Jump to content

[συζήτηση] Είναι το αγροτικό χρήσιμο;


SleepWalker

Recommended Posts

Μια ερώτηση αν και λίγο emofftopic. Είναι υποχρεωτικό να εφημερεύεις όταν κάνεις αγροτικό(πες κάποιος δεν θέλει βρε αδερφέ!! ή είναι μητέρα με παιδί κτλ); Διευκρινίζω στο αγροτικό και όχι στη 3μηνη εκπαιδευση. :)

Υποχρεωτικές δια νόμου είναι 4 εφημερίες το μήνα!Αυτές δεν μπορείς να τις αποφύγεις,εκτός κι αν έχει η περιοχή πολλούς ΓΙ ή κάμποσους αγροτικούς.Πράγμα σπάνιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωμη μου :

Οποιος θελει ησυχο αγροτικο, μονοθεσιο Π.Ι

Οποιος θελει πολλη δουλεια,βρισιδια,καντηλια,αγχος, ΑΛΛΑ και καλυτερη εμπειρια τοτε Κ.Υ

Η δική μου εμπειρία λέει ότι δε μπορείς ποτέ να ξέρεις. Καλύτερα κατά σειρά προτίμησης είναι τα αγροτικά μέσα στις αιμοδοσίες, αν κανείς θέλει να είναι άνετος και φυσικά αν μπορεί να τα πετύχει. Ακολουθούν τα ΚΥ αν θέλει να μπορεί να αρρωστήσει ή να λείψει έστω και ένα διήμερο. Καλά είναι όλα τα ήσυχα ΠΙ φτάνει να ξέρει κανείς σίγουρα ότι είναι ήσυχα :blink: Και last but not least: μακρυά από ΠΙ αεροδρομίων :mellow: Μπορεί να βρεθείτε στη θέση του ανύποπτου συναδέλφου στο Kos airport που ήθελαν να τον υποχρεώσουν να πιάσει σπίτι εντός του περίβολου του αερολιμένα :splats: και να παραιτηθείτε χωρίς λόγο ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια ερώτηση αν και λίγο emofftopic. Είναι υποχρεωτικό να εφημερεύεις όταν κάνεις αγροτικό(πες κάποιος δεν θέλει βρε αδερφέ!! ή είναι μητέρα με παιδί κτλ); Διευκρινίζω στο αγροτικό και όχι στη 3μηνη εκπαιδευση. :)

Καλή είσαι και του λόγου σου, όταν θα έρχονται τα τροχαία δηλ, θα λες, αχ, εγώ δεν γουστάρω να εφημερεύσω, πάω σπίτι στο παιδί μου, γειά χαρά;

Δώσαμε κι έναν όρκο κάποτε, remember ?

:splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ με όλα αλλά διαφωνώ συγχρόνως.

Ο καθένας διαμορφώνει τη γνώμη με βάση τι του τυχαίνει.

Κάποιοι λένε Κ.Υ για εμπειρία, αλλα με αγχος, καντήλια κτλ. Καθόλου απόλυτο. Ούτε εμπειρία ουτε καντήλια ουτέ τίποτα άμα πάς σε στελεχωμένο Κ.Υ. Ο αγροτικός μόνο αντιγράφει. Ούτε πίεση δε μετράει. Κοινώς μηδέν. Αμά βρεθείς όμως σε Κ.Υ με έναν ειδικό(μόνο διευθυντης) τότε αλλάζουν τα πράγματα.

Το διθέσιο πάλι είναι κορώνα-γράμματα. Αμα σου κάτσει καλή συνεργασία έχει κάλως. Εάν όχι όμως θα βλαστημάς την ώρα και τι στιγμή.(χωρίς να θέλω να θίξω τις γυναίκες, στο ένα διθέσιο του Κ.Υ που το είχαν κοπέλες ουτέ καλημέρα δεν είχαν αντιθέτως στο "αντρικό" περάσαν μια χαρά)

Για τους "φαρμακοσυνεργαζόμενους" συνήθως το Κ.Υ είναι καταδίκη. Ο αγροτικος το πολύ-πολύ να "γλείψει" κανένα κοκαλάκι. Το ψαχνό πάει στους ειδικούς. Εάν τύχει τώρα και ο διευθυντής να είναι βράχος ηθικής μέσα στο Κ.Υ δεν παράει κανείς. Αντίθετα στα Π.Ι κάνει κουμάντο ο αγροτικός.

Γενικά το αγροτικό μπορείς να το δείς σαν ποτήρι μισογεμάτο ή μισοάδειο.

Σου προσφέρει χρήμα, σε βάζει στον ιατρικό κόσμο του ΕΣΥ για να δείς τι γίνεται, αλλά απο ιατική πλευρά νιώθεις σαν γραμματέας και όταν καλείσε για μια ιατρική πράξη κάνεις ελαφρώς το μπακάλη. emserenade

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

φασον τι είναι;

Φάρμακα αντίγραφα των γνήσιων πατενταρισμένων. Κάτι όπως το λευκό τυρι των ευρωπαίων που δε πρέπει να το λένε φέτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φάρμακα αντίγραφα των γνήσιων πατενταρισμένων. Κάτι όπως το λευκό τυρι των ευρωπαίων που δε πρέπει να το λένε φέτα.

Και τι γίνεται με αυτά ακριβώς;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και τι γίνεται με αυτά ακριβώς;

«φασόν» (generic drug),

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.f...t_uids=11811047

The using of generic forms (GF) is presented as a potential source of budgetary "saving of money" in the field of pharmaceutical expenses. Not frequently prescribed in Belgium, they win a new interest thanks to the recent making use of the "reference repayment". Sale's authorization of GF is controlled by european rules, but some questions about their identity to original medications remain. Do similarities based only upon qualitative and quantitative composition in active molecules, pharmaceutical forms and biodisponibility give us all requested guarantees? Several cases of discordances can appear: the major elements of non conformity are the nature of excipients, notice's contents and the value of biodisponibility studies. However, in term of economy, in the drug market, development of GF appears to constitute an unavoidable phenomenon.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και τι γίνεται με αυτά ακριβώς;

Θα στο πω απλα :

Γραφεις πολλα τετοια και στο τελος του αγροτικου παιρνεις αυτοκινητο η καμια plasma TV

Πραγμα που δε θα κανεις βεβαια γιατι εισαι καλος γιατρος πανω απ ολα

emnuke

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα στο πω απλα :

Γραφεις πολλα τετοια και στο τελος του αγροτικου παιρνεις αυτοκινητο η καμια plasma TV

Πραγμα που δε θα κανεις βεβαια γιατι εισαι καλος γιατρος πανω απ ολα

emnuke

Και επειδή η τεχνολογία είναι σε εξέλιξη, θα θέλεις όλο και νεώτερο μοντέλο ΚΑΙ αυτοκίνητο ΚΑΙ TV ... ;)

Μακριά από εργαστηριακές ειδικότητες ... ούτε σε φωτογραφία δε θα δείτε ούτε στυλό από εταιρία ... όλα πάνε σε εκείνους που κάνουν τις παραγγελίες :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ειναι τι ψαχνει κανεις...αλλος θελει απλα τα λεφτα και να συνταγογραφει περνωντας ετσι τον χρονο του και αλλος θελει να εκμεταλλευτει αυτον τον χρονο και να μαθει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ καποια πραγματα.

Εγω,ειμαι σε αγονο Π.Ι.,νησι,ισως απο τα λιγα που υπαρχει 1 αγροτικος για 750ατομα! τρεχω ολη μερα,εκνευριζομαι,κουραζομαι αλλα ξερω πως κανω αυτο που θελω...ειμαι υπευθυνη ενος ιατρειου με 2 νοσηλευτριες,πραγματοποιω ιδεες που εχω και το πιο σημαντικο μαθαινω. θα φυγω σε λιγο απο δω και εχω δει και μαθει παρα πολλα. αυτο εξαλλου ηθελα και εκανα.κουραστηκα να διαβαζω μονο. Οποτε στην αρχ.ερωτηση του τοπικ,εγω απαντω ΝΑΙ! emdotsemdotsemdots

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ειναι τι ψαχνει κανεις...αλλος θελει απλα τα λεφτα και να συνταγογραφει περνωντας ετσι τον χρονο του και αλλος θελει να εκμεταλλευτει αυτον τον χρονο και να μαθει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ καποια πραγματα.

Εγω,ειμαι σε αγονο Π.Ι.,νησι,ισως απο τα λιγα που υπαρχει 1 αγροτικος για 750ατομα! τρεχω ολη μερα,εκνευριζομαι,κουραζομαι αλλα ξερω πως κανω αυτο που θελω...ειμαι υπευθυνη ενος ιατρειου με 2 νοσηλευτριες,πραγματοποιω ιδεες που εχω και το πιο σημαντικο μαθαινω. θα φυγω σε λιγο απο δω και εχω δει και μαθει παρα πολλα. αυτο εξαλλου ηθελα και εκανα.κουραστηκα να διαβαζω μονο. Οποτε στην αρχ.ερωτηση του τοπικ,εγω απαντω ΝΑΙ! emdotsemdotsemdots

tim δηλαδή αν ήταν 2 γιατροί θα μαθαίνατε λιγότερα? Ή απλά θα μπορούσατε να κοιμηθείτε ένα βράδυ ναι-ένα όχι με σχετική ηρεμία? Γιατί εγώ όσο έκανα σε μικρά νησιά μόνη μου αυτό θυμάμαι σαν χειρότερο απ΄όλα :mellow: να σε ξυπνάνε ΚΑΘΕ βράδυ και να σε τραβάνε για τα πιο απίστευτα :mellow:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ειναι τι ψαχνει κανεις...αλλος θελει απλα τα λεφτα και να συνταγογραφει περνωντας ετσι τον χρονο του και αλλος θελει να εκμεταλλευτει αυτον τον χρονο και να μαθει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ καποια πραγματα.

Εγω,ειμαι σε αγονο Π.Ι.,νησι,ισως απο τα λιγα που υπαρχει 1 αγροτικος για 750ατομα! τρεχω ολη μερα,εκνευριζομαι,κουραζομαι αλλα ξερω πως κανω αυτο που θελω...ειμαι υπευθυνη ενος ιατρειου με 2 νοσηλευτριες,πραγματοποιω ιδεες που εχω και το πιο σημαντικο μαθαινω. θα φυγω σε λιγο απο δω και εχω δει και μαθει παρα πολλα. αυτο εξαλλου ηθελα και εκανα.κουραστηκα να διαβαζω μονο. Οποτε στην αρχ.ερωτηση του τοπικ,εγω απαντω ΝΑΙ! emdotsemdotsemdots

Μπράβο που το βλέπεις θετικά! Καλά είναι τα 750 άτομα,που να δεις: 1 αγροτικός για 4000 άτομα και μία μόνο νοσηλεύτρια.Από την άλλη είσαι και σε νησί,οπότε εκεί δυσκολεύει το πράγμα.

Ελπίζω όλοι οι μελλοντικοί αγροτικοί να είστε τυχεροί και να πέσετε σε καλά πόστα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υποχρεωτικές δια νόμου είναι 4 εφημερίες το μήνα!Αυτές δεν μπορείς να τις αποφύγεις,εκτός κι αν έχει η περιοχή πολλούς ΓΙ ή κάμποσους αγροτικούς.Πράγμα σπάνιο.

Αυτό είναι σιγουρο για το 3μηνο γιατί μετράει για ειδικότητα. Μετά έχω δει τόσους σε ΚΥ που δεν κάνουν πάνω απο

3 εφημερίες. Τι γινεται με αυτούς έχουν κυρώσεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

tim δηλαδή αν ήταν 2 γιατροί θα μαθαίνατε λιγότερα? Ή απλά θα μπορούσατε να κοιμηθείτε ένα βράδυ ναι-ένα όχι με σχετική ηρεμία? Γιατί εγώ όσο έκανα σε μικρά νησιά μόνη μου αυτό θυμάμαι σαν χειρότερο απ΄όλα :mellow: να σε ξυπνάνε ΚΑΘΕ βράδυ και να σε τραβάνε για τα πιο απίστευτα :mellow:

δεν ειπα κατι τετοιο. Απλα προτιμω ν αναλαβω τετοιου ειδους ευθυνες και να ξεμπλοκαρω λιγο παρα να μην εχω δουλεια σ ενα ησυχο Κ.Υ. Εδω που ειμαι καλο θα ηταν να ειχε εναν ειδικευμενο γιατρο..γεν γιατρο ισως με εμπειρια...κι αυτο γινεται δηλ..Προκυρησσεται η θεση εδω και χρονια αλλα κοιτα να δεις που δεν ερχεται κανεις!

Κατι ξερουν!

Τα βραδια οντως ειναι εφιαλτικα και ολη η μερα αλλα σου λεω....περα απο τα νευρα...εμαθα...πιο πολλα και χρησιμα απο αλλους συναδελφους που εχουν ησυχα αγροτικα και χαιρομαι γιατι δεν εβλεπα την ωρα... :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν ειπα κατι τετοιο. Απλα προτιμω ν αναλαβω τετοιου ειδους ευθυνες και να ξεμπλοκαρω λιγο παρα να μην εχω δουλεια σ ενα ησυχο Κ.Υ. Εδω που ειμαι καλο θα ηταν να ειχε εναν ειδικευμενο γιατρο..γεν γιατρο ισως με εμπειρια...κι αυτο γινεται δηλ..Προκυρησσεται η θεση εδω και χρονια αλλα κοιτα να δεις που δεν ερχεται κανεις!

Κατι ξερουν!

Τα βραδια οντως ειναι εφιαλτικα και ολη η μερα αλλα σου λεω....περα απο τα νευρα...εμαθα...πιο πολλα και χρησιμα απο αλλους συναδελφους που εχουν ησυχα αγροτικα και χαιρομαι γιατι δεν εβλεπα την ωρα... :anavwfwties:

Δε ξέρω τί να σου πω ... μπράβο και πάλι μπράβο, δε μου έρχεται άλλη λέξη. Αλλά με όλο το κουράγιο και τον ηρωισμό που δείχνετε όσοι πάτε σε πραγματικά δύσκολα άγονα, γεγονός είναι ότι και οι αγροτικοί και (κυρίως) οι κάτοικοι αυτών των ακριτικών περιοχών ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ να έχουν και έναν ειδικευμένο γιατρό στο πλάι τους. Οπότε ας σταματήσουμε να ανεχόμαστε όλοι αυτό το χάλι και ας απαιτήσουμε να δίνονται μισθολογικά κίνητρα και μόρια στους ειδικευμένους που δέχονται να πάνε στα ΑΓΟΝΑ και ΑΚΡΙΤΙΚΑ μας μέρη, αντί να τα δινουμε αυτά στους γνωστούς - αγνώστους που προσλαμβάνονται για επικουρικοί στα ΚΕΝΤΡΙΚΑ πανεπιστημιακά νοσοκομεία των Αθηνών! Καλά ότι η πολιτεία δε μπορεί να υποχρεώσει κανέναν γιατρό να πάει κάπου που δε θέλει. Ας πάψει όμως και να πριμοδοτεί κάποιους για να ΜΕΝΟΥΝ Αθήνα την ώρα που τόσοι αγροτικοί ανά την επικράτεια παίζουν τη σταδιοδρομία τους μέρα-νύχτα για να τα βγάλουν πέρα :mellow:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε ξέρω τί να σου πω ... μπράβο και πάλι μπράβο, δε μου έρχεται άλλη λέξη. Αλλά με όλο το κουράγιο και τον ηρωισμό που δείχνετε όσοι πάτε σε πραγματικά δύσκολα άγονα, γεγονός είναι ότι και οι αγροτικοί και (κυρίως) οι κάτοικοι αυτών των ακριτικών περιοχών ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ να έχουν και έναν ειδικευμένο γιατρό στο πλάι τους. Οπότε ας σταματήσουμε να ανεχόμαστε όλοι αυτό το χάλι και ας απαιτήσουμε να δίνονται μισθολογικά κίνητρα και μόρια στους ειδικευμένους που δέχονται να πάνε στα ΑΓΟΝΑ και ΑΚΡΙΤΙΚΑ μας μέρη, αντί να τα δινουμε αυτά στους γνωστούς - αγνώστους που προσλαμβάνονται για επικουρικοί στα ΚΕΝΤΡΙΚΑ πανεπιστημιακά νοσοκομεία των Αθηνών! Καλά ότι η πολιτεία δε μπορεί να υποχρεώσει κανέναν γιατρό να πάει κάπου που δε θέλει. Ας πάψει όμως και να πριμοδοτεί κάποιους για να ΜΕΝΟΥΝ Αθήνα την ώρα που τόσοι αγροτικοί ανά την επικράτεια παίζουν τη σταδιοδρομία τους μέρα-νύχτα για να τα βγάλουν πέρα :mellow:

τα πριμ τα προσφερουν...λιγοι ερχονται...και δεν ειναι μονο να ερθει ενας γεν γιατρος...ειναι και να ξερει 2 πραγματα κι αυτος....και ειναι λογικο να μην ερχονται ξερεις.η ευθυνη ειναι τεραστια.... :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υποχρεωτικές δια νόμου είναι 4 εφημερίες το μήνα!Αυτές δεν μπορείς να τις αποφύγεις,εκτός κι αν έχει η περιοχή πολλούς ΓΙ ή κάμποσους αγροτικούς.Πράγμα σπάνιο.

Δεν υπαρχει προς τα κατω πλαφον αν δεχτει ο διευθυντης να μην εφημερευεις (και οι υπολοιποι αγροτικοι συμφωνησουν ) δεν εχεις προβλημα . εγω στην διμηνη παραταση εκανα 2-3 εφημεριες και αυτο γιατι το ηθελα.

Για τα Generics ... μην τρελαινεστε ρε παιδια υπαρχουν και καλα εξαλου δεν πληρωνουν ολα .

εγω παντως αν καποιος ειχε προβλημα οικονομικο δεν εγραφα πχ LOSEC ή NEXIUM αλλα κατι φθηνοτερο απο αυτα που εδιναν στο νοσοκομειο .

Το παν ειναι να μην δινεις ό,τι τρελο σου ρθει μονο για την κονομα αλλα αυτο που εσυ θεωρεις σωστο για την παθηση.

Οσο για τα νησια μπραβο στους ηρωες αν και νομιζω οτι θα λιγοστευαν πολυ αν λυνοταν το προβλημα της αναμονης. Γι' αυτο ας μην υιοθετουμε ευκολους αφορισμους του συρμου απο τα καναλια. Ευκολα το παιζεις ηρωας οταν εισαι μικρος (ηλικιακα ε;) χωρις υποχρεωσεις και μονο για ενα χρονο αλλα δεν ειναι ευκολο να πεις θα ζησω στην Σικινο στην Φολεγανδρο ή στα Κουφονησια ολη την ζωη μου .

Γιατι να παει ο ειδικος Γ.Ι σε αγονο οταν δεν εχουν καλυφθει ουτε τα στην στερια ακομα και εχεις και τον Νυν δημαρχο Αθηναιων να εξαγγελει και ΚΥ αστικου τυπου (ΑΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ) που θα χρειαστουν κι αλλους γιατρους κυριως ΓΙ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατι να παει ο ειδικος Γ.Ι σε αγονο οταν δεν εχουν καλυφθει ουτε τα στην στερια ακομα και εχεις και τον Νυν δημαρχο Αθηναιων να εξαγγελει και ΚΥ αστικου τυπου (ΑΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ) που θα χρειαστουν κι αλλους γιατρους κυριως ΓΙ.

ΚΥ αστικου τυπου... καλα εκανες και γελασες... που θα βρει τοσα εκατομυρια ευρω να τα ανοιξει; :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...
Η δική μου εμπειρία λέει ότι δε μπορείς ποτέ να ξέρεις. Καλύτερα κατά σειρά προτίμησης είναι τα αγροτικά μέσα στις αιμοδοσίες, αν κανείς θέλει να είναι άνετος και φυσικά αν μπορεί να τα πετύχει. Ακολουθούν τα ΚΥ αν θέλει να μπορεί να αρρωστήσει ή να λείψει έστω και ένα διήμερο. Καλά είναι όλα τα ήσυχα ΠΙ φτάνει να ξέρει κανείς σίγουρα ότι είναι ήσυχα :blink:Και last but not least: μακρυά από ΠΙ αεροδρομίων :mellow: Μπορεί να βρεθείτε στη θέση του ανύποπτου συναδέλφου στο Kos airport που ήθελαν να τον υποχρεώσουν να πιάσει σπίτι εντός του περίβολου του αερολιμένα :splats: και να παραιτηθείτε χωρίς λόγο ...

Ποιοι ήθελαν να τον υποχρεώσουν...?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.