Jump to content

Ενημέρωση για Συνελεύσεις, Αποφάσεις & Κινητοποιήσεις ΣΦΙΑ


Recommended Posts

emarupemarup

A γεια σου!!! Αυτος που καθαρισε και για καποιους φιλους μου με το Δικατσα καποτε... αυτος με τον "κιτρινο φακελο τον μεγαλο" που ελεγε ο κουτσος ο θυρωρος του λαικου (τον θυμαστε τον Αντωνη?? οσοι εχετε περασει απο κει θα τον ξερετε!) Ηξερε την ταριφα ολων!!!! Αλλα ο Θεος ηταν πανακριβος!! Ποιος Θεος??? Η υφυπουργαρα ντε!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 289
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Για την ακρίβεια πέρσι κατά Δεκέμβρη που είχα δώσει σε πτυχιακή χειρουργικής ήταν επιτηρήτρια η Νατασούλα στο αμφιθέατρο,εξετάσεις της κλινικής του Μπαστούνη(Ά΄Χ.).

Τρίμηνο χειρουργικής η Νατασσούλα έκανε στο Λαικό(κάτι νόμιμο διότι εάν στο επιτρέπει η κλινική που είσαι κανονικά-εδώ στο Α.Π.Θ.-και σε δέχεται η άλλη,δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.Το κάνουν και παιδιά από το εξωτερικό).

Ήταν μάλιστα υπό την επιτήρηση και την επίβλεψη της καθηγητάρας,ο οποίος μετά από 3 μήνες έγινε υφυπουργός...(ε,να τα ξεπληρώσουμε..).

Πέρικ της Ιερουσαλήμ(χειρουργικούς και μη κύκλους)γνωρίζουν τι διασυνδέσεις και πρακτικές ακολουθεί ο Υφυπουργός..

Έχει βοηθήσει κόσμο..(αρκεί ένα τηλεφώνημα δικού μας ανθρώπου),σε κάθε τομέα ιατρικής εξέλιξης(Ελλαδικής πάντα ;) ..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φαντάζομαι ανέφερε η ΠΑΣΠ ότι πληροφόρηση για το Προεδρικό Διάταγμα είχε από Σύλλογο που ο ΣΦΙΑ έχει επικηρύξει...

Με κάθε καλή διάθεση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πάντως τι σόι εκπροσώπηση του ΣΦΙΑ είναι αυτή, όταν η πλειοψηφία δεν παρίσταται , δεν την καταλαβαίνω...

... θα ναι φαινεται στα πλαισια της συμμετοχικής δημοκρατιας του Γιωργάκη!

Μπά είναι μάλλον της ΑΠΟΥΣΙΑΣ της ΔΑΠάρας - η οποία μια μέρα πριν έδωσε το χρίσμα στα ΕΑΑΚ να εκπροσωπήσουν τον σύλλογο και μάλιστα δια..τηλεφώνου.

Έτσι υπερασπίζεται τους φοιτητές που την ανέδειξαν 1η δύναμη.

αυτο μπορειτε να μας το κανετε λιανα.????

emquestion  emquestion  emquestion

Εθελοντική Εργασία= τσάμπα εργασία, δίχως πληρωμή

Φαντάζομαι ανέφερε η ΠΑΣΠ ότι πληροφόρηση για το Προεδρικό Διάταγμα είχε από Σύλλογο που ο ΣΦΙΑ έχει επικηρύξει...

Με κάθε καλή διάθεση.

Την ώρα που κάναμε την παρέμβαση ο κ.Καραμάνος εκπρόσωπος της ΕΑΑΚ άρχισε να φωνασκεί -σχετικά ήπια βέβαια, γιατί είχε έρθει μόνος- σχετικά με το ότι η ΠΑΣΠ δεν είχε δικαίωμα να μιλήσει με βάση σχετική απόφαση ΣΦΙΑ -αυτή που έδωσε η ΔΑΠ συγκατάθεση, μαζί με Ν.Πρ, για την ΝΕΑ-ΔΑΠ δεν ξέρω αν την ενόχλησαν γιατί είχαν ήδη πλειοψηφία-. Έτσι προσπαθήσαμε τουλάχιστον να μπορέσουμε να μιλήσουμε για το Προεδρικό Διάταγμα.

Sov, ατόπημα μας - Sorry. Πράγματι η ΠΑΣΠ είχε πληροφόρηση για το ζήτημα με το ΠΔ που προβλέπει μείωση των ωρών εργασίας των ειδικευομένων από το GreekMeds και μέσω μελών του Συλλόγου Αποφοίτων

Ασχετό: για την ανατροπή του από το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο μέχρι τον ερχόμενο Νοέμβριο γνωρίζει κανείς κάτι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3. Δυνατότητα παραμονής σε εθελοντική βάση των ειδικευομένων μετά τη λήψη

της ειδικότητας τους στα νοσοκομεία.

Εθελοντική Εργασία= τσάμπα εργασία, δίχως πληρωμή

βρε εισαι σιγουρος?? η θα ζητανε μετα μονιμοποιηση?? :lol:

Τροποποιήθηκε από V23
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βρε εισαι σιγουρος?? η θα ζητανε μετα μονιμοποιηση?? :lol:

Σε πρώτη φάση εισάγεται η "μονιμοποίηση" της ΔΩΡΕΑΝ εργασίας από τους γιατρούς

Τώρα αυτό που λες, έχει μια βάση...και καλά βάζω τους μόλις ειδικευμένους να εργάζονται "διχως να επιβαρύνουν οικονομικά" , "για να μην χάσουν την επαφή" και μετά από λίγο καιρό κρατάω τους δικούς μου...

Εγείρονται πολλά προβλήματα από ένα τέτοιο καθεστώς εργασίας, είναι προφανές!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φοβαμαι οτι γενικως ψαχνουμε να βρουμε η να δημιουργησουμε παραθυρακια.

Αντι για απλες και καθαρες (=αδιαβλητες και αξιοκρατικες για ολους) λυσεις στα οποια προβληματα προσπαθουμε να τα κανουμε πλακακια μεταξυ μας και να βολευτοθμε οπως οπως..

Τι δουλεια εχει η ΕΙΝΑΠ να "συμφωνησει": οχι-στις-εξετασεις?? χαιδευε τα αυτια του ΣΦΙΑ ωστε να "συμφωνησει" με τη σειρα του: αυξηστε-τους-μισθους-του-ΕΣΥ :lol:

βεβαια!! να μειωθουν οι ωρες δουλειας του ειδικευομενου (σωστα) και να δουλευει μετα εθελοντικα και ΔΩΡΕΑΝ στο ιδιο συστημα (με την ανομολογητη ελπιδα πως ΘΑ διοριστει)

εχουμε τρελλαθει τελειως emstupid

ps γνωμη μου: σας δουλευει κανονικα η ΕΙΝΑΠ και προσπαθει να σας εκμεταλλευτει :splaaaats:

καλα εκαναν και δεν ηρθαν οσοι δεν ηρθαν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ps γνωμη μου: σας δουλευει κανονικα η ΕΙΝΑΠ και προσπαθει να σας εκμεταλλευτει :splaaaats:

καλα εκαναν και δεν ηρθαν οσοι δεν ηρθαν

Κοίταξε η ΕΙΝΑΠ μας κάλεσε για δικά της ζητήματα βασικά και με την ευκαιρία έγινε και ένας διάλογος πάνω στα ζητήματα που αφοράν περισσότερο εμάς.

Ένα από τα βασικότερα ζητήματα ήταν ο υποβιβασμός των δικαιωμάτων των ειδικευομένων στα νοσοκομεία, ξεκινώντας από μια αντιδημοκρατική εγκύκλιο του Κακλαμάνη που τους απαγορεύει να έχουν εκπροσώπους στην διοίκηση των νοσοκομείων στα οποία ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ. - ούτε καν με το παραϊατρικό προσωπικό...

emarright Ώρες ώρες δεν καταλαβαίνω τί είναι σωστό και τί είναι λάθος: ακούω εδώ μέσα ότι οι φοιτητές ακόμα είναι μικροί και δεν κατανοούν τί συμβαίνει και όταν θα φάνε την π@@τσ@ μετά το πτυχίο θα ζητανε το ένα και το άλλο.

Τώρα που έγινε μια διερευνητική επαφή με αυτούς που -υποτίθεται- είναι στην επόμενη βαθμίδα, είναι μέσα στα νοσοκομεία κλπ κλπ ακούω ότι δεν έπρεπε να πάει κανείς.

Άρα;; ας αυτενεργεί ο καθένας και ότι καταφέρουμε το καταφέραμε;;

Θα μου πεις ότι σας φώναξαν για να κερδίσουν κάτι...εντάξει πάντα έτσι είναι στην ζωή...είναι κακό ο ΣΦΙΑ να έχει μια παραπάνω πρόσβαση; και να ακούει και μια διαφορετική άποψη..

Τεσπα, δεν βγαίνει άκρη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε doctor τί προσπαθείς να βγάλεις άκρη;

Οι μισοί εδώ μέσα ότι και να γίνει, και αύριο να τους πείς αρχίζεις ειδικότητα, θα σε βρίσουν είτε γιατί δεν είσαι με την δαπάρα που τους εκπροσωπεί "τέλεια" (βλέπε homo feticus) και γιατι επιτέλους δεν θα φύγει αυτό το καρκίνωμα, πλέμπα, οι άχρηστοι δικατσάδες, αφού χωρίς εξετάσεις δεν θα δούμε προκοπή σαν τόπος. Κοινώς δεν βγάζεις άκρη.

Πιστεύω ότι οι συνήθεις ύποποτοι εδώ μέσα είναι εξετασολάγνοι και κάποιοι από αυτούς, "δήθεν", το τονίζω το "δήθεν" εραστές της πλήρης και ανόθευτης αξιοκρατίας.

Οι εξετάσεις για πολλούς εδώ μέσα έχουν γίνει ο αυτοσκοπός των διεκδικήσεων τους, χωρίς καν αναφέρομαι στον ΣΑΙΕΠ.

Δεν τους νοιάζει αν οποιαδήποτε διεκδίκηση και κατάκτηση είναι υπέρ τους, αν αυξηθούν όπως πρέπει οι θέσεις ειδικότητας, (το 2500 είναι μόνο χωρίς την μείωση των ωρών ξυπνάτεεεεε), αν το ΕΣΥ (όπως είπε κάποιος συνηδητοποιημένος πολίτης από πάνω, τί μας νοιάζει εμάς το ΕΣΥ) καταφέρει και λειτουργήσει ποτέ κανονικά, σεβόμενο τους εργαζόμενους σε αυτό και κυρίως τους ασθενής.ΤΙ ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ; ΩΧ ΑΔΕΡΦΕ ΜΟΥ, ΘΕΛΩ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΛΕΥΤΩ ΕΓΩ ΕΓΩ ΕΓΩ ΕΓΩ ΕΓΩ Ο ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΕΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΝΑΙ ΕΓΩ

Εδώ μέσα λοιπόν γίνονται παράλληλοι μονόλογοι... κανένας δεν σκέφτεται τί λέει ο άλλος και γιατί το λέει ο άλλος... και ειδικά από τους υπέρμαχους των εξετάσεων...

υγ. αυτό με την εθελοντική είναι έτσι όπως το λέει ο doctor?????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΩΧ ΑΔΕΡΦΕ ΜΟΥ, ΘΕΛΩ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΛΕΥΤΩ ΕΓΩ ΕΓΩ ΕΓΩ ΕΓΩ ΕΓΩ Ο ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΕΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΝΑΙ ΕΓΩ

γιατι ρε μεγαλε, την αυξηση των θεσεων ειδικοτητας την ζηταμε για να βολευτουνε ποιοι;; η θεια μου μηπως;;;

απλως ζητας μια ευκολη για σενα (χωρις εξετασεις) λυση που θα την πληρωσουν αλλοι (που θα βρουμε τα λεφτα για τους επιπλεον μισθους που θελουμε να ειναι και ανθρωπινοι)...??

:lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πιστεύω ότι οι συνήθεις ύποποτοι εδώ μέσα είναι εξετασολάγνοι και κάποιοι από αυτούς, "δήθεν", το τονίζω το "δήθεν" εραστές της πλήρης και ανόθευτης αξιοκρατίας.

Δεν τους νοιάζει αν οποιαδήποτε διεκδίκηση και κατάκτηση είναι υπέρ τους, αν αυξηθούν όπως πρέπει οι θέσεις ειδικότητας, (το 2500 είναι μόνο χωρίς την μείωση των ωρών ξυπνάτεεεεε), αν το ΕΣΥ (όπως είπε κάποιος συνηδητοποιημένος πολίτης από πάνω, τί μας νοιάζει εμάς το ΕΣΥ) καταφέρει και λειτουργήσει ποτέ κανονικά, σεβόμενο τους εργαζόμενους σε αυτό και κυρίως τους ασθενής.ΤΙ ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ; ΩΧ ΑΔΕΡΦΕ ΜΟΥ, ΘΕΛΩ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΛΕΥΤΩ ΕΓΩ ΕΓΩ ΕΓΩ ΕΓΩ ΕΓΩ Ο ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΕΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΝΑΙ  ΕΓΩ

Σε όλα αυτά που λες έχω απαντήσεις, αλλά τα έχουμε ξαναπεί οπότε θα αρκεστώ σε ένα:

Όταν θα διπλασιαστούν οι ειδικευόμενοι στις χειρουργικές ειδικότητες, τι θα γίνει με την εκπαίδευσή τους... Γιατί όπως και να το κάνουμε, τα χειρουργεία πάνω κάτω σε αριθμό τα ίδια είναι.....

Θεωρούταν που θεωρούταν σούπερ ουάου να κρατάνε άγκιστρα οι ειδικευόμενοι (κακώς βέβαια), τώρα θα θεωρείται πολυτέλεια το να μπαίνεις σε χειρουργείο...

Το να χειρουργείς δε, θα θεωρείται εχτρα Luxury.........

Και δε θέλω θεωρητική απάντηση αλλά πρακτική:

ΤΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΑ ΜΕΝΟΥΝ ΙΔΙΑ, ΟΙ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΙ ΑΥΞΑΝΟΥΝ.

Ήδη υπάρχει πρόβλημα με τα χειρουργεία........

Οπότε τι γίνεται.......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτο με την εθελοντικη εργασια ειναι οπως το λεει ο ντοκτορ. Που ειναι το παραλογο στο να μενει ο ειδικευμενος στην κλινικη του μεχρι να βρει θεση. Οποιος θελει θα καθεται, οποιος εχει προβλημα με το συγκεκριμενο μετρο δεν θα καθεται.

Ποσες θεσεις θες ινλινερ ? 2.500 ? Γιατι οχι 250.000 ? Το αποτελεσμα θα ειναι το ιδιο. Να τελειωνεις την ειδικοτητα και μετα να τρεχεις να δουλεψεις -εστω και χωρις μισθο- μπας και μαθεις τιποτε απο αυτα που δεν προλαβες να μαθεις στην ειδικοτητα.

Δεν ειναι σοβαρα πραγματα αυτα. Αντι να ζηταμε να αξιολογουνται οι κλινικες που δινουν ειδικοτητα και να εφαρμοζεται το εκπαιδευτικο προγραμμα, ζηταμε "περισσοτερες θεσεις, θεσεις για ολους".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Σε παρακαλώ τι είναι αυτά που λες....

Εμάς μας ενδιαφέρει απλά να κάνουμε ειδικότητα, δε μας ενδιαφέρει να εκπαιδευτούμε..... ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ......

Θέλουμε να είμαστε 25 ειδικευόμενοι σε κάθε κλινική με 10 χειρουργεία (στην καλύτερη) την εβδομάδα......

Και όχι και πολύ δυσκολία..... Άντε να πάρουμε ειδικότητα.....

Και στις εξετάσεις στο πέρας της ειδικότητας μην τολμήσει κανένας αληταράς καθηγητής και μας κόψει.....!!!!

Γιατί εμείς κύριε είμαστε ΜΑΓΚΕΣ - ΜΟΡΤΗΔΕΣ. Ποιος τις μαμαει τις εξετάσεις.....

Μην κοιτάς που σε όλο τον άλλο κόσμο υπάρχουν.... Αυτοί τι ξέρουν.... Απολίτιστοι ουρακοτάγκοι είναι.... Εμείς είμαστε οι μόρτηδες....

Με λίγο έως καθόλου διάβασμα πρέπει να βγάλουμε τη σχολή

Όσο γίνεται πιο άνετα, (ανεξάρτητα από την ποιότητα της εκπαίδευσης) πρέπει να τελειώσουμε την ειδικότητα..

Και μετά πρέπει να βάλουμε τα αρ----δια μας πάνω σε μία δερμάτινη καρέκλα και να περιμένουμε τα θύματα....

Τι και αν έρθει ο άλλος και θέλει π.χ. προστατεκτομή.... και εγώ έχω κάνει 20 σε όλη την ειδικότητα (και πολλές λέω) και έχω κρατήσει άγκιστρα σε άλλες 60...

Εγώ είμαι ΜΑΓΚΑΣ ΚΥΡΙΕ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΝ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΣΩ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαλαρώστε... χαλαρώστε....

Όταν οι ειδικευόμενοι δουλεύουν 100+ ώρες στα περισσότερα επαρχειακά νοσοκομεία και γύρω στις 80-90 στα κεντρικά, αυτό είναι ΒΙΑΣΜΟΣ και όχι ειδίκευση.

Όταν σε μια εφημερία στα επείγοντα, ο κάθε ειδικευόμενος βλέπει 7 περιστατικά ταυτόχρονα, αυτό είναι παραλλογισμός όχι εκπαίδευση.

Όταν κάνεις 3-5 χειρουργεία την μέρα είναι εκπάιδευση. Όταν κρατάς άγκιστρα σε καμια 10αριά γιατί ο χειρουργός έχει την πελατεία του, δεν έιναι.

Και οι ΚΕΝΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΚΕΝΕΣ ΟΡΓΑΝΙΚΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ

ΘΕΣΕΙΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΥΠΗΡΧΑΝΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΛΗΡΩΘΗΚΑΝΕ Η ΘΕΣΕΙΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

Το παράδειγμα με το μεταξά με τις 8 κενές θέσεις είναι χαρακτηρηστικό.

Έλεος δηλαδή

Αλλά... ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙΣ ΑΚΡΗ ΕΔΩ ΜΕΣΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν σε μια εφημερία στα επείγοντα, ο κάθε ειδικευόμενος βλέπει 7 περιστατικά ταυτόχρονα, αυτό είναι παραλλογισμός όχι εκπαίδευση.

Όταν κάνεις 3-5 χειρουργεία την μέρα είναι εκπάιδευση. Όταν κρατάς άγκιστρα σε καμια 10αριά γιατί ο χειρουργός έχει την πελατεία του, δεν έιναι.

Λοιπόν, λοιπόν..... θα αναλάβω να σε επαναφέρω εγώ στην πραγματικότητα η οποία μπορεί να είναι οδυνηρή, αν αυτά που λες τα πιστεύεις....

Σε μία χειρουργική ειδικότητα, ο "παλιός" ειδικευόμενος, αν κάνει μόνος του ένα χειρουργείο τη βδομάδα θεωρείται πολυτέλεια....

Και όταν λέμε "κάνει μόνος του" να το κάνει, όχι να βοηθάει τον επιμελητή.

Συνήθως όταν λέμε ειδικευόμενοι στα χειρουργεία είναι με τη μορφή άγκιστρου, διαθερμίας, απολίνωσης και ραψίματος του δέρματος μετά.....

Και θα σε ξαναρωτήσω λοιπόν για να δεις πόσο ΑΝΕΦΑΡΜΟΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ:

ΤΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΑ ΜΕΝΟΥΝ ΙΔΙΑ, ΟΙ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΙ ΑΥΞΑΝΟΥΝ.

Ήδη υπάρχει πρόβλημα με τα χειρουργεία........

Οπότε τι γίνεται.......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατ'αρχην, ενας που πρεπει να χαλαρωσει εισαι κι εσυ.

Δευτερον, το να υπαρχουν νοσοκομεια στα οποια οι ειδικευομενοι κανουν 10 εφημεριες το μηνα ειναι απαραδεκτο. Εκει οντως χρειαζεται αναθεωρηση και -ισως- μικρη αυξηση των θεσεων. Ομως, αυτο δεν συμβαινει σε ολα τα νοσοκομεια. Σε πολλα κανουν 5. Και στις 5 ομως δεν κανουν τιποτε. Οπως και τις υπολοιπες ημερες. Και αυτο γιατι πολλες κλινικες δεν θα επρεπε να δινουν ειδικοτητα.

Συνεπως χρειαζεται γενικη "ρυθμιση" στο συστημα και οχι 2.500 θεσεις "οργανικων". Στο στρατο ειμαστε και θελουμε φανταρους για να βγαινουν οι σκοπιες δηλαδη ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικά ο στόχος είναι η εκπαίδευση ή η το να μείς να κάνεις ειδικότητα? :unsure:

Πείτε τα αυτά σε κάποιον που έκανε ειδικότητα στην Αμερική ή Γερμανία να γελάει.

Φίλος μου στο dortmund ουρολόγος εφημερεύει σε πόλη 500.000 ατόμων μόνος του για κλινική και επείγοντα(τελείωσε ειδικότητα στο Λαικό).

Προχτές ανέφερα σε καθηγητή του πανεπιστημίου μας που είναι και καθηγητής σε αμερικάνικο πανεπιστήμιο ότι το ΚΑΤ έχει 60 ειδικευόμενους στην ορθοπεδική και το Αττικό 21 στην ορθοπεδική και γούρλωσε τα μάτια! :wacko::wacko:

Αλλά με αυτές τις αριστερίστικες μ... emcensored ίες γέμισε η Ελλάδα ιατρούς,...Ιατρική για όλους.....και τώρα τρέχουνε στα γηπεδάκια άνεργοι.

Ούτε θέσεις θα αυξηθούν για τους ειδικευόμενους,ούτε εξετάσεισ θα μπούνε άμεσα,θα μπούν αλλά για τη δεύτερη τετραετία της Ν.Δ..Προμαβαίνεται να γραφτείτε στην ΟΝΝΕΔ,θα μιλάτε και στις κομματικές συγκεντρώσεις για τη διγλωσσία του κ.Παπανδρέου ;)

Οι μικρότεροι να γραφτούν στου ΠΑΣΟΚ διότι μετά τη δεύτερη 4ετία θα έρθει το ΠΑΣΟΚ είναι εδώ ενωμένο δυνατό(για νέες περιπέτειες"εκσυγχρονίζοντας" την Ελλάδα και ανασυντάσσοντας την από το χάος που βρηκε με τη σειρά του από τη Ν.Δ. ;) ).

Η ΕΙΝΑΠ τους πέταξε κόκκαλο και έτρεξαν να κάνουν παζάρι σημφαωνίας στις θέσεις(αν και σε κάποια που ανέφερα παραπάνω έχουν δίκιο περί υποβάθμισης ειδικευομένων).

ΖΗΤΩ ΤΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΠΡΟΛΕΤΑΡΙΑΤΟ!(δεν κάνω πλάκα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ΕΙΝΑΠ τους πέταξε κόκκαλο και έτρεξαν να κάνουν παζάρι σημφαωνίας στις θέσεις(αν και σε κάποια που ανέφερα παραπάνω έχουν δίκιο περί υποβάθμισης ειδικευομένων).

Αφού θεωρείς πια ότι οι φοιτητές είμαστε τόσο ξευτιλισμένοι, έστω σε αυτήν την κακή μορφή συνδικαλισμού που υπάρχει τώρα -εδώ συμφωνώ και γω-, για ποιόν λόγο ασχολείσαι μαζί μας;

Και μην μου πεις για να ξυπνήσουμε...αν θες να κάνεις κάτι τέτοιο ΚΑΝΕ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΒΟΗΘΑ ΜΑΣ.

Το λέω με καλή διάθεση, ειλικρινά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αφού θεωρείς πια ότι οι φοιτητές είμαστε τόσο ξευτιλισμένοι, έστω σε αυτήν την κακή μορφή συνδικαλισμού που υπάρχει τώρα -εδώ συμφωνώ και γω-, για ποιόν λόγο ασχολείσαι μαζί μας

Πές μου ένα λόγο για να μην ασχολούμε.Από την άλλη εγώ έχω πολλούς να ασχολούμε.Κύρια διότι βλέπω να επαναλαμβάνονται μ emcensored ίες που επί έτη και όταν ήμουν και εγώ φοιτητής γίνονταν και τα λουζόμαστε τώρα όλοι εμείς π[ου τελειώσαμε-σε λίγο καιρό δυστυχώς και εσείς.

Το "αφήστε μας στην ησυχία μας",δεν είναι επιχειρήμα αλλά απλώς απλή μετάθεση της πραγματικότητας για αντιμετώπιση σε μεταγενέστερο-με δυσμενέστερες συνθήκες τρόπο.

Προτάσεις,αρκετές(τις έχω πεί και παλαιότερα).

emarright Κατάργηση του δικαιώματος να συμμετέχουν φοιτητές στα εκλεκτορικά(μη μου πεί κάποιος ότι δεν γίνεται παζάρι των γνωστών αγνώστων για εργασίες και διατριβές,αλλά και καλά να αποφασίζουν οι φοιτητές για τους καθηγητές τους!)

emarright Άμεση αλλαγή του προγράμματος σπουδών(όχι 2 εξάμηνα φυσική,Η/Υ,ορολογία στα αγγλικά)

emarright Εισαγωγή προόδων ώστε να μη δίνουμε μία τεράστια ύλη στο τέλος,αλλά να επιμερίζεται η μελέτη και να αφομοιώνεται

emarright Απαγόρευση να είναι κάποιος στο ΣΦΙΑ μετά το 7ο έτος(από επαγγελματίες συνδικαλιστές πήξαμε πιά).

emarright Να δίνει ο ΣΦΙΑ απολογισμό το τι κάνει με τα λεφτά των εκλογών

emarright Να μην μπορούν να εκλέγονται τα ίδια άτομα πάνω από 2 φορές

Αυτά εάν τα κάνετε ποτέ να μου σφυρίξετε κλέφτικα!Τώρα τα λέει κάποιος για πρώτη φορά?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πές μου ένα λόγο για να μην ασχολούμε.Από την άλλη εγώ έχω πολλούς να ασχολούμε.Κύρια διότι βλέπω να επαναλαμβάνονται μ emcensored ίες που  επί έτη και όταν ήμουν και εγώ φοιτητής γίνονταν και τα λουζόμαστε τώρα όλοι εμείς π[ου τελειώσαμε-σε λίγο καιρό δυστυχώς και εσείς.

Το "αφήστε μας στην ησυχία μας",δεν είναι επιχειρήμα αλλά απλώς απλή μετάθεση της πραγματικότητας για αντιμετώπιση σε μεταγενέστερο-με δυσμενέστερες συνθήκες τρόπο.

Αυτά εάν τα κάνετε ποτέ να μου σφυρίξετε κλέφτικα!Τώρα τα λέει κάποιος για πρώτη φορά?

Δεν σου είπα να μας αφήσεις στην ησυχία μας. Αλλά εκνευρίστηκα που άρχισες να επιμένεις ότι ξεπουληθήκαμε στην ΕΙΝΑΠ - ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ.

Δεν έχω κάτι προσωπικό αλλά κουράστηκα να ακούω γκρίνιες και τα συναφή. Να μιλάμε με προτάσεις και να απαιτούμε να εφαρμόζονται - Αν είμαστε συνδικαλιστές εκεί που περνάει η γνώμη μας και αν δεν ασχολούμαστε να τα απαιτούμε από τις παρατάξεις και να κατεβαίνουμε στις συνελεύσεις.

      emarright Κατάργηση του δικαιώματος να συμμετέχουν φοιτητές στα εκλεκτορικά(μη μου πεί κάποιος ότι δεν γίνεται παζάρι των γνωστών αγνώστων για εργασίες και διατριβές,αλλά και καλά να αποφασίζουν οι φοιτητές για τους καθηγητές τους!)

Εδώ διαφωνούμε. Αλλά η πρόταση μας δηλαδή αύξηση της συμμετοχής των φοιτητών - μακάρι να ψηφίζαν και όλοι οι φοιτητές- δίνει τέλος στα παζάρια που κάποιοι κάνουν.

    emarright Άμεση αλλαγή του προγράμματος σπουδών(όχι 2 εξάμηνα φυσική,Η/Υ,ορολογία στα αγγλικά)

Προτείναμε αντίστοιχες αλλαγές στο 1ο Συνέδριο για τα εκπαιδευτικά θέματα - μην μπούμε σε λεπτομέρειες δεν έχει νόημα. Μπορείς να δεις τις προτάσεις μας στην κατηγορία downloads του www.pasp-med.gr

    emarright Εισαγωγή προόδων ώστε να μη δίνουμε μία τεράστια ύλη στο τέλος,αλλά να επιμερίζεται η μελέτη και να αφομοιώνεται

Εμείς έχουμε προτείνει στα όργανα της σχολής και όποτε μας ζητήθηκε εισαγωγή προαιρετικών προόδων για βαθμολογικό bonus. Όχι σαν μισή εξέταση. Άρα εδώ μάλλον διαφωνούμε, αλλά δεν απέχουμε πολύ.

  emarright Απαγόρευση να είναι κάποιος στο ΣΦΙΑ μετά το 7ο έτος(από επαγγελματίες συνδικαλιστές πήξαμε πιά).

Ως παράταξη το εφαρμόζουμε και γιαυτό άλλωστε είχαμε μείνει σχεδόν ακυβέρνητοι για κάποιο διάστημα - γιατί οι μεγάλοι ήταν πολύ μεγάλοι και οι μικροί πολύ μικροί.

  emarright Να δίνει ο ΣΦΙΑ απολογισμό το τι κάνει με τα λεφτά των εκλογών

Εδώ μπορώ να σου απαντήσω πολύ εύκολα γιατί η ΠΑΣΠ έχει την ευθύνη του ταμείου του ΣΦΙΑ

1.Μέτρα πόσα πλαίσια έχει κατεβάσει η ΠΑΣΠ φέτος [μείον 1 ή 2] αυτά αντιστοιχούν σε συνελεύσεις κανονικές και εξ' αναβολής. Πολλαπλασίασε επί 70 euro. --> Αυτά πάνε σε μικροφωνικές.

2.Το ταμείο κατατίθεται στην συντονιστική σε περιόδους κατάληψης και επιστρέφεται με το υπόλοιπο πίσω, συνήθως με τις αντίστοιχες αποδείξεις. - τα λεφτά πάνε σε αλυσίδες, αφίσες, υλικά κλπ

3.Κάποια χρήματα παίρνει ο Πασχαλίδης για να τυπώσει τα ψηφοδέλτια [γιαυτό δεν παίρνω όρκο, αλλά νομίζω ότι πληρώνουμε]

4.Μπλοκάκια, τετράδια, φάκελοι, στυλό για την διεξαγωγή των εγγραφών πρωτοετών και των εκλογών.

Πάνω κάτω αυτά είναι τα έξοδα. Δεν είναι και λίγα. τα πιο πολλά είναι άσκοπα αν σκεφτείς ότι από καμιά δεκαριά συνελεύσεις μόνο μία είχε -υποτυπώδη- απαρτία.

emarright Να μην μπορούν να εκλέγονται τα ίδια άτομα πάνω από 2 φορές

Βασικά δεν εκλέγονται άτομα μετά από τις εκλογές του ΣΦΙΑ. Προφανώς εννοείς να μην ασχολούνται οι ίδιοι άνθρωποι καθόλη την διάρκει των σπουδών τους.

Αυτό έχει μια βάση αλλά υπάρχουν και πολλά μειονεκτήματα που προέρχονται από την έλλειψη πείρας. Άλλωστε συνήθως κάποιος ασχολείται από τα μικρά έτη και μόνο στο 4ο-5ο-6ο έχει συνειδητοποιήσει που πατάει-τι γίνεται.

Τροποποιήθηκε από doctor
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πρόταση μας δηλαδή αύξηση της συμμετοχής των φοιτητών

Και σιγά με τόση μελέτη που έχει ο φοιτητής μην κάτσει να ασχοληθεί με τα συνδικαλιστικά-και να του δίνεται το δικαίωμα.

Πάντα κάποια λαμόγια επωφελούνται,διότι και ανοιχτή νομοθετικά να είναι η διαδικασία ποίος θα κάτσει να μελετήσει το βιογραφικό του υποψηφίου?και εάν δεν είναι στο έτος του?

Κανονικά θα έπρεπε αρχή κάθε έτους να γίνονατν εκλογές με αναρτημένους εξαρχής τους υποψήφιους καθηγητές και να ψήφιχαν όλοι οι φοιτητές.ΑΛΛΑ ποιός θα κάτσει να μελετήσει το κάθε ένα βιογραφικό?Και ΣΙΓΟΥΡΑ ο κάθε ένας θα βγαίνει σαν πολιτικάντης να τάζει σε φοιτητές βαθμούς εύκολα εάν τον εκλέξουν.Τι έκανε ο Κρεατσας΄πρίν από 2 έτη?

Όταν υπάρχει εκλογή γίνεται παζάρι,υποσχέσεις για να δίνονται ψήφοι.Πρέπει να μη μετέχει κανείς φοιτητής διότι ένα μέτρο που παραβιάζετε κατά κανόνα και χρησιμοποιείται λανθασμένα δεν έχει λόγο να υπάρχει.

Ούτε και όλοι οι καθηγητές να ψηφίζουν για όλους!Το μεγάλο παζάρι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν υπάρχει εκλογή γίνεται παζάρι,υποσχέσεις για να δίνονται ψήφοι.Πρέπει να μη μετέχει κανείς φοιτητής διότι ένα μέτρο που παραβιάζετε κατά κανόνα και χρησιμοποιείται λανθασμένα δεν έχει λόγο να υπάρχει.

Ούτε και όλοι οι καθηγητές να ψηφίζουν για όλους!Το μεγάλο παζάρι!

Δηλαδή πιστεύεις ότι ανάμεσα στις ψήφους των καθηγητών δεν γίνεται παζάρι;

Δηλαδή να αφύσουμε ασυδοσία;

τώρα θα μου απαντήσεις ότι θέλω μερίδιο από το παζάρι για τους συνδικαλιστές.

ΔΕΝ είναι έτσι. Απλά δεν πιστεύω στην τακτική πονάει κεφάλι, κόβει κεφάλι.

Και στην τελική ορισμένες παρατάξεις, βλ. ΕΑΑΚ αυτήν την τακτική ακολουθούν που λες: απλά δεν συμμετέχουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό που λέω δεν είναι ακραίο(πονάεο κεφάλι,κόβω κεφάλι).

Στο εξωτερικό ρώτα να σου πούνε εάν γίνονται αυτά τα συνδικαλιστικά τερτίπια.Και δεν εννοώ για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια(λειτουργούν όχι ασύδοτα,αλλά με αληθινή εποπτεία του κράτους και ελέγχονται-μην ακούσω για κουμουνιστικές θεωρίες τύπου ΚΚΕ ότι εκεί δε γίνονται επειδή προσανατολίζονται πρός το κέρδος-θα γελάσουν αν τα ακούσουν αυτά).Εννωώ για τα ΔΗΜΟΣΙΑ πανεπιστήμια,εκεί να τους πεί ο Σ.Φ.Ι.Α. για τις αυθαίρετες αποχές,τις συνελεύσεις ντουντούκα και εκφοβισμό ψαριών πρωτοετών,τους φοιτητοπατέρες και τα παζάρια στα εκλεκτορικά.

Ποιός μελετηρός φοιτητής θα κάτσει να ασχοληθεί με το ποιός θα γίνει επίκουρος καθηγητής στη βιολογική χημεία?

Θ α κάτσει να ασχοληθεί ο 5ετής που πέρασε από την Ω.Ρ.Λ. κλινική και ξέρει το Δ.Ε.Π. και το κλίμα,το επόμενο έτος όταν θα είναι στο 6ο?(εκτός και εάν χρωστάει το μάθημα και θέλει ευνοική μεταχείριση ;) ).

Και με το ζόρι να τον βάλουν δε θα ασχοληθεί και θα τον καπελώσουν άλλοι!

Για ποιό λόγο τόσα άτομα δεν ασχολούνται με το συνδικαλισμό? emeleos Είναι απολιτικά?Δε νομίζω.

Τα ίδια έλεγαν και οι προκάτοχοι σου(και στο λέω χωρίς να έχω τίποτε μαζί σου,αντίθετα βοηθάς στην ενημέρωση).

Μόνο που πλέον μετά από καιρό θα καταλάβεις πόσο κοντόφθαλμα είναι όλα αυτά.

Δημοκρατία δεν είναι να βάζουμε όλους να συμμετέχουν σε όλα,ακόμα και εκεί που δεν μπορούν και δεν έχει νόημα αφού είναι άτοπο να συμμετέχουν(εκλεκτορικά καθηγητών).

Ούτε και ο καθηγητής ιατροδικαστικής να ψηφίζει για τον καθηγητή δερματολογίας..

Έχω δεί ατελείωτο παζάρι να γίνεται.

Έτσι υποβαθμίζεται και η ψήφος αυτών που πρέπει να ψηφίσουν.Π.χ.όταν για κάτι πρέπει να ψηφίσουν 20 άτομα και τελικά ψηφίζουν 40 άτομα δεν υποβαθμίζεται η άποψη των 20 αρμοδίων να αποφασίσουν?

Ο εκλεγμένος μπορεί να βγεί με ψήφους μη αρμόδιων να εκλέξουν για ένα θέμα άτομα.

Το θέμα είναι ΠΟΙΟΣ θα αποφασίζει για το ποιός είναι αρμόδιος να ψηφίσει σε τι(ώστε να λειτουργεί η δημοκρατία και να μην έχουμε καταπάτηση δικαιωμάτων.Και η πράξη έχει δείξει περίτρανα ότι τελικά οι φοιτητές δεν μπορούν να εκλέξουν αξιοκρατικά τους καθηγητές τους.

Τροποποιήθηκε από palaiologos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε doctor τί προσπαθείς να βγάλεις άκρη;

]ΤΙ ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ; ΩΧ ΑΔΕΡΦΕ ΜΟΥ, ΘΕΛΩ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΛΕΥΤΩ ΕΓΩ ΕΓΩ ΕΓΩ ΕΓΩ ΕΓΩ Ο ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΕΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΝΑΙ  ΕΓΩ

Εδώ μέσα λοιπόν γίνονται παράλληλοι μονόλογοι... κανένας δεν σκέφτεται τί λέει ο άλλος και γιατί το λέει ο άλλος... και ειδικά από τους υπέρμαχους των εξετάσεων...

υγ. αυτό με την εθελοντική είναι έτσι όπως το λέει ο doctor?????

αν γιόταν αυτό τότε εσύ θα μενες απ εξω σιγουρα και εγώ σίγουρα μ αυτά που λες δε θα στεναχωρίομουν καθόλου!

έλα όμως που δυστυχώς δεν έρχονται έτσι τα πραγματα...ο νοων..........

Τροποποιήθηκε από homo feticus
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

www.pasp-med.gr

1/11/05: Συνάντηση Συλλόγου Φοιτητών με Υπουργό Υγείας

Αναλυτική Ενημέρωση του τί έγινε - ποιοι τίμησαν δια της απουσίας τους

Η απάντηση του Υπουργού για το Νομοσχέδιο για την Ιατρική Ειδικότητα

Πατήστε το "διαβάστε περισσότερα"

Η σημερινή συνάτηση ήταν συνάντηση της ΕΙΝΑΠ [=Ένωση Ιατρών Νοσοκομείων Αθήνας - Πειραιά] και της ΟΕΝΓΕ [=Ομοσπανδία Ενώσεων Νοσοκομειακών Γιατρών Ελλάδος] με τον Υπουργό Υγείας και υπήρχε αντίστοιχη συγκέντρωση διαμαρτυρίας. Ο ΣΦΙΑ με αντίστοιχη απόφαση ΔΣ και με την άδεια των παραπάνω συμμετείχε στην συνάντηση αυτή.

Ποιοι εκπροσώπησαν τον ΣΦΙΑ;;;;

ΠΑΣΠ-->4 εκπρόσωποι

ΕΑΑΚ-->3 εκπρόσωποι

ΠΚΣ-->1 εκπρόσωπος

ΝΑΔΗΠ-->1 εκπρόσωπος

ΔΑΠ-ΝΔΦΚ = Ν.ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ -->0

Είναι ντροπή η πρώτησε ποσοστά [κ ανευθυνότητα] παρατάξη να απουσιάζει τη στιγμή που το ζήτημα της έναρξης ειδικότητας είναι το ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ζήτημα των ΦΟΙΤΗΤΩΝ Ιατρικής.

Τοποθέτησεις [κατά σειρά] – Για λόγους ευκολίας παρεμβάλουμε την απάντηση του Υποργού [Ν. Κακλαμάνη] ή του Γενικού Γραμματέα κάτω από την ερώτηση που τέθηκε και όχι συγκεντρωτικά όπως και δόθηκαν:

-Πρόεδρος ΟΕΝΓΕ [Λαοπόδης - ΠΑΣΟΚ] :

Αναφέρθηκε στα ζητήματα που απασχολούν τους γιατρούς: ανεργία, μισθολόγιο, εξελίξεις, πρωτοβάθμια περίθαλψη και την ανάγκη για ένα διάλογο που θα εξελιχθεί σταδιακά ώστε να λυθούν τα διάφορα προβλήματα.

-Πρόεδρος ΕΙΝΑΠ [Τσούκαλος - ΝΔ]:

Αναφέρθηκε στις ελλείψεις 5000 νοσοκομειακών γιατρών και κάλεσε τον υπουργό να κάνει τις αντίστοιχες κινήσεις. [σημειώνουμε ότι εξ αυτών οι 2500 προβλέπονται στον οργανισμό του ΕΣΥ και είναι μέχρι σήμερα κενές]

Αναφέρθηκε στα συμβούλια κρίσεων για την εξέλιξη επιμελητών Α' ΕΣΥ σε Αναπληρωτές Διευθυντές - οι οποίες έχουν παγώσει τα τελευταία χρόνια.

-ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΑΘΗΝΑΣ [μίλησε ο εκπρόσωπος των ΕΑΑΚ]

1.Σχετικά με την ύπαρξη μελέτης για το πόσοι γιατροί χρειάζονται:

Είναι πολιτική επιλογή του Υπουργείου Υγείας να μην συντάσσεται Υγειονομικός Χάρτης

Σύμφωνα με τον οργανισμό του ΕΣΥ το 83' και με πληθυσμό Ελλάδος 8 εκ. υπάρχουν 2500 κενές θέσεις ειδικευμένων. Με απλή αναλογική θεωρούμε ότι για τον σημερινό πληθυσμό των 10 + 1 εκ. απαιτούνται κατ ελάχιστον 5000-6000 γιατροί ακόμα.

-->Γενικός Γραμματέας: Υπήρξε προσπάθεια το 2001 για δημιουργία Υγειονομικού χάρτη από το ΠΑΣΟΚ. Τα στοιχεία τέθηκαν υπό επεξεργασία αλλά ήταν ελλειπή.

Τέθηκε νέος σχεδιασμός με βάση τις αρχές του ΠΟΥ και ως το τέλος του 2005 θα είναι έτοιμος ο Υγειονομικός Χάρτης.

Σε δεύτερη φάση θα ειδικευθούν άτομα από κάθε νοσοκομείο ώστε να αποστέλλουν τις αντίστοιχες φόρμες με στόχο ο Χάρτης να επικαιροποιείται ανά τακτά χρονικά διαστήματα.

Το πρόγραμμα αυτό εκπονείται σε συνεργασία με την ΑΣΟΕΕ, η οποία ετοιμάζει επίσης και τους νέους οργανισμούς του Υπουργείου Υγείας καθώς και των νοσοκομείων.

2.ΟΧΙ στις εξετάσεις για ειδικότητα. Απαιτήθηκε η κάλυψη των κενών θέσεων ειδικευμένων και ειδικευομένων. Επισημάνθηκε η ανεκπλήρωτη υπόσχεση του υφυπουργού για 250 νέες θέσεις, σε προηγούμενη συνάντηση.

-->Κακλαμάνης:

Πέρυσι άνοιξαν 105 θέσεις Γενικής Ιατρικής

Φέτος υπήρχαν 300 θέσεις για ειδικευμένους, αλλά με παρέμβαση του υπουργού οι 100 θα διατεθούν για θέσεις ειδικότητας

Αυτή τη στιγμή βρίσκονται έτοιμες προς προκύρηξη άλλες 52 θέσεις ειδικότητας

Σχετικά με το νομοσχέδιο για την Ιατρική Ειδικότητα αυτή την στιγμή το Υπουργείο αναμένει το προ-σχεδιο νόμου από το ΚΕΣΥ. Θα δοθεί το 1ο εξάμηνο του 2005 και τότε θα συζητηθεί το ζήτημα.

Ο υπουργός ανέφερε ότι η πλειοψηφία των άνεργων αποφοίτων ζητά εξετάσεις. Στο σημείο αυτό ζητήθηκε υπήρξε παρέμβαση από τον ΣΦΙΑ τονίζοντας πως δεν υπάρχει τρόπος για να διαπιστωθεί αυτό, αλλά ο υπουργός δεν έδωσε άλλη απάντηση.

3.Έγινε αναφορά στο πρόβλημα των αστελέχωτων νοσοκομείων ανα την Ελλάδα αλλά και στο λεκανοπέδιο [βλ Αττικόν]

4.Έγινε αναφορά στην ανάγκη μείωσης του ωραρίου των ειδικευομένων. Ζητήθηκε 2-πλασιασμός των υπαρχόντων θέσεων.

Αναπτύχθηκε επιχειρηματολογία για την τεχνητή διόγκωση των αναμονών λόγω πολιτικών επιλογών των προηγούμενων ηγεσιών του υπουργείου καθώς και της τωρινής ηγεσίας που αναγνώρισε πέρυσι παράνομως 700 πτυχία από Ιατρικές της αλλοδαπής

5.Διατυπώθηκε η έντονη διαφωνία του ΣΦΙΑ με την παροχή ειδικότητας από Ιδιωτικά Νοσοκομέια

6.Διατυπώθηκε η έντονη διαφωνία του ΣΦΙΑ με τα credits από τα ιατρικά συνέδρια. Η δια βίου μάθηση να γίνεται εντός χρόνου εργασίας, δωρεάν και από το κράτος.

7.Πρωτοβάθμια Περίθαλψη: Διατυπώθηκε η θέση του ΣΦΙΑ: ίδρυση και επέκταση Κέντρων Υγείας Αστικού κ Αγροτικού τύπου και άμεση στελέχωση τους.

Το νομοσχέδιο για την πρωτοβάθμια περίθαλψη βρίσκεται υπό επεξεργασία και στο τέλος του χρόνου θα δοθεί για δημόσια διαβούλευση.

8.Διατυπώθηκε η αντίθεση με την κατεύθυνση δημιουργία δύο ταχυτήτων γιατρών μέσω των "Γενικών Ιατρών"

-Αντιπρόεδρος ΕΙΝΑΠ [Νησιώτης - ΠΑΣΟΚ]:

Με αφορμή συγκεκριμένο παράδειγμα κλινικής στην οποία από τις 18 θέσεις ειδικευομένων είναι πληρωμένες ΜΟΝΟ (!) οι 8 και ζήτησε επιτάχυνση των διαδικασιών πλήρωσης των θέσεων Πανελλαδικά

Αναφέρθηκε στο προεδρικό διάταγμα για μείωση των Ωρών Εργασίας των ειδικευομένων σε 56. Ρώτησε για τις αντίστοιχες ενέργειες σε ποια φάση βρίσκονται.

-->Κακλαμάνης: 7/8 το ζήτημα θα συζητηθεί στην Σύνοδο Υπουργών Υγείας στην ΕΕ - δεν αφορά μόνο την χώρα μας το πρόβλημα.

Ανέφερε το παράδειγμα της Γερμανίας που έλυσε το πρόβλημα απολύοντας όλους τους εργαζομένους και τους επαναπροσέλαβε με συμβάσεις ιδιωτικού δικαίου, επεσήμανε ότι δεν θέλει τέτοιες πρακτικές για την χώρα μας.

Τροποποιήθηκε από doctor
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.