Jump to content

[συζήτηση] Απόσπαση σε νοσοκομείο ή στρατός :αναγνώριση ως χρόνου ειδικότητας;


drWatkins

Recommended Posts

ΓΕΙΑ!Ειμαι νεα στο Forum και θα ηθελα τα φωτα σας!Εκανα αιτηση για αγροτικο ενω τρεχει η αναμονη μου για ακτινολογια!Θα ηθελα να ρωτησω σε περιπτωση που καταφερω να παρω αποσπαση(εαν φυσικα παρω αγροτικο) στο νοσοκομειο συγκεκριμενα στο ακτινολογικο εργαστηριο, ποσο χρονο ειδικοτητας θα μου αναγνωρισουν?THANKS

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Last Reply

θα κλαψω με λυγμους...Να σε αποσπασουν στο ακτινολογικο να σε κανουν τι?Να κανεις γνωματευσεις?Ρε πατε καλα?Εχουμε τον πονο μας,αποκτειστε λιγο τακτ μερικοι.Φορα παρτιδα ολοι οι βυσματιες,θα τον παθω τον αυτοκτονικο ιδεασμο... emno

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μαλιστα.δεν το εχω ξανακουσει ...μπορεις να παρεις αποσπαση στο ακτινολογικο?δωστε τα φωτα σας οι παλαιοτεροι.επισης DrMed περιμενε πρωτα να βγουνε τα αποτελεσματα των αγροτικων...κ βλεπεις μετα τι κανεις.

:anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ δήλωσα Κολωνάκι και θέλω να πάρω απόσπαση στον Ευαγγελισμό και να αναγνωρίσω το δεύτερο μέρος της ειδικότητας που δεν δίνει ο Ευαγγελισμός. Γίνεται;

Αυτό συχνοουρίτσα αποκλείεται να το άκουσες! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ενταξει να θελει καποιος που ηδη κανει ειδικοτητα να τελειωσει κατι μηνες νωριτερα το καταλαβαινω.μπορει να ειναι μπουχτισμενος.αλλα καποιος που δεν εχει αρχισει να σκεφτεται τροπους να περασει οσο πιο ανωδυνα γινεται?τεσπα.αν ειχα παντως τη χαρα να ξεκινησω τωρα ειδικοτητα δε θα με πειραζε να μου εδιναν +1 χρονο δωρο.

τασο!!!εγω θελω αποσπαση Κολωνακι!!!γινεται? :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ!

ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ,ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΑΓΡΟΤΙΚΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟΣΠΑΣΗ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ. Η ΚΛΙΝΙΚΗ ΑΥΤΗ ΔΙΝΕΙ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ .ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑς ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΦΑΙΡΕΘΟΥΝ ΟΙ ΜΗΝΕΣ ΤΗΣ ΑΠΟΣΠΑΣΗΣ?ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΤΕΛΟΣ ΧΑΡΤΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΣΥΣΤΑΤΙΚΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ ΤΗΣ ΚΛΙΝΙΚΗΣ.ΓΕΝΙΚΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΧΑΡΤΙΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ!

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ δήλωσα Κολωνάκι και θέλω να πάρω απόσπαση στον Ευαγγελισμό και να αναγνωρίσω το δεύτερο μέρος της ειδικότητας που δεν δίνει ο Ευαγγελισμός. Γίνεται;

Παλιοβυσματία!

Δε μου λες.... το ίδιο βύσμα χρησιμοποίησες πάλι;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Να σας βάλω ένα κουίζ που μου είπε μια κοπελίτσα συνάδελφος.

Εάν κάποιος κάνει το αρχικό 3μηνο κανονικά στο αγροτικό και από τους υπόλοιπους 6 μήνες ("που θα ήταν στο χωριό") αποσπαστεί στο Νοσοκομείο για ένα 3μηνο, πόσο χρόνο Παθολογίας τελικά αναγνωρίζει με το που θα τελειώσει το αγροτικό του;

Δηλαδή

-Αρχικό 3μηνο στο Νοσοκομείο

-Μεσαίο 3μηνο στο ΠΙ του χωριού

-Τελευταίο 3μηνο στο Νοσοκομείο (απόσπαση)

Εδώ σας θέλω! Η απάντηση είναι πιο δύσκολη απ' ότι φαίνεται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

DR Med καημενούλη...Θα τη βρεις την άκρη .Ξέρεις εσύ!;)

Παιδιά είναι στημένο,δεν μπορεί!

Θα ανοίξω κι εγώ κανένα τέτοιο θρεντ...χμ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να σας βάλω ένα κουίζ που μου είπε μια κοπελίτσα συνάδελφος.

Εάν κάποιος κάνει το αρχικό 3μηνο κανονικά στο αγροτικό και από τους υπόλοιπους 6 μήνες ("που θα ήταν στο χωριό") αποσπαστεί στο Νοσοκομείο για ένα 3μηνο, πόσο χρόνο Παθολογίας τελικά αναγνωρίζει με το που θα τελειώσει το αγροτικό του;

Δηλαδή

-Αρχικό 3μηνο στο Νοσοκομείο

-Μεσαίο 3μηνο στο ΠΙ του χωριού

-Τελευταίο 3μηνο στο Νοσοκομείο (απόσπαση)

Εδώ σας θέλω! Η απάντηση είναι πιο δύσκολη απ' ότι φαίνεται.

6 μήνες :P
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να σας βάλω ένα κουίζ που μου είπε μια κοπελίτσα συνάδελφος.

Εάν κάποιος κάνει το αρχικό 3μηνο κανονικά στο αγροτικό και από τους υπόλοιπους 6 μήνες ("που θα ήταν στο χωριό") αποσπαστεί στο Νοσοκομείο για ένα 3μηνο, πόσο χρόνο Παθολογίας τελικά αναγνωρίζει με το που θα τελειώσει το αγροτικό του;

Δηλαδή

-Αρχικό 3μηνο στο Νοσοκομείο

-Μεσαίο 3μηνο στο ΠΙ του χωριού

-Τελευταίο 3μηνο στο Νοσοκομείο (απόσπαση)

Εδώ σας θέλω! Η απάντηση είναι πιο δύσκολη απ' ότι φαίνεται.

6 μήνες :P

εγ'ω πάλι θα έλεγα 9 μήνες, εφόσον 6 μήνες αναγνωρίζονται σε όλους + το 3μηνο που έκανες την απόσπαση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

9 μήνες αναγνωρίζονται σε όσους κάνουν και τους 9 μήνες στο νοσοκομείο (τρίμηνο εκπαιδεύσεως και 6μηνη απόσπαση).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

9 μήνες αναγνωρίζονται σε όσους κάνουν και τους 9 μήνες στο νοσοκομείο (τρίμηνο εκπαιδεύσεως και 6μηνη απόσπαση).

Οι δύο υποψήφιες απαντήσεις είναι

6 μήνες

και

9 μήνες

Αυτές οι απαντήσεις που δώσατε δηλαδή........

Νομίζω ότι είναι ένα ενδεχόμενο που δεν το καλύπτει το νομικό πλαίσιο που ήδη υπάρχει.

Δηλαδή είτε κάνεις:

1. αρχικό 3μηνο στο νοσοκομείο και 6μηνο στο χωριό

2. αρχικό 3μηνο στο νοσοκομείο, 3μηνο στο χωριό, 3μηνο απόσπαση νοσοκομείο

αναγνωρίζεις ακριβώς το ίδιο;;; 6 μήνες;;; Είναι δυνατόν;

Ό,τι επιπρόσθετο χρονικό διάστημα απόσπασης κάνεις θεωρείται ΕΠΙΠΛΕΟΝ χρόνος ειδικότητας.

Ο νόμος λέει όταν ολοκληρώνεις το αγροτικό σου αναγνωρίζονται +3 έξτρα μήνες παθολογίας.

Αλλά ακόμα και εάν κάνεις και τους 9 μηνές στο νοσοκομείο, θεωρείσαι ότι ΣΤΑ ΧΑΡΤΙΑ εκτελείς

υποχρεωτική υπηρεσία υπαίθρου (είτε είσαι στο Νοσοκομείο, είτε στο χωρίο), γι' αυτό ίσως να αναγνωρίζεις 9 μηνες

τελικά στο κουιζ που σας έδωσα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω ότι ο νόμος είναι σαφής εφόσον κανείς έχει υπόψη τις αλλαγές που έχουν γίνει στη διάρκεια του αγροτικού τα τελευταία 10 χρόνια:

μέχρι τις αρχές του 1998 το αγροτικό ήταν 12μηνο χωρίς τρίμηνα

μετά το 1998 προστέθηκε το τρίμηνο (άρα το αγροτικό έγινε 15 μήνες)' από αυτούς τους 15μήνες οι 3 πρώτοι γίνονταν σε παθολογική η χειρουργική η συνδυασμός και των 2.

Κάποια στιγμή (2007?) το αγροτικό ξανάγινε 12μηνο (με τρίμηνο), και τώρα έγινε 9μηνο (με τριμηνο).

Το τριμηνο αυτό θα αναγνωρισθεί σε όλους (που το κάναν) άσχετα από τη διάκρεια του αγροτικού (9, 12, 15).

Η απόσπαση θα αναγνωρισθεί σε όλους (εφόσον έχει γίνει σε νοσοκομείο που έδινε ειδικότητα και ο αγροτικός έκανε εφημερίες στο τμήμα αυτό). Παρόλο που σε πολλούς φαίνεται παράξενο, υπήρχαν 2 τουλάχιστον χρονικοί περίοδοι που οι προκυρήξεις συγκεκριμένων αγροτικών έβγαιναν με υποσημείωση ότι η θέση αυτή είναι για την τάδε νοσοκομειακή μονάδα (συνήθως ΜΤΝ, αιμοδοσίες και καρδιολογικές κλινικές επαρχιακών νοσοκομείων). Πχ από το έτος μου (αποφοίτησα το 97), τουλάχιστον 5 άτομα κάναν αγροτικό σε τέτοιες θέσεις (αιμοδοσία, ΜΤΝ, επαρχιακή καρδιολογική).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στις αρχές του 2007 το αγροτικό ήταν 15μηνο(3μηνες στο νοσοκομείο και 12 στο αγροτικό)

12 μήνες (3μηνο στο νοσοκομείο και 9 στο αγροτικο) δεν υπήρξε ποτέ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΓΕΙΑ!Ειμαι νεα στο Forum και θα ηθελα τα φωτα σας!Εκανα αιτηση για αγροτικο ενω τρεχει η αναμονη μου για ακτινολογια!Θα ηθελα να ρωτησω σε περιπτωση που καταφερω να παρω αποσπαση(εαν φυσικα παρω αγροτικο) στο νοσοκομειο συγκεκριμενα στο ακτινολογικο εργαστηριο, ποσο χρονο ειδικοτητας θα μου αναγνωρισουν?THANKS
τι λεει ρε ο ποιητης ???ρε που παμε ρε που παμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε ΧΩΡΙΣ ΒΥΣΜΑ?

μαλιστα.δεν το εχω ξανακουσει ...μπορεις να παρεις αποσπαση στο ακτινολογικο?δωστε τα φωτα σας οι παλαιοτεροι.επισης DrMed περιμενε πρωτα να βγουνε τα αποτελεσματα των αγροτικων...κ βλεπεις μετα τι κανεις.

:anavwfwties:

παρεμπιπτοντως για να εχει κανονισει ηδη την αποσπαση προφανως εχει κανονισει και το αγροτικο
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΓΕΙΑ!Ειμαι νεα στο Forum και θα ηθελα τα φωτα σας!Εκανα αιτηση για αγροτικο ενω τρεχει η αναμονη μου για ακτινολογια!Θα ηθελα να ρωτησω σε περιπτωση που καταφερω να παρω αποσπαση(εαν φυσικα παρω αγροτικο) στο νοσοκομειο συγκεκριμενα στο ακτινολογικο εργαστηριο, ποσο χρονο ειδικοτητας θα μου αναγνωρισουν?THANKS
τι λεει ρε ο ποιητης ???ρε που παμε ρε που παμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε ΧΩΡΙΣ ΒΥΣΜΑ?

μαλιστα.δεν το εχω ξανακουσει ...μπορεις να παρεις αποσπαση στο ακτινολογικο?δωστε τα φωτα σας οι παλαιοτεροι.επισης DrMed περιμενε πρωτα να βγουνε τα αποτελεσματα των αγροτικων...κ βλεπεις μετα τι κανεις.

:anavwfwties:

παρεμπιπτοντως για να εχει κανονισει ηδη την αποσπαση προφανως εχει κανονισει και το αγροτικο

και άντε να σου πει πως είναι και 5ετής!001shiny[1].gif Απλά είναι λίγο βιαστικό το νέο μέλος! :splats:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

5ετηςςςς? :antegeia: οταν ημουν 5ετης μονο τα παρτυ σκεφτομουν :lol::P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Μπορει κάποιος που γνωριζει σίγουρα να πει ποια είναι η διαδικασία για να μπορεσει κανεις να πάρει απόσπαση σε ναοσοκομείο.Πού πρέπει να απευθυνθεί κτλ;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.