Jump to content

τι ακριβώς ισχύει για τις ειδικότητες


cosmonaut

Recommended Posts

emhelp για κάνεις μία ειδικότητα χρειάζεται οπωσδήποτε να κάνεις κάποιο μέρος της σε νοσοκομείο που να δίνει πλήρη ειδικότητα ή αρκεί το 2ο νοσοκομείο που θα πας απλά να δίνει περισσότερο χρόνο ( αλλά όχι πλήρη ) π.χ. 2+3?

θα εκτιμούσα μία άμεση κ έγκυρη απάντηση.ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πρέπει οπωσδήποτε το τελευταίο νοσοκομείο να δίνει πλήρη ειδικότητα ακόμα και αν εσένα σου λείπουν μόνο 6 μήνες.

Το αν θα τα βάλεις απευθείας σε νοσοκομείο για πλήρη, η θα τα βάλεις πρώτα για τμήμα και μετά για πλήρη επαφίεται στην κρίση σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Nα ρωτήσω και εγώ κάτι άλλο? Οταν βλέπουμε στη σελιδα με τις αναμονες των ειδικοτητων του Αριστοτελείου πανεπιστημίου οτι στο τάδε νοσοκομείο έχει αναμονή για την ΠΛΗΡΗ ειδικοτητα π.χ. ΩΡΛ, γυναικολογία, ορθοπαιδική τόσα χρόνια αυτό τί σημαίνει?

1) οτι γραφεσαι κατευθείαν εκει και περιμένεις π.χ. 4 χρόνια και μετά ξεκινας και κάνεις και τη χειρουργική που απαιτείται και ολόκληρη την ειδικότητα

ή

2) ότι πρέπει πρώτα να περιμένεις 2-3 χρόνια για τη χειρουργική, να κάνεις τον ένα χρόνο χειρουργικης και μετά να περιμένεις άλλα 3-4 χρόνια για την πλήρη ειδικότητα και τότε να αρχίσεις?

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2) ότι πρέπει πρώτα να περιμένεις 2-3 χρόνια για τη χειρουργική, να κάνεις τον ένα χρόνο χειρουργικης και μετά να περιμένεις άλλα 3-4 χρόνια για την πλήρη ειδικότητα και τότε να αρχίσεις?

emarupemoops

Μακάρι να ήταν αλλιώς, αλλά τι να κάνουμε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarupemoops

Μακάρι να ήταν αλλιώς, αλλά τι να κάνουμε!

ΟΗ my god! Παιδιά ισχύει όντως αυτό? Μου φαίνεται τουλάχιστον τραγικό.... Για να ξεκινήσει κανείς ορθοπαιδική ή γυναικολογία έχει συνολικα αναμονή τουλάχιστον 10 χρόνια( 2-3 για χειρουργικη+1 χρονος χειρουργική+4-6 για γυναικολογία) Δεν μπορεί να είναι πραγματικότητα αυτό που ζούμε....

Για να καταλάβετε για τι κατάσταση μιλάμε, 1 χρόνος(μόνο ένας) χειρουργική ή παθολογια σε επαρχία στην άκρη του κόσμου( Λερο, Μεσολόγγι, Δράμα) έχεις αναμονή 2-3 χρόνια.

Χειρουργική στη Λέρο αν δηλώσεις ΤΩΡΑ ξεκινας το 2008

Στην Ευρυτανία 1 χρόνος παθολογίας ξεκινάει το ...2010

Μηπως κανουμε κάποιο λάθος και δεν είναι προαπαιτούμενος ο χρόνος της χειρουργικής αν επιλέξεις την πληρη ειδικότητα πχ της γυναικολογίας ή της ορθοπαιδικης?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και ομως...για αυτο το χαλι μιλαμε! Δυστυχως, ως πληρης ειδικοτητα υπολογιζεται μονο το ειδικο μερος. :wacko:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι λέμε τόσο καιρό βρε παιδιά...Αν δεν μπουν εξετάσεις ειδικότητας...ΧΘΕΣ , τότε την έχουμε βάψει....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι λέμε τόσο καιρό βρε παιδιά...Αν δεν μπουν εξετάσεις ειδικότητας...ΧΘΕΣ , τότε την έχουμε βάψει....

Παντως δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα με τις εξετάσεις ειδικότητας.

Γιατι αφού η αναμονή για ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ έναρξη ειδικότητας αυτή τη στιγμή είναι 4-6 χρόνια, αυτό σημαίνει ότι υπάρχουν 4-6 φορές περισσότεροι γιατροί απο τις διαθέσιμες θέσεις ειδικότητας. Δηλ για την κάθε θέση ειδικότητας υπάρχουν περίπου 5 γιατροι.

Αν μπουν εξετάσεις για ειδικότητα, τότε ο ένας γιατρός θα πάρει τη θέση, οι άλλοι τέσσερις θα μέινουν απέξω και θα πρέπει τον επόμενο χρόνο να ξαναδώσουν εξετάσεις... μεχρις ότου καταφέρουν να μπουν σε μια θέση. Και βέβαια κάθε χρόνο θα προστίθενται και οι νέοι απόφοιτοι ιατρικής που και αυτοί θα διεκδικούν τις περιορισμένες θέσεις. Και οι γιατροί που ορκίζονται κάθε χρόνο είναι περισσότεροι απο όσους ξεκινούν ειδικότητα.Επιπλέον, θα ισχύσει και η επετηρίδα για τουλάχιστον 30% των θέσεων, καθώς κάποιος που ξεκινά ειδικότητα σε ένα, δύο ακόμη και τρία χρόνια προτιμά να κρατήσει την καβάτζα του παρά κάτι το αβέβαιο. Σήμερα υπάρχουν γιατροί που τελείωσαν το 2001 και ακόμη δεν έχουν ξεκινήσει ειδικότητα, άρα τις πρώτες τουλάχιστον χρονιές οι λιγοστές θέσεις θα πηγαίνουν στους αριστους του κάθε έτους. Επομένως απ έξω δε θα μένουν μόνο οι γιατροι τις ρουμανοβουλγαριας αλλά και οσοι σπούδασαν Ελλάδα..

Είμαστε έτοιμοι να δεχθούμε ένα σύστημα που θα δείνει θέση ειδικότητας σε 1 κάθε χρόνο, ενώ ΣΤΑΘΕΡΑ θα αφήνει απέξω άλλους 4, απο τους οποιους οι 2 θα έχουν σπουδάσει εκτός και οι αλλοι 2 εντος Ελλάδας?(δηλ. για οσους σπούδασαν Ελλάδα ποσοστό επιτυχίας 1/3=33%, αν βέβαια δεχθούμε ότι όλοι οσοι σπουδάζουν εκτός αποκλείονται εξ ορισμού?

Δεν αμφιβάλλω οτι υπαρχει ούτως ή άλλως αδιεξοδο, και δεν έχω να προτείνω κάποια καλύτερη λύση, απο τις εξετάσεις στην έναρξη ειδικότητας.....Επίσης δεν αμφιβάλλω οτι το σύστημα αυτό θα ευννοήσει τους αρίστους που θα ξεκινούν σχεδόν αμέσως ειδικότητα, αλλά με τους μετριους που είμαστε οι πλειοψηφία τι θα γίνει?

Μια πρόταση για να αντιμετωπισθεί το πρόβλημα είναι να κλείσουν κάποιες από τις ιατρικές σχολές τις χώρας, και οι φοιτητές που ήδη σπουδάζουν εκει να μεταγραφούν στις κεντρικές σχολές. Γιατι, ρε παιδιά για πείτε μου τι αναγκη υπάρχει να έχει η Λαρισα ιατρική σχολη και η Αλεξανδρούπολη με 70-80 φοιτητες?( μηπως μονο και μόνο για να υπάρχουν και οι αντίστιχοι πανεπιστημιακοι διδάσκοντες?) Ισως θα ήταν σκόπιμο ακόμη και ΟΛΕΣ οι ιατρικές σχολές να μη δεχθούν κανένα φοιτητή για 2-3 χρόνια, αλλά αυτό θα είναι αδικο για όσους είναι τώρα στο Λύκειο. Εδώ που φτάσαμε πάντως κάποιος θα είναι το φάει το αγγούρι, ακόμη και αν δεν έφταιξε, αφού ο προγραμματισμος της πολιτείας είναι για τα πανηγύρια...

Αυτό που με παραξενεύει πάντως είναι το γεγονός ότι η ιατρική ακόμη έλκει τόσους πολλούς και καλούς μαθητές, καταφέρνοντας να διατηρει την υψηλότερη βάση από όλες τις σχολές.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παντως δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα με τις εξετάσεις ειδικότητας.

Αυτό που με παραξενεύει πάντως είναι το γεγονός ότι η ιατρική ακόμη έλκει τόσους πολλούς και καλούς μαθητές, καταφέρνοντας να διατηρει την υψηλότερη βάση από όλες τις σχολές.....

Μα ακόμα κι αν οι εξετάσεις μπουν, ποιος μας διασφαλίζει το γεγονός οτι δε θαναι διαβλητές για να βολευτουν πρώτα τα τέκνα μεγαλογιατρών. Γιατί έτσι θα καταντήσει η λήψη ειδικότητας κληρονομικό χάρισμα!

πάντως καλό θα ήταν να μειωθεί δραματικά ο αριθμός των εισαχθέντων στις ιατρικές σχολές! δε γίνεται το 6ο έτος στην Αθήνα να απαριθμεί 600 σχεδόν φοιτητές! Που θα απορροφηθούν όλοι αυτοί οι νέοι ιατροί συν όλοι όσοι έρχονται από εξωτερικό συν οι ελληνοκύπριου που διεκδικούν ισάξια θέσεις ειδικότητας....

Μην ακούσω πάλι για τα λειτουργικά κενά σε νοσοκομεία και τη θέσπιση νέων θέσεων εργασίας...τι μπορεί να γίνει στο άμεσο μέλλον είναι το θέμα που καίει όλους μας. Θα καταντήσουμε σαν τη γιατρό που άκουσα τις προάλλες πανικόβλητη επειδή ξεκίνησε ειδικότητα μετά από 5 έτη αναμονής και ετεροαπασχόλησης κι έτρεμε επειδή όπως είναι λογικό δε θυμόταν πλέον τίποτα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα ακόμα κι αν οι εξετάσεις μπουν, ποιος μας διασφαλίζει το γεγονός οτι δε θαναι διαβλητές για να βολευτουν πρώτα τα τέκνα μεγαλογιατρών. Γιατί έτσι θα καταντήσει η λήψη ειδικότητας κληρονομικό χάρισμα!

πάντως καλό θα ήταν να μειωθεί δραματικά ο αριθμός των εισαχθέντων στις ιατρικές σχολές! δε γίνεται το 6ο έτος στην Αθήνα να απαριθμεί 600 σχεδόν φοιτητές! Που θα απορροφηθούν όλοι αυτοί οι νέοι ιατροί συν όλοι όσοι έρχονται από εξωτερικό συν οι ελληνοκύπριου που διεκδικούν ισάξια θέσεις ειδικότητας....

Μην ακούσω πάλι για τα λειτουργικά κενά σε νοσοκομεία και τη θέσπιση νέων θέσεων εργασίας...τι μπορεί να γίνει στο άμεσο μέλλον είναι το θέμα που καίει όλους μας. Θα καταντήσουμε σαν τη γιατρό που άκουσα τις προάλλες πανικόβλητη επειδή ξεκίνησε ειδικότητα μετά από 5 έτη αναμονής και ετεροαπασχόλησης κι έτρεμε επειδή όπως είναι λογικό δε θυμόταν πλέον τίποτα....

Συμφωνώ σε γενικές γραμμές.....

σχετικά με τις εξετάσεις, άν είναι μόνο γραπτές τότε θα είναι ΑΔΙΑΒΛΗΤΕΣ, αν είναι και προφορικες, συνεντευξεις κλινική εξέταση σε νοσοκομείο κλπ θα γίνει το σώσε....

Είναι 600 φοιτητές στο 6ο ετος? νομιζα οτι είναι περιπου 450....

Πράγματι είναι τρομερό να κάνεις ειδικότητα μετά απο 5 χρόνια... εχεις ξεχάσει τα ΠΑΝΤΑ. Σε 5 χρόνια άλλοι ξεχνούν τη γλώσσα τους.... την ιατρική θα θυμόμαστε εμεις? Αυτό ομως μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως επιχείρημα για να είναι οι θέσεις της ειδικότητας συνέχεια της πανεπιστημιακης εκπαίδευσης. Δηλ: τελείωσες ιατρική μπαίνεις κατευθείαν στην αντίστοιχη θέση....(αυτά σε έναν άλλο κόσμο, μια άλλη χώρα μια άλλη εποχή)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παντως δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα με τις εξετάσεις ειδικότητας.

Γιατι αφού η αναμονή για ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ έναρξη ειδικότητας αυτή τη στιγμή είναι 4-6 χρόνια, αυτό σημαίνει ότι υπάρχουν 4-6 φορές περισσότεροι γιατροί απο τις διαθέσιμες θέσεις ειδικότητας. Δηλ για την κάθε θέση ειδικότητας υπάρχουν περίπου 5 γιατροι.

Αν μπουν εξετάσεις για ειδικότητα, τότε ο ένας γιατρός θα πάρει τη θέση, οι άλλοι τέσσερις θα μέινουν απέξω και θα πρέπει τον επόμενο χρόνο να ξαναδώσουν εξετάσεις... μεχρις ότου καταφέρουν να μπουν σε μια θέση. Και βέβαια κάθε χρόνο θα προστίθενται και οι νέοι απόφοιτοι ιατρικής που και αυτοί θα διεκδικούν τις περιορισμένες θέσεις. Και οι γιατροί που ορκίζονται κάθε χρόνο είναι περισσότεροι απο όσους ξεκινούν ειδικότητα.Επιπλέον, θα ισχύσει και η επετηρίδα για τουλάχιστον 30% των θέσεων, καθώς κάποιος που ξεκινά ειδικότητα σε ένα, δύο ακόμη και τρία χρόνια προτιμά να κρατήσει την καβάτζα του παρά κάτι το αβέβαιο. Σήμερα υπάρχουν γιατροί που τελείωσαν το 2001 και ακόμη δεν έχουν ξεκινήσει ειδικότητα, άρα τις πρώτες τουλάχιστον χρονιές οι λιγοστές θέσεις θα πηγαίνουν στους αριστους του κάθε έτους. Επομένως απ έξω δε θα μένουν μόνο οι γιατροι τις ρουμανοβουλγαριας αλλά και οσοι σπούδασαν Ελλάδα..

Είμαστε έτοιμοι να δεχθούμε ένα σύστημα που θα δείνει θέση ειδικότητας σε 1 κάθε χρόνο, ενώ ΣΤΑΘΕΡΑ θα αφήνει απέξω άλλους 4, απο τους οποιους οι 2 θα έχουν σπουδάσει εκτός και οι αλλοι 2 εντος Ελλάδας?(δηλ. για οσους σπούδασαν Ελλάδα ποσοστό επιτυχίας 1/3=33%, αν βέβαια δεχθούμε ότι όλοι οσοι σπουδάζουν εκτός αποκλείονται εξ ορισμού?

Δεν αμφιβάλλω οτι υπαρχει ούτως ή άλλως αδιεξοδο, και δεν έχω να προτείνω κάποια καλύτερη λύση, απο τις εξετάσεις στην έναρξη ειδικότητας.....Επίσης δεν αμφιβάλλω οτι το σύστημα αυτό θα ευννοήσει τους αρίστους που θα ξεκινούν σχεδόν αμέσως ειδικότητα, αλλά με τους μετριους που είμαστε οι πλειοψηφία τι θα γίνει?

Πάντως μου κάνει εντύπωση ότι με τόσα πολλά που ξέρεις, δεν ήξερες ότι υπάρχει ειδικό και γενικό κομμάτι στην ειδικότητα.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ισως θα ήταν σκόπιμο ακόμη και ΟΛΕΣ οι ιατρικές σχολές να μη δεχθούν κανένα φοιτητή για 2-3 χρόνια, αλλά αυτό θα είναι αδικο για όσους είναι τώρα στο Λύκειο.

Με τίποτα δεν γίνεται αυτό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:splats:

Με τίποτα δεν γίνεται αυτό.

Γιατί να μη γίνει; Το ξέρω είναι δύσκολο γιατί θα εξεγερθούν πολλοί wanna be doctors και οι μανούλες τους....

Παντως απο λογικής απόψεως τους συμφέρει και αυτούς, γιατί τι νοήμα έχει να μπούν σε μια λίστα αναμονής που θα ξεκινουν το 2015 ή να μπαίνουν σε έναν διαγωνισμό απο τον οποίο ειδικότητα θα παίρνει 1/3 και οι 2 θα μένουν απέξω; Αλλα ρε παιδία τώρα τι συζητάμε να περιορίσουμε τους εγχώριους φοιτητές, τη στιγμή που η υπουργός μας αποφάσισε να αφήσει όλους τους δικατσάδες να περάσουν απομνημονεύοντας 2500 ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής;;;;;;;;;; :splats: Και οι καθηγητές θα δώσουν ερωτήσεις για τη συγκρότηση βάσεων μη τρώτε κουτόχορτο..... Είναι δυνατόν να εναντιωθούν στο σύστημα και στα πρόσωπα που τους ανέδειξαν μόνο και μόνο για να εξυπηρετήσουν τους φοιτητές; Και στην εξαιρετικά απίθανη περίπτωση που η πλειψηφία αποφασίσει να μη δώσει θέματα, κάποιοι καλοθελητές θα το εκμεταλλευθούν για να "ανεβάσουν τις μετοχές τους".... Εδω θα είμαστε και θα το δείτε...

Επειδή η Ευρώπη έχει περάσει ανάλογα προβλήματα με τον υπερπληθωρισμό ιατρών( Ιταλία, Ισπανια, Γαλλια) μπορούν να μας ενημερώσουν οι φίλοι μας απο το εξωτερικο πως τα αντιμετώπισε?

Πάντως μου κάνει εντύπωση ότι με τόσα πολλά που ξέρεις, δεν ήξερες ότι υπάρχει ειδικό και γενικό κομμάτι στην ειδικότητα.....

ΤΟ ξέρω.. Απλα πίστευα ότι όταν έλεγε πληρης ειδικότητα περιελάμβανε και το γενικό και το ειδικο. Δηλ πλήρης ΩΡΛ= χειρουργικη+ ΩΡΛ...

Μετά είδα ότι για 1 χρόνο χειρουργικής ή παθολογίας είχε αναμονή 2-3 χρόνια και μου μπήκαν ψίλοι στ αυτια, δυστυχώς οι υποψίες μου επιβεβαιώθηκαν.......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το περιεργο της υποθεσης, πραγμα που ακομα δεν εχω καταλαβει, ειναι οτι ολο αυτο το χαλι με τις αναμονες εγινε την τελευταια πενταετια.

Πριν απο περιπου 6 χρονια που τελειωσα εγω, υπηρχαν, ακομα και μεγαλα νοσοκομεια στην Αθηνα, που παρακαλουσαν για ειδικευομενους χειρουργικης και αλλων ειδικοτητων. Η παθολογια ειχε περισσοτερο προβλημα, αλλα ανετα εβρισκε καποιος στην επαρχια θεση για να ξεκινησει αμεσως.

Το Ασκληπιειο της Βουλας ειχε 23 (!!!!!) κενες θεσεις για ορθοπεδικη το 2000, οταν τωρα η αναμονες εχουν εκτοξευθει στα 4 χρονια!!!

Τι μεσολαβησε αυτη την πενταετια;

Μεγαλο μυστηριο.... :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπικά αρνούμαι να συζητήσω ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ μέτρο για μείωση των αναμονών το οποίο θα στοχεύει (και θα ΠΛΗΤΤΕΙ) τους εγχώριους φοιτητές.

Αυτοί που μας φταίνε είναι οι Ρουμανίες, οι δικατσάδες και τα παρόμοια.

Το μόνο που χρειάζεται είναι να μπει ΧΑΤΖΑΡΙ / ΜΑΧΑΙΡΙ ΛΕΜΕ στους δικατσάδες και τους ομοίους τους.

Είναι αδύνατον να στερήσω από ένα ελληνόπουλο - πρώτο μαθητή το όνειρο να γίνει ιατρός επειδή οι κάποιοι θεώρησαν σωστό να το παίξουν ΜΑΓΚΕΣ και να παρακάμψουν το δρόμο του μόχθου που ακολουθεί ο έλληνας μαθητής για να γίνει ιατρός.

Εάν μπει ΜΑΧΑΙΡΙ στο δικατσά να είστε σίγουροι ότι θα βελτιωθεί πάρα πολύ η κατάσταση και θα περιμένουμε σε λογικά πλαίσια (μερικά χρόνια) και δεν θα αναγκαζόμαστε να ξενιτευόμαστε (για λόγους ανάγκης - όχι για λόγους εκπαιδευτικούς) και να πηγαίνουμε σε Σουηδίες, Αγγλίες και ΗΠΑ για να κάνουμε ειδικότητα.

ΠΟΙΟΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΜΕ ΦΡΥΔΙΑ ΘΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΚΙΝΗΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΑΙΡΕΙ ΤΑ ΚΟΛΠΑ ΤΩΝ ΔΙΚΑΤΣΑΔΩΝ; Ο Αβραμόπουλος....;;;; Άι καλά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το περιεργο της υποθεσης, πραγμα που ακομα δεν εχω καταλαβει, ειναι οτι ολο αυτο το χαλι με τις αναμονες εγινε την τελευταια πενταετια.

Πριν απο περιπου 6 χρονια που τελειωσα εγω, υπηρχαν, ακομα και μεγαλα νοσοκομεια στην Αθηνα, που παρακαλουσαν για ειδικευομενους χειρουργικης και αλλων ειδικοτητων. Η παθολογια ειχε περισσοτερο προβλημα, αλλα ανετα εβρισκε καποιος στην επαρχια θεση για να ξεκινησει αμεσως.

Το Ασκληπιειο της Βουλας ειχε 23 (!!!!!) κενες θεσεις για ορθοπεδικη το 2000, οταν τωρα η αναμονες εχουν εκτοξευθει στα 4 χρονια!!!

Τι μεσολαβησε αυτη την πενταετια;

Μεγαλο μυστηριο.... :blink:

Και 'γώ έζησα αυτη την εποχή! Το χαρτί για παθολογία μου είχε έρθει και δεν είχα προλάβει ακόμα να απολυθώ από φαντάρος, και τώρα για την ίδια κλινική δίνουν ΄καλοκαίρι 2009!!!!!!! emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup άρχισε το καλοκαίρι του '03 νομίζω όταν έπαψε το αγροτικό ως προυπ'οθεση για να δηλώσεις ειδικότητα.οπότε όλοι δήλωσαν αμέσως ενώ όσοι φεύγουν έξω έχουν τα χαρτιά τους κάπου καβάντζα.φυσικά είναι απαράδεκτο το ότι δεν υπάρχει μηχανογράφηση κ όπως είναι θρασύς μπορεί να κάνει κ 2 κ 3 αιτήσεις χωρίς να ελέγχεται από πουθενά! B)
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια αφηστε τις μαλακιες και ακουστε και εναν παλιο....!

Μην ασχολειστε με μαλακιες και με το αν ειναι 4 η 5 η 105 τα χρονια της αναμονης!

Διαβαστε usmle step 1 στο 3ο ετος δωστε το,6ο ετος κανετε electives usa(1-2 lor να παρετε)δωστε και τo step 2 CK και step 2 CS μετα το πτυχιο αμεσως,εστω και ενα χρονο παραπανω να πατε πτυχιο ειναι για το πεος ουτως η αλλως!Εξασφαλειστε πανω απο 230 σκορ....και ξεκινατε ειδικοτητα αμεσως!

Μακαρι να μας τα λεγανε και εμας τοτε αυτα...αλλα ειναι οπως λεει η λουκρητια τελευταια εγινε μπουρδελο η ολη φαση :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εύκολο πράγμα το έχεις να ξενιτευτείς;;Πιστεύω ότι από ένα σημείο και μετά δεν μπορούμε να μιλάμε για σωστές ή λανθασμένες αποφάσεις αλλά για αποφάσεις που προσαρμόζονται στη ζωή, στο χαρακτήρα και στις προσδοκίες του καθενός. Συμφωνώ μαζί σου batman (τιμή μου να μιλάω με έναν από τους παιδικούς μου ήρωες! lol), αλλά άντε πες στην κοπελιά που είναι 28 ετών και έτοιμη να πάρει πτυχίο ιατρικής μετά από 9 χρόνια σπουδές να πάει Αμερική, χωρίς να γνωρίζει τίποτα, χωρίς να ξέρει τίποτα, χωρίς να έχει την απαραίτητη υποστήριξη (σε όλα τα επίπεδα) κλπ κλπ κλπ

Η λύση του εξωτερικού ΔΕΝ είναι εύκολη και ΔΕΝ είναι για όλους. Είναι αδιανόητο αυτό που ζούμε. Δεν μπορεί να διώχνουμε τους Έλληνες επιστήμονες στο εξωτερικό για να ΕΠΙΒΙΩΣΟΥΝ και να ζήσουν και να το κάνουμε αυτό για να μην δυσαρεστηθούν οι δικατσάδες που μπήκαν από την ΠΙΣΩ πόρτα.

Είναι σαν να μπω στο σπίτι σου, να σου βιάσω τη γυναίκα και να πω "έλα μωρέ δεν πειράζει, ο έρωτας δεν έχει σύνορα, πήγαινε μια βόλτα και μετά ξαναέλα να δεις τη γυναίκα σου. Θα έχω φύγει".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνω με dinara. Ειναι δυσκολη η ξενιτια. Ειδικα σε ηλικιες που δεν ειναι για τετοιες δραστηριοτητες. Αλλο να εισαι 18 και αλλο 28. Εγω 6 μηνες πηγα Αγγλια, δεν λεω πως υπεφερα, αλλα δεν θα καθομουν για ολοκληρη την ειδικοτητα εκει. Ποσο μαλλον Αμερικη που εναι και τοσο μακρια. Πρεπει να αφησεις πολλα πισω σου και να πεις πως πας για 5-10 χρονια (ισως και για παντα στην περιπτωση της Αμερικης) στο εξωτερικο. Ασε που γυρνας πισω και εισαι αγνωστος μεταξυ αγνωστων και ωσπου να προσαρμοστεις περναει καιρος. emno

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup άρχισε το καλοκαίρι του '03 νομίζω όταν έπαψε το αγροτικό ως προυπ'οθεση για να δηλώσεις ειδικότητα.οπότε όλοι δήλωσαν αμέσως ενώ όσοι φεύγουν έξω έχουν τα χαρτιά τους κάπου καβάντζα.φυσικά είναι απαράδεκτο το ότι δεν υπάρχει μηχανογράφηση κ όπως είναι θρασύς μπορεί να κάνει κ 2 κ 3 αιτήσεις χωρίς να ελέγχεται από πουθενά! B)

Aλήθεια πιστεύεις οτι υπάρχουν άτομα που έχουν κάνει πολλαπλές δηλώσεις? μου φαίνεται πολύ παρακινδυνευμένο, ακόμη και για θρασεις.......

Ειδικότητα για Αμερική ωραίο ακούγεται, αλλα ο ανταγωνισμος είναι μεγάλος και οι θέσεις λίγες...

Για τους αριστους προφανώς υφίσταται ως πολυ καλη λύση, όχι όμως για τον μέτριο, ούτε κάν για τον καλο...αμερική μαζεύονται όλες οι κορυφές απο όλο τον κόσμο.

Και μια ερώτηση: επειδή έχω μάθει να λειτουργώ με αριθμούς στη ζωή μου μπορεί κάποιος να κάνει μια εκτίμηση των εξης μεγεθών:

1) ποσοι γιατροι είναι γραμμένοι αυτη τη στιγμή στις λίστες αναμονής περιμένοντας να ξεκινήσουν ειδικότητα;

2)ποσους φοιτητες έχει το 6ο ετος σε όλες τις Ιατρικες της Ελλάδας;

3)ποσοι φοιτητες έρχονται κάθε χρόνο απο Ε.Ε. των 25 χωρις δικατσα και ποσοι απο χωρες εκτός ΕΕ?

(γαμω το μου λογιστης επρεπε να γίνομουν με τετοια αριθμολαγνεία)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aλήθεια πιστεύεις οτι υπάρχουν άτομα που έχουν κάνει πολλαπλές δηλώσεις? μου φαίνεται πολύ παρακινδυνευμένο, ακόμη και για θρασεις.......

Και ομως, ενας πολυ καλος μου φιλος και συναδελφος το εκανε απο...βαρεμαρα. Ειχε δηλωσει σε ενα νοσοκομειο, μετα δηλωσε σε καποιο αλλο που εβρισκε πιο γρηγορα θεση, βαριοταν ομως να ξεγραφτει απο το πρωτο. Νομιζε μαλιστα πως η διαδικασια ειναι...αυτοματη. Τον φωναξαν μαλιστα να ξεκινησει στο 2ο νοσοκομειο, ακομα δεν ειχε ξεγραφτει απο το 1ο και ειχε περασει και ενας χρονος. Επειδη με ενδιεφερε αμεσα (θα επαιρνα την θεση του στο πρωτο νοσοκομειο), τον επεισα να παει να ξεγραφτει (με χιλια βασανα). Αν δεν με ενδιεφερε εμενα ωστε να ασχοληθω, θα κραταγε την θεση καποιου αλλου για 3-4 μηνες (ισως και παραπανω), ωσπου να πανε τα χαρτια και να΄ρθουνε (και να ξαναπανε και να ξανα' ρθουνε!).

Αφου δεν γινεται κανενας ελεγχος και ολοι το ξερουν, τι με κανει να ειμαι σιγουρη οτι δεν γινεται και εκ του πονηρου η διπλοεγγραφη! emno

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.