Jump to content

πιο μαγκες οι δασκαλοι?


tsakalos

Recommended Posts

Πάντως οι γιατροί στην Ελλάδα είναι οι πιο ριγμένοι. Καταρχήν κάνουν δουλειά γραμματέως, νοσοκόμας, τραυματιοφορέα, καθαρίστριας ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Θυμάμαι τους ειδικευόμενους, σαν τρελοί έτρεχαν να βγάλουν εργαστηριακά, να πάνε να πάρουν ακτινογραφίες, να συμπληρώσουν ένα σωρό χαρτιά, πράσινο για τα βιοχημικό, κόκκινο για το μικροβιολογικό κοκ. Ο χαμάλης! Στις ΗΠΑ, ούτε καν η νοσοκόμα δεν παίρνει τα αίματα το πρωι, πόσο μάλλον ο γιατρός. Έχουν παιδιά (18-21) (phlebotomists) που θέλουν να πάνε ιατρική και κάνουν αυτή την δουλειά part-time . Δεν το συζητώ για τα εργαστηριακά που είναι όλα online και κάνουν ένα κλικ και τα βλέπουν όλα. Τόσο πια δύσκολο είναι να γίνει το ίδιο και στα ελληνικά νοσοκομεία! Τόσα λεφτά τρώνε πανάθεμά τους...Όλοι οι διοικητές και υποδιοικητές και ένα σωρό άχρηστοι που δείχνουν έργο έχοντας τους ειδικευόμενους σαν σκλάβους. Ακούω ειδικευόμενους στην αμερική και σου λένε 'σήμερα στα εξωτερικά ιατρεία είδα 7 ασθενείς, ψόφησα στην δουλειά' και θυμάμαι στο γυναικολογικό πχ να είναι απέξω 20 γυναίκες να εξεταστούν από 2 ειδικευόμενους και μια μαία. Πώς είναι δυνατόν να κάνεις ιατρική με τέτοιες συνθήκες; Υπάρχουν όρια στους πόσους ασθενείς μπορεί να δει ένας ειδικευόμενος στις εφημερίες. Μέχρι 5 μπορεί να κάνει εισαγωγή, μέχρι 10 να έχει στους θαλάμους. Στα ελληνικά νοσοκομεία έχουν 7 στους θαλάμους και άλλους 7 στα ράντζα και εξετάζουν στα ΤΕΠ γύρω στους 30! Δεν το συζητώ για εκπαιδευτικό πρόγραμμα. Φίλη ειδικευόμενη ζήτησε να γίνονται rotations σε διάφορες υποειδικότητες της κύριας ειδικότητάς της και η απάντηση που πήρε από τον διευθυντή της ήταν 'αυτά που μάθατε στην αμερική τα κόλπα δεν γίνονται εδώ, αν δεν δουλεύουν οι ειδικευόμενοι στην κλινική μου, ποιός θα δουλεύει, εγώ;', λες και ο ειδικευόμενος είναι υπάλληλός του. Να παίρνει αυτός τα φακελάκια, να σκίζονται οι άλλοι στην δουλειά. Δεν λέω μεγάλα λόγια, όλοι στην ίδια κατάσταση είμαστε, απλά δεν καταλαβαίνω πώς ένας γιατρός που έχει περάσει από τα ίδια στάδια μπορεί στα γεράματά του να γίνει τόσο γαιδούρι όσο είναι πολλοί διευθυντές και καθηγητάδες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Last Reply

Ο ποιός; ΣΑΙΕΠ; τί είναι αυτό; το άλλο με τον τοτό το ξέρετε;

everyboooooooodyyy neeeeeeeeds someboooodyyyyyyy

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω πιστευω πως απλως οι γιατροι εχουμε μεινει με την νοοτροπια του "καλου" παιδιου, που δεν μιλαει ποτε, οι γιατροι δεν βγαινουν ευκολα στους δρομους!Μακαρι να αλλαξει-αυτο ταιριαζε στο παρελθον μα τωρα τα πραγματα ειναι αγρια.....και δεν ειναι το θεμα αν καποιοι απο εμας ειναι βολεμενοι η θα βολευτουν συντομα.Θα επρεπε να ειναι θεμα αρχης....τους γιατρους οι κοινωνια θα επρεπε να τους εχει στα ωπα ωπα.Οσοι κι αν ειναι αυτοι, παντα ειναι πιο χρησιμοι απο οποιονδηποτε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν, όσο κι αν δεν το πιστεύεις, στον πολιτισμό της οικονομίας ο πιο χρήσιμος (για το σύστημα) δεν είναι ο γιατρός, αλλά ο οικονομολόγος και ο κομπιουτεράς.

:blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

....τους γιατρους οι κοινωνια θα επρεπε να τους εχει στα ωπα ωπα.Οσοι κι αν ειναι αυτοι, παντα ειναι πιο χρησιμοι απο οποιονδηποτε!

Ε όχι και πιο χρήσιμοι από οποιονδήποτε!!!!! κάτι τέτοια ακούμε και θέλουν όλα τα ψαράκια να γίνουνε γιατροι! και δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει η κοινωνία να μας έχει στα ώπα ώπα;;;Λιγότερη αξία έχει ο οικοδόμος που αύριο μεθαύριο θα μας χτίσει το σπίτι (γιατί σιγά να μη νοικιάζαμε με τα χοντρά λεφτά που θα έχουμε καβατζώσει καθοτι μεγαλογιατροι!!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Υποθέτω πως εννοεί ότι ο γιατρός ασχολείται με την ανθρώπινη ζωή, άρα θα έπρεπε να είναι τόσο σεβαστός όσο ήταν κάποτε ο μάγος της φυλής. Θεωρητικά έτσι είναι, αλλά η Βίκυ δεν έχει καταλάβει πόσο έχει απαξιωθεί η ανθρώπινη ζωή στον σύγχρονο δυτικό πολιτισμό μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

... άρα θα έπρεπε να είναι τόσο σεβαστός όσο ήταν κάποτε ο μάγος της φυλής.

Εδω δεν υπάρχουν πια φυλές πόσο μάλλον και μάγοι! λυπάμαι αν είμαι λίγο επικριτική αλλά κάποια γεγονότα που τα έχω ζήσει προσωπικά με έκαναν να αλλάξω τη γνώμη μου για τους γιατρούς σε σημείο που να σκέφτομαι πολύ σοβαρά τι κάνω εγώ σε αυτήν τη σχολή. Και όχι ότι θέλω να το παίξω η αλτρουιστρια με τα ευγενή αισθήματα μελλοντική γιατρός, αλλά δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα. Όσο πιο "αξιοσέβαστος" είσαι σε αυτή τη ζωή τόσο πιο ακριβοθώρητος είσαι και τόσο πιο πολλά ζητάς από τους άλλους. Στην πιο δύσκολη στιγμή της ζωής μου, βρήκα παρηγοριά από μια άγνωστη αμόρφωτη γριούλα και όχι από κάποιον πανεπιστήμονα γιατρό. Συγνώμη αν αυτά που γράφω είναι εκτός τοπικ αλλά είναι καιρός να ξεκαβαλήσουμε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σχετικά με τις ώρες εργασίας και τις απολαβές των δασκάλων κυκλοφορεί το εξής:

(μεταξυ αστειου και σοβαρου πειτε μου ΠΟΙΟΣ συλλογισμος από όλους είναι λάθος)

<< Ποσες μερες πραγματικα δουλευει ενας «μεσος» δασκαλος οπως εγω ;

Λοιπον ας το υπολογισουμε...

το ετος εχει 365 μερες

απο αυτες αφαιρουμε το χρονικο διαστημα απο 15/6 εως 11/9, τις

διακοπες του Πασχα και Χριστουγεννων που τα σχολεια ειναι κλειστα,

ήτοι 87 μερες περιπου, δηλ 365-87

278 μερες.Συνεχιζουμε

οι 278 μερες ειναι 40 περιπου βδομαδες. 40 επι 2 μερες (ΣΚ) μη

εργασιμες = 80 μερες. 278-80

198 μερες. Συνεχιζουμε...

Φέτος δεν εργαστηκα 32 μερες λογω χιονιου, Γενικων Συνελευσεων, 28 η,

25η , αδειες κτλ. Αρα 198-32

166 μερες. Συνεχιζουμε...

Οι 166 αυτες μερες σε αντιστοιχια με εναν υπαλληλο του ιδιωτικου τομεα

(8ωρο!!) ειναι για μενα (3ωρο, απο 12:45 εως 3:45, ολοημερο) 166 Χ

3/8

62 μερες!!

Τοσες μερες εργαστηκα το σωτηριον σχολικο ετος 2005-2006....

Παμε στα οικονομικα τωρα....

15000 ευρω που παιρνω ετησιως / 62 μερες

242 ευρω την ημερα!

242ευρω / 3 ωρες εργασιας

81 ευρω την ωρα!!

Είμαι στο ιδιο μισθολογικο επιπεδο με τους Αλβανους μαστορους

οικοδομων... Θελω αυξηση!!!!

Καλο καλοκαιρι......σε όλα τα στελέχη των ιδιωτικών εταιριών που

νομίζουν οτι κάνουν καριέρα....>>

Και η αντίθετη άποψη:

"1. Το καλοκαίρι οι εκπαιδευτικοί είναι στο σχολείο μέχρι και 30/6 και

ξεκινούν από 1/9. ’ρα δεν είναι 87 οι μέρες, αφού θα πρέπει να αφαιρεθούν

οι 15+11=26 επιπλέον μέρες που κάνει ο ανακριβής υπολογισμός.

2. Οι 32 ημέρες από άδειες συνελεύσεις χιόνι, εθνικές εορτές κλπ, βασίζονται

στον αυθαίρετο υπολογισμό ότι οι εκπαιδευτικοί έχουν κατά τη διάρκεια της

χρονιάς και τις 20-25 ημέρες άδεια των εργαζομένων στον ιδιωτικό τομέα.

Κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς δεν δικαιούνται περισσότερες από 10

ημέρες άδειας για λόγους υγείας. Αν λοιπόν εσείς εργάζεστε στις εθνικές

εορτές συγχαρητήρια για το διπλό σας μισθό. Οι 32 μέρες πάντως σε αυτό το

σημείο υπολογισμού σε καμμία περίπτωση δεν ξεπερνούν τις 12 με 15, με την

προϋπόθεση ότι ο εκπαιδευτικός έχει χρησιμοποιήσει και τις 10 ημέρες

αναρρωτικής άδειας. Ο "μέσος" εκπαιδευτικός που ισχυρίζεται ο συντάκτης

δεν υπερβαίνει τις 3-5 ημέρες ασθενείας.

3. Το 99% των "μέσων" εκπαιδευτικών δεν δουλεύει σε ολοήμερα σχολεία 3ωρης

βάρδιας (όπου συνήθως εργάζονται εκπαιδευτικοί με ωρομίσθια σχέση

εργασίας με το εκπληκτικό ακαθάριστο ποσό αντιμισθίας των περίπου 15-20 ευρώ),

αλλά σε κανονικά σχολεία με 21 ώρες διδασκαλίας και εξωδιδακτική

απασχόληση στο σχολείο (όπου δεν υπάρχουν γραμματείς), που καταλήγει σε

μέσο όρο περίπου 5-6 ώρες ημερήσιας παρουσίας στο σχολείο. Επιπλέον σε

σχέση με τους υπόλοιπους εργαζομένους υπάρχει και η εργασία στο σπίτι, για

τουλάχιστον ένα επιπλέον δίωρο την ημέρα για προετοιμασία του μαθήματος

της επόμενης ημέρας (εκτός αν θεωρείται ο εγκέφαλος του "μέσου"

εκπαιδευτικού μια online βάση δεδομένων που επί τόπου την ώρα της

διεξαγωγής του μαθήματος, κατεβάζει στη στιγμή τις γνώσεις που θα ειπωθούν

στη διδακτική ώρα), για διόρθωση εργασιών και διαγωνισμάτων. Επομένως και

το 3/8 στον υπολογισμό είναι τελείως ανακριβές, αφού υπάρχουν ημέρες

(ειδικά στις περιόδους του τέλους των τριμήνων) που μπορεί να γίνει και

10/8 ή και 12/8 χωρίς καμμία απολύτως υπερβολή!

4. Αν ύστερα από 10 χρόνια προϋπηρεσίας στον ιδιωτικό τομέα είστε

ικανοποιημένοι με ετήσιο εισόδημα 15000 ευρώ δηλαδή περίπου 1100 ευρώ το μήνα,

για τα οποία η προοπτική στα 30 -35 χρόνια υπηρεσίας είναι να φτάσει τα

18000 ευρώ (εφόσον υπάρχει και οικογένεια και παιδιά, αλλιώς μιλάμε για

16.5-17000 ευρώ), τότε έχετε δίκιο να ζηλεύετε τους μισθούς των εκπαιδευτικών!

Είναι μία αξιοζήλευτη πράγματι καριέρα!

5. Την επόμενη φορά που θα αφήσετε (όπως υπονοείτε) στο parking - σχολείο

το ένα παιδί σας, σκεφτείτε αν θα αντέχατε τη διαχείριση 30 ακόμα παιδιών

για 5 - 6 ώρες την ημέρα, για 30-35 χρόνια και αν θα θεωρούσατε

ικανοποιητική την οικονομική απολαβή που αναλύθηκε στο 4.

Ευτυχώς για τους περισσότερους εκπαιδευτικούς τα παιδιά δεν είναι απλά ένα

αντικείμενο φύλαξης, τις ώρες εργασίας των γονέων τους και η παραμονή στο

επάγγελμα παρά τις κακές οικονομικές απολαβές οφείλεται και σε άλλους

λόγους, όπως η συναισθηματική πληρότητα και ικανοποίηση με τη πρόοδο των

μαθητών μας.

Είναι εύκολο να δημιουργεί κανείς εντυπώσεις με τα νούμερα ειδικά όταν αυτά

περιέχουν και τόσες ανακρίβειες, αν και για να στέλνονται τέτοια e-mail και

να καταναλώνεται τόση φαιά ουσία σε ανακρίβειες, μάλλον οι σκληρά

εργαζόμενοι του ιδιωτικού τομέα πάλι για κανά 2ωρο λούφαραν από τη δουλειά

τους και αξιοποίησαν άκρως εποικοδομητικά το εταιρικό intenet για να

φωτίσουν τον υπόλοιπο κόσμο με την εξαιρετική τους ανάλυση. Αν με τέτοια

ακρίβεια στοιχείων και επιχειρημάτων κάνουν και τις αναλύσεις για την

εταιρεία τους, μάλλον δεν θα μακροημερεύσουν ούτε οι ίδιοι ούτε η εταιρεία

και πάλι ο εύκολος στόχος θα είναι οι βολεμένοι τεμπέληδες εκπαιδευτικοί του

δημοσίου, που κάθονται 303 ημέρες το χρόνο σύμφωνα με αυτούς τους

υπολογισμούς."

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χαχχαχαχαχαχ πολυ αστειο!!!!!!:)(δεν το λεω ειρωνικα το εννοω)

βεβαια μονο ως αστειο το παιρνω διοτι αν ειναι να το παρω σοβαρα, τοτε να γραψω κι εγω τη γνωστη στους φοιτητες λιστα για το ποσες ωρες διαβαζουνε(ξερεις, αυτο που λεει μειον τοσες ωρες για φαι, για υπνο, για διασκεδαση, κατι απεργιες, κατι καταληψεις, κατι να παω σινεμα και καταληγει στο τελος στη 1 ωρα το χρονο!!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο ΣΑΙΕΠ ηταν αεριτζιδικη κινηση για να βολευτουν στα γρηγορα οι πρωτεργατες του και οι κολλητοι.

Αποδειξη η ομοια με τους δικατσαδες προταση που εκανε για γνωστη τραπεζα ερωτησεων.

Αλλα και το ποσο γρηγορα ξεφουσκωσε αφου τελος παντων δεν τους βγηκε και πηραν ολοι αυτοι τον δρομο τους.

Βεβαια υπηρξαν και οι συνηθεις ιδεολογοι που εβλεπαν ομορφα ονειρα αλλα δεν ειχαν και τις ικανοτητες να τα πραγματοποιησουν.

Ετσι λοιπον, αεριτζηδες και ασχετοι, καψαν το χαρτι του ΣΑΙΕΠ και μια απο τις καλυτερες ευκαιριες για εξετασεις ειδικοτητας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Υποθέτω πως εννοεί ότι ο γιατρός ασχολείται με την ανθρώπινη ζωή, άρα θα έπρεπε να είναι τόσο σεβαστός όσο ήταν κάποτε ο μάγος της φυλής. Θεωρητικά έτσι είναι, αλλά η Βίκυ δεν έχει καταλάβει πόσο έχει απαξιωθεί η ανθρώπινη ζωή στον σύγχρονο δυτικό πολιτισμό μας.

Ξερω πως τα παντα κυβερνα το χρημα.Μα -οπως πολυ σωστα μου ειπε καποιος αρκετα πλουσιος τελευταια -αλλα οχι νεοπλουτος (...)- σε καποιες στιγμες δεν μπορεις να το χρησιμοποιησεις (το χρημα) και τοτε ευχεσαι να ειναι κοντα καποιο -εστω γιατρουδακι - που να ειχε διαβασει τα βιβλια του οταν επρεπε.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Μα αυτό λέμε. Οταν έχεις λεφτά δεν περιμένεις να είναι κοντά ένα τυχαίο γιατρουδάκι, πας στο Υγεία και το Διαβαλκανικό και ΑΠΑΙΤΕΙΣ να έρθουν οι καλύτεροι γιατροί να σε δούνε. Κι άμα κάνουν και κάτι λάθος τους κάνεις και μηνύσεις και πας και στον Τριανταφυλλόπουλο...Ιδού ο κόσμος του χρήματος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε νομίζω ότι είναι σωστό να κατηγορούμε τους δασκάλους για τα αιτήματά τους. Τώρα το δε δουλεύουν δεν είναι επιχείρημα. Όποιος μπορεί να μάθει σε 6χρονα να γράφουν και να διαβάζουν δεν κάθεται. Κάνει λειτούργημα. Κάθε κλάδος έχει τους καλούς και τους κακούς του. Οι διακοπές όντως είναι περισσότερες από άλλες υπηρεσίες αλλά δε σημαίνει ότι πρέπει να αμείβονται με το 1/3 των υπόλοιπων Ευρωπαίων συναδέλφων τους. Δηλαδή οι τραπεζικοί τι παραπάνω κάνουν και αμείβονται σαν τρελοί;

Και προς το επιχείρημα για τις δικές μας επίσης χαμηλές συγκριτικά αμοιβές η απάντηση είναι απλή: Πρέπει να αγωνιστούμε και εμείς για να γίνουν γνωστά τα αιτήματά μας και να αποκατασταθούμε όχι μόνο οικονομικά αλλά και κοινωνικά. Πρέπει να χρησιμοποιήσουμε τα μέσα για τον αγώνα αυτό και όχι τα μέσα εμάς. Και εν πασει περιπτώσει δε χρειάζεται να κατηγορούμε κανέναν για τον αγώνα του να βελτιώσει τα οικονομικά του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορει καποιος ειδικευομενος ή ειδικος να μου απαντησει σοβαρα αν υπαρχει καθολου συζητηση και προτασεις για κινητοποιησεις σχετικα με το 8εμα του μισθολογιου και της προβλεπομενης μειωσης των αποδοχων απο την καταργηση πλασματικων εφημεριων κτλ?

Ευχαριστω

emnuke

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο ΣΑΙΕΠ ηταν αεριτζιδικη κινηση για να βολευτουν στα γρηγορα οι πρωτεργατες του και οι κολλητοι.

Αποδειξη η ομοια με τους δικατσαδες προταση που εκανε για γνωστη τραπεζα ερωτησεων.

Αλλα και το ποσο γρηγορα ξεφουσκωσε αφου τελος παντων δεν τους βγηκε και πηραν ολοι αυτοι τον δρομο τους.

Βεβαια υπηρξαν και οι συνηθεις ιδεολογοι που εβλεπαν ομορφα ονειρα αλλα δεν ειχαν και τις ικανοτητες να τα πραγματοποιησουν.

Ετσι λοιπον, αεριτζηδες και ασχετοι, καψαν το χαρτι του ΣΑΙΕΠ και μια απο τις καλυτερες ευκαιριες για εξετασεις ειδικοτητας.

Ώπα μεγάλε Pioneer, πάρτο αλλιώς.

Φαίνεσαι να ξέρεις πρόσωπα και πράγματα, με τέτοια σιγουριά που μιλάς. Για πες μου έναν πρωτεργάτη του ΣΑΙΕΠ που βολεύτηκε και αν θέλεις πες μου και τον τρόπο που έγινε αυτό. Γιατί κάτι μου λέει πως δεν αναφέρεσαι πχ στον πρωτεργάτη που έγραψε 99άρια στα USMLE και πήγε Αμερική, ούτε στον πρωτεργάτη που απλά άνοιξε η θέση του για ειδικότητα, ούτε και στον πρωτεργάτη που φεύγει για τα ξένα από το νέο έτος. Α, μην ξεχνάω και τον άλλον τον πρωτεργάτη που περιμένει υπομονετικά από το 2002 για να ανοίξει η θέση του το 2009.

Α ρε ξερόλες όλοι σας. Κάτι μου λέει ότι όταν ήμαστε έξω από το Υπουργείο και φωνάζαμε ή μέσα στα γραφεία να βριζόμαστε ή όταν προωθούσαμε στον Τύπο τα προβλήματα των αναμονών, εσύ... διάβαζες σαν τον Χριστόδουλο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:) Κοίτα ρε παιδί μου πώς βολευτήκαμε πάντως όλοι. Ενώ όλος ο κόσμο είχε δεχθεί με ανοιχτές αγκάλες το αίτημα για εξετάσεις για ειδικότητα, ο Υπουργός (και ο πρώην και ο νυν) κατέθεσαν 5-6 νομοσχέδια για το θέμα, όλοι οι φοιτητές και οι νέοι γιατροί έκαναν πορεία από το Σύνταγμα ως την Αριστοτέλους με μαζικότητα που ξεπερνούσε τη λαοσύναξη για τις ταυτότητες, στο τέλος... αυτό το ελεεινό ΔΣ ξεπούλησε τον αγώνα, τα πήρε κάτω από το τραπέζι και τώρα είναι στο Κογκό και τρώει τις μόνες εισαγόμενες καρύδες Καραϊβικής της χώρας ενώ του κάνουν αέρα γιαπωνέζες γκέισες (καταδυναστεύοντας το δύσμοιρο κογκολέζικο λαό).

emangry Όταν κάποιος δεν έχει ιδέα, καλό είναι να διαβάσει και 5-6 δημοσιεύσεις και να ρωτήσει μερικούς ανθρώπους που ξέρουν τι τους γίνεται πριν αρχίσει τις κατηγορίες. Το σχετικό υπο-φόρουμ (ΣΑΙΕΠ) είναι μια καλή ιδέα. Επίσης μη συγχέουμε το ΣΕΙΑΠ (Σύλλογος Ειδικευομένων Ιατρών Αθηνών - Πειραιώς) με το ΣΑΙΕΠ (Σύλλογος Αποφοίτων Ιατρικής Ελληνικών Πανεπιστημίων)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καποιοι δυσκολευονται να κατανοησουν ενα ποστακι των 5 γραμμων και χανουν την ψυχραιμια τους.

Δεν απορω λοιπον για την αδυναμια τους να δρασουν αποτελεσματικα! :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν άνοιξα αυτό το θέμα, σκοπός δεν ήταν να θάψω τους δάσκαλους, μόνο. Πιο πολύ ήθελα να αφυπνίσω κάποιους, όχι αποκλειστικά μόνο συναδέλφους, για το που βρισκόμαστε και πόσο ''γιαννουληδες'' μας έχουν πιάσει. Παράδειγμα, πήγα προχθές να φτιάξω κάτι στο αυτοκίνητο, και όταν ρώτησα πόσο θα μου κοστίσει ο μάστορας μου είπε: έλα μωρέ, γιατρός είσαι, τι σε νοιάζει? Που να ξέρει ο καημένος ότι βγάζω τα μισά από ένα υπάλληλο της ΔΕΗ χωρίς τελειωμένο γυμνάσιο!

Κάποιοι είπαν ότι η δουλειά του δασκάλου είναι δύσκολη και ότι χρειάζεται να διαβάσουν και 2 ώρες στο σπίτι για να ετοιμάσουν το αυριανό μάθημα! Ρε πάτε καλά? Να απαιτήσουν και ανθυγιεινό τότε και να πληρώνονται και ως υπερωρία το 2ωρο! Έχετε δουλέψει ποτέ 32 ώρες συνεχόμενες στο πόδι, με τον κάθε χωριάτη να τσαμπουκαλευεται και να βιάζεται και πολλά άλλα που τα ξέρετε νομίζω καλά?

Συγκρίνουν το μισθό τους με των ευρωπαίων δασκάλων. Για να κάνουμε και εμείς το ίδιο!! Ή απλά να συγκρίνουμε την αναλογία π.χ. ενός αγγλικού ιατρικού μισθού προς ένα αγγλικό μισθό δασκάλου, και την αντίστοιχη ελληνική! Παλι ''γιαννουληδες'' βγαίνουμε.

Σε τελική, αν ο πρώτος μισθός γιατρού ήταν 2000 θα τους υποστήριζα στα αιτήματα τους. Βεβαίως δε φταίνε αυτοί για τα δικά μας χάλια, αλλά είναι προκλητικοί, πώς να το κάνουμε.

Πάμε τώρα στο συνδικαλισμό. Άλλοι κλάδοι έχουν γιατί απλά δεν υπάρχουν τόσο μεγάλες εισοδηματικές διαφορές ανάμεσα τους όπως γίνεται με μας. Αγανακτούμε εμείς οι μικροί ειδικευόμενοι αλλά δεν μας συμμερίζονται οι παλιότεροι που βολευτήκαν καλά και άντε τώρα να τους πείσεις εσύ να κάνουν απεργία για αύξηση 200 ευρώ π.χ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάποια σημεία που διάβασα και έχουν ανακρίβειες οπότε οφείλω να αναφέρω

1. ο μισθός του πρωτοδιόριστου δασκαλου καθαρά είναι 850 ευρώ

2. στις αφίσες για την κινητοποίηση των εκπαιδευτικών πράγματι δέσποζε το αίτημα για 1400 ευρω πρώτο μισθό (μα όπως έμαθα αποτελεί την πρώτη τιμή διαπραγμάτευσης μπας και φτάσουν τουλάχιστον τα 1050)

3. μέχρι να πεθάνουν ή να συνταξιοδοτηθούν το ανώτερο που θα φτάσουν θα είναι τα 1650 ευρώ μαζί ε παιδιά και επιδόματα διευθυντή αν φτάσουν

4. το πόσο σημαντικός είναι ένας κλάδος φαίνεται από το πόσο σε επηρεάζει η εργασία τους πχ. Όταν απεργούν οι ταξιτζήδες για μένα που δεν χρησιμοποιώ ποτέ είναι η καλύτερή μου γιατί οι δρόμοι είναι άδειοι, ενώ όταν απεργούν οι καθαριστές του δήμου όλοι υποφέρουμε από τα βουνά που σχηματίζουν τα σκουπίδια. Οι πιο πολλοί γονείς δε διαμαρτύρονται επειδή τα παιδιά τους δε μορφώνονται μα επειδή δεν έχουν σε ποιον να αφήσουν τα παιδιά τους όσο εργάζονται

5. η οικονομική κατάσταση είναι άθλια για κάθε νέο Έλληνα που βγαίνει στην αγορά εργασίας και καλό θα ήταν από το να ρίχνουμε λάσπη στους εκπαιδευτικούς, να κοιτάξουμε λίγο τη δική μας την καμπούρα και να δούμε τι κινητοποιήσεις θα έπρεπε να κάνουμε για να μας πάρει κάποιος σοβαρά….και για τους μισθούς και τις εφημερίες και το ότι δεν παίρνουμε επίδομα ανθυγ. εργ. Και φυσικά για τα ατελείωτα χρόνια αναμονής

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάποια σημεία που διάβασα και έχουν ανακρίβειες οπότε οφείλω να αναφέρω

1. ο μισθός του πρωτοδιόριστου δασκαλου καθαρά είναι 850 ευρώ

2. στις αφίσες για την κινητοποίηση των εκπαιδευτικών πράγματι δέσποζε το αίτημα για 1400 ευρω πρώτο μισθό (μα όπως έμαθα αποτελεί την πρώτη τιμή διαπραγμάτευσης μπας και φτάσουν τουλάχιστον τα 1050)

3. μέχρι να πεθάνουν ή να συνταξιοδοτηθούν το ανώτερο που θα φτάσουν θα είναι τα 1650 ευρώ μαζί ε παιδιά και επιδόματα διευθυντή αν φτάσουν

4. το πόσο σημαντικός είναι ένας κλάδος φαίνεται από το πόσο σε επηρεάζει η εργασία τους πχ. Όταν απεργούν οι ταξιτζήδες για μένα που δεν χρησιμοποιώ ποτέ είναι η καλύτερή μου γιατί οι δρόμοι είναι άδειοι, ενώ όταν απεργούν οι καθαριστές του δήμου όλοι υποφέρουμε από τα βουνά που σχηματίζουν τα σκουπίδια. Οι πιο πολλοί γονείς δε διαμαρτύρονται επειδή τα παιδιά τους δε μορφώνονται μα επειδή δεν έχουν σε ποιον να αφήσουν τα παιδιά τους όσο εργάζονται

5. η οικονομική κατάσταση είναι άθλια για κάθε νέο Έλληνα που βγαίνει στην αγορά εργασίας και καλό θα ήταν από το να ρίχνουμε λάσπη στους εκπαιδευτικούς, να κοιτάξουμε λίγο τη δική μας την καμπούρα και να δούμε τι κινητοποιήσεις θα έπρεπε να κάνουμε για να μας πάρει κάποιος σοβαρά….και για τους μισθούς και τις εφημερίες και το ότι δεν παίρνουμε επίδομα ανθυγ. εργ. Και φυσικά για τα ατελείωτα χρόνια αναμονής

emarup

Σωστος!

Οι δασκαλοι καλα κανουν και διαμαρτυρονται, εμεις τι κανουμε ειναι το θεμα που εχουμε και 10 κιλα δικιο παραπανω απ αυτους

emnuke

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε πάτε καλά? Να απαιτήσουν και ανθυγιεινό τότε και να πληρώνονται και ως υπερωρία το 2ωρο! Έχετε δουλέψει ποτέ 32 ώρες συνεχόμενες στο πόδι, με τον κάθε χωριάτη να τσαμπουκαλευεται και να βιάζεται

Πες τα μεγάλε. Όλοι έχουν ηρωποιηθεί εκτός από τους γιατρούς που τους θεωρούνε όλοι λεφτάδες που τα παίρνουν.

Μην ξεχνάμε: ΟΥΔΕΙΣ ΜΩΡΟΤΕΡΟΣ ΤΩΝ ΙΑΤΡΩΝ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΟΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θέμα είναι ότι και στους δρόμους να βγούμε κανενός το αυτάκι δε θα ιδρώσει...

η μόνη λύση για να κάνουμε κάτι με τις ειδικότητες είναι απλή μα κανένας δε θα δεχθεί να την ακολουθήσει

ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΕΙ ΣΕ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΡΘΟΥΝ ΜΕΤΡΑ

όταν θα αρχίσει η περιφέρεια να μην έχει γιατρούς να δείτε τότε πότε θα σφίξουν οι κ$&^οι!!!

Έχουμε όμως τα κότσια και τη συνοχή να το κάνουμε αυτό και να αφήσουμε όλα τα αγροτικά κενά....?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

xalia, αμα μου εγγυηθεις οτι θα το κανουμε ΟΛΟΙ αυτο, ναι ειμαι μεσα και δεν παω σταγροτικο.μπορεις ομως?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα αυτό ακριβώς πάω να πω

όλοι στην ιατρική είμαστε βολεψάκηδες και παρτάκηδες

αν κάποιος έβρισκε τα θέματα που θα πέσουν το πιθανότερο να τα κρατούσε να μη τα δει κανείς άλλος

τα μεγαλύτερα αρπακτικά.....

μακάρι να μπορούσαμε να δούμε λίγο μπροστά και να βολέψουμε ίσως κι αυτούς που θα ακολουθήσουν παρά να πάμε να βολευτούμεοικονομικά για 15 μόνο μήνες

Εγώ έχω δηλώσει ότι αγροτικό δε θα κάνω.

έχει κανείς τα κότσια να πει και να κάνει το ίδιο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.