Jump to content

Η πρώτη επέμβαση της Νατάσσας


mixmavros

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 79
  • Created
  • Last Reply
Το πιο εύκολο είναι να σηκωθείς να φύγεις αλλά όταν αγαπάς τη χώρα σου- θέλω να πιστεύω πως όλοι μας αγαπάμε την Ελλάδα μας- δεν μπορείς να την βλέπεις να εξευτελίζετε έτσι. Θέλω να πιστεύω- έστω να ονειρεύομαι- πως μπορούμε εμείς να την αλλάξουμε, γιατί όσο εμείς δεν αντιδρούμε μας περνάνε και για Μ@λ@κες. Άμα δεν νοιαζόμαστε για την χώρα μας και την απαρνιόμαστε ή την παρατάμε, δεν αξίζει να υπάρχουμε σαν έθνος.

Άλλο έθνος, άλλο πατρίδα. Επειδή το υπηρέτησα όπως και όλοι οι άρρενες, ας μου εξηγήσει κάποιος πόσο Έλληνας μπορεί να αισθάνεται όταν έχει αναγκαστεί να αναζητήσει ενα πιό ανθρώπινο περιβάλλον εκτός της πατρίδας για χρόνο περισσότερο από το μισό της ζωής του, επειδή η "δική" του πατρίδα τον αναγκάζει λόγω της όποιας νοοτροπίας που οδηγεί στην Νατασσολογία.

Πόσο Έλληνας μπορείς να αισθάνεσαι όταν όσα διδακτορικά, όσα προτερήματα και επαγγελματισμό και να έχεις, πιστοποιημένα ανά την υδρόγειο, το αποτέλεσμα στην Ελλάδα είναι ένα και το αυτό... Νατασσολογία.

Ίσως και για αυτό να μας αποκαλλούν greeks (γραικούς).

Έλληνας ναι, γραικός όχι.

Ας μάθει και η Γραικιά να αγαπάει. Όταν μείνει μόνη και βιασμένη, θα το καταλάβει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarupemarupemarupemarupemarupemarupemarupemarupemarupemarupemarupemarupemarupemarupemarupemarupemarupemarupemarupemarupemarupemarupemarup

Έθνος: σύνολο ανθρώπων που συνδέονται με κοινή ιστορία, κοινές παραδόσεις, κοινό πολιτισμό, κοινά ιδεώδη, κοινή θρησκεία και συνήθως κοινή γλώσσα.

Ουδεμία αναφορά υπήρξε στην λέξη πατρίδα, παρά μόνο στη λέξη έθνος, της οποίας η σημασία αναφέρεται παραπάνω.

Ας μάθει και η Γραικιά να αγαπάει. Όταν μείνει μόνη και βιασμένη, θα το καταλάβει.

Ποια είναι ακριβώς η Γραικιά για εσένα, γιατί εγώ την αντιλαμβάνομαι ως το σύνολο των ανθρώπων, αγαπητέ/ή Michael

Όσο για την λέξη πατρίδα που ανέφερες.

¨δεν ζει χωρίς πατρίδα η ανθρώπινη ψυχή¨ Κωστής Παλαμάς

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάλι, να κάνω μια ερώτηση; Δεδομένου ότι οι σύμβουλοι των πολιτικών που είναι υπεύθυνοι για την εικόνα τους, τους συμβουλεύουν να κάνουν ο,τιδήποτε μπροστά στις κάμερες, π.χ. φίλα τα παιδιά σου, χάιδεεψε το σκύλο, παίξε ποδόσφαιρο κλπ., ποιανού φαεινή ιδέα ήταν το χειρουργείο της Νατάσας και τώρα δεν μπορούν να το μαζέψουν;;;;;;;;;;;; :splats::splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάλι, να κάνω μια ερώτηση; Δεδομένου ότι οι σύμβουλοι των πολιτικών που είναι υπεύθυνοι για την εικόνα τους, τους συμβουλεύουν να κάνουν ο,τιδήποτε μπροστά στις κάμερες, π.χ. φίλα τα παιδιά σου, χάιδεεψε το σκύλο, παίξε ποδόσφαιρο κλπ., ποιανού φαεινή ιδέα ήταν το χειρουργείο της Νατάσας και τώρα δεν μπορούν να το μαζέψουν;;;;;;;;;;;; :splats::splats:

Δε ξέρω ποιος τους φτιάχνει- και καλά- την εικόνα το σίγουρο είναι ότι πρέπει να τον απολύσουν. Μόνο η εγχείρηση ήταν επικοινωνιακό λάθος? Όταν η Νατάσσα πήγε στην Κόρινθο (αν θυμάμαι καλά) με εκείνο το παλιό κόκκινο αυτοκινητάκι (για να φανεί ότι είναι σαν όλους τους άλλους, σαν κάποια από εμάς?) αισθάνθηκα ότι υποβιβάζουν την νοημοσύνη μου. Απαράδεκτο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απο παρα πολυ εγκυρη πηγη, που δεν μπορω να αποκαλυψω, εμαθα σημερα τα εξης:

1. Οχι, η Νατασα δεν ξεκινησε ακομα ειδικοτητα.

2. Ο "ασθενης" επεισε την Νατασα να του αφαιρεσει το λιπωμα με αναταλλαγμα την βιντεοσκοπηση της διαδικασιας.

3. Για τη συγκεκριμενη ενεργεια δεν ηταν κανενας αλλος απο την κλινικη ενημερος. Ουτε καν ο ιδιος ο Μπαστουνης, που, συμφωνα με την πηγη μου, τα εχει παρει στο κρανιο!

4. Ο "ασθενης", γνωστος καραγκιοζης του Λαΐκου, τα εκανε ολα αυτα με σκοπο το κερδος. Μολις τελειωσε η εγχειρηση πουλησε το βιντεο στον ALTER και στο ΘΕΜΑ (και δεν ξερουμε και που αλλου) και τα "πηρε" χοντρα!!!

5. Ολα εγιναν φετος, πριν απο λιγο καιρο και οχι οταν η Νατασα ηταν εκτοετης οπως γραφτηκε παραπανω.

6. Προβλεπεται να πεσουν μηνυσεις!

Γιατι η Νατασα τα εκανε ολα αυτα;

Μια πιθανοτητα ηταν να μην το ηξερε, αν και δεν το πιστευω. Η δευτερη και πιο πιθανη εκδοχη ειναι οτι ειναι γκαου και ψωναρα (συνδιασμος και των δυο ομως, αλλιως δεν εξηγειται) και το εκανε για να δειξει ποσο καλη γιατραρα ειναι. Αυτα!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο ασθενής-καραγκιόζης έλεγε προχθές στο Αλτερ πως ένας δημοσιογράφος του έκλεψε την κασέτα από το σπίτι του γι’αυτό και αναγκάστηκε να δημοσιοποιήσει το θέμα…

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ας μάθει και η Γραικιά να αγαπάει. Όταν μείνει μόνη και βιασμένη, θα το καταλάβει.

Ποια είναι ακριβώς η Γραικιά για εσένα, γιατί εγώ την αντιλαμβάνομαι ως το σύνολο των ανθρώπων, αγαπητέ/ή Michael

Εντάξει ίσως δεν ήμουν προκλητικά ειλικρινής. Η (γ)Ελλάδα, έχει προ πολλού πάψει να υπάρχει ως ομοιογενές, ομοιογονιδιακό, ομοιοθυμικά περιγραφόμενο σύνολο. Περισσότερη ομοψυχία θα βρεί κάποιος στους New Yorkers παρά στη σύγχρονη, διαχωρισμένη ηθικά, πολιτικά και εργασιακά (γ)Ελλάδα.

Σύνολο ανθρώπων υφίσταται μονο δια του κοινού συμφέροντος, με την ευρύτερη και όχι μόνο υλική έννοια. Όχι δια του κοινού αίματος οπως η ίδια η ιστορία αποδεικνύει κατ'εξακολούθηση. Όσον αφορά τον ευγενικότατο κκ Παλαμά, τα λόγια του έχουν αξία όταν υπάρχει αντίκρυσμα. Προτιμώ το όπου βρίσκεται η γή σου, βρίσκεται και η πατρίδα σου. Θα μπορούσες να πείς οτι το καθαρό μίσος σε κάθε τι το γραικίστικο πηγάζει ίσως απο κάποια απογοήτευση. Θα έκανες λάθος.

Δεν θεωρώ την (γ)Ελλάδα ικανή να προσφέρει κάτι περισσότερο απο μια πρόσκαιρη καλοκαιρινή απόλαυση με το εισαγόμενο απο Ισπανία καρπουζι της. Και όχι γιατί είναι ανίκανη, αλλα γιατί απλούστατα είναι με τις σάλπιγγες της απολινωμένες. Δεν γεννάει τίποτε πιά. Κάτι το τεχνικά / κλινικά νεκρό αξίζει μονάχα την τυπική συμπαράσταση, προς σεβασμό του π.Χ. παρελθόντος του. Για αυτό και μόνο τον λόγο, απο τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, δεν με απογοήτευσε ποτέ. Από τον μή έχοντα... τί να λάβεις?

Γενετικά, δεν υφίστανται διαφορές τέτοιες στο ανθρώπινο γονιδίωμα ούτως ώστε οι διαφορετικοί λαοί να ανήκουν σε διαφορετικά βιολογικά είδη. Εάν αυτό δεν ευσταθούσε, τότε δεν θα υπήρχε το cross - breeding μεταξύ των λαών. Όλοι αντιλαμβάνονται το μάυρο και το άσπρο με τον ίδιο τρόπο σημασιολογικά, ερμηνευτικά, συναισθηματικά κλπ. Γιατί λοιπόν ο γραικός είναι διαφορετικός? Γιατί συμπεριφέρεται με τρόπο τόσο αφοπλιστικά εμετικό σε σχέση με τις άλλες "εθνίες" του πλανήτη?

Ο λόγος σίγουρα δεν είναι γενετικός. Αρκεί κάποιος να παρατηρήσει τους Έλληνες του εξωτερικού και τα βήματά τους. Τους ίδιους Έλληνες στους οποίους εύκολα βασίζεται χωρίς να τους δίνει τίποτε, τους ίδιους Έλληνες στους οποίους βασίστηκε ιστορικά για τις όποιες επαναστάσεις της, και που όταν τελειώσει μαζί τους, ιστορικά τους απογοητεύει. Όσον αφορά τους Έλληνες του εσωτερικού που αγωνίστηκαν / αγωνίζονται, τους παραπέμπω στην Ιστορία του Θεόδωρου Κολοκοτρώνη και τον τρόπο με τον οποίον "πέρασε σε καλύτερο κόσμο." Σίγουρα σε κάθε παράδειγμα υπάρχει και το αντι - παράδειγμα. Γιατί όμως ο νόμος των μεγάλων αριθμών δεν ισχύει στην (γ)Ελλάδα? Γιατί είναι περισσότεροι οι χτυπημένοι από τους "αχτύπητους" σε σημείο τέτοιο ώστε να προσβάλλει την κοινή και γονιδιακά εξασφαλισμένη (τουλάχιστον για την αναπνοή) νοημοσύνη του μέσου Homo Sapiens?

Έλλειψη παιδείας. Και μόνον αυτό. Αυτό διαχωρίζει τον Έλληνα, από τον (γ)Έλληνα, από τον γραικό. Φιλλέλλην είμαι, φιλογραικός κια φιλοΡΑΓΙΑΣ όχι. Δεν θα καθίσω να αναλύσω το πώς και το γιατί σκέφτομαι με αυτό τον τρόπο. Δεν πρόκειται να σε πείσω αν σκέπτεσαι διαφορετικά εκτός και αν θα ήθελες να ακούσεις. Αλλα για να ακούσεις, αρκεί να βγείς στο δρόμο.

Και σε ρωτάω λοιπόν, οταν ΔΕΝ τηρούνται οι νόμοι σε σημείο αθλιότητας, όταν ΔΕΝ υπάρχει σεβασμός στην ουσιαστική ανθρώπινη αξιοπρέπεια και όχι σε αυτή των Gala, όταν ΔΕΝ υπάρχει το ελάχιστο της αξιοκρατίας εξασφαλισμένο ώστε να υφίσταται μια έστω ελάχιστη κοινωνική συνέχεια και το απαραίτητο κοινωνικό συνεχές, πού είναι η πατρίδα του Παλαμά, του Σεφέρη και του Ελύτη.

Όπως έλεγε ο Αριστοτέλης, αυτοί που εκθειάζουν τους προγόνους τους είναι αυτοί που από μόνοι τους δεν αξίζουν τίποτε. Για αυτό το λόγο και δέν θα συνεχίσω με αναφορά σε αυτούς, και όποια αναφορά έγινε είναι από σεβασμό στην Έλλαδα και τον διαχωρισμό της από τη (γ)Έλλαδα και τη γραικία... Σε καμία περίπτωση η ιστορία δεν αποτελεί ελαφρυντικό για κανέναν...

Μόνο όταν η (γ)Ελλάδα, η γραικία "φτάσει στον πάτο", αποκορυφώσει την κοινωνικά οριζόντια και κάθετη σήψη της θα υπάρξει ίσως κάποιο αμυδρό ίχνος κοινωνικής αξιοπρέπειας παρακινούμενο από τη ντροπή. Ισως, τελικά, κάποιοι δεν ζούν γιατί η αναπνοή είναι αυτόματη. Ας το αποδείξουν.

Μέχρι τότε, είσαι ελέυθερος να υπερασπίζεις το κράτος - εθνος - πατρίδα με τις Νατάσσες, τις ΄Αντες και τις όποιες άλλες κυρίες.

Όπως είπα και πρίν, δεν μου αρέσει να χρησιμοποιώ προγονικές ρήσεις. Ελπίζω να καταλάβεις τι εννοώ όμως όταν θα χρησιμοποιήσω στοιχεία απο την "Σωκράτους Απολογία"...

"...αν περίμεναν αρκετά, ο θάνατος θα ερχόταν απο μόνος του."

Ας περιμένουμε λοιπόν.

Jack-o

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε michael σε θαυμάζω για την φιλότιμη ομολογουμένως προσπάθειά σου να δώσεις μια σοβαρή απάντηση σε ένα θέμα που στερείται πάσης.

Βλέπεις, κατά τη δική μου αντίληψη, η όλη ανέλιξη της φτωχής, πλην όμως τίμιας (εχμ) κορασίδας νηπιαγωγού στις ανώτερες κοινωνικές, πολιτικές, επαγγελματικές και οσονούπω ακαδημαϊκές τάξεις δεν είναι τίποτε άλλο παρά μια ωδή στον δοκιμαζόμενο θεσμό του γάμου ή αν προτιμάς μια δικαίωση στην ταλαίπωρη ελληνίδα μάνα που αγωνιά για το μέλλον της κόρης της.

Σε ένα τέτοιο περιβάλλον θέση έχουν μόνο πικρόχολα σχόλια όλων ημών που ατυχήσαμε στην προσωπική μας ζωή, αν και εγώ ομολογώ ότι δεν έχω εγκαταλείψει το όνειρο να βρεθώ εις γάμου κοινωνία με θυγατέρα καθηγητού :-)

Σε ένα τέτοιο περιβάλλον επίσης, η αντίληψη του Παλαμά για την πατρίδα του διαθλάται έντονα από το πρίσμα μέσα από το οποίο αντιλαμβάνεται κανείς την πατρίδα του. Θέμα σοβαρό, βαθύτατα πολιτικό με την έννοια του Αριστοτέλη που μνημονεύεις, θέμα που αγγίζει ευαίσθητες χορδές όλων αυτών που κρυφά δακρύζουν όταν διαβάζουν τέτοια βδελυρά αναγνώσματα.

Τι πιο αταίριαστο όμως, τι πιο προσβλητικό για ότι έχει προσωρινά φοβάμαι αντισταθεί στην ισοπέδωση, να αναζητούμε το κοινωνικό συνεχές της πατρίδας που συγκίνησε τον Σεφέρη και τον Ελύτη σε ένα θέμα που ανήκει δικαιωματικά στη Νατάσα και στις μεσημεριανές εκπομπές της τηλεοπτικής δημοκρατίας μας;

Συγνώμη για την όποια επίπληξη και θα χαρώ να συνεχίσουμε την συζήτηση οπουδήποτε αλλού, αλλά όχι στην ποδιά της Νατάσας.

Φιλικότατα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγνώμη για την όποια επίπληξη και θα χαρώ να συνεχίσουμε την συζήτηση οπουδήποτε αλλού, αλλά όχι στην ποδιά της Νατάσας.

Καμμία επίπληξη ως προς το περιεχόμενο δεν έχει λάβει χώρα. Η κάθε Νατάσσα είναι απλά μία αφορμή. Το πρόβλημα δεν είναι η Νατάσσα, ούτε η Άντα, ούτε η Έλενα ούτε η Μαριάννα.

Όπως είπα σε προηγούμενη ανάρτηση, δέν με απασχολεί καθόλου η Νατάσσα περισσότερο από τα κατώτερα πρωτεύοντα.

Το καλύτερο thread με το οποίο θα μπορούσαμε να ασχοληθούμε θα ήταν σχετικά με τι μπορούμε να κάνουμε ώστε να περνάμε εμείς καλά και όχι αυτοί εις βάρος μας. Παρά ταύτα, προτιμώ να ακολουθήσω πρώτα την πεπατημένη οδό του σεβασμού στα παλαιότερα μέλη και να μήν προτείνω θέμα. Ο καιρός, και εάν τελικά συνεχίσω τις αναρτήσεις, θα δείξει.

Γιατί αυτό είναι το όλο θέμα. Γιατί να μας χωρίζουν σε παρατάξεις, σχολές και διάφορα άλλα. Προσωπικά, δεν είχα ποτέ καμμία ανάμειξη / συμφέρον ούτως η άλλως... Το δικό μου Haddonfield είναι μακριά...

Αυτός που αξίζει έχει μία και μοναδική ευθύνη. Να σέβεται την αξία του. Όταν κάτι τέτοιο ενσαρκώνεται στις πράξεις μας, τότε και μόνον τότε ισχύει ο ετερόδοτος τίτλος "Άνθρωπος".

Εύχομαι κάθε επιτυχία σε όλους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Κατ'αρχάς τη σελίδα σου δε μου τη βγάζει,κατά δεύτερον αντιπολιτευτική εφημερίδα τι ήθελες να γράψει??Ίσα ισα,λασπουριά.Αφού δε μπορούν να χτυπήσουν με πολιτικά επιχειρήματα,χρησιμοποιούν τέτοιες κατάπτυστες λαικίστικες μεθόδους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατ'αρχάς τη σελίδα σου δε μου τη βγάζει,κατά δεύτερον αντιπολιτευτική εφημερίδα τι ήθελες να γράψει??Ίσα ισα,λασπουριά.Αφού δε μπορούν να χτυπήσουν με πολιτικά επιχειρήματα,χρησιμοποιούν τέτοιες κατάπτυστες λαικίστικες μεθόδους.

Η σελίδα άλλαξε απ' ότι φαίνεται...

Αντιπολιτευτική εφημερίδα και με το ρεζίλι της Νατάσσας προσπαθεί να τη βγάλει και ριγμένη!! :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

lool,μιλάμε ότι το βασίλειο της δημοσιογραφίας στο ελλάντα είναι σάπιο.Και παγκοσμίως βασικα.Al Jazeera emcool

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Όταν μιλούσαν για την Τσέκου ήταν καλά. Όταν άρχισε ο Φικιώρης να τα χώνει στη Νατάσα και στον Κωστάκη κάναν τις κότες. Επιτέλους θα βγει ένας δημοσιογράφος που να μη μασάει και να λέει τα πράγματα με το όνομά τους?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup όχι, και αν βγει, αν υπάρχει , αν τολμήσει γιατί θα έχει τα @ρχίδι@ να το κάνει, θα τον εξαφανίσουν την επόμενη μέρα....θα τον θάψουν κάτω από 10μ. λάσπη και 20μ. σκατά, θα ισχυριστούν ότι ήταν λασπολόγος κλπ κλπ , θα βγουν αυτοί "λάδι" και θα συνεχίσουν να μας δουλεύουν μέσα στα μούτρα μας κάνοντάς μας να αναρωτιόμαστε σε τι σκατά επίπεδο έχει πέσει το IQ του κοσμάκη και πάλι από την αρχή!

Σήψη παντού κι όλοι είναι μπλεγμένοι μέχρι τ'αυτιά!

Γειά σου ρε ΕΛΛΑΔΑΡΑ αθάνατη!!!

Να χαίρεσαι τα καμάρια σου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επρεπε να εκτελέσει τον ακρωτηριασμό της Κουτσίκου η Νατάσα.Είχε μια ευκαιρία να εξασκηθεί στη βασική της χειρουργική δραστηριότητα στο μέλλον.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

Κι επειδή εγώ δεν είμαι κακός σαν κι εσάς που όλοι με τόσο ζήλο την "θάψατε" τη "συνάδελφο" Νατάσα....ένα μόνο έχω να πω:

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΝΑΤΑΣΟΥΛΑ..... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η "συνάδελφος" επέλεξε ως γνήσια Βλάχα να εορτάζει την ονομαστική της εορτή την 22α Δεκεμβρίου, εορτή της Αγίας Αναστασίας της Φαρμακολυτρίας.

Ενημερωτικά....εγκαταλείπει το πανεπιστημιακό νοσοκομείο King's του Λονδίνου. :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιούχαραν τον Καραμανλή

Με υβριστικούς χαρακτηρισμούς ομογενείς της Γερμανίας επετέθησαν στον πρώην πρωθυπουργό Κώστα Καραμανλή και τη σύζυγό του Νατάσσα, οι οποία συνταξίδευαν στη Γερμανία με τον πρώην υφυπουργό Εξωτερικών Γ. Βαληνάκη και τη σύζυγό του.

Περί τους δέκα ομογενείς, σύμφωνα με δημοσιεύματα, ξέσπασαν με ύβρεις κατά του Κ. Καραμανλή, όταν τα δύο ζεύγη περίμεναν τις αποσκευές τους, στο αεροδρόμιο του Μονάχου, χρησιμοποιώντας τις εκφράσεις «λαμόγιο, απατεώνα και τεμπελχανά».

Η γερμανική αστυνομία επενέβη και φυγάδευσε τα δύο ζευγάρια προκειμένου να τους προφυλάξει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.