Jump to content

H εικόνα των νέων ιατρών


tsakalos

Recommended Posts

Είδα σε αντ1 και mega εκατοντάδες άτομα μπροστά από τη νομαρχία Θεσσαλονίκης, σε μια τραγική εικόνα, τριτοκοσμική, σε σκαμνάκια, υπνόσακους, με πεταμένα μπουκάλια και σκουπίδια παντού, ακόμη και κάποιους που τους πήρε ο ύπνος καθιστούς στα σκαλάκια της νομαρχίας. ΟΙ ΝΕΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ!!!! Οι μεν πήραν τα δικατσοχαρτα Κυριακή, οι δε ορκίστηκαν Κυριακή! Τα ματ τους επιτηρούν για να μην πλακωθούν! Το mega είχε τίτλο ''για οφθαλμολογία ο πρώτος το 2018''.

Το ποιο αστείο είναι ότι οι περισσότεροι από αυτούς, που ξεφτιλίζονται κατ αυτό τον τρόπο, δεν θέλουν τις εξετάσεις για ειδικότητα. ΑΘΑΝΑΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ!! emeleos:withstupid::splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Last Reply

emarup

Όπως έχω ξαναγράψει οι εξετάσεις είναι θέμα χρόνου. Η άποψη μου αυτή δεν οφείλεται σε "εσωτερική πληροφόρηση" αλλά στο ότι αυτό λέει η απλή λογική. Και μάλιστα η μέρα που οι φοιτητές με καταλήψεις θα διεκδικήσουν τις εξετάσεις για ειδικότητα δεν είναι μακριά. Δείξτε λοιπόν λίγη πίστη απλά η κατάσταση δεν έχει φτάσει σε τόσο οριακό σημείο όπως φαίνεται. Μια πίστωση χρόνου 2 ετών είναι υπεραρκετή κατά την γνώμη μου. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πόσο πιο χαμηλά κε Γιαννόπουλε;

Κρίμα που δεν έχω πρόσβαση σε ελληνικό κανάλι να θαυμάσω τα χάλια.

Γιατί όμως φταίει ο Γιαννόπουλος; Αν ήμουν στη θέση του θα έκανα πως δεν καταλαβαίνω. Χαζός είναι να μπλέξει μαζί μας και να καταλήξει σαν την Μαριέττα; Μήπως έχετε ξεχάσει το πάγιο αίτημα όλων των καταλήψεων εδώ και δεκαετίες πλέον;

Αναρωτιέμαι όμως, με τι κουράγιο διαβάζουν τα παιδιά που μπήκαν στο έκτο ή είναι στο πτυχίο ξέροντας ότι αύριο γράφονται ένα-δυο χιλιάδες άτομα στις λίστες.

Είναι τραγικό αυτό που γίνεται και όσοι νομίζουν ότι το πρόβλημα είναι μόνο στις λίστες βλέπουν πολύ, μα πολύ κοντά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 από δω, 2 από κει, την τελείωσες την ειδικότητα έξω :)

Ναι σε αυτό έχετε δίκιο. Το ότι θα μπούν δεν θα πει ότι 8α υπάρξει άμεση "ανακούφιση". Τα έχουμε ξαναγράψει αυτά άλλωστε, έτσι δεν είναι; :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

40 άτομα από τις 11μίση έξω από την νομαρχία Ιωαννίνων. Για μόνο 2 νοσοκομεία με 3 παθολογικές κλινικές και 2 χειρουργικές... Είδατε κατάντια; μας βάζουν και τσακωνόμαστε μεταξύ μας, ενώ αυτοί φταίνε (και δν θα καλύπτονται και οι εφημερίες) που δεν ανοίγουν τις θέσεις που μας χρωστάνε...

Κατάντια δικιά τους και δικιά μας που τολμάμε και σκεφτόμαστε τις εξετάσεις με τόσες κλειστές θέσεις που επίτηδες δεν τις ανοίγουν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πιστεύω πως θα συμφωνήσετε ότι από αυτό εδώ το βήμα πρέπει να δώσουμε συγχαρητήρια στην ελληνική κυβέρνηση- και ΔΕΝ κάνω πλάκα.

Προσωπικά ετοιμάζω συγχαρητήρια επιστολή που θα αποστείλω αύριο το πρωί ευχαριστώντας τον κο Καραμανλή προσωπικά για τις θεαματικές καινοτομίες, αλλαγές ριζοσπαστικές σε ευρωπαϊκό, what dah hell σε παγκόσμιο επίπεδο.

Θα είναι λιτή και θα έχει ως εξής:

Αξιότιμε κύριε Πρωθυπουργέ

Από τα βάθη της καρδιάς μου, θα ήθελα να σας συγχαρώ για τις τομές στις οποίες έχετε προβεί στη δημόσια διοίκηση. Τα πρώτα αποτελέσματα είναι ήδη ορατά στον πολίτη και κάνουν την καθημερινότητά του, για την οποία τόσο πολεμήσατε προεκλογικά, πιο εύκολη. Πιο ανώδυνη. Πιο αξιοπρεπή.

Σας ευχαριστώ λοιπόν θερμά για το γεγονός ότι μπορώ πλέον να υπερηφανεύομαι στους λοιπούς ευρωπαίους συμπολίτες μου ότι η Ελλάδα είναι η μόνη χώρα παγκοσμίως που οι δημόσιες υπηρεσίες εξυπηρετούν το κοινό και Κυριακή, ώστε να μπορούν να γίνονται με τρόπο απερίσπαστο και πολιτισμένο οι συναλλαγές του κοινού 7 ημέρες την εβδομάδα πλέον.

Με συγκίνηση και πεταρίσματα καρδίας,

Sovereign

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Sovereign ξερεις που εχει γραμμενα τα προβληματα τα δικα σου και τα δικα μου ο καραμανλακος;!ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ! ΠΟΙΟ ΠΟΛΥ ΤΟΝ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΟ ΨΑΡΙ ΣΤΗ ΡΑΦΗΝΑ ΑΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΦΡΕΣΚΟ ΠΑΡΑ Η ΑΝΕΡΓΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣΤΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΜΑΣ....

ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΔΕΞΙΑ!ΚΑΝΕΙΣ ΝΟΗΜΩΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΨΗΦΙΣΕΙ ΔΕΞΙΑ!

ΜΑΡΙΕΤΤΑ ΕΒΑΛΕΣ 1000 ΑΠΟΦΟΙΤΟΥΣ ΙΑΤΡΙΚΩΝ ΣΧΟΛΩΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΕΨΗ ΜΕ ΕΠΙΠΟΛΑΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΜΙΚΡΟΠΟΛΙΤΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ.ΝΑ ΜΗ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΟΜΑΡΧΙΕΣ ΚΑΙ ΔΟΑΤΑΠ ΠΟΥ ΑΦΗΣΑΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΑΙΣΧΟΣ ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΠΡΟΒΛΕΦΘΕΙ ΜΕ ΑΠΛΑ ΜΕΤΡΑ...

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΔΩ ΠΡΥΤΑΝΕΙΣ ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΝ ΤΑ ΦΟΥΜΑΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΧΡΩΣΤΟΥΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΥΤΑΝΙΚΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΠΟΥ ΕΓΛΥΦΑΝ ΤΟΤΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΧΡΕΟΣ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΟΥΝ ΣΗΜΕΡΑ(βλ. εκλεκτορες φοιτητες).ΛΙΓΗ ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΕΒΛΑΠΤΕ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΔΕΞΙΑ!ΚΑΝΕΙΣ ΝΟΗΜΩΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΨΗΦΙΣΕΙ ΔΕΞΙΑ!

Αρχισαμε παλιιι... Ρε ξεκολληστε επιτελους... Γι αυτο δε θα παμε ποτε μπροστα. Γιατι μονο το ΠΑΣΟΚ σας σκεφτεστε και ποτε θα ξαναγινετε εξουσια για να βολευτειτε παλι... emeleos

emnuke

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν νομίζω οτι θα μας βοηθήσει να μαλώνουμε μεταξύ μας για πολίτικα θεματα τώρα γιατί άμεσσα δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα.Πρέπει να βρούμεμια λύση και να είμαστε ενωμένοι..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα βαλουν εξετασεις. Εφτασε ο κομπος στο χτενι. Δεν παει αλλο.

Μας έχουν δείξει σε όλες τις πρωινές ενημερωτικές εκπομπές... τον εξευτελισμό και την κατάντια μας... emno

Και βγήκε ο Γιαννόπουλος και είπε το εξής "η μόνη λύση είναι να μπουν εξετάσεις για την ειδικότητα". Τα συμπεράσματα δικά σας. (τουλάχιστον αυτός έδωσε κάποια απάντηση, η Μαριέτα δεν τους σήκωνε καν το τηλέφωνο! :P)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μας έχουν δείξει σε όλες τις πρωινές ενημερωτικές εκπομπές... τον εξευτελισμό και την κατάντια μας... emno

Και βγήκε ο Γιαννόπουλος και είπε το εξής "η μόνη λύση είναι να μπουν εξετάσεις για την ειδικότητα". Τα συμπεράσματα δικά σας. (τουλάχιστον αυτός έδωσε κάποια απάντηση, η Μαριέτα δεν τους σήκωνε καν το τηλέφωνο! :P)

ΕΠΕΙΔΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΦΑΝΗΣ Η...ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΩΝ ΜΕΣΩΝ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΓΙΑ ΠΡΟΩΘΗΣΗ...ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ?ΟΤΙ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ???ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.ΕΓΓΥΗΜΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΙΣΩΣ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΩΝ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ!!!ΟΠΟΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ...ΔΙΑΒΑΣΜΑ,ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΤΑ..ΓΝΩΣΤΑ.

ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ,ΑΝ ΕΠΙΛΕΓΕΤΑΙ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΝΑ ΚΛΙΝΙΚΗ,ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ,Ο ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟΣ.

ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΓΙΝΑΜΕ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΕΥΣΟΥΝ ΣΕ ΑΝΑΚΑΤΑΝΟΜΗ ΤΗΣ ΛΙΣΤΑΣ.ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ ΠΑΙΔΙΑ!!!

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΝΕΕΣ ΘΕΣΕΙΣ,ΟΙ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΛΗΡΕΙΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΜΕΙΩΘΟΥΝ ΟΙ ΕΞΑΓΩΓΕΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΚΑΙ ΟΙ ΕΙΣΑΓΩΓΕΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ...

ΣΚΟΠΙΜΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΝΑΦΕΙΑ ΜΕΤΑΞΥ ΑΡΙΘΜΟΥ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ ΚΑΙ ΘΕΣΕΩΝ ΕΙΔΙΚΕΥΣΗΣ.ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΣΤΑ ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΑ ΕΤΗ.. ΟΤΑΝ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΥΣ ΘΑΛΑΜΟΥΣ ΤΙ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ?ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΝΑΛΟΓΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΕΥΣΗ.

ΝΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΕΙ Η ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΝΕΩΝ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ.

ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΟΠΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΩΣΑΝ ΤΑ ΑΓΡΟΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΑΝ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ,ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΠΡΟΩΘΗΘΟΥΝ ΟΙ ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΝΤΕΣ ΝΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΕΙ Η ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ.ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΣΤΟΥΣ ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΟ?

ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΠΙΑ?

ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΣΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΤΩΡΑ.... emeleosemeleosemeleosemeleosemeleosemeleosemeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΣΤΟΥΣ ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΟ?

Για πόσο ακόμα θα το έχουνε κλειστό νομίζεις; Αφού συζητάνε για πλήρη απελευθέρωση...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΣΤΟΥΣ ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΟ?

Για πόσο ακόμα θα το έχουνε κλειστό νομίζεις; Αφού συζητάνε για πλήρη απελευθέρωση...

ΟΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ Η ΔΥΣΑΡΕΣΚΕΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ.ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ¨ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ¨ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΤΟΥ ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΥ,ΩΣΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΘΕΣΗ ΣΕ ΝΕΟΤΕΡΟΥΣ.ΤΟ ΩΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ,ΟΜΩΣ ΤΕΤΟΙΟΣ ΧΑΜΟΣ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΔΕΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΘΗΚΕ.

ΕΙΜΑΣΤΕ ΙΣΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΟΣΟΥΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Η ΧΩΡΑ,ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ,ΚΑΤΑΝΕΜΗΜΕΝΟΙ ΛΑΘΟΣ.

ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ,ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΚΙ ΕΚΕΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΛΥΣΗ.

ΛΕΙΠΟΥΝ ΙΣΩΣ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

sovereign θες μηπως υποστηρικτες? ειμαι μεσα!! και οχι μονο στον πρωθυπουργο αλλα και οπου αλλου θες, μεχρι και σε λογοτεχνικο διαγωνισμο το στελνωωωω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Sovereign ξερεις που εχει γραμμενα τα προβληματα τα δικα σου και τα δικα μου ο καραμανλακος;!ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ! ΠΟΙΟ ΠΟΛΥ ΤΟΝ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΟ ΨΑΡΙ ΣΤΗ ΡΑΦΗΝΑ ΑΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΦΡΕΣΚΟ ΠΑΡΑ Η ΑΝΕΡΓΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣΤΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΜΑΣ....

ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΔΕΞΙΑ!ΚΑΝΕΙΣ ΝΟΗΜΩΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΨΗΦΙΣΕΙ ΔΕΞΙΑ!

ΜΑΡΙΕΤΤΑ ΕΒΑΛΕΣ 1000 ΑΠΟΦΟΙΤΟΥΣ ΙΑΤΡΙΚΩΝ ΣΧΟΛΩΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΕΨΗ ΜΕ ΕΠΙΠΟΛΑΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΜΙΚΡΟΠΟΛΙΤΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ.ΝΑ ΜΗ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΟΜΑΡΧΙΕΣ ΚΑΙ ΔΟΑΤΑΠ ΠΟΥ ΑΦΗΣΑΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΑΙΣΧΟΣ ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΠΡΟΒΛΕΦΘΕΙ ΜΕ ΑΠΛΑ ΜΕΤΡΑ...

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΔΩ ΠΡΥΤΑΝΕΙΣ ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΝ ΤΑ ΦΟΥΜΑΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΧΡΩΣΤΟΥΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΥΤΑΝΙΚΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΠΟΥ ΕΓΛΥΦΑΝ ΤΟΤΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΧΡΕΟΣ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΟΥΝ ΣΗΜΕΡΑ(βλ. εκλεκτορες φοιτητες).ΛΙΓΗ ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΕΒΛΑΠΤΕ

Δε ξέρω αν εννοείς "δεξιά" τη Νέα Δημοκρατία και δεν ξέρω και πόσο χρονών είσαι. Την ίδια λέξη χρησιμοποιούν και οι παππούδες μου. Ο ένας είναι αριστερός και ο άλλος δεξιός... κάτι που μας γυρνά χρόνια πίσω.

Παραδέχτηκα τον Γιώργο Παπανδρέου κάποια στιγμή όταν είπε δε θέλει να χρησιμοποιεί τη λέξη "δεξιά" και να γυρίζει στο παρελθόν.Το τήρησε για κάποιο καιρό και μετά μη έχοντας άλλο τρόπο να πείσει τον κόσμο άρχισε να το λέει σχεδόν σε κάθε φράση του!

Η Ελλάδα και η σημερινή κυβέρνηση αυτή τη στιγμή αντιμετωπίζει όλα όσα άφησε για χρόνια η προηγούμενη κυβέρνηση χωρίς να τα αντιμετωπίσει και χωρίς να δώσει λύσεις.

Όλοι αυτοί που σήμερα βρισκοταν έξω από τις νομαρχίες εκτός από τους δικούς μας φυσικά ,έφυγαν για σπουδές στο εξωτερικό όταν ήταν κυβέρνηση το ΠΑΣΟΚ που σημαίνει σχολικός προσανατολισμός μηδέν!

Το όνειρο κάθε ελληνικής οικογένειας ήταν και είναι να έχει στην οικογένεια του έναν ιατρό για να τον προσέξει καλύτερα όταν πάθει κάτι και να μη χρειαστεί να πρέπει να δώσει φακελάκι. Αυτό εξηγεί τη γνώμη της μεγαλύτερης μερίδας των συμπολιτών μας για εμάς.

Όλοι αυτοί που έφυγαν τότε έφυγαν γιατί ήξεραν με τα τότε δεδομένα ότι θα γυρίσουν στην Ελλάδα και θα μπορέσουν να κάνουν ειδικότητα και να εργαστούν εδώ. Η στιγμή αυτή θα έφτανε σήμερα ή αύριο με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Και εννοώ με την τράπεζα ερωτήσεων ή με την είσοδο των χωρών στην ΕΕ. Έφτασε σήμερα και όχι το 2007.

Ερχόμαστε λοιπόν στο σήμερα και βλέπουμε εκατοντάδες ιατρούς να περιμένουν έξω από τη νομαρχία για να δηλώσουν ειδικότητα.

Και σας ρωτώ πόσοι από αυτούς θέλουν εξετάσεις για ειδικότητα;

Και αν υποθέσουμε ότι οι δικατσάδες δε θέλουν γιατί εμείς λέμε όχι;

Γιατί ο ΣΦΙΑ δίνει ψήφισμα κατά των εξετάσεων;

Και τέλος γιατί όλοι οι φοιτητές αντιδρούν σε όλα σχεδόν τα νέα μέτρα της Γιαννάκου που τα περισσότερα από αυτά είναι για το καλό της παιδείας και της εκπαίδευσής μας;

Κατά τη γνώμη μου μια απάντηση υπάρχει μόνο.

Γιατί πίσω από όλα κρύβονται πολιτικές σκοπιμότητες από την α, τη β και τη γ πολιτική παράταξη.

Και αυτό το βλέπουμε καθημερινά!

Γιατί δεν είναι δυνατόν να βλέπουμε τους δασκάλους να ζητούν 1400 ευρώ τη στιγμή που ο βασικός μισθός σε άλλα επαγγέλματα του δημοσίου είναι γύρω στα 600 ευρώ.

Γιατί δεν είναι δυνατόν να μιλάει η αντιπολίτευση για καλύτερη ζωή τη στιγμή που άφησε τα πάντα στο έλεος του θεού και για να πας να κάνεις το οτιδήποτε, μέχρι και την κηδεία σου να πρέπει να δώσεις το γνωστό σε όλους μας φακελάκι.

Γιατί δεν είναι δυνατόν να ζήσουμε τόσοι ιατροί στην Ελλάδα ότι και να γίνει και να μη πατήσει ο ένας πάνω στον άλλον για να πετύχει εκείνο που θέλει.

Και τέλος γιατί αν μείνουμε στο δεξιός ,αριστερός και κεντρώος εμάς τους ίδιους θα βλάψει και κανέναν άλλον!

Ήθελα να κάνω τη διαμαρτυρία σε αυτές τις εκλογές για την κατάσταση του Έλληνα ιατρού ρίχνοντας λευκό και γράφοντας πάνω 2-3 αράδες εξηγώντας το γιατί.

Επειδή όμως βλέπω ότι ακόμη και εδώ, μεταξύ μας , μετά τη σημερινή κατάσταση στις νομαρχίες που ήταν πραγματικά αποκρουστική αλλά αληθινή, μερικοί κάνουν πολιτική δίχως όρια, αποφάσισα πως δε θα το κάνω γιατί πολύ απλά δε θέλω να εξυπηρετήσω συμφέροντα τρίτων και όχι τα δικά μου.

Έτσι ας δηλώσουν όλοι ειδικότητα αύριο, να φτάσουν οι αναμονές το 2050 και να αναγκαστούν και οι δικοί μας που δεν έχουν αποφοιτήσει ακόμη να δεχτούν κάτι που είναι αναγκαίο.

Τις εξετάσεις για ειδικότητα που θα τις δίνουν όλοι και όποιος τις περνά θα ξεκινάει αύριο και όποιος όχι θα ξεκινάει το 2050.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ,ΑΝ ΕΠΙΛΕΓΕΤΑΙ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΝΑ ΚΛΙΝΙΚΗ,ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ,Ο ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟΣ.

ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΓΙΝΑΜΕ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΕΥΣΟΥΝ ΣΕ ΑΝΑΚΑΤΑΝΟΜΗ ΤΗΣ ΛΙΣΤΑΣ.ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ ΠΑΙΔΙΑ!!!

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΝΕΕΣ ΘΕΣΕΙΣ,ΟΙ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΛΗΡΕΙΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΜΕΙΩΘΟΥΝ ΟΙ ΕΞΑΓΩΓΕΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΚΑΙ ΟΙ ΕΙΣΑΓΩΓΕΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ...

Πώς μπορεις να εμποδισεις καποιον που θελει ή που θελουν να σπουδασει Ιατρικη ακόμα και στην ΡουμανοΒουλγαρια να μην το κάνει. Το θεμα δεν ειναι να σταματησει το εμποριο φοιτητών, ούτε να σταματήσει το εμποριο γιατρων..

Χρηματα προφανως δεν υπαρχουν για να ανοιξουν νεες θεσεις. Και στο κατω κατω γιατί να ανοιξουν νεες θεσεις σε εναν νοσοκομειο που εχει περιορισμενο αριθμο κλινων ή σταθερή ροή στα εξωτερικα ιατρεια? Ειναι αρνητικο για την εκπαιδευση ολων.. Αλλα δυστυχως κολλησαμε (και εγω μαζι) στο να κοιταμε το δεντρο (ποτε θα τελειωσουμε πιο γρηγορα την ειδικοτητα) και χασαμε το δασος (πώς θα γινουμε καλοι σε αυτην την ειδικότητα).

Διαφωνω με την αποψη οτι εξετασεις ανα νοσοκομειο, ή συνεντευξη θα κανει ανακατανομη της λιστας. Σιγουρα θα βρεθουν γνωστοι γνωστων κλπ που θα βοηθηθουν. Φανταστειτε ομως τον εαυτο σας να δουλευει σε ενα νοσοκομειο ως ταδε επιμελητης. Ειστε στην επιλογη των νεων ειδικευομενων, και ο γιος του καλυτερου σας φιλου που τελειωσε στο ΖΙμπαμπουε ειναι αναμεσα στους ενδιαφερομενους. Θα τον παιρνατε ενω ΞΕΡΕΤΕ οτι ειναι ασχετος και ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΕΤΕ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΟΠΟΙΑ ΜΑΛΑΚΙΑ του?

Ειμαι σιγουρος οτι η απαντηση ειναι ΟΧΙ

Και ειναι σαφως προτιμοτερο να γινεται ετσι απο το να περιμενεις χρονια και χρονια να ερθει η σειρα σου, και φυσικα να δουλευουν στα νοσοκομεια μεταξυ αλλων οι ασχετοι των ασχετων.

ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΕΝΤΡΙΚΕΣ. ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΝΑ ΚΛΙΝΙΚΗ ΚΕΡΔΟΣ ΜΑΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΖΗΜΙΑ.

Υπαρχει πολλη ασχετοσυνη εκει εξω - ο καλος δεν πρεπει να φοβαται.

Επισης κανονικα θα πρεπει να αλλαξει και το συστημα εκπαιδευσης των ιατρων στο πανεπιστημιο. Δεν ειναι δυνατον να μπαινεις στο επομενο ετος οταν χρωστας φυσιολογιες πχ. Προαπαιτουμενα μαθηματα (οπως ήδη γινεται σε καποια τμηματα) και αξιολογηση στο τελος του καθε ετους.Δεν εισαι καλος φιλε? Γεια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μήπως κάτι επιστολές σαν εκείνες που προορίζονταν για τον Υπουργό Καγκελλάριο και τους κομματικούς υποψήφιους να έφταναν και στον Πρόεδρο ΠΙΣ και ΙΣΑ και κατά τόπους Ιατρικούς Συλλόγους? Αν έχουν θέσεις να τις λένε, να μην είναι τόσο ντροπαλοί και διακριτικοί :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ήμουν απο τους "τυχερούς" που περίμεναν έξω απο την Νομαρχία Αθηνών αυτές τις μέρες. Ό,τι και αν έδειξαν τα κανάλια, δεν μπορείτε να φανταστείτε τι συνέβει! Ειδικά σήμερα! Η λέξη ξεφτίλα είναι πολύ μικρή για να εκφράσει την κατάντια όλων μας, που έπρεπε να δηλώσουμε ειδικότητα αυτή τη μέρα...

Σγχαρητήρια σε αυτούς που δήλωσαν ειδικότητα πρώτοι! Πραγματικά, το σχέδιό τους αν και τελείως ερασιτεχνικό έκανε πολύ καλή δουλειά! Αναφέρομαι σε αυτούς που κατάφεραν να περάσουν και να δηλώσουν πρώτοι, απόφοιτοι των ελληνικών πανεπιστημίων αλλά και του ΔΟΑΤΑΠ, οι οποίοι δεν ήταν καν στις πρώτες θέσεις τις σειράς! Κάποια τηλεφωνήματα απο ψηλά... Ακούστηκαν και ονόματα... Έδωσαν εντολή να περάσουν πρώτα, τα δικά τους παιδιά, με τη βοήθεια της αστυνομίας παρακαλώ...

Κανένα ενδιαφέρον για τους υπόλοιπους που στη συνέχεια έπρεπε να βγάλουν τα μάτια τους μεταξύ τους, για να βρουν έναν τρόπο όσο το δυνατόν πιο δίκαιο...

Συγχαρητήρια σε όλους τους υπεύθυνους αυτής της απαράδεκτης κατάστασης... Ήταν πολύ τυχεροί όμως, ο Θεός φύλαξε και δε θρηνήσαμε θύματα... Μπορεί και κάποιους απο αυτούς τους ίδιους, που ήταν παρόντες! Έστω και απλά πιόνια άλλων...

Ντροπή σας! Σας εμπιστεύεται ο λαός και περιμένει να τον προστατεύσετε! Αλλα μάλλον βάλαμε τους λύκους να φυλάνε τα πρόβατα... Αυτή είναι η αλήθεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

eleeine πες τα ονοματα που ακουστηκαν να σχηματισουμε αποψη και κυριως να δουμε σε ποια νοσοκομεια δηλωσαν ειδικοτητα.παω στοιχημα οτι αν ειναι να ανοιξουν εστω και λιγες θεσεις θα ανοιξουν σε αυτα τα νοσοκομεια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Eleeinos εσείς ειδικά θα πρέπει να ψηφίσετε όλοι Νέα Δημοκρατία γιατί αυτή σας έδωσε τα αλεξίπτωτα και μας ήρθατε νωρίς νωρίς εδω και έχετε και παράπονα και απο πάνω.

Έπρεπε να σας άφηνε για το 2007 να βλέπαμε τότε τι θα λέγατε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειστε στην επιλογη των νεων ειδικευομενων, και ο γιος του καλυτερου σας φιλου που τελειωσε στο ΖΙμπαμπουε ειναι αναμεσα στους ενδιαφερομενους. Θα τον παιρνατε ενω ΞΕΡΕΤΕ οτι ειναι ασχετος και ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΕΤΕ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΟΠΟΙΑ ΜΑΛΑΚΙΑ του?

Ειμαι σιγουρος οτι η απαντηση ειναι ΟΧΙ

Η σωστή ερώτηση είναι: ο γιός του καλύτερου φίλου του διεθυντή σας έχει τελειώσει στη Ζιμπάμπουε και είναι άσχετος. θα λέγατε ΟΧΙ στον διευθυντή σας που σας πιέζει να τον πάρετε; Αν έπεφτε τηλεφώνημα από βουλευτή ή υπουργό θα εξακολουθούσατε να λέτε όχι;

:blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.