Jump to content

Ψηφίστηκε Κατάληψη (και) στην Ιατρική ΑΠΘ


Recommended Posts

Στις 12:00 σήμερα έγινε γενική συνέλευση στο αμφιθέατρο ανατομίας-νυν αμφιθέατρο "Αλέξανδρος Σάββας".

Ξεκίνησε στις 13:00 και μέχρι τις 15:30 τελείωσαν όλοι οι ομιλητές.

15:30-16:15 έγινε η ψηφοφορία με πρωτοφανή τρόπο, σε 3 μέρη:

1) Ψηφοφορία για τη διαδικασία

Όλες οι παρατάξεις πλην ΔΑΠ πρότειναν να γίνει ξεχωριστή ψηφοφρία για την κατάληψη και άλλη για τα πλαίσια. Η ΔΑΠ το απέρριψε. Έλαβαν:

ΝΑΙ: 251

ΟΧΙ: 184

2) Ψηφοφορία για τη διεξαγωγή ή όχι κατάληψης

Έλαβαν:

ΝΑΙ: 250

ΟΧΙ: δεν μετρήθηκαν για προφανείς λόγους

3) Ψηφοφορία για τα πλαίσια

Έλαβαν, με τη σειρά της ψήφισης:

ΠΑΣΠ: 40

Κοινό πλαίσιο Αγωνιστικών Κινήσεων, ΕΑΑΚ, Γένοβα: 89

ΠΚΣ: 49

Η ΔΑΠ αποχώρησε μετά την υπερψήφιση της κατάληψης

Αποφασίστηκε:

1) Διήμερη κατάληψη 25/5 και 26/5

2) Διεξαγωγή συλλαλητηρίου αύριο 12:00 πλατεία χημείου

3) Εξασφάλιση προπεριόδων για ΣΤ' έτος-πτυχίο, θα γίνουν κανονικά οι πτυχιακές εξετάσεις

4) Γενική συνέλευση τη Δευτέρα 29/5

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Last Reply

Κάτσε ρε παιδιά όλη η ελλάδα θα κάνει συλλαλητήριο στην Αθήνα κι εσείς μόνοι σας στην πλατεία χημείου;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και τώρα λίγος προσωπικός σχολιασμός:

1) Ντροπή στους συναδέλφους της ΔΑΠ για τα αίσχη τους, που για μια φορά ακόμα δεν άφησαν ουδεμία αμφιβολία για το ποιά παράταξη είναι η πλέον ελεεινή. Ντροπή. Τα τραινάκια για άλλη μια φορά έκαναν την εμφάνισή τους 2-3 λεπτά πριν την έναρξη της ψηφοφορίας και κλείσουν οι πόρτες. Και μάλιστα δυσαρεστήθηκαν που έκλεισαν και προσπάθησαν με τραμπουκισμούς να τις ανοίξουν, ευτυχώς όμως η περιφρούρηση απ'όλες τις παρατάξεις έκανε τη δουλειά της, αν και απειλήθηκε γενικευμένη συμπλοκή με σπρωξιές και ψιλές να εκτοξεύονται εκατέρωθεν. Σκηνές εκφυλισμού του φοιτητικού κινήματος, μαύρες στιγμές που δυστυχώς έχουμε δει επανειλημμένα. Τι συμβαίνει κύριοι συνάδελφοι? κάνει ζέστη το αμφιθέατρο και δεν αντέχετε? είστε τόσο πρόβατα που σας κατευθύνουν τι να ψηφίσετε χωρίς καν να ακούσετε όσους ξελαρυγγιάζονταν? ΘΑ'ΠΡΕΠΕ ΝΑ ΝΤΡΕΠΕΣΤΕ ΓΙΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ. Απορώ δηλαδή πώς δεν μπλοκάρατε τη διεξαγωγή της συνέλευσης και πάλι, όπως έχετε κάνει τόσες και τόσες φορές χωρίς λόγο. Η συντριβή σας άξιζε, όσο και αν γκρίνιαζε ο υπεύθυνός σας.

2) Ντροπή σε όλα τα κόμματα που δεν αναφέρθηκε καν η επικείμενη αλλαγή στον τρόπο διεξαγωγής των πρυτανικών εκλογών με κατάργηση των εκλεκτόρων και συμμετοχή όλων των φοιτητών. Γιατί κύριοι? Φοβάστε ότι θα χάσετε τα προνόμια που έχετε κερδίσει με τις υπόγειες συνεργασίες με καθηγητές?

3) Για άλλη μια φορά, τα πλαίσια ήταν εντελώς άσχετα με την πραγματικότητα, με μόνο αυτό της ΠΑΣΠ να διατηρεί μια στοιχειώδη σοβαρότητα. Η ΔΑΠ, που αρχικά δήλωσε ότι δεν θα κατεβάσει πλαίσιο, είχε 2 προτάσεις:

α) Επέκταση του φοιτητικού ιντερνετ

β) Να γίνει η Ελλάδα εκπαιδευτικό κέντρο κτλ

ΜΑ ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΑ ΜΕ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΤΕΘΕΙ ΕΠΙ ΤΑΠΗΤΟΣ?

Οι αριστερές παρατάξεις τον χαβά τους. Επικίνδυνες γενικεύσεις και απλουστεύσεις ("η εντατικοποίηση θα φέρει δίδακτρα και κατάργηση των εργασιακών μας δικαιωμάτων") και έδιναν την εντύπωση ότι μόνη λύση για τα πάντα είναι η κατάληψη και ότι όλα θα πάνε καλά μετά. Μέχρι που χρησιμοποίησαν σαν επιχείρημα "όλοι κάνουν κατάληψη, εμείς γιατί όχι?" Μάλιστα...

4) Σκηνές απείρου κάλλους στις ερωτήσεις με μέλος της ΠΚΣ να κατακεραυνώνει συνάδελφο των Αγωνιστικών λέγοντας "εδώ δηλώνετε ότι εναντιώνεστε σ'αυτό και αυτό αλλά δεν λέτε ότι διεκδικείτε", δυναμιτίζοντας την ατμόσφαιρα τη στιγμή που όλοι πλην ΔΑΠ προσπαθούσαν να συνεργαστούν υπέρ της κατάληψης.

5) Και κάτι διαδικαστικό: ποιανού ήταν η έξυπνη ιδέα να γίνει η συνέλευση στο Ανατομείο ποτέ δεν θα μάθουμε. Απίστευτη ζέστη, ενώ τα αμφιθέατρα των 500 και 300 ήταν άδεια και κλιματιζόμενα.

Κάτσε ρε παιδιά όλη η ελλάδα θα κάνει συλλαλητήριο στην Αθήνα κι εσείς μόνοι σας στην πλατεία χημείου;

Δύσκολο να οργανωθούν εκδρομές σε ένα απόγευμα. Δεν ξέρω αν γίνει κάτι την Παρασκευή ή το Σ/Κ. Μην μου τα λες εμένα, τα κόμματα καταθέτουν τα πλαίσια που ψηφίσαμε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

η θεσ/νίκη έχει ονομάσει αμφιθέατρο προς τιμήν του σάββα!!!!!!!!!!!!ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!!!όποιος ξέρει έστω ελάχιστα καταλαβαίνει τη δυσφορία μου! :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χεχε...μόνο στο ΑΠΘ γίνονται αυτά. Προ λίγων ημερών έγινε η τελετή (πριν 1 εβδομάδα νομίζω)

Για τους λοιπούς: Ο Σάββας ήταν καθηγητής ανατομίας για 20 χρόνια και όλοι οι τωρινοί καθηγητές έχουν και μια ιστορία για αυτόν, για το πόσο δύσκολος και απαιτητικός ήταν.

1) Ανατόμος ήταν και όχι κλινικός γιατρός. Ένα εργαστήριο έφτιαξε πεπερασμένης επιστήμης, η μαγκιά είναι να φτιάξεις ολόκληρη κλινική ή και κτίριο-κέντρο (Κασίμος για την παιδιατρική)

2) Απ'ότι έχω καταλάβει ήταν ένας κομπλεξικός εκδικητικός μικρόψυχος ανθρωπάκος που βασάνιζε τους φοιτητές (τρίωρες προσωπικές προφορικές εξετάσεις, έβαζε σπάγγους στο πτώμα για να μπερδεύουν τα νεύρα κτλ) και, σύμφωνα με τον καθηγητή μου της παθολογίας, περνούσε γνωστούς του και γιους καθηγητών με 9 (ανήκουστος βαθμός) χωρίς εξέταση. Και τώρα τον τίμησαν με αυτό το αμφιθέατρο

Παρεπιπτόντως, όταν τους τελειώσουν τα μέρη που μπορούν να δώσουν ονόματα, τι θα κάνουν? αντικατάσταση?

Αρκετά όμως το οφ τόπικ, παρακαλώ η συζήτηση να περιοριστεί στο θέμα της κατάληψης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χεχε...μόνο στο ΑΠΘ γίνονται αυτά. Προ λίγων ημερών έγινε η τελετή (πριν 1 εβδομάδα νομίζω)

Για τους λοιπούς: Ο Σάββας ήταν καθηγητής ανατομίας για 20 χρόνια και όλοι οι τωρινοί καθηγητές έχουν και μια ιστορία για αυτόν, για το πόσο δύσκολος και απαιτητικός ήταν.

1) Ανατόμος ήταν και όχι κλινικός γιατρός. Ένα εργαστήριο έφτιαξε πεπερασμένης επιστήμης, η μαγκιά είναι να φτιάξεις ολόκληρη κλινική ή και κτίριο-κέντρο (Κασίμος για την παιδιατρική)

2) Απ'ότι έχω καταλάβει ήταν ένας κομπλεξικός εκδικητικός μικρόψυχος ανθρωπάκος που βασάνιζε τους φοιτητές (τρίωρες προσωπικές προφορικές εξετάσεις, έβαζε σπάγγους στο πτώμα για να μπερδεύουν τα νεύρα κτλ) και, σύμφωνα με τον καθηγητή μου της παθολογίας, περνούσε γνωστούς του και γιους καθηγητών με 9 (ανήκουστος βαθμός) χωρίς εξέταση. Και τώρα τον τίμησαν με αυτό το αμφιθέατρο

Παρεπιπτόντως, όταν τους τελειώσουν τα μέρη που μπορούν να δώσουν ονόματα, τι θα κάνουν? αντικατάσταση?

Αρκετά όμως το οφ τόπικ, παρακαλώ η συζήτηση να περιοριστεί στο θέμα της κατάληψης

Συγνώμη για το off topic αλλά αμφ. Σάββα ; Μιλάμε για το παλιό ανατομείο , το στρογγυλό, έχω καταλάβει καλά ;

Αχ, το άθλιο βιβλίο του... αυτή η έδρα ήταν μια τραυματική εμπειρία.

άντε, του χρόνου των 300 να γίνει "Φόρογλου" και των 500 "Παραδέλλη"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στρογγυλό? ένα πολύ απότομο, μάλλον το ίδιο θα λέμε. Αυτό που είναι δίπλα στο κυλικείο.

Το Φόρογλου δεν αποκλείεται με τέτοια δυναστεία που ίδρυσαν:

1) πάτερ φαμίλιας πρώην καθηγητής Νευροχειρουργικής

2) γυναίκα πρώην καθηγήτρια ιστολογίας. Αμφότεροι για πολλά χρόνια

3) Υιός νούμερο 1 επίκουρος πλαστικής χειρουργικής

4) Υιός νούμερο 2 λέκτορας νευροχειρουργικής

Αλλά για το 500άρι προτείνω "Αμφιθέατρο Τρακατέλλη". Καθηγητής βιοχημείας για δεκαετίες, 6 χρόνια πρύτανης, νυν Δ' αντιπρόεδρος Ευρωβουλής και φυσικά μεσάζων σε σχεδόν όλες τις παράνομες μεταγραφές στη Βόρειο Ελλάδα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καιρός ήταν να συσπειρωθούμε!

Στην Αθήνα έχουμε πάει αρκετά πίσω με την κατάληψη, με την ελπίδα

να αποδώσει κάτι-που στην τελική θα είναι καλό για όλους. emhelp

Δε λέει οι υπόλοιπες ιατρικές να σφυράνε αδιάφορα!

(Δε ξετρελάθηκα με τις 2 ημέρες, αλλά καλές είναι για αρχή)

Καλή μας συνέχεια!~ B)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1) πάτερ φαμίλιας πρώην καθηγητής Νευροχειρουργικής

2) γυναίκα πρώην καθηγήτρια ιστολογίας. Αμφότεροι για πολλά χρόνια

3) Υιός νούμερο 1 επίκουρος πλαστικής χειρουργικής

4) Υιός νούμερο 2 λέκτορας νευροχειρουργικής

και αναρωτιεμαι ρε γαμωτο, γιατι δε θελουν οι καθηγητες την αξιολογηση,μα γιατι δεν την θελουν.... Ε καλα, αφου εχουν και μας να παλευουμε γι αυτους, τωρα μπορουν να κοιμουνται ησυχοι. emanakatevomaiempuke

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για άλλη μια φορά οι συνδικαλιστές έδειξαν το πραγματικό τους πρόσωπο

Χάθηκε η πτυχιακή της στατιστικής και κατά 99% θα χαθεί η αυριανή της Ιστολογίας, παρά τις διαβεβαιώσεις από όλα τα κόμματα ότι προπερίοδοι δεν θα χαθούν.

Αδιαφορώ αν η ΔΑΠ έκανε παιχνίδι με τις έδρες για να σπάσει τη Δευτέρα με ευκολία την κατάληψη ή αν οι αριστεροί κορόιδεψαν τον κόσμο. Αυτό που με νοιάζει είναι ότι για άλλη μια φορά τα πολιτικά τους παιχνίδια τα πληρώνουν οι φοιτητές.

Αν κατεβάσω πλαίσιο να κρεμαστούν οι κομματάρχες λετε να περάσει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δια στόματος Μάνθου ,αυριο δεν θα γίνουν οι εξετάσεις ΙΣτολογίας , ενώ οι αρριστεροί συνδικαλιστές εμπόδισαν σήμερα τα παιδια να δουν τα προπλάσματα της Νευροανατομίας ( οι εξετάσεις ειναι την Δευτερα...)

ΕΛΕΟΣΣΣΣ

Μετά σου λένε να τους εμπιστευτείς..... :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και τώρα είμαι στο ευχάριστο δίλημμα τι κάνουμε σήμερα και αύριο το πρωί.

1) αν δεν πάω, σίγουρα θα δοθεί

2) αν πάω, σιγά μην δοθεί

Μα ένα κωλομάθημα χρωστάω και αυτό πάει και ακυρώνεται? να δείτε που θα πέσει πάνω στη χειρουργική του πτυχίου και θα γελάω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνεχίζοντας την παράδοση του Φοιτητικού Πολιτικού Πολιτισμού (4 ψέμματα σε 3 λέξεις), άρχισαν τα τηλέφωνα, οι "παραινέσεις" και τα τσαλίμια για να συνεχιστεί ή να διακοπεί η κατάληψη. Προφανώς ο μέσος συνδικαλιστής θεωρεί ότι ο συμφοιτητής του είναι αρκετά έξυπνος για να καταλάβει αυτά που θα του πει, αρκετά βλάκας για να μην ακούσει τους άλλους ή να διαβάσει τις απόψεις τους και αρκετά ανώριμος ώστε να μην μπορεί να αποφασίσει από μόνος του.

Δε γνωρίζω αν αυτό είναι εγγενής αδυναμία του φοιτητικού συνδικαλιστικού κινήματος, αλλά το να θεωρείς τους έξω-από το κόμμα εξίσου πρόβατα με αυτούς που είναι στο κόμμα, είναι τουλάχιστον προσβλητικό, αφήστε που μειώνει τόσους αιώνες κριτικής, πράξης και χειραφέτησης... Φυσικά οι εκ των έσω θα σας διαβεβαιώσουν ότι οι αποφάσεις είναι δημοκρατικά ειλημμένες...μπουαχαχαχα.

alexmat, τι έγινε τελικά με τους Ιστούς 2; Όσο για την πρότασή σου, τη συμμερίζομαι με χέρια και πόδια, και ελπίζω κάποτε να χωρέσει κανένα τανκ στους διαδρόμους-μπουντρούμια για να αφανίσει τους συνδικαλιστές, και να αποκατασταθεί η έννομη τάξη (γιατί αυτό ΔΕΝ είναι ούτε έννομο, ούτε τάξη).

Δεν ξέρω αν υπάρχει πουθενά αλλού αυτή η σελίδα:

http://www.edopolytexneio.org/mediawiki/in...%AF%CE%B4%CE%B1

Οι προτάσεις αυτές είναι του alexmat από άλλο σημείο του φόρουμ, αλλά είναι αρκετά ενδιαφέρουσες και νομίζω ότι αξίζουν συζήτησης. Παράκληση: επειδή ο διάλογος είναι αδύνατος στο αμφιθέατρο (ως συνήθως), ας κρατήσουμε εδώ τουλάχιστον ένα λογικό επίπεδο.

------------

Το κακό με τις προτάσεις και τις καταλήψεις είναι ότι δημιουργούν ένα κλίμα "ή μαζί μας ή εναντίον μας". Και εξηγώ:

1) Είμαι υπέρ του ν+2, ν+3. Η κοροϊδία των αιώνιων φοιτητών χωρίς λόγο και μόνο (πχ στρατιωτικό, δουλειά, εξωτερικό, οικογένεια, λόγοι υγείας κτλ) που αμφιβάλω αν συμβαίνει πουθενά αλλού στον κόσμο, πρέπει να τελειώσει

2) Κατά της κατάργησης των δωρεάν συγγραμμάτων. Σίγουρα θα πρέπει να περιοριστεί η σπατάλη, που ειδικά στην ιατρική, είναι τρομακτική με άπειρα βιβλία που απλά κάθονται στη βιβλιοθήκη. Όσο για τη κατάργηση για τους εύπορους φοιτητές, είναι χαζό: αν πληρώνουν 100 ευρώ το βιβλίο τότε ούτε αυτοί θα είναι εύποροι πια tongue.gif

3) Κατά της ίδρυσης ιδιωτικών πανεπιστημίων, κερδοσκοπικών ή μη. Είδαμε πώς λειτούργησε στον τομέα της υγείας η ιδιωτικοποίηση. Από την άλλη, αν οι φοιτητές πλήρωναν συμβολικά δίδακτρα (πχ 500 ευρώ το χρόνο) το παν/μιο θα είχε σημαντική αύξηση των εσόδων του, την οποία έχει ανάγκη (επειδή αν περιμένουμε το κράτος...)

4) Υπέρ της αξιολόγησης. Απορώ πώς το συζητάμε καν. Φοβόμαστε μήπως υποβαθμιστούν τα πτυχία μας? Επειδή δηλαδή δεν θα υπάρχει η σφραγίδα τότε δεν σημαίνει ότι ο υπόλοιπος κόσμος μα κοιτάει με μισό μάτι? Να υποβαθμιστούν καθηγητές, φοιτητές, πτυχία μπας και ξυπνήσουμε, καταλάβουμε πόσο ανταγωνιστικός είναι ο κόσμος και βελτιωθούμε. Σε όσες χώρες εφαρμόστηκε δηλαδή γιατί απέδωσε (πχ Αγγλία σύμφωνα με εκπομπή του Τσίμα, δεν έχω προσωπική άποψη).

5) Κατά της επιτροπής που σε διώχνει απ'τη σχολή. Η κατάργηση των αιώνιων είναι αρκετή

Με βάση τα παραπάνω μου εξηγείτε τι θα έπρεπε να στηρίζω? Φαντάζομαι δεν είμαι ο μόνος σε αυτή τη θέση. Και μετά από αυτά, ο επόμενος μπορεί άνετα να με αποκαλέσει προδότη του φοιτητικού κινήματος κτλ αλλά: 1) Δεν ανήκω σε κόμμα και τους γαλάζιους λακέδες ούτε ζωγραφιστούς να μην τους βλέπω, 2) όταν συμμετείχα σε καταλήψεις και κοιμόμουν στην ιατρική στο ΑΠΘ πολλοί από εδώ πήγαιναν γυμνάσιο.

--------

Alexmat να το κατεβάσουμε στη συνέλευση της δευτέρας; Για το γαμώτο της υπόθεσης...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πληροφοριακά και μόνο ΚΑΙ η Ιατρική Ηρακλείου τελεί υπό κατάληψη από την Τετάρτη 17 του μήνα.

Στη χτεσινή γενική συνέλευση αποφασίστηκε συνέχιση της μέχρι την Παρασκεύη 2 του μήνα.

Η πλειοψηφία από ότι άκουσα συντριπτική (160 υπέρ, 30 κατά και 30 υπέρ της συνέχισης μέχρι τη Δευτέρα 29/05)

Κατά τη γνώμη μου όποια και αν είναι τα αιτήματα δε δικαιολογούν την επιστράτευση του ύστατου αυτού μέσου, από τη στιγμή που κανείς δε ζήτησε κατάληψη για πολύ πιο σοβαρούς λόγους όπως για το κρίσιμο θέμα των αναμονών που έχουν φτάσει στο δι@ολο (δεν ξέρω για τις άλλες σχολές αλλά στην Ιατρική Κρήτης το θέμα των εξετάσεων για ειδικότητα δεν έχει τεθεί ούτε σε γενική συνέλευση)

Επιπλέον δεν το θεωρώ πολύ δημοκρατικό να υπολειτουργεί το παθολογοανατομικό (το οποίο βρίσκεται στη σχολή και όχι στο νοσοκομείο) καθώς και να παρακωλύεται το έργο των μεταπτυχιακών φοιτητών, το οποίο μεταφράζεται σε πολλή προσωπική δουλειά των περισσοτέρων από αυτούς

Προσωπικά πιστεύω ότι το προταθέν πλαίσιο είναι σίγουρα καλύτερο από το υπάρχον.

Ας μη γελιόμαστε: σε έναν τόσο ανταγωνιστικό χώρο είναι αδύνατο να επιπλεύσει άτομο που θα κάνει πάνω από 9 χρόνια να τελειώσει την Ιατρική: το ν + ν/2 είναι πιστεύω ο κύριος λόγος που οι συνδικαλιστικές παρατάξεις ,που στην πλειοψηφία τους αποτελούνται απο κατά λάθος φοιτητές ιατρικής, στηρίζουν την κατάληψη, τα μη κρατικά ΑΕΙ είναι απλώς ένα πρόσχημα

Οι άλλες 4 ιατρικές τι κάνουν, ξέρει κανείς

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Sith Lord, χαίρομαι που υπάρχουν ακόμα ψύχραιμες φωνές σε αυτή τη σχολή που μόνο ο τραμπουκισμός, η εμπρηστική συνθηματολογία και οι αλληλοκατηγορίες βρίσκουν βήμα.

Οι ιστοί 2 φυσικά δεν δόθηκαν. Στις 11:00 χτες υποτίθεται ότι εκτοετείς και επί πτυχίω θα συναντιόμασταν με την επιτροπή έτους για να κανονίσουμε τι ημερομηνίες θα ζητήσουμε για τις προπεριόδους που χάθηκαν (στατιστική, ιστοί και μάλλον ανατομία 3 επειδή απ'ότι έμαθα ο Νάτσης κλείδωσε τα προπλάσματα). Η συναντηση ήταν μια σκέτη φάρσα. Και εξηγώ:

Ήμασταν 3 μη κομματικά άτομα (εγώ και 2 φίλοι μου) και 2-3 άτομα απ΄τις Αγωνιστικές Κινήσεις. Τα υπόλοιπα κόμματα προφανώς είχαν κάτι καλύτερο να κάνουν απ΄το να ασχοληθούν με τα προβλήματα των φοιτητών. Δήλωσαν αναρμόδιοι επειδή "δεν έχουν τα κονέ με τον Μάνθο" και έκαναν στοιχειώδη αυτοκριτική για την αποτυχία τους-κοροϊδία σχετικά με τη διαφύλαξη των πτυχιακών. Με άλλα λόγια, σοφότερος δεν έγινα απ'αυτή τη συνάντηση.

Η κατάληψη τη Δευτέρα θα συντριβεί. Όχι μόνο η ΔΑΠ θα κατεβάσει άπειρο κόσμο (250 άτομα, όσοι δηλαδή την υπερψήφισαν, είναι μόνο το ψηφοδέλτιό της), αλλά και έκτο-πτυχίο θα κατέβει μαζικά κατά της κατάληψης, αφού η συντονιστική επιτροπή απέτυχε και στα 2 σκέλη του έργου της: 1) πτυχιακές, όπως ήδη είπαμε και 2) σπάσιμο μαθημάτων, αφού τουλάχιστον η Α' ΠΡΠ του Καραμήτσου έκανε κανονικά μαθήματα στους εκτοετείς, απ'ότι μου είπαν.

Δυστυχώς αυτές οι προτάσεις, ακόμα και αν βρεθούν 10-15 άτομα να τις στηρίξουν, θα συγκεντρώσουν τα πυρά όλων των παρατάξεων. Είτε λόγω της μόνιμης τάσης ορισμένων να ισοπεδώνουν τα πάντα, να μην υπάρχει καμία απολύτως αξιολόγηση ή έλεγχος ενώ επιπλέον κάνουν μη ρεαλιστικές οικονομικές προτάσεις (ήθελα να'ξερα συνάδελφοι της αριστεράς από πού θα βρεθούν όλα αυτά τα λεφτά για να επιτευχθούν οι προτάσεις σας? θα κόψουμε νέο χρήμα? να τρελαίνεσαι είναι πια...). Είτε λόγω του καιροσκοπισμού των 2 μεγαλύτερων παρατάξεων που εκμεταλλευόμενοι την άγνοια της μάζας των φοιτητών τους χειραγωγούν και φανατίζουν με αποτέλεσμα αν ακούσουν τα περί κατάργησης των αιωνίων-επομένως κατάργηση της νοοτροπίας "αφού μπήκα θα τελειώσω", αλλά και τα περί αξιολόγησης-ιδίως μετά την προπαγάνδα που εξαπολύεται απ'όλες τις πλευρές, θα αφηνιάσουν.

Εντιτ: ξέχασα και το κορυφαίο που συνέβη στη συνάντηση. Οι αγωνιστικές - την ώρα που προσπαθούσαμε να συνεννοηθούμε για τις ώρες - ανήγαγαν σε μείζων θέμα την προσπάθεια της ΠΚΣ να βάλει στο κοινό πλαίσιο τον όρο "ενιαία ανώτατη" αντί για "ενιαία πανεπιστημιακή" εκπαίδευση. Η γραφειοκρατία έβαλε στο χρονοντούλαπο της ιστορίας αυτό το πολιτικό σύστημα αλλά ορισμένοι διατηρούν τις παραδόσεις ζωντανές. Να τις χαίρονται

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οπωσδήποτε, η πρότασή μου να κατεβάσουμε τις προτάσεις σου (με μερικές προσθέσεις ή/και τροποποιήσεις) στη συνέλευση είναι η δική μου μάχη με τους ανεμόμυλους, και προφανώς δεν περιμένω ότι οι συνδικαλιστές θα σκεφτούν κάποιο από τα σημεία που παραθέτεις. Εφόσον το φοιτητικό Ίντερνετ είναι ζήτημα για τη ΔΑΠ (αμουαχαχαχαχα - το κόστος του οποίου ισοδυναμεί κατά έτος με το κόστος του τρίτομου έργου "Η Λειτουργική ανατομική των αρθρώσεων", ένα έργο που κοσμεί ανέγγιχτο και άσπιλο τη βιβλιοθήκη), τότε φαντάζομαι ότι θα έχει ένα δυνατό επιχείρημα για να σπάσει την κατάληψη. (σαρδόνιο χαμόγελο)

Γεγονός πάντως είναι ότι η κατάληψη θα σταματήσει τη Δευτέρα. Τα καθαρά σχολικά αντανακλαστικά των μεν ("μη χάσουμε μάθημα") και των δε ("κατάληψη για την κατάληψη") θα λειτουργήσουν για ακόμα μια φορά, και αρχίζω και αμφιβάλλω για την ωριμότητα των μελλοντικών θεραπευτών...Αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.

Είναι κρίμα πάντως που δείχνουν την ανικανότητά τους να λειτουργήσουν ως εκπρόσπωποι των φοιτητών. Τι σημαίνει "δεν έχουμε κονέ με τον Μάνθο"; Είναι ο Μάνθος ο μεγάλος Βεζύρης που δεν μπορούν να τον κοιτάξουν στα μάτια, και πρέπει να τον προσκυνούν κάθε φορά που συζητάν κάποιο θέμα;

Όσο για τα λεφτά, τόσα χρόνια φωνάζω ότι μπορούν να βρεθούν αν εξοικονομηθούν από άχρηστες σπατάλες, καλύπτοντας όλες τις ανάγκες και να έχουμε και στο τέλος ενεργητικό. Αυτό θα συνεπαγόταν τον πλήρη έλεγχο όλων των δαπανών, τον οποίο δεν θα μπορούσε φυσικά ουδείς "έλλογος" πανεπιστημιακός να δεχθεί.

(ελπίζω να σε δω στη συνέλευση)

Έντιτ για το έντιτ: Και σε άλλες σχολές η ΠΚΣ αρνήθηκε να κατεβάσει πλαίσιο υπέρ της κατάληψης ενώ η πλάστιγγα έγερνε προς την υπερψήφισή της, με το σκεπτικό ότι ένα μαζικό κίνημα που δεν μπορεί να είναι κάτω από τον έλεγχό της, της είναι άχρηστο. Αυτά είναι μεγαλεία!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οποιαδήποτε τροποποίηση-προσθήκη θα είμαι πολύ χαρούμενος να τη συζητήσω, γιατί θα σημαίνει ότι κάποιος σκέφτηκε αρκετά τις προτάσεις μου ώστε να προσπαθήσει να τις βελτιώσει, αντί να τις απορρίψει συνοπτικά επειδή δεν συνάδουν με την άκαμπτη κομματική του γραμμή και τις βαθιά μέσα του ριζωμένες αντιλήψεις.

Όσο για το περιστατικό με τον Μάνθο, είναι χαρακτηριστικό της νοοτροπίας των συγκεκριμένων ατόμων: όταν έρχεται η ώρα αποφασιστικής-ουσιαστικής δράσης, στρουθοκαμηλίζουν ισχυριζόμενοι ότι "έτσι είναι, τι να κάνουμε για αυτό? και μετά την απεμπόληση των ευθυνών τους στρέφονται στη συνήθη τους τακτική: κρυμμένοι πίσω απ'τις μάζες, αντιδρούν για να αντιδράσουν, κενοί περιεχομένου και όχι καινοί στις ιδέες.

Για τη χρηματοδότηση, αναφερόμουν στη ρεαλιστική πρόταση "όσοι είναι στην αναμονή να λαμβάνουν το 80% του μισθού ενός ειδικευόμενου". Στον οικονομικό έλεγχο με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο, μόνο που η εισαγωγή manager στο παν/μιο για κάποιο λόγο θα τα ιδιωτικοποιήσει, θα καταστρατηγήσει τα εργασιακά και ανθρώπινα διακαιώματα, θα αχρηστεύσει τα πτυχία μας, θα.. η συνθηματολογία που λέγαμε.

Έχεις δίκιο που μιλάς για μάχη με ανεμόμυλους. Αντίθετα όμως με τον Δον Κιχώτη, εμείς δεν ανακαλύπτουμε σε καθημερινές πράξεις φανταστικές περιπέτειες, αλλά οι περιπέτειες αυτές είναι καθ'όλα αληθινές και ολοένα και πιο ασφυκτικες-καφκικές. Όμως η δική μας Δουλτσινέα αξίζει και με το παραπάνω τον αγώνα, για'αυτό και θα είμαστε στη συνέλευση να διεκδικήσουμε για μια φορά το καλύτερο για τον φοιτητή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα δεν χρειάζεται καν η εισαγωγή manager, ένα σώμα ορκωτών λογιστών μπορεί να κάνει τη δουλειά, και παράλληλα να δημοσιεύει τα έσοδα-έξοδα και τον ισολογισμό, ώστε να μπορεί ο καθένας να έχει λόγο για το πού ξοδεύονται τα χρήματα του πανεπιστημίου. Δεν είμαστε Υπουργείο Εθνικής Αμύνης να έχουμε μυστικό προϋπολογισμό και κονδύλια, αλλά Ίδρυμα...

Σύμφωνα επίσης με τις προτάσεις του Υπ. Παιδείας, (αν ενθυμούμαι καλώς) προτείνεται η επιλογή της μονιμοποίησης ή μη και του επίκουρου καθηγητή - δεν θα είναι υποχρεωμένοι να τον μονιμοποιήσουν. Αναρωτιέμαι τι επιστημονικό έργο θα προσέφερε κάποιος που η θέση του θα ήταν επισφαλής, γνωρίζοντας ότι με το παραμικρό (πχ στραβοκοίταγμα του καθηγητή ανώτερης βαθμίδας, αίσχος!) κινδυνεύει να πάρει πόδι. Η απειλή της απόλυσης δεν θα τον κάνει πιο παραγωγικό, πιο φοβισμένο θα τον κάνει. Άλλωστε, το ότι το όνομα κάποιου έρχεται καπάκι μαζί με ονόματα άλλων πέντε καθηγητών δε σημαίνει ότι αξίζει να είναι και στην εργασία (το ίδιο ισχύει και αντίστροφα).

Για μένα η πανεπιστημιακή μεταρρύθμιση συνίσταται στην εφαρμογή του ορθολογισμού, ώστε να δουλέψει κατά το βέλτιστο τρόπο. Υπάρχουν κόμματα στο πανεπιστήμιο; Συσσωρεύουν δύναμη υποβοηθούμενα από τα πολιτικά κόμματα και ασκούν πίεση εις βάρος της εξέλιξης του πανεπιστημίου; ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ. Καθυστερεί το χαρτί από τη γραμματεία; ΜΗΧΑΝΟΡΓΑΝΩΣΗ. Ξοδεύονται χρήματα σε βλακείες και ικανοποίηση μικρόπνοων φιλοδοξιών; ΕΛΕΓΧΟΣ. Ο φοιτητής είναι ασυνεπής πέραν του αποδεκτού στις υποχρεώσεις του, και παρατείνει μέχρι τις ελληνικές καλένδες τις σπουδές; ΠΑΥΣΗ. Ο καθηγητής αμείβεται αηδιαστικά υψηλά και κάνει το εισαγωγικό μάθημα και όλα τα άλλα πηγαίνουν με τον αυτόματο πιλότο; ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗ.

Μπορεί να φαίνεται λίγο τραβηγμένο, αλλά σκεφτείτε το εξής; Αν στην οικογένειά σας αγοράζατε τρίτο αυτοκίνητο και δεν είχατε να φάτε, θα θέλατε και άλλα λεφτά ή θα φροντίζατε πρώτα να περιορίσετε τις σπατάλες;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μην ξεχνάμε και το καλύτερο: στις αρχικες προτάσεις της επιτροπής σοφών ήταν η απαγόρευση άσκησης αλλότριων καθηκόντων απ'τα μέλη ΔΕΠ, δηλαδή ο καθηγητής θα ήταν καθηγητής. Αποσύρθηκε με το αιτιολογικό ότι ορισμένοι επιστημονικοί κλάδοι, όπως ιατρική και νομική, θα στερούνταν σημαντικούς επιστήμονες.

Τι ακριβώς θα μας έλειπε? η οικογενειοκρατία? για κάθε έναν που θα έφευγε θα υπήρχαν 2 εξίσου ικανοί να τον αναπληρώσουν. Έτσι θα διαωνιστεί η τρέχουσα κατάσταση με καθηγητές πρώτης βαθμίδας να είναι εντελώς άγνωστοι στους φοιτητές, αλλά να αρμέγουν το παν/μιο οικονομικά, ενώ ταυτόχρονα θα δουλεύουν και ιδιωτικά. Μα καλά, δεν υπάρχει διαπλοκή συμφερόντων εδώ? Το Διαβαλκανικό έχει γίνει επίσημος σπόνσορας του ΔΕΠ μας και κανείς δεν λέει τίποτα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά πια, αυτό με το Διαβαλκανικό...απορώ γιατί δεν αποφασίζουν επιτέλους να μεταφέρουν τη σχολή εκεί, να πληρώνουμε 3 χιλιάρικα το έτος και να τελειώνει η υπόθεση, να μην κουράζονται να μεταφέρονται από το ΙΚΕΑ μέχρι το campus (έστω, το μπουντρούμι δίπλα στο ΑΧΕΠΑ).

Συζητώντας με καθηγήτρια πρώτης βαθμίδας, μου είπε πως αν παίρνει 30 χιλιάδες το χρόνο από το πανεπιστήμιο και κάνει 3 ώρες μάθημα το έτος, προκύπτει ότι πληρώνεται με 10 χιλιάδες ευρώ το μάθημα (!). Τόσο δεν αμείβεται ουδείς Έλλην που προσφέρει τις υπηρεσίες του στη χώρα...

Συνεχίζοντας στα πλαίσια της προετοιμασίας για την κατάληψη, στη βιβλιοθήκη χθες υπήρξαν οι εξής δύο τάσεις:

α) Δαπίτες που έπαιρναν τηλέφωνα για να καταψηφίσουν την κατάληψη

β) Δρώμενο από τα παιδιά της κατάληψης, αμφιβόλου καλλιτεχνικής αξίας (μου θύμισε πρωτόγονο συμβολισμό, τύπου χουντικής θεατρικής παράστασης, άρτον και θεάματα για το πόπολο με ταυτόχρονη διαπαιδαγώγησή του).

Προβλέπεται τη Δευτέρα να γελάσει και το παρδαλό κατσίκι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια άλλη μορφή κατάληψης έχει πέσει στην αντίληψη μου στην επίσημη ιστοσελίδα του τμήματος Ιατρικής

www.med.auth.gr

Προέρχεται απο μια ομάδα hacκers που εμφανίζονται με το ψευδόνυμο spykids group . Αυτοι τα τελευταία 3 χρόνια οργώνουν την Αμερική και Νοτιο Αφρική και προφανώς είπαν να έρθουν και από τα μέρη μας...και να κτυπήσουν την τοοοοοοοοοοοοοοοοσο ενημερωμένη και συνεχώς αναβαθμιζόμενη σελίδα του τμήματος.... :blink: Ελπίζω να το έχουν πάρει είδηση οι υπεύθυνοι στους υπολογιστές....

Ένα ερώτημα έχω να κάνω...Εαν κάποιος μπορεί να μπει στο δίκτυο υπολογιστών της σχολής και να αλλάξει τα index των σελίδων, δεν ειναι εξίσου εύκολο να μπει στους υπολογιστές της γραμματειας .....κλπ κλπ κλπ???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαχα ναι είναι γεγονός ότι we got owned πέρα για πέρα. Ίσως τώρα ενημερώσουν τη σελίδα που έχει το πρόγραμμα σπουδών 1999-2000 και τον οδηγό 2004. Ολοκαίνουργια πράγματα δηλαδή.

Δεν έχουμε τπτ να φοβηθούμε απ΄τους υπολογιστές της γραμματείας, μιας και η μηχανοργάνωση της σχολής είναι σε νηπιακό επίπεδο. Ελπίζω πάντως να έχουν αντίγραφα ασφαλείας, έστω και σε χαρτί, μπας και σπάσει ο διάολος το ποδάρι του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ψηφίστηκε παράταση της κατάληψης μέχρι Δευτέρα 5/6/2006, οπότε θα γίνει νέα συνέλευση.

Η σειρά της ψηφοφορίας:

1) Πρόταση να γίνει η ψηφοφορία σε 2 γύρους, μεταξύ των νικητών του πρώτου:

Υπερψηφίστηκε δια βοής, χωρίς καταμέτρηση

2) Ψηφοφρία πλαισίων, α' γύρος. Έλαβαν:

ΔΑΠ-ΝΔΦΚ: 398

ΠΚΣ: 54

ΠΑΣΠ: 84

Συντονιστικό Κατάληψης: 356

3) Ψηφοφορία πλαισίων, β' γύρος. Έλαβαν:

ΔΑΠ-ΝΔΦΚ: 390

Συντονιστικό Κατάληψης: 446

Και ακολουθεί ο καθιερωμένος σχολιασμός:

1) Μέγα πλήθος-μέγα πάθος στη συνέλευση. Ψήφισαν 900 άτομα, τα περισσότερα σε γενική συνέλευση τα τελευταία 5 χρόνια, γεμίζοντας τα αμφιθέατρα των 500 και 300. Καλό σημάδι για το φοιτητικό κίνημα, αλλά δυστυχώς εδώ τελειώνουν τα καλά νέα.

2) Μαγειρέματα απ'τους αριστερούς: Η απόφαση να γίνει η ψηφοφορία σε 2 γύρους είναι απλά απίστευτη. Τόσα χρόνια δεν έχω ξαναδεί τέτοιο μαγείρεμα. Κανονικά θα έπρεπε να λήξει στον πρώτο γύρο με νίκη της ΔΑΠ, που είχε και τις περισσότερες ψήφους. Αλλά γνωρίζοντας ότι ενωμένο μέτωπο κατάληψης θα είχε καλύτερη τύχη, πέρασαν δια βοής, χωρίς καταμέτρηση αυτή τη μηχανορραφία ώστε να αλλοιωθεί το τελικό αποτέλεσμα. Ντροπή. Σε αυτό το σημείο, αν και προσωπικά είχα ψηφίσει παράταξη που στήριξε την κατάληψη, αηδίασα και απείχα της "ψηφοφορίας" του β΄γύρου.

3) Εκβιασμοί από τη ΔΑΠ: Αντιλαμβανόμενος ότι το παιχνίδι χάνεται, συνάδελφος δαπίτης βούτηξε το μικρόφωνο και άρχισε να φωνάζει ότι αν ψηφιστεί κατάληψη η εξεταστική θα χαθεί οριστικά, εκβιάζοντας έτσι το κοινό-που πάντως απάντησε με γιούχα.

4) Ψέμματα εκατέρωθεν: Η ΔΑΠ ισχυρίστηκε ότι στη συνέλευση της Τετάρτης ψήφιζαν άτομα εκτός ιατρικής, χωρίς φυσικά να έχουν το παραμικρό στοιχείο περί τούτου, ενώ οι αριστερές παρατάξεις είχαν το θράσος να πουν ότι ποτέ δεν μίλησαν για διασφάλιση των προπεριόδων την Τετάρτη.

5) Οι συνήθεις εικόνες: Σπρωξιές για το μικρόφωνο, προσωπικές επιθέσεις, ειρωνείες, τραμπούκοι να διακόπτουν τους ομιλητές, κτλ. Εικόνες που τόσο έχουμε αγαπήσει και που είναι αδιάψευστος μάρτυρας της σαπίλας των συνδικαλιστών.

Αυτά τα ολίγα από εμένα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.