Jump to content

ΕΞΟΔΟΣ Μ.ΒΡΕΤΑΝΙΑ


Recommended Posts

Καιρος ειναι να ανοιξουμε ενα τοπικ με γενικες πληροφοριες για Μ.Βρετανια.

Θελουμε δε θελουμε πολλα παιδια σκεφτονται να πανε για διακοπες,ειδικοτητα ή βολτιτσα.....και επειδη η ζωη μας δε ειναι μονο νοσοκομειο εδω μπορουμε να γραφουμε οποιαδηποτε πληροφορια.

Φαγαδικα,κινηματογραφοι,θεατρα.....φτηνα ψωνια,outlet....ο,τι πιστευετε οτι θα βοηθησει

Και να αρχισω λεγοντας....Tesco.....αλυσιδα που θα βρειτε τα παντα και φτηνα....ειναι κατι σα σουπερ-μαρκετ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απο φαγαδικα προτεινω Nando's τα οποια εχουν το καλυτερο κοτοπουλο. Το καλυτερο εστιατοριο της αλυσιδας ειναι αυτο πανω στο southbank και εχει θεα τον Ταμεση και το St Paul's.

http://www.nandos.co.uk/ :wub:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Garfunkel's - τα αγγλικά Applebees. Το καλύτερο μπέργκερ που έχω φάει ποτέ. emslourp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ δεν είμαι του φαγητού αλλά είμαι φανατικός του west end. Όσοι βρεθούν γιορτές στο Λονδίνο συστήνω το Les Miserables, πρόκειται για φοβερή παραγωγή. Δεν ξέρω αν θα παίζει ακόμη ο P.Swayze στο Guys & Dolls, άλλη εκπληκτική παράσταση.

( http://www.londontheatrebookings.com/ και www.lsbo.co.uk )

Επίσης, για όσους έχουν εμπιστοσύνη στα αγγλικά τους, απίστευτοι τύποι παίζουν stand-up comedy. Στην τύχη διάλεξα από τη Leicester square, υπάρχουν συνήθως 2-3 που κάνουν promotion, εγγυημένο γέλιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωραίο τοπικ γουιν!

Για οσους θα βρεθούνε στο νοσοκομειο Guy's στο London bridge:

1) TAS Borough High street. Οπως ειπα και σε αλλο ποστ τουρκικο, καλο φαγητο, μετριες μεριδες, λογικες τιμες

2) στον ίδιο δρόμο (borough high street) υπάρχει μια καταπληκτική αγορα που αξίζει να την επισκεφτει κανείς και μπορεί να βρει απιθανες λιχουδιες http://www.boroughmarket.org.uk/.

3) σε περιπτωση εκτακτης αναγκης το εστιατοριο του νοσοκομειου είναι ΟΚ. Λεγεται the Great Maze προφανως βρισκεται μεσα στο νοσοκομειο και αν το βρειτε τρυπηστε μου τη μύτη (θα πρεπει να υπαρχει καποιος λόγος που το ονομασαν ετσι... :)

4) Γενικά στη νότια όχθη του ταμεση υπάρχουν πολλά και ωραια εστιατόρια για όλα τα γουστα αλλά είναι σχετικά ακριβά (τουριστικές τιμές). Α! Μη το ξεχάσω εκει στο ποταμι, νοτια, υπάρχει ενα εστιατοριο που λεγεται (ακουσον, ακουσον) "The Real Greek" (http://www.therealgreek.com/souvlaki/bankside/index.html). ΜΑΚΡΙΑ! Δεν έχει να κάνει τίποτα με ελληνική κούζινα και επιπλεον σου πιανουν και τα οπίσθια. Θα φυγετε δαρμενοι, κλαμμενοι και πεινασμενοι. Μακρια.

Για όσους τυχερουληδες βρεθούν στο St Thomas' (απεναντι απο το κοινοβουλιο)

1) Loco mensa στη Belvedere street. Ιταλικό. Ωραιο φαγητο σχετικά ακριβό πολύ ωραίο περιβαλλον (και οι σερβιτόρες είναι απίθανες..)

2) yo sushi επίσης στη Belvedere γνωστή αλυσίδα, γιαπωνεζικο. Νοστιμο αλλα ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΕΣ μεριδες (για μένα αυτό είναι σημαντικό πρόβλημα, κοιλιοδουλος γαρ, οπότε το έχω διαγράψει απο τη προσωπική λίστα). Επιπλεον, αυτες τις μέρες δε ξερεις ποτε τι γίνεται. Μπορει να σου σερβιρουν σουσι με σαλτσα πολωνίου.

Τόσο το Loco όσο και το yo απέχουν 5 λεπτα με τα πόδια απο το νοσοκομειο οπότε ειναι πολύ βολικά

Για όσους βρεθούν University College Hospital (euston):

1) Περπατήστε 5 λεπτακια με κατευθυνση russell square και russell square tube. Εκει, υπάρχει ενα δρόμος που λέγεται Marchmont. Εκει λοιπον υπάρχει ενα οικογενειακό κινεζικο το οποίο έχει καταπληκτικό φαγητο, μεγάλες μεριδες (πολύ σημαντικό αυτο ετσι? Μη τα ξαναλεμε...) και πολύ νοστιμο. Το περιβαλλον είναι εντελος χαλαρο και ατσουμπαλο (και κατα την αποψη μου αυτο είναι που το κάνει πολύ ωραιο και ζεστο). Ζητήστε crispy duck! http://www.allinlondon.co.uk/restaurants/restaurant-959.php

2) απέναντι απο το κινεζικο υπαρχει ένα εμπορικό κεντρο το Brunswick centre. Εκει υπάρχει ενα yo sushi (τα ειπαμε πιο πανω) και το Hare & Tortoise με ανατολιτική κουζινα το οποίο είναι παρα πολύ καλο.

3) Τελος μεσα στο Brunswick υπάρχει ενα supermarket το Waitrose το οποίο έχει καταπληκτικά ψητα κοτοπουλα (τα οποία επι τοπου στα κόβουν, αν θες, σε μερίδες). Επισης έχουν παντοτε τα μεσημερια ετοιμο ζεστο ινδικό φαγητο για take away οπότε είναι μια ευκολή, γρήγορη, φτηνη λύση για όσους βιαζονται.

4) Για όσους είναι King's College Hospital και Institute of Psychiatry στο πολύ νοτιο Λονδίνο:

ΟΚ. Ξεχάστε τα εστιατόρια και τις μαλακίες και καλύτερα μείνετε μέσα στο νοσοκομείο και μακρία απο παραθυρα μη σας έρθει καμια αδεσποτη. Δε κοιταμε κανέναν στα ματια, προχωραμε με χαμηλωμένο βλέμα (ε, καλα αν τώρα σας μιλήσει ο consultant καλό θα ήταν να του απαντήσετε).

Η αλήθεια είναι ότι δε ξερώ για τη συγκεκριμένη περιοχη. Ειμαι σιγουρος όμως ότι συμφορουμοβιοι που βρίσκονται εκει θα μπορουσαν να βοηθήσουν (κοκνι?)

I 'LL BE BACK (αλα σβαρτσενεγκερ) με περισσότερες πληροφορίες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Το Real Greek απο οτι ξερω εχει καλο φαγητο αλλα πολυ μικρες μεριδες.

Ρε παππου δουλευει ακομα το Great Maze? Ρε τι μου θυμιζεις...

Πραγματικα γυρω απο το Κινγκ'ς Κολλετζ Χοσπιταλ ειναι πολυ επικινδυνα!!!

Ειχα ακουσει πραγματικο πυροβολισμο 5 η ωρα το απογευμα στον κεντρικο δρομο εξω απο το νοσοκομειο πριν απο 4-5 χρονια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Το Real Greek απο οτι ξερω εχει καλο φαγητο αλλα πολυ μικρες μεριδες.

Ρε παππου δουλευει ακομα το Great Maze? Ρε τι μου θυμιζεις...

Πραγματικα γυρω απο το Κινγκ'ς Κολλετζ Χοσπιταλ ειναι πολυ επικινδυνα!!!

Ειχα ακουσει πραγματικο πυροβολισμο 5 η ωρα το απογευμα στον κεντρικο δρομο εξω απο το νοσοκομειο πριν απο 4-5 χρονια.

λοιπον Dr Lecter θα κανονισουμε να παμε παρεα στο the real greek θα παραγγείλουμε σουβλακια, θα τα βγαλουμε φωτογραφία και θα τα στειλουμε στο φορουμ για αναλυση και περαιτερω σχολιασμό! Α! Θα βγαλουμε φωτογραφία και το λογαριασμό! Μετα απο εκει μπορουμε να παμε καπου να φαμε :D

ναι ρε συ! Το great maze zει και βασιλευει! Μαλιστα αυτες τις ημερες έχουν βάλει και περισσότερες πινακίδες στο νοσοκομείο οπότε ενίοτε οι ενδιαφερόμενοι το βρισκουν! Κανονισε να ερθεις!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πωωωωω λοιπον....απο τα Nando's φοβερο κοτοπουλο with herbs ....οι πατατες τους πολυ καλες!

Κοντα στην ελληνικη εκκλησια.....1-2 τετραγωνα αποσταση....απεναντι απο ενα Nando's εχει περσικο εστιατοριο....δυστυχως δε θυμαμαι πως το λενε.Οσοι ξερετε απο Λονδινο αρκει να βρειτε στο χαρτη τα Ναντος κ την εκκλησια....

Τιμες προσιτες.....φαγητο ΑΨΟΓΟ!!!Γεματο Περσες και προτεινομενο απο Περσιδα γνωστη!

Οσον αφορα για ψωνια...εγω χροοοοοοονια πυτζαμες,καλτσες.....εσωρουχα μπλα μπλα.... απο M&S!Και απο το σουπερ-μαρκετ τους τα μπισκοτα που πηγε πριν μια ωρα το πολυαγαπημενο μου αδερφακι και μου αγορασε (εεεεε πως παω απο γλυψιμο;; :cool10: καμια φορα περιφερεται εδω μεσα B) ) chocolate chips cookies!!!

Turnham green σταση ειναι 2η ζωνη....πρασινη γραμμη......στον κεντρικο δρομο....διπλα στα Νandos της περιοχης φανταστικο Ταυλανδεζικο.....πριν 2 χρονια ηταν προτεινομενο δε θυμαμαι σε ποιο λονδρεζικο περιοδικο και ελεγα οτι ειναι απο τα καλυτερα!Μια τρυπα ειναι....

Οταν θυμηθω κατι αλλο θα σας πω....γμτ εχω 2 χρονια να παω.....ειχε προσφορα απο εδω με Ryanair!!!!Αλλα.....δουλειες!

Cheers!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4) Για όσους είναι King's College Hospital και Institute of Psychiatry στο πολύ νοτιο Λονδίνο:

ΟΚ. Ξεχάστε τα εστιατόρια και τις μαλακίες και καλύτερα μείνετε μέσα στο νοσοκομείο και μακρία απο παραθυρα μη σας έρθει καμια αδεσποτη. Δε κοιταμε κανέναν στα ματια, προχωραμε με χαμηλωμένο βλέμα (ε, καλα αν τώρα σας μιλήσει ο consultant καλό θα ήταν να του απαντήσετε).

Η αλήθεια είναι ότι δε ξερώ για τη συγκεκριμένη περιοχη. Ειμαι σιγουρος όμως ότι συμφορουμοβιοι που βρίσκονται εκει θα μπορουσαν να βοηθήσουν (κοκνι?)

Πραγματικα γυρω απο το Κινγκ'ς Κολλετζ Χοσπιταλ ειναι πολυ επικινδυνα!!!

Ειχα ακουσει πραγματικο πυροβολισμο 5 η ωρα το απογευμα στον κεντρικο δρομο εξω απο το νοσοκομειο πριν απο 4-5 χρονια.

Λοιπόν το θέμα είναι έξοδος στο Λονδίνο. Αν βρεθείτε νότιο-ανατολικό Λονδίνο είστε γενικά λάθος. Αν δείτε μπροστά σας το King's Hospital ή το Maudsley είστε εντελώς λάθος.

Το εστιατόριο του IoP είναι καλό, του Maudsley επίσης. Αυτό του Kings δεν κατάφερα το βρώ ακόμη :(

Πολύ καλό καφέ, ζεστό νες καφέ με γάλα όπως στην Ελλάδα κάνει ένας τούρκος ( ; ) 500μέτρα νότια των νοσοκομείων, κοντά στη διασταύρωση με τη Lane. Στην καλύτερη παράδοση ελληνικών/τούρκικων καφενέδων καπνίζεις άνετα και μέσα είναι γενικά τεκές.

Για φαγητό βράδυ στις εκεί περιοχές πρέπει να είσαι πολύ γενναίος για να το ψάξεις. Πέρα από τον κεντρικό δρόμο (denmark hill) δεν τολμώ να απομακρυνθώ μετά τις 1700.

Το πρόβλημα Lecter δεν είναι ότι πυροβολούν. Ούτε ίσως το skunk που κάνουν. Είναι ότι η αστυνομία μετά τους φέρνει για εκτίμηση emnuke

edit: καλά, πηγαίνετε σε ελληνικά στο Λονδίνο; Μια φορά πήγα πριν από μήνες σε ένα (καλαμαράς νομίζω στο bayswater), πλήρωσα 42λίρες για μια άθλια μπριζόλα και μια χωριάτικη, είπα "ευχαριστώ κουμπάρε, νά'σαι καλά" και ακόμη με πονάει ο κ..ς μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το εστιατόριο του IoP είναι καλό, του Maudsley επίσης. Αυτό του Kings δεν κατάφερα το βρώ ακόμη :(

kokni, όπως μπαίνεις στο king's περνας τη πρωτη κεντρική είσοδο στα αριστερα (εκει που εχει τα εξωτερικά ιατρεια). Μπαινεις στη δευτερη κεντρική είσοδο οπου στα αριστερα σου έχεις ενα μικρο καφε (δουλευει μια πολύ συμπαθής πολωνέζα.... :) ) Προχωρας όλο ευθεια μεχρι το τελος του διαδρομου και στριβεις αριστερα. Προχωρας λίγο και στο αριστερο σου χερι θα δεις το εστιατόριο. Κατα τη γνώμη μου είναι πολύ καλο διότι έχει μεγαλύτερη ποικιλία απο οπουδηποτε αλλου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

kokni, όπως μπαίνεις στο king's περνας τη πρωτη κεντρική είσοδο στα αριστερα (εκει που εχει τα εξωτερικά ιατρεια). Μπαινεις στη δευτερη κεντρική είσοδο οπου στα αριστερα σου έχεις ενα μικρο καφε (δουλευει μια πολύ συμπαθής πολωνέζα.... :) ) Προχωρας όλο ευθεια μεχρι το τελος του διαδρομου και στριβεις αριστερα. Προχωρας λίγο και στο αριστερο σου χερι θα δεις το εστιατόριο. Κατα τη γνώμη μου είναι πολύ καλο διότι έχει μεγαλύτερη ποικιλία απο οπουδηποτε αλλου.

ΟΚ, μια διευκρίνηση για να μην πάρω το χάρτη λάθος από την αρχή: δεύτερη είσοδος από μπροστα στο A&E(επί της Denmark Hill) ή από πλάγια στον "πεζόδρομο"; Γιατι δεν θυμάμαι σε κάποια από τις δύο εισόδους του floor να έχει καφέ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΟΚ, μια διευκρίνηση για να μην πάρω το χάρτη λάθος από την αρχή: δεύτερη είσοδος από μπροστα στο A&E(επί της Denmark Hill) ή από πλάγια στον "πεζόδρομο"; Γιατι δεν θυμάμαι σε κάποια από τις δύο εισόδους του floor να έχει καφέ.

οχι απο το A&E. Μπες μεσα στον "πεζοδρομο". Είναι η είσοδος που απεξω έχει χώρο καπνιστών (τζαμαρία κλπ). Το καφε ειναι στο αριστερο σου χερι αφου περασεις την εισοδο. Λίγο πιο κάτω έχει ATM της natewest και ενα μικρο minimarket. Δεν υπάρχει περιπτωση να μη το βρεις!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οχι απο το A&E. Μπες μεσα στον "πεζοδρομο". Είναι η είσοδος που απεξω έχει χώρο καπνιστών (τζαμαρία κλπ). Το καφε ειναι στο αριστερο σου χερι αφου περασεις την εισοδο. Λίγο πιο κάτω έχει ATM της natewest και ενα μικρο minimarket. Δεν υπάρχει περιπτωση να μη το βρεις!

ΟΚ, κατάλαβα ποια είσοδο, thanx :) θα επανέλθω τη δευτέρα με συγκριτικό τέστ.

τι απελπιστικός που είμαι Θεέ μου, σε τόπικ για έξοδο στην αγγλία ρωτάω πληροφορίες για καντίνα νοσοκομείου. Πόσο γιατρός (=μ....ς) μπορεί να είμαι ;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΟΚ, κατάλαβα ποια είσοδο, thanx :) θα επανέλθω τη δευτέρα με συγκριτικό τέστ.

τι απελπιστικός που είμαι Θεέ μου, σε τόπικ για έξοδο στην αγγλία ρωτάω πληροφορίες για καντίνα νοσοκομείου. Πόσο γιατρός (=μ....ς) μπορεί να είμαι ;;

Εγινε kokni ευχαρίστηση μου. Ελπίζω να σου αρέσει. Θα περιμενουμε τα αποτελέσματα του πορίσματος :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το μόνο σουβλάκι της προκοπής παίζει στο As greek as it gets στο Earls Court.

Για χαμπουργκεράδικα.. Humberger Union και Gourmet .. μικρές αλυσίδες.

Το δεύτερο έχει σίγουρα ένα στο δίπλα από το Fulham Broadway ενώ το πρώτο είναι κάθετος της Baker street στο ύψος του Marylebone st.

Τύπου fridays.. Βig Easy.. αν πάτε θα με θυμηθείτε ..συντρίβει τον ανταγωνισμό..

Είναι στη γειτονιά αυτό..Kings Road κοντά στο 250 νούμερο.

Για πιο κυριλέ φαί πολλά..

Σε budget .. κορυφαίο είναι το Oriel.. πάνω στην Sloane square.

Ιταλικά υπάρχουν άπειρα καλά.

Πολύ καλά και ψαγμένα είναι 2-3 που είναι χωμένα πίσω από το fulham road στο ύψος του Chelsea & Westminster Hospital.

Θα επανέλθω!!! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παντως με χαρα μου βλεπω οτι η εξοδος των Ελληνων στη Μ.Βρετανια συνεπαγεται με ΦΑΓΗΤΟ!!!!!

Ρε σεις....κανα θεατρο;Καμια γκαλερι;Κανα σινεμα;Κανα μπαρακι....;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παντως με χαρα μου βλεπω οτι η εξοδος των Ελληνων στη Μ.Βρετανια συνεπαγεται με ΦΑΓΗΤΟ!!!!!

Ρε σεις....κανα θεατρο;Καμια γκαλερι;Κανα σινεμα;Κανα μπαρακι....;;;

μα γουιν γιατι το λες αυτο..? Φαγητο? Εμεις? :rolleyes:

σινεμα: Το Renoir στο Brunswick centre Bloomsbury. Καμια σχεση με χολυγουντ.

μπαροτσαρκα Momo's, Heddon street, ενα δρομακι παραλληλο της Regent. Πολυ ωραιο μαροκινο και διπλα μαροκινο εστιατοριο. Μου αρεσει πολυ το περιβαλλον. Το προβλημα ειναι οτι ειναι αρκετα γνωστο και πλεον ειναι δυσκολο να βρεις να καθισεις παρασκευη και σαββατο. Επισης κλεινει σχετικα νωρις. Αξίζει.

γκαλερι: έχω πολύ καιρο να παω. Τελευταια φορα είχα παει να δω το bodyworlds exhibition ενος γερμανου καθηγητη ανατομιας ο οποιος παρουσιαζε πλαστικοποιιμενα πτωματα. Μου φανηκε πολυ ενδιαφερον αλλα δε νομιζω ότι παιζει πλεον. Ε, απο τοτε (περσι δηλαδη) δεν εχω δει τιποτα αλλο. Τελευταια, επεσα στο επιπεδο του να σκεφτομαι μονο το φαγητο ρε γαμωτο...

θεατρο αξίζει πολύ το shakespeare's global theatre (http://www.shakespeares-globe.org/navigation/framesetNS.htm) φερνει ωραιες παραστασεις και υπαρχει αλληλεπιδραση ηθοποιων και κοινου. Πολύ ενδιαφερον. Δε παιζει χειμωνα.

Γενικα, όρεξη (και χρήμα) να υπάρχει και βρίσκεις οτι θέλεις (θα αρχισει να μου φωνάζει τωρα η clemence για το θέμα του χρηματος αλλα η εμπειρια μου στο λονδίνο είναι οτι είναι ακριβό και τα ωραια πραγματα κοστιζουν πολύ εδω...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πες τα .....πες τα!

Μια απο τα ιδια στο Μιλανο....αλλα αντε να καταλαβουν οτι αλλο να ζεις και αλλα να πηγαινεις μια βδομαδα τουρισμο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η Tate Modern που ειναι πανω στο ποταμι εχει μοντερνα τεχνη και ειναι εκπληκτικη!

http://www.tate.org.uk/modern/

Και φυσικα η Εθνικη Πινακοθηκη στην Πλατεια Τραφαλγκαρ.

http://www.nationalgallery.org.uk/

Επισης το πολεμικο μουσειο, Imperial War Museum, σιγουρα αξιζει μια επισκεψη.

http://www.iwm.org.uk/

Απο clubs προτεινω Fabric οπου παιζουν οι καλυτεροι dj του κοσμου!

http://www.fabriclondon.com/

Οσο για μπαρ προτεινω TigerTiger και SugarReef.

http://www.tigertiger.co.uk/

http://www.sugarreef.co.uk/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οσο για μπαρ προτεινω TigerTiger και SugarReef.

emarup ο, ναι! Το tigertiger ειναι must! Εεεε...οι αντρες καλό ειναι να πανε διχως συνοδεια. Υποψιάζομαι οτι οι συνοδοι τους δε θα ενθουσιαστούν ιδιαιτερα και θα πρεπει καθε λιγο και λιγάκι να τους κλεινουν τη μασελα και να σκουπιζουν τα σαλια. Εγω πλεον εκει μέσα δε μπαινω λόγω ηλικίας και αδυναμης καρδιας...

Ξερει ο Dr Lecter τι προτεινει... :cool11:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

http://www.timeout.com/london/theatre/

Για πιο γρηγορα και εγκυρα τι παιζει στα θεατρα του London

We will rock you tribute to Queen Πρεπει να πατε ειναι μοναδικη εμπειρια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Hello-Hello Καθως ημουν στο κεντρο χτες το απογευμα (οπου παλι ξεχασα να κοιταξω της sis τα πραγματα emstupid ) και περπαταγα Oxford street και πηγαινα προς Teteham court road (οπου εκει που ενωνονται οι δρομοι ειναι και το We will rock tribute to Queen) βρεθηκα στο αγαπημενο μου Sushi bar "WASSABI" emfood . Προκειται για μια πολυ καλη τρυπα οπου προσφερει και ζεστο παραδοσιακο Γιαπονεζικο φαι για αυτους οπου δεν μπορουν το ωμα. Η τιμες ειναι παρα πολυ καλες και εχει την κλασσικη προσφορα "παρε 2 για 1 η 1,5 λιρες" η ποσοτητες ειναι παρα πολυ καλες!!!!!!!!!!!!!!!!. Maki 2 για 1 η 1,5 λιρες, Nighiri 2 για 1 η 1,5 λιρες και Sashimi 4 λιρες 4 κοματια. Το μονο κακο δεν θυμαμαι τον αριθμο, αλλα αν βγειτε στην σταση Oxford circus ρωτηστε ποια ειναι η Nike town λογικα θα ειστε απεναντι πλευρα στην χειροτερη διαγωνια στην καλυτερη απε εξω και βλεπετε ενα ψηλο κτιριο μεσα στην μαυριλα με αποχρωσεις μπεζ. Πηγαινεται λοιπον στην πλευρα που ειναι η Nike town και πατε προς Teteham court road σε 10 λεπτα ειστε εκει αν εχετε αργο βαδισμα με γοργο σε 5 ειστε εκει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για όσους μένουν Λονδινισταν ή για όσους το επισκέπτονται αυτη τη περίοδο συνιστώ ανεπιφύλακτα το musical Rocky Horror Show. Πολύ καλή φάση! Το είδα αποψε και είναι καταπληκτικό. Πολύ φάση με συμμετοχή του κοινου και πολύ καλαμπούρι! :cool11:

Αν δε κανω λάθος παιζει μέχρι τελος του μήνα. Εισιτήρια δύσκολα βρίσκεις για παρασκευη/σαββατο πλεον... :(

το site

http://www.rockyhorror.co.uk/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Hμερομηνία : 11-01-07

ACORN HOUSE RESTAURANT

Ο... Πράσινος Δείπνος

Της Αλεξάνδρας Μανδράκου

Δεν είναι απλώς ένα βιολογικό εστιατόριο στο Λονδίνο. Είναι ένα πείραμα με μια διαφορετική λογική - από τα διάφορα μεγέθη των μερίδων (για να μην πετάγεται τίποτα) μέχρι την επιλογή των πρώτων υλών. Το ΟΙΚΟ βρέθηκε εκεί.

Eκλεισα τραπέζι από περιέργεια. Κι αν δεν είχα τη διεύθυνση -στην οδό Σουίντον 69, κοντά στο σταθμό του Κινγκς Κρος- μπορεί και να το προσπερνούσα. Δεν συνάντησα κραυγαλέες επιγραφές που να «φωνάζουν» την ιδιαιτερότητα του χώρου εστίασης που στεγάζεται στο ισόγειο. Αλλωστε, οι πελάτες του Acorn House Restaurant, που άνοιξε στα μέσα Νοεμβρίου στο κεντρικό Λονδίνο, πηγαίνουν συστημένοι. Οχι απλώς για να δοκιμάσουν τη «σύγχρονη λονδρέζικη» κουζίνα του συνεργάτη του Τζέιμι Ολιβερ, Αρθουρ Ποτς Ντόσον, αλλά για να δειπνήσουν στο εστιατόριο που φιλοδοξεί να αφήσει το οικολογικό του αποτύπωμα στο γαστρονομικό χάρτη της πρωτεύουσας.

Η πρώτη ευχάριστη έκπληξη έρχεται με το μενού, που αλλάζει κάθε μήνα, ανάλογα με τις πρώτες ύλες της εποχής. Για τον Νοέμβριο, που το επισκεφθήκαμε, ο σεφ πρότεινε σούπα πατάτας και κάστανου, σαλάτα λάχανο με σταφίδες και κάρδαμο, αρνί στο φούρνο με κυδώνι και δεντρολίβανο, ραβιόλι με μυρωδικά και ρικότα. Ζητάει επίσης από τους πελάτες να επιλέγουν κάθε φορά το μέγεθος της μερίδας, ώστε να περιορίζεται ο όγκος των οργανικών απορριμμάτων. Γιατί εκεί τα πάντα διαχωρίζονται και κομποστοποιούνται ή ανακυκλώνονται. «Ο τρόπος με τον οποίο τρώμε παραπέμπει στον τρόπο που λειτουργεί η κοινωνία. Αποζητούμε την άμεση ικανοποίηση, χωρίς να μας νοιάζει το αύριο», εξηγεί ο Aρθουρ Ποτς Ντόσον. «Αυτό μπορεί να αλλάξει. Αρκεί να επανεξετάσουμε τις προτεραιότητές μας».

Το Acorn House είναι ένα πείραμα. Eτσι το χαρακτηρίζουν οι εμπνευστές του -η μη κυβερνητική οργάνωση Shoreditch Trust και οι άνθρωποι που ανέλαβαν το σχεδιασμό και την υλοποίησή του, ο σεφ Aρθουρ Ποτς Ντόσον και ο γενικός διευθυντής του εστιατορίου Τζέιμς Γκρέιντζερ Σμιθ. Κρίνοντας πως η αλλαγή της νοοτροπίας στο χώρο της εστίασης αρχίζει από την κουζίνα, αποφάσισαν πως η μεγάλη πρόκληση είναι η εκπαίδευση των νέων ανθρώπων. Από τον Μάιο του 2007 και κάθε δύο χρόνια δέκα μαθητευόμενοι σεφ θα έχουν την ευκαιρία να διδαχτούν από πρώτο χέρι πώς να διαχειρίζονται τα απορρίμματα του εστιατορίου, πώς να διαλέγουν τα υλικά με οικολογικά κριτήρια, ποιες είναι οι αρχές που οφείλουν να ακολουθούν για να μην επιβαρύνουν το περιβάλλον.

«Επιλέγουμε πρώτες ύλες βιολογικές ή από ντόπιους παραγωγούς. Δεν με αφορά ένα βιολογικό προϊόν που θα έρθει από τη Νότια Αμερική ή την Ισπανία. Προτιμώ να προμηθευτώ κρέας από έναν κτηνοτρόφο που γνωρίζω προσωπικά και εμπιστεύομαι γιατί έχω άποψη για το πώς μεγαλώνει τα ζώα του. Ο,τι εισάγεται από το εξωτερικό για τις ανάγκες του εστιατορίου, μεταφέρεται με πλοίο, γιατί οι ρύποι που εκλύουν τα αεροπλάνα είναι ασύλληπτοι. Δεν πρόκειται για μια μοδάτη λεπτομέρεια, αλλά για ζήτημα ουσίας. Πέρυσι εργαζόμουν στο Λονδίνο και ζούσα στην Ισπανία. Ταξίδεψα αεροπορικώς 67 φορές σε ένα χρόνο. Δεν το συνειδητοποιούσα, όμως ήταν ένας εγωιστικός τρόπος ζωής. Αποφάσισα πως δεν μπορώ να διακηρύσσω κάτι και να κάνω κάτι άλλο. Το κουβέντιασα με τη σύντροφό μου και μετακομίσαμε στο Λονδίνο. Αν θέλουμε να πάμε στην Ισπανία, θα πάρουμε το πλοίο».

Aρθουρ Ποτς Ντόσον

Η αχνιστή μηλόπιτα έχει μόλις σερβιριστεί, όταν ζητώ από τον Αρθουρ να σκεφτεί ποιους ανθρώπους θα καλούσε σε δείπνο στο Acorn House. «Τους προέδρους και τους διευθυντές των πιο ρυπογόνων βιομηχανιών. Διατηρώ την ελπίδα πως θα μπορούσα να τους πείσω, αν κουβεντιάζαμε επί ίσοις όροις», λέει. Πολιτικούς, πάντως, δεν θα καλούσε. «Με ενοχλεί το γεγονός ότι χρησιμοποιούν το περιβάλλον για να ανεβάσουν τη δημοτικότητά τους. Αν ο Ντέιβιντ Κάμερον (σ.σ. αρχηγός των Συντηρητικών) ερχόταν να δειπνήσει εδώ, θα έκανε καλό στο δικό του προφίλ, όχι στο δικό μου. Τι εννοώ; Οτι εμείς στο Acorn House δείχνουμε τι μπορούμε να κάνουμε για το περιβάλλον, ενώ οι περισσότεροι πολιτικοί απλώς μιλούν γι' αυτό. Εργα χρειαζόμαστε, όχι λόγια. Από αυτά έχουμε χορτάσει.»

Info: Acorn House Restaurant

69 Swinton Street, London WC1X 9NT

Τ +440207812 1842

www.acornhouserestaurant.com

Τιμές: Γεύμα 13 λίρες/Δείπνο 25 λίρες το άτομο χωρίς κρασί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.