Jump to content

ΧΑΟΣ


ΕΜΜΑ

Recommended Posts

ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΤΕ ΟΛΟΙ ΣΑΣ.ΝΑΙ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.ΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΙ 8Α ΠΕΡΑΣΟΥΝ.ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΤΟΝ...!!!ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΟΥΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΥΤΟ?ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ ΕΑΝ 8ΥΜΑΣΤΕ ΠΡΙΝ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΥΝ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ.ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ.ΑΝΤΕ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΕ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ ΒΡΙΣΚΕΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ.ΕΓΩ ΤΟ 2010 ΑΡΧΙΖΩ ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ.ΝΑ ΔΩ ΠΟΙΟΣ 8Α ΜΕ ΣΥΝΤΗΡΕΙ.ΑΝΤΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΝΤΕ ΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ.ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ ΝΑ ΞΕΣΗΚΩΘΟΥΜΕ.ΜΗΝ ΚΑΤΣΟΥΜΕ ΜΕ ΣΤΑΥΡΩΜΕΝΑ ΧΕΡΙΑ.ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΠΡΙΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ AMANDA.ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΕ ΚΛΙΝΙΚΗ;SORRY ΠΟΥ ΡΩΤΑΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΙΟΛΑΣ.ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΒΓΑΖΟΥΝ 600ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΦΤΑΝΟΥΝ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΣΙΓΑΡΑ;ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΑΔΥΝΑΤΙΣΜΑΤΟΣ ΕΑΝ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ ΤΟΣΑ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙΣ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι κλινικες χρειαζονται φτηνα εργατικα χερια. συνηθως για 30 ευρω κανουν εφημεριες (στο δημοσιο ειναι τα διπλα) οι κανουν βαρδυες σε μοναδες τεχνητου νεφρου. τα λεφτα ειναι λιγα απλως το κανουν κυριως για να μην χασουν την επαφη με το αντικειμενο και για να γραφει σαν επιπλεον κλινικη εμπειρια

στα ινστιτουτα αυτο που ειχα ακουσει παλαιοτερα ειναι οτι κανεις εσυ διαπραγματευση του ποσου που θες και μετα μενεις εκει. στην αρχη ηταν καλυτερα τα πραγματα αλλα τωρα που κλεινουν το ενα μετα το αλλο εχουν δυσκολεψει πολυ τα πραγματα και εχουν πεσει οι αποδοχες.

το δυσκολο γενικα που υπαρχει σε μας ειναι οτι μπορει να βρεθεις απο το αγροτικο που μπορει να εχεις σταθερες αποδοχες 1500 ευρω περιπου μηνιαιως και να συνηθησεις σε μια ζωη αυτου του εισοδηματος και μετα να πρεπει να προσαρμοστεις στο τιποτα, τα 300 ευρω της ανεργειας η τα 600 της κλινικης... οποτε λες δεν μου φτανουν πια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:anavwfwties: AGOMAHODAS :anavwfwties:

καλησπέρα, αν μη τι άλλο σίγουρα ανακαλύπτουμε πως τελικά

για το μέλλον μας υπεύθυνοι είμαστε μόνο και μόνο εμείς...

1. αν μπουν εξετάσεις- που θα μπουν δλδ- οι θέσεις θα αφορούν αυτές

που θα ανοίγουν σε 4 κ 5 χρόνια!

2. διαβλητές ή μη, δεν παύουν να είναι εξετάσεις οπότε το μέλλον μας

για ακόμα μια φορά θα κριθεί σε κάποιες ώρες, 6+ χρόνια σπουδών

ξαφνικά θα γίνουν τυπική προυπόθεση.

3. πόσες φορές θα γίνονται αυτές οι εξετάσεις αγαπητοί? γιατί εγώ αγροτικό

κάνω και είμαι θεωρητικά τουλάχιστον έτοιμος να "εξεταστώ", αλλά η αγαπητή Έμμα?

θα έχει προλάβει να φάει όλο το αγγ.... ή θα την προλάβει καμμιά κατάληψη?

Όταν κριθούν οι άξιοι για 400-500 θέσεις οι αμέσως μετά αποφοιτήσαντες πότε θα δώσουν

εξετάσεις ξανά????

κτλ κτλ κτλ

emarright πιστεύω ό,τι στοχεύουμε λάθος, η λύση είναι στις Ε.Ε. ντιρεκτίβες!!!

4-5 εφημερίες το μήνα, ελάχιστοι αγροτικοί για τα μπαλώματα, ουσιαστική ανάγκη για

περισσότερες θέσεις ειδικευομένων στα νοσοκομεία.

emarright το κύριο πρόβλημα, και η συχνότερη άλλωστε τελολογική απάντηση στις

απορίες του σύγχρονου κόσμου, είναι τα ΛΕΦΤΑ!!!! λεφτά που το σύστημα υγείας

οφείλει να διαθέσει όχι για να ειδικευτώ εγώ που έκανα τη ..λαλακία να δηλώσω

Ιατρική στο μηχανογραφικό, αλλά για να προσφέρει ουσιαστικά καλύτερες

υπηρεσίες στον κοσμάκη! emserenade

πολύ σωστά emgoal

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ AMANDA.ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΕ ΚΛΙΝΙΚΗ;SORRY ΠΟΥ ΡΩΤΑΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΙΟΛΑΣ.ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΒΓΑΖΟΥΝ 600ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΦΤΑΝΟΥΝ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΣΙΓΑΡΑ;ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΑΔΥΝΑΤΙΣΜΑΤΟΣ ΕΑΝ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ ΤΟΣΑ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙΣ;

Επειδή η Αμάντα μπερδεύτηκε και σου γράφει μισθούς ειδικευομένων σε δημόσιο νοσοκομείο, ενώ εσύ προφανώς ρωτάς για ιδιωτικές κλινικές!

:blink:

οι κλινικες χρειαζονται φτηνα εργατικα χερια. συνηθως για 30 ευρω κανουν εφημεριες (στο δημοσιο ειναι τα διπλα) οι κανουν βαρδυες σε μοναδες τεχνητου νεφρου. τα λεφτα ειναι λιγα απλως το κανουν κυριως για να μην χασουν την επαφη με το αντικειμενο και για να γραφει σαν επιπλεον κλινικη εμπειρια

στα ινστιτουτα αυτο που ειχα ακουσει παλαιοτερα ειναι οτι κανεις εσυ διαπραγματευση του ποσου που θες και μετα μενεις εκει. στην αρχη ηταν καλυτερα τα πραγματα αλλα τωρα που κλεινουν το ενα μετα το αλλο εχουν δυσκολεψει πολυ τα πραγματα και εχουν πεσει οι αποδοχες.

το δυσκολο γενικα που υπαρχει σε μας ειναι οτι μπορει να βρεθεις απο το αγροτικο που μπορει να εχεις σταθερες αποδοχες 1500 ευρω περιπου μηνιαιως και να συνηθησεις σε μια ζωη αυτου του εισοδηματος και μετα να πρεπει να προσαρμοστεις στο τιποτα, τα 300 ευρω της ανεργειας η τα 600 της κλινικης... οποτε λες δεν μου φτανουν πια...

Σόρρυ, εδώ απαντάει και για τα ιδιωτικά. Καλύφθηκες τώρα νομίζω;

Σκέψου τώρα ότι προχθές που μου χάλασε μια πρίζα ο ηλεκρολόγος πήρε 30 ευρώ για 10 λεπτά δουλειά και βγάλε συμπεράσματα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι κλινικες χρειαζονται φτηνα εργατικα χερια. συνηθως για 30 ευρω κανουν εφημεριες (στο δημοσιο ειναι τα διπλα) οι κανουν βαρδυες σε μοναδες τεχνητου νεφρου. τα λεφτα ειναι λιγα απλως το κανουν κυριως για να μην χασουν την επαφη με το αντικειμενο και για να γραφει σαν επιπλεον κλινικη εμπειρια

στα ινστιτουτα αυτο που ειχα ακουσει παλαιοτερα ειναι οτι κανεις εσυ διαπραγματευση του ποσου που θες και μετα μενεις εκει. στην αρχη ηταν καλυτερα τα πραγματα αλλα τωρα που κλεινουν το ενα μετα το αλλο εχουν δυσκολεψει πολυ τα πραγματα και εχουν πεσει οι αποδοχες.

το δυσκολο γενικα που υπαρχει σε μας ειναι οτι μπορει να βρεθεις απο το αγροτικο που μπορει να εχεις σταθερες αποδοχες 1500 ευρω περιπου μηνιαιως και να συνηθησεις σε μια ζωη αυτου του εισοδηματος και μετα να πρεπει να προσαρμοστεις στο τιποτα, τα 300 ευρω της ανεργειας η τα 600 της κλινικης... οποτε λες δεν μου φτανουν πια...

Στις περισσότερες ιδιωτικές κλινικές, οι εφημερίες είναι γύρω στα 50 ευρώ μαζί με ΤΣΑΥ (δηλ. καθαρά γύρω στα 35 ευρώ)

Στα ινστιτούτα αδυνατίσματος οι μισθοί έχουν πέσει στα όρια του βασικού (700 ευρώ μηνιαίως)

Όσον αφορά το αγροτικό, προσέχεις να μη χαλάσεις όλα τα λεφτά που βγάζεις, γιατί θα επακολουθήσει και η περίοδος των ισχνών αγελάδων...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ AMANDA.ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΕ ΚΛΙΝΙΚΗ;SORRY ΠΟΥ ΡΩΤΑΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΙΟΛΑΣ.ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΒΓΑΖΟΥΝ 600ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΦΤΑΝΟΥΝ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΣΙΓΑΡΑ;ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΑΔΥΝΑΤΙΣΜΑΤΟΣ ΕΑΝ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ ΤΟΣΑ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙΣ;

σε ιδιωτικη κλινικη θελει γνωριμια για να σε παρουν

βγαζεις περιπου 850 ευρω με τις εφημεριες.

εφημεριες θεωρουνται μονο τα σαββατοκυριακα.

καθημερινη εφημερια πληρωνεται επιπλεον 8 ευρω, γιατι ειναι "προαυξηση νυχτας"

τυχαινει να εισαι μονος με 300 ασθενεις και για 300 ασθενεις.

δεν χρειαζεται να μην σου φτανουν για τσιγαρα, ενας γιατρος δεν καπνιζει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΩ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΣΑΝ ΠΩΛΗΤΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ;ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΧΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ.ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΕΥΡΟΥΛΑΚΙΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ .ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΝΕΥΡΙΖΕΙ (ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΑΣ)ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΞΑΔΕΡΦΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΤΕΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙ 850 ΕΥΡΩ.ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΟ ΚΟΠΟ ΘΑ ΠΑΙΡΝΩ 800 ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΥΧΕΡΟΥΣ.ΑΔΙΚΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ;ΕΝΝΟΩ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ.ΔΙΑΒΑΣΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΛΕΕΙ(ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕΤΑ ΠΤΥΧΙΟ)ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΑ.ΒΛΕΠΩ ΒΕΒΑΙΑ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΛΥΣΗ . ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΟΠΩΣ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΙΑ , ΑΚΤΙΝΟΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗ ΟΓΚΟΛΟΓΙΑ , ΚΥΤΤΑΡΟΛΟΓΙΑ.ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είναι η ζωή άδικη, η μαλακία η δικιά μας να γίνουμε όοοοοοολοι γιατροί σ' αυτή τη χώρα (συν τη γυναίκα του πρωθυπουργού) φταίει.

Τεσπα, στις ειδικότητες που λες δεν πάει κανείς γιατί είναι πολύ δύσκολο να δουλέψουν ΜΕΤΑ την ειδικότητα. Αλλιώς θα πηγαίνανε.

ΥΓ: τώρα πια δύσκολα θα σε παίρνουν για πωλήτρια, και να θέλεις. Δύσκολα παίρνουν μετά τα 25.

ΥΓ2: κι εμείς έχουμε ξαδέρφες. Κι εμείς μουτζωνόμαστε.

:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΩ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΣΑΝ ΠΩΛΗΤΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ;ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΧΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ.ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΕΥΡΟΥΛΑΚΙΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ .ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΝΕΥΡΙΖΕΙ (ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΑΣ)ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΞΑΔΕΡΦΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΤΕΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙ 850 ΕΥΡΩ.ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΟ ΚΟΠΟ ΘΑ ΠΑΙΡΝΩ 800 ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΥΧΕΡΟΥΣ.ΑΔΙΚΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ;ΕΝΝΟΩ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ.ΔΙΑΒΑΣΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΛΕΕΙ(ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕΤΑ ΠΤΥΧΙΟ)ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΑ.ΒΛΕΠΩ ΒΕΒΑΙΑ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΛΥΣΗ . ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΟΠΩΣ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΙΑ , ΑΚΤΙΝΟΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗ ΟΓΚΟΛΟΓΙΑ , ΚΥΤΤΑΡΟΛΟΓΙΑ.ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ;

αναισθησιολογία παρόλο πυο δεν φαίνεται να πηγαίνουν πολλοί δεν έχει κορεστεί ακόμα

το αρνητικό είναι ότι έχει τρέξιμο πρωί και αρκετά έκτακτα αλλά επειδή είναι στα μετόπισθεν δεν έχει τα ανάλογα μπικικίνια...

ακτινοθεραπευτική ογκολογία πάλι δεν έχει κορεστεί αλλά για γυναίκα και να τρώς τις ακτινοβολίες (έχει βέβαια 1 μήνα παραπάνω άδεια κάθε χρόνο)

γενικά ψάξτα από την αρχή... παίζουν πολλά στην επιλογή... image, μπικικίνια... δεν επιλέγουν όλοι μόνο με το πώς θα ανοίξουν ιατρείο η θα μπουν στο ΕΣΥ (ειδικά για το τελευταίο τότε θα πηγαίναν όλοι γενικοί ιατροί όπου είναι η μοναδική ειδικότητα που το αποκλειστικό κριτήριο είναι ο χρόνος λήψης πτυχίου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

AMANDA καλησπέρα έχω αρκετές εβδομάδες να μπω στο φόρουμ και δεν έχω πληροφόρηση για τις νέες θέσεις για ειδικευόμενους που θα άνοιγαν...μπήκα στη σελίδα του Εθν.τυπ. και ούτε εκεί βρήκα κάτι σχετικό..Απ ότι θυμάμαι έδινες κάποιες πληροφορίες για θέσεις που θα άνοιγαν το Μάιο και μέσα στο καλοκαίρι. Μήπως υπάρχει κάτι νεότερο? Εχεις κάποια καινούρια πληροφορία?..Εμένα μου λένε ότι δεν υπάρχουν κονδύλια..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

το θεμα καπου κολησε

δεν εχω πληροφοριες που και γιατι... εντουτοις γνωριζω οτι περιμενουν καπου τον οκτωμβρη σε καποια περιφερειακα νοσοκομεια να ανοιξουν επιλεκτικα καποιες θεσεις αλλα δεν γνωριζω αν θα γινει με ξεχωριστω φεκ η με 1 συγκεντρωτικο οπως ηταν οι προηγουμενες θεσεις

λογω καλοκαιριου εχουν σταματησει τα παντα

(εκτος αν θελουν να περασουν κατι νυχτα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γενικά ψάξτα από την αρχή... παίζουν πολλά στην επιλογή... image, μπικικίνια... δεν επιλέγουν όλοι μόνο με το πώς θα ανοίξουν ιατρείο η θα μπουν στο ΕΣΥ (ειδικά για το τελευταίο τότε θα πηγαίναν όλοι γενικοί ιατροί όπου είναι η μοναδική ειδικότητα που το αποκλειστικό κριτήριο είναι ο χρόνος λήψης πτυχίου

τι εννοεις το αποκλειστικο κριτηριο ειναι ο χρονος ληψης πτυχιου;

πρωτη φορα το ακουω αυτο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ανοιξε 1 προκηρυξη αποτελεσματων αγροτικων ιατρειων και βρες 1 που να εχουν ζητησει την ιδια θεση περισσοτεροι απο 1 γενικοι ιατροι (υπαρχει αρχειο στο σχετικο τμημα διασυνδεσης της θεσσαλονικης)

θα δεις οτι ολοι εχουν 0 μόρια και παιρνει τη θεση αυτος με τον παλιοτερο χρονο κτησης τιτλου ειδικοτητας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η επίσημη και ανεπίσημη στάση του Υπουργείου και του αρμόδιου γραφείου είναι εδώ και μήνες ότι προς το παρόν δεν υπάρχουν θέσεις ειδίκευσης.

Προεκλογικά φημολογείται μεγάλο πακέτο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αμαντα στην πρόσφατη επιλογή αγροτικών ιατρών είναι μια Γενική Ιατρός η οποια δεν εχει παρει το αγροτικο

Στις παρατηρήσεις λεει εκτος προκ.λογω οριου ηλικιας

Ποιο ειναι αυτο το οριο;

Γιατι αν ειναι τα 35 τη βαψαμε!

Με τετοιες αναμονες που υπαρχουν σημερα τις περισσοτερες φορες οταν τελειωνει καποιος ειναι πανω απο 35

Ειδικα αν εχει δωσει 3 φορες πανελληνιες ,εχει χασει και κανενα χρονο λογω καταληψεων κτλ και αν εχει δηλωσει ειδικοτητα πχ. Γεν.Ιατρικη σε νοσοκομειο στην Αθηνα ή στη Θεσσαλονικη τοτε embyebye

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το πιστευω κι εγω πλεον οτι με τη μαζικη εισροη των Δικατσαδων σε ενα μηνα θα τεθει το ζητημα των εξετασεων για τις ειδικοτητες. Ειμαι πολυ περιεργη πως θα (αν θα τελικα) μπουν οι εξετασεις, πως θα (αν θα)

λαβουν υποψιν τους εμας που εχουμε λιωσει στην αναμονη για το πρωτο μερος της ειδικοτητας κι επεται και συνεχεια της αναμονης για το επομενο σταδιο...

Και εγώ είμαι περίεργος να δω τι θα γίνει με τις "σπαστές" ειδικότητες. Για καρδιολογία πχ θα εξετάζεται ο υποψήφιος και για μια θέση στη παθολογία και αργότερα για τη καρδιολογία?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικά τι γίνεται ρε παιδία χιλιάδες οι γιατροί στην Ελλάδα αλλά εδώ μέσα βλέπω 50-100 άτομα μόνιμα να κινδυνολογούν οι άλλοι οι χιλιάδες ντόπιοι γιατροί όχι εκ εξωτερικού αυτοί που τώρα μπαίνουν στις σχολές τι κάνουν για δεν αντιδρούν?

Μόνο εσείς βλέπετε τα πράγματα βουνό?

Η μόνο εσείς είσαστε φτωχόπαιδα ( μην το πάρετε στραβά τώρα αυτό ) και καίγεστε για δουλεία και λεφτά?

Το τι θα γίνει με μας , μας το είπε η κουτσικου στην βουλή και οι μπροστάρηδες σας δηλαδή τα κομματόσκυλα με εξαίρεση ίσως το ΚΚΕ σας λένε ψέματα , είπε λοιπόν η κουτσικου ότι και στην Ευρώπη πλέον δεν έχουν όλοι οι γιατροί ειδικότητα

Ένα το κρατούμενο

Μεγάλες κλινικές ανοίγουν ανά την Ελλάδα νέες και νέες κλινικές αυτές δεν πρέπει να στελεχωθούν?

Πως μα με φτηνό εργατικό δυναμικό τις τάξεως των 600-700 εύρο,

Και έχουμε και λέμε γιατί το ελληνικό κράτος ξόδεψε δις από τα χρήματα όλων μας έφτιαξε νοσοκομεία – θα γίνω πάλι κουραστικός αλλά θα πω για αυτό που ξέρω το πανεπιστημιακό νοσοκομείο λαιρσας θέλει πάνω από 250 γιατρούς για να μπορέσει να βγάλει κανονικά έστω και μια 24ωρη εφημερία –

Που είναι οι προσλήψεις που έλεγε ο Κακλαμάνης αν δεν έχανε σκοπό να τα δουλέψουν όλα αυτά τα νοσοκομεία γιατί τα φτιάξαμε?

Επιτέλους ας δώσουν το δικαίωμα να δίνουν και οι ιδιωτικές κλινικές ειδηκοτειτες έστω και με 700 εύρο.

Κάνεις δεν μπορεί να κατηγορήσει αυτόν που ήθελε να πάει να σπουδάσει αν ήθελε το κράτος μας ας έκλεινε τα σύνορα άιντε ξυπνάτε επιτέλους δεν βλέπετε μπροστά από την μύτη σας .

Ούτε οι εξετάσεις στην ειδικότητα είναι η λύση γιατί και εκεί 1000% δεν θα υπάρχει αξιοκρατία σ αυτές.

Λύση είναι ή να κάνουν προσλήψεις ή να δώσουν άδεια σε ιδιωτικές κλινικές να δώσουν ειδικότητα όπως γίνεται σε όλη την Ευρώπη .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αμαντα στην πρόσφατη επιλογή αγροτικών ιατρών είναι μια Γενική Ιατρός η οποια δεν εχει παρει το αγροτικο

Στις παρατηρήσεις λεει εκτος προκ.λογω οριου ηλικιας

Ποιο ειναι αυτο το οριο;

Γιατι αν ειναι τα 35 τη βαψαμε!

Με τετοιες αναμονες που υπαρχουν σημερα τις περισσοτερες φορες οταν τελειωνει καποιος ειναι πανω απο 35

Ειδικα αν εχει δωσει 3 φορες πανελληνιες ,εχει χασει και κανενα χρονο λογω καταληψεων κτλ και αν εχει δηλωσει ειδικοτητα πχ. Γεν.Ιατρικη σε νοσοκομειο στην Αθηνα ή στη Θεσσαλονικη τοτε embyebye

οντως υπαρχει οριο ηλικιας.

το τμημα των αγροτικων στο υπουργειο μπορει να πει με σιγουρια ποιο ειναι αυτο το οριο.

αν υπαρχει το προβλημα στην γενικη ιατρικη που ακομα δεν εχουν τσιμπησει τρελλα οι αναμονες, ανοιγουν νεες θεσεις στην περιφερεις και ειναι παντου πληρη ειδικοτητα τι να πουν οι αλλοι που ειναι σε αναμονη πχ για ενδοκρινολογια? μαλλον κανενας τους δεν θα διοριστει ποτε στο δημοσιο...

νομιζει οτι ισχυει οτι γενικα για ολους τους επιμελητες Β ΕΣΥ (μονο που απο εδω δεν περνανε απο την κριση εισηγητων και επιτροπης)

οι θεσεις που ειναι για απιμελητες Α η διευθυντες βγαινουν ξεχωριστα απο τις προκηρυξεις των αγροτικων και εκει τα ορια ειναι διευρυμενα προς τα πανω

θα το κοιταξω παλι και θα δωσω νουμερο αργοτερα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικά τι γίνεται ρε παιδία χιλιάδες οι γιατροί στην Ελλάδα αλλά εδώ μέσα βλέπω 50-100 άτομα μόνιμα να κινδυνολογούν οι άλλοι οι χιλιάδες ντόπιοι γιατροί όχι εκ εξωτερικού αυτοί που τώρα μπαίνουν στις σχολές τι κάνουν για δεν αντιδρούν?

Μόνο εσείς βλέπετε τα πράγματα βουνό?

Η μόνο εσείς είσαστε φτωχόπαιδα ( μην το πάρετε στραβά τώρα αυτό ) και καίγεστε για δουλεία και λεφτά?

Το τι θα γίνει με μας , μας το είπε η κουτσικου στην βουλή και οι μπροστάρηδες σας δηλαδή τα κομματόσκυλα με εξαίρεση ίσως το ΚΚΕ σας λένε ψέματα , είπε λοιπόν η κουτσικου ότι και στην Ευρώπη πλέον δεν έχουν όλοι οι γιατροί ειδικότητα

Ένα το κρατούμενο

Μεγάλες κλινικές ανοίγουν ανά την Ελλάδα νέες και νέες κλινικές αυτές δεν πρέπει να στελεχωθούν?

Πως μα με φτηνό εργατικό δυναμικό τις τάξεως των 600-700 εύρο,

Και έχουμε και λέμε γιατί το ελληνικό κράτος ξόδεψε δις από τα χρήματα όλων μας έφτιαξε νοσοκομεία – θα γίνω πάλι κουραστικός αλλά θα πω για αυτό που ξέρω το πανεπιστημιακό νοσοκομείο λαιρσας θέλει πάνω από 250 γιατρούς για να μπορέσει να βγάλει κανονικά έστω και μια 24ωρη εφημερία –

Που είναι οι προσλήψεις που έλεγε ο Κακλαμάνης αν δεν έχανε σκοπό να τα δουλέψουν όλα αυτά τα νοσοκομεία γιατί τα φτιάξαμε?

Επιτέλους ας δώσουν το δικαίωμα να δίνουν και οι ιδιωτικές κλινικές ειδηκοτειτες έστω και με 700 εύρο.

Κάνεις δεν μπορεί να κατηγορήσει αυτόν που ήθελε να πάει να σπουδάσει αν ήθελε το κράτος μας ας έκλεινε τα σύνορα άιντε ξυπνάτε επιτέλους δεν βλέπετε μπροστά από την μύτη σας .

Ούτε οι εξετάσεις στην ειδικότητα είναι η λύση γιατί και εκεί 1000% δεν θα υπάρχει αξιοκρατία σ αυτές.

Λύση είναι ή να κάνουν προσλήψεις ή να δώσουν άδεια σε ιδιωτικές κλινικές να δώσουν ειδικότητα όπως γίνεται σε όλη την Ευρώπη .

Λυση σε ποιο προβλημα?

Αφου προβλημα για την πολιτεια δεν υφισταται.

Οι θεσεις εργασιας που δινουν τα νοσοκομεια καλυπτονται κανονικοτατα,με εγχωριους ή μη,αδιαφορο...

Το προβλημα ειναι δικο μας,των γιατρων...

Απο ποτε η πολιτεια ενδιαφερεται οχι μονο για τα δικα μας προβληματα,αλλα και των αλλων ομαδων γενικοτερα?

Βλεπουμε ολοι πως αντιμετωπιζει τετοια θεματα...

Εφοσον δεν μπορουσαν να περασουν Δικατσα,τους εδωσαν ετοιμες ερωτησεις...

Οι αναμονες ειναι για την πλεμπα...οι βυσματουχοι ξεκινανε αμεσα...

Οι συνδικαλιστες των ελληνικων σχολων καταργουν ορκομωσιες για να προλαβουν να ορκιστουν οι ιδιοι...και ξεκινανε αμεσα διδακτορικα και αγροτικα...καποιοι εκ των οποιων καθονται σε αυτα και 2 και 3 χρονια...

Προσληψεις δεν προκειται να γινουν και εξετασεις αξιοκρατικες δεν τις θελει κανεις...Αν ανοιγετε καμια εφημεριδα θα δειτε πως υπαρχει ταση να παρακαμφθει ο ΑΣΕΠ...στον ΟΤΕ προσλαμβανουν με προσωπικες συνεντευξεις και ερωτησεις περι της αισθητικης του κεντρικου κτιριου του οργανισμου...

Απο που και ως που να γινει κατι διαφορετικο για την ιατρικη?Αφου η πολιτικη της κυβερνησης αυτης,που μαλλον θα ειναι και μεθεπομενη ειναι το να "βολευουμε τους δικους μου με προτεραιοτητα σε αυτους που εχουν λιγοτερα προσοντα"...Ολο διαβαζω για αποφοιτους δημοτικου που υπερκερασαν ανθρωπους με διδακτορικα...καλα,ενταξει να μπει το βυσμα...αλλα μορφωμενα βυσματα δεν υπαρχουν?Μονο αγραμματοι πια?Θα γινουμε η χωρα των αναλφαβητων δημοσιων υπαλληλων και επιστημονων...

Και περα απο την Πολιτεια που δε θελει κανενος ειδους αξιοκρατικες εξετασεις,ουτε οι γιατροι τις θελουμε...Οι δικατσαδες διεκδικησαν και πηραν τραπεζα ερωτησεων,αλλα για τις ειδικοτητες τσιμουδια...λες και λυθηκαν τα προβληματα τους...οι εγχωριοι ουτε λογος για εξετασεις σωστες...θελουν προτεραιοτητα εναντι των δικατσαδων και προτεραιοτητα εναντι των νεων αποφοιτων...και ετοιμη τραπεζα και αυτοι...ολοι ζητανε μορια και μορια,αλλα ολοι φοβουνται απο ο,τι φαινεται την επι ισοις οροις αναμετρηση...ισως γιατι η λαιμητομος των πανελληνιων ηταν μια εμπειρια ασχημη για ολους μας,εγχωριους και μη...

Για αυτο ας μην το κουραζουμε...Προσληψεις,εξετασεις κτλ...τιποτα δε θα γινει,γιατι κανεις δεν πιεζει προς αυτη την κατευθυνση...οσοι μπορουν φευγουν εξω και οι υπολοιποι ας κανουν αλλη δουλεια...ο ηλεκτρολογος που ηρθε στο σπιτι μου το πρωι για δουλεια 10 λεπτων μου πηρε 40 ευρω και ουτε αποδειξη εκοψε...ενα 20χρονο παιδαρελι...ο κρεοπωλης της γειτονιας μου εχει 2 BMW ,ο σουβλατζης Μερτσεντες και ο φουρναρης Φεραρι 612 Σκαλιετι,των 300.000 ευρω :blink: ...Οσο και να φωναζουν διαφοροι, ο,τι και να λενε εγω δεν το χαφτω οτι ολοι αυτοι οι γιατροι στην Ελλαδα ειχαν αυτο το ονειρο απο μικροι και πως αν δεν το κανανε θα ηταν δυστυχισμενοι...Εγιναν γιατι το πιο ευκολο πραγμα στην Ελλαδα σημερα ειναι να γινεις γιατρος...ειναι η εναλλακτικη για καποιον που δεν περασε πανελληνιες πουθενα...και το φθηνοτερο πραγμα να σπουδασεις στο εξωτερικο...με αποκλειστικη ευθυνη του ελληνικου κρατους...που εταξε τα παντα στους παντες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ο ηλεκτρολογος που ηρθε στο σπιτι μου το πρωι για δουλεια 10 λεπτων μου πηρε 40 ευρω και ουτε αποδειξη εκοψε...ενα 20χρονο παιδαρελι...ο κρεοπωλης της γειτονιας μου εχει 2 BMW ,ο σουβλατζης Μερτσεντες και ο φουρναρης Φεραρι 612 Σκαλιετι,των 300.000 ευρω :blink: ...

για να σου ανοιξει ο κλειδαρας την πορτα σου επειδη κλειδωθηκες εξω χρειαζεται εφοσον δεν ειναι εμπειρος 15 δευτερολεπτα, εαν ειναι 5.

ελαχιστο ποσο 50 ευρω.

για 10 πορτες χρειαζεσαι γυρω στα 3 λεπτα πραγματικης εργασιας, αντε βαλε και την μεταφορα στον "τοποο του εγκληματος".

500 ευρω. για μερικους ειναι ο μισθος τους για ολο τον μηνα.

για μερικους αλλους το ποσο της εφημεριας τους ειναι ενα ξεκλιδωμα.

οποτε τι να λεμε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.