Jump to content

Ενημέρωση για Συνελεύσεις, Αποφάσεις & Κινητοποιήσεις ΣΦΙΑ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 289
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Όσοι έχουν παράπονα για την συνέχιση της κατάληψης ας αφήσουν το καναπέ τους και ας έρθουν σε καμιά συνέλευση!

Και δεν κάνουν και τίποτα παραπονιούνται κιόλας ! Έλεος συνάδελφοι σ'αυτό βασίζονται και είναι συνέχεια κλειστή η σχολή ! Αφιερώστε και ένα δίωρο από τον πολύτιμο χρόνο σας ! Δεν είναι τόσο τραγικό ! Από εμάς εξαρτάται ! Εξασκείστε τα ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ σας και ελάτε στην επόμενη συνέλευση !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αφιερώστε και ένα δίωρο από τον πολύτιμο χρόνο σας ! Δεν είναι τόσο τραγικό ! Από εμάς εξαρτάται ! Εξασκείστε τα ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ σας και ελάτε στην επόμενη συνέλευση !

Ένα δίωρο; Νομίζω πως τελείωσε κατά τις 11 το βράδυ η τελευταία συνέλευση.

Και δεν είναι μειοψηφία, αυτή που μας ..., πώς να το θέσω κομψά; Αυτή που μας... διαταράσσει τη μικροαστική, πλην όμως ήρεμη, ζωή μας είναι μια πλειοψηφία-φάντασμα με διαστάσεις λόμπυ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

OΚ συγγνώμη 4 ώρες...Μιλάμε πολύ σε σχέση με τις 10 εβδομάδες που έχουνε χαθεί...Βέβαια αν είσαι ευχαριστημένη με αυτό το χάλι τότε οκ. Μην τρελαθώ όχι και πλειοψηφία! Μία χϊιδεμένη μειοψηφία που στηρίζεται στην δικιά μας απραξία!

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είμαι ευχαριστημένη με αυτό το χάλι. Μαζί σου είμαι και μαζί με όσους σπάζονται εξαιτίας αυτής της κατάστασης.

Τα επιχειρήματα περί μη συμμετοχής στις συνελεύσεις είναι τα ίδια και αποτελούν για τους μεν λόγους, για τους δε δικαιολογίες. Εγώ απλά βλέπω την κάθε συνέλευση σαν παρωδία δημοκρατικής διαδικασίας και ευθαρσώς δηλώνω ότι δεν πατάω πλέον. Δεν είναι γελοίο το ποσοστό ψήφων κατά της κατάληψης να ανεβαίνει προοδευτικά και ανάλογα με την κούραση των κ...αταληψιών και των υπόλοιπων υποστηρικτών;

(Άσχετο, αλλά το avatar σου και η υπογραφή μου έχουν κοινή αναφορά!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Η σχολή θα παραμείνει σε κατάληψη Τετάρτη και Πέμπτη.

Από Μ. Δευτέρα συνεχίζουμε στις κλινικές, όπου σταματήσαμε.

(με ενημέρωσε προ ολίγου εκπρόσωπος της ΔΑΠ)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δλδ αυτος ηταν ο στοχος?να μεινουμε κλειστα μεχρι τωρα και να ανοιξουμε μεγαλη δευτερα για να πουμε οτι κανουμε αναπληρωσεις 6 μερες και ολα ειναι οκ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή την παρασκευή έχουμε μάθημα ή όχι? θα πάμε στις κλινικές μας? Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δλδ αυτος ηταν ο στοχος?να μεινουμε κλειστα μεχρι τωρα και να ανοιξουμε μεγαλη δευτερα για να πουμε οτι κανουμε αναπληρωσεις 6 μερες και ολα ειναι οκ?

Ακριβώς! Ούτε γάτα ούτε ζημιά!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αναρωτιέμαι αν αυτές οι περίφημες κινητοποιήσεις του φοιτητητικού μας κινήματος εξυπηρέτησαν την εκπαίδευση μας και την μετέπειτα επαγγελματική μας αρτιότητα και ανταγωνιστηκότητα...ή αν είμαστε μαθητευόμενοι μανάβηδες εν τέλει...σορρυ αλλά έκτο έτος είμαι και ουροκαθετήρα δεν διδάχθηκα να περνώ...Όσο γαι άρθρο 16 στον πρώτο που θα χώσω καιθετήρα θα του εξηγήσω ότι η παιδεία είναι ευαίσθητο θέμα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αναρωτιέμαι αν αυτές οι περίφημες κινητοποιήσεις του φοιτητητικού μας κινήματος εξυπηρέτησαν την εκπαίδευση μας και την μετέπειτα επαγγελματική μας αρτιότητα και ανταγωνιστηκότητα...ή αν είμαστε μαθητευόμενοι μανάβηδες εν τέλει...σορρυ αλλά έκτο έτος είμαι και ουροκαθετήρα δεν διδάχθηκα να περνώ...Όσο γαι άρθρο 16 στον πρώτο που θα χώσω καιθετήρα θα του εξηγήσω ότι η παιδεία είναι ευαίσθητο θέμα...

καλο!!!!

και αυτος θα σου πει που να βαλεις το αρθρο 16 !

Μπορειτε να εκεταλλευτειτε τον χρονο σας,πηγαινοντας σε εφημερευοντα νοσοκομεια(καλυτερα με καποια συνεπεια) οπου και θα μαθετε -σε πραγματικες συνθηκες- τι εστι βερυκοκο ! Το αγροτικο μετα θα σας φανει πολυ ευκολοτερο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αναρωτιέμαι αν αυτές οι περίφημες κινητοποιήσεις του φοιτητητικού μας κινήματος εξυπηρέτησαν την εκπαίδευση μας και την μετέπειτα επαγγελματική μας αρτιότητα και ανταγωνιστηκότητα...ή αν είμαστε μαθητευόμενοι μανάβηδες εν τέλει...σορρυ αλλά έκτο έτος είμαι και ουροκαθετήρα δεν διδάχθηκα να περνώ...Όσο γαι άρθρο 16 στον πρώτο που θα χώσω καιθετήρα θα του εξηγήσω ότι η παιδεία είναι ευαίσθητο θέμα...

Τωρα δηλαδή συγγνώμη, τι σχέση έχει η κατάληψη με το οτι εσύ δεν έμαθες να βάζεις ουροκαθετήρα?? Ο καθένας με τον πόνο του εδω μέσα, να πεις για πλημμελή εκπαίδευση να το καταλάβω, να πεις οτι χάθηκαν πολλά μαθήματα να το καταλάβω και να συμφωνήσω, να πεις οτι μας δουλεύουν ψιλό γαζί ενα τσούρμο τσαμπα μάγκες πανελλαδικά που λήγουν τις καταλήψεις χωρίς να κέρδισαν τίποτα γιατι θέλουν να γυρίσουν στα χωριά τους να σουβλίσουν αρνι να το καταλάβω, αλλά απο όλα εσένα ο ουροκαθετήρας σε πείραξε? Κι εγώ εκτο έτος είμαι, ούτε εγώ έμαθα να περνάω ουροκαθετήρα, αλλά δεν μου φταίει η κατάληψη γι αυτό, μου φταίει οτι βαρέθηκα να πάω σε μια εφημερία να πιάσω μια νοσηλεύτρια και να την παρακαλέσω να μου δείξει. Μακάρι να έχω πάρει έστω ένα 10% της ιατρικής γνώσης και κυρίως της ιατρικής σκέψης όταν θα τελειώσω αυτή τη ρημαδοσχολή και ας μην ξέρω να βάζω ουροκαθετήρα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αναρωτιέμαι αν αυτές οι περίφημες κινητοποιήσεις του φοιτητητικού μας κινήματος εξυπηρέτησαν την εκπαίδευση μας και την μετέπειτα επαγγελματική μας αρτιότητα και ανταγωνιστηκότητα...ή αν είμαστε μαθητευόμενοι μανάβηδες εν τέλει...σορρυ αλλά έκτο έτος είμαι και ουροκαθετήρα δεν διδάχθηκα να περνώ...Όσο γαι άρθρο 16 στον πρώτο που θα χώσω καιθετήρα θα του εξηγήσω ότι η παιδεία είναι ευαίσθητο θέμα...

Τωρα δηλαδή συγγνώμη, τι σχέση έχει η κατάληψη με το οτι εσύ δεν έμαθες να βάζεις ουροκαθετήρα?? Ο καθένας με τον πόνο του εδω μέσα, να πεις για πλημμελή εκπαίδευση να το καταλάβω, να πεις οτι χάθηκαν πολλά μαθήματα να το καταλάβω και να συμφωνήσω, να πεις οτι μας δουλεύουν ψιλό γαζί ενα τσούρμο τσαμπα μάγκες πανελλαδικά που λήγουν τις καταλήψεις χωρίς να κέρδισαν τίποτα γιατι θέλουν να γυρίσουν στα χωριά τους να σουβλίσουν αρνι να το καταλάβω, αλλά απο όλα εσένα ο ουροκαθετήρας σε πείραξε? Κι εγώ εκτο έτος είμαι, ούτε εγώ έμαθα να περνάω ουροκαθετήρα, αλλά δεν μου φταίει η κατάληψη γι αυτό, μου φταίει οτι βαρέθηκα να πάω σε μια εφημερία να πιάσω μια νοσηλεύτρια και να την παρακαλέσω να μου δείξει. Μακάρι να έχω πάρει έστω ένα 10% της ιατρικής γνώσης και κυρίως της ιατρικής σκέψης όταν θα τελειώσω αυτή τη ρημαδοσχολή και ας μην ξέρω να βάζω ουροκαθετήρα...

Άσχετο με το θέμα σας, αλλά άμα θέλετε πραγματικά να μάθετε τάχιστα να βάζετε ουροκαθετήρες η λύση είναι είτε μέσα στα χειρουργεία , είτε στα εξωτερικά ουρολογικά ιατρεία ιδίως σε αυτά που κάνουν ενδοκυστικές εγχύσεις χημειοθεραπείας. Εγώ έτσι έμαθα, στις εφημερίες είναι όλοι βιαστικοί και τσαντίλες και μάλλον δε θα σας δώσουν σημασία ( και εγώ τα ίδια κάνω όταν εφημερεύω...)

Τροποποιήθηκε από nipamm
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αναρωτιέμαι αν αυτές οι περίφημες κινητοποιήσεις του φοιτητητικού μας κινήματος εξυπηρέτησαν την εκπαίδευση μας και την μετέπειτα επαγγελματική μας αρτιότητα και ανταγωνιστηκότητα...ή αν είμαστε μαθητευόμενοι μανάβηδες εν τέλει...σορρυ αλλά έκτο έτος είμαι και ουροκαθετήρα δεν διδάχθηκα να περνώ...Όσο γαι άρθρο 16 στον πρώτο που θα χώσω καιθετήρα θα του εξηγήσω ότι η παιδεία είναι ευαίσθητο θέμα...

Τωρα δηλαδή συγγνώμη, τι σχέση έχει η κατάληψη με το οτι εσύ δεν έμαθες να βάζεις ουροκαθετήρα?? Ο καθένας με τον πόνο του εδω μέσα, να πεις για πλημμελή εκπαίδευση να το καταλάβω, να πεις οτι χάθηκαν πολλά μαθήματα να το καταλάβω και να συμφωνήσω, να πεις οτι μας δουλεύουν ψιλό γαζί ενα τσούρμο τσαμπα μάγκες πανελλαδικά που λήγουν τις καταλήψεις χωρίς να κέρδισαν τίποτα γιατι θέλουν να γυρίσουν στα χωριά τους να σουβλίσουν αρνι να το καταλάβω, αλλά απο όλα εσένα ο ουροκαθετήρας σε πείραξε? Κι εγώ εκτο έτος είμαι, ούτε εγώ έμαθα να περνάω ουροκαθετήρα, αλλά δεν μου φταίει η κατάληψη γι αυτό, μου φταίει οτι βαρέθηκα να πάω σε μια εφημερία να πιάσω μια νοσηλεύτρια και να την παρακαλέσω να μου δείξει. Μακάρι να έχω πάρει έστω ένα 10% της ιατρικής γνώσης και κυρίως της ιατρικής σκέψης όταν θα τελειώσω αυτή τη ρημαδοσχολή και ας μην ξέρω να βάζω ουροκαθετήρα...

Συνάδελφοι μην πιάνεστε από τον καθετήρα! Συμβολικό ήταν ότι ήθελα να πω...Εννοούσα οτι και ο navis. Ότι θυσιάζουμε και τα λιγοστά (ούτε καν τα στοιχειώδη) που παρέχει η πενιχρή μας εκπαίδευση για να εξυπηρετήσουμε μικροπολιτικά συμφέροντα συγκεκριμένων συνδικαλιζόμενων και συγκεκριμένων πολιτικών κινήτρων, με απώτερη συνέπεια και να μην κερδίζουμε αλλά να χάνουμε και...το σημαντικότερο...αν αργότερα ανεπαρκούμε ως γιατροί κανέίς δεν θα μας δικαιολογήσει ότι τάχα υπήρξαμε στα φοιτήτικά μας χρόνια ήρωες στην τάχα 'επανάσταση' για τη μεταρρύθμιση στην παιδεία...Ως ένας σκεπτόμενος και προβληματιζόμενος φοιτητής γράφω, απλά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

 

17.10.07: Συνάντηση ΣΦΙΑ με Υφυπουργό Υγείας: Τί μας είπε;

 

Αποκλείονται στην πράξη οι απόφοιτοι ελληνικών Ιατρικών σχολών από τα αγροτικά

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το πρόβλημα με τα αναδρομικά μόρια υπάρχει από το 2005 με την είσοδο Τσεχίας και Ουγγαρίας στην ΕΕ τοο 2004. Τότε αν δεν κάνω λάθος είχε καθυστερήσει η έκδοση αποτελεσμάτων περίπου 5 μήνες και τελικά η απόφαση των νομικών συμβούλων του υπουργείου είχε δώσει αναδρομικά μόρια στους αποφοίτους αυτών των χωρών.Το ίδιο θα συμβεί και τώρα απ'τη στιγμή που υπάρχει αντίστοιχο δεδικασμένο στο παρελθόν.

Το πρόβλημα βέβαια ξεκινάει απ'την απ'ευθείας αναγνώριση αυτών των πτυχίων το 2004 απ'το υπουργείο παιδείας το οποίο ερμήνευεσε την οδηγία της ΕΕ με τον δικό του τρόπο και αναγνώρισε τα πτυχία απ'ευθείας χωρίς εξετάσεις ακαδημαικής αναγνώρισης ή 3 προυπηρεσία,όπως προέβλεπε η οδηγία της ΕΕ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το πρόβλημα με τα αναδρομικά μόρια υπάρχει από το 2005 με την είσοδο Τσεχίας και Ουγγαρίας στην ΕΕ τοο 2004. Τότε αν δεν κάνω λάθος είχε καθυστερήσει η έκδοση αποτελεσμάτων περίπου 5 μήνες και τελικά η απόφαση των νομικών συμβούλων του υπουργείου είχε δώσει αναδρομικά μόρια στους αποφοίτους αυτών των χωρών.Το ίδιο θα συμβεί και τώρα απ'τη στιγμή που υπάρχει αντίστοιχο δεδικασμένο στο παρελθόν.

Το πρόβλημα βέβαια ξεκινάει απ'την απ'ευθείας αναγνώριση αυτών των πτυχίων το 2004 απ'το υπουργείο παιδείας το οποίο ερμήνευεσε την οδηγία της ΕΕ με τον δικό του τρόπο και αναγνώρισε τα πτυχία απ'ευθείας χωρίς εξετάσεις ακαδημαικής αναγνώρισης ή 3 προυπηρεσία,όπως προέβλεπε η οδηγία της ΕΕ.

εγώ θα σημειώσω ένα άλλο σημείο πολύ πιο σοβαρό. Ακομα δεν έχει αποφασισθεί πώς θα μετρήσουν τα μόρια. Ενώ δηλαδή η προκύρηξη είναι απο τον Αύγουστο και κοντεύει να τελειώσει ο οκτώβριος, το υπουργείο ακόμα δεν έχει αποφασίσει το βασικότερο. Με αλλα λογια θα αργήσουν παρα μα παρα πολυ τα αποτελεσματα των δυο προκυρηξεων (πλοια και αγροτικα) και οι πληροφορίες για μέσα νοέμβρη απο το υπουργείο είναι εντελώς ψευδείς με βασή αυτά που είπε ο υπουργός.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μηπως καποτε πρεπει να καταλαβετε οτι το βασικο προβλημα ειναι οι ειδικοτητες? Οι θεσεις που ανοιξαν βολεψαν ελαχιστους ,βυσματουχους... Επεσε κανενος η αναμονη σημαντικα με τις θεσεις που ανοιξαν?

Αντι να πιεσουμε να δωθουν λυσεις για τις αναμονες, και η δηλωση γενικου και ειδικου ταυτοχρονως θα μπορουσε να βοηθησει στο προβλημα, τσακωνεστε για το ποιος θα παει να συνταγογραφησει σε κανενα χωριο. Ελεος....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αντι να πιεσουμε να δωθουν λυσεις για τις αναμονες, και η δηλωση γενικου και ειδικου ταυτοχρονως θα μπορουσε να βοηθησει στο προβλημα....

θα χαρω πολύ αν μου εξηγήσεις πως θα βοηθήσει η ταυτόχρονη δήλωση γενικού και ειδικού μέρους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπικά θέλω να αποσυνδεθεί το άγονο αγροτικό με το "μπόνους" στην ειδικότητα. Με αυτό τον τρόπο έχουν επανδρωθεί όλες οι πανεπιστημιακές κλινικές με τούβλα. Μας έλεγε τις προάλλες ένας αγανακτισμένος αναπληρωτής καθηγητής πως δεν πάει άλλο αυτή η κατάσταση. Ο καθηγητής της εκάστοτε κλινικής πρέπει να επιλέγει το ιατρικό δυναμικό της κλινικής του. Κ έτσι πρέπει να είναι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπικά θέλω να αποσυνδεθεί το άγονο αγροτικό με το "μπόνους" στην ειδικότητα. Με αυτό τον τρόπο έχουν επανδρωθεί όλες οι πανεπιστημιακές κλινικές με τούβλα. Μας έλεγε τις προάλλες ένας αγανακτισμένος αναπληρωτής καθηγητής πως δεν πάει άλλο αυτή η κατάσταση. Ο καθηγητής της εκάστοτε κλινικής πρέπει να επιλέγει το ιατρικό δυναμικό της κλινικής του. Κ έτσι πρέπει να είναι.

θελω να πιστευω πως το εγραψες για αστειο :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και έτσι ,ξαφνικά,κατά παράξενο τρόπο οι γνωστοί και φίλοι του καθηγητή θα είναι όλοι αστέρια της επιστήμης και όλοι οι άλλοι θα είναι άσχετοι ε;Άμα είσαι βήσμα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.