Jump to content

Απολαβές εφημεριών


alexmat

Recommended Posts

εγω επιμενω πως παλιοτερα η παρασκευη πληρωνοταν παραπανω κατα 1-3 χιλιαρικα. τοτε στη ν αποδειξη την ειχαν χωριστα.,,,,,,,,, απο τις καθημερινες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 85
  • Created
  • Last Reply
Η Παρασκευή πληρώνεται παραπάνω, όπως και το Σάββατο.

Πόσο δηλαδή;

Που μπορούμε να το βρούμε;

Παρασκευή πληρώθηκε 72 και κάτι.

Η καθημερινές πόσο είναι;

Το ίδιο δεν είναι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Με άγονο Π.Ι το πλαφόν των εφημεριών στο τρίμηνο και στην υπηρεσία υπαίθρού ποιό είναι ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ 2007 -

Καθημερινές

72,71 ευρω (70,32 ευρω >5ετία)

Σάββατο

101,82 ευρω (98,48 ευρω >5ετία)

Κυριακή

109,24 ευρώ (105,65 ευρώ >5ετία)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

Ο νόμος 3205/2003 δε βλέπω να κάνει πουθενά διάκριση Παρασκευης με άλλες ημέρες. Αναφέρεται σε καθημερινές, νυχτερινό τιμολόγιο καθημερινων, Κυριακές (κ εξαιρεσιμες) και νυχτερινο Κυριακών.

Εξαιρέσιμες είναι οι παρακατω ημερες (Ν 1157/1981):

1. Η 1η Ιανουαρίου (Πρωτοχρονιά).

2. Η 6η Ιανουαρίου (Θεοφάνεια).

3. Η Καθαρά Δευτέρα.

4. Η 25η Μαρτίου.

5. Η Μεγάλη Παρασκευή.

6. Το Μεγάλο Σάββατο.

7. Η δεύτερη ημέρα του Πάσχα.

8. Η 1η Μαΐου.

9. Η εορτή του Αγίου Πνεύματος.

10. Η 15η Αυγούστου.

11. Η 28η Οκτωβρίου.

12. Η 25η Δεκεμβρίου.

13. Η 26η Δεκεμβρίου.

Η Παρασκευη έχει 6 ώρες απλό συντελεστη (1600-2200), 2 ωρες συντελεστη 1.15 (2200-2400), 6 ωρες νυχτα Σαββατου που επισης εχει συντελεστη 1.15 και 2 ωρες πρωι Σαββατου (0600-0800) με απλο συντελεστη.

Το ωρομισθιο του ειδικευομενου ειναι 0,0059 επί του βασικου μισθού (2007: 806€). Ετσι, καθε χρονο που αυξανεται ο βασικος μισθός, αυξανεται και η εφημερια...

Το ωρομισθιο του αγροτικου ειναι 1/200 του βασικου του μισθου. Ο αγροτικός ανηκει στο γενικο μισθολογιο των δημοσιων υπαλληλων και όχι στο ειδικό των ιατρων ΕΣΥ όπου ανηκει ο ειδικευομενος. Εξ ου και η διαφορα στους μισθους και στις απολαβες των εφημεριων.

Οι συντελεστες 1.15 (απλη νυχτα) 1.25 (πρωι, δηλαδη 0600-2200, Κυριακων/Εξαιρεσιμων) και 1.3 (νυχτα, 2200-0600, Κυριακων εξαιρεσιμων) ενος αγροτικου ιατρου προσαυξανονται ακόμα 15% (το νοσοκομειο και το κεντρο υγειας ειναι υπηρεσια που λειτουργουν σε 24ωρη βαση) ήτοι οι συντελεστες στην πραξη για τους αγροτικους είναι 1,3225 1,4375 και 1,495 αντιστοιχα. (αρθρο 16 του 3205/2003, παραγραφος 4 περιπτωση στ).

Φυσικα, η νυχτα του Σαββατου, έχει 2 ωρες απλες (2200-0000, με συντελεστη 1.15), και 6 ώρες νυχτα Κυριακης (0000-0600 με συντελεστη 1.3), όπως και οι τελευταιες 2 ωρες της εφημεριας του Σαββατου, δηλαδή 0600-0800 πρωι Κυριακής που αλλάζει η βάρδια, είναι με τιμολόγιο πρωινού Κυριακης, δηλαδή με συντελεστη 1,25.

Απλά δεν είναι τα πράγματα;;

Ενα αλλο που προκυπτει απο τον τροπο υπολογισμου των εφημεριων, ειναι πως επειδη για τους ολους τους αγροτικους το ωρομισθιο δεν ειναι το ιδιο (αλλο βασικο μισθο εχει ο πρωτοδιοριζομενος, που μολις βγηκε απο το πανεπιστημιο, στο μισθολογικο κλιμακιο 16, και αλλο ο αγροτικος που εχει προυπηρεσια στο δημοσιο, πχ εχει κανει 1 χρονο ειδικοτητας, αρα πληρωνεται με το βασικο μισθο του μισθολογικου κλιμακιου 15), συνεπαγεται πως και οι εφημεριες τους δεν πληρωνονται το ιδιο... Αντιθετα, ολοι οι ειδικευομενοι εχουν τον ιδιο βασικο μισθο μεταξυ τους...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά.

Κάνω το 3μηνο της εκπαιδευσης στο νοσοκομείο προκειμένου μετά να πάω στο χωριό, αγροτικός ιατρός γαρ.

Πληρωθήκαμε τις εφημερίες Ιουνίου οπότε και είχα κάνει 1 εφημερία, καθημερινή. Πληρώθηκα 68.87 και όχι 72 όπως γράφει εδω. Όχι πως παίζουν ρόλο τα 3 ευρώ, αναρωτιέμαι όμως τι γίνεται...

Thanks.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το 72 είναι παραπληροφόρηση, αφού θες λεπτομέρεια μέχρι eurocent. Καλά σε πλήρωσαν, υποθέτω ότι δεν έχεις προϋπηρεσία στο δημόσιο, άρα ξεκινάς με Μισθολογικο Κλιμακιο 16, δηλαδή Βασικο Μισθο 1044 ευρώ, δηλαδή ωρομίσθιο 5,22 ευρω (6,90 7,51 7,81 με τους συντελεστές αντίστοιχα).

Αρα εχεις να παιρνεις:

8 ωρες με συντελεστη 1 (41,76ευρω)

8 ωρες με συντελεστη 1,3225 (55,2ευρω)

Βγαλε τις κρατησεις και το φορο:

4% ΤΣΑΥ υγειονομικο

4% ΤΣΑΥ συνταξη

2,55% ΤΣΑΥ προνοιας

1% ΜΤΠΥ

20% ΦΜΥ (αφού αφαιρέσεις τις κρατήσεις)

(κρατησεις 11,20ευρω φορος 17,15ευρω)

68,61 ευρω βγαινει. Σαν να πηρες και περισσότερα με φαίνεται...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εχω κανει παλαιοτερα 4 μηνες αγροτικο (3μηνο + 1 μηνα στο χωριο) και ακομα 9 μηνες χειρουργικη,συνολικα δηλαδη 13 μηνες.με αυτη την προυπηρεσια ποσο παραπανω ειναι να παιρνω σε σχεση με αυτον που δεν εχει καθολου προυπηρεσια (διοριζομαι ως αγροτικος)???ευχαριστω εκ των προτερων...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
2.65euro η καθημερινη

4.02euro το σαββατο

4,77euro η κυριακη

τα ποσα ειναι καθαρα στο χερι

πηρα ρουμανα καθαριστρια(καμια 35αρα κι ομορφη :P ) πριν μια βδομαδα να μου καθαρισει ενα σπιτι

της λεω ποσα μου λεει 6 με 7 ευρα παιρνω

λεω καλα θα σε ξαναπαρω

παιρνω τη μαδερ της λεω 6 με 7 ε λεει τοσα παιρνουν

η χουβαρδου της εδωσα 7 την πρωτη μερα αλλα μετα που το ξανσκεφτηκα λεω δε μπαμε καλα ρεεεεεεεεεε

αυτη σε 4.5 ωρες εβγαλε μεροκαματο κανονικο και μαυρο

οποτε την επομενη της εδωσα 6 ευρω για καθε ωρα και με κοιοτυσε και περιεργα!

6 η 7 ευρω η καθαριστρια!!την ωρα.

ξερω δε σας λεω κατι καινουριο

απλως ηθελα να καταληξω στο...

τα συμπερασματα δικα σας.

και δικα μου φυσικα emconfusedemcensored

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε φιλε σοβαρα τωρα ουτε 3 ευρω την ωρα για εφημερια καθημερινη;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

που ζουμε ρε πουστη

πως την ανεχονται αυτην την ξεφτιλα οσοι δουλευουν τοσα χρονια αυτο μα την παναγια δε μπορω να το καταλαβω

τα μαυρα ειναι λυση ρε τωρα;;;;;;;;;για να μην ξεσηκωθειτε και να τους γαμησετε τη 9$$%$£%&% κι οτι εχουν και δεν εχουν;;;!!!!!;;δεν καταλαβαινω δεν καταλαβαινω λεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεω emno emno emno emno

τα φραγκα αυτα αντιστοιχουσαν σε εφημερια τι γιατρου;;;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2.65euro η καθημερινη

4.02euro το σαββατο

4,77euro η κυριακη

τα ποσα ειναι καθαρα στο χερι

πηρα ρουμανα καθαριστρια(καμια 35 κι ομορφη :P ) πριν μια βδομαδα να μου καθαρισει ενα σπιτι

της λεω ποσα μου λεει 6 με 7 ευρα παιρνω

λεω καλα θα σε ξαναπαρω

παιρνω τη μαδερ της λεω 6 με 7 ε λεει τοσα παιρνουν

η χουβαρδου της εδωσα 7 την πρωτη μερα αλλα μετα που το ξανσκεφτηκα λεω δε μπαμε καλα ρεεεεεεεεεε

αυτη σε 4.5 ωρες εβγαλε μεροκαματο κανονικο και μαυρο

οποτε την επομενη της εδωσα 6 ευρω για καθε ωρα και με κοιοτυσε και περιεργα!

6 η 7 ευρω η καθαριστρια!!την ωρα.

ξερω δε σας λεω κατι καινουριο

απλως ηθελα να καταληξω στο...

τα συμπερασματα δικα σας.

και δικα μου φυσικα emconfusedemcensored

Προσλαμβάνεις και Ρουμάνες για νου καθαρίσουν το σπίτι ρε μεγαλο-καπιτάλα;

Σε παντρεύομαι!

Με αγάπη,ο προικοθήρας του greekmeds

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έλα ντε, άλλοι τις προσλαμβάνουν για ειδικότητα!

Ε,και εκεί τα εξωτερικά ιατρεία καθαρίζουν(εκτός και αν είναι γύρω στα 35 και όμορφες,οπότε,μάλλον,θα καθαρίζουν και τίποτα άλλο-δλδ,η καθαρίστρια της Σήλιας άνετα θα μπορούσε να κάνει αίτηση για θέση Α΄ Επιμελητή)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εν τω μεταξυ θυμαμαι πριν κατσε να θυμηθω ποτε πριν καμια τριετια μου λεγε φιλη μου απο σαλονικα οτι δουλευε σε καφε στο κεντρο και πληρωνοταν με την ωρα 3,5 ευρα

πας κομμωτηριο για κουρεμα χωρις χτενισμα! και το 40ρικο σου φευγει με το γεια σας ηρθα να μου κοψετε τον κωλο! emcolgate:anavwfwties:

ΑΙΣΧΟΣ!ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΝΤΡΟΠΗ!

ρε σεις επειδη ειμαι μικρο κι αθωο ενας παθολογος πχ επιμελητης α η β (να μην πιασουμε τους χειρουργους που νταξ μπορουν ευκολα να αρπαξουν,διαλεξα παθολογο που ουτε επεμβατικα εχει ουτε τιποτα) ποσα μαυρα μπορει να βγαζει το μηνα ;;κι απο που;;;φαρμακευτικες ενα το κρατουμενο,αλλο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε σεις είναι σίγουρα 2.65 η ώρα τις καθημερινές; Ολόκληρη η μέρα υπολογίζεται σαν 24ωρο ή από 15:00-09:00;

Έχουμε και λέμε: 24x2.65 = 63.6 euros ή 18x2.65 = 47.7 euros, δεν είναι πολύ λίγα; emdots

Εντάξει το ΣΚ μου βγαίνουν πιο "normal" τα ποσά (αφού φτάσαμε να τα λέμε normal...).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε σεις είναι σίγουρα 2.65 ή ώρα τις καθημερινές; Ολόκληρη η μέρα υπολογίζεται σαν 24ωρο ή από 15:00-09:00;

Έχουμε και λέμε: 24x2.65 = 63.6 euros ή 18x2.65 = 47.7 euros, δεν είναι πολύ λίγα; emdots

Εντάξει το ΣΚ μου βγαίνουν πιο "normal" τα ποσά (αφού φτάσαμε να τα λέμε normal...).

Όχι,τόσα είναι τα φράγκα.Μετά το παίρνεις το φακελάκι,κύριε Πρόεδρε,ή όχι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσλαμβάνεις και Ρουμάνες για νου καθαρίσουν το σπίτι ρε μεγαλο-καπιτάλα;

σιγα μην εβαζα ρουμανα η οποιαδηποτε καθαριστρια να μου καθαρισει το δικο μου το σπιτι!

ΜΠΛΙΑΧ!προτιμω να το χω ακαθαριστο δεκα χρονια! :bloodomen:

αυτα βεβαια μεχρι να μεινω σε επαυλη :anavwfwties::lol: μετα και να μη θελω δε θα μπορω να κανω αλλιως

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε φιλε σοβαρα τωρα ουτε 3 ευρω την ωρα για εφημερια καθημερινη;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

που ζουμε ρε πουστη

πως την ανεχονται αυτην την ξεφτιλα οσοι δουλευουν τοσα χρονια αυτο μα την παναγια δε μπορω να το καταλαβω

τα μαυρα ειναι λυση ρε τωρα;;;;;;;;;για να μην ξεσηκωθειτε και να τους γαμησετε τη 9$$%$£%&% κι οτι εχουν και δεν εχουν;;;!!!!!;;δεν καταλαβαινω δεν καταλαβαινω λεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεω emno emno emno emno

τα φραγκα αυτα αντιστοιχουσαν σε εφημερια τι γιατρου;;;;;

μας γραφουνε κανονικα....τα λεφτα πανε αλλου----->δικαστες ,εισαγγελεις και στρατιωτικοι(οι τελευταιοι κουραζονται πολυ...)

τα νεα μετρα της φορολογιας τα υπολογισατε και αυτα....

αυτο που θα καταφερουν ειναι να ερημωθει το κρατος....το φιλοτιμο καποια στιγμη κουραζεται και θα παει για ρεπο....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μας γραφουνε κανονικα....τα λεφτα πανε αλλου----->δικαστες ,εισαγγελεις και στρατιωτικοι(οι τελευταιοι κουραζονται πολυ...)

σιγα τα λεφτα που παιρνουν οι στρατιοωτικοι.κι αυτοι σκατα λεφτα βγαζουν μη νομιζεις.απλως νταξ δεκτο :D οσο εχει ειρηνη το ψιλοξυνουν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.