Jump to content

[πληροφορίες για ειδικότητα] Νευρολογία


diamonb

Recommended Posts

Χαιρεται!μπορει καποιος να μου πει με ποια σειρα πρεπει να παω για νευρολογια ?

εννοω , ειναι υποχρεωτικα πρωτο το 9μηνο τησ παθολογιας και μετα η ψυχιατρικη

και τελος τα 4 χρονια νευρο ή μποροθν να γινουν ανακατα? emthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι η σειρα πρεπει να ειναι αυτη, με το μειονεκτημα οτι πρεπει να περιμενεις να ξεκινησεις παθολογια για να βαλεις επομενη αιτηση.

αν δε κανω λαθος, αν εχεις αγονο αγροτικο βαζεις και τις 3 αιτησεις (2 "γενικου" μερους και 1 "ειδικου" δλδ νευρολογιας)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

To θέμα είναι πώς σου κάθεται το «άγονο» πλέον. :(

πχ πηγαινοντας πρωτα στρατο. ουτως η αλλως αν ειναι να περιμενεις την παθ0ολογια...

πιο γρηγορα μαζευεις μορια για το αγονο παρα περιμενοντας την παθολογια.

αν παλι δε συμπαθεις το χακι... παντρεψου! :D τα'παμε αυτα στο θεμα των αγροτικων!

που καταντησαμε λοχια... να σκεφτονται (και καποιοι να υλοποιουν) το γαμο για να κανουν ειδικοτητα! emno

επιστροφη,ομως, στα της νευρολογιας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βασικα η σειρα ειναι αυτη εκτος του πανεπιστημιου πατρων που παει παθολ/νευρολο/ψυχιατρ.

με αγονο μπορεις να δηλωσεις απλα και το 2ο μερος της ειδικοτητας οποιο και να ειναι αυτο τελικα,όχι όλα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
βασικα η σειρα ειναι αυτη εκτος του πανεπιστημιου πατρων που παει παθολ/νευρολο/ψυχιατρ. με αγονο μπορεις να δηλωσεις απλα και το 2 μερος της ειδικοτητας οποιο και να ειναι αυτο τελικα

Να ρωτήσω κάτι? Η σειρά δεν είναι ίδια για όλη τη χώρα?Διαφοροποιείται από πανεπιστήμιο σε πανεπιστήμιο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η σειρά είναι κοινή και δεν έχει σχέση με Πανεπιστήμια, μια που άλλωστε μιλάμε για Νοσοκομεία.

Πάντως, αν τα κάνεις στο εξωτερικό με άλλη σειρά, αναγνωρίζονται μια χαρά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κι ομως....το χαλια φαξ που εχω στα χερια μου το λεει! το ρωτησα και στη διευθυνση υγειας θεσ/νικης και στο γραφειο διασυνδεσης και στη διεθ υγειας Αχαιας και στο Πανεπιστημιο Πατρων.

Αυτο βεβαια ισχυει μονο για το Π.Π.Γ.Ν. Πατρων.

Αν αλλαξε κατι αποτους τελευτ.μηνες που ενημερωθηκα δεν το γνωριζω.

Σημερα συγκεκριμενα μιλησα με τον νομιατρο να βρουμε την συγκεκριμενη υπουργ.αποφαση γιατι η φωτοτυπια απο φαξ δεν μου επιτρεπει να δω ποιο ειναι το φεκ

Τροποποιήθηκε από timwria
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 9 months later...

Ποια η αποψη σας για τη συγκεκριμένη ειδικότητα; Τι προοπτικές έχει στο ΕΣΥ και τι στον ιδιωτικό τομέα;

Και πιο σημαντικό από όλα..: η ειδικότητα χορηγείται ενιαία ή πρώτα περιμένεις για παθολογία, κάνεις παθολογία, μετά περιμενεις για ψυχιατρική και μετά πας στη νευρολογία?

http://www.cso.auth.gr/Greek/DrKatalogos.gr.htm#18

Απαιτείται άσκηση 5 ετών. Από αυτά:

9 μήνες Παθολογία

6 μήνες Κλινική Ψυχιατρική και

45 μήνες Νευρολογία, τα οποία περιλαμβάνουν άσκηση στην κλινική νευρολογία και σε συναφείς τομείς νευρολογίας, όπως νευροφυσιολογία, νευροχειρουργική και νευροακτινολογία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να πάρεις την ειδικότητα αρχικά δηλώνεις παθολογία,

μόλις ξεκινήσεις παθολογία δηλώνεις ψυχιατρική, μόλις ξεκινήσεις ψυχιατρική δηλώνεις νευρολογια.

Απογοητευτικό αλλά δυστυχώς αυτός είναι ο γολγοθάς που πρέπει ν'ανέβεις μέχρι να πάρεις την ειδικότητα σου. Καλό κουράγιο σε όλους μας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...

Γειά χαρά.

Ενδιαφέρομαι για νευρολογία. Ήθελα να ρωτήσω, αμέσως μετά το κομμάτι της παθολογίας, πρέπει να κάνω οπωσδήποτε ψυχιατρική, ή μπορώ και νευρολογία;

Τροποποιήθηκε από Bundy
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και να ρωτήσω κάτι κι εγώ.

Για τις ειδικότητες που έχουν 3 κομμάτια (π.χ. Φυσική Ιατρική και Αποκατάσταση, Νευρολογία) ισχύει ότι περιμένει κάποιος ΓΙΑ το πρώτο κομμάτι, μετά περιμένει και από το πρώτο προς το δεύτερο και μετά ΚΑΙ από το δεύτερο προς το τρίτο (το κύριο κομμάτι);

Δηλαδή είναι μήπως.... κάπως αδικημένοι αυτοί που η ειδικότητα που τους αρέσει τυχαίνει να έχει 3 κομμάτια;;

Πώς γίνονται οι αιτήσεις σε αυτές τις ειδικότητες; π.χ. νευρολογία.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχως συναδελφε 3 μερη = 3 αναμονες. Δλδ αν δεν απατωμαι 9μ Παθολογια=> 6μ Ψυχιατρικη=> 45μ Νευρολογια. Το μονο καλο ειναι οτι για το 6μηνο της ψυχιατρικης μπορεις να βρεις αν το ψαξεις καπου περιφερειακα για να μπεις γρηγορα και να δηλωσεις ειδικο μερος.

Παλιοκατασταση. Να μην αρχισουμε παλι για το ποιος φταιει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Καλησπερα παιδια! Κατ'αρχην να σας συγχαρω για την πολυ καλη δουλεια που κανετε στο Site! Ειναι πολυ ευχαριστο το οτι υπαρχουν ακομα ατομα που εχουν διαθεση να βοηθησουν....Εγω ειμαι στο 6ο ετος και σκεφτομαι για ειδικοτητα την Νευρολογια. θα ηθελα να ρωτησω τα εξης: εχω ακουσει οτι για ειδικοτητες οπως η νευρολογια που εχουν εξαμηνα γενικου μερους (παθολογια και ψυχιατρικη) θα μπορει καποιος να κανει τα εξαμηνα αυτα ως υπεραριθμος απο εδω και στο εξης. Πραγματι ισχυει κατι τετοιο? Κ αν ναι τοτε ποτε πρεπει να δηλωσουμε για το ειδικο μερος της ειδικοτητας? Αμεσως μετα το πτυχιο ή μολις αρχισουμε ψυχιατρικη? Και μια τελευταια ερωτηση: ποια ειναι η γνωμη σας για την ειδικοτητα της νευρολογιας? Τι προοπτικες εχει τοσο στο δημοσιο οσο και στον ιδιωτικο τομεα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν ηταν ετσι...καλα θα ηταν! το προβλημα με αυτες τις ειδικοτητες, που εχουν 3 διαφορετικα μερη, ειναι ακριβως αυτο! περιμενεις καθε φορα και σε διαφορετικη λιστα! ακριβως και για αυτο ειναι απαγορευτικες :blink:

Τωρα οσον αφορα την επαγγελματικη αποκατασταση, δεν εχω καμια ιδεα.

Παντως αν σκεφτεσαι για νευρολογια, καλα θα κανεις να προσανατολιζεσαι στη λυση του εξωτερικου.

Ξερω ατομο που περιμενει 1,5 χρονο μετα το αγροτικο για την παθολογια, τωρα θα βαλει τα χαρτια για ψυχιατρικη και οταν με το καλο ερθει εκεινος ο διορισμος μπορεις να βαλεις τα χαρτια σου σε 2 λιστες νευρολογιας :P !!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όλο το καλοκαίρι στους φρέσκους αποφοίτους της Ιατρικής Αθήνας ήταν ευρέως διαδεδεμένο urban legend ότι συντομότατα θα μπαίνουν υπεράριθμοι όσοι θέλουν εξάμηνο Παθολογίας. Το ΚΕΣΥ έχει εκφράσει την θετική του γνωμοδότηση για κάτι τέτοιο, αλλά ΔΕΝ έχει εφαρμοστεί κάτι τέτοιο, ούτε έχει ανακοινωθεί η προσεχής εφαρμογή του. Επομένως προς το παρόν οι Νευρολογοψυχίατροι περιμένουν τρεις φορές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

Εβλεπα τη λιστα νοσοκομειων που δινουν ειδικοτητα Ψ/Χ....ολοι οσοι χρειαζονται 6μηνα τους συμφερει να δηλωσουν σ'εκεινα τα νοσοκομια που δινουν μονο 6μηνες,οπως το

Γενικό Περιφερειακό Νοσοκομείο Λάρισας

και το Ψυχιατρικό Νοσοκομείο "Πέτρας Ολύμπου"

Σε ποια απο τα αλλα νοσοκομεια τρεχει πιο γρηγορα η λιστα,ξερετε?

Επισης οταν ανοιξα το τοπικ ειχα σκοπο να ρωτησω αν ξερει κανεις για το Νοσοκομειο Μυτιληνης που εδω και παρα πολυ καιρο ενω εδινε μια θεση ποτε δεν πηγαινε κανεις ομως αλλαξε αυτο απ'οτι βλεπω τωρα με 2 ατομα σε αναμονη κιολας!

Τροποποιήθηκε από timwria
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

προφανώς ενδιαφέρεσαι για Νευρολογία,

σκέψου το ενδεχόμενο της Πάτρας

όπου μπορείς να κάνεις πρώτα τους 45 μήνες Νευρολογία

και μετά την Ψυχιατρική

Αν θες, γνώμη μου, κάνε κάπου καλά και τα δύο κομμάτια

σε σχετικά μεγάλη κλινική για να δεις περιστατικά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτο εχω κανει!Εκμεταλλευτηκα αυτην την εξαιρεση του νομου και πηγα και αγονο.αλλα μεταξυ παθολογιας και νευρολογιας υπαρχει σχεδον 1χρονος και σκεφτομαι να εκμεταλλευτω τωρα τον καινουριο νομοκαι να δηλωσω ψυχιατρικη καπου που θα μπω πριν την νευρολογια τελικα...τσπ,λιγο δυσκολο μου φαινεται βεβαια με τις αναμονες που βλεπω.ευχαριστω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

άργησες...

αν το είχες κάνει έγκαιρα - με την αλλαγή του νόμου- ίσως κατι να έβρισκες

αλλά τώρα χλωμό

καλύτερα πάντως κάνε Ρίο

δε βρισκείς σε πολλά άλλα καλύτερο τμήμα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν εχω αρχισει ακομα παθολογια,το φθινοπωρο ξεκιναω...οποτε δεν αργησα γιατι δεν το ηξερα.....

γι αυτο ζηταω πληροφοριες ειδικα για κατερινη που κανουν ολοι το 6μηνο για το πως ειναι εκει>Δεν ξερεις ποτε....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στη Μυτιλήνη αν και είχε δημιουργηθεί χώρος για κλινική, δεν ήταν επανδρωμένη και λειτουργούσαν μόνο εξωτερικά ιατρεία.

Η κλινική έχει λειτουργήσει σχετικά πρόσφατα, γιαυτό μάλλον και η εμφάνιση των αιτήσεων.

Όσον αφορά τις συνθήκες δεν ξέρω κάποιες λεπτομέρειες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενα λεπτο γιατι δεν εχω καταλαβει κατι. Για νευρολογια απ'οσο ξερω θελει 9μηνες Παθολογια, 6 μηνες Ψυχιατρικη και 45 μηνες Νευρολογια που πρεπει να γινουν με την καθορισμενη σειρα. Απο ποτε μπορεις να κανεις στο τελος το κομματι της ψυχιατρικης? Απ'οσο ξερω απο μεγαλη βδομαδα με τη μουλωχτη λαμογια τροπολογια μπορεις πλεον ξεκινωντας η εχοντας κανει το πρωτο μερος να δηλωσεις κ για τα αλλα δυο. Για αγονο ισχυει οτι μπορεις να εχεις ταυτοχρονα αιτησεις για 1ο - 2ο μερος (οχι ομως κ για 3ο) χωρις να εχεις ξεκινησει το 1ο μερος δλδ την παθολογια. Κ πως η τιμωρια δηλωσε νευρολογια χωρις να'χει ξεκινησει παθολογια? Ισχυει κατι αντιστοιχο κ για την ψυχιατρικη?

emhelp γιατι εχασα την μπαλα παλι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.