Jump to content

5 ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ ΤΟ ΜΗΝΑ?


trelodr.

Recommended Posts

Και θα συμπληρωσω με το τι γινεται στην Αμερικη κατα την εκπαιδευση των ειδικευομενων:

Ο ειδικευομενος κανει 5-10 διασωληνωσεις πχ ή απινιδισμους παρουσια του ειδικου-supervisor, και μετα ο ειδικος τον οριζει certified να κανει διασωληνωσεις μονος του. Κι αυτο γινεται για καθε ιατρικη πραξη που πρεπει να μαθει ως ειδικος. Ετσι γινεται στον πολιτισμο.... Εδω σου λενε, ξερεις δεν ξερεις, πεσε στα βαθεια και κολυμπα...

emnuke

Δίκιο έχεις.Στην Αμερική όμως ο ειδικευόμενος είναι απο πάνω σου και σου δείχνει τι πρέπει να κάνεις πράγμα που εδώ δε γίνεται με τίποτα εκτός κι αν τύχεις σε καλό άνθρωπο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Last Reply

αυτο που ακουστηκε για τους 1200 νεους γιατρους που θα ερθουν απο Δευτερα,εχει αραγε καμμια σχεση με το οτι μαλλον θα καλυφτουν οι περισσευομενες εφημεριες στα νοσοκομεια απο αγροτικους?ξερει κανεις κατι παραπανω?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΝΝΟΕΙ ΟΣΟΥΣ ΠΕΡΑΣΑΝ ΔΟΑΤΑΠ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΘΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΤΟΥΝ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΓΡΟΤΙΚΟ.ΠΟΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΙ ΜΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΚΑΙ ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΕΧΟΥΝ ΧΑΛΑΡΑ ΚΑΜΜΙΑ 10ΡΙΑ ΜΟΡΙΑ ΓΙΑ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΑΓΡΟΤΙΚΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επειδή διαβάζω εδώ και ώρα ότι "παίρνεις τηλέφωνο τον ειδικευόμενο", "δεν κάνεις τίποτα αν δεν είναι από πάνω ο ειδικευόμενος" κλπ κλπ έχω να σας πω το εξής:ποιός σας είπε ότι ο ειδικευόμενος έχει κάλυψη για να κάνει όλα αυτά για τα οποία συζητάμε μόνος του?Ναι, σαφώς έχει μεγαλύτερη εμπειρία από έναν αγροτικό ιατρό (και αυτό σχετικό είναι τώρα που οι περισσότεροι ξεκινάνε ειδικότητα χωρίς να έχουν κάνει καν αγροτικό), αλλά υποτίθεται ότι πρέπει να εξετάζει και να χειρίζεται τους ασθενείς παρουσία και υπό την επίβλεψη του ειδικού.Στην πράξη βέβαια άλλα γίνονται...

Επισης κάτι ακόμη.Δεν καταδικάζεσαι επειδή έκανες κάτι και δημιουργήθηκε μία επιπλοκή και προκλήθηκε βλάβη στον ασθενή.Καταδικάζεσαι όταν η πράξη αυτή δεν είχε θέση στην αντιμετώπιση του προβλήματος του ασθενή.Δεν θα καταδικαστείς ποτέ επειδή απέτυχες να διασωληνώσεις ένα ασθενή που διακομίζεται στο ΤΕΠ με καρδιοαναπνευστική ανακοπή.Θα καταδικαστείς όμως αν αποτύχεις να τον διασωληνώσεις και δεν τον αερίσεις έστω με αμπού εγκαταλείποντας την προσπάθεια.Αντίστοιχα σε άλλο παράδειγμα.Εχεις ένα ασθενή με αποφραξη ανωτέρων αεραγωγών που σε λίγα λεπτά θα πεθάνει από ασφυξία.Δεν καταφέρνεις να ελευθερώσεις τον αεραγωγό με χειρισμό heimlich και σε λίγο είναι αναίσθητος.Έχεις το σετ διασωλήνωσης αλλά έχεις διασωληνώσει μόνο προπλάσματα.Ο αναισθησιολόγος εφημερίας (που τον έχεις πάρει τηλ. γιατί φυσικά είναι στο σπίτι του ή όπου αλλού-όπως γίνεται παντού στην επαρχία) έχει πάει για φαγητό σε ένα χωριό 15 λεπτα από το νοσοκομείο(καθόλα συνηθισμένο) και έρχεται (αλλά προφανώς θα έρθει αργά).Τί κάνεις?

Α. Περιμένεις τον αναισθησιολόγο

Β.Διασωληνώνεις (ακόμη και αν τελικά αποτύχεις)

Γ.Κάνεις επείγουσα κριθοθυροειδεκτομή (που μόνο από βιβλία ξέρεις την τεχνική)

Ότι και αν έκανες ο ασθενής τελικά κατέληξε και γίνεται αγωγή από τους συγγενείς.

Σε ποια περίπτωση έχεις σίγουρη την καταδίκη?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατι, ειτε θεωρειτε οτι ειναι μεσα στο γνωστικο μου πεδιο, ειτε οχι, εγω προσωπικα απο το ΑΠΘ δε το διδαχθηκα ΠΟΤΕ ουτε σε προπλασμα παρα μονο στα βιβλια!! Τωρα αν φταιω εγω γι'αυτο sorry αλλα δε νομιζω... Και για οσα ΕΓΩ πηγα και πιεσα στα ΤΕΠ για να μου μαθουν η απαντηση που επαιρνα ηταν "πανε πανω να βγαλεις τα αερια αιματος εχουμε πολλη δουλεια τωρα"!!!

Δεν έχεις άδικο σε αυτό Priapus.Πρέπει να ξέρεις όμως ένα πράγμα.Σε κάθε νοσοκομείο υπάρχουν ΠΑΝΤΑ κάποια άτομα που (αν ενδιαφερεσαι) δείχνουν και λένε.Βέβαια και όπως είναι λογικό δεν θα πας να ρωτήσεις την ώρα που γίνεται πανικός αλλά θα εκμεταλλευτείς τις άλλες πιο ήσυχες στιγμές.Ποιοί είναι αυτοί? Συνήθως κάποιοι ειδικευόμενοι αλλά υπάρχουν και επιμελητές.Όλοι βέβαια-όπως και εσύ φαντάζομαι- έχουν τις ώρες τους.Θα τυχαίνουν στιγμές που μπορεί να μην έχουν διάθεση ή να είναι πτώματα από την κούραση.Δυστυχώς το λάθος που κάνετε οι περισσότεροι αγροτικοί ιδίως στο τρίμηνο είναι ότι νομίζετε ότι μόνο για τη λάντζα είστε στο νοσοκομείο και λειτουργείτε ως φαντάροι-λουφάροντας.Οι περισσότεροι βέβαια το κάνουν από πεποίθηση-και αργότερα στην ειδικότητα με τον ίδιο τρόπο θα λειτουργούν και αν κάποτε διοριστούν θα το ξέρουν το σύστημα τόσο καλά που θα είναι επαγγελματίες λουφαδόροι...Ευτυχώς υπάρχουν και οι συνάδελφοι που ενδιαφέρονται να μάθουν και είναι φιλότιμοι (όχι παραπάνω από 20-30%).Γι΄αυτό φτάνουμε στο σημείο να δεχόμαστε περιστατικά με ενημερωτικά σαν αυτό που είδα σήμερα το πρωί ότι α ασθενής έχει ηλεκτρομηχανικό διαχωρισμό (σίκ).Εννοούσε ότι ο βηματοδότης του ασθενούς δεν έκανε σύλληψη.Ο ασθενής είχε πλήρη κ-κ αποκλεισμό και φυσικά βραδυκαρδία.

Βέβαια αυτά τα βλέπουμε και από τους "Διευθυντές" (ο θεός να τους κάνει) των ΚΥ οπότε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ένας κακοποιός σε δέρνει και ένας αστυνομικός που δεν έχει ποτέ πυροβολήσει άνθρωπο με πιστόλι κάθεται και παρακολουθεί, γιατί φοβάται να τραβήξει τη σκανδάλη.

Ένας πυροσβέστης παρακολουθεί το σπίτι σου να καίγεται γιατί δεν έχει σβήσει ποτέ αληθινή φωτιά και ο προϊστάμενός του δεν είναι εκεί για να τον βοηθήσει να ανοίξει τη μάνικα.

Πνίγεσαι σε κάτι παραπάνω από μια κουταλιά νερό. Ένας ναυαγοσώστης είναι εκεί, αλλά επειδή ποτέ δεν έχει βγάλει άνθρωπο που πνίγεται από τη θάλασσα και δεν έχει την Πάμελα Άντερσον να του δείξει εκείνη την ώρα πώς γίνεται κάθεται και σε κοιτάζει.

Το να είσαι γιατρός συνεπάγεται ευθύνες. Δεν μπορείς να παρατήσεις ένα σοβαρό τροχαίο επειδή έχεις προγραμματίσει το ATLS για την επόμενη εβδομάδα. Δεν μπορείς να αφήσεις έναν άνθρωπο που κάνει επιληπτική κρίση στη μέση του δρόμου να τον βοηθήσουν οι άλλοι περαστικοί που δεν έχουν καν τελειώσει ιατρική επειδή δε θυμάσαι πως απελευθερώνεται ο αεραγωγός. Δεν μπορείς να αφήσεις ένα παιδάκι σε ένα εστιατόριο να πνιγεί με ένα σταφύλι επειδή φοβάσαι ότι θα του σπάσεις τα πλευρά με το χειρισμό Heimlich.

:mellow: Δεν είπα ότι πρέπει να κάνει ο χτες-πήρα-πτυχίο γιατρός χαμηλές πρόσθιες εκτομές για καρκίνο ή στερεοτακτική νευροχειρουργική σε όγκους της υπόφυσης. Ούτε να πάρει ένα σετ κρικοθυρεοειδοτομής και να αρχίσει να κόβει ό,τι βρει μπροστά του. Αλλά αν κάποιος εφημερεύει σε μια θέση πρέπει να κάνει ό,τι προβλέπεται για αυτή τη θέση! Ο ακτινολόγος να βγάζει ακτινογραφίες, ο μικροβιολόγος γενική αίματος, ο παθολόγος να ξεχωρίζει τα εμφράγματα από τα εγκεφαλικά και ο χειρουργός τις ουρολοιμώξεις από τις σκωληκοειδίτιδες, και ο αναισθησιολόγος να διασωληνώνει.

Έχω δει περιστατικό που ειδικός (και πολύ άξιος στη δουλειά του) αναισθησιολόγος δεν μπόρεσε να διασωληνώσει σε εκλεκτικό χειρουργείο και το ανέβαλε. Έχω δει επείγον που εξίσου άξιος αναισθησιολόγος διασωλήνωσε σωστά (επειδή έπρεπε) με την πέμπτη προσπάθεια. Η αποτυχία είναι μέσα στη ζωή.

Για το ερώτημά σου isis πρέπει να ξεχωρίσουμε τα τρία είδη ευθύνης που έχεις: πειθαρχική (ιατρικός σύλλογος - άδεια άσκησης επαγγέλματος κλπ), ποινική (ποινικό δικαστήριο - φυλακή) και αστική (πολιτικό δικαστήριο - αποζημίωση σε χρήμα).

Η απάντηση είναι (μέσες-άκρες και μάλλον τσαπατσούλικα):

-Πειθαρχική: αν πραγματικά ήσουν άχρηστος σε σχέση με το μέσο γιατρό, έδειξες μια εικόνα πανικού και απλά παρακολουθούσες τον ασθενή να πεθαίνει χωρίς να κάνεις ούτε Ambu, πιθανώς να σου ανασταλεί για ένα εξάμηνο η άδεια άσκησης επαγγέλματος.

-Αστική: επειδή είσαι εργαζόμενος σε δημόσιο νοσοκομείο, απαγορεύεται οι συγγενείς να ενάγουν εσένα απευθείας για αποζημίωση. Πρέπει να τα πάρουν από το νοσοκομείο και κατόπιν το νοσοκομείο να τα ζητήσει αναγωγικά από εσένα, μόνο αν η πράξη σου περιείχε το στοιχείο του δόλου (δηλ. ήθελες να σκοτώσεις το φουκαρά) ή βαριάς αμέλειας. Θεωρώ απίθανο να πληρώσεις έστω και ευρώ, ό,τι και να κάνεις.

-Ποινική: η ποινική ευθύνη είναι μάλλον η μόνη που πρέπει να σε απασχολήσει. Ως εφημερεύων ιατρός έχεις ιδιαίτερη νομική υποχρέωση να προσπαθήσεις να σώσεις τον ασθενή με όλες σου τις δυνάμεις και σύμφωνα με τα προβλεπόμενα από την ιατρική επιστήμη. Αν κάνεις το Α, ομολογώντας στον εαυτό σου ότι είσαι στην προκείμενη άχρηστος, καλό είναι να το κάνεις με στιλ (κάνοντας Ambu πχ) και με ένα καλό δικηγόρο, που θα βάλει στο ίδιο τσουβάλι όλους τους νέους γιατρούς (που δεν ξέρουν - δεν έχουν κάνει - δεν μπορούν) με εσένα στο χρυσό μέσο όρο, θα αναπτύξει με θέρμη τη θεωρία της κάθετης κατανομής της ευθύνης, η οποία είναι απεριόριστη ως προς τον εγκληματία ειδικό που μασαμπούκωνε ενώ ο άνθρωπος χανόταν και ανύπαρκτη ως προς τον υποτελή του και ταπεινό μαθητευόμενο. Αν κάνεις το Β και αποτύχεις, έχεις προσπαθήσει μεν να σώσεις τον κακομοίρη, αλλά αν βρουν καλό δικηγόρο και τεχνικό σύμβουλο οι άλλοι θα σου καταλογιστεί το ότι η προσπάθειά σου ήταν απρόσφορη και επιστημονικά λάθος: πού ακούστηκε να προσπαθείς να περάσεις το σωλήνα μέσα από το σφηνωμένο ξένο σώμα; Ο δικός σου δικηγόρος θα επικαλεστεί διάφορα για την απειρία σου, θα βάλει και λίγη σάλτσα θεωρίας για τον κακό εγκληματία αναισθησιολόγο (βλ. Α) και ίσως τη βγάλεις καθαρή. Θεωρώ το Β μάλλον χειρότερο από το Α που γίνεται χαριτωμένα. Η σωστή κίνηση είναι το Γ. Είναι επιστημονικά ορθό (μέσα στις εναλλακτικές για απόφραξη ανώτερων αεροφόρων οδών), πρόσφορο για τη σωτηρία του ασθενούς, και αν γίνει σωστά (παρότι το'χεις δει μόνο στα βιβλία) είναι αυτό που θα'κανε και ο ΩΡΛ/αναισθησιολόγος στη θέση σου. Ενδιαφέρον βέβαια δεν έχει αυτή η περίπτωση, αλλά η λάθος εκτέλεση: πχ να μην μπεις καθόλου στην τραχεία ή αντί να κόψεις στο κέντρο να κόψεις μια καρωτίδα... Εδώ πιστεύω ότι το μέγεθος του λάθους είναι καθοριστικό. Αν κάνεις κάτι εξόφθαλμα τραγικό (η καρωτίδα που λέγαμε) τα πράγματα είναι δύσκολα, ίσως λιγότερο δύσκολα από το Β αλλά πάλι σκούρα. Η αποτυχία της κρικοθυρεοτομής να αερίσει αποτελεσματικά τον ασθενή είναι κάτι μάλλον συνηθισμένο ακόμα και αν γίνει lege artis, οπότε δύσκολα θα καταλογιστεί σε εσένα τον άσχετο το ότι δεν την έκανες αρκετά καλά.

Στο παράδειγμά σου επομένως η καταδίκη δεν είναι σίγουρη ποτέ, απεναντίας σε όλες τις περιπτώσεις ο γιατρός έχει πολύ καλές πιθανότητες να τη γλιτώσει. Το "ωφελέειν ή μη βλάπτειν" όμως του Ιπποκράτη δε σημαίνει ότι το σωστό είναι να μην κάνουμε τίποτα. Το σωστό είναι να αντιμετωπίζεται ένα περιστατικό τόσο πιο επιθετικά όσο πιο επείγον είναι, και να μη γίνονται βεβαίως χοντρά λάθη (πχ καλά να τρυπήσεις τον οισοφάγο στην κρικοθυρεοτομή, αλλά να φτάσει το μαχαίρι και στο νωτιαίο μυελό;;; ).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το να είσαι γιατρός συνεπάγεται ευθύνες. Δεν μπορείς να παρατήσεις ένα σοβαρό τροχαίο επειδή έχεις προγραμματίσει το ATLS για την επόμενη εβδομάδα. Δεν μπορείς να αφήσεις έναν άνθρωπο που κάνει επιληπτική κρίση στη μέση του δρόμου να τον βοηθήσουν οι άλλοι περαστικοί που δεν έχουν καν τελειώσει ιατρική επειδή δε θυμάσαι πως απελευθερώνεται ο αεραγωγός. Δεν μπορείς να αφήσεις ένα παιδάκι σε ένα εστιατόριο να πνιγεί με ένα σταφύλι επειδή φοβάσαι ότι θα του σπάσεις τα πλευρά με το χειρισμό Heimlich.

Εχω ηδη απαντησει στην απαντηση σου κανα 2 μερες πιο πριν...

Καλο ειναι να διαβαζουμε πρωτα και μετα να απανταμε...

3-4 post πιο πανω γραφω :

" Και ναι, αν παραστει η αναγκη να σωσω καποιον απο βεβαιο θανατο απουσια ειδικου, και διασωληνωση θα κανω και τα παντα! Αλλα δεν μπορει κανεις σ'αυτη τη χωρα μ'αυτους τους νομους που κυνηγανε τους γιατρους να κανω πραγματα τα οποια ουδεποτε διδαχτηκα, και να κινδυνευω να χασω την αδεια μου και να καταστρεψω την καριερα μου, γιατι υπαρχουν ελλειψεις ειδικευομενων...."

Επισης με το να συνεχιζεις να με προσβαλεις για ανευθυνοτητα και "οτι ΦΟΒΑΜΑΙ να σωσω το παιδακι μη τυχον και του σπασω κανα πλευρο και αλλες συναφεις βλακεις, δειχνεις οτι προσπαθεις να μου πουλησεις εξυπναδα και να μου το παιξεις ΓΙΑΤΡΑΡΑ που ολα τα σφαζεις ολα τα μαχαιρωνεις!! Κλασσικη περιπτωση Ελληνα γιατρου! Αδιαφορω ομως. ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ λοιπον οτι δε φοβαμαι να κανω οτιδηποτε για να σωσω καποιον αβοηθητο. ΔΕ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ομως να παω στο νοσοκομειο οντας αγροτικος με μηδενικη εμπειρια και να κραταω το ποστο αλλων που καθονται σπιτια τους και κοιμουνται. ΝΤΑΞΕΙ??

Και αν ακομα εχεις την ιδια αποψη σου ευχομαι (αν βεβαια εισαι στην ιδια φαση με μενα) να μη σου τυχει περιστατικο που σαν "καλος" και "φιλοτιμος" γιατρος 8α αναγκαστεις, οχι απο τις περιστασεις, αλλα απο την αδιαφορια αλλων ειδικοτερων απο σενα να πας να κανεις ιατρικες πραξεις που δεν γνωριζεις καλα (και για να μη λεμε οτι να ναι, οποιος αποφοιτος της ιατρικης με μηδενικη εμπειρια ισχυριζεται οτι μπορει να χειριστει ΚΑΘΕ επειγον περιστατικο σε εφημερια νοσοκομειου ειναι τουλαχιστον αφελης και ανοητος), κατι να παει στραβα, και ξερουμε καλα οτι πολλα μπορουν να πανε στραβα και τελικα να καταληξεις σε κανα σκαμνι προσπαθωντας να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας... (Εκτος αν εισαι ηδη ειδικος και τζαμπα γραφω τοση ωρα)

Αυτη ειναι η νομοθεσια στην Ελλαδα που εχει καταδικασει Ελληνες γιατρους που προσπαθησαν να κανουν ΚΑΡΠΑ και βρεθηκαν κατηγορουμενοι για σωματικες βλαβες για σπασμενα πλευρα. Ναι εχουν γινει και αυτα... Και το ξερω βεβαια ηδη. Δεν μπορω να κανω κατι γι αυτο. Αλλα αυτο που δεν καταλαβαινεις, δεν ειναι τι ΠΡΕΠΕΙ να κανεις απο ιατρικο και ηθικο καθηκον αλλα ποια ειναι η δουλεια σου!! Δουλεια μου θεωρω πως ειναι να βρισκομαι αναλογα με τις γνωσεις και την εμπειρια μου στο αναλογο ποστο. ΟΧΙ να με βαζουν εκει γιατι δε τους βγαινουν οι εφημεριες γιατι δεν κανουν νεες προσληψεις ειδικευομενων!! Γι αυτο συζηταμε...

Και για να χουμε καλο ρωτημα Σαραντο (γιατι εχει σημασια) εσυ σε τι φαση βρισκεσαι? Φοιτητης, αγροτικος, ειδικευομενος, ειδικος.... Παντως για ειδικευομενο ειδικο σε κοβω, οποτε και καταλαβαινω τις σκοπιμοτητες πισω απ τις αποψεις σου καθως και τις εξυπναδες. Αν ειναι ετσι παντως, ειναι λυπηρο γιατι συνειδητοποιω οτι η αλληλεγγυη και η συναδελφικοτητα των γιατρων ειναι μπαρμπουτσαλα και τριχες κατσαρες

emnuke

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειδικευόμενος είμαι, που σπούδασε (από την αρχή ως το τέλος) Αθήνα. Εσύ σε τι φάση είσαι;

Γιατί αν είσαι αγροτικός αποσπασμένος σε νοσοκομείο, με καλύπτει η θέση του Sovereign πάνω-πάνω στη σελίδα, ενώ δεν μπορεί να σε υποχρεώσει κανείς να κάνεις εφημερία πουθενά.

Μην περιμένεις να σου μάθουν στο τρίμηνο ό,τι δεν έμαθες σε 6 χρόνια Πανεπιστήμιο, ή να σε πάρουν γενικά από το χεράκι και να σου δείξουν τα πάντα. Και αντίστοιχα, μην ανέχεσαι να είσαι μόνο ο λαντζέρης της υποθέσεως ή ο σάκος του μποξ για τους ειδικούς που έρχονται από το σπίτι και γκρινιάζουν κι από πάνω. "Το κουτί παραπόνων του νοσοκομείου είναι μπροστά, ό,τι θέλετε γραπτώς..."

Για τη νομοθεσία στην Ελλάδα θα μου επιτρέψεις να έχω διαφορετική (και ορθότερη από τη δική σου) άποψη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειδικευόμενος είμαι, που σπούδασε (από την αρχή ως το τέλος) Αθήνα. Εσύ σε τι φάση είσαι;

Γιατί αν είσαι αγροτικός αποσπασμένος σε νοσοκομείο, με καλύπτει η θέση του Sovereign πάνω-πάνω στη σελίδα, ενώ δεν μπορεί να σε υποχρεώσει κανείς να κάνεις εφημερία πουθενά.

Μην περιμένεις να σου μάθουν στο τρίμηνο ό,τι δεν έμαθες σε 6 χρόνια Πανεπιστήμιο, ή να σε πάρουν γενικά από το χεράκι και να σου δείξουν τα πάντα. Και αντίστοιχα, μην ανέχεσαι να είσαι μόνο ο λαντζέρης της υποθέσεως ή ο σάκος του μποξ για τους ειδικούς που έρχονται από το σπίτι και γκρινιάζουν κι από πάνω. "Το κουτί παραπόνων του νοσοκομείου είναι μπροστά, ό,τι θέλετε γραπτώς..."

Για τη νομοθεσία στην Ελλάδα θα μου επιτρέψεις να έχω διαφορετική (και ορθότερη από τη δική σου) άποψη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειδικευόμενος είμαι, που σπούδασε (από την αρχή ως το τέλος) Αθήνα. Εσύ σε τι φάση είσαι;

Γιατί αν είσαι αγροτικός αποσπασμένος σε νοσοκομείο, με καλύπτει η θέση του Sovereign πάνω-πάνω στη σελίδα, ενώ δεν μπορεί να σε υποχρεώσει κανείς να κάνεις εφημερία πουθενά.

Μην περιμένεις να σου μάθουν στο τρίμηνο ό,τι δεν έμαθες σε 6 χρόνια Πανεπιστήμιο, ή να σε πάρουν γενικά από το χεράκι και να σου δείξουν τα πάντα. Και αντίστοιχα, μην ανέχεσαι να είσαι μόνο ο λαντζέρης της υποθέσεως ή ο σάκος του μποξ για τους ειδικούς που έρχονται από το σπίτι και γκρινιάζουν κι από πάνω. "Το κουτί παραπόνων του νοσοκομείου είναι μπροστά, ό,τι θέλετε γραπτώς..."

Για τη νομοθεσία στην Ελλάδα θα μου επιτρέψεις να έχω διαφορετική (και ορθότερη από τη δική σου) άποψη.

Αγροτικος ΘΑ ειμαι, απο αυτη την προκυρηξη πηρα αγροτικο και αγανακτω μονο στην περιπτωση να με αποσπασουν στο νοσοκομειο...

Οσο για το τι γινεται στην Ελλαδα και για το οτι κανεις δε θα με παρει απ το χερι - οπως κανονικα θα επρεπε- το ξερω παρα πολυ καλα. Αλλα το θεμα ειναι οτι θελω -και ετσι πρεπει- να αποκτησω κλινικη εμπειρια ως αγροτικος εφημερευων σε ΚΥ οπου οτι ειναι εκτος των δυναμεων μου θα δινω τις πρωτες βοηθειες, θα κανω μια καλη αξιολογηση και θα το στελνω σε ειδικοτερους και πιο εμπειρους απο μενα -επισης οπως θα επρεπε-...

Ειναι που ειναι το συστημα μπουρδελο, αν μπαινουν και οι αγροτικοι σε εφημεριες νοσοκομειων, αυτο οπως ειπαν κι αλλοι πριν απο μενα, ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ και ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ. Πρωτον για τους κακομοιρους τους ασθενεις και μετα για τους αγροτικους που μπαινουν στον κινδυνο νομικων διωξεων κτλ

emnuke

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο παρακάτω σύνδεσμος παραπέμπει σε ένα άρθρο για την ποινική ευθύνη ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΥ ιατρού.Αφορμή του άρθρου ήταν η καταδίκη ειδικευόμενου emno(πρωτοδίκως-στο Εφετείο αθωώθηκε...) για τον θάνατο Αγγλου τουρίστα στην Ρόδο)

http://www.orthopaidikos.com/resident.html

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο παρακάτω σύνδεσμος παραπέμπει σε ένα άρθρο για την ποινική ευθύνη ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΥ ιατρού.Αφορμή του άρθρου ήταν η καταδίκη ειδικευόμενου emno(πρωτοδίκως-στο Εφετείο αθωώθηκε...) για τον θάνατο Αγγλου τουρίστα στην Ρόδο)

http://www.orthopaidikos.com/resident.html

Πολυ διαφωτιστικο το αρθρο, που ενισχυει ακομα περισσοτερο την αποψη μου

emnuke

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η κατάντια της υγείας στη χώρα μας σε όλο της το μεγαλείο. Ξερόλες που θεωρούν φυσικό να μαθαίνεις ιατρικές πράξεις, άμεσα σχετιζόμενες με την επιβίωση του ασθενή, μόνος σου και πειραματιζόμενος!! :blink:

Το ''μπες στα βαθιά και κολύμπα'' είναι άστοχο σε αυτές τι περιπτώσεις γιατί έχει να κάνει με ανθρώπινες ζωές. Δεν είμαστε γκαρσόνια για να μαθαίνουμε από τα λάθη μας. Προτείνω λοιπόν στον επικίνδυνο ξερόλα να προσγειωθεί λιγάκι, δεν είναι πεδίο για φανφαρονισμούς η ζωή του άλλου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά όλα αυτά, αλλά να παραθέσω και την εξής παράγραφο από το παραπάνω άρθρο, για να μην ξεχνιόμαστε.

Το παρακάτω το καταλαβαίνουν καλά όσοι έκαναν αγροτικό σε απομακρυσμένα και απομονωμένα μέρη πχ νησιά.

Έπειτα από την ανωτέρω ανάπτυξη η ευθύνη του ειδικευόμενου μπορεί να υπαχθεί σχηματικά στις ακόλουθες περιπτώσεις:

Παραλείπει ή διστάζει να αναπτύξει πρωτοβουλία και να προβεί άμεσα στις ενδεικνυόμενες ιατρικές πράξεις, παρόλο που γνωρίζει ότι η (έγκαιρη) παρουσία του ειδικού είναι εκ των πραγμάτων αδύνατη και ότι το περιστατικό είναι επείγουσας φύσεως.

Δεν είπε κανείς ότι είναι εύκολη δουλειά η ιατρική :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η κατάντια της υγείας στη χώρα μας σε όλο της το μεγαλείο. Ξερόλες που θεωρούν φυσικό να μαθαίνεις ιατρικές πράξεις, άμεσα σχετιζόμενες με την επιβίωση του ασθενή, μόνος σου και πειραματιζόμενος!! :blink:

Το ''μπες στα βαθιά και κολύμπα'' είναι άστοχο σε αυτές τι περιπτώσεις γιατί έχει να κάνει με ανθρώπινες ζωές. Δεν είμαστε γκαρσόνια για να μαθαίνουμε από τα λάθη μας. Προτείνω λοιπόν στον επικίνδυνο ξερόλα να προσγειωθεί λιγάκι, δεν είναι πεδίο για φανφαρονισμούς η ζωή του άλλου!

Οι θέσεις ειδικευόμενων είναι εκπαιδευτικές θέσεις. Πληρούνται από ιατρούς άνευ ειδικότητας (αγροτικούς ή όχι δεν έχει ουσιαστική διαφορά). Ασκούν ιατρική ως ιατροί άνευ ειδικότητας και ασκούν ιατρική ως ειδικευμένοι ιατροί μόνο υπό την επίβλεψη του ειδικευμένου. Σε απλούστερα ελληνικά, ένας αγροτικός μπορεί να εφημερεύσει άνετα ως ειδικευόμενος αναισθησιολόγος ή οτιδήποτε άλλο εξωτικό δεν προϋποθέτει προηγούμενη εξειδίκευση, πχ. δεν μπορεί να εφημερεύσει ως ουρολόγος γιατί δεν έχει δυο χρόνια εκπαίδευσης σε γενική χειρουργική. Σε κάθε περίπτωση όμως επί απουσίας του ειδικευμένου που είναι στο πρόγραμμα της εφημερίας κάνει τα ακόλουθα δύο πράγματα: 1) ζητά επίβλεψη/οδηγίες από τον ειδικευμένο 2) ασκεί ιατρική ως ιατρός άνευ ειδικότητας και εφαρμόζει τις οδηγίες του ειδικευμένου.

Στην περίπτωση της Ρόδου παραβιάστηκε αυτό το πολύ απλό σχήμα. Κανένας δεν πρόκειται να σας κάνει μήνυση αν προσέχετε τα λόγια σας και κάνετε τα προβλεπόμενα. Η θετική πλευρά είναι ότι αποκομίζει κανείς σημαντική εμπειρία αν ως αγροτικός εφημερεύει στο νοσοκομείο. Η αρνητική πλευρά είναι ότι κάτι ψευτο-μάγκες ιατροί και κάτι συνάδελφοι/συναδέλφισες με 9,99 πτυχίο αλλά 0,00 εμπειρία συνειδητοποιούν ότι η ιατρική είναι δύσκολο σπορ και αρχίζουν να κλαίνε ή να κατηγορούν το σύστημα.

Ο αγροτικός που εφημερεύει ως αναισθησιολόγος και κάνει τον κινέζο όταν καλείται για διασωλήνωση θα φάει μήνυση από συγγενείς και ενδεχόμενα από τους συναδελφους ιατρούς αν κάτι στραβώσει.

Ο αγροτικός που θα αερίσει όπως μπορεί τον άρρωστο μέχρι να ξυπνήσει/βγει από το χειρουργείο/τελειώσει με τη γκόμενα/πληρώσει το λογαριασμό ο αναισθησιολόγος που έχει ειδοποιηθεί από τον ίδιο έγκαιρα θα είναι ο πιο καλός του χωριού. Τώρα, αν σε συννενόηση με τον αναισθησιολόγο που είναι ας πούμε στο δρόμο, προσπαθήσει τη διασωλήνωση και τα καταφέρει ακόμη καλύτερα.

Έτσι απλά.

τέλος, δύο σχόλια για το ιατρικό μέρος του thread:

Η ΟΛΙΚΗ απόφραξη είναι σπανιότατη, αν συμβεί εκτός νοσοκομείου είναι από πολύ έως εντελώς θανατηφόρος και όταν τελικά φτάσει βοήθεια μάλλον θα είναι αργά. Στην περίπτωση που κάποιος είναι παρόν ή το προλάβει (διαδρομή ιατρείο-καφενείο 2min και γιατρός έσο έτοιμος για scrabble), η προτεινόμενη διαδικασία περιγράφεται στα guidelines του ERC. Εκεί θα βρείτε και τις συστάσεις για την κρικοθυροειδεκτομή αλλά σας λέω από τώρα ότι χωρίς το σετάκι αποκλείεται να την κάνετε όσο και εάν προσπαθήσετε.

Ομοίως, σε επείγοντα περιστατικά διάφορων ειδών, η προτεινόμενες διαδικασίες επίσης περιγράφονται εκεί λεπτομερώς. Σε γενικές γραμμές, ενώ ο αερισμός είναι απόλυτη προτεραιότητα, η διασωλήνωση ΔΕΝ είναι προτεραιότητα εκτός αν στην ΟΜΑΔΑ των γιατρών/νοσοκόμων/κλπ υπάρχει κάποιος που έχει καλή εξοικείωση με τη μέθοδο. Κανείς δεν περιμένει από έναν αγροτικό κάπου σε μια ραχούλα ή ακόμη και στο νοσοκομείο να διασωληνώσει μόνος του και πολύ πρακτικά (για το αγροτικό σας) επί απουσίας μηχανικού αερισμού δεν έχει πολύ διαφορά ο αερισμός με αμπού ή με αμπού και σωλήνα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απαντηση στους παραπανω ξερολες :

Ειναι λυπηρο να βλεπεις ειδικευομενους που τα χουν φτυσει στην εφημερια, αντι να τα βαζουν με τους ειδικους που τους τα χουν πρηξει ή με το κρατος που δεν κανει νεες προσληψεις (για να πεσει και η ρημαδοαναμονη), τα βαζουν με τους αγροτικους γιατι δε θελουν να τους βοθησουν....

Αλλα ετσι παει... Εκει που μας παιρνει... Ποιος να παει να παραπονεθει σε ειδικο αφου τους κρατανε απ τ @@

Και το χουνε κανει καραμελα και απολυτα φυσιολογικο οτι οι αγροτικοι ΠΡΕΠΕΙ να κανουν εφημεριες σε νοσοκομεια. Πατε πειτε τα αυτα στο εξωτερικο ρε και θα σας παρουν με τις ντοματες!!! :splats:

Αλλα ετσι ειναι και οι νομοι στην Ελλαδα που δικαιολογουν εμμεσως πλην σαφως τον ειδικο που κανει εφημερια απ το σπιτι... Οπως λεει το αρθρο που εβαλε καποιος πιο πανω :

"Παραλείπει ή διστάζει να αναπτύξει πρωτοβουλία και να προβεί άμεσα στις ενδεικνυόμενες ιατρικές πράξεις, παρόλο που γνωρίζει ότι η (έγκαιρη) παρουσία του ειδικού είναι εκ των πραγμάτων αδύνατη και ότι το περιστατικό είναι επείγουσας φύσεως. ."

Επισης φιλε KOKNI αφου οι θεσεις ειδικευομενων ειναι εκπαιδευτικες θεσεις αμα δε μας φτανουν και οι αγροτικοι να βαλουμε και τους πρωτοετεις της ιατρικης...!!! Ας σοβαρευτουμε λιγο....

Και κατι τελευταιο για να προλαβω μερικους "εξυπνους" :

Ξερω πολυ καλα τι γινεται στα νοσοκομεια οπως και το τι τραβανε οι ειδικευομενοι. Και δε τους αδικω να παραπονιουνται για χιλιαδυο. Αλλα αυτο που με εκνευριζει στην Ελλαδα ειναι οτι κανεις δε ζητα τις ευθυνες εκει που πρεπει, γιατι δε τους παιρνει, αλλα κοιτανε πως θα τη βολεψουν στις πλατες αλλων...

ΚΛΑΣΣΙΚΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ που ξανα προς τη δοξα τραβα!

Επισης DrDoom η ιατρικη οντως δεν ειναι αυκολη ουτε ομως και αστεια για να επιτρεπονται προχειροτητες και πειραματα

Και απαντηστε μου ολοι εσεις εξυπναραδες αν θα πηγαινατε τη μανα σας σε νοσοκομειο που εφημερευει αγροτικος.... Αλλα οχι... Μιας και ειστε γιατροι ειδικευομενοι με τα κονε σας θα την πηγαινατε στον ειδικοτερο και καλυτερο γιατρο που ξερετε.... Τωρα οι αλλοι?? Ποιος τους χεζει...? emeleos

:antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά, λίγη προσοχή στο ύφος γιατί οι διαρκείς τσακωμοί και οι καθημερινές αλληλο-προσβολές δεν οδηγούν πουθενά.

Ευχαριστώ, ως moderator αλλά και ως απλός αναγνώστης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προ ολίγων ημερών επισκέφτηκα με πολύ στενό συγγενικό μου πρόσπωπο το υπερτασιολογικό ιατρείο μεγάλου νοσοκομείου των Αθηνών.Αιτία πρωτοεμφανιζόμενη υπέρταση σε προηγούμενα υποτασικό άτομο έτσι ώστε να γίνει η απαραίτητη διερεύνηση σε αρχική βάση και μετά βλέπουμε.

Εγώ μάλιστα επισκέφτηκα το ιατρείο όταν είχαν δρομολογηθεί οι εξετάσεις αίματος,ούρων και εκκρεμούσε το HOLTER πίεσης.

Εκεί διαπίστωσα ότι το άτομο που εξέτασε το συγγενή μου(μόνο μια απλή λήψη πίεσης χωρίς τίποτε άλλο) και συνέστησε τις εξετάσεις ήταν ιατρός διδακτορικός σε αναμονή για την ειδικότητα της καρδιολογίας υπογράφοντας με τη σφραγίδα του επιμελητή.!!!

Και αυτό φυσικά το έμαθα όταν του έπιασα την κουβέντα!!Όπου βέβαια στις ερωτήσεις μου για τη διερεύνηση θεωρητικολογούσε για το τι γίνεται στο εξωτερικό!!!Κατάλαβα δε ότι αρκετές από τις εξετάσεις δίνονταν για να δημιουργηθούν πρωτόκολλα εργασιών.Λαντζιέρηδες δηλαδή που έβγαζαν δουλειά επιμελητών.

Φυσικά βέβαια το HOLTER ήταν φυσιολογικό!!Εγώ βέβαια μετρούσα συστολικές πιέσεις 200mm Hg!Μας διαβεβαίωσαν οτι δεν έχει κάτι και ότι φταίει το πιεσόμετρο(μετά βέβαια από αυτό με νέο πιεσόμετρο είχα τα ίδια αποτελέσματα με πρίν!!).

Επειδή δεν εφησυχάστηκα το έψαξα το ζήτημα και βρηκά ότι όντως υπήρχε πρόβλημα υγείας.Αλλά αυτό το έκανα επειδή λόγω ιδιότητας υποψιάστηκα τι παίζει και πόσο επιφανειακά εξετάστηκε.Δικαιολογίες του στύλ ιδιοπαθής υπέρταση,πετάξτε το πιεσόμετρο είναι ανεπίτρεπτες.Ναι μεν ένα σημαντικό ποσσοστό είναι έτσι αλλά αυτό δε σου επιτρέπει να τους θεωρείς όλους έτσι!Ούτε και να ρίχνεις ούτς καν ειδικευόμενους ιατρούς να εξετάζουν ασθενείς.Έχει συνάψει καμία σύμβαση με το νοσοκομείο αυτός?Με τι δικαίωμα ο επιμελητής τον βάζει και εξετάζει χωρίς να ενημερώνεται ο ασθενής για την ιδιότητα του?

Ο ανυποψίαστος πολίτης όμως θα έκανε το ίδιο?Και όταν θα έφευγε καθησυχασμένος και μετά από 1 έτος το πρόβλημα ήταν τεράστιο από που θα ζητούσε ευθύνη? :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γι΄αυτό και στην Αγγλία πχ αν δεν φοράς το καρτελάκι σου που λέει την ιδιότητά σου ή αν δεν έχεις συμβόλαιο που να λέει "clinical" μέσα, δεν έρχεσαι σε επαφή με ασθενή, ούτε καν για να μετρήσεις την ΑΠ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕ ΣΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ!!!

ΚΡΙΝΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ Ο ΚΑΘΕ ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Ο,ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙ.

ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΛΑΘΗ ΚΑΝΟΥΝ ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΕΙΔΙΚΟΙ.ΚΑΙ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ,ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΦΕΡΘΩ ΣΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΛΑΘΟΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΝΤΕΣ ΟΤΑΝ ΠΡΕΠΕΙ.ΕΙΤΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ..ΕΙΚΟΝΙΚΗ ΕΦΗΜΕΡΙΑ,ΕΙΤΕ,ΕΙΤΕ.....

ΧΡΕΟΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΘΕ ΦΑΣΗ ΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΤΙΤΛΟΥ.ΑΠΛΑ ΑΡΚΕΤΟΙ ΚΥΝΗΓΑΝΕ ΤΟ ΒΟΛΕΜΑ,ΤΗ..ΛΟΥΦΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΙΟ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΤΟ GLAMOUR ΤΟΥ ΤΙΤΛΟΥ.ΕΤΣΙ Η' ΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΜΕΓΑΛΟΓΙΑΤΡΟΙ ΟΤΑΝ ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΒΑΣΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΑΙΣΘΑΝΟΝΤΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟΙ ¨ΚΑΤΩΤΕΡΟΙ¨ΤΟΥΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΟΡΤΩΘΟΥΝ...ΔΕΟΝΤΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ.

ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΙΔΑΝΙΚΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ,ΤΟΥΣ ΓΝΩΣΤΕΣ ΤΩΝ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΡΩΤΑΜΕ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ Η' ΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΑΣΤΕ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ,Η' ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΠΕΜΠΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΜΑΣ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΛΑΨΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΝΑ ΜΗ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ.... ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΗΣ..ΚΑΡΙΕΡΑΣ.ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙΧΝΟΥΜΕ,ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ,ΤΟΝ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ.... ΛΙΓΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΚΑΙ ΣΥΧΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΕΓΩΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΦΑΝΕΙΕΣ.Ο ΚΟΙΝΟΣ ΣΚΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΩΦΕΛΟΣ ΚΑΙ Η ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΗ ΤΟΥ ΑΣΘΕΝΗ.ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ!!

ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΒΑΘΜΟΥ,ΕΙΔΙΚΕΥΣΗΣ,ΘΕΣΗΣ ΚΤΛ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν και η συζήτηση έχει εντελώς ξεφύγει από το αρχικό ερώτημα για τις 5 εφημερίες,παραθέτω ένα σύνδεσμο σε κείμενο της ΑΡΣΙ που νομίζω έχει πολύ ισχυρά επιχειρήματα για το 58ωρο.....

Σημειώνω ότι δεν έχω καμιά απολύτως σχέση με την συγκεκριμένη ,ούτε και με άλλη συνδικαλιστική παράταξη..όμως δεν είναι δυνατόν να αγνοηθεί ότι το κείμενο έχει τεκμηρίωση στα ζητήματα που θέτει:

(ο σύνδεσμος προέρχεται από το forum της Ενωσης Γενικής Ιατρικής)

http://www.enosigi.gr/forum/index.php?acti...93.0;attach=135

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

file sarando,

i do not know you but i am happy for your enthousiasm and your strong views about providing good medical care. personally i would be very comfortable if my parents for example needed medical advice and you were there for them as part of your job.

but medicine my friend is not a game. you cannot reload the mission again and again and again.

either you know what you re doing and you deliver, or you re not competent and you stay out of the way.

i do understand our colleagues' concerns about performing procedures that they were never taught.

there is something called "seek senior help" in more civilised countries than our beautiful country.

and the reason behind that is that shit happens and things DO go wrong even in a proper A&E setting eg anaesthetist, consul a&e and medical reg present, even when you have all the experts hands on.

personally i was never taught how to insert a chest drain, do an lp or pace a patient during my 6 years in goudi or the other hospitals where we trained. not because i did not want to - oh baby i did- but because nobody even considered that the above procedures applied to my level of competence.

i learned everything under supervision, at first in a non-acute setting (wards-stable patients), with step by step instructions. and i think this was the appropriate way.

my friend there is no room for heroism in today's medicine. it is UNACCEPTABLE and IMMORAL to appoint "agrotikous" to cover for more senior posts.

and if you think that it is easy to relieve a tension pneumothorax and get the drain in on the spot without having done it at least once then try it and let me know how that worked out for you...

and it is sad my friend, because the above scenario can occur in any town of our country, where a fellow citizen will rush to get help and they will find our poor colleague-agrotiko, covering for the medical sho.

all of us should be able to recognise our limits and hand the case over to the people who know how to deal with it.

take it from me if you dont mind, as i am older and probably a little more experienced than you are...

filika stamatis

(i apologise for the english characters)

Δηλαδή έναν πνευμοθώρακα υπό τάση θα τον παροχετεύσεις πρώτα σε σταθερό ασθενή στο θάλαμο;;; Καλά, την οσφυονωτιαία παρακέντηση την καταλαβαίνω, είναι εξάλλου το μόνο που είχα κάνει σε ασθενή απ' αυτά που περιγράφεις ως φοιτητής (και βέβαια τώρα έχω ξεχάσει τελείως πώς γίνεται), αλλά όλα τα άλλα ή τα κάνεις σε πρόπλασμα ή σε ασθενή σε μάλλον κακή κατάσταση.

Εκτός από τη διασωλήνωση, που μπορείς να την κάνεις υπό επίβλεψη αναισθησιολόγου αρκετές φορές σε εκλεκτικά χειρουργεία μέχρι να μάθεις να την κάνεις αρκετά καλά ώστε να διασωληνώνεις ένα έμφραγμα ή μια βαριά ΧΑΠ στα επείγοντα αν εφημερεύεις σε θέση ειδικευόμενου αναισθησιολογίας και ο αναισθησιολόγος είναι σπίτι. Δεν έχω και πολύ enthusiasm, μην ανησυχείς. Αλλά τόσα χρόνια που ανειδίκευτοι γιατροί έπαιζαν το ρόλο παθολόγων παντού στην Ελλάδα δεν είδα κανέναν να κατεβαίνει σε διαδήλωση στο Σύνταγμα...

Sarandos may I ask how many intubations you have performed at the District General hospital of Sparta, where you are working as a surgical SHO?

Είμαι περήφανος για την απάντησή μου: καμία απολύτως.

ΥΓ: το "district" τι το ήθελες; έχει βγει από τον τίτλο του νοσοκομείου :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή έναν πνευμοθώρακα υπό τάση θα τον παροχετεύσεις πρώτα σε σταθερό ασθενή στο θάλαμο;;; Καλά, την οσφυονωτιαία παρακέντηση την καταλαβαίνω, είναι εξάλλου το μόνο που είχα κάνει σε ασθενή απ' αυτά που περιγράφεις ως φοιτητής (και βέβαια τώρα έχω ξεχάσει τελείως πώς γίνεται), αλλά όλα τα άλλα ή τα κάνεις σε πρόπλασμα ή σε ασθενή σε μάλλον κακή κατάσταση.

Εκτός από τη διασωλήνωση, που μπορείς να την κάνεις υπό επίβλεψη αναισθησιολόγου αρκετές φορές σε εκλεκτικά χειρουργεία μέχρι να μάθεις να την κάνεις αρκετά καλά ώστε να διασωληνώνεις ένα έμφραγμα ή μια βαριά ΧΑΠ στα επείγοντα αν εφημερεύεις σε θέση ειδικευόμενου αναισθησιολογίας και ο αναισθησιολόγος είναι σπίτι. Δεν έχω και πολύ enthusiasm, μην ανησυχείς. Αλλά τόσα χρόνια που ανειδίκευτοι γιατροί έπαιζαν το ρόλο παθολόγων παντού στην Ελλάδα δεν είδα κανέναν να κατεβαίνει σε διαδήλωση στο Σύνταγμα...

Είμαι περήφανος για την απάντησή μου: καμία απολύτως.

ΥΓ: το "district" τι το ήθελες; έχει βγει από τον τίτλο του νοσοκομείου :P

my point is that medical emergencies/invsasive medical procedures that require skills should be dealt/performed by people with experience. "agrotikoi" do not usually have the appropriate experience. is that clear?

and a small comment about the medical bit: i didnt say that i have dealt with a tension pneumothorax on my ward/stable pt. but i have learnt to insert the chest drain UNDER SUPERVISION as a junior on a stable pt first, before anybody even considered to let me deal with the MEDICAL EMERGENCY of the tension pneumothorax.

and a final comment: if my post offended you in any way i apologise. if not, i do not appreciate your irony.

if something is wrong (non trained doctors covering for medics in our country as you mentioned), doctors as professionals MUST try and change that. GREECE is not zimbabwe. dont forget that

sweet dreams

stamatis

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απαντηση στους παραπανω ξερολες :

Ειναι λυπηρο να βλεπεις ειδικευομενους που τα χουν φτυσει στην εφημερια, αντι να τα βαζουν με τους ειδικους που τους τα χουν πρηξει ή με το κρατος που δεν κανει νεες προσληψεις (για να πεσει και η ρημαδοαναμονη), τα βαζουν με τους αγροτικους γιατι δε θελουν να τους βοθησουν....

Αλλα ετσι παει... Εκει που μας παιρνει... Ποιος να παει να παραπονεθει σε ειδικο αφου τους κρατανε απ τ @@

Και το χουνε κανει καραμελα και απολυτα φυσιολογικο οτι οι αγροτικοι ΠΡΕΠΕΙ να κανουν εφημεριες σε νοσοκομεια. Πατε πειτε τα αυτα στο εξωτερικο ρε και θα σας παρουν με τις ντοματες!!! :splats:

Αλλα ετσι ειναι και οι νομοι στην Ελλαδα που δικαιολογουν εμμεσως πλην σαφως τον ειδικο που κανει εφημερια απ το σπιτι... Οπως λεει το αρθρο που εβαλε καποιος πιο πανω :

"Παραλείπει ή διστάζει να αναπτύξει πρωτοβουλία και να προβεί άμεσα στις ενδεικνυόμενες ιατρικές πράξεις, παρόλο που γνωρίζει ότι η (έγκαιρη) παρουσία του ειδικού είναι εκ των πραγμάτων αδύνατη και ότι το περιστατικό είναι επείγουσας φύσεως. ."

Επισης φιλε KOKNI αφου οι θεσεις ειδικευομενων ειναι εκπαιδευτικες θεσεις αμα δε μας φτανουν και οι αγροτικοι να βαλουμε και τους πρωτοετεις της ιατρικης...!!! Ας σοβαρευτουμε λιγο....

Και κατι τελευταιο για να προλαβω μερικους "εξυπνους" :

Ξερω πολυ καλα τι γινεται στα νοσοκομεια οπως και το τι τραβανε οι ειδικευομενοι. Και δε τους αδικω να παραπονιουνται για χιλιαδυο. Αλλα αυτο που με εκνευριζει στην Ελλαδα ειναι οτι κανεις δε ζητα τις ευθυνες εκει που πρεπει, γιατι δε τους παιρνει, αλλα κοιτανε πως θα τη βολεψουν στις πλατες αλλων...

ΚΛΑΣΣΙΚΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ που ξανα προς τη δοξα τραβα!

Επισης DrDoom η ιατρικη οντως δεν ειναι αυκολη ουτε ομως και αστεια για να επιτρεπονται προχειροτητες και πειραματα

Και απαντηστε μου ολοι εσεις εξυπναραδες αν θα πηγαινατε τη μανα σας σε νοσοκομειο που εφημερευει αγροτικος.... Αλλα οχι... Μιας και ειστε γιατροι ειδικευομενοι με τα κονε σας θα την πηγαινατε στον ειδικοτερο και καλυτερο γιατρο που ξερετε.... Τωρα οι αλλοι?? Ποιος τους χεζει...? emeleos

:antegeia:

Σαν ένας απ τους ξερόλες ξέρω καλύτερα απο σένα ότι δεν είναι αστεία ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.