Jump to content

[συζήτηση] Είναι το αγροτικό χρήσιμο;


SleepWalker

Recommended Posts

Το ερώτημα απευθύνεται σε όσους έκαναν υπηρεσία υπαίθρου: Πόσο σας ωφέλησε το αγροτικό; Θα το συνιστούσατε σε έναν τελειόφοιτο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και να επεκτείνω λίγο την ερώτηση: Σε περίπτωση που κάποιος σκοπεύει να κάνει ειδικότητα στο εξωτερικό, είναι προτιμότερο να κάνει ή όχι αγροτικό;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εάν κάποιος βρει θέση για να ξεκινήσει άμεσα ειδίκευση στο εξωτερικό, δεν βλέπω τον λόγο να κάνει αγροτικό. Σε πολλές περιπτώσεις, το αγροτικό μπορεί να βοηθήσει ως κέρδος σε χρόνο και χρήματα, μέχρι να βρεθεί η θέση, να δώσει κανείς τις οποιεσδήποτε εξετάσεις (USMLE, MRCP κ.ο.κ.) πιθανώς απαιτούνται και να κερδίσει σε αυτοπεποίθηση, αν είναι σε μάχιμο Κ.Υ., όπως πχ αυτό της Πάρου κ.α.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πιστεύω ότι το μάχιμο αγροτικό βοηθάει πάρα πολύ. Στην τέλεση διαφόρων ιατρικών πράξεων. Στην αίσθηση ευθύνης που αποκτάει κανείς όταν πρέπει να καλύψει τα ακάλυπτα. Στην αίσθηση ετοιμότητας που του καλλιεργεί η συνεχής πιθανότητα διακομιδής κτλ. Συν τα λεφτά. Το σίγουρο είναι ότι θ αντιμετωπίζει με διαφορετικό μάτι την ειδικότητα και με διαφορετική σιγουριά. Αναφέρθηκε κάτι για Πάρο. Το προεκτείνω εντάσσοντας όλα τα νησιά στα ΚΑΛΑ αγροτικά. Καλά αλλά με τρέξιμο και ευθύνη. Και καλύτερα σε κέντρο υγείας παρά σε Περιφερειακό ιατρείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ερώτημα απευθύνεται σε όσους έκαναν αγροτική υπηρεσία υπαίθρου: Πόσο σας ωφέλησε το αγροτικό; Θα το συνιστούσατε σε έναν τελειόφοιτο;

δυο τινα:

1)Μπορεις να το αποφυγεις; κανε την με ελαφρα πηδηματακια.

δεν ξερω για τα νησια αλλα εγω σε περιφεριακο ιατρειο Μακεδονια μερια ημουν και αν βγαλεις το τριμηνο

στο μονο που εκπαιδευτικα ειναι η αντιγραφη φαρμακων

Ασε την τρελλα του να εφημερευεις ολομοναχος με κινδυνο της ζωης σου (και της επαγγελματικης σου υποστασης).

2)Δεν μπορεις να το αποφυγεις.

Κατσε και απολαυσε το. Ξερω συναδελφους(;) που εβγαλαν αυτοκινητα ή ολα τα εξοδα αναμονης αρκετων ετων μονο αντιγραφοντας φαρμακα.

Ακομα κι' αν δεν εισαι απο αυτους, τα λεφτα ειναι καλα για το επιπεδο της δουλειας (εγω δουλευα 4 ημερες μονο και 5-6 ωρες κατα μεσο ορο) και αν τυχεις σε καλο ΚΥ (με καλους επιμελητες δηλ και κυριως νεους ΓΙ

με γνωσεις και ορεξη) εχεις και το μπονους της εκπαιδευσης -στην πραξη- κατα τις εφημεριες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω ξεκιναω σε λιγο αγροτικο και ο λογος που το κανω ειναι ενας :

Πρεπει καπως να βγαλω λεφτα οσο περιμενω για να ξεκινησω ειδικοτητα. Συν την οποια εμπειρια αποκομισω θετικη θα ειναι, ακομα και στη απλη συνταγογραφηση... Γιατι οπως ελεγε και ενας καθηγητης μου στο πανεπιστημιο 2 τροποι υπαρχουν να παει ενας γιατρος φυλακη, το νυστερι και η συνταγη...

emnuke

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σωστός ο καθηγητής σου priapus μια νέα προσέγγιση για τις καταδίκες των γιατρών μμμμ μάλλον πρέπει να αναθεωρήσω την ειδικότητα που διάλεξα .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δυο τινα:

1)Μπορεις να το αποφυγεις; κανε την με ελαφρα πηδηματακια.

δεν ξερω για τα νησια αλλα εγω σε περιφεριακο ιατρειο Μακεδονια μερια ημουν και αν βγαλεις το τριμηνο

στο μονο που εκπαιδευτικα ειναι η αντιγραφη φαρμακων

Ασε την τρελλα του να εφημερευεις ολομοναχος με κινδυνο της ζωης σου (και της επαγγελματικης σου υποστασης).

2)Δεν μπορεις να το αποφυγεις.

Κατσε και απολαυσε το. Ξερω συναδελφους(;) που εβγαλαν αυτοκινητα ή ολα τα εξοδα αναμονης αρκετων ετων μονο αντιγραφοντας φαρμακα.

Ακομα κι' αν δεν εισαι απο αυτους, τα λεφτα ειναι καλα για το επιπεδο της δουλειας (εγω δουλευα 4 ημερες μονο και 5-6 ωρες κατα μεσο ορο) και αν τυχεις σε καλο ΚΥ (με καλους επιμελητες δηλ και κυριως νεους ΓΙ

με γνωσεις και ορεξη) εχεις και το μπονους της εκπαιδευσης -στην πραξη- κατα τις εφημεριες.

Το πιο σημαντικό είναι να πάρεις σωστές πληροφορίες ΠΡΙΝ το δηλώσεις (μόνο τότε μπορείς να το σώσεις). Καλύτερα είναι τα ΚΥ, ενώ ρίσκο είναι τα ΠΙ που δε θα μπορείς να λείψεις εύκολα. Τα νησάκια και οι απομονωμένες περιοχές κατά τη γνώμη μου είναι για ήρωες, πρέπει να το λέει η ψυχή σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το πιο σημαντικό είναι να πάρεις σωστές πληροφορίες ΠΡΙΝ το δηλώσεις (μόνο τότε μπορείς να το σώσεις). Καλύτερα είναι τα ΚΥ, ενώ ρίσκο είναι τα ΠΙ που δε θα μπορείς να λείψεις εύκολα. Τα νησάκια και οι απομονωμένες περιοχές κατά τη γνώμη μου είναι για ήρωες, πρέπει να το λέει η ψυχή σου.

Εμένα εκείνο που με φοβίζει στα νησιά είναι το ότι ίσως θα πρέπει να εξυπηρετώ διπλανά μικρά νησάκια και θα πρέπει να πηγαίνω με εκείνες τις βαρκούλες που αν απλώσεις το χέρι σου ακουμπάς τη θάλασσα!!

Γι'αυτό δε δηλώνω νησιά

Αλλιώς δε με πειράζει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως η πλειοψηφία όσων έχων ρωτήσει, το θεωρεί brain damage, μια μαυρη περιοδο στην καριερα του γιατρού

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα εκείνο που με φοβίζει στα νησιά είναι το ότι ίσως θα πρέπει να εξυπηρετώ διπλανά μικρά νησάκια και θα πρέπει να πηγαίνω με εκείνες τις βαρκούλες που αν απλώσεις το χέρι σου ακουμπάς τη θάλασσα!!

Γι'αυτό δε δηλώνω νησιά

Αλλιώς δε με πειράζει

μοιρεις παντως να φορας τα μπρατσακια σου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλή ερώτηση!

Για όποιον θέλει να κάνει ειδικότητα στο εξωτερικό είναι απλά χάσιμο χρόνου.

Όποιος θέλει να βγάλει κανένα φράγκο στο "περίμενε" ας κοπιάσει.

Εγώ τελείωσα πρόσφατα ένα από τα λεγόμενα "περιζήτητα" αγροτικά.Σε διθέσιο Π.Ι.,μα με εφημερίες σε Κ.Υ 1 ώρα και 10 λεπτά (με το ασθενοφόρο) μακριά από το πλησιέστερο Νοσοκομείο και χωρίς την παρουσία επιμελητών στις προαναφερθείσες εφημερίες.Επιπλέον έμεινε ορφανή η 2η θέση και ήμουν μόνη μου επί 10 μήνες. Δεν μπορούσα να αργήσω ούτε 5', πέφταν να με φάνε. Επιπλέον δεχόμουν και αρκετά επείγοντα στο ιατρείο,δεν ήταν μόνο συνταγογράφηση.

Οι εφημερίες ήταν εφιάλτης, γιατί ξαφνικά από 8 μείναμε τρεις και πέσαν όλα στην καμπούρα μας.Εφημερεύαμε μέρα παρά μέρα ολομόναχοι,με το άγχος της διακομιδής λόγω απόστασης από το νοσοκομείο.Πόσοι μας μείναν στα μισά του δρόμου, αφήστε το.Δεν είχαμε κανένα να μας πει τι να κάνουμε, παρά μόνο τους πιο παλιούς συναδέλφους που είχαν μάθει 5 τυφλοσούρτηδες και αυτούς τους είχαμε για λίγο.

Παρόλα αυτά έμαθα να είμαι στην τσίτα, να μην κολλάω μπροστά σε τίποτα και πόσο σκληρή είναι η real life. Δεν περίμενα να ακούσω ευχαριστώ και δεν άκουσα και πολλά, άλλωστε. Αγνωμοσύνη φουλ.Είδα τι θα πει να σε θεωρούν υπηρέτριά τους επειδή σε πληρώνουν και το κέντρο υγείας τσιφλίκι τους-δικό τους μαγαζί.Κάθε φορά που ήθελαν το μοναδικό ασθενοφόρο για ψύλλου πήδημα επικαλούντο το Διευθυντή του ΚΥ που είχε και πολιτική θέση και εκείνος ξελάσπωνε. Εμείς πίσω ακάλυπτοι χωρίς ασθενοφόρο, κάναμε την προσευχή μας να μη σκάσει τροχαίο ή κάνα έμφραγμα.

Ποιον θα λιντσάρανε οι συγγενείς; εμάς φυσικά!

Συμπέρασμα:Όποιος νομίζει ότι έχει τα κότσια και επιπλέον έχει ανάγκη τα λεφτά, ας το κάνει. Είναι καλή εμπειρία και καλό πέσιμο από τα αραιοκατοικημένα σύννεφα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Οι παραπανω δυσκολιες ειναι γνωστες, αν και ξερω πολλους που περασαν ζαχαρη γιατι δουλευαν σε τελειως διαφορετικες συνθηκες. Το θεμα ειναι οτι ειναι η πρωτη κλινικη εμπειρια και ειναι καλη να υπαρχει, ειδικα αν εκεινο το χρονικο διαστημα εισαι σε αναμονη και ξυνεις τα @@ σου...

emnuke

Επισης, απ οσο ξερω, μεχρι στιγμης η υπηρεσια υπαιθρου δεν ειναι προαιρετικη για οσους θελουν να δουλεψουν στο ΕΣΥ. Ακουσα οτι ΘΑ γινει, αλλα ακομα ισχυει αυτο. Αν δεν κανω λαθος...

emnuke

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Οι παραπανω δυσκολιες ειναι γνωστες, αν και ξερω πολλους που περασαν ζαχαρη γιατι δουλευαν σε τελειως διαφορετικες συνθηκες. Το θεμα ειναι οτι ειναι η πρωτη κλινικη εμπειρια και ειναι καλη να υπαρχει, ειδικα αν εκεινο το χρονικο διαστημα εισαι σε αναμονη και ξυνεις τα @@ σου...

emnuke

Επισης, απ οσο ξερω, μεχρι στιγμης η υπηρεσια υπαιθρου δεν ειναι προαιρετικη για οσους θελουν να δουλεψουν στο ΕΣΥ. Ακουσα οτι ΘΑ γινει, αλλα ακομα ισχυει αυτο. Αν δεν κανω λαθος...

emnuke

Λογικά για το ΕΣΥ είναι ακόμα προαπαιτούμενο. Αλλά αν πας να κάνεις αγροτικό σαν ειδικευμένος (λέμε τώρα) θα βρεθείς να το κάνεις στο πλησιέστερο νοσοκομείο, οπότε πάλι μια χαρά θα είσαι ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλή ερώτηση!

Για όποιον θέλει να κάνει ειδικότητα στο εξωτερικό είναι απλά χάσιμο χρόνου.

Όποιος θέλει να βγάλει κανένα φράγκο στο "περίμενε" ας κοπιάσει.

Εγώ τελείωσα πρόσφατα ένα από τα λεγόμενα "περιζήτητα" αγροτικά.Σε διθέσιο Π.Ι.,μα με εφημερίες σε Κ.Υ 1 ώρα και 10 λεπτά (με το ασθενοφόρο) μακριά από το πλησιέστερο Νοσοκομείο και χωρίς την παρουσία επιμελητών στις προαναφερθείσες εφημερίες.Επιπλέον έμεινε ορφανή η 2η θέση και ήμουν μόνη μου επί 10 μήνες. Δεν μπορούσα να αργήσω ούτε 5', πέφταν να με φάνε. Επιπλέον δεχόμουν και αρκετά επείγοντα στο ιατρείο,δεν ήταν μόνο συνταγογράφηση.

Οι εφημερίες ήταν εφιάλτης, γιατί ξαφνικά από 8 μείναμε τρεις και πέσαν όλα στην καμπούρα μας.Εφημερεύαμε μέρα παρά μέρα ολομόναχοι,με το άγχος της διακομιδής λόγω απόστασης από το νοσοκομείο.Πόσοι μας μείναν στα μισά του δρόμου, αφήστε το.Δεν είχαμε κανένα να μας πει τι να κάνουμε, παρά μόνο τους πιο παλιούς συναδέλφους που είχαν μάθει 5 τυφλοσούρτηδες και αυτούς τους είχαμε για λίγο.

Παρόλα αυτά έμαθα να είμαι στην τσίτα, να μην κολλάω μπροστά σε τίποτα και πόσο σκληρή είναι η real life. Δεν περίμενα να ακούσω ευχαριστώ και δεν άκουσα και πολλά, άλλωστε. Αγνωμοσύνη φουλ.Είδα τι θα πει να σε θεωρούν υπηρέτριά τους επειδή σε πληρώνουν και το κέντρο υγείας τσιφλίκι τους-δικό τους μαγαζί.Κάθε φορά που ήθελαν το μοναδικό ασθενοφόρο για ψύλλου πήδημα επικαλούντο το Διευθυντή του ΚΥ που είχε και πολιτική θέση και εκείνος ξελάσπωνε. Εμείς πίσω ακάλυπτοι χωρίς ασθενοφόρο, κάναμε την προσευχή μας να μη σκάσει τροχαίο ή κάνα έμφραγμα.

Ποιον θα λιντσάρανε οι συγγενείς; εμάς φυσικά!

Συμπέρασμα:Όποιος νομίζει ότι έχει τα κότσια και επιπλέον έχει ανάγκη τα λεφτά, ας το κάνει. Είναι καλή εμπειρία και καλό πέσιμο από τα αραιοκατοικημένα σύννεφα!

Δεν καταλαβαινω γιατι ολα οσα γραφεις πιο πανω ειναι μια καλη εμπειρια.

Εμενα που τα εζησα τους πρωτους εξι-εφτα μηνες του αγροτικου-

+ οτι τις 7-8 απο τις 10 εφημεριες εφημερευαμε εντελως μονοι (Ασθενοφορο;;; ΧΑ ) με κινδυνο να μας φαει λαχανο κανας ναρκομαν

(Πηγε ενας να φαει λαχανο εναν αλλο συναδελφο με λοστο αλλα ευτυχως μολις ειχαν βαλει -την προηγουμενη - σεκιουριτα, μετα απο πολυ βρισιδι με τον διοικητη και πολλες απειλες απο τις νοσηλευτριες και σωθηκε το παλικαρι) +καλυψη δυο κενων διπλανων αγροτικων -

μου φαινονται σαν μακρινος εφιαλτης που προτιμω να ξεχασω.

Οσο για πληροφοριες ...

2θεσιο Αγροτικο με 4-5 εφημεριες 15 λεπτα απο το νοσοκομειο σκεφτεστε τιποτα καλυτερο;

Μετα ηρθε η αποχωρηση 1 αγροτικου Λογο ειδικοτητας ...

Μετα ηρθε μια προσφυγη που παγωσε τα αγροτικα...

Μετα μια αγροτικος πηρε παραταση+κανονικη αδεια ....

Μετα ενα βυσμα πηγε διακοπες Ιουλιο Αυγουστο....

Μετα επεσαν κατι συνταξιοδοτησεις αποσπασεις ανναρωτικες στο μονιμο προσωπικο -ιατρικο και νοσηλευτικο...

Και μειναμε Θρι εντ δε Κουκος μπαντ να σωσουμε την κατασταση κανα πενταμηνο μεχρι να αριβαρει σκαντζα βαρδια

Και απο ό'τι ακουω απο τους συναδελφους μετα αποενα διαλειμα 3-4 μηνων η κατασταση επανηθε στα ιδια #$%#@^&%$#@!!!

Αυτα στο Θεμα πως περασες στο αγροτικο Μπαμπα

Υ.Γ Παρολα αυτα επιμενω αν δεν μπορεις να το αποφυγεις απολαυσε το γιατι οντως για τους μετα το 94-95

παραμενει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υ.Γ Παρολα αυτα επιμενω αν δεν μπορεις να το αποφυγεις απολαυσε το γιατι οντως για τους μετα το 94-95

παραμενει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ

Τείνω να διαφωνήσω. Προς το παρόν παραμένει υποχρεωτικό για πρόσληψη στο ΕΣΥ και ΜΟΝΟΝ εκεί.

Δεν ξέρω αν σε 10 χρόνια θα συνεχίσει να είναι υποχρεωτικό......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν καταλαβαινω γιατι ολα οσα γραφεις πιο πανω ειναι μια καλη εμπειρια.

Εμενα που τα εζησα τους πρωτους εξι-εφτα μηνες του αγροτικου-

+ οτι τις 7-8 απο τις 10 εφημεριες εφημερευαμε εντελως μονοι (Ασθενοφορο;;; ΧΑ ) με κινδυνο να μας φαει λαχανο κανας ναρκομαν

(Πηγε ενας να φαει λαχανο εναν αλλο συναδελφο με λοστο αλλα ευτυχως μολις ειχαν βαλει -την προηγουμενη - σεκιουριτα, μετα απο πολυ βρισιδι με τον διοικητη και πολλες απειλες απο τις νοσηλευτριες και σωθηκε το παλικαρι) +καλυψη δυο κενων διπλανων αγροτικων -

μου φαινονται σαν μακρινος εφιαλτης που προτιμω να ξεχασω.

Οσο για πληροφοριες ...

2θεσιο Αγροτικο με 4-5 εφημεριες 15 λεπτα απο το νοσοκομειο σκεφτεστε τιποτα καλυτερο;

Μετα ηρθε η αποχωρηση 1 αγροτικου Λογο ειδικοτητας ...

Μετα ηρθε μια προσφυγη που παγωσε τα αγροτικα...

Μετα μια αγροτικος πηρε παραταση+κανονικη αδεια ....

Μετα ενα βυσμα πηγε διακοπες Ιουλιο Αυγουστο....

Μετα επεσαν κατι συνταξιοδοτησεις αποσπασεις ανναρωτικες στο μονιμο προσωπικο -ιατρικο και νοσηλευτικο...

Και μειναμε Θρι εντ δε Κουκος μπαντ να σωσουμε την κατασταση κανα πενταμηνο μεχρι να αριβαρει σκαντζα βαρδια

Και απο ό'τι ακουω απο τους συναδελφους μετα αποενα διαλειμα 3-4 μηνων η κατασταση επανηθε στα ιδια #$%#@^&%$#@!!!

Αυτα στο Θεμα πως περασες στο αγροτικο Μπαμπα

Υ.Γ Παρολα αυτα επιμενω αν δεν μπορεις να το αποφυγεις απολαυσε το γιατι οντως για τους μετα το 94-95

παραμενει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ

Απ'ότι βλέπω πάνω κάτω τα ίδια έχεις περάσει κι εσύ!Κάναμε κι οι δυο αγροτικό στη φάση με την προσφυγή.Εκτός από τον σεκιουριτά.Εμείς ούτε στο όνειρό μας.Ένα νυχτερινό τηλεφωνητή είχαμε που την έκανε Λούης όταν έβλεπε πρεζόνι και μας άφηνε 2 γυναίκες να βγάλουμε το φίδι από την τρύπα.Κι εμείς μείναμε χριστουγεννιάτικα χωρίς ασθενοφόρο.

Και τώρα έρχομαι στην απορία σου.Γιατί τη θεωρώ επικοδομητική εμπειρία;

Εξαρτάται πώς το παίρνει κανείς.Οι κατραπακιές βγαίνουν σε καλό όταν μας κάνουν πιο δυνατούς,πιο έμπειρους,πιο έτοιμους να αντιμετωπίσουμε καταστάσεις και να μην το βάζουμε κάτω μπροστά στις όποιες αντιξοότητες. Στη θεωρία όλοι ξέρουμε ότι ο κόσμος δεν είναι αγγελικά πλασμένος,καμιά φορά όμως για να το εμπεδώσουμε και να θωρακιστούμε μπροστά στις δυσκολίες,πρέπει να το ζήσουμε και στην πράξη.

Όσο κλισέ κι αν ακούγεται,το αγροτικό με έκανε πιο δυνατή,πιο έτοιμη,πιο υπεύθυνη,πιο προσεχτική και πιστεύω ότι μου έδωσε καλά εφόδια για το μέλλον. Καθώς και μερικούς φίλους-συμπολεμιστές, B) με τους οποίους πιστεύω ότι θα κρατήσω επικοινωνία και μετά από χρόνια.

Α,ναι και μια παραπάνω πληροφορία: τα Π.Ι. συνήθως έχουν πιο καλά λεφτά από τις θέσεις σε Κ.Υ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απ'ότι βλέπω πάνω κάτω τα ίδια έχεις περάσει κι εσύ!Κάναμε κι οι δυο αγροτικό στη φάση με την προσφυγή.Εκτός από τον σεκιουριτά.Εμείς ούτε στο όνειρό μας.Ένα νυχτερινό τηλεφωνητή είχαμε που την έκανε Λούης όταν έβλεπε πρεζόνι και μας άφηνε 2 γυναίκες να βγάλουμε το φίδι από την τρύπα.Κι εμείς μείναμε χριστουγεννιάτικα χωρίς ασθενοφόρο.

Και τώρα έρχομαι στην απορία σου.Γιατί τη θεωρώ επικοδομητική εμπειρία;

Εξαρτάται πώς το παίρνει κανείς.Οι κατραπακιές βγαίνουν σε καλό όταν μας κάνουν πιο δυνατούς,πιο έμπειρους,πιο έτοιμους να αντιμετωπίσουμε καταστάσεις και να μην το βάζουμε κάτω μπροστά στις όποιες αντιξοότητες. Στη θεωρία όλοι ξέρουμε ότι ο κόσμος δεν είναι αγγελικά πλασμένος,καμιά φορά όμως για να το εμπεδώσουμε και να θωρακιστούμε μπροστά στις δυσκολίες,πρέπει να το ζήσουμε και στην πράξη.

Όσο κλισέ κι αν ακούγεται,το αγροτικό με έκανε πιο δυνατή,πιο έτοιμη,πιο υπεύθυνη,πιο προσεχτική και πιστεύω ότι μου έδωσε καλά εφόδια για το μέλλον. Καθώς και μερικούς φίλους-συμπολεμιστές, B) με τους οποίους πιστεύω ότι θα κρατήσω επικοινωνία και μετά από χρόνια.

Α,ναι και μια παραπάνω πληροφορία: τα Π.Ι. συνήθως έχουν πιο καλά λεφτά από τις θέσεις σε Κ.Υ.

κατ' αρχην και για να μην μπουμε σε αχρηστη αντιπαραθεση να ξεκαθαρισω οτι ειμαι συμφωνος με την τελευταια διατυπωση σου. ΚΑΙ επικοδομητική ειναι και χρησιμη εμπειρία.

Τωρα οταν λεω εφημερια μονοι εννοω ΜΟΝΟΙ γιατι και δυο γυναικες ειναι καλυτερα απο μια,

ή εναν αντρα. (1 αγροτικος ανα εφημερια και 4 απο τους 5 ειδικους να εφημερευουν απο το κρεβατι τους).

Οσο για το ασθενοφορο ...

απλα δεν υπηρχε γιατι ο @#$@#$&*%!!!! διευθυντης το θεωρουσε λεει περιττο με αποτελεσμα μια διακομιδη 15 - 20 λεπτων να παιρνει 1 και ωρα μαζι με τις συνεννοησεις με το ΕΚΑΒ .

Α και αν επρεπε να το συνοδευσεις επρεπε να πας απο πισω (αν ερχοταν ο ειδικος να καλυψει το ΚΥ)

με το δικο σου αυτοκινητο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μια φορα που εκατσε ενα δυσκολο πνευμονικο και δεν ειχα το αυτοκινητο πηγα με το ασθενοφορο και με γυρισε ενας συγγενης του ασθενους απο το νοσοκομειο. Οταν γυρισα βρηκα τον διευθυντη αγουροξυπνημενο να γκρινιαζει γιατι λεει αφησα το ΚΥ ακαλυπτο -ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ-

Τελος παντων, τουλαχιστον τα νεα παιδια (οι καινουργιοι Γ.Ι) που αναλαμβανουν θεσεις στα ΚΥ ειναι πραγματικοι επιστημονες με ορεξη και γνωσεις (οι περισσοτεροι ) και ισως κατι αλλαξει στο μελλον.

Οχι για τους αγροτικους, ετσι κι αλλιως μαλλον θα καταργηθει ο θεσμος, αλλα για την περιθαλψη γενικοτερα ιδιως στην επαρχια που βρισκεται πολυ πισω

<<Α,ναι και μια παραπάνω πληροφορία: τα Π.Ι. συνήθως έχουν πιο καλά λεφτά από τις θέσεις σε Κ.Υ>>.

αυτο ειναι εντελως λαθος τα ιδια παιρναμε ολοι και οσοι ημασταν σε Π.Ι και οι συναδελφοι στο Κ.Υ

αυτο που διεφερε ηταν κυριως το ωραριο στο ΚΥ δεν γλιτωνεις το 9-2 5νθημερο στα περισσοτερα Π.Ι το ωραριο καθοριζεται εθιμικω δικαιω στο δικο μου πχ ηταν 9-12 ή 13 4ημερο (μια τεταρτη ή μια παρασκευη εναλλαξ ελευθερη-δηλ αν δεν καθοταν εφημερια δυο τριημερα το μηνα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΑΙ επικοδομητική ειναι και χρησιμη εμπειρία.

Τωρα οταν λεω εφημερια μονοι εννοω ΜΟΝΟΙ γιατι και δυο γυναικες ειναι καλυτερα απο μια,

ή εναν αντρα. (1 αγροτικος ανα εφημερια και 4 απο τους 5 ειδικους να εφημερευουν απο το κρεβατι τους).

Μια φορα που εκατσε ενα δυσκολο πνευμονικο και δεν ειχα το αυτοκινητο πηγα με το ασθενοφορο και με γυρισε ενας συγγενης του ασθενους απο το νοσοκομειο. Οταν γυρισα βρηκα τον διευθυντη αγουροξυπνημενο να γκρινιαζει γιατι λεει αφησα το ΚΥ ακαλυπτο -ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ-

<<Α,ναι και μια παραπάνω πληροφορία: τα Π.Ι. συνήθως έχουν πιο καλά λεφτά από τις θέσεις σε Κ.Υ>>.

αυτο ειναι εντελως λαθος τα ιδια παιρναμε ολοι και οσοι ημασταν σε Π.Ι και οι συναδελφοι στο Κ.Υ

αυτο που διεφερε ηταν κυριως το ωραριο στο ΚΥ δεν γλιτωνεις το 9-2 5νθημερο στα περισσοτερα Π.Ι το ωραριο καθοριζεται εθιμικω δικαιω στο δικο μου πχ ηταν 9-12 ή 13 4ημερο (μια τεταρτη ή μια παρασκευη εναλλαξ ελευθερη-δηλ αν δεν καθοταν εφημερια δυο τριημερα το μηνα

Δεν υπάρχει λόγος να έρθουμε σε αντιπαράθεση. Δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε.Αντίθετα, έχουμε κοινά βιώματα, στο ίδιο...πεδίο μάχης! :wacko:

Η δεύτερη γυναίκα ήταν η νοσηλεύτρια.Ευτυχώς είχαμε νυχτερινή βάρδια πάντα, σε αντίθεση με παλιότερους που μέναν εντελώς μόνοι να ασκήσουν και τη νοσηλευτική μαζί με την ιατρική. Συμφωνώ και καταλαβαίνω όσα λες παραπάνω. Σχετικά με τα ωράριο έχεις επίσης δίκιο στα Π.Ι. είναι πιο ελαστικό,ακόμα κι αν δεν έχεις μέρα της βδομάδας κενή.

Στο Π.Ι. έχεις το λαδάκι σου,τα ρόδια,τα λεμόνια σου κι άλλα καλούδια που φέρνει ο κόσμος για να σε ευχαριστήσει.Επίσης σε μερικά Π.Ι. ο κόσμος είναι συνηθισμένος να αφήνει κανένα τάληρο καθώς φεύγει,όσο και να τον κυνηγάς για να του το δώσεις πίσω.Αυτό συνήθως δε συμβαίνει στα Κ.Υ.Στο δικό μου Π.Ι. δεν το είχαν αυτό το συνήθειο,αλλά στο άλλο Π.Ι. της περιοχής γινόταν κατά κόρον. Δεν το επικροτώ και δεν είναι σωστό να μαθαίνει ο κόσμος έτσι κι ούτε ο νέος αγροτικός πρέπει να δέχεται παγιωμένες καταστάσεις, εφόσον δεν συνάδουν με τις αρχές του.

Ξέρω άτομο που έβγαλε αυτοκίνητο και βάλε από αυτό το χαρτζιλίκωμα,καθώς και τις επισκέψεις στο σπίτι, οι οποίες είναι παράνομες εφόσον είναι κανείς εκτός ωραρίου εργασίας και δε συντρέχει κάτι το επείγον.

Προσοχή!Πριν αρχίσετε αγροτικό μάθετε τις υποχρεώσεις και τα δικαιώματά σας πολύ καλά, ώστε να μην μπορεί κανείς να σας εκμεταλλευτεί και κυρίως να μην μπλέξετε, κάνοντας πουχου ιατρικές πράξεις που δε σας επιτρέπει ο νόμος,παρά μόνο αν είστε ειδικευμένοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια ερώτηση αν και λίγο emofftopic. Είναι υποχρεωτικό να εφημερεύεις όταν κάνεις αγροτικό(πες κάποιος δεν θέλει βρε αδερφέ!! ή είναι μητέρα με παιδί κτλ); Διευκρινίζω στο αγροτικό και όχι στη 3μηνη εκπαιδευση. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωμη μου :

Οποιος θελει ησυχο αγροτικο, μονοθεσιο Π.Ι

Οποιος θελει πολλη δουλεια,βρισιδια,καντηλια,αγχος, ΑΛΛΑ και καλυτερη εμπειρια τοτε Κ.Υ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ρωτήσω κάτι άσχετο με το θέμα;

Είναι καλύτερα να δηλώσει κάποιος 2θέσιο αγροτικό και γιατί;

Σε καλύπτει ο άλλος και παίρνεις άγραφη άδεια πιο εύκολα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.