Jump to content

[συζήτηση] Απόσπαση σε νοσοκομείο ή στρατός :αναγνώριση ως χρόνου ειδικότητας;


drWatkins

Recommended Posts

Με αφορμή μια περίπτωση που αγροτικού που πήρε απόσπαση σε μεγάλο νοσοκομείο των Αθηνών και παράλληλα θα γράψει κι ένα μέρος ειδικότητας, σκέφθηκα να συζητήσουμε κι αυτό το θέμα, μιας κι όπως νομίζω προκύπτουν αρκετά ερωτήματα. Αυτού του τύπου οι αποσπάσεις πως γίνονται και με ποιό συλλογισμό? Πως γίνεται δεκτόν να αποδυναμώνονται ιατρεία της υπαίθρου από τον μοναδικό τους ίσως γιατρό με την πρόφαση πως ένα νοσοκομείο -κολλοσός έχει ανάγκη ειδικευομένων? Άλλωστε η θέση του ειδικευομένου δεν έιναι εκπαιδευτική? Κι αν δεν είναι τότε τα ιδιωτικά νοσοκομεία πως λειτουργούν ,μιας και δεν έχουν ειδικευόμενους. Επίσης λαμβάνοντας υπόψιν ότι το νοσοκομείο που ανήκει ο αγροτικός ιατρός στέλνει έγγραγο στο υπουργείο για να προκηρύξει τη θέση του ιατρείου, οπότε καθορίζει εμέσως τον χρόνο που θα παρατείνει την υπηρεσία του ο ιατρός, θα μπορούσε-θεωρητικά παντως- κάποιος ο οποίος έπαιρνε αγροτικό κι είχε και λίγη βοήθεια να πάρει εν τέλει ειδικότητα? Μπορεί ο τελευταίος συλλογισμός μου να θεωρηθεί από πολλούς τραβηγμένος, αλλά είναι συνδυασμός διαφόρων καταστάσεων που έχουν γίνει για πολλύς αγροτικούς. Αυτά προς το παρόν..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Last Reply

Λοιπόν, το πώς γίνεται να αποσπώνται αγροτικοί σε νοσοκομεία είναι άλλου παπά ευαγγέλιο (στην Ελλάδα ζούμε) και είναι πολύ (ως πάρα πολύ) συνηθισμένο.Ο συλλογισμός που υπάρχει μάλιστα είναι πολύ απλός: κάπου υπάρχουν (ή όχι, δεν έχει πολύ σημασία) κάποιες πρόσκαιρες ή μόνιμες ανάγκες οπότε γιατί να μη βολέψουμε με ένα σμπάρο 2 τρυγόνια (αφού ο αγροτικός που αποσπάται δεν βγαίνει με κλήρωση...)

Η θέση του ειδικευόμενου είναι εκπαιδευτική αλλά είναι γνωστό ότι χωρίς ειδικευόμενους το ΕΣΥ θα είχε πατώσει αφού κατά κοινή ομολογία βγάζουν όλη τη λάτζα (πίστεψέ με δεν είναι λίγη δουλειά) και όχι μόνο αυτή. Αλλωστε ποιός επιμελητής θέλει να δουλέψει τα παλαβά ωράρια που δουλεύουμε εμείς (συμπεριλαμβάνω ΤΕΠ, Ε.Ι, Κλινική, εφημερίες, εργασίες-που μπαίνουν και τα δικά τους ή και μόνο τα δικά τους ονόματα- καθώς και το εκπαιδευτικό έργο αφού ο κανόνας είναι ο νέος ειδικευόμενος-αγροτικός-φοιτητής να μαθαίνει κυρίως από τον παλιό ειδικευόμενο).Ο ιδιωτικός τομέας μπορεί να μην έχει ειδικευόμενους αλλά χρησιμοποιεί φτηνούς γιατρούς (βλέπε νέους γιατρούς σε αναμονή ή ακόμη και ειδικευμένους που μόλις πήραν τον τίτλο της ειδικότητας και χρειάζονται δουλειά μέχρι να βρουν κάτι καλύτερο) για να βγάλει τη λάτζα και τις εφημερίες.

Δεν πιστεύω όμως ότι υπάρχει τρόπος να γράψεις χρόνο ειδικότητας στο αγροτικό, δεν το έχω δει ή ακούσει ποτέ και σαφώς είναι παράνομο.Κρατώ μια μικρή επιφύλαξη- είπαμε στην Ελλάδα ζούμε.Σαφώς όμως κερδίζεις σε εμπειρία, βελτιώνεις το βιογραφικό σου- ειδικά αν είναι να φύγεις για ειδικότητα στο εξωτερικό-κάνεις ή βελτιώνεις τις γνωριμίες σου και μπορείς να ξεκινήσεις ή να συνεχίσεις κάποιο μεταπτυχιακό πχ διδακτορικό.

Το νοσοκομείο δεν μπορεί να παρατείνει την παραμονή στο αγροτικό.Αυτό που κάνουν συνήθως είναι να δινουν παράταση μέχρι να τελειώσει ο αντικαταστάτης σου το τρίμηνο και να είναι έτοιμος να ξεκινήσει.Άλλη μία επιφύλαξη εδώ:παλιότερα μπορούσε να "κρύψει" τη θέση από το υπουργείο μή δίνοντας τη κενή όταν έληγε η θητεία σου και έτσι δεν έβγαινε στην προκύρηξη του υπουργείου ποτέ με αποτέλεσμα να παίρνεις συνέχεια παρατάσεις.Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει ακόμη αυτό-πιθανώς ναι αλλά θα θέλει χοντρό μέσο και μάλλον μέσα στο υπουργείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το νοσοκομείο έχει τη δυνατότητα να μην στείλει στο υπουργείο 1 θέση για π.ι. ή κ.υ. με δική του απόφαση και έτσι ο αγροτικός ιατρός να πάρει αυτόματα παράταση για 6 μήνες. Αυτό ίσχυε πάντα και συνεχίζει να τίθεται σε εφαρμογή ειδικά και πρόσωπα που έχουν πρόσβαση στους κομματικούς μηχανισμούς. (στο σημείο αυτό να μην συγχέεται η παραπάνω διαδικασία με την αυτόματη 6μηνη παράταση που παίρνει 1 αγροτικός όταν η θέση του προκηρυχθεί 3 φορές από το υπουργείο και τις 3 φορές παραμείνει αζήτητη)

Οι αποσπάσεις στο νοσοκομείο γίνονται με απόφαση του νοσοκομείου και μόνο χωρίς να χρειάζεται έγκριση από το υπουργείο και με το αιτιολογικό των αυξημένων αναγκών. Η συνηθέστερη μετακίνηση είναι προς την Μ.Τ.Ν. όπου το πρωί υπηρετούν εκεί και το απόγευμα κάνουν εφημερίες στην παθολογική. Τελειώνοντας στην θητεία τους και παίρνοντας τα χαρτιά από το νοσοκομείο η θέση αυτή αναγνωρίζεται ως κομμάτι παθολογικής ειδικότητας, ιδιαίτερα χρήσιμο για ειδικότητες που χρειάζονται έως 1 χρόνο παθολογίας. Στο τελευταίο να προσθέσω ότι με απόφαση του υπουργείου πλέον δεν θα ανακοινώνονται εξ αρχής οι θέσεις για Μ.Τ.Ν. (που αποτελούσαν μέρος μόνο των υπηρετούντων στις ΜΤΝ, οι υπόλοιποι ήταν με απόφαση νοσοκομείου) και εξυπηρέτηση αεροδρομίων αλλά θα αποφασίζονται από το νοσοκομείο ποιοι θα αποσπώνται για αυτές τις θέσεις.

Ο νωών νοείτο….

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελειώνοντας στην θητεία τους και παίρνοντας τα χαρτιά από το νοσοκομείο η θέση αυτή αναγνωρίζεται ως κομμάτι παθολογικής ειδικότητας, ιδιαίτερα χρήσιμο για ειδικότητες που χρειάζονται έως 1 χρόνο παθολογίας.

Ο νωών νοείτο….

Εχω την εντυπωση οτι για να γινει καποιος να παρει ολικη αποσπαση σε Νοσοκομειο ως Αγροτικος πρεπει το Αγροτικο του να ειναι τουλαχιστον 2-θεσιο. Φυσικα, μπορει και να γινει σε μονοθεσιο, αν εχεις τις καταλληλες διασυνδεσεις.

Το θεμα ειναι πως η συμβαση που κανεις αρχικα ειναι ειδικευομενου (για το 3μηνο) ενω μετα πληρωνεσαι ως αγροτικος, αρα δουλευεις ως αγροτικος, ανεξαρτητα αν το κανεις στο Π.Ι. ή στο Νοσοκομειο. Άρα αυτο δεν μπορει να αναγνωριστει ως ειδικοτητα.

Αυτο νομιζω εγω. Αν ισχυει κατι αλλο (δηλαδη αν μπορεις να γραψεις 1 χρονο ειδικοτητα) ειναι ενδιαφερον προς συζητηση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συνήθως οι αγροτικοί το ξέρουν από πριν και επιλέγουν κέντρο υγείας. και αυτό να μην γίνει το νοσοκομείο μπορεί με απόφαση να στείλει άλλον αγροτικό να καλύπτει 2 ημέρες το εν λόγω ιατρείο είτε από άλλο π.ι. είτε συνήθως από το κ.υ. υπάρχει πρόβλεψη σχετικά με την κάλυψη αναγκών όμορων περιοχών...

το τρίμηνο είναι σαν μέρος ειδικότητας. μετά πληρώνονται σαν αγροτικοί και οι εφημερίες τους πληρώνονται πάλι με τα ίδια λεφτά με των αγροτικών αλλά οι αποδοχές δεν έχουν καμία σχέση με την βεβαίωση που παίρνεις ότι κάλυπτες πχ παθολογικό τομέα.... είναι κάτι αντιστοιχο με το κομμάτι που αναγνωρίζουν κάποιοι στο στρατό ως ειδικότητα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

είναι κάτι αντιστοιχο με το κομμάτι που αναγνωρίζουν κάποιοι στο στρατό ως ειδικότητα....

Αυτο εχει καταργηθει πια... Στο στρατο ξηρας σιγουρα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι στο ναυτικο και στη αεροπορια ξερω οτι γινοταν. Δεν ξερω αν γινεται πια. Στρατο ξηρας εχει καταργηθει, ή τουλαχιστον εγω δεν μπορεσα να το κανω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σιγουρα γινεται...

εγω εχω 10 μηνες απο την αεροπορια και ρωτησα στο υπουργειο και μπορω να την αναγνωρισω αμεσα.

απλα για να γραψεις τοσους μηνες συνηθως πρεπει να εισαι ΔΕΑ ή ΣΕΑ ( εγω ημουν ΔΕΑ ) , κατι που ειναι απιθανο στο στρατο ξηρας για τουσ ιατρους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ειναι παθολογια ή χειρουργικη αναλογα με την τοποθετηση που εχει καποιος στο νοσοκομειο. Γινεσαι βοηθος ( δλδ ειδικευομενος ) στις αντιστοιχες κλινικες.

μαλιστα ξερω παιδια που το χρησιμοποιησαν για την αναγνωριση της παθολογιας για την ψυχιατρικη οποτε και δηλωσαν αμεσως το επομενο μερος ( νευρολογια ) . Αυτο ειναι δυνατο μονο αν καλυψει καποιος ολο το γενικο μερος της ειδικοτητας που θελει οπως ψυχιατρικη και νευρολογια.

επισης εγω πχ κατα τη διαρκεια του γενικου μερους μου , μπορω να δηλωσω και αυτο το μερος και να κανω 10 μηνες λιγοτερους. Νομιζεις χαζο ειναι το κρατος να μην το αναγνωρισει ωστε να γλυτωσει μισθους 10 μηνων? αλλο αν λιγοι το κανουν αφου με την αναμονη που υπαρχει δεν συμφερει να μεινει καποιος 10 μηνες ανεργος, εκτος και αν ερθει η σειρα για το ειδικο μερος πιο γρηγορα απο το αναμενομενο.

ΓΙΝΕΤΑΙ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θεμα ειναι αν μπορεις να κανεις το ιδιο στο αγροτικο: Αποσπαση ολικη στο νοσοκομειο, μπορει να αναγνωριστει ως ειδικοτητα?

Ξερει κανεις σιγουρα αν γινεται?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΓΙΝΕΤΑΙ

Δηλαδή αυτό που γίνεται είναι όποιος τελειώνει τη σχολή να μπαίνει Αύγουστο Αεροπορία, να γίνεται έφεδρος (πράγμα σχεδόν αδύνατο πλεον για γιατρούς) και να γράφει το γενικό κομμάτι ειδικότητας?

Μάλλον μιλάμε για πιο παλιές εποχές...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το νοσοκομείο έχει τη δυνατότητα να μην στείλει στο υπουργείο 1 θέση για π.ι. ή κ.υ. με δική του απόφαση και έτσι ο αγροτικός ιατρός να πάρει αυτόματα παράταση για 6 μήνες. Αυτό ίσχυε πάντα και συνεχίζει να τίθεται σε εφαρμογή ειδικά και πρόσωπα που έχουν πρόσβαση στους κομματικούς μηχανισμούς. (στο σημείο αυτό να μην συγχέεται η παραπάνω διαδικασία με την αυτόματη 6μηνη παράταση που παίρνει 1 αγροτικός όταν η θέση του προκηρυχθεί 3 φορές από το υπουργείο και τις 3 φορές παραμείνει αζήτητη)

Οι αποσπάσεις στο νοσοκομείο γίνονται με απόφαση του νοσοκομείου και μόνο χωρίς να χρειάζεται έγκριση από το υπουργείο και με το αιτιολογικό των αυξημένων αναγκών. Η συνηθέστερη μετακίνηση είναι προς την Μ.Τ.Ν. όπου το πρωί υπηρετούν εκεί και το απόγευμα κάνουν εφημερίες στην παθολογική. Τελειώνοντας στην θητεία τους και παίρνοντας τα χαρτιά από το νοσοκομείο η θέση αυτή αναγνωρίζεται ως κομμάτι παθολογικής ειδικότητας, ιδιαίτερα χρήσιμο για ειδικότητες που χρειάζονται έως 1 χρόνο παθολογίας. Στο τελευταίο να προσθέσω ότι με απόφαση του υπουργείου πλέον δεν θα ανακοινώνονται εξ αρχής οι θέσεις για Μ.Τ.Ν. (που αποτελούσαν μέρος μόνο των υπηρετούντων στις ΜΤΝ, οι υπόλοιποι ήταν με απόφαση νοσοκομείου) και εξυπηρέτηση αεροδρομίων αλλά θα αποφασίζονται από το νοσοκομείο ποιοι θα αποσπώνται για αυτές τις θέσεις.

Ο νωών νοείτο….

Αυτά που γράφεις για τη ΜΤΝ είναι σωστά εκτός από το σημείο που γράφεις ότι τελικά αναγνωρίζεται το χρονικό αυτό διάστημα ως ειδικότητα.Μάλιστα στο δικό μου νοσοκομείο δεν κάνουν εφημερίες στην παθολογική αλλά στην ίδια τη ΜΤΝ αφού έχει 2 βάρδιες αιμοκαθαιρόμενων (σιγά μή κάθονται εκεί οι ειδικευμένοι).Έχουν περάσει αγροτικοί και αγροτικοί ως τώρα (με νόμιμη θέση-δίνει 2- ή με απόσπαση) αλλά ποτέ κανείς δεν έγραψε ειδικότητα.Κάτι που πιστεύω πως είναι παράνομο και αν μπορεί να γίνει θα χρειάζετια τουλάχιστον βαρβάτο (εως πολύ βαρβάτο) μέσο και αν γίνει γνωστό και υποβληθεί καμμιά ένσταση την έχει βάψει.

Τώρα το ποιός θα αποσπαστεί και από που είναι στη διακριτική ευχέρεια του νοσοκομείου.Ναι, είναι πιο εύκολο να αποσπαστείς από ΚΥ αλλά δεν είναι καθόλου μα καθόλου δύσκολο να αποσπαστείς και από μονοθέσιο ΠΙ. Αύριο εγώ ως παρατασιακός θα πάω να καλύψω θέση αγροτικού που έχει αποσπαστεί στο νοσοκομείο, κάτι που συμβαίνει συχνά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειναι αδυνατο να γινεις ΔΕΑ στην αεροπορια και στο ναυτικο? εχεις λαθος πληροφοριες. Συνηθως θελουν 10 ιατρους ΔΕΑ και δηλωλουν περιπου 4-5 ανα ΕΣΣΟ , οποτε τους δεχονται ολους. Εσυ εχεις εμπειρια απ αυτα? Πως εισαι τοσο σιγουρος? εκει που συμφωνω μαζι σου και το εχω γραψει ηδη ειναι οτι δεν γινεται στο στρατο ξηρας

γιατι δεν ρωτας στο υπουργειο αφου δεν πιστευεις οτι γινεται?

μην επιμενεις παντως διοτι ισχυει και συμφερει για ειδικοτητες με 3 μερη ωστε να εχουν αναμονη μονο για τα επομενα 2. Δεν θα εχει νοημα οταν πλεον γινει ενιαια τοποθετηση των ειδικοτητων αυτων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μην επιμενεις παντως διοτι ισχυει και συμφερει για ειδικοτητες με 3 μερη ωστε να εχουν αναμονη μονο για τα επομενα 2. Δεν θα εχει νοημα οταν πλεον γινει ενιαια τοποθετηση των ειδικοτητων αυτων

Για ναυτικό είναι αλήθεια ότι δεν ξέρω...

Αλλά................

Για αεροπορία και στρατό ξηράς ξέρω από όσο δεν πάει παραπάνω (εννοώ στρατιωτικά, όχι πολιτικά) για το υγιεινομικό αυτών των σωμάτων ότι είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ να γράψεις παραπάνω από 4 - 5 μήνες ειδικότητα.

Ειδαλλιώς σου αντιστρέφω την ερώτηση: Τότε γιατί δεν το κάνουν όλοι αυτό?

Έχουν όλοι άγνοια αυτών των "γεγονότων"?

Άμα ήταν έτσι, οι αναμονές θα είχαν πέσει κατακόρυφα, μόνο από το στρατό. Μέχρι και τα κορίτσια θα βάζανε μέσο για να πάνε αεροπορία...

Τώρα αν κάποιοι είχανε τις άκρες για να γράψει 10 μήνες γενικό μέρος τουλάχιστον, πολύ καλά κάνανε (και μακάρι να το κάνουμε και εμείς) όχι να λέμε ότι ΓΙΝΕΤΑΙ...

Δε γίνεται,........ "ΓΙΝΕΤΑΙ" (όσοι κατάλαβαν, κατάλαβαν)...

Είναι σαν ένα παιδί που ξέρω που παρέκαμψε το Ιντερνατ και πήγε στη Γαλλία για ειδικότητα μέσω ΧΟΝΤΡΗΣ ΑΚΡΗΣ, και μετά έλεγε: Για Γαλλία..... ΕΥΚΟΛΑ ΒΡΕ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αφου λοιπον τα ξερεις τοσο καλα...και απο " μεσα " , ( αρα εισαι και βυσμα?? )... οκ

το να σου στειλω το χαρτι το δικο μου με τους μηνες που εχω γραψει τοτε ειναι κατι παραπανω απο ανουσιο...αφου εγω ειχα "ΧΟΝΤΡΗ ΑΚΡΗ" οπως ο γνωστος σου στην Γαλλια

Και βεβαια δεν μπορεις να γραψεις παραπανω απο 4-5 μηνες αν εισαι απλος οπλιτης ιατρος στην Αεροπορια...οπου και κανεις θητεια 12 μηνες.

Αν εισαι ομως ΔΕΑ οποτε κανεις 17 μηνες...τοιτε μπορεις να γραψεις και 7 και 8και 9 και 10 ακομα και χρονο.

Ρωτησε αυτους που τα ξερουν τοσο καλα και σου τα λενε...

Γιατι δεν το κανουν ολοι αυτο? μα καλα ειναι ερωτηση αυτη?

α) δεν θελουν ολοι να κανουν τις 2 αυτες ειδικοτητες

β) ναι μπορει να εχουν και αγνοια

γ) οι περισσοτεροι κοιταζουν πως θα αποφυγουν το στρατο , οχι να κανουν και 17 μηνες! αμα ακουσεις συμφοιτητες σου ( ισως και τον εαυτο σου ) δεν μπορουν ουτε 1 μερα να καθησουν παραπανω! λες και ο στρατος θα τους φερει την καταστροφη! και ακουγεται οτι ειναι πισωγυρισμα, συχαμα κτλ . Αν μπορεις ομως να εκμεταλευτεις αυτον τον χρονο τοτε θα μπορεσεις να δεις και λιγο πιο περα

και επειδη εισαι ξερολας...σου λεω να προσπαθησεις να πας αεροπορια και να δηλωσεις δοκιμος ΧΩΡΙΣ να βαλεις βυσμα. ή κοιταξε ποσοι θα δηλωσουν ΔΕΑ και ποσους θα παρουν... ( μα καλα ολοι βυσματα ειναι? )

η μονη περιπτωση να μην σε παρουν ειναι να μην εχεις αδεια ασκησης ή να εισαι Ιωτας ( Ι3 Ι4 ...κτλ ).

οναμονες θα ειχαν πεσει ναι εαν μπορουσε καποιος να δηλωσει το ειδικο μερος. Αυτο ομως συμβαινει και το λεω για μια ακομη φορα ΜΟΝΟ οταν εχεις γραψει ΟΛΟ το ειδικο μερος. Ετσι πχ καποιος δεν αναγνωριζει 10 μηνες παθολογιας ή χειρουργικης διοτι θα κανει 10 μηνες λιγοτερους (ανεργος) σε γενικο μερος με 2 χρονια, ενω παραλληλα θα αυξησει την ανεργεια και αναμονη του για το ειδικο μερος κατα 10 μηνες .Αν ομως δηλωναν το ειδικο μερος να εισαι σιγουρος θα τους αναγνωριζαν κι ας εμεναν ανεργοι. Τοσο δυσκλο ειναι να το καταλαβεις?

κατι απλο..Αντι να ρωτας το ΒΥΣΜΑ σου που "ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ", γιατι δεν κοιτας λιγο πιο κατω? Μην απαξιωνεις τους συναδελφους σου ΔΕΑ ιατρους. Πηγαινε μια βολτα μεχρι το ΓΝΑ και ρωτα τους εν ενεργεια ΔΕΑ αν γινεται ή οχι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

α) δεν θελουν ολοι να κανουν τις 2 αυτες ειδικοτητες

οναμονες θα ειχαν πεσει ναι εαν μπορουσε καποιος να δηλωσει το ειδικο μερος. Αυτο ομως συμβαινει και το λεω για μια ακομη φορα ΜΟΝΟ οταν εχεις γραψει ΟΛΟ το ειδικο μερος. Ετσι πχ καποιος δεν αναγνωριζει 10 μηνες παθολογιας ή χειρουργικης διοτι θα κανει 10 μηνες λιγοτερους (ανεργος) σε γενικο μερος με 2 χρονια, ενω παραλληλα θα αυξησει την ανεργεια και αναμονη του για το ειδικο μερος κατα 10 μηνες .Αν ομως δηλωναν το ειδικο μερος να εισαι σιγουρος θα τους αναγνωριζαν κι ας εμεναν ανεργοι. Τοσο δυσκλο ειναι να το καταλαβεις?

Τώρα με μπέρδεψες, και επειδή μπορεί και εγώ να ήμουν λίγο απότομος θέλω να ξεκαθαρίσω τι εννοώ....

Αυτό που ξέρω ότι δε γίνεται είναι π.χ. να πάει κάποιος στρατό και να γράψει τους μήνες του ΓΕΝΙΚΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ της ειδικότητας. Π.χ. αν πάει για ουρολόγος, να γράψει τον 1 χρόνο γενικής χειρουργικής....

Άμα ήταν έτσι, τότε επαναλαμβάνω ΟΛΟΙ θα παρακαλούσανε για αυτό, αφού με τις υπάρχουσες αναμονές το τελευταίο νοσοκομείο στην επαρχία έχει αναμονή για Γενική Χειρουργική τουλάχιστον 2 έτη.

Αν εσύ εννοείς κάτι διαφορετικό, τότε μάλλον δεν κατάλαβα καλά, και ως εκ τούτου απολογούμαι.

Για ποιες 2 ειδικότητες λες?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο στρατο ξηρας 99,99% πλεον δεν γινεται

Στην αεροπορια και στο ναυτικο μεχρι περισυ-προπερσι γινοταν, δεν ξερω αν ισχυει ακομα (γιατι καποτς γινοταν και στο στρατο ξηρας)

Ειναι θεμα ΚΕΣΥ

Το ζητημα ειναι αν γινεται στο αγροτικο?

Αυτο ειναι το topic...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμμ ακου

μιλαω για τις ειδικοτητες Ψυχιατρικη οπου το γενικο μερος παθολογιας ειναι 6 μηνες και για τη Νευρολογια με γενικο μερος παθολογιας 9 μηνες. Οπως φαινεται ενας ΔΕΑ μπορει σχετικα ευκολα να καλυψει αυτο το γενικο μερος.

Για να κανεις 1 χρονο παθολογια ή χειρουργικη ειναι μεν εφικτο αλλα σχετικα δυσκολο καθως πρεπει καποιος να παρει την μεταθεση στο ΓΝΑ σε 5 μηνες απο την ημερα που μπηκε. Υπαρχουν και τετοιες περιπτωσεις.

Για να δηλωσει ομως καποιος το ειδικο μερος αν πχ εχει συμπληρωσει 12 μηνες στο ΓΝΑ χειρουργικη πρεπει να τελειωσει το στρατο πρωτα. Ετσι ( συνηθως ) εφοσον εχει καποιος τελειωσει τη σχολη και εχει καταθεσει για το γενικο μερος μπαινει στρατο . Το θεμα ειναι να μπει αμεσως , αλλιως βαλε και το διαστημα που υπαρχει μεχρι να μπεις στρατο + 17 μηνες περιπου 1,5 χρονο ( κοντα στα 2 χρονια που λες κι εσυ οτι εχει ενα επαρχιακο νοσοκομειο για χειρουργικη 1 ετους...), αν εχει κανει και αγροτικο πρωτα . ..τοτε ισως δεν εχει νοημα ! Υπαρχει λοιπον μεγαλη πιθανοτητα μετα το στρατο η αναμονη του για το γενικο μερος να ειναι μικρη και μπαινει το ερωτημα... Να αναγνωρισω το στρατο και να δηλωσω πιο γρηγορα το ειδικο μερος ή να περιμενω λιγο να δηλωσω μεν αργοτερα αλλα να ειμαι εμμισθος για 1 χρονο.

Το ερωτημα αυτο ομως δεν μπαινει σε ειδικοτητες με 3 μερη!! λογικο αυτο...γιατι εχουν 3 αναμονες και γλυτωνουν τη μια. Εξαλλου και να μεινει καποιος 6 μηνες ( πχ παθολογια ψυχιατρικης ) ανεργος δεν ειναι τιποτα μπροστα στην ανεργεια που θα φαει με τις 3 αναμονες

ΥΓ δεν θα μιλησω αλλο για το θεμα αυτο αφου ειμαστε out of topic

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 11 months later...

Απ'ότι ξέρω δεν γίνεται να αναγνωριστει ο χρόνος του αγροτικού ως ειδικότητα.

Εδω δεν γίνεται αυτη η αναγνώριση στην ειδικότητα της γενικής ιατρικής, κομμάτι της οποίας είναι ένα 10μηνο σε ΚΥ, με τη λογική ότι το 10μηνο που θα πραγματοποιήσουμε στην ειδικότητα θα είναι ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ, δηλ. καμμία σχέση με το αγροτικό...(αυτη την απάντηση μου έδωσαν απο το Υπουργείο...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολυ ενδιαφεροντα και επιμορφωτικα ολα αυτα που διαβαζω,πιστευω οχι μονο για εμενα,αλλα και για οσους επραξαν το χρεος τους σε εξαιρετικα δυσμενεις του Εβρου και οπου αλλου..

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Στην Ελλαδα ολα γινονται...

Πολυ ενδιαφεροντα και επιμορφωτικα ολα αυτα που διαβαζω,πιστευω οχι μονο για εμενα,αλλα και για οσους επραξαν το χρεος τους σε εξαιρετικα δυσμενεις φρουρες του Εβρου και οπου αλλου..

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Στην Ελλαδα ολα γινονται...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Τελειώνοντας στην θητεία τους και παίρνοντας τα χαρτιά από το νοσοκομείο η θέση αυτή αναγνωρίζεται ως κομμάτι παθολογικής ειδικότητας, ιδιαίτερα χρήσιμο για ειδικότητες που χρειάζονται έως 1 χρόνο παθολογίας.

Φαντασου τωρα ενω γραφει ειδικοτητα να θελει να εφημερευει και ως αγροτικος,δηλαδη μονο εσωτερικες και οχι ενεργες...?

:rolleyes:

Και δεν μιλαμε για σεναριο επιστημονικης φαντασιας του Arthur Clarke....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απ'ότι ξέρω δεν γίνεται να αναγνωριστει ο χρόνος του αγροτικού ως ειδικότητα.

Εδω δεν γίνεται αυτη η αναγνώριση στην ειδικότητα της γενικής ιατρικής, κομμάτι της οποίας είναι ένα 10μηνο σε ΚΥ, με τη λογική ότι το 10μηνο που θα πραγματοποιήσουμε στην ειδικότητα θα είναι ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ, δηλ. καμμία σχέση με το αγροτικό...(αυτη την απάντηση μου έδωσαν απο το Υπουργείο...)

εντουτοις κάποιοι που είναι σε αναμονή για γενική ιατρική και έχουν θέση σε κ.υ. εκτός του τριμήνου σε συννενόηση με τον επιβλέπων της γενικής ιατρικής και λαμβάνοντας υπόψη ότι πλέον η εξάσκηση στο κ.υ. γίνεται σε οποιδήποτε τμήμα της ειδικότητας και όχι υποχρωτικά στο τέλος όπως παλιά και ότι το νοσοκομείο στο υποίο υπάγονται΄δίνει ειδικότητα γενικής ιατρικής κάνουν κινήσεις για να το αναγνωρίσουν και αυτό σαν ειδικότητα με βάση το νέο νόμο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.