Jump to content

ΧΑΟΣ


ΕΜΜΑ

Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΙΜΑΙ ΤΡΙΤΟ ΕΤΟΣ ΙΑΤΡΙΚΗ ΑΘΗΝΑΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΑΝΑΜΟΝΕΣ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΚΟ ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΣΑΣ ΤΟΥΣ <<ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥΣ>> ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ.ΘΑ ΑΥΞΗΘΟΥΝ ΟΙ ΑΝΑΜΟΝΕΣ , ΘΑ ΜΕΙΩΘΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ;ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΕΡΥΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ ΣΕ ΕΠΑΡΧΙΑΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΕΝΑ ΕΩΣ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ. ΤΩΡΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΠΕΝΤΕ.ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΕΛΠΙΔΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα μειωθούν. Θα μπουν εξετάσεις, οι ξύπνοι με τα κονέ θα χωθούν (και πάλι) στις θέσεις και οι άλλοι (όπως εσύ που ρωτάς) θα κάθονται και θα τους βλέπουν!!!

emdots

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

THANKS ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΠΕΡΙΒΟΗΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΑΝΟΙΓΩ ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΙΜΑΙ ΤΡΙΤΟ ΕΤΟΣ ΙΑΤΡΙΚΗ ΑΘΗΝΑΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΑΝΑΜΟΝΕΣ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΚΟ ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΣΑΣ ΤΟΥΣ <<ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥΣ>> ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ.ΘΑ ΑΥΞΗΘΟΥΝ ΟΙ ΑΝΑΜΟΝΕΣ , ΘΑ ΜΕΙΩΘΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ;ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΕΡΥΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ ΣΕ ΕΠΑΡΧΙΑΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΕΝΑ ΕΩΣ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ. ΤΩΡΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΠΕΝΤΕ.ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΕΛΠΙΔΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ;

Πως έχουν τα πράγματα...

Τέλος Ιουλίου είναι οι εξετάσεις του ΔΟΑΤΑΠ με την περίφημη τράπεζα θεμάτων (το προηγούμενο σύστημα είχε 8-10% επιτυχία αν δεν κάνω λάθος). Σ'αυτές αναμένεται να δώσουν γύρω στα 3000 άτομα. Έστω ότι τελικά θα αναγνωρίσουν το πτυχίο τους μόνο 1000-1500 άτομα (πολύ αισιόδοξο σενάριο αν λάβεις υπόψη σου ότι στην οδοντιατρική το ίδιο σύστημα έχει 90% επιτυχία) όλοι αυτοί μπαίνουν - τον Αύγουστο - στις λίστες αναμονής. Μετά από αυτό, θα ακολουθήσει το χάος, όπως είναι και το θέμα του topic...

Η κατάσταση σίγουρα θα γίνει απελπιστική - πολλοί σίγουρα θα ζητήσουν εξετάσεις για ειδικότητα κλπ κλπ. Με το δεδομένο των εξετάσεων του ΔΟΑΤΑΠ (βλέπε πρακτικά βουλής σχετικά με το πόσο αδιάβλητες αυτές ήταν), του ότι καθηγητές, βουλευτές κ.α. θα φροντίσουν να βολέψουν παιδια και συγγενείς, τα πράγματα θα είναι και πάλι πολύ δύσκολα... Εξάλλου κάθε χρόνο θα δίνονται λίγες θέσεις (πόσες?) και ο ανταγωνισμός θα είναι τεράστιος.

Βέβαια υπάρχει και το άλλο σενάριο, εντελώς βλακώδες κατα τη γνώμη μου, να μειωθεί ο χρόνος ειδίκευσης στις διάφορες ειδικότητες ωστε τελικά να μειωθεί ο χρόνος αναμονής. Υποτίθεται ότι αυτή ήταν και η πρόταση του υπουργείου σε μια από τις συναντήσεις με το ΣΦΙΑ. Σίγουρα κάτι τέτοιο υποβαθμίζει την εκπαιδευση (?) των ειδικευομένων.

Αυτά. Ελπίζω να σε κάλυψα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

με το "ας ελπισουμε" δεν έχει βρεθεί καμιά λύση. Αν δε πάμε στο υπουργείο υγείας να τους πιάσουμε από το γιακά και να τους πούμε "ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΔΙΑΒΛΗΤΕΣ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ" δεν θα δούμε άσπρη μέρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μωρέ και να το κάνουμε πάλι άσπρη μέρα δεν θα δούμε...

Έ ρε σχιζοφρενές νεοελληνικό κράτος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

με το "ας ελπισουμε" δεν έχει βρεθεί καμιά λύση. Αν δε πάμε στο υπουργείο υγείας να τους πιάσουμε από το γιακά και να τους πούμε "ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΔΙΑΒΛΗΤΕΣ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ" δεν θα δούμε άσπρη μέρα.

Δεν πειράζει παιδιά,Υπομονη!

Δεν βγήκαμε στους δρόμους ,ούτε κλείσαμε καμία σχολή ζητώντας μείωση των μετεγγραφών από ξένα Πανεπιστήμια(είτε Βαλκανικά, είτε Ευρωπαικής Ένωσης ,ειτε Αμερικάνικα-λέμε τώρα αν έρθει ποτέ κάποιος-)

Ποιός και πότε από τις ελληνικές Ιατρικές σχολές ζήτησε εξετάσεις μεταξύ όλων αυτών που θέλουν μετεγγραφή από το εξωτερικό σε ελληνική Ιατρική σχολή και πάντα με τόσους επιτυχόντες όσους αντέχει το σύστημα και ουτε έναν παραπάνω;Πως είπατε;Κανένας;Σωστά!!

Προς θεού,δεν έχω τίποτα με τα παιδιά που έρχονται απο το εξωτερικό από όποια χώρα και αν είναι αυτή.Αλλά είναι δικαιότερο να διαγωνίζεσαι με όλους αυτούς που θέλουν το ίδιο με σένα και οι καλύτεροι να το καταφέρνουν! και όχι να περνάνε όλοι!

Ελάχιστες φορές(νομίζω μία πρόσφατα) φωνάξαμε για το ΔΟΑΤΑΠ(παλιο ΔΙΚΑΤΣΑ).Για τον τρόπο που αναγνωρίζει πτυχία και πόσο εύκολα τα μοιράζει απο εδώ και από εκεί!

Κι ενω στους περισσότερους από εμάς δεν χαρίστηκε τίποτα ως κλασικοί Έλληνες συνεχίζουμε να ψηφίζουμε για πλάκα τόσο σε Εθνικές εκλογές όσο και σε φοιτητικές δίνοντας το δικαίωμα σε κάποιους άλλους να κάνουν κουμάντο για τη βόλεψή τους και σε κάποιυς άλλους να βολεύονται για χρόνια πολλά σε κομματικές φοιτηικές θέσεις και όλοι να συνεχίζουν να τους ψηφίζουν!

Από την άλλη έχουμε φωνάξει και έχουμε κλείσει πανεπιστήμια για πολύ περισσότερο "σημαντικα"θέματα, όπως πόλεμοι σε γειτονικές και πιο μακρινές χώρες....

Κοιτάμε πάντα τα πολύ γενικά θέματα όπως άσυλο και ιδιωτικά πανεπιστήμια (τα οποία είναι πολύ σωστά και δεν πρέπει να χάθούν) αλλά δεν κάναμε ποτέ τίποτα και δε φωνάξαμε για πιό συγκεκριμένα θέματαόπως αυτό που συζητάμε τώρα!!

Αλλά ποιός να φωνάξει για αυτά;Οι βολεμένοι? Όχι βέβαια???

Κάποιοι από τα γραφόμμενα θα με εντάξουν στους Αριστερούς και άλλοι στους ΔΑπιτες!

Δεν ανήκω όμως πουθενά. Τα έζησα τα πέρασα και τα ξέρω!

Ασχοληθείτε με τα πραγματικά προβλήματατου και διώξτε όλους αυτούς που σας έχουν γραμμένους και φωνάζουν για την πάρτυ τους!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΟΝ <<PROCTOR>>ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ .ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΠΙΑΣΩ ΤΟΝ ΥΠΟΥΡΓΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ, ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΠΕΡΓΙΑ ΠΕΙΝΑΣ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ Ή ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΤΥΧΗ (ΑΤΥΧΙΑ ) ΜΟΥ.ΕΓΩ ΜΠΗΚΑ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΚΑΨΟΥΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ <<ΜΕΣΟΝ>>ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΣΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΝΑ ΠΙΕΙΣ 30 ΚΟΥΤΑΚΙΑ DEΡΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΖΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΕΦΙΑΛΤΗ ΤΩΝ ΑΝΑΜΟΝΩΝ ΓΙΑΤΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΣΕ ΣΥΝΤΗΡΕΙ ΑΜΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ;ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΤΕ;ΣΟΡΡΥ ΠΟΥ ΤΑ ΑΝΕΦΕΡΑ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΟΝ <<PROCTOR>>ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ .ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΠΙΑΣΩ ΤΟΝ ΥΠΟΥΡΓΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ, ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΠΕΡΓΙΑ ΠΕΙΝΑΣ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ Ή ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΤΥΧΗ (ΑΤΥΧΙΑ ) ΜΟΥ.ΕΓΩ ΜΠΗΚΑ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΚΑΨΟΥΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ <<ΜΕΣΟΝ>>ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΣΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΝΑ ΠΙΕΙΣ 30 ΚΟΥΤΑΚΙΑ DEΡΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΖΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΕΦΙΑΛΤΗ ΤΩΝ ΑΝΑΜΟΝΩΝ ΓΙΑΤΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΣΕ ΣΥΝΤΗΡΕΙ ΑΜΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ;ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΤΕ;ΣΟΡΡΥ ΠΟΥ ΤΑ ΑΝΕΦΕΡΑ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ.

Αυτό λέμε κορίτσι μου. Αμα δεν έχεις κανέναν μέσον (πράγμα που φαίνεται από τα όσα λες) μη διανοηθείς να ζητήσεις εξετάσεις. Guess what? Θα τις περνάνε οι άλλοι με τράπεζες θεμάτων και εσύ ακόμα θα ψάχνεις!

Κατά τ' άλλα, στο τέλος όλοι κάπως βρίσκουμε ένα δρόμο, ψυχραιμία. Απλά δεν θα είναι απαραίτητα αυτό που ονειρεύτηκες κάποτε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το πιστευω κι εγω πλεον οτι με τη μαζικη εισροη των Δικατσαδων σε ενα μηνα θα τεθει το ζητημα των εξετασεων για τις ειδικοτητες. Ειμαι πολυ περιεργη πως θα (αν θα τελικα) μπουν οι εξετασεις, πως θα (αν θα)

λαβουν υποψιν τους εμας που εχουμε λιωσει στην αναμονη για το πρωτο μερος της ειδικοτητας κι επεται και συνεχεια της αναμονης για το επομενο σταδιο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να μπούν εξετάσεις για να νιώσουν οι δικατσάδες (και μη) τον αναταγωνισμό και μετά θα δείς τί έχει να γίνει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να ανάψουν και πάλι λίγο τα αίματα!

Απ'όσο κατάλαβα υπήρχε μείωση στους εισαχθέντες σε κάποιες ιατρικές σχολές της χώρας φέτος.

Μήπως θα ήταν σωστό να υπάρχει και κάποιος περιορισμός των επιτυχόντων στις εξετάσεις του ΔΟΑΤΑΠ σε κάποιο ποσοστό των απφοιτων των ελληνικών πανεπιστημίων???

Άλλωστε οι καλοί φοιτητές δε θα έχουν ιδιαίτερο πρόβλημα (γιατί όπως έχω πει έχω γνωρίσει πολλά αστέρια από ξένα πανεπιστήμια).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

MY DEAR FRIENDS μαζέψτετα και run away απο το κράτος, ελλάδα, μπανανία ή και uninanistan. Έλλειψη αξιοκρατίας, σεβασμού και αναγνώρισης. Ένα κράτος κυριολεκτικά καμένο αυτό και οι πολίτες του. Κάνεις ένα βήμα μπροστά και σε τραβάνε 10 πίσω...Περνάς πανελλήνιες, αν το γουστάρεις γαμ..σαι στο διάβασμα σε αντίθεση με την συντριπτική πλειοψηφία του περίγυρού σου, μπαίνεις κλινικές και συνειδητοποιείς ότι τουλάχιστον το 50 των ειδικ είναι απο αυστροτσεχίες, 30 ετών με οικογένειες και τα σχετικά και κλένε την μοίρα τους... Αναπόφεκτα εκεί θα καταλήξει η συντριπτική πλειοψηφία μας. Βλέπεις 1παιδιά να γατσώνονται σε καθηγητές ελπίζοντας απο ένα διδακτορικό ( Burned ) ή δεν ξέρω και εγώ ,2παιδιά καθηγητών κλασσικοί λουφαδόροι να έρχονται απο έξω και να κερδίζουν τον σεβασμό και την εύνοια των υπολοίπων και εσείς να πέρνετε το μπούλο σε αντίθεση με αυτούς που τα έχουν όλα στρωμένα. Ξυπνήστε και απαιτήστε εξετάσεις ειδικότητας. Μόνο έτσι γίνεται. Ο κάλος ποτέ δεν έχει να φοβηθει. Κοιμάστε όρθιοι. Αυτός είναι λόγος κατάληψης. Πόσο παρηκμασμένοι μπορεί να είστε? Ζητήστε εξετάσεις ειδικότητας να γλητώσετε τις αναμονές που μετρούν χρόνια. ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ. Οι άχρηστοι και οι καραγκιόζηδες δεν θέλουν τις εξετάσεις. Και στο φιναλε ας τις δώσουν και οι του Εξωτερικού. Ο καλός θα περάσει και πολύ απλά ο στόκος θα πάρει το μπούλο. ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ???????????????????? :splats: :splats: :splats::splats::splats::splats::splats::splats::splats::splats::splats::splats::splats::splats:

MY DEAR FRIENDS μαζέψτετα και run away απο το κράτος, ελλάδα, μπανανία ή και uninanistan. Έλλειψη αξιοκρατίας, σεβασμού και αναγνώρισης. Ένα κράτος κυριολεκτικά καμένο αυτό και οι πολίτες του. Κάνεις ένα βήμα μπροστά και σε τραβάνε 10 πίσω...Περνάς πανελλήνιες, αν το γουστάρεις γαμ..σαι στο διάβασμα σε αντίθεση με την συντριπτική πλειοψηφία του περίγυρού σου, μπαίνεις κλινικές και συνειδητοποιείς ότι τουλάχιστον το 50 των ειδικ είναι απο αυστροτσεχίες, 30 ετών με οικογένειες και τα σχετικά και κλαίνε την μοίρα τους... Αναπόφεκτα εκεί θα καταλήξει η συντριπτική πλειοψηφία μας. Βλέπεις 1παιδιά να γατσώνονται σε καθηγητές ελπίζοντας απο ένα διδακτορικό ( Burned ) ή δεν ξέρω και εγώ ,2παιδιά καθηγητών κλασσικοί λουφαδόροι να έρχονται απο έξω και να κερδίζουν τον σεβασμό και την εύνοια των υπολοίπων και εσείς να πέρνετε το μπούλο σε αντίθεση με αυτούς που τα έχουν όλα στρωμένα. Ξυπνήστε και απαιτήστε εξετάσεις ειδικότητας. Μόνο έτσι γίνεται. Ο κάλος ποτέ δεν έχει να φοβηθει. Κοιμάστε όρθιοι. Αυτός είναι λόγος κατάληψης. Πόσο παρηκμασμένοι μπορεί να είστε? Ζητήστε εξετάσεις ειδικότητας να γλειτώσετε τις αναμονές που μετρούν χρόνια. ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ. Οι άχρηστοι και οι καραγκιόζηδες δεν θέλουν τις εξετάσεις. Και στο φιναλε ας τις δώσουν και οι του Εξωτερικού. Ο καλός θα περάσει και πολύ απλά ο στόκος θα πάρει το μπούλο. ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ???????????????????? :splats: :splats: :splats::splats::splats::splats::splats::splats::splats::splats::splats::splats::splats: :splats

MY DEAR FRIENDS μαζέψτετα και run away απο το κράτος, ελλάδα, μπανανία ή και uninanistan. Έλλειψη αξιοκρατίας, σεβασμού και αναγνώρισης. Ένα κράτος κυριολεκτικά καμένο αυτό και οι πολίτες του. Κάνεις ένα βήμα μπροστά και σε τραβάνε 10 πίσω...Περνάς πανελλήνιες, αν το γουστάρεις γαμ..σαι στο διάβασμα σε αντίθεση με την συντριπτική πλειοψηφία του περίγυρού σου, μπαίνεις κλινικές και συνειδητοποιείς ότι τουλάχιστον το 50 των ειδικ είναι απο αυστροτσεχίες, 30 ετών με οικογένειες και τα σχετικά και κλαίνε την μοίρα τους... Αναπόφεκτα εκεί θα καταλήξει η συντριπτική πλειοψηφία μας. Βλέπεις 1παιδιά να γατσώνονται σε καθηγητές ελπίζοντας απο ένα διδακτορικό ( Burned ) ή δεν ξέρω και εγώ ,2παιδιά καθηγητών κλασσικοί λουφαδόροι να έρχονται απο έξω και να κερδίζουν τον σεβασμό και την εύνοια των υπολοίπων και εσείς να πέρνετε το μπούλο σε αντίθεση με αυτούς που τα έχουν όλα στρωμένα. Ξυπνήστε και απαιτήστε εξετάσεις ειδικότητας. Μόνο έτσι γίνεται. Ο κάλος ποτέ δεν έχει να φοβηθει. Κοιμάστε όρθιοι. Αυτός είναι λόγος κατάληψης. Πόσο παρηκμασμένοι μπορεί να είστε? Ζητήστε εξετάσεις ειδικότητας να γλειτώσετε τις αναμονές που μετρούν χρόνια. ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ. Οι άχρηστοι και οι καραγκιόζηδες δεν θέλουν τις εξετάσεις. Και στο φιναλε ας τις δώσουν και οι του Εξωτερικού. Ο καλός θα περάσει και πολύ απλά ο στόκος θα πάρει το μπούλο. ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ????????????????????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:anavwfwties: AGOMAHODAS :anavwfwties:

καλησπέρα, αν μη τι άλλο σίγουρα ανακαλύπτουμε πως τελικά

για το μέλλον μας υπεύθυνοι είμαστε μόνο και μόνο εμείς...

1. αν μπουν εξετάσεις- που θα μπουν δλδ- οι θέσεις θα αφορούν αυτές

που θα ανοίγουν σε 4 κ 5 χρόνια!

2. διαβλητές ή μη, δεν παύουν να είναι εξετάσεις οπότε το μέλλον μας

για ακόμα μια φορά θα κριθεί σε κάποιες ώρες, 6+ χρόνια σπουδών

ξαφνικά θα γίνουν τυπική προυπόθεση.

3. πόσες φορές θα γίνονται αυτές οι εξετάσεις αγαπητοί? γιατί εγώ αγροτικό

κάνω και είμαι θεωρητικά τουλάχιστον έτοιμος να "εξεταστώ", αλλά η αγαπητή Έμμα?

θα έχει προλάβει να φάει όλο το αγγ.... ή θα την προλάβει καμμιά κατάληψη?

Όταν κριθούν οι άξιοι για 400-500 θέσεις οι αμέσως μετά αποφοιτήσαντες πότε θα δώσουν

εξετάσεις ξανά????

κτλ κτλ κτλ

emarright πιστεύω ό,τι στοχεύουμε λάθος, η λύση είναι στις Ε.Ε. ντιρεκτίβες!!!

4-5 εφημερίες το μήνα, ελάχιστοι αγροτικοί για τα μπαλώματα, ουσιαστική ανάγκη για

περισσότερες θέσεις ειδικευομένων στα νοσοκομεία.

emarright το κύριο πρόβλημα, και η συχνότερη άλλωστε τελολογική απάντηση στις

απορίες του σύγχρονου κόσμου, είναι τα ΛΕΦΤΑ!!!! λεφτά που το σύστημα υγείας

οφείλει να διαθέσει όχι για να ειδικευτώ εγώ που έκανα τη ..λαλακία να δηλώσω

Ιατρική στο μηχανογραφικό, αλλά για να προσφέρει ουσιαστικά καλύτερες

υπηρεσίες στον κοσμάκη! emserenade

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

MY DEAR FRIENDS μαζέψτετα και run away απο το κράτος, ελλάδα, μπανανία ή και uninanistan. Έλλειψη αξιοκρατίας, σεβασμού και αναγνώρισης. Ένα κράτος κυριολεκτικά καμένο αυτό και οι πολίτες του. Κάνεις ένα βήμα μπροστά και σε τραβάνε 10 πίσω...Περνάς πανελλήνιες, αν το γουστάρεις γαμ..σαι στο διάβασμα σε αντίθεση με την συντριπτική πλειοψηφία του περίγυρού σου, μπαίνεις κλινικές και συνειδητοποιείς ότι τουλάχιστον το 50 των ειδικ είναι απο αυστροτσεχίες, 30 ετών με οικογένειες και τα σχετικά και κλένε την μοίρα τους... Αναπόφεκτα εκεί θα καταλήξει η συντριπτική πλειοψηφία μας. Βλέπεις 1παιδιά να γατσώνονται σε καθηγητές ελπίζοντας απο ένα διδακτορικό ( Burned ) ή δεν ξέρω και εγώ ,2παιδιά καθηγητών κλασσικοί λουφαδόροι να έρχονται απο έξω και να κερδίζουν τον σεβασμό και την εύνοια των υπολοίπων και εσείς να πέρνετε το μπούλο σε αντίθεση με αυτούς που τα έχουν όλα στρωμένα. Ξυπνήστε και απαιτήστε εξετάσεις ειδικότητας. Μόνο έτσι γίνεται. Ο κάλος ποτέ δεν έχει να φοβηθει. Κοιμάστε όρθιοι. Αυτός είναι λόγος κατάληψης. Πόσο παρηκμασμένοι μπορεί να είστε? Ζητήστε εξετάσεις ειδικότητας να γλητώσετε τις αναμονές που μετρούν χρόνια. ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ. Οι άχρηστοι και οι καραγκιόζηδες δεν θέλουν τις εξετάσεις. Και στο φιναλε ας τις δώσουν και οι του Εξωτερικού. Ο καλός θα περάσει και πολύ απλά ο στόκος θα πάρει το μπούλο. ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ???????????????????? :splats: :splats: :splats::splats::splats::splats::splats::splats::splats::splats::splats::splats::splats::splats:

πολύ πολύ πολύ σωστός.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ίδιο έιχε συμβεί και με τους δασκάλους όταν η επετηρίδα για να διοριστείς είχε φτάσει τα 15 έτη. Τώρα Ιούνιο ορκίζονται και Σεπτέμβρη πιάνουν δουλειά ως αναπληρωτές....και η λύση είναι απλή, περισσότερες θέσεις εργασίας!

Επίσης οι ίδιες διαμαρτυρίες είχαν ξεσηκωθεί με τον ΑΣΕΠ!!! Αλλά οι καλοί απόφοιτοι δεν παρουσίασαν κανένα πρόβλημα και διορίστηκαν άμεσα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ. ΑΝ ΜΠΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕ Η ΙΣΤΟΡΙΑ. ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΙΝΑΛΕ, ΝΑΙ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ ΣΕ 4 5 ΧΡΟΝΙΑ. ΚΑΝΕ ΣΤΡΑΤΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΚΑΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΑΜΟΝΗ. ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ . ΒΓΕΙΤΕ ΕΞΩ ΚΑΙ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΤΕ ΑΝΤΙ ΝΑ ΚΑΘΕΣΤΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΖΕΤΕ ΤΟ ..... ΣΑΣ. ΤΗ ΠΑΡΑΚΜΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ? ΣΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΕΤΕ ΤΟ Ν + ν/2 ΚΑΛΟΙ ΕΙΣΤΕ, ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΕΤΕ ΤΑ ΚΕΚΤΗΜΕΝΑ ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΤΑΤΕ. ΚΟΚΟΚΟΚΚΟΚΟ

ΣΑΝ ΚΟΤΕς ΤΟ ΤΡΩΤΕ ΤΟ ΚΟΥΤΟΧΟΡΤΟ ΚΑΙ ΣΤΙΝΕΤΕ ΤΟΝ .... ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΜΟΡΦΩΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΑΝΤΗ.

ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ. ΑΝ ΜΠΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕ Η ΙΣΤΟΡΙΑ. ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΙΝΑΛΕ, ΝΑΙ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ ΣΕ 4 5 ΧΡΟΝΙΑ. ΚΑΝΕ ΣΤΡΑΤΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΚΑΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΑΜΟΝΗ. ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ . ΒΓΕΙΤΕ ΕΞΩ ΚΑΙ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΤΕ ΑΝΤΙ ΝΑ ΚΑΘΕΣΤΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΖΕΤΕ ΤΟ ..... ΣΑΣ. ΤΙ ΠΑΡΑΚΜΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ? ΣΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΕΤΕ ΤΟ Ν + Ν/2 ΚΑΛΟΙ ΕΙΣΤΕ, ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΕΤΕ ΤΑ ΚΕΚΤΗΜΕΝΑ ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΤΑΤΕ. ΚΟΚΟΚΟΚΚΟΚΟ

ΣΑΝ ΚΟΤΕς ΤΟ ΤΡΩΤΕ ΤΟ ΚΟΥΤΟΧΟΡΤΟ ΚΑΙ ΣΤΙΝΕΤΕ ΤΟΝ .... ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΜΟΡΦΩΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΑΝΤΗ. ΡΕ ΚΑΤΡΑΚΥΛΑΤΕ΄ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ? ΜΑΛΛΟΝ ΤΕΛΙΚΑ Η ΑΜΕΡΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΠΟΦΕΚΤΟ ΑΔΙΕΞΟΔΟ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αρχηγέ μου, αν δεν κατάλαβες, εγώ τις θέλω τις εξετάσεις

έχω δώσει πολλές εξετάσεις χωρίς μπαμπάδες και γλυψείματα

απλά, από μόνες τους δεν λύνουν το πρόβλημα,

ο όποιος αγώνας πρέπει να στοχεύει σε περισσότερες θέσεις εργασίας

και όχι στην αποφυγή των εξετάσεων!!!

ίσα ίσα με την πλήρη ένταξη Ρουμανίας- Βουλγαρίας σε Ε.Ε. αυτές

γίνονται αυτονόητες

και η διεκδίκηση όπως προειπα πρέπει να ξεκινήσει μέσα απ'το νοσοκομείο

για αρχή π.χ. ας ζητήσουμε απ'τον εκάστοτε διευθυντή να καθίσει κάτω για

ένα 24ωρο συνεχόμενο και γιατί όχι να'ρθει και ο Μήτσος μας (the minister!!!)

αν ενδιαφέρεσαι για μένα αφού ψυχανεμίστηκες πόσο κότα είμαι

τελειώνω αγροτικό νοέμβριο και ξεκινώ 1ο κομμάτι ειδικότητας

νοέ 2007, απλά με εξετάσεις θα ξεκινούσα αυτό που περισσότερο

ήθελα. οκ? empokeye

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βασικά, με τις υπάρχουσες συνθήκες, μόνη λύση είναι το εξωτερικό. Και για να το πετύχεις αυτό πρέπει να ξεκινήσεις να το ψάχνεις από νωρίς, όχι όταν πάρεις το πτυχίο. Έχω φίλους που όταν μπήκαν στο 6ο έτος, δεν χρώσταγαν κανένα μάθημα και το μόνο πράγμα που έκαναν (εκτός από τα μαθήματα του 6ου) ήταν να την ψάχνουν για το εξωτερικό. Γνωστή μου από την Ιατρική Ιωαννίνων είχε ήδη βρει θέση στην Αγγλία από τον Απρίλιο του 6ου έτους και με το που πήρε το πτυχίο τον Ιούλιο, έφυγε αμέσως. Στα επόμενα χρόνια, και αν δεν αλλάξει κάτι, θα υπάρχει τόσο μαζική έξοδος Ελλήνων αποφοίτων Ιατρικής στο εξωτερικό, που και για αυτό θα υπάρχει πολύ ισχυρός ανταγωνισμός. Για αυτό χρειάζεται εντατική έρευνα και ενημέρωση από νωρίς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σε αρκετες ειδικοτητες μπορεις να κανεις τμηματα και στην επαρχια αλλα ειναι αλλο το να λες ειμαι στην αγγλια και αλλο στην κατω ραχουλα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όλα είναι σχετικά. Εξαρτάται από το πόσες υποχωρήσεις είσαι διατεθειμένος να κάνεις προκειμένου να φτάσεις εκεί που θες. Αλλά και στην επαρχία ακόμα, δε νομίζω ότι υπάρχουν πια θέσεις. Ίσα ίσα, όταν έψαχνα για χειρουργική, οι αναμονές στην επαρχία ήταν μεγαλύτερες από την Αθηνα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΓΕΙΑ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΟΛΟΥΣ ΠΟΥ ΓΡΑΨΑΤΕ ΚΑΙ ΣΧΟΛΙΑΣΑΤΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΟΥ.ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΛΥΘΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΠΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ ΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΚΑΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΕΣ ΒΛΕΠΩ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΑΡΑ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ .ΝΟ ΧΡΗΜΑ ΝΟ ΘΕΣΕΙΣ .ΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.SORRY ΠΟΥ ΣΑΣ ΡΩΤΑΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ .ΑΦΟΥ ΠΑΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΤΥΧΙΟ ΚΑΙ ΕΣΤΩ ΟΤΙ ΠΑΕΙ ΣΕ ΕΠΑΡΧΙΑΚΗ ΠΟΛΗ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΣΕ ΚΛΙΝΙΚΗ ΠΟΣΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΕΡΝΕΙ;ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΠΟ 500 - 1300 ΕΥΡΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μισθος γυρω στα 850 ευρω καθαρα μετα τις κρατησεις... αναλογα παιζουν και οι εφημεριες που τσιμπανε λιγο παραπανω στην φορολογηση.. εξαρταται απο το ποσες θα κανεις υπολογισε κατα μεσο ορο περιπου 500 ευρω επιπλεον... μπορει και παραπανω αν ειστε λιγοτεροι ειδικευομενοι και χτυπατε πλαφον... συν τα "τυχερα" που μπορει να εχεις αναλογα την ειδικοτητα και τις διπλωματικες σχεσεις με κοσμο και φαρμακαδες

οσο για τις αναμονες στην επαρχια αλλα και αλλου οποιος μπορει ας πηγαινει προσωπικα στις νομαρχιες να βλεπει για ποσο ακριβως χρονο θελει να τοποθετηθει ο καθενας στην θεσηνα γιατι συνηθως υπολογιζουν τουν παντες στην αναμονη για το μαξιμουμ του χρονου που δινει η κλινικη. τελος ολα παιζουν και προς τα πανω και προς τα κατω. παραιτηση ιατρου απο θεση (διπλοεγγραφη-εξωτερικο κτλ), φανταρος, αγονο που δεν μπορουν να εμφανιστουν και πανε πιο πισω και αλλα αλλαζουν τις αναμονες... προσωπικη ερευνα ξανα και ξανα ακομα και για τις ιδιες θεσεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.