Jump to content

[πληροφορίες για ειδικότητα] Νευρολογία


diamonb

Recommended Posts

εχουμε καταντησει παρανοικοι με ολα αυτα που γινονται και αμεσως πιστευουμε πως ο διπλανος μας εκανε...φουστια!

Δεν πειραζει...εξηγουμαι λοιπον...

Αν και δεν εχω τον νομο μπροστα μου να σου ποιος ακριβως ειναι,ειδικα για την ειδικοτητα της Νευρολογιας αναφερεται ρητα οτι μονο για το Πανεπ.Πατρων η ασκηση μπορει να γινει και αντιστροφα. Ρωτησα και διασταυρωσα στγ διευθ.υγειας Θεσ/νικης,Πατρας και στο γραφειο Προσωπικου του Ριο και τελος και στο υπουργειο και οντως ειναι ετσι...Οποτε εκανα τα χαρτια για παθολογια και μολις πηγα και ανελαβα το αγονο εκανα και τη 2 αιτηση εκμεταλλευομενη αυτον τον νομο. (Προκειται για το νομο που λεει αναλυτικα για καθε ειδικοτητα τι χρειαζεται...ποτε κανεις δεν τον εχει δωσει ομως ΟΛΟΝ για να δεις και τις 2 εξαιρεσεις.)

Δεν ειπα πως ξεκινησα Παθολογια,ξεκιναω τον Οκτωβριο. Επισης ,ρωτησα στο φορουμ για Ψ/Χ γιατι θελω να εκμεταλλευθω παλι το νομο για τις δικες μας σπαστες 3πλες ειδικοτητες και μολις αρχισω π/θ να δηλωσω και ψ/χ μηπως και βρω-που δεν το βλεπω!- πριν την νευρολογια! Αυτο το ρωτησα στη Διευθ.υγειας Θεσ/νικης και το εψαξα μαζι με μια πολυ ενημερωμενη υπαλληλο ωστε να μην υπαρχει προβλημα και τελικα μπορει να γινει.

Αυτα!Ελπιζω να ελυσα τις αποριες σου...Για την Ψ/Χ δεν ισχυει κατι τετοιο,μονο για καπου στην κρητη κατι αναφερεται αλλα ειλικρινα δεν θυμαμαι γιατι δεν εδωσα βαση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για την Πετρα Ολυμπου γνωστη μου που εκανε το 6μηνο Ψ/χ για Νευρολογια δηλωσε πολυ ευχαριστημενη. Ειχα μεινει με την εντυπωση ομως οτι προκειται να κλεισει. Περισσοτερες λεπτομερειες δεν γνωριζω. Καλη συνεχεια με την αναζητηση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θα κλείσει είναι σχετικό.

Αυτό ακούγεται από τότε που ξεκίνησαν τα προγράμματα αποασυλοποίησης (δε θυμάμαι πως ακριβώς τα λένε).

Οπότε είναι καλύτερο να επικοινωνήσεις μαζί τους και να μάθεις περισσότερες λεπτομέρειες.

Το τι λένε οι ντόπιοι πολλές φορές απέχει έτη φωτός από την πραγματικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σιγουρα θα επικοινωνησω μαζι τους να μαθω,απλα ειναι ενδιαφερουσα η γνωμη συναδελφων για το αν αξιζει τον κοπο να δηλωσεις εκει,εφ οσον δεν κλεισει, ¨η οχι...ευχαριστω πολυ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ΨΝΠΟ έχει "κλείσει" εδώ και μερικά χρόνια αλλά όταν λέμε "έκλεισε" εννοούμε ότι μετέφερε όλους τους χρόνιους ψυχιατρικούς αρρώστους σε ξενώνες, προστατευόμενα διαμερίσματα κλπ. στα πλαίσια της "αποασυλοποίησης".

Αυτό δεν σημαίνει ότι ξαφνικά η Θεσσαλία σταμάτησε να έχει ανάγκες ψυχιατρικών δομών.

Όσοι θέλουν να δηλώσουν για 6μηνο νομίζω ότι δεν υστερεί σημαντικά από άλλα ψυχιατρικά της περιφέρειας.

Γενικότερα, για ειδίκευση, η ουσιαστική διαφορά κατά τη γνώμη μου είναι μεταξύ αμιγώς ψυχιατρικών καταστημάτων και ψυχιατρικών κλινικών μέσα σε γενικά νοσοκομεία όπου μπορεί κανείς να κάνει και λίγο διασυνδετική.

Πράγματι για την ειδικότητα της Ψυχιατρικής, στη Κρήτη μπορεί κάποιος να κάνει την άσκηση ψυχιατρικής χωρίς να έχει προηγηθεί άσκηση νευρολογίας.

Τροποποιήθηκε από kokni
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ευχαριστωπαρα πολυ.Ηλπιζα ν'απαντησεις!

Αυτό δεν σημαίνει ότι ξαφνικά η Θεσσαλία σταμάτησε να έχει ανάγκες ψυχιατρικών δομών.

Πιερια ηθελες να πεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 months later...

Γεια σας παιδιά, είμαι νέος σε αυτό το φόρουμ...Σε λίγο καιρό παίρνω πτυχίο και όπως όλοι μας πιστεύω σε αυτό το στάδιο έχω μπερδευτεί πολύ...

Είμαι μεταξύ νευρολογίας και ενδοκρινολογίας, αυτές οι 2 ειδικότητες είναι που μου αρέσουν..

Για την ενδοκρινολογία σχεδόν το αποκλείω, λόγου αναμονής, δεν είμαι διατηθημένος να μαζέψω μόρια για άγονο, και έχω αποκλείσει και το εξωτερικό...

Μου μένει η νευρολογία, αλλά και εκεί διαστάζω, γιατί παρόλο που μου αρέσει, με έχουν φοβίσει πολλά που ακούω σχετικά με την πιο δύσκολη ειδικότητα που υπάρχει από άποψη θεωρίας και τζάμπα κόπος από χρηματικών απολαβών έπειτα..Βέβαια το μάθημα όταν το διάβαζα μου είχε αρέσει πολύ, αλλά άλλο προπτυχιακό επίπεδο, και άλλο μεταπτυχιακό..

Ξέρετε τελικά τι παίζει?Είναι όντως έτσι όπως μου τα περιγράφουν ή να ηρεμήσω...?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα ταλαιπωρηθείς με τα 3 τμήματα της ειδικότητας για τα διαστήματα ανεργίας και τις μεγάλες αναμονές

αλλά σαν επίπεδο ζωής μετά είναι από τις καλύτερες ειδικότητες ειδικά αν το αγαπάς

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλό πτυχίο,μη σε αγχώνει το κομμάτι του μετά

θα έχεις κατά πάσα δυνατότητα δουλειά και άνετη ζωή ως ιδιώτης

ειναι ειδικότητα που έχει λεφτά, καθώς έχει κάποια "καλά"...

δλδ, έχεις ασθενείς που κατά κύριο λόγο έχουν χρόνιες παθήσεις οπότε έρχονται και ξανάρχονται

έχεις δυνατότητα και για επιπλέον εισόδημα απο ΗΜΓ στο ιατρείο (4 ακρων περίπου 80-100 ευρώ)

Τώρα αν είσαι αρκετά λαμόγιο, παίρνεις και μίζες από μαγνητικές κτλ...

γενικά πιστεύω πως είναι ειδικότητα με μέλλον λόγω και της αύξησης των ατόμων της τρίτης ηλικίας

αλλά και γιατί σταδιακά εφαρμόζονται πιο εξειδικευμένες θεραπείες για νοσήματα που παλιά αφήνονταν στην τύχη τους.

Αναφέρομαι κυρίως στο κομμάτι της αποκατάστασης και της αναπηρίας.

Δουλειά θα βρεις είτε ως ιδιώτης, είτε σε νοσοκομείο , είτε σε ιδιωτικό κέντρο.

αυτό που για μένα έχει πιο πολύ αξία είναι το κατά πόσο αντέχεις μια δουλειά που

συνήθως δε συνοδεύεται με θετικό αποτέλεσμα και βρίσκεσαι συχνά αδύναμος να προσφέρεις κάτι ουσιαστικό.

Όσο για το διάβασμα,περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, έχει κάποιες κατηγορίες νοσημάτων

που μερικά δεν είναι και τυπικά ταξινομημένα

λόγω της σπανιότητάς τους.

Έχει πολύ διάβασμα, αρκετή ευθύνη, αλλά από την άλλη αν σ'αρέσει πραγματικά

κάθε μέρα θα έχεις και μια διαγνωστική πρόκληση τουλάχιστο.

προσωπικά αξίζει πάρα πολύ ως ειδικότητα, απλά πρέπει να το θέλεις

τώρα, αν θέλεις να μιλήσουμε για τις αναμόνές στείλε πμ

Το δευτερο δεν ισχυει. Εχω αναγνωρισει την ψυχιατρικη και ειμαι σε αναμονη παθολογιας, αλλα μου απαγορευται να δηλωσω νευρολογια με το προσχημα οτι δεν ισχυει η αντιστροφη ασκηση παθολογιας - ψ

δεν είναι πρόσχημα, έτσι είναι ο νόμος, δεν ισχύει εδώ η αντίστροφη άσκηση (πχ όπως στην ΠαιδοΨ)

Τροποποιήθηκε από agomahodas
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλό πτυχίο!

Μη φοβάσαι την αναμονή...κι εγώ ενδοκρινολογία θέλω!

Η νευρολογία είναι πολύ καλή ειδικότητα και σου δίνει τη δυνατότητα να βλέπεις πολλά περιστατικά και να μη βαριέσαι...κάθε περιστατικό και 1 καινούρια πρόκληση για σωστή διάγνωση!

Δεν υπάρχουν πολλοί νευρολόγοι κι αυτό είναι θετικό για σένα! Μετά αρκεί να μπεις σε 1 ταμείο (ΙΚΑ-ΤΕΒΕ) και έχεις λύσει το πρόβλημά σου!

Για να ξεαγχωθείς μπορείς από τώρα να δεις λίγο τις αναμονές παίρνοντας τηλ σε νομαρχίες για να έχεις 1 εικόνα στο πού θα βάλεις τα χαρτιά σου, χωρίς να πελαγώνεις τελευταία στιγμή...

Μετά την ορκομωσία κατέθεσε αμέσως για το 1ο κομμάτι και ο καιρός θα κυλήσει γρήγορα!

Όσο δύσκολη κι αν είναι σαν ειδικότητα, με καλό διάβασμα και πολύ μεράκι, γίνεσαι ξεφτέρι!1 Νευρολόγο έχουμε στην περιοχή μας (Δάσος Χαιδαρίου) και είναι φουλ στις επισκέψεις!

Καλή Επιτυχία!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μαζι με φιλους που ενδιαφερονται για νευρολογια(οχι εγω αλλα κολλητοι) και ψαχναμε τα αποτελεσματα μας ειναι τα εξης:ειναι τελεια ειδικοτητα για αυτους που θελουν ερευνα ,εχουν υπομονη γιατι τα περιστατικα ειναι απο τα δυσκολοτερα της ιατρικης , υπομονη για τις 3 λιστες αναμονης και γενικα να το γουσταρουν πολυ.για επαγγελματικη αποκατασταση που καιει τους περισσοτερους το καλυτερο ειναι ιδιωτικο ιατρειο σε επαρχια που δεν εχει νοσοκομειο με οργανωμενο νευρολογικο τμημα γιατι τα περιστατικα ειναι χρονια και γενικα εχει καλο χρημα.

ενδοκρινολογια ειναι πιο ηρεμη ,πιο ευκολη αλλα αρκετος κορεσμος εκτος και αν πας σε επαρχια που δεν εχει ενδοκρινολογο.(δυσκολο)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τσέκαρε και εδώ!

http://careerfocus.bmj.com/cgi/content/full/329/7465/93-a

Τροποποιήθηκε από Kurt
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ πολύ..έχω αρχίσει να ξεκαθαρίζω τις ιδέες μου, θα αρχίσω να παρακολουθώ και λίγο τη νευρολογική κλινική του νοσοκομείου της πόλης με πιο ενδιαφέρον..Ν α δούμε πότε θα κάνω την παθολογία όμως, γιατί με το 6μηνο που αναγνωρίζεται με το αγροτικό, θα περιμένω χρόνια για ένα 3μηνο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

το ξαναφερνω στην επιφανεια το θεμα....οι διορισμοι προχωρανε πολυ αργα...εμαθα για παρατασιακους απο δεκεμβριο και στη λιστα δεν προχωρανε και τοσο γρηγορα.ακουγεται πως επιτηδες αργουν τα χαρτια απο το γρφ προσωπικου.ξερει κανεις κατι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Σχετικά με αυτό το θέμα, η αναμονή για ένα 6μηνο Ψ/Χ πόσο είναι περίπου;

Δηλαδή για έναν wannabe νευρολόγο που μόλις διορίστηκε στην Παθολογία (οπότε υποβάλλει 2 αιτήσεις: για Ψ/Χ και για Νευρολογία) ΠΟΥ τον συμφέρει να δηλώσει Ψυχιατρική και πόσο θα περιμένει μέχρι να ανοίξει η θέση του στην Ψυχιατρική;

Πόση είναι δηλαδή η αναμονή μεταξύ Παθολογίας και Ψυχιατρικής για έναν νευρολόγο (για να αρχίσει ψυχιατρική);

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

6μηνο αν θυμαμαι καλα δινει η κατερινη και η λαρισα. για την 2 δεν ενδιαφερθηκα καθολου οποτε μπορω να σου πω μονο οτι τελη νοεμβριου ειχα κανει τα χαρτια μου

για εκει και ημουν 16 νουμερο με 8 θεσεις. το κακο ομως ειναι οτι επικοινωνησα πριν κανα μηνα,γιατι εβλεπα πως δεν προχωραει και πολυ,ημουν 11νουμερο νομιζω και μου ειπαν απο το γραφ προσωπικου οτι 2 ειδκ/νοι ειναι σε παραταση απο τον ιανουαριο και 1 απο μαιο! πως γινεται αυτο???υπεθεσα οτι απλα προχωραει η λιστα,καλουν γιατρους και δεν παρουσιαζονται γι αυτο και ξεμειναν οι αλλοι εκει.Ομως διαπιστωσα απο νομαρχια οτι δεν εχει προχωρησει και τοσο πολυ αυτη η λιστα,οποτε θα παω εκει μια μερα που θα παρω αδεια.δε λεω ακομα τιποτα αλλα μου φαινεται περιεργο ...εγω υπολογιζα 1χρονο αναμονη αλλα βαλε και το υπουργειο που αργει ....οποτε καταλαβαινεις....

Τροποποιήθηκε από timwria
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Θα ηθελα την βοηθεια σας οσο αφορα το επιπεδο εκπαιδευσης σε νοσοκομεια της Αθηνας για την νευρολογια, προσπαθω να κατατοπιστω ποια ειναι τα νοσοκομεια οπου θα δω πληθωρα περιστατικων, απο εγκεφαλικα και νευροπαθειες μςχρι Παρκινσον, σκληρυνση κτλ., σε ποια εχουν μπολικα τακτικα ιατρεια και φυσιολογικες εφημεριεσ, σε ποια τελοσπαντων ο διευθυντης και οι επιμελητες κανουν σοβαρη δουλεια.. δεν με ενδιαφερει τοσο η πανεπιστημονικη καριερα..εχω ακουσει για Γεννηματα, Ευαγγελισμο,Αιγηνιτειο και Ερυθρο.

Ξερει κανεις τι παιζει σε αυτα τα νοσοκομεια?Η' εχει καποια ιδεα για τιποτα αλλο?Ευχαριστω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Σκεφτομαι να δηλωσω το ειδικο μερος της νευρολογιας (πληρη) στο Πανεπιστημιακο της Λαρισας.Ξερει κανειςτο επιπεδο της εκπαιδευσης στη συγκεκριμενη κλινικη, αν υπαρχει πληθωρα περιστατικων η' αν στελνει τα πιο ενδιαφεροντα στη Θεσ/νικη?

Απο ηλεκτροφυσιολογικες εξετασεις παρεχεται καλη εκπαιδευση?

Ευχαριστω, οποιος εχει καποια γνωμη ας μου πει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σπουδασα στην λαρισα και απο οτι θυμαμαι ηταν καλη η νευρολογικη κλινικη με καλους γιατρους κ αρκετα περιστατικα,κλασσικα ομως.θυμαμαι οτι γινοταν πολλα εγκεφαλογραφηματα.ειχε ιατρειο υπνου. :rolleyes: τα εχω ξεχασει ομως.καλυτερα να ρωτησεις στο φορουμ στο πανεπιστημιο λαρισας(ειναι στην αρχικη σελιδα του φορουμ πιο κατω στις λοιπες σχολες)επισης μπορεις να παρεις τηλ. τους ειδικευομενους στην λαρισα και να ρωτησεις να σου πουν την γνωμη τους.ελπιζω να βοηθησα λιγακι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Παιδιά καλημέρα!

Είμαι καινούριος.Μία ερώτηση.Αν κάποιος έχει δηλώσει το πρώτο μέρος για Νευρολογία και πάρει άγονο,μπορεί να δηλώσει ,όταν ξεκινήσει το άγονο, μόνο το δεύτερο ή και το τρίτο μέρος μαζί?

Επειδή στο Υπουργείο μου λένε μόνο το δεύτερο και δη την Ψυχιατρική.

Thanks in advance!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πράγματι ισχύει αυτό που σου είπαν στο υπουργείο. Μπορείς να δηλώσεις μόνο την ψυχιατρική. Εξαίρεση αποτελεί το πανεπιστημιακό του Ρίου στο οποίο μπορείς να δηλώσεις τη νευρολογία χωρίς να πρέπει να προηγηθεί η ψυχιατρική. Επομένως το άγονο έχει νόημα μόνο εάν σκοπεύεις να δηλώσεις στο Ρίο. (το οποίο έχει πολύ καλή νευρολογική -- ποικιλία περιστατικών, καλό κλίμα και όχι τρελό τρέξιμο σε σχέση με άλλες κλινικές!!!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

στο δημόσιο είναι δύσκολο να διοριστείς όποια ειδικότητα κι αν κάνεις.Όσο για τον ιδιωτικό τομέα,ένας νευρολόγος μου έχει πει ότι έχει αρκετή δουλειά,ειδικά αν έχεις στο ιατρείο σου ΗΕΓ και ΗΜΓ,για τα οποία χρεώνουν,αν θυμάμαι καλά,περίπου 120 και 100 ευρώ αντίστοιχα.Επίσης,οι περισσότεροι ασθενείς σου θα χρειάζονται μακροχρόνια παρακολούθηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συγγνωμη αν η ερωτηση ειναι αφελης.

αν παρω αγονο αγροτικο πριν το πρωτο κομματι της παθολογιας μπορω να δηλωσω κ το 2ο κομματι δηλ. την ψυχιατρικη κατευθείαν?

απ οτι ξερω αυτο συμβαινει σιγουρα για τις ειδικοτητες με δυο κομματια¨το εκανε φιλος μ με ΓΕΣ.

ευχαριστω παιδια.καλες διακοπες σε οσους τυχερους κανουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.