Jump to content

[συλλογη υπογραφων-κινητοποίηση] Άγονο αγροτικό και οι τελευταίες τροποποιήσεις στις ειδικότητες


Sovereign

Recommended Posts

παιδια ψυχραιμια.. οχι και να βγαινουν θυματα οσοι εχουν αγονο ιατρειο...

καταρχην ειναι επιλογη του καθενος αν θα κανει αγονο η απλο αγροτικο... 1 το κρατουμενο...

2. μπορει να περιμενει χρονικα και να καθστερει κατα μεσο ορο 1 ετος για να πιασει αγονο αλλα με τις μεχρι τωρα αναμονες οπου πρεπει να περιμενει τουλαχιστον 3 χρονια για να ξεκινησει χειρουργικη ειδικοτητα και 4-5 για να κανει 2 χρονια παθολογιας και να καταθεσει τα χαρτια για το 2 κομματι τοτε με τις τοτε αναμονες... ουσιαστικα βγαινει καρδισμενος τουλαχιστον 3 χρονια καθως ολοι οι αλλοι πρεπει να περιμενουν τοσα χρονια για να ξεκινησουν και να βαλουν χαρτια για κυριο κομματι ενω οσοι εχουν αγονο τα βαζουν με το που ολοκληρωνουν το τριμηνο κερδιζοντας ουκ ολιγα χρονια αναμονης

3. το επιδομα αγονου ιατρειου ειναι 500 και οχι 300 ευρω συμφωνα με το φεκ

4. πολλοι αγροτικοι αγονου κανουν εφημεριες στο κεντρο υγειας της περιοχης και δεν δεσμευονται με ετοιμοτητες

5. να μην αρχισω για τα αγονα που πατανε 2 φορες την εβδομαδα που εχει εξαντληθει ηδη το θεμα...

ο καθενας κανει τις επιλογες του και πορευεται με αυτες... ηδη το επιδομα των 500 ευρω και οι διπλη αιτηση με την ολοκληρωση του τριμηνου ειναι ισχυρα κινητρα.. δεν σημαινει οτι οτιδηποτε ψηφιζεται πρεπει παντου και παντα να δινει το προβαδισμα σε οσους εχουν αγονο... ψυχραιμια...

με την ιδια λογικη οταν αλλαγε ο νομος τον 8/2003 και επετρεπε σε ολους με την ληψη πτυχιου να δηλωσουν 1 κομματι ειδικοτητας επρεπε τοσο οι κυπριοι που το ειχαν αυτο το δικαιωμα απο παντα οσο και οσοι ηταν στα αγονα να διαμαρτυρηθουν και να το μπλοκαρουν γιατι τους εσπαγε το μονοπωλειο και τους χαλουσε το προβαδισμα...

δεν ειδα ομως ουτε τουσ κυπριους να σταματουν να δηλωνουν ειδικοτητα εδω... ουτε τα παιδια να σταματουν να δηλωνουν αγονα...

και για το τελος κατι πρακτικο...

εστω οτι εγω ειμαι τωρα σε αγονο ιατρειο.. εχω καταθεσει για παθολογια που ξεκιναω το 2010 και κυρια ειδικοτητα που ξεκιναω το 2012... και τελικα το υπουργειο μου επιτρεπει να δηλωσω καπου κομματι κυριας που η αναμονη ειναι το 2009... ειναι δωρον αδωρον καθως εγω θα πρεπει να περιμενω μεχρι το 2010 να παρουσιαστω (εκτος αν αποσυρει κανενας τα χαρτια του) να κανω 1-2 χρονια.. να τελειωσω δηλ 2011-2012... αν ειμαι στην λιστα για τμημα νωριτερα εφοσον δεν εχω χαρτι οτι εχω ολοκληρωσει το προαπαιτουμενο κομματι της παθολογιας δεν στελνονται καν τα χαρτια μου για τμημα ειδικοτητας στο υπουργειο και την θεση την παιρνει ο επομενος στην λιστα που εχει κανει παθλογια και εγω θα μπω στην 1 που θα ανοιξει αφου εγω εχω κανει το κομματι της παθολογιας.. οπου το πλεον πιθανο ειναι οτι τοτε θα εχει ανοιξει και η πληρης... οποτε στις περισσοτερες περιπτωσεις πιθανον να μην ενδιαφερεται πλεον καν καποιος να παει καποιος να κανει 6 μηνες στην κατω ραχουλα.. και αν ειναι και 6 μηνες η ειναι λιγοτερο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προς strychnine...

Να σου πω συγκεκριμένο παράδειγμα για να μου πεις αν συμφωνείς για να δεις οτι μαλλον δεν κατάλαβες τι θέλω να πω!

Έχει χαρακτηριστεί ως άγονο η Ερεσος και όχι το Σίγρι που και μακρύτερα από την Αντισσα που βρίσκεται το πλησιέστερο Κ.Υ. είναι σε σχέση με την Ερεσο

και η πρόσβαση κατά τους χειμερινούς μήνες είναι πιο δύσκολη

και γενικά οι συνθήκες είναι πολύ πιο δύσκολες.

Φυσικά και δε λέω ότο κάποια χωριά έχουν δικαίως το χαρακτηρισμό...μα δυστυχώς δεν το έχουν κάποια άλλα που θα το άξιζαν περισσότερο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.