Jump to content

Γιατρός στο Λαϊκό η Νατάσα


bromptonista

Recommended Posts

Νομίζω ότι η κυρία Καραμανλή θα κάνει ειδικότητα στην κλινική Μπαστούνη, όπου έκανε και την κλινική της ως φοιτήτρια. Μπορεί κάποιος να μου λύσει την εξής απλοική μου απορία: Από πότε οι θέσεις στις πανεπιστημιακές κλινικές ανοίγουν τόσο γρήγορα; Γιατί εμένα οι φίλοι μου περιμένουν ΧΡΟΝΙΑ για περιφερειακά νοσοκομεία. Αν ισχύει το δημοσίευμα και το καταπιούμε αδιαρματύρητα θα είμαστε όλοι για φτύσιμο. Δε θα αξίζουμε να λεγόμαστε πολίτες, αλλά υπήκοοι. Δεν ξέρω τι έκανε με τα διδακτορικά και τα αγροτικά, αλλά στο πονεμένο θέμα της ειδικότητας, είμαστε ανένδοτοι. Δε φτύνουμε αίμα για να πάρουμε πτυχίο και να κάνουμε ειδικότητα για να μας παρακάμπτουν οι σύζυγοι, οι συγγενείς και τα κάθε είδους "δικά "μας παιδιά. Συμφωνώ ότι ο κοσμάκης δεν ενδιαφέρεται., άσε που όσοι δεν ξέρουν τη θαυμάζουν κιόλας που ναι άξια κοπέλα κι έκανε τόσα πολλά. Οι φοιτητικές παρατάξεις όμως τι κάνουν; Γιατί ψηφίζουμε και αναλαμβάνουν το ρόλο να μας αντιπροσωπεύσουν; Για να κλείνουν τα μάτια και να το βουλώνουν;

Γιατί είναι κομματόσκυλα και άθλια υποκείμενα.Γιατί μας θεωρουν ηλίθιους και τους εαυτους τους εξυπνους.Πως άλλωστε τέλειωσαν την ιατρική , όταν αυτό που κυρίως έκαναν ως φοιτητες ήταν να πίνουν καφεδες και ποτακια?

Τώρα θα αντιδράσουμε ρε παιδια? Αφου τίποτα δεν είναι υγιές σε αυτό τον τόπο !Είμαστε όντως υπήκοοι!Για άλλη μια φορά θα το κάνουμε γαργάρα και θα πούμε κι ευχαριστω! :splats::splats::splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φυσικα οταν στοιχιζομαστε πισω απο τις παραταξεις αυτα θα παθαινουμε :splats:

δεν μας φταιει αλλος ομως απο τον emkwlos μας, ω υπακουοι υπηκοοι

αντε στις καλπες τωρα :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φυσικα οταν στοιχιζομαστε πισω απο τις παραταξεις αυτα θα παθαινουμε :splats:

δεν μας φταιει αλλος ομως απο τον emkwlos μας, ω υπακουοι υπηκοοι

αντε στις καλπες τωρα :lol:

emgoal

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω πιστευω οτι αμα οντως αρχισει ειδικοτητα νωριτερα απο αλλους που περιμενουν χρονια τοτε οι αμεσα θιγομενοι θα πρεπει να της κανουν μηνυση. Κι αν δεν υπαρχουν νομοι στην Ελλαδα, υπαρχουν στην Ευρωπαικη ενωση. Υπαρχει το Ευρωπαικο δικαστηριο. Εδω στην Αγγλια για τετοια θεματα παραιτουνται υπουργοι και πεφτουνε κυβερνησεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξαναρωταω λοιπον.

1. Δεν μπορει δηλαδη εαν ειναι αποφοιτος του 2003 να ξεκινα χειρουγικη το 2006 ?

2. Νομιζετε οτι ειναι λιγοι αυτοι που δηλωσαν στην περιφερεια για να ξεκινησουν πιο γρηγορα και τελικα χτυπουν το κεφαλι τους?

3. Γνωστος μου παντως που δηλωσε το 2003 θα ξεκινησει Παθολογια!!! στο Λαικο σε λιγους μηνες οπως το υπολογιζει

4. Ειναι βλακες νομιζετε αυτοι ωστε να κλεψουν θεσεις απο τη Λιστα?

ΥΓ Δεν εχω ιδεα ποτε τελειωσε. Υποθετω ομως απο το ετος της

Δεν γνωριζω τι ειδικοτητα θελει να κανει και στην τελικη δε μ' ενδιαφερει

Εκφραζω απλα μια λογικη αποψη για να μην φαινομαστε ανοητοι

και δεν ειμαι υποστηρικτης οπως θα υποθεσει ο αριανος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξαναρωταω λοιπον.

1. Δεν μπορει δηλαδη εαν ειναι αποφοιτος του 2003 να ξεκινα χειρουγικη το 2006 ?

2. Νομιζετε οτι ειναι λιγοι αυτοι που δηλωσαν στην περιφερεια για να ξεκινησουν πιο γρηγορα και τελικα χτυπουν το κεφαλι τους?

3. Γνωστος μου παντως που δηλωσε το 2003 θα ξεκινησει Παθολογια!!! στο Λαικο σε λιγους μηνες οπως το υπολογιζει

4. Ειναι βλακες νομιζετε αυτοι ωστε να κλεψουν θεσεις απο τη Λιστα?

ΥΓ Δεν εχω ιδεα ποτε τελειωσε. Υποθετω ομως απο το ετος της

Δεν γνωριζω τι ειδικοτητα θελει να κανει και στην τελικη δε μ' ενδιαφερει

Εκφραζω απλα μια λογικη αποψη για να μην φαινομαστε ανοητοι

και δεν ειμαι υποστηρικτης οπως θα υποθεσει ο αριανος

Συμφωνώ.

3 χρόνια για το γενικό μέρος δεν είναι λίγα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από το σημερινό ''ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ''

ΣΤΗΝ .... ΚΛΙΝΙΚΗ ΤΟΥ ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΥ ΥΓΕΙΑΣ Η ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΝΑΤΑΣΑΣ

Το καλοκαίρι του 2007 θα πιασει νυστέρι (και επισήμως ) η σύζυγος του πρωθυπουργού με βάση την αίτηση που κατέθεσε τον Απρίλιο του 2004 στη Νομαρχία Αθηνών.

.....Τότε θα ξεκινήσει την ειδικότητα της στη χειρουργική η κυρία Νατάσα Καραμανλή, αφού, σύμφωνα με την αίτηση που έχει υποβάλει από τις 19 Απριλίου 2004 στη Νομαρχία Αθηνών, η θέση που θα καταλάβει στο Λαϊκό Νοσοκομείο υπολογίζεται ότι θα ''ανοίξει'' το αργότερο στο β' εξάμηνο του 2007.

Η κυρία Καραμανλή έχει αριθμό 12 στη λίστα αναμονής, πράγμα που σημαίνει ότι την ημερομηνία κατά την οποία υπέβαλε την αίτηση της προηγούνταν στη λίστα 11 συνάδελφοί της.

Συνεπώς οτιδήποτε άλλο συμβεί νωρίτερα θα σημαίνει προφανώς ότι κάποιος έχει κινήσει τα νήματα στο παρασκήνιο και επισπευθηκάν οι διαδικασίες...............

ΥΓ. ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ. ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΙΣ ΒΓΑΖΕΙ ΔΙΑΔΟΧΙΚΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΤΟΠΙΚ,ΟΠΩΣ ΣΥΝΕΒΑΙΝΕ ΩΣ ΤΩΡΑ, ΑΛΛΑ ΒΓΑΖΕΙ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΕΠΙΚΕΦΑΛΙΔΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ. ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ.

ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μην ξεχνάτε τους υπεράριθμους...

δεν τους πειράζει κανείς...

πόσο μάλλον η ΔΑΠ!

υς το γέλιο θα πέσει όταν αναγορευτεί σε λέκτορα ενώ θα είναι ακόμα ειδικευόμενη. τζάμπα έκανε το διδακτορικό από φοιτήτρια;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 10 months later...

Από την Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία της 28/1/2007, σελ 28 (μονόστηλο),

Πλαγίως

*«Χειρουργός Νατάσα» και με εξπρές διαδικασίες, όπως... αρμόζει (!) σε μια σύζυγο πρωθυπουργού και όπως η υπόλοιπη διαδρομή της στην ιατρική επιστήμη έχει αποδείξει. Αφού πήρε με σύντομες διαδικασίες το πτυχίο, με ακόμη συντομότερες έκανε το αγροτικό, ήρθε η ώρα και για την ειδικότητα. Εντός των ημερών θα αναλάβει καθήκοντα ως ειδικευόμενη χειρουργικής στο Λαϊκό Νοσοκομείο, στην πανεπιστημιακή κλινική του οποίου ηγείται ο καθηγητής Ηλ. Μπαστούνης. Θέση κενή ειδικευόμενου δεν υπήρχε, αλλά δημιουργήθηκε με τη γνωστή ευκολία, ώστε να καλυφθούν οι ανάγκες της πρώτης κυρίας. Με εντολή του «γνωστού υπόπτου», υφυπουργού Υγείας Αθ. Γιαννόπουλου, άνοιξαν ως διά μαγείας δύο νέες θέσεις ειδικότητας χωρίς μάλιστα να τις ζητήσει -ως είθισται- το νοσοκομείο.

*Ετσι η κ. Παζαΐτη, ενώ έπρεπε να περιμένει έναν χρόνο, ξεκινάει πολύ νωρίτερα από τους κοινούς θνητούς (γιατρούς), που στριμώχνονται χρόνια στις λίστες.

Δ. ΕΥΘ

http://www.enet.gr/online/online_hprint?q=...amp;id=22860428

(τα bold τα έκανα όπως είναι στην έντυπη μορφή)

Η αντιπαραβολή της παραπάνω είδησης, με το topic "ΠΟΥ ΘΑ ΦΤΑΣΕΙ Η ΑΝΑΜΟΝΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΘΟΥΝ ΜΕΤΡΑ?", και τα λοιπά παρόμοια, προκαλεί κλαυσίγελο!

emcensoredembombembond

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολύ μεγάλο ζήλο βλέπω! Μακάρι να δείχναμε όλοι τον ίδιο ζήλο για να βρούμε διέξοδο σ'αυτή τη νοσηρή ιστορία που λέγεται "ο ατελείωτος αιώνας της αναμονής". Προσωπικά, δε με ενδιαφέρει καθόλου πότε και αν θα κάνει ειδικότητα η Νατάσα Καραμανλή. Ούτως ή άλλως αυτή το κάνει από χόμπι, έχει όσα χρήματα θέλει για να περιμένει όσο της αρέσει και σίγουρα δε θα μου "φάει" τη δουλειά! Μπορεί να έχουν γίνει παρατυπίες αλλά με αφήνει τελείως αδιάφορο και δεν καταλαβαίνω πώς έχουμε τόση ευαισθησία για ένα συγκεκριμένο άτομο και παράλληλα τόση αδιαφορία για τους ίδιους μας τους εαυτούς! Γιατί αν δεν είμασταν αδιάφοροι δε θα ανεχόμασταν να συνωστιζόμαστε σε μία ατελείωτη ουρά σαν τα πρόβατα! Όποιος νομίζει ότι το προβλημά του είναι η Νατάσα Καραμανλή, ας συνεχίσει να ασχολείται. Εκτός αν πιστεύει ότι με τον τρόπο αυτό θα λυθούν όλα του τα προβλήματα σχετικά με την ειδικότητα!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολύ μεγάλο ζήλο βλέπω! Μακάρι να δείχναμε όλοι τον ίδιο ζήλο για να βρούμε διέξοδο σ'αυτή τη νοσηρή ιστορία που λέγεται "ο ατελείωτος αιώνας της αναμονής". Προσωπικά, δε με ενδιαφέρει καθόλου πότε και αν θα κάνει ειδικότητα η Νατάσα Καραμανλή. Ούτως ή άλλως αυτή το κάνει από χόμπι, έχει όσα χρήματα θέλει για να περιμένει όσο της αρέσει και σίγουρα δε θα μου "φάει" τη δουλειά! Μπορεί να έχουν γίνει παρατυπίες αλλά με αφήνει τελείως αδιάφορο και δεν καταλαβαίνω πώς έχουμε τόση ευαισθησία για ένα συγκεκριμένο άτομο και παράλληλα τόση αδιαφορία για τους ίδιους μας τους εαυτούς! Γιατί αν δεν είμασταν αδιάφοροι δε θα ανεχόμασταν να συνωστιζόμαστε σε μία ατελείωτη ουρά σαν τα πρόβατα! Όποιος νομίζει ότι το προβλημά του είναι η Νατάσα Καραμανλή, ας συνεχίσει να ασχολείται. Εκτός αν πιστεύει ότι με τον τρόπο αυτό θα λυθούν όλα του τα προβλήματα σχετικά με την ειδικότητα!!!

Όταν γίνεται μια τέτοια παρατυπία εξώφθαλμα, σε ένα τόσο σημαίνον πρόσωπο της πολιτικής ζωής, χωρίς να υπάρχει καμία αντίδραση (όπως εσύ προτείνεις να μην αντιδράσουμε, ή ακόμα περισσότερο,όταν λες ότι δεν σε ενδιαφέρει καθόλου), φαντάσου τι θα γίνεται από "πίσω" στα χιλιάδες μικροβύσματα. Κατ'εμέ, η περίπτωση της Νατάσας είναι πάρα πολύ σοβαρή, και χρήζει πολλής προσοχής. Αν δείξουμε αδιαφορία στην περίτωση της Νατάσας, τότε ακριβώς δείχνουμε αδιαφορία στους εαυτούς μας, ανεχόμενοι ένα ξεδιάντροπα πια φθαρμένο καθεστώς που δεν θα διστάσει αύριο να χτυπήσει και την δικιά μας πόρτα...

Και δεν είπα να αδιαφορήσουμε για τα λοιπά θέματα που μας ταλαιπωρούν. Το συγκεκριμένο είναι όμως και αυτό ένα θέμα, του οποίου οι συνέπειες και η διαφαινόμενη σαπίλα μας ταλαιπωρεί βαθύτατα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν βλέπουμε να υφίσταται μεταχείρηση ατόμων με διαφορετικά μέτρα και σταθμά,θα πρέπει να κλείσουμε τα μάτια και δουλικά να σκύψουμε το κεφάλι;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ισχυρίζομαι ότι δεν αποτελεί θέμα. Απλά λέω ότι το κύριο και καθαρά πρωτεύον θέμα είναι με ποιο τρόπο θα ξεφύγουμε από το νοσηρό και απαξιωτικό σύστημα των αναμονών! Το να βρίσκουμε και να αποκαλύπτουμε υποθέσεις σχετικά με συγγενείς πολιτικών και καθηγητών είναι χρήσιμο αλλά είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου στο πρόβλημα που λέγεται "απόκτηση ιατρικής ειδικότητας στην Ελλάδα"!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ θα σας πω το εξής απλό: περιμένει κανείς από σας ότι θα πάει 3 η ώρα τη νύχτα στο Λαϊκό σε μια εφημερία και θα βρει τη Νατάσα μόνη της στα ΤΕΠ να βάζει ράματα;

ΥΓ: ΤΟ ΤΕΠ, συγγνώμη Παρακμή. Γιατί εγώ το έχω κάνει αυτό υποχρεωτικά ως φοιτήτρια, κι ας είχα και εντελώς άλλο προσανατολισμό ειδικότητας. Θα το κάνει αυτό ως ειδικευόμενη η πρώτη κυρία; Το άλλο με τον Τοτό κανείς;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό τι σχέση έχει με το θέμα; Το συζητάμε από τη γενικότερη σκοπιά του. Το κύριο πρόβλημα του εκπαιδευτικού συστήματος υγείας δεν είναι αν ένας ειδικευόμενος θα βάζει ράμματα ή θα λουφάρει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα σου πω πως σχετίζεται το θέμα με το εκπαιδευτικό μας σύστημα. Το πρόβλημα εδώ είναι αν θα εκπαιδευτεί η συγκεκριμένη. Θα πας εσύ να χειρουργηθείς από αυτήν; Θα πάει κανείς άλλος; Οχι βέβαια. Ούτε η ίδια δεν θα τολμήσει να χειρουργήσει μόνη της - παρεκτός κι αν φωνάξει τα κανάλια για κάτι λιπώματα κλπ, που όλοι θα ξέρουμε ότι δεν τα έβγαλε μόνη!

Κι όμως, όλοι ξέρουμε ότι μόλις τελειώσει την ειδικότητα θα γίνει κατ' ευθείαν λέκτορας, χωρίς να ξέρει που παν τα 4 και με εργασίες που της γράφουν άλλοι.

Επομένως, υπάρχει κάτι πολύ σάπιο σε όλο το εκπαιδευτικό μας σύστημα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για μένα το πρόβλημα δεν είναι αν θα εκπαιδευτεί η συγκεκριμένη. Πιστεύω ότι δε θα χειρουργήσει ποτέ στη ζωή της. Απλά θα καβαντζώσει κάποια θέση λέκτορα όπως λες. Αυτό όμως συμβαίνει ήδη και θα συμβαίνει πάντα (π.χ. Γιαμαρέλος και πολλόι άλλοι). Εγώ έχω πρώην συμφοιτητή, πτυχιούχο του 2004 που έχει ήδη περίπου 50 εργασίες! Πιθανώς είναι ανήθικο αλλά συμβαίνει παντού. Το σημαντικό είναι να μπορούμε τουλάχιστον να εκπαιδευτούμε αξιόλογα, σε μία ειδικότητα που θα τη διεκδικήσουμε αξιοκρατικά. Αυτό νομίζω ότι είναι το πρωτεύον και αυτό πρέπει να διεκδικήσουμε πρωταρχικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.