Jump to content

Εξειδίκευση


renata

Recommended Posts

wizard παραδέξου το ατόπημα σου...

Ο καθείς από εμάς έχει τις απόψεις του, αλλά δεν επιτρέπεται σε κανένα να ασκεί κριτική και μάλιστα αρνητική στις γνώσεις - εμπειρίες του άλλου!

Έχω διαφορετική προσέγγιση του θέματος αφού για 1.5 χρόνια παρακολουθούσα μαθήματα "υπερηχητικά" :D Αν θέλει κι ο ΝΧ υπέρηχο τότε χρειάζονται όλες οι ειδικότητες!

Επίσης είπες.... Απλά του έφερα τα επιχειρήματα που ζήτησε, τίποτα παραπάνω.

Λάθος! Έκρινες εμένα... Γιατι λοιπόν δε δέχεσαι την κριτική του Σουηδού?

emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 79
  • Created
  • Last Reply

Έκρινα εσένα που έκρινες εμένα με υφάκι «πες μου τί χρειάζεται ο νευροχειρουργός τους υπερήχους». Η διαφορετική σου προσέγγιση του θέματος (μετά από 1,5 χρόνο μαθήματα) πηγάζει κατά πάσα πιθανότητα απ'την ανάγκη σου να υπερασπισθείς την πιστοποίησή σου. Δηλαδή έχουμε conflict of interest. Φυσικά και σε βολεύει ο νόμος αφού πχ θα πρέπει να σου ζητάω (και να σε πληρώνω) να μου κάνεις τους υπερήχους που στο εξωτερικό θα μάθω να κάνω μόνος μου αλλά στην Ελλάδα δεν θα μπορώ να εξασκήσω. ;)

Όσο για τον «Σουηδό» έρχεται στη συζήτηση ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕ ΞΕΡΕΙ και σχολιάζει δύο πράγματα:

(1) το γεγονός ότι θέλω να γίνω Νευροχειρουργός

(2) το γεγονός ότι έχω handle με το Prof. μπροστά

Ωραία. Για το (1) δεν χρειάζεται να πω τίποτα γιατί πάντα αυτό που θέλω να κάνω το πετυχαίνω. Εδώ δε με σταμάτησαν οι πανελλαδικές, θα με σταματήσει η επετηρίδα; Έχω άκρες και φεύγω κι εγώ εξωτερικό. Όσο για το (2) αυτό το εξήγησα ήδη σε σένα, ένα post πιο πάνω απ'την παρέμβαση του Σουηδού. Χαχ, μιλάει για ψωνιά τύπος που έχει handle «Σουηδός»... βρε δεν πάμε καλά... fool.gif

Και τί σχέση έχει η ειδικότητα που θ'ακολουθήσω με το ότι λες μαλακίες ρε Σουηδέ; Για σύνδεσέ τα λίγο στο μυαλουδάκι σου κι εξήγα μου. Μήπως είσαι σε πολύ ακραίο γεωγραφικό πλάτος και στη βάρεσε η πολική νύχτα; baby.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φυσικά και σε βολεύει ο νόμος αφού πχ θα πρέπει να σου ζητάω (και να σε πληρώνω) να μου κάνεις τους υπερήχους που στο εξωτερικό θα μάθω να κάνω μόνος μου αλλά στην Ελλάδα δεν θα μπορώ να εξασκήσω. ;)

Δεν πληρώνεις εσύ! Κι αν έρθεις, δεν παίρνω χρήματα από αδελφική αλληλεγγύη :lol:

Στο εξωτερικό θα μάθεις να κάνεις μόνος σου? Στην Ιταλία οι ορθοπαιδικοί κάνουν υποχρεωτικά μαθήματα 2 ετών για ύπερηχο αφού πληρώνουν ένα κάρο λεφτά, από τα πενιχρά χρήματα που τους δίνουν στην ειδικότητα και στο τέλος μόνο θεωρία κατέχουν... Από πράξη? Σχεδόν τίποτα... Κι όταν πρέπει να στείλουν σε άλλη ειδικότητα τον ασθενή δέν έχουν δικαίωμα γνωμάτευσης!

Ενώ στην Ελλάδα δίνουν την δυνατότητα και σε άλλους... Είναι κακό? Αλλά βέβαια έτσι ειναι η νοοτροπία εδώ! Γιατί αυτός κι όχι κι εγώ?

Έκανα κι ένα σχόλιο! Δεν είπα να μην μάθεις... Αν θες να έχεις μηχανήματα στο ιατρείο σου και να βλέπεις την πορεία των ασθενών σου, δίκαιωμα σου... Για παραπέρα δεν μπορείς...

Είσαι εριστικός πάντως... Ταπεινή μου άποψη... Δεν είναι αρένα αντιπαραθέσεων εδώ για να μειώνουμε τους άλλους για λόγους αυτοπροβολής!

Το forum αυτό το αντιλαμβάνομαι σαν μέσο ενημέρωσης και προβληματισμών για να βρίσκουμε λύσεις κι όχι να δημιουργούμε προβλήματα!

Αν αισθάνεσαι θιγμένος από εμένα προσωπικά σου ζητάω συγνώμη, δεν είχα τέτοια πρόθεση... Απλά είχα αντίθετη άποψη και την κατέθεσα...

emthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν πληρώνεις εσύ! Κι αν έρθεις, δεν παίρνω χρήματα από αδελφική αλληλεγγύη  :lol:

Έλα ρε... είσαι πολύ μεγαλόψυχος!

Στο εξωτερικό θα μάθεις να κάνεις μόνος σου?  Στην Ιταλία οι ορθοπαιδικοί κάνουν υποχρεωτικά μαθήματα 2 ετών για ύπερηχο αφού πληρώνουν ένα κάρο λεφτά, από τα πενιχρά χρήματα που τους δίνουν στην ειδικότητα και στο τέλος μόνο θεωρία κατέχουν... Από πράξη? Σχεδόν τίποτα... Κι όταν πρέπει να στείλουν σε άλλη ειδικότητα τον ασθενή δέν έχουν δικαίωμα γνωμάτευσης!

Ποιός σου είπε ότι θα ειδικευτώ στην Ιταλία;

(rushing into conclusions...)

Ενώ στην Ελλάδα δίνουν την δυνατότητα και σε άλλους... Είναι κακό? Αλλά βέβαια έτσι ειναι η νοοτροπία εδώ! Γιατί αυτός κι όχι κι εγώ?

Ακόμα- και είναι θλιβερό- δεν κατάλαβες πως χρειάζεται στους Νευροχειρουργούς. Δεν είναι θέμα για να βγάλω κι απ'τη μύγα ξύγκι, είναι ότι το χρειάζομαι.

Έκανα κι ένα σχόλιο! Δεν είπα να μην μάθεις...  Αν θες να έχεις μηχανήματα στο ιατρείο σου και να βλέπεις την πορεία των ασθενών σου, δίκαιωμα σου... Για παραπέρα δεν μπορείς...

Σωστά, θα αγοράσω τα μηχανήματα με leasing και μετά θα τα έχω να τα βλέπω γιατί έχουμε έναν ηλίθιο αντι-φιλελευθερικό νόμο που ΔΕΝ μου επιτρέπει να κάνω μια μη-επεμβατική διαγνωστική πράξη που κάνουν οι συνάδελφοί μου οι νευρολόγοι ή οι ορθοπεδικοί.

Είσαι εριστικός πάντως... Ταπεινή μου άποψη... Δεν είναι αρένα αντιπαραθέσεων εδώ για να μειώνουμε τους άλλους  για λόγους αυτοπροβολής!

Το forum αυτό το αντιλαμβάνομαι σαν μέσο ενημέρωσης και προβληματισμών για να βρίσκουμε λύσεις κι όχι να δημιουργούμε προβλήματα!

Δεν είμαι ερειστικός. Απλά στράβωσες που σου απάντησα στην εξυπνάδα σου.

Και πες μου ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΑΥΤΟΠΡΟΒΟΛΗ! :blink::huh::blink:

Αν αισθάνεσαι θιγμένος από εμένα προσωπικά σου ζητάω συγνώμη, δεν είχα τέτοια πρόθεση... Απλά είχα αντίθετη άποψη και την κατέθεσα...

Το πρόβλημα ήταν ότι την κατέθεσες δίχως να μου πεις γιατί οι Νευροχειρουργοί δεν πρέπει να κάνουν ηχογραφήσεις όταν [κάποια από την] θεματολογία της ειδικότητάς της βρίσκεται ανάμεσα στην ορθοπεδική και τη νευρολογία. Θα προτιμούσα ο νόμος να έβαζε και στους ΝΧ όρια εφαρμογής, αλλά όχι πλήρη απαγόρευση. Εκεί διαφωνούμε.

Πάντως κι εγώ ζητώ συγγνώμη. Ήμουν απότομος, αν και ανάγκη για μόστρα δεν έχω, ούτε να κοτσάρω τα γαλόνια μου στη sig μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ 2 ΑΤΟΜΑ:

1.ΤΟΝ SOVEREIGN:ΠΑΝΤΑ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΓΕΜΙΣΕΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑΤΡΟΥΣ.

2.ΜΕ ΤΟ ΣΟΥΗΔΟ : ΠΡΟΣΓΕΙΩΘΕΙΤΕ ΠΡΙΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ.ΟΤΑΝ ΘΑ ΠΑΤΕ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΚΑΙ ΣΤΡΑΤΟ ΚΑΙ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΝ ΣΕ ΤΙ ΕΠΙΠΕΔΑ ΚΥΜΑΙΝΕΤΑΙ Η ΑΠ ΤΟΥΣ,ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΒΗΧΑ,ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ ΒΙΒΛΙΑΡΙΑ,ΝΑ ΣΕ ΚΟΙΤΑΝΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΙΛΑΝΕ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΖΩΟ ΓΙΑΤΙ ΒΙΑΖΟΝΤΑΙ ΘΑ ΞΕΧΑΣΕΤΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ.ΧΕΣΤΗΚΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΔΙΑΚΡΑΝΙΑΚΟ DOPPLER...

PROF ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΤΟ ΝΑ ΑΣΚΕΙΣ Ν/Χ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑ ΝΑ ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΥΡΗΝΙΚΗ ΦΥΣΙΚΗ ΣΤΗ ΣΟΜΑΛΙΑ.ΠΡΟΣΓΕΙΩΣΟΥ.ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΕΙΣ ΣΤΗΝ ΟΣΦΥΑΛΓΙΑ,ΚΕΚ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω λάβει τα μέτρα μου. :)

Πάντως επειδή τρώτε σκατά στ'αγροτικό ή όπου αλλού είστε μη βγάζετε το άχτι σας εδώ. Στο κάτω κάτω, χαλάρωσε ΟΚ. Η όλη φάση μου θυμίζει παιδάκια που πάνε στην 1η γυμνασίου και λένε στα εκτάκια [δημοτικού] πως το γυμνάσιο είναι δύσκολο και διαφορετικό κλπ.

Έχω επαφή με την πραγματικότητα και ξέρω τι θέλω και τί θα κάνω και μάλιστα και τί εξειδίκευση ν'ακολουθήσω ώστε να μπορώ να αποφύγω να γίνω νοσοκομειακός. Τελειόφοιτος είμαι και πολύ κοντά στην πραγματικότητα, γνωρίζω τί υπάρχει εκεί έξω. Δε χρειάζομαι να μου το λένε άτομα χωρίς συστάσεις. Στο κάτω κάτω, δε γνωρίζομαστε... έτσι;

Αγροτικό μπορεί να μην πάω καν αν μπορέσω να το αποφύγω, θα δείξει. Οπότε την κωδεΐνη και τις σφραγίδες τις αφήνω σε σένα, κολλητέ. ;)

Φιλικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω λάβει τα μέτρα μου. :)

Πάντως επειδή τρώτε σκατά στ'αγροτικό ή όπου αλλού είστε μη βγάζετε το άχτι σας εδώ. Στο κάτω κάτω, χαλάρωσε ΟΚ. Η όλη φάση μου θυμίζει παιδάκια που πάνε στην 1η γυμνασίου και λένε στα εκτάκια [δημοτικού] πως το γυμνάσιο είναι δύσκολο και διαφορετικό κλπ.

Έχω επαφή με την πραγματικότητα και ξέρω τι θέλω και τί θα κάνω και μάλιστα και τί εξειδίκευση ν'ακολουθήσω ώστε να μπορώ να αποφύγω να γίνω νοσοκομειακός. Τελειόφοιτος είμαι και πολύ κοντά στην πραγματικότητα, γνωρίζω τί υπάρχει εκεί έξω. Δε χρειάζομαι να μου το λένε άτομα χωρίς συστάσεις. Στο κάτω κάτω, δε γνωρίζομαστε... έτσι;

Αγροτικό μπορεί να μην πάω καν αν μπορέσω να το αποφύγω, θα δείξει. Οπότε την κωδεΐνη και τις σφραγίδες τις αφήνω σε σένα, κολλητέ. ;)

Φιλικά.

ΑΛΛΟ ΤΕΛΕΙΟΦΟΙΤΟΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ.

ΔΕΝ ΤΡΩΩ ΣΚΑΤΑ ΣΤΟ ΝΑΥΤΙΚΟ (ΜΟΝΟ ΜΕ ΦΡΑΟΥΛΕΣ)

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΟΛΛΗΤΟΣ ΣΟΥ

ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΣΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΓΡΑΨΩ ΚΑΝΑ ΚΑΘΑΡΤΙΚΟ (ΔΙΑΚΡΙΝΩ ΜΙΑ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ)

ΣΤΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΠΑΡΕ ΤΟ DOPPLER ΜΑΖΙ ΣΟΥ

ΥΓ:ΣΕ ΠΟΙΑ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΝΑ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΤΟ NOBEL?

ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ Κ ΜΗΝ ΑΡΠΑΖΕΣΑΙ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μιας που είσαι εκεί δε μου γράφεις εμένα κανένα καθαρκτικό γιατί δεν πάει άλλο!

emkwlos

emkwlos

Σκ*!# ακούω και σκ*!$ δε βλέπω!!!!!

υ.γ Επι τη ευκαιρία κράτα μου κι εμένα ένα μπωλάκι(ξέρεις αυτό με τις φράουλες)

PEACE

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΛΛΟ ΤΕΛΕΙΟΦΟΙΤΟΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ.

Έχεις δίκιο. Απέχουν ένα χρόνο το ένα απ'το άλλο. :)

ΔΕΝ ΤΡΩΩ ΣΚΑΤΑ ΣΤΟ ΝΑΥΤΙΚΟ (ΜΟΝΟ ΜΕ ΦΡΑΟΥΛΕΣ)

Μπλιαχ, φράουλες.

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΟΛΛΗΤΟΣ ΣΟΥ

Ούτε σε θέλω. :)

ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΣΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΓΡΑΨΩ ΚΑΝΑ ΚΑΘΑΡΤΙΚΟ (ΔΙΑΚΡΙΝΩ ΜΙΑ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ)

Μπα μια χαρά κινητικότητα έχω.

ΣΤΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΠΑΡΕ ΤΟ DOPPLER ΜΑΖΙ ΣΟΥ

Εσύ τα γυαλιά της υπερμετρωπίας και διάβασε πιο πάνω τί έγραψα.

ΥΓ:ΣΕ ΠΟΙΑ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΝΑ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΤΟ NOBEL?

Σε καμία. Δεν έχω βλέψεις.

ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ Κ ΜΗΝ ΑΡΠΑΖΕΣΑΙ

Δεν αρπάζομαι. :)

Θέλεις μήπως να μου πεις και για το στρατό καμιά συμβουλή;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συγνώμη, αλλά μάλλον τό χετε παραξεχ emcensored ει το θέμα...

δεν ασχολούμε με το ποιος έχει δίκιο ή άδικο... αλλά κόφτε το επιτέλους φτάνει... σαν παιδιά του δημοτικού κάνετε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

inliner, σταμάτα να μου πετάς σαΐτες γιατί θα το πω στην κυρία!

αφού εσύ πέταξες πρώτος ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε.... άντε μη φωνάξω το θείο μου τον πυροσβέστη και τον άλλο τον αστυνόμο........

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΟΝΤΩΣ ΑΡΠΑΖΕΣΑΙ.ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΑ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΟΥ (ΙΑΤΡΙΚΕΣ ΚΑΙ ΜΗ),ΟΥΤΕ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ.ΑΠΕΝΑΝΤΙΑΣ ΣΟΥ ΕΥΧΗΘΗΚΑ ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΣΕ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ.ΔΕΝ ΥΠΟΤΙΜΩ ΤΙΣ ΒΛΕΨΕΙΣ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΣΟΥ ΛΕΩ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΣΤΟ ΕΛΛΑΝΤΑ.Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΥ ΣΤΗ ΜΕΣΗ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΡΑΤΟ ΡΩΤΑ ΜΕ ΟΤΙ ΘΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΩ ΜΕ ΟΤΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΧΩ.

ΥΓ1:ΕΧΩ ΛΙΓΗ ΜΥΩΠΙΑ ΜΟΝΟ

ΥΓ2:ΣΤΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΚΕΦ ΠΟΥ ΠΙΑΝΟΥΝ 2 ΠΑΠΑΔΕΣ ΣΤΑ ΠΡΑΣΑ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΟΝΤΩΣ ΑΡΠΑΖΕΣΑΙ.

Δεν αρπάζομαι, επιμένω, απλά φροντίζω να απαντάω με το ίδιο ύφος που μπήκες εσύ στη συζήτηση.

ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΑ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΟΥ (ΙΑΤΡΙΚΕΣ ΚΑΙ ΜΗ),ΟΥΤΕ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ. ΑΠΕΝΑΝΤΙΑΣ ΣΟΥ ΕΥΧΗΘΗΚΑ ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΣΕ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ.

Αυτό μας έλειπε ν'αρχίζαμε να αμφισβητούμε άτομα τα οποία δε γνωρίζουμε. Εμμέσως πλην σαφώς μου είπες τί να μην κάνω. Νευροχειρουργική. Η ΝΧ δεν είναι μόνο οσφυαλγίες και ΚΕΚ, απλά όντως αυτά βλέπουν περισσότερο στα δημόσια νοσοκομεία. Υπάρχουν και άλλα αντικείμενα. Και στην πλαστική χειρουργική το κεφάλαιο της αισθητικής χειρουργικής στο Πανεπιστήμιο είναι μικρό, αλλά έξω οι περισσότεροι μ'αυτό ασχολούνται.

Εν τω μεταξύ ντάξει ρε συ, λες να μην έψαξα το αντικείμενο που θέλω ν'ακολουθήσω;

ΔΕΝ ΥΠΟΤΙΜΩ ΤΙΣ ΒΛΕΨΕΙΣ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΣΟΥ ΛΕΩ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΣΤΟ ΕΛΛΑΝΤΑ.Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΥ ΣΤΗ ΜΕΣΗ.

Ρε φίλε, πού ξέρεις τί ξέρω και τί δεν ξέρω. Επειδή σπουδάζω στο εξωτερικό δε σημαίνει ότι δεν έχω επαφή με την πραγματικότητα. Δόξα το Θεό απο οικογένεια ιατρών είμαι, έχω αδερφό που μόλις 3 χρόνια πριν πήγε αγροτικό, κι έχω ένα σωρό φίλους και γνωστούς που έχουν πάει και μου είπαν τα βιώματά τους.

Και τί σχέση έχουν όλα αυτά, και το αγροτικό, με τη Νευροχειρουργική που συζητούσαμε μέχρι να μπεις στη συζήτηση... :wacko: ΤΙ;

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΡΑΤΟ ΡΩΤΑ ΜΕ ΟΤΙ ΘΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΩ ΜΕ ΟΤΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΧΩ.

Όταν έρθει η αποφράδα μέρα θα σε PM.

ΥΓ1:ΕΧΩ ΛΙΓΗ ΜΥΩΠΙΑ ΜΟΝΟ

Έχω γνωστό Έλληνα στο Μόναχο που μπορεί να σου κάνει LASEK σε πολύ καλή τιμή. Μιας που θέλω κι εγώ πάμε μαζί να μας κάνει καλύτερη τιμή. Λύνουμε και τις διαφορές μας στο αεροπλάνο. :)

ΥΓ2:ΣΤΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΚΕΦ ΠΟΥ ΠΙΑΝΟΥΝ 2 ΠΑΠΑΔΕΣ ΣΤΑ ΠΡΑΣΑ...

Πού να πας και στο επόμενο. ;)

@petaloudista, για ποιά «διάγνωση» μιλάς; :huh:

Δε ζήτησα ποτέ τη γνωμάτευσή σου κι ας «τελείωσες Ιατρική του ΕΚΠΑ στα 24 χρόνια». -_-

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ντάξει ρε «Σουηδέ», γύρνα στους ΑΒΒΑ σου τώρα. :)

excuse me αν κανω λαθος, μα στους "ΑΒΒΑ" δεν ελεγες οτι θελεις να πας και εσυ?

ε,ρε γλεντια, γουζαρντ και σουηδος συνειδικευομενοι στο ιδιο νοσοκομειο! :D

με μουσικη υποκρουση... ΑΒΒΑ φυσικα! :P

οκ,στο θεμα της ειδικοτητας τωρα για να μη ειμαι εντελως emofftopic

οι εξειδικευσεις (που δεν ειναι ξεχωριστες ειδικοτητες) ειναι αυτες που ειπε ο συναδελφος calexicool. ομως μη ξεχνας οτι στην...

ηπατολογια θα κοντραρεσαι με τους γαστρεντερολογους

διαβητολογια με τους ενδοκρινολογους (εδω να δεις!)

υπερτασεολογια με τους καρδιολογους (καλως ή κακως αυτοι "βλεπουν" τις περισσοτερες υπερτασεις ως ιδιωτες.)

η εντατικολογια ειναι μια πολυ καλη επιλογη,αν και για να μπεις σε ενα προγραμμα εξειδικευσης θα "κοντραριστεις" με αναισθησιολογους και γεν.χειρουργους.

επισης,ψαξε λιγο το θεμα των ενδοσκοπησεων. πχ,εχεις δικαιωμα να κανεις γαστροσκοπηση? αν μπορεις,θα'ναι πολυ καλο για σενα (και κακιστο αντιστοιχα για γαστρεντερολογους και γεν.χειρουργους!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

μια απορία:

η παθολογια σαν ειδικότητα μπορει να σπάσει σε γενικό και ειδικό μέρος??

π.χ. να κάνεις τα χαρτιά σου σ ενα επαρχιακό νοσοκομειο για 1-2 χρονια ,, να πάρεις ένα αγονο αγροτικό και να αρχίσει να τρέχει ταυτοχρονα και στο κεντρικό νοσοκομείο η αναμονή.... πάντα για παθολογια μιλαμε! emthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

η παθολογια σαν ειδικότητα μπορει να σπάσει σε γενικό και ειδικό μέρος??

π.χ. να κάνεις τα χαρτιά σου σ ενα επαρχιακό νοσοκομειο για 1-2 χρονια ,, να πάρεις ένα αγονο αγροτικό και να αρχίσει να τρέχει ταυτοχρονα και στο κεντρικό νοσοκομείο η αναμονή.... πάντα για παθολογια μιλαμε! emthanx

οχι δυστυχως. το πλεονεκτημα της διπλης αιτησης που δινει το αγονο ισχυει για ειδικοτητες που εχουν γενικο και ειδικο μερος.

η παθολογια θεωρειται ενιαια ειδικοτητα, συνεπως δε κερδιζεις τιποτα με το αγονο.

το ιδιο και για οφθαλμολογια, γεν.χειρουργικη, παιδιατρικη, κλπ.

αυτο που λες μπορει να γινει μονο ως εξης. να βαλεις αιτηση για τμημα της ειδικοτητας (πχ για 1-2 χρονια) και μολις ξεκινησεις την ειδικευση σου να βαλεις την αιτηση για το υπολοιπο κομματι.

προσοχη, η 2η αιτηση πρεπει να γινει σε νοσοκομειο που δινει ΠΛΛΗΡΗ ειδικοτητα. ακομα και αν εσυ χρειαζεσαι πχ 2 χρονια ακομα, δε μπορεις να βαλεις τη 2η αιτηση σε νοσοκομειο που δινει 2-3 χρονια.

η 2η αιτηση πρεπει οπωσδηποτε να γινει σε νοσοκομειο που δινει πληρη ειδικοτητα!

ελπιζω να καλυψα αρεκτες περιπτωσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οχι δυστυχως. το πλεονεκτημα της διπλης αιτησης που δινει το αγονο ισχυει για ειδικοτητες που εχουν γενικο και ειδικο μερος.

η παθολογια θεωρειται ενιαια ειδικοτητα, συνεπως δε κερδιζεις τιποτα με το αγονο.

το ιδιο και για οφθαλμολογια, γεν.χειρουργικη, παιδιατρικη, κλπ.

αυτο που λες μπορει να γινει μονο ως εξης. να βαλεις αιτηση για τμημα της ειδικοτητας (πχ για 1-2 χρονια) και μολις ξεκινησεις την ειδικευση σου να βαλεις την αιτηση για το υπολοιπο κομματι.

προσοχη, η 2η αιτηση πρεπει να γινει σε νοσοκομειο που δινει ΠΛΛΗΡΗ ειδικοτητα. ακομα και αν εσυ χρειαζεσαι πχ 2 χρονια ακομα, δε μπορεις να βαλεις τη 2η αιτηση σε νοσοκομειο που δινει 2-3 χρονια.

η 2η αιτηση πρεπει οπωσδηποτε να γινει σε νοσοκομειο που δινει πληρη ειδικοτητα!

ελπιζω να καλυψα αρεκτες περιπτωσεις.

Αν έχεις δηλώσει σε νοσοκομείο που δίνει 2 χρόνια, δεν μπορείς μετά να δηλώσεις σε ένα άλλο που δίνει επίσης 2 χρόνια αν για παράδειγμα η ειδικότητα σου είναι 4 χρόνια;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.