Jump to content

Τι λέτε να επακολουθήσει??????Γνώμες!!!


notorious

Recommended Posts

Παιδιά ποια είναι η γνώμη σας??? Λέτε να έχουμε πάλι καταλήψεις μετά την εξετεταστική??Μετά της εκλογές λογικά θα έρθουν πάλι στο προκήνιο τα "μπαλώματα" της Μαρριετας!Λέτε να πάει χαμένη αυτή η χρονιά και να ζοριζόμαστε στο τέλος πάλι με διπλές εξεταστικές, με σιριαλ αν θα γίνουν ή όχι και όλα τα λοιπά που επακολουθούν μετα τις καταλήψεις???

:anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτή η έκφραση "Λέτε να έχουμε πάλι καταλήψεις" (notorious μην το πάρεις προσωπικά - αστεϊσμός είναι) με τσακίζει κάθε φορά που την ακούω...Μου θυμίζει το "λές να έχουμε βροχές το Σαββατοκύριακο"!!!

Η κοινή λογική λέει πως πρέπει να κάνουμε μιας και δεν άλλαξε τίποτα. Και με το ίδιο σκεπτικό που αποφασίσαμε τότε "ναι" στην κατάληψη -αφου δεν άλλαξε τίποτα- να αποφασίσουμε πάλι το ίδιο.

Το θέμα είναι όμως πως εδώ χωράει συζήτηση για το αν πραγματικά άλλαξε κάτι ή όχι. Και κατα την γνώμη μου άλλαξαν κάποια δεδομένα.

Η πίεση που ασκήθηκε στους φοιτητές απο την απώλεια της εξεταστικής, οι απειλές και οι πραγματώσεις τους απο την άλλη μεριά, η συνειδητοποίηση πως το νομοσχέδιο δεν είναι της εκάστοτε κυβέρνησης αλλά αφορά γενικότερη πολιτικη προερχόμενη εκ της Ε.Ε, η πολιτική συνειδητοποίηση πολλών φοιτητών που πρίν δεν νοιαζόταν (συζητήσεις, δράση, πορείες, ξύλο, κλπ), σύν τους πολιτικούς ελιγμούς της κυβέρνησης που θα ακολουθήσουν (βλέπε "διάλογο") και άλλα γνωστά.

Άλλα απο αυτά περισσότερο άλλα λιγότερο, θα επηρεάσουν την την στάση του κάθε φοιτητή διαφορετικά.

Συνεπώς maybe yes, maybe no, maybe baby, i don't know...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτή η έκφραση "Λέτε να έχουμε πάλι καταλήψεις" (notorious μην το πάρεις προσωπικά - αστεϊσμός είναι) με τσακίζει κάθε φορά που την ακούω...Μου θυμίζει το "λές να έχουμε βροχές το Σαββατοκύριακο"!!!

Η κοινή λογική λέει πως πρέπει να κάνουμε μιας και δεν άλλαξε τίποτα. Και με το ίδιο σκεπτικό που αποφασίσαμε τότε "ναι" στην κατάληψη -αφου δεν άλλαξε τίποτα- να αποφασίσουμε πάλι το ίδιο.

Το θέμα είναι όμως πως εδώ χωράει συζήτηση για το αν πραγματικά άλλαξε κάτι ή όχι.

Άλλα απο αυτά περισσότερο άλλα λιγότερο, θα επηρεάσουν την την στάση του κάθε φοιτητή διαφορετικά.

Συνεπώς maybe yes, maybe no, maybe baby, i don't know...

φιλε μεσυγχωρεισ αλλα αρκετα μαθηματα και πτυχια κοπηκαν και καθυστερησαν απτισ επιπολαιοτητεσ του Ιουνη..Τωρα ειμαι σιγουροσ οτι δε θα γινεικαταληψη γιατι καταλαβαμε τη γλυκα καιτα ιδιαλαθη δε θαναι συνετο ναγινουν.Αλλωστε ειδαμε οι καταληψεισ ΠΟΟΟΟΟΟΣΟΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ φεραν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πεστα ρε merfi,εξαλλου τωρα για θαλασσα δεν ειναι ο καιρος και για ski ειναι νωρις ακομα,οποτε δεν υπαρχει λογος για καταληψεις...!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΦΙΛΕ ΜΠΟΚΟΛΗ ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΤΡΟΜΕΡΟ nick name ΚΑΠΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΚΟΥΣΕΙ ΑΧΝΑ ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΘΥΜΗΘΩ ΑΚΡΙΒΩΣ....

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ....ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ ΓΙΝΑΝΕ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΡΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΧΑΛΑΡΑ.....

ΔΗΛΑΔΗ ΜΙΑ ΤΡΥΠΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ.....

ΓΙΑ ΣΚΙ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΝΩΡΙΣ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΛΕΟΝ ΕΙΝΑΙ.....party time!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΦΙΛΕ ΜΠΟΚΟΛΗ ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΤΡΟΜΕΡΟ nick name ΚΑΠΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΚΟΥΣΕΙ ΑΧΝΑ ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΘΥΜΗΘΩ ΑΚΡΙΒΩΣ....

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ....ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ ΓΙΝΑΝΕ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΡΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΧΑΛΑΡΑ.....

ΔΗΛΑΔΗ ΜΙΑ ΤΡΥΠΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ.....

ΓΙΑ ΣΚΙ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΝΩΡΙΣ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΛΕΟΝ ΕΙΝΑΙ.....party time!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ειδεσ φιλε spidy που ερχεσαι στα λογια μου και του rockdoc?παρτακι και γνωριμιεσ τωρα..ασε που αμα γινουν καταληψεισ παλι παρατραγουδα θαχουμε τωρα ακουσα στο ΙΣΤΟΡΙΚΟ πλακωθηκαν καποιοι φοιτητεσ (νομιζω ΠΚΣ +ΠΑΣΠ)για αφισσεσ και πιγαν νοσοκομειο..και σε μασ δεν ειχαν γινει κατι φασαριεσ που 3 ατομα ειχαν παει βραδυ στη σχολη και ειχαν μαζευτει 50 απο αλλεσ καταληψεισ?ε spidy κατι τετοιο δεν ειχε γινει αλλα δεν ειχε παιχτει ξυλο.τωρα ομωσ θαναι πιο αγρια τα πραματα νομιζω

Πεστα ρε merfi,εξαλλου τωρα για θαλασσα δεν ειναι ο καιρος και για ski ειναι νωρις ακομα,οποτε δεν υπαρχει λογος για καταληψεις...!!!

......"καλε αμην..."

RESPECTPA

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτή η έκφραση "Λέτε να έχουμε πάλι καταλήψεις" (notorious μην το πάρεις προσωπικά - αστεϊσμός είναι) με τσακίζει κάθε φορά που την ακούω...Μου θυμίζει το "λές να έχουμε βροχές το Σαββατοκύριακο"!!!

ΘΑ ΧΟΥΜΕ ΒΡΟΧΕΣ ΑΠΟ ΜΠΑΤΣΕΣ ΑΝ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ ΚΑΝΑ ΑΣΤΕΙΟ.ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΨΕΥΤΟΕΠΑΝΑΣΤΑΤΕΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΙΚΡΟ ΕΤΟΣ ΕΙΣΤΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΙΝΕΤΕ ΔΕΚΑΡΑ.ΟΠΟΤΕ ΑΡΑΞΤΕ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΜΕ ΑΠΑΥΤΗΝ ΤΗ ΣΧΟΛΗ,ΗΔΗ ΑΡΓΗΣΑΜΕ.ΑΛΛΗ ΑΝΑΒΟΛΗ ΔΕ ΧΩΡΑ ΑΡΚΕΤΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΗΚΑΜΕ.ΣΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΣΤΕΙΟ..ΤΟΣΟ ΜΥΑΛΟ ΕΧΕΙΣ ΠΙΤΣΙΡΙΚΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ έγραψα πέντε-έξι λόγους με βάση τους οποίους καταρρίπτεται η λογική "τίποτα δεν άλλαξε άρα πρέπει να ξανακάνουμε κατάληψη, αφού το νομοσχέδιο έρχεται". Είπα λοιπόν ότι ανάλογα με το πως το καθένα απο αυτά βαραίνει στο μυαλό του κάθε φοιτητή (και πρώτα ανέφερα και τις δυσκολίες που συναντάμε στα μαθήματα) θα κρίνει με διαφορετικά κριτήρια απο την πρώτη φορά το αποτέλεσμα σε νέο αίτημα για κατάληψη. Συνεπώς εγώ μπορεί και να κρίνω απο αυτά που ακούω πως κατα πάσα πιθανότητα δεν θα ξαναγίνει κατάληψη. Κάποιος άλλος όμως μπορεί να θεωρεί ότι αυτά θα συναινέσουν προς το να ξαναγίνει καταλήψη. Και είπα λοιπόν πώς δεν ξέρουμε με σιγουριά τί θα γίνει.

Αλλά ο μέρφι όπως φαίνεται στο "quote" που έκανε διάβασε όλα τα άλλα εκτός απο αυτά. Το ίδιο και ο Τσάκι Τσαν. Δύο πράγματα μου κάνουν εντύπωση: ότι για τον Τσάκι Τσαν αυτό είναι το πρώτο του post. Αν είναι ήδη μέλος του forum και απλά είπε να απειλήσει με "βροχές απο μπάτσες" φτιάχνοντας ένα νέο account τζάμπα παιδεύτηκε. Το δεύτερο φυσικά είναι οι απειλές του. Με απειλείς προσωπικά για να καταλάβω ή απειλείς τους πάντες που θα "ξανατολμήσουν"? Το πολεμοχαρές σου ύφος και nickname δεν προκύπτει ώς αντίδραση σε αυτά που είπα. Άλλωστε έχεις πάντα το δικαίωμα του λόγου σου. Συνεπώς με το τόσο λίγο μυαλό που διαθέτω ώς πιτσιρικάς (και προς εξυπηρέτηση της συννενόησης) σε παρακαλώ να μήν με δείρεις πολύ και σε ικετεύω να ξαναδιαβάσεις αυτά που έγραψα προσπαθώντας να χρησιμοποιήσεις το τεράστιο μυαλό σου μεγάλε μπας και μου εξηγήσεις πώς προκύπτει το ύφος της απάντησής σου.

Το "Λέτε να έχουμε πάλι καταλήψεις" με τσακίζει κάθε φορά που την ακούω...Μου θυμίζει το "λές να έχουμε βροχές το Σαββατοκύριακο" περιέχει σαφέστατη ειρωνία για το πώς αντιμετωπίζουν πολλοί τα όσα γίνονται. Σαν να μήν εξερτάται απο αυτούς αλλά απο κάτι υπερφυσικό. Προφανώς σε αυτούς ανήκεις και εσύ απλά πιθανότατα αυτό που θεωρείς υπερφυσικό να είναι το μέγεθος των μυών σου... Κρίμα. Προσπάθησε να χαλαρώσεις...

Πάντως τον Ιούνιο οι τραμπουκισμοί δεν πέρασαν. Αν δεν θέλεις να ξαναγίνει κατάληψη σκέψου να αλλάξεις στάση...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ έγραψα πέντε-έξι λόγους με βάση τους οποίους καταρρίπτεται η λογική "τίποτα δεν άλλαξε άρα πρέπει να ξανακάνουμε κατάληψη, αφού το νομοσχέδιο έρχεται". Είπα λοιπόν ότι ανάλογα με το πως το καθένα απο αυτά βαραίνει στο μυαλό του κάθε φοιτητή (και πρώτα ανέφερα και τις δυσκολίες που συναντάμε στα μαθήματα) θα κρίνει με διαφορετικά κριτήρια απο την πρώτη φορά το αποτέλεσμα σε νέο αίτημα για κατάληψη. Συνεπώς εγώ μπορεί και να κρίνω απο αυτά που ακούω πως κατα πάσα πιθανότητα δεν θα ξαναγίνει κατάληψη. Κάποιος άλλος όμως μπορεί να θεωρεί ότι αυτά θα συναινέσουν προς το να ξαναγίνει καταλήψη. Και είπα λοιπόν πώς δεν ξέρουμε με σιγουριά τί θα γίνει.

Αλλά ο μέρφι όπως φαίνεται στο "quote" που έκανε διάβασε όλα τα άλλα εκτός απο αυτά. Το ίδιο και ο Τσάκι Τσαν. Δύο πράγματα μου κάνουν εντύπωση: ότι για τον Τσάκι Τσαν αυτό είναι το πρώτο του post. Αν είναι ήδη μέλος του forum και απλά είπε να απειλήσει με "βροχές απο μπάτσες" φτιάχνοντας ένα νέο account τζάμπα παιδεύτηκε. Το δεύτερο φυσικά είναι οι απειλές του. Με απειλείς προσωπικά για να καταλάβω ή απειλείς τους πάντες που θα "ξανατολμήσουν"? Το πολεμοχαρές σου ύφος και nickname δεν προκύπτει ώς αντίδραση σε αυτά που είπα. Άλλωστε έχεις πάντα το δικαίωμα του λόγου σου. Συνεπώς με το τόσο λίγο μυαλό που διαθέτω ώς πιτσιρικάς (και προς εξυπηρέτηση της συννενόησης) σε παρακαλώ να μήν με δείρεις πολύ και σε ικετεύω να ξαναδιαβάσεις αυτά που έγραψα προσπαθώντας να χρησιμοποιήσεις το τεράστιο μυαλό σου μεγάλε μπας και μου εξηγήσεις πώς προκύπτει το ύφος της απάντησής σου.

Το "Λέτε να έχουμε πάλι καταλήψεις" με τσακίζει κάθε φορά που την ακούω...Μου θυμίζει το "λές να έχουμε βροχές το Σαββατοκύριακο" περιέχει σαφέστατη ειρωνία για το πώς αντιμετωπίζουν πολλοί τα όσα γίνονται. Σαν να μήν εξερτάται απο αυτούς αλλά απο κάτι υπερφυσικό. Προφανώς σε αυτούς ανήκεις και εσύ απλά πιθανότατα αυτό που θεωρείς υπερφυσικό να είναι το μέγεθος των μυών σου... Κρίμα. Προσπάθησε να χαλαρώσεις...

Πάντως τον Ιούνιο οι τραμπουκισμοί δεν πέρασαν. Αν δεν θέλεις να ξαναγίνει κατάληψη σκέψου να αλλάξεις στάση...

ΕΧΕΙΣ ΤΟΣΟ ΜΥΑΛΟ ΡΕ ΤΑΓΑΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ. Τ Α Κ Ι ΤΣΑΝ ΟΧΙ ΤΣΑΚΙ,ΠΙΤΣΙΡΙΚΑ.ΚΑΙ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΛΕΝΕ ΕΤΣΙ.ΠΑΝΤΩΣ ΜΙΚΡΕ ΚΑΤΣΕ ΣΤΑ ΑΒΓΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΗ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙΣ ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΟ ΧΑΣΕΙΣ ΤΟ ΡΗΜΑΔΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΣΟΥ.ΚΑΙ ΠΙΤΣΙΡΙΚΑ,ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΝΕΤΟΣ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΗΣ ΚΑΙ ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΑΛΗΨΗ ΘΑ ΜΕ ΒΡΕΙΣ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ.ΝΑ ΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΕΨΑΧΝΕΣ..ΟΠΟΤΕ ΛΕΣ ΤΑ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ αν εχεισ ΑΠΟΡΙΕΣ..ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΕΙΝΑΙ Η ΜΑΓΚΙΑ ΜΟΥ ΜΙΚΡΕ.ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΕ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δε εχει νοημα συζητηση με τετοιο τροπο.

προσωπικα αν ημουν διαχειριστης θα το ειχα σβησει(παρολο που πιο αντιθετος απο μενα οσο αφορα τις καταληψεις δεν υπαρχει).

με επιχειρηματα κυριοι και επι τοις ουσιας(απο ασημ αυτο ετσι :P:Pemrockon )

υ.γ οι τραμπουκισμοι περασαν φιλε μου τον ιουνιο.

οταν καταρριφθηκε καθε λογικη φιλοτιμο και αξιοπρεπεια με τη σταση "συναδελφων" στο θεμα της νευρολογιας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΑΙΔΙΑ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΦΤΑΝΟΥΜΕ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ.....

forum ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΓΡΑΦΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΧΑΛΑΡΑ ΔΕ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΑΚΕΛΕΙΟ.......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το point σου έγινε σαφές ΤΑΚΙ ΤΣΑΝ. Και αυτό αρκεί. Μια καλή αφορμή έψαχνες και την βρήκες. Δυστυχώς σε εξυπηρέτησα εγώ.

Ο.κ.

ενταξει φιλε ολα καλα.απλα οταν ξανααπειλειται η πορεια τησεπαγγελματικησ μασ ζωης ετσι ανευθυνα,καφρωνω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συγγνωμη παιδια,εγω ειμαι απο πατρα,και απ'οσο καταλαβαινω πανω κατω ιδιες λογικες επικρατουν,τοσο απο την πλευρα των καταληψιων οσο και των αντιθετων,η εκεινων που θεωρουν οτι θιγονται πιο αμεσα.

επειδη εγω προσωπικα και την καταληψη στηριζα ολο τον καιρο,αλλα και μεγαλο ετος ειμαι,θεωρω(μπορει να κανω και λαθος)οτι δεν ανηκω στην κατηγορια των ανευθυνων και των συγκυριακων ψηφοφορων της καταληψης.

επισης δεν ανηκω-κομματικα-καπου αρα ουτε για υποκινουμενη συμπεριφορα μπορω να κατηγορηθω ουτε για ψηφοθηρια ουτε για τιποτα.

το θεμα ειναι οτι ενοχλουμαι παρα πολυ οταν γενικευονται χαρακτηρισμοι.

ας πουμε,το παιδι θαυμα αποπανω υποστηριζει οτι μεσω της καταληψης απειληθηκε η πορεια της επαγγελματικης του ζωης,η καριερα του,η σταδιοδρομια του και δεν ξερω τι αλλο.

ενταξει,ο καθενας μπορει να ειναι οσο φιλοδοξος επιθυμει και να προστατευει τις επιθυμιες του και τις επιδιωξεις του ακομα και με ιντερνετικους τραμπουκισμους.

αλλα ας μου εξηγησει αν θελει ο συναδερφος αποπανω

1.πως η καταληψη εθιξε τα εργασιακα του συμφεροντα(εστω τα μελλοντικα)...με το να καθυστερει τα πτυχιακα και τις ορκωμοσιες(ενω στις αλλες πολεις εγιναν κανονικα-απο περιεργεια ρωταω)

2.αν πηγε ο συναδερφος στα συντονιστικα της σχολης του,να συζητησει με τους συναδερφους του και να προτεινει καποια λυση για τα εν λογω προβληματα

3.τελευταιο,ποιοι ειναι οι εχθροι των φοιτητων?οι συμφοιτητες τους?οι καθηγητες τους?οι μελλοντικοι εργοδοτες τους?οι φαρμακευτικες?ποιοι?

επισης κατι που ακομα δεν εχω καταλαβει ειναι το εξης:αν οι καταληψεις γινονταν,μονο και μονο για να διασφαλισουν μερικοι τα μπανια τους,γιατι πλακωνε τοσος κοσμος στις συνελευσεις?θα μπορουσαν να αφησουν να αποφασισουν οι αλλοι για κεινους-αλλωστε αυτο γινεται συνηθως.

κατα τη γνωμη μου,το αν το καλοκαιρινο...ε,χμ..κινημα,ηταν συγκυριακο θα αποδειχτει σε κανα μηνα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ας πουμε,το παιδι θαυμα αποπανω υποστηριζει οτι μεσω της καταληψης απειληθηκε η πορεια της επαγγελματικης του ζωης

αλλα ας μου εξηγησει αν θελει ο συναδερφος αποπανω

1.πως η καταληψη εθιξε τα εργασιακα του συμφεροντα(εστω τα μελλοντικα)...με το να καθυστερει τα πτυχιακα και τις ορκωμοσιες(ενω στις αλλες πολεις εγιναν κανονικα-απο περιεργεια ρωταω)

2.αν πηγε ο συναδερφος στα συντονιστικα της σχολης του,να συζητησει με τους συναδερφους του και να προτεινει καποια λυση για τα εν λογω προβληματα

3.τελευταιο,ποιοι ειναι οι εχθροι των φοιτητων?οι συμφοιτητες τους?οι καθηγητες τους?οι μελλοντικοι εργοδοτες τους?οι φαρμακευτικες?ποιοι?

επισης κατι που ακομα δεν εχω καταλαβει ειναι το εξης:αν οι καταληψεις γινονταν,μονο και μονο για να διασφαλισουν μερικοι τα μπανια τους,γιατι πλακωνε τοσος κοσμος στις συνελευσεις?θα μπορουσαν να αφησουν να αποφασισουν οι αλλοι για κεινους-αλλωστε αυτο γινεται συνηθως.

κατα τη γνωμη μου,το αν το καλοκαιρινο...ε,χμ..κινημα,ηταν συγκυριακο θα αποδειχτει σε κανα μηνα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε συναδερφε για κατσε.

δεν ειμαστε ολοι αυτοι που συμμετειχαν γιοι της γιαννας.

τη συμπεριφορα της ιατρικης αθηνας και των αγωνισταραδων της αραν δεν θα τις σχολιασω καν,οι ανθρωποι ειναι απλα ελεεινοι.

τεσπα,δεν νομιζω οτι κανενας μας θελει να ειναι μια ζωη κρεμασμενος απο τους γονεις του,ουτε να τους επιβαρυνει ουτε τιποτα.

και να ειμαστε οικονομικα (και γενικα) ανεξαρτητοι νομιζω πως το θελουμε ολοι.

αλλα συναδερφε,πες μου κατι.

οταν σε καποια χρονια θα ειμαστε εργαζομενοι και θα αντιμετωπιζουμε τα βιτσια του καθε κυβερνωντος και τις καθε οικονομικης πολιτικης-εμεις και οι ασθενεις και οι συμπολιτες μας-πως θα διεκδικουμε τα δικαιωματα μας?

μην ξεχναμε οτι οι τομεις της παιδειας και της υγειας ειναι εντελως για ε,γκχμ.

η απεργια σ αυτες τις περιπτωσεις ειναι μονοδρομος.

λοιπον συναδερφε,οταν θα πρεπει να διεκδικησουμε δικαιωματα και θα εχουμε να αντιμετωπισουμε πιο σοβαρα θεματα,οπως το να μην εξυπηρετουμε τους συνανθρωπους μας συν το καθαρα πρακτικο κομματι οτι δεν θα πληρωνομαστε και δεν θα εχουμε και κανεναν απο πισω να μας δωσει κανα φραγκο,πως θα διεκδικουμε ρε συναδερφε?

και σε ξαναρωταω,πες μου,πηγες στα συντονιστικα να συζητησεις μ αυτους που ζητουσαν να μην γινουν πτυχιακα-κλινικες-ορκωμοσιες γιατι καταληψη σημαινει πληρες σαμποταζ ολων των λειτουργιων της σχολης,η απλα αναλωθηκες στο να κραζεις στη συνελευση?

γιατι νομιζω οτι αν πηγαινες σε συντονιστικο και θα σε ακουγαν και θα μπορουσες να συμμετεχεις και πιο ενεργα σε αυτα που χαρακτηριζονται ως αμεσοδημοκρατικες διαδικασιες και να βρεθει μια πιο λογικη λυση η να πιεσετε μαζικα εκεινους που πραγματικα δημιουργησαν το προβλημα και οχι να τρωγοσαστε μεταξυ σας..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απεργια σημαινει να κανεις ζημια στο αφεντικο και οχι να βγαζεις το ματι σου μονο σου.

Στην καταληψη κρατουνται ομηροι οι επι πτυχιω τελειοφοιτοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καταληψη εν προκειμενω στην πατρα σημαινε και ζημια στα προγραμματα των καθηγηταραιων που ειχαν παρει ενα καρο χρηματοδοτησεις απο φαρμακευτικες για ερευνες και ειχαν στρωσει στη δουλεια τους μεταπτυχιακους για να καρπωθουν τα οποιαδηποτε ωφελη.

και επαναλαμβανω:σε κατι που εχει ψηφιστει,μπορουν οι θιγομενοι να επεμβουν με το να πανε να πιεσουν στα συντονιστικα και διασυντονιστικα της πολης τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

[quote name='φοιτητάμπουρας' date='Sep 25 2006, 23:19 ' post='144029'

και σε ξαναρωταω,πες μου,πηγες στα συντονιστικα να συζητησεις μ αυτους που ζητουσαν να μην γινουν πτυχιακα-κλινικες-ορκωμοσιες γιατι καταληψη σημαινει πληρες σαμποταζ ολων των λειτουργιων της σχολης,η απλα αναλωθηκες στο να κραζεις στη συνελευση?

γιατι νομιζω οτι αν πηγαινες σε συντονιστικο και θα σε ακουγαν και θα μπορουσες να συμμετεχεις και πιο ενεργα σε αυτα που χαρακτηριζονται ως αμεσοδημοκρατικες διαδικασιες και να βρεθει μια πιο λογικη λυση η να πιεσετε μαζικα εκεινους που πραγματικα δημιουργησαν το προβλημα και οχι να τρωγοσαστε μεταξυ σας..

κΑΤΑΡΧΑΣ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΙΣ ΦΙΛΕ ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ ΕΧΕΙΣ ΦΑΕΙ ΤΡΕΛΟ ΠΡΟΛΟΓΟ.ΚΑΤΑ2ον ΔΕΝ ΧΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΑΥΤΗ ΤΗ ΣΧΟΛΗ.ΣΥΓΧΩΡΩ ΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑ

1.ΣΤΟ 5ο ΕΤΟΣ ΕΙΧΑΝ ΣΥΜΦΩΝΗΔΣΕΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΝΕΥΡΟΛΟΓΙΑ ΜΕ ΤΗΝΕΠΙΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΠΗΡΑΝ ΤΟ ΛΟΓΟ ΤΟΥΣ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΦΗΣΑΝ ΝΑ ΔΩΘΕΙ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΕΛΙΚΑ

2.ΤΟ 6ο ΕΤΟΣ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΕ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΤΟ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΟΙ ΑΘΗΝΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΠΙΑΣΑΝ ΤΡΕΛΑ ΚΟΡΟΙΔΑ,ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΑΝ

3.ΚΑΙ ΧΕΡΕΙΣ ΜΕ ΠΟΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ?ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΗΨΗ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ Κ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΠΗΓΑΝ ΚΑΝΑ 2ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΕΝΟΧΛΗΣΟΥΝΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΔΥΣΚΟΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑΓΙΑΤΙ ΕΩΣ ΕΚΕΙ ΕΦΤΑΝΕ Η ΜΑΓΚΙΑ ΤΟΥ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΙΚΟΥ.Ο ΔΕ ΕΝΑΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΤΟΥΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑΡΧΟΝΤΑΙ ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ ΝΑ ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΝΤΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΟΖΩΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΕΝΩ ΑΛΛΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΗΤΑΝ ΚΟΜΠΛΕ

ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΑ ΦΙΛΕ ΟΠΟΤΕ ΑΣΕΜΕ ΠΟΥ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΕΚΑΤΑΝΟΗΣΗ

ΠΑΝΤΩΣ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ ΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΟΤΑΝ ΠΑΡΩ ΠΤΥΧΙΟ ΘΑΡΘΩ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΣΟΥΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΚΑΤΑΛΗΨΗ ΓΙΑΤΙΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΟΠΑΙΡΝΕΙ ΜΟΝΟ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΜΕ ΜΕΣΟΚΑΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΤΕ ΘΑ ΑΓΩΝΙΣΤΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ Ο ΠΑΣ.ΗΚΑΤΙ ΠΙΟ ΡΕΑΛΛΙΣΤΙΚΟΚΑΤΑΛΗΨΗ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΒΟΡΕΙΟΗΠΕΙΡΩΤΩΝ ΠΟΥ ΚΑΤΑΠΑΤΟΥΝΤΑΙ.ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΤΡΕΧΑ ΕΣΥ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΓΥΡΕΥΕ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η καταληψη ειχε απεναντι της το υπουργειο και το σχετικο νομοσχεδιο του - ο "αγωνας" λοιπον ειχε συγκεκριμενη ατζεντα (υποτιθεται)

Το αν χαλασες η οχι τα πειραματα ειναι παντελως ασχετο και αστοχο και δειχνει απλουστατα τρικυμια εν κρανιω των καταληψιαζομενων φοιτητων :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ποιοι ειναι οι εχθροι των φοιτητων?οι συμφοιτητες τους?οι καθηγητες τους?οι μελλοντικοι εργοδοτες τους?οι φαρμακευτικες?ποιοι?

Όταν ο καθένας απο εμάς ξεκαθαρίσει με τον εαυτό του αυτήν την απάντηση τότε θα μπορέσουμε να συζητήσουμε και να καταλαβαινόμαστε. Και αυτό είναι ξεκάθαρο. Όσο ο καθένας απο αυτούς που συμμετείχαν ή όχι στις καταλήψεις φαίνεται να απαντά διαφορετικά, τότε δεν θα έχουμε νίκες. Οι περισσότεροι στην Ιατρική θεωρούν εχθρούς τους συμφοιτητές / συναδέλφους τους και έστω και αν ακόμα συνειδητοποιούν πως άλλος είναι ο πραγματικός εχθρός, φοβούνται να τα βάλουν μαζί του μήπως και φάνε το κεφαλάκι τους.

Έτσι ακριβώς τροφοδοτείται το "κοίτα τον κώλο σου και μή σε νοιάζει για τους άλλους, άλλο εσύ άλλο αυτοί" και αυτό γίνεται στάση ζωής. Και για όσους θα με κατηγορήσουν για τζάμπα μάγκα και φτηνό αλτρουιστή θα τους πώ πως κάνουν λάθος. Και εγώ το δικό μου καλό θέλω μόνο που βλέπω πως το "καλό" είναι κοινό για όλους μας και δε διαφέρει απο το δικό σας (στην βάση πάντοτε θεμελιωδών αξιών, διαφορετικά δεν τίθεται θέμα κοινού συμφέροντος).

Η κατάληψη είναι μια μορφή αγώνα. Για να φτάσουμε όμως μέχρι εκεί πρέπει πρώτα να αρχίσουμε να συμφωνούμε ποιός είναι ο εχθρός των φοιτητών για να τα βάλουμε μαζί του. Το να καλείς τον κόσμο σε θυσίες όταν δεν στοχεύεις σωστά, θα σου φέρει αντιδράσεις σαν τις προηγούμενες και σαν αυτές που θα έρθουν. Σίγουρα έχεις και οφέλη αλλά βαραίνουν λίγο στο ζύγι. Εγώ θα προσθέσω σε αυτά (τα οφέλη) ότι μερικοί μαθαίνουν να μιλάνε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η καταληψη ειχε απεναντι της το υπουργειο και το σχετικο νομοσχεδιο του - ο "αγωνας" λοιπον ειχε συγκεκριμενη ατζεντα (υποτιθεται)

αν θεωρεις οτι ολοι αυτοι που ψηφισαν υπερ της καταληψης ηταν ενα κοπαδι που το μονο που ειχε στο κεφαλι του ηταν ΜΟΝΟ να μην περασει το συγκεκριμενο νομοσχεδιο,κανεις λαθος.

επισης αυτος ειναι ακριβως ο λογος που παραπανω δειχνω να αμφιβαλλω για το αν το οτι εχει γινει,μπορει να ονομαστει "κινημα".

ενα κινημα εχει σαφη στοχο και πολιτικο προσδιορισμο,και οχι απλα να ριξει ενα νομο,μια υπουργο η δεν ξερω τι αλλο.

τωρα αν εσυ τα βλεπεις ολα μονοδιαστατα,νο προμπ.

αντιος γιαννιωτοπαιδα,καλα ξεμπερδεματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το θεμα φιλε μιναρα ειναι οτι μιλαμε συγκεκριμενα,με παραδειγματα,τιθενται ερωτησεις,μπαινουν επιχειρηματα...και συ μιλας γενικα και αοριστα.

απαντα συγκεκριμενα σε οσα ειπε ο τακι και απο κει και περα μπορουμε να συνεχισουμε να συζηταμε.

εγιναν η οχι ορκομωσιες στην αθηνα??

ειμαστε κοροιδα οι 5οετεις και 6οετεις των ιωαννινων ή οχι??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε αυτό έχεις δίκιο Μπούλη. Αισχρό. Οι άλλοι έδιναν μαθήματα και ορκιζότανε και εδώ στα Γιάννενα ήρωες. Ο συντονισμός στα συλλαλητήρια ήταν καλός, χώλαινε όμως στην κοινή λύση για εκτοετείς και επιπτυχίω... Τί χώλαινε δηλαδή, στα τέσσερα σερνότανε. Το πιστεύω και το λέω.

Αλλά απάντα μας και εσύ ποιόν πραγματικά θεωρείς εχθρό σου, απάντα σε αυτό που γράφω παραπάνω για να συννενοηθούμε πιο εύκολα. Αν ήσουν στην αθήνα δηλαδή και ήσουν 5ο έτος και οι 5ο-ετείς δεν δίνανε μαθήματα, θα στήριζες κατάληψη; Μάλλον όχι απο αυτά που λές, αλλά και εμείς, πέρα απο αυτό που λές συνέχεια για τα μαθήματα, δεν μας έχεις πεί συνολικά την άποψή σου. Πές μας έστω το απλό "δεν με νοιάζει" να ξέρουμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.