Jump to content

πιο μαγκες οι δασκαλοι?


tsakalos

Recommended Posts

xalia, μην με παρεξηγεις.αγροτικο το σκεφτηκα αρκετα καλα πριν το δηλωσω, μου πηρε σχεδον 2 χρονια απο τοτε που ορκιστηκα για να δηλωσω.λεω ομως οτι ο μαλακας που δεν θα το αποδεχτει και θαναι μονος του δεν γινομαι.η οποια προσπαθεια γινει πρεπει ναναι συλλογικη.οχι οπως τη δευτερα με το υπουργειο υγειας.δουλεια αλλου μπορω να βρω εξαλλου

αλλα αμα με λες βολεψακια γιαυτο που εγραψα, ε τι να πω, ο καθενας ας βγαλει τα συμπερασματα του μεταααα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Last Reply
Εγώ έχω δηλώσει ότι αγροτικό δε θα κάνω.

έχει κανείς τα κότσια να πει και να κάνει το ίδιο

Να ειμαστε ρεαλιστες... Αυτα δε γινονται... Και καλη θεληση να υπαρχει, δεν εχουν ολοι τις ιδιες οικονομικες δυνατοτητες ωστε να εχουν την πολυτελεια να κανουν μια απεργια 15 μηνων μεσα στο χαος της ανεργιας της αναμονης τους. Καποιοι εχουν αυτη τη δυνατοτητα και λογω οικονομικων και λογω οτι δε σκεφτονται το ΕΣΥ σαν επιλογη. Για οσους ομως ΔΕΝ εχουν αλλη επιλογη, αυτο ακουγεται τουλαχιστον αστειο (no offence). Δραστικες κινητοποιησεις να γινουν και επιβαλεται να γινουν. Αλλο ομως απεργια 15 ημερων και αλλο 15 μηνων

emnuke

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά,

είμαστε η μοναδική τάξη που κάνει απεργία με... ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ!!!

Για να απεργούσανε όλοι, να πεθαίνανε 2-3 στα ΤΕΠ κάθε νοσοκομείου, να δειτε πως θα λυνονταν όλα τα προβλήματα και οικονομικα και όλα εν ριπει οφθαλμου.

Πρέπει να καταλάβει ο κόσμος ότι ο γιατρός είναι ριγμένος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά,

είμαστε η μοναδική τάξη που κάνει απεργία με... ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ!!!

Για να απεργούσανε όλοι, να πεθαίνανε 2-3 στα ΤΕΠ κάθε νοσοκομείου, να δειτε πως θα λυνονταν όλα τα προβλήματα και οικονομικα και όλα εν ριπει οφθαλμου.

Πρέπει να καταλάβει ο κόσμος ότι ο γιατρός είναι ριγμένος

Ακομα και με προσωπικο ασφαλειας μια μαζικη απεργια 1 μηνα θα προκαλουσε ΧΑΟΣ. Το θεμα ειναι οτι και στις απεργιες μας ο κοσμος στρεφεται εναντιον των γιατρων που τους θεωρουν "πλουσιους" και "προνομιουχους" γιατι ετσι τους καθησε στο κεφαλι... Δε βλεπουν που ο ειδικευομενος παιρνει ιδια λεφτα με τον συνταξιουχο του ΟΓΑ...

emnuke

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να κάνω μια ερώτηση;

Δηλαδή αν οι δάσκαλοι με 4 χρόνια σπουδές,διορισμό αμέσως και δουλειά 8 μήνες το χρόνο ,πάρουν βασικό μισθό 1400 ευρώ τότε εμείς πόσα πρέπει να ζητήσουμε και να πάρουμε;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλα μεταξυ μας τ @@ της Γιαννακου θα παρουν...

emnuke

Και καλά θα κάνουν

Ήθελα να τονίσω το παράλογο της υπόθεσης

Αν βγαίναμε εμείς στο δρόμο και κάναμε ακριβώς το ίδιο ήθελα να ξέρω αν η κοινή γνώμη θα ήταν με το μέρος μας όπως είναι τώρα με το μέρος τψν δασκάλων

Αλλά τι να κάνουν οι γονείς όταν δουλεύουν και οι δυο;

Λένε ας τους τα δώσει για να πάνε τα παιδιά μας σχολείο να ησυχάσουμε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά,

είμαστε η μοναδική τάξη που κάνει απεργία με... ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ!!!

Για να απεργούσανε όλοι, να πεθαίνανε 2-3 στα ΤΕΠ κάθε νοσοκομείου, να δειτε πως θα λυνονταν όλα τα προβλήματα και οικονομικα και όλα εν ριπει οφθαλμου.

Πρέπει να καταλάβει ο κόσμος ότι ο γιατρός είναι ριγμένος

Ε, όχι Παρακμή μου, υπάρχουν κι άλλοι, πχ οι ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας, δεν μου έρχονται άλλοι αυτοί τη στιγμή αλλά σίγουρα υπάρχουν. Κοίτα, όταν είναι θέμα ζωής και θανάτου δεν μπορείς να αρνηθείς να είσαι προσωπικό ασφαλείας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θέμα είναι ότι και στους δρόμους να βγούμε κανενός το αυτάκι δε θα ιδρώσει...

η μόνη λύση για να κάνουμε κάτι με τις ειδικότητες είναι απλή μα κανένας δε θα δεχθεί να την ακολουθήσει

ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΕΙ ΣΕ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΡΘΟΥΝ ΜΕΤΡΑ

όταν θα αρχίσει η περιφέρεια να μην έχει γιατρούς να δείτε τότε πότε θα σφίξουν οι κ$&^οι!!!

Και αν πάμε τότε να μην κάνουμε εφημερίες, και να τηρούμε ωράρια. Μπουκοταζ όπου μπορούμε...

Ακομα και με προσωπικο ασφαλειας μια μαζικη απεργια 1 μηνα θα προκαλουσε ΧΑΟΣ. Το θεμα ειναι οτι και στις απεργιες μας ο κοσμος στρεφεται εναντιον των γιατρων που τους θεωρουν "πλουσιους" και "προνομιουχους" γιατι ετσι τους καθησε στο κεφαλι... Δε βλεπουν που ο ειδικευομενος παιρνει ιδια λεφτα με τον συνταξιουχο του ΟΓΑ...

Γιατί κανείς δεν τους εξήγησε ότι μέχρι τα 35-40 είναι άνεργος , χωρίς Ταμείο ανεργείας, ότι δεν είναι όλοι μεγαλογιατροί που τα πέρνουνε, ότι ενώ μπορεί να κάνει "πειράματα" όσο είναι αγροτικός , μετά δεν μπορεί να κάνει τίποτε χωρίς ειδικότητα... και όλα τα άλλα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε.

Και νομίζω ότι σε ένα μεγάλο βαθμό φταίει και η κομματικοποίηση που είχαμε στο πανεπιστήμιο. Άν από τότε δεν μπορούσαμε να τα βρούμε μεταξύ μας, τι μας κάνει να πιστεύουμε ότι μπορούμε να οργανωθούμε και να κερδίσουμε αυτά που διεκδικούμε???

Γιατί όπως ανέφερε και ο συνάδελφος πιο πάνω στο συνεργείο μου είπανε.....

"Εσύ είσαι γιατρός... τι ανάγκη έχεις... :::::"

emcensoredemcensoredemcensoredemcensoredemcensored

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό είναι το θέμα.

Κι όταν μάλιστα βλέπουμε κανα παιδάκι που δίνει πανελλήνιες και του λέμε "βρε μη κάνεις το λάθος και δώσεις για ιατρική" έρχονται οι γονείς να μας κατακρίνουν και καλά ότι εμείς έχουμε βολευτεί κι οτι κλαιγόμαστε.

Υπάρχει πολύ μεγαλη παραπληροφόρηση. Όλοι νομίζουν ότι στα 6 χρόνια (που οι πιο πολλοί νομίζουν για 5 ή λιγότερα ) ότι τελειώνουμε και ειδικότητα κι ότι με το που βγαίνουμε όλα τα νοσοκομεία κάνουν κρα να μας πάρουν.

Ακούνε και για πόσες κλινικές που δεν είναι επανδρωμένες και νομίζουν ότι έχουμε βολευτεί στην Αθήνα και δε θέλουμε να πάμε σε Κέρκυρα, Ρόδο ή όπου αλλού έχει κενά!

Ή το άλλο το κορυφαίο...

- μα καλα, γιατί δεν πάτε στην επαρχία για ειδικότητα και δηλώνετε όλοι Αθήνα.

Επειδή βρε άσχετε μετά πάλι στην Αθήνα θα έρθω για να πάρω πλήρη και ήδη η αναμονή θα έχει διπλασιαστεί!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό είναι το θέμα.

Κι όταν μάλιστα βλέπουμε κανα παιδάκι που δίνει πανελλήνιες και του λέμε "βρε μη κάνεις το λάθος και δώσεις για ιατρική" έρχονται οι γονείς να μας κατακρίνουν και καλά ότι εμείς έχουμε βολευτεί κι οτι κλαιγόμαστε.

Υπάρχει πολύ μεγαλη παραπληροφόρηση. Όλοι νομίζουν ότι στα 6 χρόνια (που οι πιο πολλοί νομίζουν για 5 ή λιγότερα ) ότι τελειώνουμε και ειδικότητα κι ότι με το που βγαίνουμε όλα τα νοσοκομεία κάνουν κρα να μας πάρουν.

Ακούνε και για πόσες κλινικές που δεν είναι επανδρωμένες και νομίζουν ότι έχουμε βολευτεί στην Αθήνα και δε θέλουμε να πάμε σε Κέρκυρα, Ρόδο ή όπου αλλού έχει κενά!

Ή το άλλο το κορυφαίο...

- μα καλα, γιατί δεν πάτε στην επαρχία για ειδικότητα και δηλώνετε όλοι Αθήνα.

Επειδή βρε άσχετε μετά πάλι στην Αθήνα θα έρθω για να πάρω πλήρη και ήδη η αναμονή θα έχει διπλασιαστεί!!!!

emgoalemgoalemgoalemgoalemgoal ΣΩΣΤΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσο υπάρχει και μεγαλώνει παιδιά η γενιά που θυμόταν από τα παιδικά της χρόνια τον γιατρό να είναι μαζί με τον δάσκαλο και τον παπά οι μορφές του χωριού, θα υπάρχει αυτή η άποψη για τον επάγγελμα.

Είναι τόσο μεγάλη η αλλαγή νοοτροπίας που απαιτείται, που μεγάλη αλλαγή τα αμέσως επόμενα χρόνια δεν προβλέπεται..

Ελπίζω να πέσω έξω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν θυμάστε την κοπέλα με τους 2 γονείς φαρμακοποιούς και τα 2 φαρμακεία που το σκεφτόταν; Κι επειδή εξαφανίστηκε, πολύ φοβάμαι πως διάλεξε ιατρική τελικά.

Κι εμένα με έχουν ρωτήσει "τι έχετε σπουδάσει" και στην απάντηση "ιατρική" (στα 25 μου) η επόμενη ερώτηση ήταν, ναι, αλλά ποιό κλάδο;

:splats:

ΥΓ: Σωστός για το δάσκαλο και τον παπά....αλλά οι άλλοι δυο τυχαίνει να είναι καλά αυτόν τον καιρό επαγγελματικά!

Θυμάστε το τραγουδάκι : "εγώ παπάς κι εσύ γιατρός, εγώ τα κάνω, εσύ τα τρως; "

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.