλιο, να διευκρινήσω ότι το είχε πει ειδικευόμενη (τότε), παντρεμένη με μέλος ΔΕΠ, που σήμερα είναι ήδη διορισμένη στο ΕΣΥ και προαλείφεται για μέλος ΔΕΠ και συμπεριλάμβανε όχι μόνο εμάς τους τότε φοιτητές, αλλά και όλα τα μη κρητικά μέλη ΔΕΠ που τα θεωρούσε επίσης "δευτεράντζα της Αθήνας" και για να γίνω πιο συγκεκριμένη το σχόλιο ξεκίνησε από τον καθηγητή Χειρουργικής Αστέριο Κ. (για όσους ξέρουν) που τον θεωρούσε "ύψιστη δευτεράντζα της Αθήνας".

Σχόλιο 1 : η άσχετη συνάδελφος μπέρδεψε την Αθήνα με την Θεσσαλονίκη, μιας και ο Αστέριος σπούδασε εκεί πριν διαπρεψει στας Αμερικάς...(τον είχα καθηγητή όταν ήταν ακόμα επίκουρος....)

Σχόλιο 2 : ισως θα πρεπε να σταματήσουν να προσλαμβάνονται Κρητικοί σε νοσοκομεία της Αθήνας, (δεν έχω τίποτα με τους ανθρώπους απλά έτσι για αλλαγή, μπας και νιώσουν τα αρνητικά του τοπικισμού τους, όπως τον τρώμε στα μούτρα...).

Περί διδακτορικών έχω ήδη αναφερθεί σε άλλο τόπικ...απλά να προσθέσω πως ακόμα και στο καλύτερα οργανωμένο εργαστήριο ο υποψήφιος διδάκτορας έχει να αντιπαλέψει φοβερές αντιξοοτητες στην Αθήνα, καταναλώνοντας τελικά πολύ περισσότερο χρόνο στο κυνήγι των χρηματοδοτήσεων του και στο αλισβερίσι των δημοσιεύσεων , παρά σε αυτή καθάυτή την έρευνά του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

διδακτορικό ΚΑΙ σπουδες ιατρικής ΔΕΝ μπορούν να γίνουν παράλληλα. Το διδακτορικό από μόνο του είναι δουλεια που απαιτει να θυσιάζεις και τα σαβατοκυριακά σου. Τελεία και παύλα. Δεν υπάρχει ενδιάμεση κατάσταση (εκτος βέβαια και αν μιλάμε για της πλάκας διδακτορικό και της πλάκας σπουδες...).

Πες τα , γιατι εδω θα τρελαθουμε τελειως....Να το τραβηξω και να πω οτι ιατρικη μαζι με ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ αλλο δεν πανε μαζι, γενκα.

Βεβαια αυτοι οι κανονες αυτοαναιρουνται οταν μιλαμε για ιατρικη Ελλαδας και διδακτορικα Ελλαδας ....ολα γινονται εδω παραλληλα......φαινεται τα γονιδια μας ειναι καλα και ειμαστε εξυπνοτεροι απο ολους τους αλλους... :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σχόλιο 2 : ισως θα πρεπε να σταματήσουν να προσλαμβάνονται Κρητικοί σε νοσοκομεία της Αθήνας, (δεν έχω τίποτα με τους ανθρώπους απλά έτσι για αλλαγή, μπας και νιώσουν τα αρνητικά του τοπικισμού τους, όπως τον τρώμε στα μούτρα...).

Δε σας έχουμε ανάγκη ρε :)

είμαστε ανεξάρτητο κράτος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βεβαια αυτοι οι κανονες αυτοαναιρουνται οταν μιλαμε για ιατρικη Ελλαδας και διδακτορικα Ελλαδας ....ολα γινονται εδω παραλληλα......φαινεται τα γονιδια μας ειναι καλα και ειμαστε εξυπνοτεροι απο ολους τους αλλους... :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

διδακτορικό ΚΑΙ σπουδες ιατρικής ΔΕΝ μπορούν να γίνουν παράλληλα. Το διδακτορικό από μόνο του είναι δουλεια που απαιτει να θυσιάζεις και τα σαβατοκυριακά σου. Τελεία και παύλα. Δεν υπάρχει ενδιάμεση κατάσταση (εκτος βέβαια και αν μιλάμε για της πλάκας διδακτορικό και της πλάκας σπουδες...).

πολύ σωστά . 1ον γιατί δεν έχεις το υπόβαθρο ακόμα (π.χ. είσαι ακόμα στο 4ο έτος ) για να κάνεις μια αξιόλογηση εργασία κ 2ον δεν πιστεύω ότι μπορεί να συνδυαστούν κλινικές κ διάβασμα της προκοπής + μια άλφα προσωπική ζωή + διδακτορικό . όχι δε γίνεται

απλά για τον παραπάνω λόγο είμαι "αντίθετος" κ στα διδακτορικά που δίνονται λίγο πριν να ξεκινήσεις ειδικότητα ( συνηθισμένο στην ελλάδα )

νομίζω ότι η καλύτερη περίοδος είναι η περίοδος της αναμονής .το κλειδί βέβαια είναι να βρεις κάποιον που να θέλει να σε βοηθήσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

νομίζω ότι η καλύτερη περίοδος είναι η περίοδος της αναμονής .το κλειδί βέβαια είναι να βρεις κάποιον που να θέλει να σε βοηθήσει.

Οχι δεν ειναι η καλυτερη περιοδος αυτη. Χωρις κλινικη εμπειρια - μιλαω για διδακτορικο με κλινικο θεμα - δε γινεται. Γι αυτο δεν ειναι τυχαιο που καποιες εδρες δινουν διδακτορικα στο 3ο ή 4ο ετος ειδικοτητας.

Συμφωνω οτι ειναι ασυμβιβαστα, οταν θελει καποιος να κανει σοβαρη δουλεια.

Αλλα αναγκαστικα γινονται ταυτοχρονα (συνηθως τσαπατσουλικα) γιατι αν δεν εχεις δουλεια δεν εχεις χρηματα, που αποκλειεται να παρεις απο το διδακτορικο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.