Jump to content

τι ακριβώς ισχύει για τις ειδικότητες


cosmonaut

Recommended Posts

Και ομως, ενας πολυ καλος μου φιλος και συναδελφος το εκανε απο...βαρεμαρα. Ειχε δηλωσει σε ενα νοσοκομειο, μετα δηλωσε σε καποιο αλλο που εβρισκε πιο γρηγορα θεση, βαριοταν ομως να ξεγραφτει απο το πρωτο. Νομιζε μαλιστα πως η διαδικασια ειναι...αυτοματη. ..........

Αφου δεν γινεται κανενας ελεγχος και ολοι το ξερουν, τι με κανει να ειμαι σιγουρη οτι δεν γινεται και εκ του πονηρου η διπλοεγγραφη! emno

Ναι αν αλλάξει γνώμη κάποιος μπορεί να συμβεί αυτό, αλλά να το κάνεις εκ του πονηρού, είναι μάλλον μάταιο...

Δηλαδή, αφού ξέρεις πότε ξεκινάει η μια θέση, ξέρεις πότε ανοιγει και η άλλη θέση τι νόημα έχει να διπλοεγγραφεις;; Θα επιλέξεις ευθύς εξαρχής τη συντομότερη.

Η μοναδική περίπτωση που έχει νόημα κάτι τέτοιο είναι να είναι κάποιος αναποφάσιστος ποια ειδικότητα θα πάρει και να έχει δηλώσει δυο διαφορετικές πχ παθολογια και οφθαλμιατρικη..

Παντως να και ένας τρόπος να μειωθούν άμεσα οι αναμονές:

Να μηχανογραφηθεί η λίστα και οσοι έχουν κάνει διπλοεγγραφή να φύγουν όχι απο τη μια αλλα από όλες τι ς θεσεις που έχουν δηλώσει.....νομίζω ότι τους αξίζει εν πάσει περιπτώσει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να μηχανογραφηθεί η λίστα και οσοι έχουν κάνει διπλοεγγραφή να φύγουν όχι απο τη μια αλλα από όλες τι ς θεσεις που έχουν δηλώσει.....νομίζω ότι τους αξίζει εν πάσει περιπτώσει

Σωστός. Δεν μπορεί κάποιοι να το παίζουν μάγκες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παντως δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα με τις εξετάσεις ειδικότητας.

Γιατι αφού η αναμονή για ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ έναρξη ειδικότητας αυτή τη στιγμή είναι 4-6 χρόνια, αυτό σημαίνει ότι υπάρχουν 4-6 φορές περισσότεροι γιατροί απο τις διαθέσιμες θέσεις ειδικότητας. Δηλ για την κάθε θέση ειδικότητας υπάρχουν περίπου 5 γιατροι.

Αν μπουν εξετάσεις για ειδικότητα, τότε ο ένας γιατρός θα πάρει τη θέση, οι άλλοι τέσσερις θα μέινουν απέξω και θα πρέπει τον επόμενο χρόνο να ξαναδώσουν εξετάσεις... μεχρις ότου καταφέρουν να μπουν σε μια θέση. Και βέβαια κάθε χρόνο θα προστίθενται και οι νέοι απόφοιτοι ιατρικής που και αυτοί θα διεκδικούν τις περιορισμένες θέσεις. Και οι γιατροί που ορκίζονται κάθε χρόνο είναι περισσότεροι απο όσους ξεκινούν ειδικότητα.Επιπλέον, θα ισχύσει και η επετηρίδα για τουλάχιστον 30% των θέσεων, καθώς κάποιος που ξεκινά ειδικότητα σε ένα, δύο ακόμη και τρία χρόνια προτιμά να κρατήσει την καβάτζα του παρά κάτι το αβέβαιο. Σήμερα υπάρχουν γιατροί που τελείωσαν το 2001 και ακόμη δεν έχουν ξεκινήσει ειδικότητα, άρα τις πρώτες τουλάχιστον χρονιές οι λιγοστές θέσεις θα πηγαίνουν στους αριστους του κάθε έτους. Επομένως απ έξω δε θα μένουν μόνο οι γιατροι τις ρουμανοβουλγαριας αλλά και οσοι σπούδασαν Ελλάδα..

Είμαστε έτοιμοι να δεχθούμε ένα σύστημα που θα δείνει θέση ειδικότητας σε 1 κάθε χρόνο, ενώ ΣΤΑΘΕΡΑ θα αφήνει απέξω άλλους 4, απο τους οποιους οι 2 θα έχουν σπουδάσει εκτός και οι αλλοι 2 εντος Ελλάδας?(δηλ. για οσους σπούδασαν Ελλάδα ποσοστό επιτυχίας 1/3=33%, αν βέβαια δεχθούμε ότι όλοι οσοι σπουδάζουν εκτός αποκλείονται εξ ορισμού?

Δεν αμφιβάλλω οτι υπαρχει ούτως ή άλλως αδιεξοδο, και δεν έχω να προτείνω κάποια καλύτερη λύση, απο τις εξετάσεις στην έναρξη ειδικότητας.....Επίσης δεν αμφιβάλλω οτι το σύστημα αυτό θα ευννοήσει τους αρίστους που θα ξεκινούν σχεδόν αμέσως ειδικότητα, αλλά με τους μετριους που είμαστε οι πλειοψηφία τι θα γίνει?

Μια πρόταση για να αντιμετωπισθεί το πρόβλημα είναι να κλείσουν κάποιες από τις ιατρικές σχολές τις χώρας, και οι φοιτητές που ήδη σπουδάζουν εκει να μεταγραφούν στις κεντρικές σχολές. Γιατι, ρε παιδιά για πείτε μου τι αναγκη υπάρχει να έχει η Λαρισα ιατρική σχολη και η Αλεξανδρούπολη με 70-80 φοιτητες?( μηπως μονο και μόνο για να υπάρχουν και οι αντίστιχοι πανεπιστημιακοι διδάσκοντες?) Ισως θα ήταν σκόπιμο ακόμη και ΟΛΕΣ οι ιατρικές σχολές να μη δεχθούν κανένα φοιτητή για 2-3 χρόνια, αλλά αυτό θα είναι αδικο για όσους είναι τώρα στο Λύκειο. Εδώ που φτάσαμε πάντως κάποιος θα είναι το φάει το αγγούρι, ακόμη και αν δεν έφταιξε, αφού ο προγραμματισμος της πολιτείας είναι για τα πανηγύρια...

Αυτό που με παραξενεύει πάντως είναι το γεγονός ότι η ιατρική ακόμη έλκει τόσους πολλούς και καλούς μαθητές, καταφέρνοντας να διατηρει την υψηλότερη βάση από όλες τις σχολές.....

Έχεις απόλυτο δικιο!! Από όλες τις απόψεις που έχω ακούσει για το θέμα αυτό είναι η πιο πλήρης και αντικατοπτρίζει απόλυτα το αδιέξοδο της κατάστασης. Κοινώς την έχουμε βάψει έτσι κι αλλιώς.

Κάτι που θα ήθελα να προσθέσω γενικά είναι οτι πάντα τα βάζουμε με αυτούς που έρχονται από Ρουμανίες, Βουλγαρίες κτλ. Κανείς και ποτέ δεν έχει πει τίποτα για όλους αυτούς τους μαθηταράδες που μπροστά στα μάτια μας, έχοντας περάσει κανονικά και με το νόμο στην ιατρική Αθηνών, παίρνουν πτυχίο χωρίς να έχουν μάθει ούτε το 1% από όσα θα όφειλαν. Περνάνε ΟΛΑ τα μαθήματα με κινητά, αντιγραφές, προσωπικές γνωριμίες κ.τ.λ. Και δεν λέω να αντιγράψεις μια δυό φορές, όλοι το έχουμε κάνει. Γνώρισα συμφοιτητές μας οι οποίοι δεν έχουν την παραμικρή ιδέα από ιατρική, μιλάμε για παντελώς ασχετους και σε λίγο παίρνουν πτυχίο!

Και όπως και να το κάνουμε ο ιατρός εκ Βουλγαρίας δεν θα μπορεί συνέχεια να κρύβει την χώρα προέλευσης του πτυχίου του, έχουν πονηρευτεί πια και οι ασθενείς. Με τους επικίνδυνους από την Αθήνα που έχουν ήδη το ύφος του μεγαλογιατρού πριν καν τελειώσουν τι γίνεται?

Ίσως μια επιπλέον εξέταση (για την ειδικότητα) να βοηθούσε λίγο στο ξεσκαρτάρισμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΟΗ my god! Παιδιά ισχύει όντως αυτό? Μου φαίνεται τουλάχιστον τραγικό.... Για να ξεκινήσει κανείς ορθοπαιδική ή γυναικολογία έχει συνολικα αναμονή τουλάχιστον 10 χρόνια( 2-3 για χειρουργικη+1 χρονος χειρουργική+4-6 για γυναικολογία) Δεν μπορεί να είναι πραγματικότητα αυτό που ζούμε....

Για να καταλάβετε για τι κατάσταση μιλάμε, 1 χρόνος(μόνο ένας) χειρουργική ή παθολογια σε επαρχία στην άκρη του κόσμου( Λερο, Μεσολόγγι, Δράμα) έχεις αναμονή 2-3 χρόνια.

Χειρουργική στη Λέρο αν δηλώσεις ΤΩΡΑ ξεκινας το 2008

Στην Ευρυτανία 1 χρόνος παθολογίας ξεκινάει το ...2010

Μηπως κανουμε κάποιο λάθος και δεν είναι προαπαιτούμενος ο χρόνος της χειρουργικής αν επιλέξεις την πληρη ειδικότητα πχ της γυναικολογίας ή της ορθοπαιδικης?

η δραμα δινει 3 χρονια παθολογιας, που σημαινει πανω απο τον μεσο ορο των αλλων νοσοκομειων που εχουν 2 χρονια,δηλαδη κανεις μπορει να σκεφτεται και ογκολογια.ασε που ειναι 2 ωρες απο την θεσσαλονικη...που ειναι η ακρη του κοσμου;μηπως πρεπει να ξανακοιταξεις τον χαρτη;

φιλικα

anything

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Η ογκολογία ξέρεις τι αναμονή έχει ;(24 θέσεις για όλη την επικράτεια)

[το ξέρω πως γίνομαι κακός ,αλλά τι να κάνω; :bloodomen: ]

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, αλλά όταν έκανα αγροτικό προ 6ετίας περίπου, δεν είχε καν ανοίξει η ειδικότητα emdots

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παντως έχουν αρχίσει να σφίγγουν λίγο τα πράγματα και μάλιστα εξαιτίας της δικής μας απόγνωσης.

Οταν έψαχνα εγώ για ειδικότητα, υπήρχε γιατρός στη νπμαρχία αθηνων που είχε πάει καρφωτός (τη ρουφιανιά πολλοί την αγάπησαν, το ρουφιάνο ουδείς!)

για διπλοεγγραφή και σβήστηκε και από τις 2 λίστες με αποτέλεσμα εκέι που θα ξεκινούσε σε 1 έτος να πηγαίνει τώρα του αγίου π*&^σου ανήμερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά να πάθει!

Πρέπει κάποτε να μάθουμε πως παράνομος δεν είναι μόνο όποιος πιάνεται στα πράσσα. <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Η ογκολογία ξέρεις τι αναμονή έχει ;(24 θέσεις για όλη την επικράτεια)

[το ξέρω πως γίνομαι κακός ,αλλά τι να κάνω; :bloodomen: ]

η παθολογια και η ογκολογια δεν εχουν καμια σχεση.

κανεις δεν σε υποχρεωνει να κανεις ογκολογια στην ελλαδα αλλωστε.

:splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Σίγουρα δεν έχουν σχέση, εκτός ότι το ένα είναι προαπαιτούμενο του άλλου σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του πλανήτη.

Όσο για το δεύτερο, κανείς δε μας υποχρεώνει να κάνουμε ειδικότητα ούτως ή άλλως! κουβέντα κάνουμε.

Βέβαια αν το πάμε έτσι, υπάρχουν τουλάχιστον άλλες 10 ειδικότητες με χειρότερες αναμονές από την Ογκολογία...(δέρμα, οφθ, παιδιατρική, ενδο, ρεύμα κλπ κλπ)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενδεικτική εικόνα: κάνω χειρουργική στο Ιπποκρατειο Θεσσαλονίκης για γυναικολογία (μη ρωτάτε γιατί δεν πήγα περιφέρεια αφού επρόκειτο μόνο για 9 μήνες χειρουργικής). Έχω συνάδελφο στην κλινική που άρχισε το 2003 (πριν την αλλαγή του νόμου για τα αγροτικά) ο οποίος είχε δηλώσει για ειδικότητα, έχασε τη θέση του λόγω προβλημάτων στρατού, ξαναδήλωσε προσ το τέλος της θητείας του την ίδια θέση, η οποία άνοιξε πριν ακόμα τελειώσει τη θητεία του. Και όλα αυτά το 2003. Δηλαδή τότε υπήρχαν κενές θέσεις. Εγώ δήλωσα το 2003 αμέσως μετά την αλλαγή του νόμου, ενόσω έκανα αγροτικό. Μπήκα σε κλήρωση και ήμουν και τυχερός σε αυτήν, οπότε μου βγήκε μία αναμονή 2 ετών, η οποία αποδείχτηκε ακατέβατη. Τώρα η αναμονή για χειρουργική στο ιπποκράτειο έχει ως εξής:

Τελευταία ενημέρωση 24/2/2006

Αιτήσεις σε αναμονή 22

Θέσεις 27

Χρόνος Πλήρης

Αναμονή*

Σύμβαση

τελευταίου**

βλέπε: ΑΠΘ

Ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του για την πορεία των αναμονών τα τελευταία 5 περίπου χρόνια.

Και φυσικά ας μην ξεχνάμε το ειδικό μέρος. Που εν προκειμένω για γυναικολογία στο Ιπποκράτειο για ένα γνωστό μου που άρχισε το 2005 ήταν 6,5 χρόνια ακατέβατα.

ΑΥΤΑ!

Παρεμπιπτόντως, για να επιστρέψω στο ερώτημα του topic (και αναφέρομαι στους νεότερους συναδέλφους κυρίως γιατί όσοι από μας έχουν μπει στη διαδικασία της ειδικότητας ξέρουμε τους νόμους απ έξω) κάθε αίτηση για ειδικότητα είναι αυτόνομη και ανεξάρτητη και δεν συνδέεται το ειδικό με το γενικό μέρος. Δηλαδή για παράδειγμα, ένας που θέλει να κάνει γυναικολογία, πρέπει πρώτα να κάνει 9 μήνες γενικής χειρουργικής, αφού από το υποχρεωτικό ένα έτος γενικής χειρουργικής αφαιρείται το 3μηνο που έχει κάνει σε νοσοκομείο πριν το αγροτικό. Ετσι κάνει μία αίτηση για γενική χειρουργική. Όταν έρθει ο διορισμός του για γενική χειρουργική, την ίδια μέρα μπορεί

να κάνει αίτηση σε κάποιο νοσοκομείο για γυναικολογία, καταθέτοντας μαζί με τα άλλα απαραίτητα δικαιολογητικά και μία υπεύθυνη δήλωση ότι έχει διοριστεί στο τάδε νοσοκομείο για χειρουργική. Αν για οποιονδήποτε λόγο δεν αποδεχτεί το διορισμό του ή δεν τελειώσει τη γενική χειρουργική η αίτησή του ακυρώνεται. Όταν τελειώσει τη χειρουργική καταθέτει στην νομαρχία το πιστοποιητικό που παίρνει απ το νοσοκομείο για τους 9 μήνες. Αν δεν το καταθέσει τότε δεν καλείται αυτός από τη νομαρχία μόλις ανοίξει η θέση της γυναικολογίας.

Η αναμονή για γυναικολογία αρχίζει να μετράει από την ημέρα της κατάθεσης της αίτησης. Αν τώρα αυτός δεν καταθέσει για γυναικολογία σε νοσοκομείο που δίνει πλήρη ειδικότητα τότε μόλις του έρθει ο διορισμός της θέσης της γυναικολογίας νομιμοποιείται να δηλώσει το τελευταίο κομμάτι της ειδικότητας με τον ίδιο τρόπο που ΄δηλωσε όταν του είρθε η υπουργική απόφαση του διορισμού του στη χειρουργική και ούτω καθεξής.

ΞΑΝΑ ΑΥΤΑ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να το καταλάβω δηλαδή γιατί γενικά εκεί που λέω οτι το έχω ξεκαθαρίσει...τσουπ και μπλέκομαι!

Με το άγονο στο αγροτικό τι κερδίζει κανείς?

Ξέρω ότι μπορούν να τρέχουν τα 2 κομμάτια της ειδικότητας παράλληλα...αλλά δεν έχω καταλάβει ακριβώς τον τρόπο.

Δηλαδή με το που ορκίζεσαι, ΟΚ, κάνεις τα χαρτιά στη νομαρχία και τρέχει η αναμονή για το γενικό μέρος.

Η αναμονή για το ειδικό πότε ξεκινά?

Με το που παρουσιάζεσαι στο αγροτικο, κατά το 3μηνο, μετά τη λήξη του αγροτικού?

Και κάτι άλλο που άκουσα και μου φάνηκε λίγο παράξενο!

Η παιδιατρική έχει ενιαία τοποθέτηση, μπορεί κάποιος να κάνει παθολογία σε κάποιο νοσοκομείο και να μετρήσει αυτό το διάστημα ως έτος (-η) παιδιατρικής ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιρνω τηλεφωνο στην νομαρχια και μου λενε για την ειδικοτητα μου ανοιγει τον μαιο του 2007.μαλιστα.δεδομενου οτι το τριμηνο ειναι κατι που σχεδον εχουν κανει ολοι (μαζι με το αγροτικο), να υποθεσω οτι πρεπει να αφαιρεσω 3 μηνες απο την συγκεκριμενη ημερομηνια; :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιρνω τηλεφωνο στην νομαρχια και μου λενε για την ειδικοτητα μου ανοιγει τον μαιο του 2007.μαλιστα.δεδομενου οτι το τριμηνο ειναι κατι που σχεδον εχουν κανει ολοι (μαζι με το αγροτικο), να υποθεσω οτι πρεπει να αφαιρεσω 3 μηνες απο την συγκεκριμενη ημερομηνια; :blink:

όχι, απλά καταθέτοντας το χαρτί του τριμμήνου στη νομαρχία, η σύμβαση που θα υπογράψεις με το νοσοκομείο θα είναι κατά 3 μήνες μικρότερη από την προβλεπόμενη για την ειδικότητα. Η ημερομηνία που θ αρχίσεις θα είναι αυτή που σου λένε στη νομαρχία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όχι, απλά καταθέτοντας το χαρτί του τριμμήνου στη νομαρχία, η σύμβαση που θα υπογράψεις με το νοσοκομείο θα είναι κατά 3 μήνες μικρότερη από την προβλεπόμενη για την ειδικότητα. Η ημερομηνία που θ αρχίσεις θα είναι αυτή που σου λένε στη νομαρχία.

ευχαριστω...εστω και ετσι κατι γινεται....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όχι, απλά καταθέτοντας το χαρτί του τριμμήνου στη νομαρχία, η σύμβαση που θα υπογράψεις με το νοσοκομείο θα είναι κατά 3 μήνες μικρότερη από την προβλεπόμενη για την ειδικότητα. Η ημερομηνία που θ αρχίσεις θα είναι αυτή που σου λένε στη νομαρχία.

Υπαρχει περιπτωση καποιος να εχει κανει το αγροτικο, και να μην καταθεσει το τριμηνο, μονο και μονο για να εχει αλλους 3 μηνες εμμισθους μπροστα του?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπαρχει περιπτωση καποιος να εχει κανει το αγροτικο, και να μην καταθεσει το τριμηνο, μονο και μονο για να εχει αλλους 3 μηνες εμμισθους μπροστα του?

οχι

το τριμηνο ειναι προετοιμασια για το αγροτικο και σου κανουν την χαρη (χαρη τελικα;) να σου το προσμετρανε ως ειδικοτητα.

δεν μπορεις να πεις, οχι ευχαριστω δεν θα παρω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οχι

το τριμηνο ειναι προετοιμασια για το αγροτικο και σου κανουν την χαρη (χαρη τελικα;) να σου το προσμετρανε ως ειδικοτητα.

δεν μπορεις να πεις, οχι ευχαριστω δεν θα παρω

Ναι, θελω να πω να μην πεις οτι εκανες αγροτικο προκειμενου να δουλεψεις 3 μηνες παραπανω στην ειδικοτητα.Πχ Θες Καρδιολογια και εχεις κανει αγροτικο να μην κανεις μονο 9 μηνες απο την Παθολογια σου, αλλα ολοκληρο το χρονο. Με την ανεργια τη σημερινη κατι ειναι κι αυτο..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σωστή ερώτηση takis. Ενδιαφέρομαι κι εγώ για την απάντηση.

Νομίζω ότι εάν θες το μετράς, όχι αναγκαστικά...

Βεβαια με αυτον τον τροπο καθυστερουμε τον επομενο να ξεκινησει ειδικοτητα, που αν το δουμε απολυτα συναδελφικα δεν ειναι και πολυ σωστο... Αλλα και τι ειναι σωστο στις μερες μας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το σωστο είναι να το δηλώσεις. να μην ξεχναμε οτι το γροτικο προσμετραται ως προυπηρεσια+αναλογα με την προυπηρεσια θα υπολογιστει και το χρονοεπιδομα.

εγώ το δέχομαι ότι κάποιος "έξυπνος" δεν παρουσιαζει το αγροτικο και κερδιζει 3 μήνες εργασίας όμως

1. αν στο 9μηνο μπορει να κάνει αίτηση για παραταση τι θα πει μετα? ξεχασα να σας πω έχω κάνει τρίμηνο?

2. όταν κάνει χαρτια για το 2 κομμάτι θα φαίνεται ότι έκανε ολοκληρο το πρώτο. αν θυμηθεί τότε το χρονοεπίδομα τι θα πει? α ειχα κάνει και 15 μηνες αγροτικο και θέλω την αντίστοιχη αύξηση?

δεν ειναι παντα τόσο απλα τα πραγματα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.