Jump to content

Απολαβές εφημεριών


alexmat

Recommended Posts

αντιγράφω από το solonas.gr (ή μάλλον κάνω copy-paste)

ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ 2006 - Ειδικευόμενοι Ιατροί www.solonas.gr - 2006

Καθημερινή

16:00 - 22:00 => ώρες 1.00 x 6

22:00 - 06:00 => ώρες 1.15 x 8

06:00 - 08:00 => ώρες 1.00 x 2

σύνολο 8 x 1.00

8 x 1.15

8x4,59 + 8x5,28 + 30* = 108,96 € μεικτά (*30€ είναι η πάγια αποζημίωση κάθε εφημερίας)

μείον 10,55% ΤΣΑΥ + 7,18% (περίπου) ΙΚΑ + 1% ΜΤΠΥ => 88,55€ καθαρά

μείον ΦΜΥ 20% => 70,84€ στο χέρι

Σάββατο

08:00 - 22:00 => ώρες 1.00 x 14

22:00 - 00:00 => ώρες 1.15 x 2

00:00 - 06:00 => ώρες 1.30 x 6

06:00 - 08:00 => ώρες 1.25 x 2

σύνολο 14 x 1.00

2 x 1.15

2 x 1.25

6 x 1.30

14x4,59 + 2x5,28 + 2x5,74 + 6x5,97 + 30 = 152,12€ μεικτά

μείον 10,55% ΤΣΑΥ + 7,18% (περίπου) ΙΚΑ + 1% ΜΤΠΥ => 123,63€ καθαρά

μείον ΦΜΥ 20% => 98,90€ στο χέρι

Κυριακή

08:00 - 22:00 => ώρες 1.25 x 14

22:00 - 00:00 => ώρες 1.30 x 2

00:00 - 06:00 => ώρες 1.15 x 6

06:00 - 08:00 => ώρες 1.00 x 2

σύνολο 2 x 1.00

6 x 1.15

14 x 1.25

2 x 1.30

2x4,59 + 6x5,28 + 14x5,74 + 2x5,97 + 30 = 163,16 € μεικτά

μείον 10,55% ΤΣΑΥ + 7,18% (περίπου) ΙΚΑ + 1% ΜΤΠΥ=> 132,60€ καθαρά

μείον ΦΜΥ 20% => 106,08€ στο χέρι

ΑΠΟΔΟΧΕΣ 2006 - Ειδικευόμενοι Ιατροί

Βασικός Μισθός 778€

Νοσοκομειακό επίδομα 265€

Επίδομα βιβλιοθήκης 185€

Χρονοεπίδομα 4% Χρονοεπίδομα 8%

Χρονοεπίδομα 31,12€ 62,24€

Σύνολο 1259,12€ μεικτά 1290,24€ μεικτά

ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ

ΤΣΑΥ 10,55% * 132,84€ 136,12€

ΙΚΑ 7,18%(περίπου) 90,40 € 92,64€

ΟΕΝΓΕ/ΕΙΝΑΠ -3,00€ (αφαιρούνται 9€ κάθε τρίμηνο)

Στέγη Υγειον. 2,00€ 2,00€

Φ.Μ.Υ. 44,20 € (περίπου**) 44,20 € (περίπου**)

Σύνολο 269,44€ 274,96€

ΣΤΟ ΧΕΡΙ(περίπου) 989,68€ - 3,00€ 1015,28€ - 3,00€

Χωρίς ΦΜΥ 1033,88€ 1059,48€

Δώρο χωρίς αφαίρεση ΦΜΥ 665,66€ (- 44,20€ ΦΜΥ) 691,27€ (- 44,20€ ΦΜΥ)

*Νέοι ασφαλισμένοι μέχρι 5 έτη στο ΤΣΑΥ 4%+2,55%+4% (αν >5έτη τότε κρατήσεις ΤΣΑΥ = 13,22%

(6,67%+2,55%+4%))

**Φόρος Μισθωτών Υπηρεσιών: υπολογίζεται αυτόματα από το σύστημα πληρωμών για κάθε μισθωτό με

βάση τις εκτιμώμενες ετήσιες αποδοχές και αφαιρείται από τον φόρο κατά την δήλωση φόρου εισοδήματος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 85
  • Created
  • Last Reply

Ξέρει κανείς τελικά τί πληρώνεται ένας ειδικευόμενος για τις εφημερίες; Εξαρτάται από το Νοσοκομείο; Στο λογιστήριο έχω την εντύπωση οτι μας κλέβουν για τα καλά (σώωωπα).

Ένας φίλος μου έδωσε τα ακόλουθα:

Αργίες/Κυριακές 164 ευρώ

Σάββατα 143

Καθημερινές 106 ευρώ

ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΑ. Από αυτά τα ποσά αφαιρείτε το 32% και βγάζετε τί θα έπρεπε να μας πληρώνουν (όταν έχουν φράγκα) για τις εφημερίες. Βέβαια, στο Νοσοκομείο που δούλευα στην κέρκυρα, κάναμε από 10 εφημ/μήνα και έβγαινε ένα ποσό γύρω στα 850 ευρώ (με 3 αργίες, άλλα τόσα σάβατα και δε συμμαζεύεται), αποδοχές ΜΟΝΟ από τις εφημερίες. Λίγο τρελλό μου ακούγεται, και μάλλον κάπου υπάρχει λάθος. Ξέρει κανείς τίποτα σχετικό; έτσι, για να ξέρουμε στο περίπου τί να περιμένουμε κάθε μήνα...

επιπλέον........τί θα γίνει με τις εφημερίες, έμαθε κανείς; Απ' όσο ξέρω, δεν έχει ψηφιστεί η "παράταση" που ζήτησαν μέχρι τον Ιούνιο από το Υπουργείο (με προοπτική άλλης παράτασης μέχρι το τέλος του 07). Οπότε τί γίνεται? θα μας βγει η πίστη στην εφημερία και το λογιστήριο του Νοσοκομείου θα μας πληρώσει ούτε τις μισές;

.........μωρέ το λεγα εγώ από φοιτητής....

να γίνω νταλικέρης..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα νούμερα που γράφεις χοντρικά ισχύουν.

Υπάρχουν κάποιες διαφορές προς τα πάνω σε όσους ήταν ασφαλισμένοι στο ΙΚΑ πριν από το 1992.

Επίσης μικρές διαφορές αν θυμάμαι καλά υπάρχουν και σε όσους έχουν κλείσει 5ετία στο ΤΣΑΥ.

Οι τιμές από τις εφημερίες αναπροσαρμόζονται κάθε χρόνο με βάση τις ετήσιες αυξήσεις στους μισθούς και μπορείτε να ζητάτε από το τμήμα μισθοδοσίας του νοσοκομείου να σας δίνει μια κατάσταση με το πόσο πληρώνεται η κάθε εφημερία.

Γιατί σου φαίνονται περιέργα τα 850€ με τις 10 εφημερίες που γράφεις.

Αν τα βάλεις κάτω και τα υπολογίσεις κάπου εκεί βγαίνουν.

Δεν μπορούν να μας κλέψουν με την έννοια να πληρώσουν λιγότερο την εφημερία.

Το μόνο που μπορεί να συμβεί και το οποίο θα πρέπει να προσέχετε στην κατάσταση μισθοδοσίας είναι αν σας έχουν χρεώσει όσες εφημερίες έχετε κάνει. Εκεί είναι δυνατό να γίνει λάθος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δε νομίζω να πήρα ποτέ 850 για τις εφημερίες....

γύρω στα 650-750...

Το θέμα είναι οτι μας πληρώνουν γράφοντας ώρες...και άντε να μαθεις πόσες ώρες εφημέρευσες τον προηγούμενο μήνα (ποιόν προηγούμενο.....αφού πληρωνόμαστε εφημερίες με δυο μήνες καθυστέρηση). Σίγουρα δεν μπορούν να σου πληρώσουν λιγότερο απ όσο πρέπει, όμως έχω την εντύπωση οτι .....κάπου γίνονται περικοπές.....

ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ένα βασικο που δε θα πρέπει να ξεχνάτε είναι το ενδεχόμενο να υπερβαίνεται το πλαφόν.

Αν θυμάμαι καλά, γιατί έχει χρόνια να με απασχολήσει θέμα πλαφόν σε εφημερίες, με τις εφημερίες που αναφέρεις παραπάνω το υπερβαίνεις, οπότε κάποια λεφτά κόβονται για αυτό το λόγο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μισή κουβέντα μόνο μετά από πέντε χρόνια εμπειρίας:

- καλό θα ήταν να πηγαίνετε και να ελέγχετε (ξανά) το πρόγραμμα εφημεριών και στο ΤΕΛΟΣ κάθε μήνα. Μπορεί να έχουν γίνει αλλαγές από κάποιους συναδέλφους και να μην τις μάθετε ποτέ. Αν βέβαια δεν σας αφορούν τότε όλα εντάξει, όμως εμείς έτυχε πχ να μάθουμε πως κάποια άτομα έπαιρναν εφημερίες από άλλους κρυφά παραβαίνοντας προηγούμενη συμφωνία όλων μας να μοιράζονται όσες κάποιοι δεν ήθελαν σε όλους.

- καλό θα ήταν επίσης να ρίχνετε μια (κλεφτή) ματιά και στα πράσινα χαρτάκια των συναδέλφων που έχετε κάνει περίπου τις ίδιες. Πολλά παράξενα τα ανακαλύπτουμε τυχαία ...

- υπάρχει κάποιος νόμος που να τους επιτρέπει να μας πληρώνουν εφημερίες μήνες μετά? Τί γίνονται αυτά τα χρήματα όλους αυτούς τους μήνες? Τοκίζονται? Μας δίνουν τόκο εμάς ποτέ? ΤΑ ΡΩΤΗΣΕ ΑΥΤΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΙΑΤΡΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΠΟΤΕ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να ρωτήσω κάτι...?

είμαι τελείως άσχετη (3ο έτος)...διάβασα τα όσα παραπάνω γράφεται...

ένας ειδικευόμενος τι μισθό έχει... (όλο διαφορετικά ποσά ακούω... 900...1400...800...τι τελικά ισχύει... για να ξέρουμε και που βαδίζουμε και τι να λέμε σε όσους ρωτάνε...)

και επιπλέον οι εφημερίες να υποθέσω ότι είναι ξεχωριστά...?

ευχαριστώ...

(ξέρω είμαι ξεκάρφωτη...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να ρωτήσω κάτι...?

είμαι τελείως άσχετη (3ο έτος)...διάβασα τα όσα παραπάνω γράφεται...

ένας ειδικευόμενος τι μισθό έχει... (όλο διαφορετικά ποσά ακούω... 900...1400...800...τι τελικά ισχύει... για να ξέρουμε και που βαδίζουμε και τι να λέμε σε όσους ρωτάνε...)

και επιπλέον οι εφημερίες να υποθέσω ότι είναι ξεχωριστά...?

ευχαριστώ...

(ξέρω είμαι ξεκάρφωτη...)

ο μισθός είναι 980 ευρώ. Οι εφημερίες είναι ξέχωρα. Συνολικά βγαίνουν κάπου 1400-1500 euros

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ο μισθός είναι 980 ευρώ. Οι εφημερίες είναι ξέχωρα. Συνολικά βγαίνουν κάπου 1400-1500 euros

Από το Μάρτιο, που θα πάρουμε αύξηση 3,5%, θα γίνει τετραψήφιο..

Τρελλά λεφτά μιλάμε..

Έχω αγχωθεί γιατί δεν ξέρω που να τα επενδύσω..

Όποιος γνωρίζει κάποιο καλό μπλου τσιπ, ας μου στείλει πμ..

Δε λέει να τα κάνω πάλι ρέπος..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να ρωτήσω κάτι...?

είμαι τελείως άσχετη (3ο έτος)...διάβασα τα όσα παραπάνω γράφεται...

ένας ειδικευόμενος τι μισθό έχει... (όλο διαφορετικά ποσά ακούω... 900...1400...800...τι τελικά ισχύει... για να ξέρουμε και που βαδίζουμε και τι να λέμε σε όσους ρωτάνε...)

και επιπλέον οι εφημερίες να υποθέσω ότι είναι ξεχωριστά...?

ευχαριστώ...

(ξέρω είμαι ξεκάρφωτη...)

ο μισθός είναι 980 ευρώ. Οι εφημερίες είναι ξέχωρα. Συνολικά βγαίνουν κάπου 1400-1500 euros

ο μισθός είναι 980 ευρώ. Οι εφημερίες είναι ξέχωρα. Συνολικά βγαίνουν κάπου 1400-1500 euros

Από το Μάρτιο, που θα πάρουμε αύξηση 3,5%, θα γίνει τετραψήφιο..

Τρελλά λεφτά μιλάμε..

Έχω αγχωθεί γιατί δεν ξέρω που να τα επενδύσω..

Όποιος γνωρίζει κάποιο καλό μπλου τσιπ, ας μου στείλει πμ..

Δε λέει να τα κάνω πάλι ρέπος..

ευχαριστώ... το χα μεγάλη απορία...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μισή κουβέντα μόνο μετά από πέντε χρόνια εμπειρίας:

- καλό θα ήταν να πηγαίνετε και να ελέγχετε (ξανά) το πρόγραμμα εφημεριών και στο ΤΕΛΟΣ κάθε μήνα. Μπορεί να έχουν γίνει αλλαγές από κάποιους συναδέλφους και να μην τις μάθετε ποτέ. Αν βέβαια δεν σας αφορούν τότε όλα εντάξει, όμως εμείς έτυχε πχ να μάθουμε πως κάποια άτομα έπαιρναν εφημερίες από άλλους κρυφά παραβαίνοντας προηγούμενη συμφωνία όλων μας να μοιράζονται όσες κάποιοι δεν ήθελαν σε όλους.

- καλό θα ήταν επίσης να ρίχνετε μια (κλεφτή) ματιά και στα πράσινα χαρτάκια των συναδέλφων που έχετε κάνει περίπου τις ίδιες. Πολλά παράξενα τα ανακαλύπτουμε τυχαία ...

- υπάρχει κάποιος νόμος που να τους επιτρέπει να μας πληρώνουν εφημερίες μήνες μετά? Τί γίνονται αυτά τα χρήματα όλους αυτούς τους μήνες? Τοκίζονται? Μας δίνουν τόκο εμάς ποτέ? ΤΑ ΡΩΤΗΣΕ ΑΥΤΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΙΑΤΡΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΠΟΤΕ?

Δεν έχεις καθόλου άδικο στα παραπάνω.

Αν υπάρχει κίνδυνος να χαθούν λεφτά από εφημερίες είναι είτε από λάθος διοικητικών είτε από επιτήδειους "συναδέρφους".

Λεφτά από τα κονδύλια εφημεριών δε μπορούν να μπουν σε άλλες τσέπες πλην αυτών που εφημερεύουν, ούτε μπορούν να χρησιμοποιηθούν για άλλο σκοπό (πλην ίσως των τόκων).

Όσον αφορά το πότε πληρώνονται οι εφημερίες τα τελευταία χρόνια η κατάσταση έχει βελτιωθεί.

Δε γνωρίζω κάποιο νοσοκομείο που να πληρώνει μετά από το δίμηνο.

Μέχρι σχεδόν το 2000 η κατάσταση ήταν τραγική.

Οι εφημερίες πληρωνόντουσαν τουλάχιστον 6 μήνες μετά στα περισσότερα νοσοκομεία.

Ύπήρχαν και νοσοκομεία που πλήρωναν μετά από χρόνο και η κατάσταση άλλαξε μετά από επίσχεση εργασίας που πραγματοποίησαν οι ειδικεύομενοι σε νοσοκομεία που είχαν πρόβλημα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε γνωρίζω κάποιο νοσοκομείο που να πληρώνει μετά από το δίμηνο.

Μη βάλεις στοίχημα, γιατί θα το χάσεις.

Την Τετάρτη μας είπανε ότι τις εφημερίες του Δεκεμβρίου ΜΑΛΛΟΝ θα τις πληρωθούμε το Μάρτιο, μπορεί και Απρίλη..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι πρώτες εφημερίες κάθε χρόνου (οι εφημερίες του Δεκεμβρίου πληρώνονται με τα κονδύλια της νέας χρονιάς) σχεδόν πάντα πληρώνονται με καθυστέρηση μέχρι να πάρουν τα κονδύλια.

Φέτος ήταν αναμενόμενη η καθυστέρηση, αφού το ΦΕΚ με τα κονδύλια για τις εφημερίες του 2007 δημοσιεύτηκε στο τέλος του Γενάρη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Λοιπόν έψαξα στο search και δεν το βρήκα, αν και είμαι σίγουρος ότι πολύ παλιά το είχα δει κάπου.

So,

1. Πόσος είναι ο μισθός στο χέρι ενός ειδικεύομενου + π.χ. 5 εφημερίες

2. Κάθε χρόνο ανεβάινει κλίμακα ο ειδικεύομενος έστω και λίγο? Δηλαδή ο 1 έτος και ο 6 έτος παίρνουνε τα ίδια?

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μη στενοχωριέσαι...

Θα σου μάθω τα κόλπα και τα λεφτά θα σου έρχονται όπως πέρυσι...

Το πολύ πολύ να πας και σε κανένα Ασπρόπυργο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν έψαξα στο search και δεν το βρήκα, αν και είμαι σίγουρος ότι πολύ παλιά το είχα δει κάπου.

So,

1. Πόσος είναι ο μισθός στο χέρι ενός ειδικεύομενου + π.χ. 5 εφημερίες

2. Κάθε χρόνο ανεβάινει κλίμακα ο ειδικεύομενος έστω και λίγο? Δηλαδή ο 1 έτος και ο 6 έτος παίρνουνε τα ίδια?

Ευχαριστώ

andreas μετέφερα το ερώτημά σου και ειδικά για το 2 βρήκα αυτό:

δεν δημιουργειται κανενα προβλημα στον εκπαιδευομενο αν δεν εχει κανει ειδικοτητα. αν εχει κανει καποιος ένα κομματι αγροτικου ή ολο καλο ειναι να προσκομιζει τηνβεβαιωση για να υπολογιζεται το χρονοεπιδομα. χρονοπιδομα - αυξηση δινεται μολις συμπληρωθει 1 χρονος υπηρεσιας και μετα στον 3..5..κτλ (σε ολα τα μονα χρονια) και υπολογιζεται η αυξηση.

εκτος απο αυτο πρεπει να υπολογιζονται και οι κρατησεις καθως ανα 5ετια αλλαζουν και αν δεν ελεγχθουν πριν καποιος ανοιξει ιατρειο το ΤΣΑΥ τα ξανακοιτα απο την αρχη και τοτε οι οποιες διαφορες εξοφλουνται εντοκα

από εδώ: http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?sh...=12538&st=0

αν θυμηθεί κανείς κάτι άλλο ας το παραθέσει :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μη στενοχωριέσαι...

Θα σου μάθω τα κόλπα και τα λεφτά θα σου έρχονται όπως πέρυσι...

Το πολύ πολύ να πας και σε κανένα Ασπρόπυργο...

Α ΡΕ ΚΟΛΠΑΤΖΗ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

εδω και χρονια πληρωνομασταν λιγο παραπανω την παρασκευη για εφημερεια. εδω και 3 χρονια ομως στο νοσοκομειο Παπανικολαου οχι. οταν μιλησα με την μισθοδοσια, μου ειπαν πως κανω λαθος και ποτε δε πληρωνοταν παραπανω η παρασκευη. οποτε και εγω σας καλω να γραψετε εδω τι συμβαινει σε εσας. γιανα δουμε ποσους απο εμας μας κλεβουν. μετα προτεινω μαζικη αποστολη email στο υπουργειο με την ιδια ερωτηση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην εφημερία της Παρασκευής, από τα μεσάνυχτα μέχρι τις 8 το πρωί του Σαββάτου είναι Σάββατο και πρέπει να πληρώνεται κάτι παραπάνω, ασφαλώς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτο λεω κ εγω αλλα στην πραξη δε γινεται. στην αποδειξη που μας δινουν καθε μηνα, αν και εχεις κανει παρασκευη, στην αποδειξη γραφει 5 καθημερινες 1 σαββατο 1 κυριακη οχ.

κ οταν ρωτησα στην μισθοδοσια, μου ειπ[αν πως ποτε δε πληρωνοταν διαφορετικα η παρασκευη. ,μας λενε κ καταμουτρα ψεματα δηλαδη!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

DrYannis και τι μπορούμε να κάνουμε που μας λένε ψέματα;

Μπορούμε να βασιστούμε κάπου για να τους αποδείξουμε αυτό που είπε η invitro;

Πάντως λογικά, δεν πρέπει να ισχύει αυτό που είπε η invitro ,γιατί αν είναι έτσι, η Κυριακή μετά τις 12 θα πρέπει να πληρώνεται σα Δευτέρα! :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως λογικά, δεν πρέπει να ισχύει αυτό που είπε η invitro ,γιατί αν είναι έτσι, η Κυριακή μετά τις 12 θα πρέπει να πληρώνεται σα Δευτέρα! :splaaaats:

για ρίξε μια ματιά στο πράσινο χαρτάκι με τα αναλυτικά να δεις αν δεν είναι έτσι όμως!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην εφημερία της Παρασκευής, από τα μεσάνυχτα μέχρι τις 8 το πρωί του Σαββάτου είναι Σάββατο και πρέπει να πληρώνεται κάτι παραπάνω, ασφαλώς.

Μάλλον κάνεις λάθος.

Το Σαββάτο μέχρι τις 10 το βράδυ πληρώνεται με συντελεστή 1.0 Αυτό σημαίνει ότι το ωρομίσθιο σου είναι σαν καθημερινής.

Όπως πολύ σωστά έγινε και η παρατήρηση για την Κυριακή μετά τις 12. Και αυτή πληρώνεται σαν καθημερινή νύχτα με συντελεστη 1.15 .

Το Σαββάτο ανεβαίνει γιατί μετά τις 12 τα μεσάνυχτα πληρώνεται σαν κυριακή νύχτα 1.30 και μετά τις 6 το πρωί της κυριακής 1.15

Η μαλακία μας είναι ότι αυτή την αλλαγή στους συντελεστές τη δικαιούται όποιος εργάζεται αυτές τις ώρες νοσηλεύτριες, νυχτοφύλακες κλπ. που εργάζονται 40 ώρες την εβδομάδα. Σαν κλάδος δεν καταφέραμε ποτέ τις επιπλέον του 40ωρου ώρες να τις εντάξουμε σε άλλο συντελεστη, μιας και οι εφημερίες είναι επιπλέον του 40ώρου. Έτσι όλοι οι εκτός ιατρικού επαγγέλματος νομίζουν ότι οι εφημερίες που πληρωνόμαστε είναι δωράκι σαν τα εξαιρέσιμα των νοσηλευτριών πχ οπότε εμείς οι απατεώνες οι γιατροί παίρνουμε μεγαλύτερο δωράκι από την κακομοίρα την νοσοκόμα και κοιμόμαστε κιόλας στην εφημερία.

Τελος πάντων. Φίλε που έθεσες το πρόβλημα από την αρχή δεν σε κλέβουνε στο νοσοκομείο σου. Η παρασκευή είναι καθημερινή εφημερία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως λογικά, δεν πρέπει να ισχύει αυτό που είπε η invitro ,γιατί αν είναι έτσι, η Κυριακή μετά τις 12 θα πρέπει να πληρώνεται σα Δευτέρα! :splaaaats:

για ρίξε μια ματιά στο πράσινο χαρτάκι με τα αναλυτικά να δεις αν δεν είναι έτσι όμως!

Κατάλαβα... :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.