Jump to content

ΝΕΕΣ ΘΕΣΕΙΣ


Recommended Posts

Νέες θέσεις ειδικευομένων στο ΦΕΚ 620/ τεύχος Β'. Διαβάστε το από την ιστοσελίδα του Εθνικού Τυπογραφείου et.gr. Αφορούν κυρίως θέσεις θωρακοχειρουργικής, αλλά και χειρουργικής και οφθαλμολογίας.

Και για να μην ξεχνιόμαστε ανοίγουν 6 θέσεις ΩΡΛ στο Ερρίκος Ντυνάν στο ίδιο ΦΕΚ, σε απάντηση των πανηγυρισμών ορισμένων, για το τι κατάφεραν στη συνάντηση με το Γιαννόπουλο δηλ. ότι δεν θα δώσουν θέσεις ΝΠΙΔ!!

Τους έριξε το δούλεμα της αρκούδας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Last Reply

1. η 1 ανακοινωση βγηκε αναμενεται και η επομενη αρχες καλοκαιριου

2. καποιες απο τις θεσεις δεν ειναι νεες απλα προκειται για νοσοκομεια που διναν τμημα και απλα τωρα δινεται μεγαλυτερο κομματι ειδικοτητας η εκει που εδιναν κομματι τωρα δινουν πληρη πλεον

3. ανακοινωθηκαν και 2 ακομα νοσοκομεια για ειδικευση ειδικευμενων ιατρων στον υπερηχο. προκειται για 1 κενο της νομοθεσιας οπου ιατρος πχ γυναικολογος αν δεν εχει κανει εκ νεου εκπαιδευση στους υπερηχους στο νοσοκομειο δεν κατοχυρωνεται να υπογραφει γνωματευσεις ακομα και στην ειδικοτητα του. και πρεπει να κανει τα χαρτια και να περιμενει εκ νεου σε αναμονη για συγκεκριμενα νοσοκομεια... δυστυχως δεν υπαρχει καμια προθεση ουτε απο υπουργειο ουτε απο τις ενωσεις των ειδικευμενων να αλλαξει το προγραμμα εκπαιδευσης και να ενσωματωθει η εκπαιδευση βαση προγραμματος στους υπερηχους και να εχουν δικαιωμα να κανουν τις εξετασεις τους. και δεν το σαμποταρουν μονο οι ακτινολογοι το τελευταιο...

εγω ηξερα για περισσοτερες νεες θεσεις.. δεν ξερω αν δεν δημοσιευτηκαν ακομα η αν θα το τρεναρουν και αλλο μεχρι να τις βγαλουν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όντως προβλέπονται 7 νέες θέσεις στην ειδικότητα ΩΡΛ.

Ακούστηκε ότη η Νατασσούλα κάνει ειδικότηα Χειρουργικής στο Ντυνάν και θα εξειδικευθεί στο θυρεοειδή.

ΚΑΛΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΞΕΡΑΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΨΕΥΤΕΣ ΚΑΙ ΑΘΛΙΟΙ ΑΛΛΑ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΝΕ ΟΥΤΕ ΤΑ ΠΡΟΣΧΗΜΑΤΑ!!ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΣΤΟ SITE ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΟΤΙ ΔΕ ΘΑ ΕΔΙΝΕ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ!!

Ειδικότερα, ο κ. Γιαννόπουλος διαβεβαίωσε τους εκπροσώπους των φοιτητών ότι δεν περιλαμβάνεται στις προθέσεις της κυβέρνησης το ενδεχόμενο διεξαγωγής εξετάσεων για ειδικότητα, δεσμευόμενος και για την αποφυγή ενδεχόμενης κοινοβουλευτικής δραστηριότητας τη θερινή περίοδο, ούτε η χορήγηση ειδικότητας από Νομικά Πρόσωπα Ιδιωτικού Δικαίου, ως τη λήξη της κυβερνητικής θητείας.

ΣΕΜΝΑ ΚΑΙ ΤΑΠΕΙΝΑ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

'Οχι 6 αλλά 7 θέσεις ΩΡΛ στο Ερρ. Ντ.!!!!

Και από το υπουργείο λένε ότι αναμένεται και παθολογία, αν θυμάμαι καλά 10 στον αριθμό (φυσικά για το Ντυνάν μιλάω)!!!

Σύμφωνα με το ΦΕΚ, υπεύθυνος για τη μισθοδοσία είναι το Ντυνάν. Επομένως ο τρόπος πρόσληψης του κάθε ειδικευόμενου ανήκει στη δικαιοδοσία του!!!!

Αλήθεια, ο σύλλογος έκανε ασφαλιστικά μέτρα ή όχι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν τόσα χρόνια ως φοιτητές εθελοτυφλούσαμε και δεν γινόταν καμία κουβέντα για τις αναμονές, ας τα λουστούμε τώρα. Αν τα πληκτρολόγια που έχουν τώρα λιώσει στο θέμα αυτό είχαν λιώσει το ίδιο και πριν 6-7 χρόνια, τώρα δεν θα μιλούσαμε για 6-7 θέσεις ειδικευομένων στον ιδιωτικό τομέα.

Το ότι θα συνέβαινε κάτι τέτοιο ήταν λογικό και αναμενόμενο όταν οι αναμονές εκτοξεύτηκαν στα ύψη. Και δυστυχώς το πρόβλημα θα ήταν πολύ μικρότερο αν δεν στρουθοκαμηλίζαμε παλιά και είχαμε δεχθεί ως φοιτητές τις εξετάσεις ως ενδεχόμενο.

Τώρα φοβάμαι πως είναι αργά για δάκρυα, ειδικά για όσους προπυλάκιζαν όσους μιλόύσαν για εξετάσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω διαβάσει και τα 12 βιβλία που έχουν μέχρι στιγμής κυκλοφορήσει (6 τα κλασσικά, 3 τα πρήκουελ και 3 από την τριλογία legends of Dune)

Περιμένω το Σεπτέμβριο το Hunters of Dune και του χρόνου το Sandworms of Dune που κλείνουν την αρχική ιστορία.

Τι λες, έχω δει το mini-series ή όχι;

Αλλά είμαστε emofftopic .

Αν είναι να ανοιχτεί άλλο τόπικ στη βιβλιοκριτική για να εμβαθύνουμε στο Dune.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νέες θέσεις ειδικευομένων στο ΦΕΚ 620/ τεύχος Β'. Διαβάστε το από την ιστοσελίδα του Εθνικού Τυπογραφείου et.gr. Αφορούν κυρίως θέσεις θωρακοχειρουργικής, αλλά και χειρουργικής και οφθαλμολογίας.

Και για να μην ξεχνιόμαστε ανοίγουν 6 θέσεις ΩΡΛ στο Ερρίκος Ντυνάν στο ίδιο ΦΕΚ, σε απάντηση των πανηγυρισμών ορισμένων, για το τι κατάφεραν στη συνάντηση με το Γιαννόπουλο δηλ. ότι δεν θα δώσουν θέσεις ΝΠΙΔ!!

Τους έριξε το δούλεμα της αρκούδας!

Εμενα γιατι μου βγαινουν μονο τα περιεχομενα του φεκ και δεν ανοιγει παραπερα να δω λεπτομερειες; μπορει καποιος να βοηθησει; emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η εστω αν γινεται να πει καποιος ποιες θεσεις, ποσες και που ανοιγουν!

Ευχαριστω πολυ! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω διαβάσει και τα 12 βιβλία που έχουν μέχρι στιγμής κυκλοφορήσει (6 τα κλασσικά, 3 τα πρήκουελ και 3 από την τριλογία legends of Dune)

Περιμένω το Σεπτέμβριο το Hunters of Dune και του χρόνου το Sandworms of Dune που κλείνουν την αρχική ιστορία.

Τι λες, έχω δει το mini-series ή όχι;

Λέω πως στατιστικά να το πάρω... παίζει να τις έχεις δει. :P

Αλλά είμαστε emofftopic .

Αν είναι να ανοιχτεί άλλο τόπικ στη βιβλιοκριτική για να εμβαθύνουμε στο Dune.

Τρέλα πουλάς; Πιο on topic από έδω πέρα δεν θα μπορούσε να είναι! <_<

Όσο επιστημονικής φαντασίας είναι ο Frank Herbert, άλλο τόσο θα είναι οι θέσεις στο Ντυνάν για τους κοινούς θνητούς που νομίζουν θα τις κερδίσουν... emno

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμενα γιατι μου βγαινουν μονο τα περιεχομενα του φεκ και δεν ανοιγει παραπερα να δω λεπτομερειες; μπορει καποιος να βοηθησει; emconfused

Πηγαίνεις στο www.et.gr. Στην σελίδα αριστερά πατάς το ανάγνωση τεύχους Β'.Βάζεις στον αριθμό ΦΕΚ το 620 και πατάς εύρεση.Στο πρώτο αποτέλεσμα (είναι το 620) βγαίνει δεξιά ένα μπλε μάτι (είναι η περίληψη) και ένα έγγραφο adobe acrobat (είναι ολοκληρωμένα τα περιεχόμενα). Δεν μπορείς να το αποθηκεύσεις αλλά μπορείς να το διαβάσεις δωρεάν.Είναι γύρω στα 250 kb γιαυτό θα σε πάρει 1 λεπτό μέχρι να φορτώσει.

Αυτά και καλό διάβασμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πηγαίνεις στο www.et.gr. Στην σελίδα αριστερά πατάς το ανάγνωση τεύχους Β'.Βάζεις στον αριθμό ΦΕΚ το 620 και πατάς εύρεση.Στο πρώτο αποτέλεσμα (είναι το 620) βγαίνει δεξιά ένα μπλε μάτι (είναι η περίληψη) και ένα έγγραφο adobe acrobat (είναι ολοκληρωμένα τα περιεχόμενα). Δεν μπορείς να το αποθηκεύσεις αλλά μπορείς να το διαβάσεις δωρεάν.Είναι γύρω στα 250 kb γιαυτό θα σε πάρει 1 λεπτό μέχρι να φορτώσει.

Αυτά και καλό διάβασμα.

Εισαι τελειος! :) Εγω το ανοιγα αλλιως και μου εβγαζε μονο την περιληψη, οχι το pdf.

Το διαβασα και δεν ξερω αν σας εκανε εντυπωση μονο το γεγονος οτι ανοιγει πλεον το Ντυναν με, κατα την γνωμη μου, "αξιοκρατικες διαδικασιες"... γιατι το αλλο... Αναγνωριζεται το Νοσοκομειο Καβαλας να δινει πληρη ασκηση ιατρων στην οφθαλμολογια (εως τωρα εδινε 3 χρονια), βαζοντας σε παρενθεση την προυποθεση οτι οι ειδικευομενοι να ασκουνται ενα χρονο στην πανεπιστημιακη οφθαλμολογικη κλινικη του νοσοκομειου ΑΧΕΠΑ στην Θεσσαλονικη!!!!

ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΣΑΙ ΥΦΥΠΟΥΡΓΕ, ΚΥΡΙΕ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΕ!!!! Κρατα τουλαχιστον τα προσχηματα. Ελεος! Το καταλαβαμε ολοι οτι καποιον ετοιμαζεσαι να βολεψεις, αλλα οχι να το φωναζουμε κιολας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εισαι τελειος! :) Εγω το ανοιγα αλλιως και μου εβγαζε μονο την περιληψη, οχι το pdf.

Το διαβασα και δεν ξερω αν σας εκανε εντυπωση μονο το γεγονος οτι ανοιγει πλεον το Ντυναν με, κατα την γνωμη μου, "αξιοκρατικες διαδικασιες"... γιατι το αλλο... Αναγνωριζεται το Νοσοκομειο Καβαλας να δινει πληρη ασκηση ιατρων στην οφθαλμολογια (εως τωρα εδινε 3 χρονια), βαζοντας σε παρενθεση την προυποθεση οτι οι ειδικευομενοι να ασκουνται ενα χρονο στην πανεπιστημιακη οφθαλμολογικη κλινικη του νοσοκομειου ΑΧΕΠΑ στην Θεσσαλονικη!!!!

ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΣΑΙ ΥΦΥΠΟΥΡΓΕ, ΚΥΡΙΕ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΕ!!!! Κρατα τουλαχιστον τα προσχηματα. Ελεος! Το καταλαβαμε ολοι οτι καποιον ετοιμαζεσαι να βολεψεις, αλλα οχι να το φωναζουμε κιολας!

αυτα να τα βλεπουν και καποιοι δημοσιογραφοι που αντι να κατσουν να πιασουν το θεμα αυτο να το ξεσκισουν κανουν μικρες αναφορες στην εφημεριδα τους και στις εκπομπες τους ασχολουνται με ευρωοραση και μουσουλμανους βουλευτες... :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εισαι τελειος! :) Εγω το ανοιγα αλλιως και μου εβγαζε μονο την περιληψη, οχι το pdf.

Το διαβασα και δεν ξερω αν σας εκανε εντυπωση μονο το γεγονος οτι ανοιγει πλεον το Ντυναν με, κατα την γνωμη μου, "αξιοκρατικες διαδικασιες"... γιατι το αλλο... Αναγνωριζεται το Νοσοκομειο Καβαλας να δινει πληρη ασκηση ιατρων στην οφθαλμολογια (εως τωρα εδινε 3 χρονια), βαζοντας σε παρενθεση την προυποθεση οτι οι ειδικευομενοι να ασκουνται ενα χρονο στην πανεπιστημιακη οφθαλμολουκη κλινικη του νοσοκομειου ΑΧΕΠΑ στην Θεσσαλονικη!!!!

ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΣΑΙ ΥΦΥΠΟΥΡΓΕ, ΚΥΡΙΕ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΕ!!!! Κρατα τουλαχιστον τα προσχηματα. Ελεος! Το καταλαβαμε ολοι οτι καποιον ετοιμαζεσαι να βολεψεις, αλλα οχι να το φωναζουμε κιολας!

προσωπικη εκτιμηση οτι εννοει πως οι ειδικευομενοι θα εκπαιδευονται 1 χρονο με αποσπαση στο ΑΧΕΠΑ οχι οτι ειναι προαπαιτουμενη η εκπαιδευση εκει...

κατι αναλογο γινεται γενικα και με την εκπαιδευση των γενικων ιατρων που μπορουν πλεον να κανουν την εκπαιδευση στο κεντρο υγειας οχι μονο στο νομο αλλα και σε γειτονικους σε οποιοδηποτε κομματι της ειδικοτητας ειτε σπαστα ειτε εναια...

ετσι και αλλιως δεν θα καθυστερουν τους ειδικευομενους τους ΑΧΕΠΑ γιατι θα ειναι αποσπασμενοι και δεν θα καταλαμβανουν οργανικες θεσεις του ΑΧΕΠΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

προσωπικη εκτιμηση οτι εννοει πως οι ειδικευομενοι θα εκπαιδευονται 1 χρονο με αποσπαση στο ΑΧΕΠΑ οχι οτι ειναι προαπαιτουμενη η εκπαιδευση εκει...

κατι αναλογο γινεται γενικα και με την εκπαιδευση των γενικων ιατρων που μπορουν πλεον να κανουν την εκπαιδευση στο κεντρο υγειας οχι μονο στο νομο αλλα και σε γειτονικους σε οποιοδηποτε κομματι της ειδικοτητας ειτε σπαστα ειτε εναια...

ετσι και αλλιως δεν θα καθυστερουν τους ειδικευομενους τους ΑΧΕΠΑ γιατι θα ειναι αποσπασμενοι και δεν θα καταλαμβανουν οργανικες θεσεις του ΑΧΕΠΑ

...μου σβησε το κειμενο μου emconfused ...σνιφ...παλι απ την αρχη...

Αμαντα, ναι μεν μπορει να ειναι με αποσπαση οι συγκεκριμενοι, αλλα εγω αλλο λεω. Αυτη η αποφαση ναι μεν, θα ριξει την αναμονη αυτων που κανουν ηδη ειδικοτητα η περιμενουν να τοποθετηθουν στο νοσ.καβαλας -γιατι απο εδω και περα θα πεσει συνοστισμος κοσμου και εκει- αλλα αν δεν γινοταν για το συμφερον καποιου, η αποφαση αυτη θα ισχυε για ολα τα νοσοκομεια που δινουν 3χρονια εκπαιδευση στην συγκεκριμενη ειδικοτητα και οχι μονο για ενα...και με αποσπαση σε συγκεκριμενο νοσοκομειο. Θα ηταν αφελεια να πιστευεις πως δεν κρυβονται πισω απο αυτο σκοπιμοτητες.

Ασε που το θεωρω αδικο για αυτους που γραφουν αναμονη στο ΑΧΕΠΑ - εστω και αν η αδικια δεν ειναι αμεση, ακομα και που δεν επηρεαζεται ο χρονος αναμονης τους...

Να σε ρωτησω, αυτο περι γενικων ιατρων και εκπαιδευσης σε κεντρα υγειας που αναφερεις που θα μπορουσα να το βρω αναλυτικα; Ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάντηση της πολιτικής ηγεσίας με τον Σύλλογο Φοιτητών Ιατρικής ΑθηνώνDocument Actions

Αθήνα, 19 Μαϊου 2006

Μετά από μια πρώτη συνάντηση που είχε την προηγούμενη εβδομάδα ο Υπουργός Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης κ. Δημήτρης Αβραμόπουλος με τον Σύλλογο Φοιτητών της Ιατρικής Αθηνών, οι εκπρόσωποί των φοιτητών είχαν σήμερα μια δεύτερη συνάντηση με την πολιτική ηγεσία του υπουργείου, στο κτίριο της οδού Αριστοτέλους.

Αντιπροσωπεία του Συλλόγου των Φοιτητών της Ιατρικής, συναντήθηκε με τον Υφυπουργό Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης κ. Αθανάσιο Γιαννόπουλο, και τον Γενικό Γραμματέα Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης κ. Αριστείδη Καλογερόπουλο-Στράτη, υποβάλλοντας μια δέσμη αιτημάτων του κλάδου τους, όπως προέκυψε αυτή από την τελευταία Γενική Συνέλευση που πραγματοποίησαν.

Ο Υφυπουργός Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης κ. Αθανάσιος Γιαννόπουλος μετέφερε στους εκπροσώπους των φοιτητών της Ιατρικής την πρόθεση του Υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης κ. Δημήτρη Αβραμόπουλου να αντιμετωπίσει θετικά τα αιτήματά τους, στο πλαίσιο των πολιτικών πρωτοβουλιών της κυβέρνησης στον τομέα της υγείας, για καλύτερη αξιοποίηση του ανθρώπινου δυναμικού και ουσιαστική αναβάθμιση του Εθνικού Συστήματος Υγείας.

Ειδικότερα, ο κ. Γιαννόπουλος διαβεβαίωσε τους εκπροσώπους των φοιτητών ότι δεν περιλαμβάνεται στις προθέσεις της κυβέρνησης το ενδεχόμενο διεξαγωγής εξετάσεων για ειδικότητα, δεσμευόμενος και για την αποφυγή ενδεχόμενης κοινοβουλευτικής δραστηριότητας τη θερινή περίοδο, ούτε η χορήγηση ειδικότητας από Νομικά Πρόσωπα Ιδιωτικού Δικαίου, ως τη λήξη της κυβερνητικής θητείας. Επιπλέον, ο υφυπουργός Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης υπογράμμισε ότι το υπουργείο θα επιδιώξει τη μείωση του ωραρίου ειδικότητας των ειδικευομένων, σύμφωνα με το σχετικό Προεδρικό Διάταγμα, καθώς και την πρόβλεψη πιστώσεων στον προϋπολογισμό του 2007 για 10.000 θέσεις προσωπικού στο Εθνικό Σύστημα Υγείας. Δεσμεύτηκε ότι η προκήρυξη των θέσεων για τα αγροτικά ιατρεία θα γίνεται κάθε μήνα, λόγω της πληθώρας των αιτήσεων, ενώ διευκρίνισε ότι η μοριοδότηση ισχύει από τη λήψη του πτυχίου, όπως συμβαίνει και με τα διπλώματα από χώρες εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης, εφόσον υπάρχει η ισοτιμία του ΔΟΑΤΑΠ.

Παράλληλα, αναγνωρίζοντας το πρόβλημα της μακροχρόνιας αναμονής για την απόκτηση ειδικότητας, τόνισε πως το υπουργείο Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης λαμβάνει μέτρα για την μείωση του χρόνου αναμονής.

http://www.mohaw.gr/gr/theministry/nea/del...5-19.6735006412

εγω να μην σχολιασω το δεν θα ανοιξουν θεσεις στο ντυναν

αλλα το να λενε και επισημα αυτο που πε ο πρασσινοματης οτι θα περιορισουν τον χρονο ασκησης στις εδικοτητες τι να πω; 1 φορα ειχαμε προβλημα εκπαιδευσης λογω αδιαφοριας των επιμελητων.. να ξεφτυλισουν και τις ειδικοτητες και με 2-3 χρονια να παιρνεις τιτλο ειδικοτητας και να θεριζεις κοσμο τι να πω;

αντε και το αγροτικο να γραφεται ειδικοτητα στο τελος!

φτου μας!

ολες οι αλλαγες ως επι το πλειστον για να εξυπηρετηθουν καποιες σκοπιμοτητες... εδω ειχα δει σε φεκ να κλεινει 1 θεση ειδικοτητας νεφρολογιας καπου στην πελοπονησο και να μεταφερεται στην κρητη και να ανοιγει ως θεση διαφορετικης ειδικοτητας... αυτο ειναι το λιγοτερο...

τωρα οσο αναφορα την γενικη ιατρικη.. παλια ειχαν την εξασκηση στο κεντρο υγειας στο τελος της εκπαιδευσης τους και στον ιδιο νομο με το νοσοκομειο.. τωρα πλεον μπορουν να την κανουν σε οποια φαση ν θελουν.. οσο τμημα θελουν καθε φορα ( πχ να πανε 2 φορες σε κεντρο υγειας κανοντας την πρακιτκη σπαστα) και σε αλλους νομους οπου και καλα υπαρχουν αναγκες (και συνηθως τους καλυπτουν την διαμονη χωρια που παιρνουν τρελλες εφημεριες και το παιζουν επιμελητες και τρεχουν τους αγροτικους)

στα δυπε θα σου δωσουν τον κανονισμο οπως και ο υπευθυνος για τους ειδικευομενους της γενικης ιατρικης... στην ηπειρο γινεται συνεχεια αυτο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

μόνο αυτό λες? πλέον οι ειδικευόμενοι γενικοί γιατροί έχουν το (άτυπο ή τυπικό, δεν ξέρω) δικαίωμα να κάνουν τμήματα ή και ολόκληρα κομμάτια της ειδικότητας σε άλλα νοσοκομεία από αυτό που διορίστηκαν ανεξάρτητα από το αν αυτό το τμήμα δίδεται από το νοσοκομείο τους ή όχι.Και μάλιστα μπορούν να πάνε και σε νοσοκομεία άλλου ΔΥΠΕ, ακόμη και στην Αθήνα!!!

έλεος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και αυτο το εχω δει... και μαλιστα να φευγουν απο νοσοκομεια που δινουν το αντιστοιχο κομματι ειδικοτητας (γιατι πχ λενε οτι τωρα με τις νεες θεσεις που ανοιξαν μεχρι και σε κεντρα υγειας οτι επιμελητες δεν εχουν για να τους εκπαιδευσουν θα παιρνουν αποσπασεις αλλου που εχουν τους αντιστοιχους επιμελητες.. λεγε με κεντρικο νοσοκομειο) και να πηγαινουν σε μικροτερα νοσοκομεια αλλου νομου και να κανουνν χαρη στο 2 νοσοκομειο γιατι καλυπτουν αναγκες (δηθεν δεν φτανουν οι εκει ειδικευομενοι)

οτι να ναι .. μπουρδελο γιναμε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και τωρα δηλαδη τι γινεται? Θα ξεκινησουν ειδικοτητα ΩΡΛ στο Ντυναν? Με τις προηγουμενες θεσεις στο ιδιο νοσοκομειο (οφθαλμολογια κλπ.) που ειχαν ανακοινωθει οπως διαβασα στο site από το Φεβρουαριο τι εγινε τελικα? Ξερει κανεις κατι? Τι μπορουμε να κανουμε εμεις για να αντιδρασουμε? Ιδεες....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και τωρα δηλαδη τι γινεται? Θα ξεκινησουν ειδικοτητα ΩΡΛ στο Ντυναν? Με τις προηγουμενες θεσεις στο ιδιο νοσοκομειο (οφθαλμολογια κλπ.) που ειχαν ανακοινωθει οπως διαβασα στο site από το Φεβρουαριο τι εγινε τελικα? Ξερει κανεις κατι? Τι μπορουμε να κανουμε εμεις για να αντιδρασουμε? Ιδεες....

copy paste δελτιο τυπου+φεκ

και στη συνεχεια ΜΜΕ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και τωρα δηλαδη τι γινεται? Θα ξεκινησουν ειδικοτητα ΩΡΛ στο Ντυναν? Με τις προηγουμενες θεσεις στο ιδιο νοσοκομειο (οφθαλμολογια κλπ.) που ειχαν ανακοινωθει οπως διαβασα στο site από το Φεβρουαριο τι εγινε τελικα? Ξερει κανεις κατι? Τι μπορουμε να κανουμε εμεις για να αντιδρασουμε? Ιδεες....

Μιλησα με δημοσιογραφο απο το πρωτο θεμα που ασχολειται με θεματα ιατρικης και ειχε βγαλει αρθρα για το Ντυναν. Μου ειπε πως οι θεσεις που ειχαν προκυρηχθει στο Ντυναν...οφθαλμολογια,νεφρολογια,κλπ..καμια 20ρια, ηταν και ειναι ετοιμες να ανοιξουν. Φρεναραν επειδη διαμαρτυρηθηκαν οι φοιτητες και ενδιαφερομενοι ιατροι σε αναμονη, αλλα οι θεσεις ειναι δοσμενες και αυτοι που τις πηραν περιμενουν μονο το ποτε να ξεκινησουν....Και αναρωτιεμαι εγω, ποιος μας λεει οτι δεν εχουν ανοιξει ηδη και οτι απλα οταν παρουν το φεκ που τους κατοχυρωνει αναγνωριζουν και τον χρονο που εχουν ηδη κανει! Ελλαδα ειναι αυτη. Shit happens!Το συστημα μπαζει απο παντου!

Εχω να παραθεσω ομως κατι για να δειξω πως μονο ελλαδα συμβαινουν τετοια ευτραπελα. Το ισπανικο υπουργειο υγειας δινει θεσεις ειδικοτητος σε δημοσιο και ιδιωτικο τομεα. Θεσεις παιρνουν ΜΟΝΟ οσοι περασουν τις αντιστοιχες εξετασεις. Στα ιδιωτικα νοσοκομεια υπαρχει συνεντευξη κατοπιν εξετασεων, γιατι αφου ο ιδιωτης πληρωνει εχει δικαιωμα να εχει τον εργαζομενο της προτιμησης του (σωστο), αλλα το υπουργειο υγειας του θετει σαν ορο ο υποψηφιος για την θεση να εχει παρει τον ιδιο βαθμο -για την αντιστοιχη ειδικοτητα- που χρειαζονται και οι αλλοι που πανε στο δημοσιο νοσοκομειο. Δηλαδη, οσο και μεσον να παιζει...ο αλλος να το αξιζει κιολας. Οποτε ειναι και δικαιο για τους υπολοιπους.

Να τολμησω να πω πως κατι αντιστοιχο συμβαινει και στην Κυπρο; embaaa ...αστειο ηταν...γελαστε

Φιλτατε orion, αν δεν γινει μαζικη κινητοποιηση, ο ενας κουκος δεν θα φερει την ανοιξη, αν και οι πολλοι κουκοι τζαμπα ξελαρυγγιαζονται στην ελλαδα... δεν ιδρυνει το αυτι τους εκει πανω στην εξουσια! Οι κυβερνησεις εχουν γινει οικογενειακη υποθεση μερικων, ωστε να εξυπηρετουνται τα συμφεροντα των ολιγων και δυνατων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αμαντα, ετσι ειναι. Στην ελλαδιτσα μονο τα ΜΜΕ επιβαλλουν δικαιοσυνη! Που εχουμε φτασει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΑΙΔΙΑ, ΜΗ ΔΙΣΤΑΖΕΤΕ ΟΥΤΕ ΣΤΙΓΜΗ. Η ΔΗΜΟΣΙΟΠΟΙΗΣΗ ΕΝΟΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ Σ' ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ, ΚΑΛΩΣ Η' ΚΑΚΩΣ.

ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΤΟΥ 2003 ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑΜΕ ΝΑ ΑΠΟΤΑΝΘΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΓΡΟΤΙΚΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΣΕ ΤΟΠΙΚΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ MEGA, ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΕΙΣΤΕΙ Ο ΤΟΤΕ ΜΑΝΑΤΖΕΡ ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ ΤΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΩΝ ΜΑΣ (ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΣ ΕΙΧΕ ΑΡΝΗΘΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΕΙ-ΜΑΣ ΜΙΛΗΣΕ ΣΚΑΙΟΤΑΤΑ ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ, ΑΦΟΥ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΣ ΤΟΝ ΕΙΧΑΝ ΣΤΡΙΜΩΞΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΕΝ ΤΕΛΕΙ ΜΑΣ ΔΕΧΤΗΚΕ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΟΥ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΧΕ ΣΥΜΒΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΑΠΟΔΕΧΟΜΕΝΟΣ ΑΣΜΕΝΩΣ ΤΑ ΑΙΤΗΜΑΤΑ ΜΑΣ). ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΕ ΔΙΑΣΤΗΜΑ 5 ΗΜΕΡΩΝ.ΑΤΕΡΜΟΝΗ Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΩΝ ΜΜΕ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φαίνεται ότι δυστυχώς την γνώμη μου την ανέπτυξα σε λάθος τόπικ (δελτίο τύπου Υπουργείου Υγείας)

Τέσπα, ας γράψω κι εδώ εν συντομία τη θέση μου.

Για εμένα χρειάζεται να ανοίξει η συζήτηση ακόμα και στα ΜΜΕ τώρα και να αφορά το συνολικό πρόβλημα των νέων γιατρών. Δηλαδή την ανεργία, την ποιότητα ειδίκευσης και την ποιότητα των παρεχόμενων υπηρεσιών υγείας.

Είναι κατά τη γνώμη μου εξαιρετικά επείγον. Το χειμώνα μπορεί να είναι αργά.

Και όταν λέμε να ανοίξει το θέμα εννούμε να ανοίξει για να δωθούν λύσεις και όχι για να αρνούμαστε πεισματικά τα πάντα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.