Jump to content

Καταλήψεις : Παράνομες ή νόμιμες ;


Recommended Posts

@ Decadence

Εχεις απολυτο δικαιο φιλε, κανε κουραγιο και μην ξεχνας κατι: Η ζωη ειναι ροδα και η ροδα γυριζει. Be the best, fuck the rest.

Πόσα βράδια, Σ/Κ, αργίες και διακοπές πέρασαν αυτοί που δεν με αφήνουν να κάνω τη δουλειά μου πάνω από ένα πάγκο;Πόσες φορές ακύρωσαν φίλους, γκόμενους και συγγενείς γιατί το πείραμα αποφάσισε αλλιώς;

ο καθενας κανει τις επιλογες του και ζει με αυτες...

Σωστο, αλλα σου ξεφευγει κατι...δεν μετανοιωσε για αυτα που κανει αλλα ΔΕΝ τον αφηνουν να τα κανει. Να χαιρομαστε την δημοκρατια μας.

Όταν μπήκα στη Σχολή το 1999, υπήρχε το κλασσικό άτομο - οργανωτής των ΕΑΑΚ που ζούσε για να οργανώνει καταλήψεις. Εγώ ήμουν 1ο έτος, εκείνος στο 5ο...

Κατάληψη το 2000, το 2001, το 2004, συνελεύσεις επί συνελεύσεων, εκείνος εκεί, πάντα στον αγώνα, πρωτοστάτης - επαναστάτης. Όλα τριγύρω αλλάζανε, εκείνος σταθερός στον αγώνα...

Τελείωσα τη Σχολή το 2005... Σκέφτηκα ότι επιτέλους δε θα ξαναασχολιόμουν με τους κλασσικούς αγωνιστές, ότι γλίτωσα δια παντώς από δαύτους. Κι όμως πλάνη!

Εν έτει 2007, ο κλασσικός είναι ακόμα εκεί! Έστω και στο 8ο πτυχίο, αγωνίζεται πάντα για τα συμφέροντα της Ιατρικής, για το καλό της επιστήμης, για την πρόοδο του ελληνικού Πανεπιστημίου.

Όλοι πρέπει να έχουν ένα λόγο ύπαρξης...

emeleos

:lol: Και εγω που ειμαι νεο αιμα τον ξερω...αλλα βεβαια δεν ειναι ενας αλλα πολλοι με τις προδιαγραφες που περιγραφεις. Καθε φορα δε που φιλοτιμουνται να πανε σε καμια εξεταση το αποτελεσμα ειναι μονοτονα ιδιο (0). Σταθερες αξιες της σχολης, ολα αλλαζουν αλλα αυτοι βραχοι, αγερωχοι να προστατευουν το συμφερον μας :splats::splats::splats::splats::splats::splats::splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι όσο θυμάμαι...

Το 1999... Συνελεύση στο παλιό Αμφιθέατρο Φυσιολογίας...

Οι γνωστοί άγνωστοι αγωνιστές της Σχολής και προασπιστές του δικαίου των φοιτητών, για άλλη μια φορά καλούσαν το φοιτητικό κίνημα σε κινητοποιήσεις, αγώνες, καταλήψεις...

Αιτία;;;

Το ΑΤΤΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ (στα θεμέλια τότε) του οποίου η ίδρυση θα σήμαινε τη ΔΙΧΟΤΟΜΗΣΗ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ :splats: , τη δημιουργία δυο νέων διαφορετικών πτυχίων (Πτυχίου Γουδίου και Πτυχίο Χαϊδαρίου), το διαχωρισμό των φοιτητών, την υποβίβαση του πτυχίου Ιατρικής, την εξυπηρέτηση των συμφερόντων των τρισκατάρατων καθηγητών και του υπουργείου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι όσο θυμάμαι...

Το 1999... Συνελεύση στο παλιό Αμφιθέατρο Φυσιολογίας...

Οι γνωστοί άγνωστοι αγωνιστές της Σχολής και προασπιστές του δικαίου των φοιτητών, για άλλη μια φορά καλούσαν το φοιτητικό κίνημα σε κινητοποιήσεις, αγώνες, καταλήψεις...

Αιτία;;;

Το ΑΤΤΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ (στα θεμέλια τότε) του οποίου η ίδρυση θα σήμαινε τη ΔΙΧΟΤΟΜΗΣΗ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ :splats: , τη δημιουργία δυο νέων διαφορετικών πτυχίων (Πτυχίου Γουδίου και Πτυχίο Χαϊδαρίου), το διαχωρισμό των φοιτητών, την υποβίβαση του πτυχίου Ιατρικής, την εξυπηρέτηση των συμφερόντων των τρισκατάρατων καθηγητών και του υπουργείου...

συμμαζεψε το λιγο απο αποψη μηκους και στειλ το στο θεμο κοβω το πουλι μου θα το εκδωσει την κυριακη

by the way η κανελη εκεινο το περιοδικο το χει ακομη? :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το διπολο καθηγητες-συνδικαλιστες ειναι η μεγαλη μαστιγα του ελληνικου πανεπιστημιου

1)εξω τα κομματα απο τα πανεπιστημια

2)αξιολογηση ολων των μελων δεπ με καθολικη συμμετοχη των φοιτητων

οι καλοι,αξιολογοι,σωστοι καθηγητες-παιδαγωγοι-ανθρωποι θα αναδειχθουν,γιατι οτι και να κανουν οι κλικες

κ τα κομματοσκυλα, το κριτηριο του μεσου ανεντακτου φοιτητη ειναι αλανθαστο

αποδειξη το ποστ για το καθηγητη παπαζαχο που εφτιαξαν(προς τιμην τους) συναδελφοι εδω μεσα..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ΑΤΤΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ (στα θεμέλια τότε) του οποίου η ίδρυση θα σήμαινε τη ΔΙΧΟΤΟΜΗΣΗ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ tomato.gif , τη δημιουργία δυο νέων διαφορετικών πτυχίων (Πτυχίου Γουδίου και Πτυχίο Χαϊδαρίου), το διαχωρισμό των φοιτητών, την υποβίβαση του πτυχίου Ιατρικής, την εξυπηρέτηση των συμφερόντων των τρισκατάρατων καθηγητών και του υπουργείου.

Αφου έθιξες το θέμα του χαιδαριου, και γενικά της ιστορίας των φοιτητικών κινητοποιήσεων της ιατρικης τα τελευταία χρόνια καλό είναι να πω κι εγω κάποια πράγματα..Και για να ξεκαθαριζω απο την αρχή ειμαι εαακιτης.

Νοέμβρης 2002. Ο υπουργός Υγείας στεφανής αποφασίζει ότι το νοσοκομείο Αττικό θα γίνει πανεπιστημιακό.. Χαρές, γλέντια, ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ περί αναβάθμισης της εκπαίδευσης μας, εκτός... Από κάποιους συντηρητικούς όπως φαντάζομαι ότι θα μας χαρακτηρίζεις οι οποίοι δεν καταλαβαίνουν τη μεγάλη ευκαιρία..

Κινδυνολογία για.. υποστελέχωση, υποβάθμιση της εκπαίδευσης μας, ότι χάνεται η δυνατότητα να ανοίξουν θέσεις για ειδικότητα, ότι δεν θα μαθαίνουμε τιποτα εκει που θα πάμε και άλλα τετοια..

Μάρτης 2007. 4 γενιές φοιτητών υπο"εκπαιδευόνται" στο Αττικό απουσία ασθενών, 140 θέσεις ειδικευόμενων και 340 γιατρών έχουν μείνει απλήρωτες.

Τα συμπεράσματα δικά σου αλλα και οι ευθυνες για την στάση του καθενός μένει να αποδοθούν.. Και για το λόγο του αληθές μάλλον θα το γνωρίζεις,και χωρις να θέλω να παραταξοποιήσω τη συζήτηση οι γνωστοι αγνωστοι νυν τσατσοι δαπιτες-πασπίτες-νεοπροοπτικαριοι (οποιος δεν γνωρίζει ευχαριστως να του δωσω λεπτομέρειες) εκλειναν το μάτι και έλεγαν ανοικτα να πάνε εκει πανεπιστημιακές κλινικές (ραπτης, γιαμαρελλου κι αλλα καλα παιδια), ενω εμεις μαλλον κινδυνολογουσαμε? οχι απλα ειχαμε σωστη εκτιμηση τι θα γινει..

Υποσημείωση για το χαιδαρι. Πρωτον,Αν αμφισβητείς το ζήτημα της διχοτόμησης της Ιατρικής, πρέπει να μάθεις οτι καταρχην στις επαφές με το υπουργείο υγείας εκεινη την εποχη το υπουργείο το έλεγε καθαρα, δεν ειναι δηλαδη αποκυημα καποιας νοσηρης φαντασιας αλλα πραγματικοτητα.Δευτερον αν αυτο θα σημαινε όλα αυτά που αναφερεις πιο πανω και λεγαμε κι εμεις τωρα ειναι θεμα αλλης συζητησης αλλα νομιζω πως η εμπειρία διασπασης αλλων τμηματων και σχολων για την αξια του πτυχιου τους ειναι χαρακτηριστικη.Τριτον ξεχνας μάλλον οτι το οτι δεν εγινε τελικα η διχοτομηση και πριν η τριχοτομηση (σωτηρια, γουδι, αττικο) εχει να κανει εκτος απο την αλλαγη στασης του υπουργειου και στις κινητοποιησεις μας.. Οπου λεω κατι λάθος διορθωωνε με, σε παρακαλω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ Decadence

Εχεις απολυτο δικαιο φιλε, κανε κουραγιο και μην ξεχνας κατι: Η ζωη ειναι ροδα και η ροδα γυριζει. Be the best, fuck the rest.

Πόσα βράδια, Σ/Κ, αργίες και διακοπές πέρασαν αυτοί που δεν με αφήνουν να κάνω τη δουλειά μου πάνω από ένα πάγκο;Πόσες φορές ακύρωσαν φίλους, γκόμενους και συγγενείς γιατί το πείραμα αποφάσισε αλλιώς;

ο καθενας κανει τις επιλογες του και ζει με αυτες...

Σωστο, αλλα σου ξεφευγει κατι...δεν μετανοιωσε για αυτα που κανει αλλα ΔΕΝ τον αφηνουν να τα κανει. Να χαιρομαστε την δημοκρατια μας.

Όταν μπήκα στη Σχολή το 1999, υπήρχε το κλασσικό άτομο - οργανωτής των ΕΑΑΚ που ζούσε για να οργανώνει καταλήψεις. Εγώ ήμουν 1ο έτος, εκείνος στο 5ο...

Κατάληψη το 2000, το 2001, το 2004, συνελεύσεις επί συνελεύσεων, εκείνος εκεί, πάντα στον αγώνα, πρωτοστάτης - επαναστάτης. Όλα τριγύρω αλλάζανε, εκείνος σταθερός στον αγώνα...

Τελείωσα τη Σχολή το 2005... Σκέφτηκα ότι επιτέλους δε θα ξαναασχολιόμουν με τους κλασσικούς αγωνιστές, ότι γλίτωσα δια παντώς από δαύτους. Κι όμως πλάνη!

Εν έτει 2007, ο κλασσικός είναι ακόμα εκεί! Έστω και στο 8ο πτυχίο, αγωνίζεται πάντα για τα συμφέροντα της Ιατρικής, για το καλό της επιστήμης, για την πρόοδο του ελληνικού Πανεπιστημίου.

Όλοι πρέπει να έχουν ένα λόγο ύπαρξης...

emeleos

:lol: Και εγω που ειμαι νεο αιμα τον ξερω...αλλα βεβαια δεν ειναι ενας αλλα πολλοι με τις προδιαγραφες που περιγραφεις. Καθε φορα δε που φιλοτιμουνται να πανε σε καμια εξεταση το αποτελεσμα ειναι μονοτονα ιδιο (0). Σταθερες αξιες της σχολης, ολα αλλαζουν αλλα αυτοι βραχοι, αγερωχοι να προστατευουν το συμφερον μας :splats::splats::splats::splats::splats::splats::splats:

GTAthens2006 χαίρομαι που κατάλαβες το πνεύμα μου, δεν με πειράζουν οι θυσίες που έχω κάνει,αλλά ότι δεν μ'αφήνουν να κάνω αυτό που θέλω!Α και είμαι φίλη, όχι φίλος!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υποσημείωση για το χαιδαρι. Πρωτον,Αν αμφισβητείς το ζήτημα της διχοτόμησης της Ιατρικής, πρέπει να μάθεις οτι καταρχην στις επαφές με το υπουργείο υγείας εκεινη την εποχη το υπουργείο το έλεγε καθαρα, δεν ειναι δηλαδη αποκυημα καποιας νοσηρης φαντασιας αλλα πραγματικοτητα.Δευτερον αν αυτο θα σημαινε όλα αυτά που αναφερεις πιο πανω και λεγαμε κι εμεις τωρα ειναι θεμα αλλης συζητησης αλλα νομιζω πως η εμπειρία διασπασης αλλων τμηματων και σχολων για την αξια του πτυχιου τους ειναι χαρακτηριστικη.Τριτον ξεχνας μάλλον οτι το οτι δεν εγινε τελικα η διχοτομηση και πριν η τριχοτομηση (σωτηρια, γουδι, αττικο) εχει να κανει εκτος απο την αλλαγη στασης του υπουργειου και στις κινητοποιησεις μας.. Οπου λεω κατι λάθος διορθωωνε με, σε παρακαλω.

Το επιχείρημα για διχοτόμηση - τριχοτόμηση των σχολών έχει χρησιμοποιηθεί και άλλες φορές ως αφορμή για κατάληψη.

Χειμώνας 1998: Όλη η εκπαιδευτική κοινότητα είναι ανάστατη με αφορμή το νομοσχέδιο Αρσένη, το οποίο αφορά κυρίως τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση και τον τρόπο εισαγωγής στα πανεπιστήμια. Τα γυμνάσια και τα λύκεια κλείνουν και οι μαθητές κατεβαίνουν στους δρόμους. Στο Βιολογικό Αθήνας, οι τότε αριστεροί (ΑΝ.ΑΡ.ΠΑ) ακολουθώντας το ρεύμα και τις προσταγές της εποχής και προφασιζόμενοι επικείμενη τριχοτόμηση της Σχολής (!!!) καλούν τους φοιτητές σε κινητοποιήσεις. Τα επιχειρήματα και τα αιτήματα ήταν τα ίδια με αυτά που θα άκουγα στην Ιατρική Αθήνας ένα χρόνο αργότερα. Αφού φρόντισαν να καθησυχάσουν τους φοιτητές, διαβεβαιώνοντας τους ότι δε θα χαθεί κανένα εξάμηνο και καμιά εξεταστική, έκλεισαν τη Σχολή για 2,5 μήνες. Μετά το τέλος της κατάληψης, το εξάμηνο χάθηκε και οι καθηγητές αρνούνταν να αναπληρώσουν τα μαθήματα και να κάνουν την εξεταστική. Έτσι, το τίμημα της συμπαράστασης στους αγωνιζόμενους μαθητές ήταν ένα εξάμηνο, το οποίο, η τότε γενιά φοιτητών βιολογικού κουβάλησε μέχρι την αποφοίτησή τους.

Η ύπαρξη και η ζωή των αριστερών κομμάτων στα ελληνικά πανεπιστήμια είναι ταυτόσημη με την έννοια της κατάληψης. Προκειμένου να επιβιώσουν και να συσπειρώσουν νέα μέλη, κάθε τόσο ανακαλύπτουν μια αφορμή για κατάληψη και τη στολίζουν με διάφορα πάγια αιτήματα της τελευταίας 20ετίας (αύξηση χρηματοδότησης στα πανεπιστήμια, κατάργηση υποχρεωτικών μαθημάτων, καταπολέμηση του αμερικανικού ιμπεριαλισμού, συμπαράσταση στους βομβαρδισμένους της Σερβίας και του Ιράκ, κλπ., κλπ., κλπ...).

Τώρα, αν η αλλαγή στάσης του υπουργείου στα εκάστοτε αιτήματα των φοιτητών, είναι αποτέλεσμα των φοιτητικών κινητοποιήσεων και όχι πολιτικών και κομματικών παιχνιδιών, επέτρεψε μου να έχω τις αμφιβολίες μου. Θυμάμαι νομοσχέδια που πέρασαν και ψηφίστηκαν ακόμα και μετά από τρίμηνες καταλήψεις και απεργίες και άλλα νομοσχέδια που αποσύρθηκαν με 3 μέρες κατάληψη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.