Jump to content

ΝΕΕΣ ΘΕΣΕΙΣ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Last Reply

Θα ηθελα να ξερω πολλα για πραγματα που με αφορουν, αφορουν την επαγγελματικη μου πορεια, τις προοπτικες μου (!), αλλα και το πως με αντιμετωπιζει η Πολιτεια (σιγα σιγα ομως αυτο το εμπεδωνω..... δεν εχω παραπονο, φροντιζει συχνα πυκνα να μου το δειχνει αλλωστε, βλ. νομοσχεδια και υπουργικες αποφασεις φωτογραφικες!) και ξερω ελαχιστα...

Να εξηγησω τι εννοώ: Αν οι θεσεις για το Ντυναν ειναι ηδη δοσμενες και υπαρχει ηδη μια λιστα με ονοματα καπου σε καποιο γραφειο ειτε υπουργικο ειτε Νομαρχιας ειτε στο γραφειο ενος Διευθυντη μιας κλινικης , τοτε το να τη νομιμοποιησει το Υπουργειο Υγειας με καποιον τροπο ειναι απλα θεμα χρονου. Νομιζω? Νιωθω οτι ειμαστε εμεις οι κοινοι θνητοι ανημποροι, κομπαρσοι καλυτερα θα ελεγα σε ενα θεατρο του παραλογου... Ειναι σαν να τρεχεις μονος σου και να βγαινεις παντα δευτερος....

Υπαρχει η βουληση απο τη μερια μας να κανουμε κατι? Δεν ειναι ρητορικη η ερωτηση...

Π.χ. Μπορουμε/θελουμε να προσφυγουμε σε δικηγορο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κανονικά αυτό πρέπει να γίνει από συλλογικές δομές όπως ΣΦΙΑ και ΣΑΙΕΠ.

Πάντως αυτό είναι η πιό εξόφθαλμη απόδειξη που γράφει τους συλλόγους ο απατεώνας ο Γιαννόπουλος.

Επιβεβαιώνοντας τη φήμη πέρι του προσώπου του...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε με πολυ ενδιαφερει τι ειναι ο Γιαννοπουλος ή καθε Γιαννοπουλος σε αυτη τη φαση...

Πιο πολυ με ενδιαφερει αν μπορουμε να κανουμε κατι και τι...????

Να μαζεψουμε υπογραφες?Να κανουμε καταληψη στο υπουργειο?Να στηθουμε εξω απο το Ντυναν και να κανουμε απεργια πεινας...? Να βαλουμε δικηγορο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά νομίζω κι εγώ οτι το ζήτημα πρεπει να το κυνηγήσουμε νομικά όλοι μαζί--ας κάνουν και οι σύλλογοι κάτι

Να τονίσω( γιατι νομικά αυτο εχει σημασια) οτι ναι μεν το Ντυνάν ειναι υπεύθυνο για τη μισθοδοσία , αλλά το κράτος θα πληρώνει τις εφημερίες ( και θυμιζω οτι ΚΑΝΕΙΣ δεν αναγνωριζει ειδικοτητα χωρις αυτές)

Αυτο ειναι κατι στο οποίο μπορούμε να στηριχτούμε νομικά και να καταθεσουμε ασφαλιστικά μετρα για τους επικείμενους διορισμούς--Επισης τονιζω για μια ακομη φορα οτι ο νομ ος για τις ειδικοτητες ειναι ΕΝΙΑΙΟΣ

Οπως και να ' χει ομως , νομιζω οτι ηρθε η ώρα ο σύλλογος να κάνει κάτι άμεσα πριν να ειναι πολύ αργα, γιατι απο ο, τι φαινεται υπήρξε καθησυχασμος απο τον υφυπουργο μονο και μονο για να το ξεχασουμε και οι αλλοι να διοριστουν "νυχτα"......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά το ΦΕΚ αυτό τι ημερομηνία έχει;; Μήπως βγήκε πριν το δελτίο τύπου (19/5);;; :o

Το ΦΕΚ έχει ημερομηνία 5/5 και το δελτίο τύπου είναι 19/5. Άρα άδικα (?) ανησυχούμε... :unsure:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ΦΕΚ έχει ημερομηνία 5/5 και το δελτίο τύπου είναι 19/5. Άρα άδικα (?) ανησυχούμε... :unsure:

Λάθος. Η υπογραφή του μυστακιοφόρου μπήκε στις 5/5, το ΦΕΚ έχει ημερομηνία 18/5. Αλλά ακόμα κι αν ίσχυε το ανάποδο, δεν το κάνει λιγότερο κοροϊδία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λάθος. Η υπογραφή του μυστακιοφόρου μπήκε στις 5/5, το ΦΕΚ έχει ημερομηνία 18/5. Αλλά ακόμα κι αν ίσχυε το ανάποδο, δεν το κάνει λιγότερο κοροϊδία.

Και πάλι το ΦΕΚ βγήκε πριν τη συνάντηση ΣΦΙΑ και μυστακιοφόρου! :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δυστυχως θα επρεπε να υπηρχε απευθειας προσβαση στα ΜΜΕ ωστε οι νεοι γιατροι να εκθεσουν τα προβληματα τους και τους προβληματισμους για τις τελευταιες κινησεις. ακομα καλυτερο θα ηταν να βρισκοταν και εκπροσωπος του υπουργειου και να καταγραφονταν η συζητηση και οι τυχον ερωτησεις του δημοσιογραφου.

αλλα δυσττυχως εχω την εντυπωση οτι αν δεν ειναι πολυ πιασαρικο το θεμα πρεπει να εχεις πλεον βυσμα και εκει για να γινει (εκτος του οτι εχω ακουσει να πληρωνουν κιολας)

ωραια και τα ασφαλιστικα μετρα, οπως θα γινοταν και για τις ενιαιες ειδικοτητες που δεν συμπεριλαμβανονται στην τροποποιηση και για αλλα πολλα... θελει χρηματα, να συμφωνηθει ο δικηγορος και αλλα πολλα που αν ειναι να παει μεσω σφια που θελει και συνελευση πρωτα τραλαλα... τα ασφαλιστικα μετρα ειναι αμεσα.. διοριζεται δικασιμος το γρηγοροτερο και μετα τις αναβολες και την εκδικαση βγαινει αποφαση και μεσα σε 1 μηνα απο την τελευταια πρεπει να κατατεθει αγωγη και να εκδικαστει σε τακτικο δικαστηριο... που σημαινει λεφτα, φασαρια, αμεσες διαδικασιες και δικηγορο που να ξερει οχι μονο την διοικητικη νομοθεσια αλλα και τις ιδιαιτεροτητες της ιατρικης... και δεν ειμαι αισιοδοξη οτι μπορουν να γινουν ολα αυτα και μαλιστα συντομα...

οποτε αποχεραιτα την την ειδικοτητα που χανεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α) Ξεπερνώντας το προκλητικό θέμα του Ντυνάν. που εν πάσει περιπτώσει μεγάλο νοσοκομείο είναι, λίγη ΩΡΛ θα μάθει ο συνάδελφος εκεί

και

β) Ξεπερνώντας το επίσης προκλητικό να μπαίνεις στην Καβάλα και από εκεί να πετάς για την πανεπιστημιακή του ΑΠΘ (αλλά που πάλι κάτι θα μάθει ο βυσματικός συνάδελφος)

Έχετε σκεφτεί τι στην ευχή παθολογία θα μάθει ο συνάδελφος που θα κάνει 2 (ΔΥΟ) χρόνια παθολογία στο Κ.Υ. Γουμένισσας ????? ... Η θα διακτινιστεί και αυτός στο ΑΧΕΠΑ ?

Αυτο το ΦΕΚ είναι μπουκιά και συγχώριο !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατακαημένο ΑΧΕΠΑ... Δεν είναι και Ευαγγελισμός ή Ιπποκράτειο Θεσσαλονίκης... 14 κλινικές έχει συνολικά, μαζί με την ακτινολογική. Πόσους να αντέξει πια? εκπαιδεύει εκατοντάδες φοιτητές και δεκάδες ειδικευόμενους. Να μαζέψει και από τα γύρω χωριά? και από τις γύρω πόλεις? νομούς? Προτείνω όλοι οι ειδικευόμενοι, ανεξαρτήτως προέλευσης (ακόμα και νοσοκομεία των Αθηνών) και ειδικότητας (ακόμα και αν δεν υπάρχει η ανάλογη κλινική) να εκπαιδεύονται 1 χρόνο στο ΑΧΕΠΑ, να γνωρίσουν το βορειοελλαδίτικο αέρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σούπερ μάρκετ ειδικοτήτων θα καταντήσουν όλες οι ιδιωτικές κλινικές.

Αυτό να μου το θυμηθείτε!

Κι από τους συναδέλφους που κάνουν εφημερίες σε αυτές έχω ακούσει για το βαθμό της εκμετάλλευσης.

Αλήθεια έχει δει κανείς σας τιμολόγιο μετά από χειρουργείο σε ιδιωτικό κέντρο...?

Χρεώνουν ακόμα και τα 5 ml Betadine!!!

Για να μπουν στη διαδικασία να δίνουν ειδικότητες...κάτι θα έχουν στο μυαλό τους...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σούπερ μάρκετ ειδικοτήτων θα καταντήσουν όλες οι ιδιωτικές κλινικές.

Αυτό να μου το θυμηθείτε!

Κι από τους συναδέλφους που κάνουν εφημερίες σε αυτές έχω ακούσει για το βαθμό της εκμετάλλευσης.

Αλήθεια έχει δει κανείς σας τιμολόγιο μετά από χειρουργείο σε ιδιωτικό κέντρο...?

Χρεώνουν ακόμα και τα 5 ml Betadine!!!

Για να μπουν στη διαδικασία να δίνουν ειδικότητες...κάτι θα έχουν στο μυαλό τους...

Χμμ, απο την πειρα μου αγαπητε χαλια , θα σου πω τι θα κερδισουν οι ιδιωτικες κλινικες...ατομα να βγαζουν την λαντζα με μικροτερο κοστος. Αυτη τη στιγμη πολλα ιδιωτικα εχουν μεσα ανιδεικευτους στις εφημεριες. Θα τους αντικαταστησουν με ειδικευομενους...Ειναι πιο γκλαμουρ. :P

Α, οσο για χειρουργικες ειδικοτητες σε ιδιωτικα νοσοκομεια... ενα εχω να παραθεσω και δεχομαι αντεπιχειρηματα. Ποια μα ποια ιδιωτικη κλινικη θα ρισκαρει την φημη της για να κανει επεμβασεις ενας ειδικευομενος; Στο εξωτερικο παντως, οι ιδιωτες δεν διατιθενται να αφηνουν σε αυτον τον τομεα πολλα περιθωρια... ο χρονος θα δειξει και στην ελλαδα.. τι θα βαρυνει πιο πολυ, η φημη του νοσοκομειου ή η ολοκληρωμενη εκπαιδευση του βυσματουχου γιου του κυριου ταδε...

emblow

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σούπερ μάρκετ ειδικοτήτων θα καταντήσουν όλες οι ιδιωτικές κλινικές.

Αυτό να μου το θυμηθείτε!

Κι από τους συναδέλφους που κάνουν εφημερίες σε αυτές έχω ακούσει για το βαθμό της εκμετάλλευσης.

Αλήθεια έχει δει κανείς σας τιμολόγιο μετά από χειρουργείο σε ιδιωτικό κέντρο...?

Χρεώνουν ακόμα και τα 5 ml Betadine!!!

Για να μπουν στη διαδικασία να δίνουν ειδικότητες...κάτι θα έχουν στο μυαλό τους...

Το όλο ζήτημα βόλεψε πάρα πολύ τα μεγάλα ιδιωτικά νοσοκομεία. Μάλλον αυτό ακριβώς θα γίνει. Οι νέες θέσεις ειδικευομένων που όλοι περιμένουν θα ανοίξουν. Στα εν λόγω νοσοκομεία. Και μάλιστα θα θεωρηθεί και ως επιτυχία της κυβέρνησης που θα μειώσει τις αναμονές.

Και μην πει κανένας ότι οι νέοι γιατροί δεν θα πάνε. Θα πάνε τρέχοντας γιατί είναι απελπισμένοι. Και πολλοί από εμάς θα πούμε κι ευχαριστώ που έπιασα δουλειά μια ώρα αρχίτερα.

Το άγος αυτό μας βαραίνει και είναι άμεση συνέπεια της αδράνειας μας εδώ και χρόνια. Αν το θέμα των εξετάσεων είχε λυθεί θετικά όταν πρωτοτέθηκε(γύρω στο 1997) αλλά και πολλά χρόνια μετά δεν θα μιλούσαμε τώρα για αυτό το θέμα γιατί δεν θα υπήρχε.

Ακόμα και τώρα όμως, η θέσπιση εξετάσεων για την ειδικότητα στο ΕΣΥ θα σταματήσει κάπως την εξέλιξη αυτή. Τα ιδιωτικά δεν τα παίρνει να παίρνουν για ειδίκευση τους κομμένους! Είναι θέμα πρεστιζ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και κομμενη να ταν η φιλτατη νατασα παλι θα την επαιρναν.. το θεμα πρεστιζ δεν ειναι μονο τι εγραψεσ σε εξετασεις που δεν θα μαθαινει ο απλος ασχετος κοσμος.. αλλα τινος εισαι.. ποσα υπαρχουν στην ακρη.. το γενεολογικο σου δεντρο το αφμ και λοιπη ιατρικη βιβλιογραφια...

τωρα θα δειτε οτι πλεον απο αυτους που θα ταχτοποιηθουν σε χλιδατο περιβαλον και δεν εχουν βιοποριστικη αναγκη το χαρτζιλικι που θα τους δινουν.. οταν αρχισουν να ανοιγουν και σε αλλα νοσοκομεια θεσεις.. πχ λητω, ιασω κτλ μεχρι και μειοδοτικεσ προσφορεσ θα εχουμε.. η τζαμπα ειδικοτητα που λεγαμε... και παλι θα παει κοσμος...

χμμ.. μηπως να το στελναμε στο ριζοσπαστη για πλακα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν κυκλοφορήσει η φήμη ότι τα μεγάλα ιδιωτικά νοσοκομεία παίρνουν του κομμένους, τότε η φήμη τους δέχεται ισχυρό πλήγμα. Μην ξεχνάς ότι ο λόγος για τον οποίο πάει κάποιος σε ένα ιδιωτικό νοσοκομείο είναι για να λάβει καλύτερη φροντίδα από το δημόσιο. Αν λοιπόν αρχίσει και αμφιβάλλει πολύ απλά δεν θα πάει στο ιδιωτικό. Αυτό σημαίνει οικονομική ζημιά και οι εν λόγω "επενδυτές" δεν νομίζω να τη θέλουν.

Και δεν μας νοιάζει αν είναι μόνο για τη Νατάσσα, αλλά αν είναι για ένα μεγάλο αριθμό νέων γιατρών.

Εκτός κι αν πιστεύει κανένας ότι η σύζυγος του πρωθυπουργού θα εξασκήσει κανονικά ιατρική.

Αυτά που γράφεις πιο κάτω θα είναι οι άμεσες συνέπειες της απόφασης αυτής.

ΥΓ: Ε, όχι και στο Ριζοσπάστη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να σας πω τι έγινε με τους εκπαιδευτικούς!

Παλια για να πας σε ιδιωτικό σχολείο σε ξεκοκκάλιζαν κανονικά στις συνεντεύξεις, πήγαινες καλοντυμένος με τη γραβατούλα σου κι έκανες τεμενάδες μήπως και σε πάρουν κι ας έιχες και μεταπτυχιακά!

Μόλις έγινε το μπαμ με τα ολοήμερα σχολεία-ακόμα κι αν δεν υπήρχε πια επετηρίδα αλλά εξετάσεις μέσω ΑΣΕΠ- οι εκπαιδευτικοί προτίμησαν να εργαστούν έστω και ως αναπληρωτές -με την κρυφή ελπίδα βέβαια ότι θα μονιμοποιηθούν- από τα να γίνουν οι λακέδες του εκάστοτε ιδικτήτη σχολικής φάμπρικάς (ώπα...ξύπνησε ο αριστερός μέσα μου!).

Η κατάσταση έφτασε σε τέτοιο σημείο ώστε τα ιδιωτικά σχολεία να παρακαλάνε να πάει κάποιος δάσκαλος από κει που το έπαιζαν δύσκολοι, να προσλαμβάνουν νηπιαγωγούς και φιλολόγους ως ωρομισθίους για να καλύψουν τα κενά και άλλα τρελά!

Με λίγα λόγια...αν δεν αυξηθούν οι θέσεις για ιατρούς σε όλη την επικράτεια ώστε και τα ράντζα να εξαλειφθούν και οι συνθήκες εργασίας αλλά και νοσηλείας να βελτιωθούν...φως στο τούνελ δε βλέπω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με λίγα λόγια...αν δεν αυξηθούν οι θέσεις για ιατρούς σε όλη την επικράτεια ώστε και τα ράντζα να εξαλειφθούν και οι συνθήκες εργασίας αλλά και νοσηλείας να βελτιωθούν...φως στο τούνελ δε βλέπω!

χαλια, συμφωνω, αλλα τα κονδυλια για κατι τετοιο οπως και για τα παντα στην ελλαδα εξαφανιζονται σε μαυρες τσεπες... προοδος 0!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πολυς κοσμος παει για να παει να πει τα εσκασα εκει και τι ωραια που ειναι η κουρτινουλα στο παραθυρο. ειναι πολλοι που εχω ακουσει στην αθηνα που λενε εγω τα ιδια θα επαιρνα ειτε στο ιδιωτικο ειτε στο δημοσιο που δουλευω. παρολα αυτα προτιμουν να πληρωνουν επιπλεον ταριφα το ιδιωτικο για να παινευονται σε οσους το λενε μετα.. τα θελει ο λωλος τους λοιπον...

και στο ιδιωτικο δεν πας για τον ειδικευομενο πας για τον μεγαλο που θα σου κανει την εγχειρηση. αυτον πληρωνεις και αυτον περιμενεις (και σιγα που θα δωσουν τιποτε μετα στα ιδιωτικα στις χειρουργικες ειδικοτητες.. εδω δεν δινουν στα δημοσια) οποτε δεν τους νοιαζει για τους ειδικευομενους.

ουτως η αλλως υπαρχουν σκλαβακια για εφημεριες θα κανουν λατζα και το πρωι αλλα θα ναι κυριλατη λατζα... παιδια μεγαλογιατρων, καθηγητων κτλ που εχουν το επαγγελματικο τουσ μελλον εξασφαλισμενο απο πριν...

υς. η κ. συζυγος μπορει να μην ασκησει ποτε κανονικα την ιατρικη αλλα ειναι θεμα χρονου να την δουμε καθηγητρια-ΔΕΠ να αποφασιζει για το ποιος θα γινει γιατρος και ποιος οχι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

υς. η κ. συζυγος μπορει να μην ασκησει ποτε κανονικα την ιατρικη αλλα ειναι θεμα χρονου να την δουμε καθηγητρια-ΔΕΠ να αποφασιζει για το ποιος θα γινει γιατρος και ποιος οχι

ετσι ειναι! μπορει να μην ξερει απολυτως τιποτα, γιατι εγω για νηπιαγωγο την ειχα...που μετα εκανε ιατρικη και διδακτορικο (=μεταπτυχιακο) κατα την διαρκεια της εξαετης φοιτησης (προ πτυχιου). Αλλα ξερεις κατι... το αξιζει η γυναικα...καθε βραδυ κοιμαται διπλα σε ενα γουρουνοειδες..ας εχει κατι να χαιρεται! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά έχω προσωπική εμπειρία με την πρώτη κυρία, είχα την "τιμή" να δίνω μαζί της στο ίδιο αμφιθέατρο ορθοπαιδική όταν ήμουν στο 4ο έτος. Συνοδευόμενη από 2 φουσκωτούς έκατσε στο πρώτο έδρανο, έμεινε 20 λεπτά και έφυγε. Πήρε 9. Για τον ίδιο βαθμό εξάντλησα και τις 2 ώρες με συνεχές γρήγορο γράψιμο χωρίς να σκέφτομαι καθόλου, αφού οι ερωτήσεις ήταν τεράστιες. Οπότε 2 τινά συνέβησαν: 1) είναι χαρισματική και γράφει ταυτόχρονα με τα 2 χέρια. 2) πήρε 9 χαλαρά, χωρίς εξέταση. Κάτι μου λέει ότι έγινε το δεύτερο <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως μπορούσε να κάνει διδακτορικό...μόνο και όνο επειδή έχει προηγούμενο πτυχίο και καθώς η ιατρική είναι από τις λίγες σχολές που δεν έχει ως προαπαιτούμενο το μεταπτυχιακό για διαδακτορικό!

Βέβαια όσοι κοινοί θνητοί το δοκίμασαν έπεσαν απλώς πάνω σε κλειστές πόρτες!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΝΟΙΞΑΝ ΝΕΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΕΡΡ. ΝΤΥΝΑΝ

2 ΘΕΣΕΙΣ ΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΟΛΟΓΙΑΣ ΓΙΑ ΠΛΗΡΗ

11 ΘΕΣΕΙΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ ΓΙΑ ΠΛΗΡΗ

2 ΘΕΣΕΙΣ ΝΕΦΡΟΛΟΓΙΑΣ ΓΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ

9 ΘΕΣΕΙΣ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΙΑΣ ΓΙΑ ΠΛΗΡΗ

ΚΑΙ 6 ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΑΣ ΓΙΑ ΠΛΗΡΗ.

ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΤΟ ΦΕΚ 686 ΜΕ ΗΜΕΡΟΜ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ 07.06.2006

http://www.et.gr/summaries/2006/06/07/b686.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.