Jump to content

Β' Παιδιατρική Κλινική, Αγλαΐα Κυριακού (Καθηγήτρια κα. Τσολιά)


tik-tak

Recommended Posts

Β' παιδιατρική κλινική (Νοσοκομείο Αγλαΐα Κυριακού)

Διευθυντής : Καθηγήτρια κ. Τσολιά

προς τους 6 ετείς:

Σε αυτην την ενότητα μπορείτε να μεταφέρετε πληροφοριες και τα ερωτήματά σας

σχετικά με την άσκηση στην κλινική (παρουσίες,υλη,συγγράμματα,αναπληρωσεις,μετεκπαιδευτικά μαθήματα κοκ),

τις ανακοινώσεις για τις προαιρετικές και κανονικές εξετάσεις.

 

προς τους επι πτυχίω:

Σε αυτην την ενότητα μπορείτε να μεταφέρετε τις ανακοινώσεις και

τα ερωτήματά σας για τις επι πτυχίω εξετάσεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...
  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Όλες οι γραπτές εξετάσεις στο Αγ. Κυριακού δίνονται στις 9:00, στο αμφιθέατρο, εκεί που γίνονται κα τα μαθήματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Απλά να υπενθυμίσω πως τα γραπτά κατοχυρώνονται για ένα χρόνο από την εξεταστική, που περάστηκαν.

(Ζούσα στην πλάνη ότι μπορούσαμε να τα κρατήσουμε δυο χρόνια. Είπα να το μοιραστώ μαζί σας)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Λογικά, ισχύει η ημερομηνία.

Δεν υπάρχουν σοσ.

Δεν είναι ασφαλές να πας μόνο με μερικά κεφάλαια, διότι τα γραπτά έχουν πολλές λεπτομέρειες από το βιβλίο και πρέπει να διαβαστούν όσο το δυνατόν περισσότερα κεφάλαια. Από τα παλιότερα φυλλάδια ερωτήσεων, πέφτουν πολύ λίγες σε κάθε εξέταση. Βοηθούν, ωστόσο, για να μπεις στο κλίμα της εξέτασης.

Κεφάλαια που πρέπει οπωσδήποτε να διαβαστούν:

-λοιμώξεις

-αναπνευστικό

-πεπτικό

-ουροποιητικό

-αιματολογία

Πάντα ρωτούν απ' αυτά και στα γραπτά και στα προφορικά.

Δεν υπάρχουν σημειώσεις.

Εκτός αν κράτησες εσύ στα μαθήματα (ο Θεός να τα κάνει) ή μπορείς να δανειστείς από συμφοιτητή σου. Δεν κυκλοφορούν στα φωτοτυπάδικα, πλην της Λιάπη οι διαφάνειές της για τα εμβόλια, άκρως απαραίτητες.

Οι άγιοι της Παλαιάς και της Καινής Διαθήκης, οι τάξεις των αγγέλων, η Παναγία και ο Θεός μαζί σου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γενικά σημειώσεις μπορείς να βρεις αν ψάξεις για τα επιμέρους κεφάλαια. Πχ για λοιμώξεις βοηθάει πάρα πολύ να βρεις σημειώσεις απ'το επιλεγόμενο Παιδιατρικές Λοιμώξεις, αν υπάρχει ακόμα, του Καφεντζή, τα εμβόλια της Λιάπη, κυκλοφορεί ένα φυλάδιο για ηπατίτιδες, νομίζω του Φρεντζάγια δεν είμαι σίγουρος πάει καιρός, αλλά ουσιαστικά για το σύνολο πολλαπλής+προφορικά πρέπει να έχεις διαβάσει τα πάντα 864 φορές. Ιστορικό θέμα το πόσες θερμίδες έχουν τα 30 ml γάλα :antegeia: Η κορυφαία εξέταση της Ιατρικής Αθηνών, ακόμα καλύτερα και από Θεραπευτική επί Μαυρικάκη...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

Πως γίνεται η εξέταση στο Αγλαίου Κυριακού?

Γραφεις 30 ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής και πρέπει να απαντήσεις τις 20 για να πάρεις 5?

Υπάρχουν θέματα "ανάπτυξης" ?

Μόνο όταν πάρεις αυτό το 5 στα γραπτά δικαιούσαι να πάς προφορικά?

Συγγνώμη για το "επίπεδο" των ερωτήσεων μου.

Όπως θα έχετε καταλάβει είμαι εντελώς άσχετος μ'αυτό το μάθημα......

Ευχαριστώ !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Eίναι 30 ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής. Νομίζω πως η βάση είναι 18 σωστές απαντήσεις. Υπόψιν ότι υπάρχει αρνητική βαθμολόγηση, δηλαδή 4 λάθη στοιχίζουν 1 μονάδα.

Δεν υπάρχουν ανάπτυξης.

Αν περάσεις τα γραπτά, θα εξεταστείς προφορικά. Περνώντας τα γραπτά, μπορείς να κρατήσεις το βαθμό για ένα χρόνο.

Good luck!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

Από ποιο βιβλιο είναι η επίσημη ύλη στην παιδιατρική της Αγλαιας Κυριακού?? Και από ποιό είναι καλύτερα να διαβάσουμε για εξετάσεις??? Ευχαριστώ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα! Δεν μπορώ να σου πω από που είναι η "επίσημη ύλη" για την παιδιατρική στο Αγλαία γιατί είμαι πτυχίο...Μπορώ να σου πω τη γνώμη μου από που να διαβάσεις γιατί το 'δωσα πρόσφατα...Το βιβλίο του Nelson (το 2τομο από Λίτσα) είναι εξαιρετικό- είναι αναλυτικό, έχει αρκετή παφυσ, έχει πολύ καλά πινακάκια...αλλά στη φάση που είσαι- που θες να μάθεις και να θυμάσαι βασικά πράγματα να πας να δώσεις να περάσεις- δε νομίζω ότι βοηθάει! Είναι λίγο χαοτικό! Του Lissauer είναι πολύ πιο ευανάγνωστο, μπορείς να βγάλεις όλη την ύλη και να σου ΄χουν μέινει και 5 πράγματα...Βοηθητικά είναι και τα φυλλάδια που κυκλοφορούν απ΄τις παρουσιάσεις των μαθημάτων...ΟΜΩΣ, πρέπει να επισημάνω και το εξής...Δεν ξέρω αν δίνουν ακόμα το βιβλίο του Κωνσταντόπουλου...ένα 2τομο απ'τις εκδόσεις Ζήτα...μας το 'χαν δώσει παλιότερα...Κάποια κεφάλαια είναι πολύ κακογραμμένα (όπως οι ουρολοιμώξεις!!!), άλλα με πολλές και χαζές λεπτομέρειες...γι'αυτό και το 'βαλαν λίγο στην άκρη...Αλλά κάποια θέματα που ζητάνε σε γραπτά και προφορικά έχω την εντύπωση ότι είναι αυτούσια από κει ... ΟΠΟΤΕ η συμβουλή μου είναι διάβασε Lissauer και φυλλάδια...και πριν τις εξετάσεις ρίξε μια ματιά σε κάποια θέματα απ΄το βιβλίο του Κωνσταντόπουλου...όπως> λοιμώξεις αναπνευστικού (κι ειδικά πνευμονίες), ΤΒ, λεισμανίαση κλπ, δέρμα, αντιδράσεις υπερευαισθησίας, γ-σφαιρίνη, εκατοστιαίες θέσεις, αιματουρία, αιμολυτικό ουραιμικό...Τέλος να πω ότι, γενικώς, πολλά απ΄τα θέματα προηγούμενων εξετάσεων που υπάρχουν κι εδώ στο greekmeds όντως επαναλαμβάνονται... Αυτά...Ελπίζω να βοήθησα κάπως...

Καλή επιτυχία!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Kαλησπερα.

Χρωσταω απο παλια (πολυ παλια) μονο Παιδιατρικη για το πτυχιο και σκεφτομαι να το δωσω τωρα.Εκανα στο Αγ.Κυριακου.Απο βιβλια εχω του Παπαδατου,τους δυο τομους του Νελσον και του Κωνσταντοπουλου αγοραστο.Να πω την αληθεια μου με βολευει να διαβασω Παπαδατο αλλα λογω οτι εχω να ασχοληθω πανω απο 2,5 χρονια με την σχολη δεν ξερω αμα εχω ελπιδες για να περασω μονο με τον Παπαδατο απο την συγκεκριμενη κλινικη.

Οποιος ξερει η βρισκεται στην ιδια θεση ας βοηθησει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα left21..

To πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να διαβάσεις θέματα των προηγουμένων ετών για να πάρεις μια ιδέα για τις απαιτήσεις της κλινικής.Εγώ έδωσα το περασμένο καλοκαίρι και μπορώ να σου πώ τι ίσχυε μέχρι τότε..Πότε είναι οι εξετάσεις?Επειδή δεν είμαι σπίτι τώρα,δώσε μου λίγο χρόνο να ξαναβρώ τα της παιδιατρικής και σου λέω αύριο πιο αναλυτικά κάποια πράγματα..προς το παρόν ψάξε στα site με τα sos θέματα να δείς τι γίνεται..η κλινική έχει κάποια θέματα που προτιμάει χωρίς αυτό να σημαίνει οτι σε καλύπτουν μόνο αυτά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Left21 πρέπει να μαζέψω τις σημειώσεις απο μια φίλη που τις έχει...Πάντως για να ξέρεις ενδεικτικά είχα διαβάσει Παπαδάτο,κάποια πράγματα απο τον Κωνσταντόπουλο και ένα βιβλίο παιδιατρικής σημειολογίας των kumar and clark το οποίο είναι ενα πολύ καλό κατα την γνώμη μου βιβλίο και μου το είχαν προτείνει και στο νοσοκομείο να το πάρω...εαν θές μπορούμε να το φωτοτυπήσουμε...προς το παρόν αυτά....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Eυχαριστω για την αμεση απαντηση.Προσωπικα εχω μονο αυτο το μαθημα για το πτυχιο και δυστυχως λογω προβληματων δεν το ειχα δωσει ποτε και οταν εκανα την κλινικη διαβαζανε ολοι απο Παππαδατο.Σε 12 μερες ειναι οι εξετασεις οποτε ευχομαι να περασω τα γραπτα και να προσπαθησω τα προφορικα για την αλλη εξεταστοικη.Σιγουρα εχω διαβασει παλια 1-2 αναγνωσεις το Παπαδατο.Εχω τις σημειωσεις απο το Volcano βεβαια θα ειναι λιγo παλιες.

Σ'ευχαριστω για την προταση για το βιβλιο αλλα δυστυχως τετοια ωρα τεοια λογια,προσπαθω να διαβασω τα βασικα μπας και γινει το θαυμα.Παντως θα ηθελα να μαθω αν συνεχιζουν να βαζουν και να ρωτουν δυσκολα οπως και παλια η εχουν χαλαρωσει λιγο τα πραγματα.

Τροποποιήθηκε από left21
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Left21 δεν έχεις και πολλές ημέρες εάν τώρα ξεκινάς διάβασμα..παρόλαυτά δεν είναι και λίγες για να τα καταφέρεις στα γραπτά...τουλάχιστον..Έριξες μια ματιά στα θέματα sos των εξετάσεων στο ΣΤέτος-Πτυχίο?Είναι αρκετά κατατοπιστικά και θα καταλάβεις λίγο τον βαθμό δυσκολίας των εξετάσεων..Γενικά πάντως εαν σε παρηγορεί, οι εξετάσεις κατά την γνώμη μου είναι normal σε επίπεδο δυσκολίας για κάποιον που έχει κάνει ενα αξιοπρεπές διάβασμα.εαν όπως μου λές έχεις περάσει έστω και παλιά δυο αναγνώσεις τον Παπαδάτο και τα θυμηθείς λίγο, είσαι αρκετά αξιοπρεπής..για τα γραπτά πρέπει να δώσεις οπωσδήποτε βαρύτητα και στα εμβόλια..τα διαβάζεις απο ένα φυλλάδιο της κλινικής που το βρίσκεις στο volcano..είναι ενας πάκος με χειρόγραφες σημειώσεις..εαν πάς εκεί και ζητήσεις να σού δώσουν ό,τι έχουν απο Παιδιατρική του Α.Κυριακού θα το βρείς εκεί μέσα...Πρόσεξε είναι άπειρα τα φυλλάδια που θα βρείς γενικά για παιδιατρική..μην τα πάρεις όλα απο υπερβολικό ζήλο..απο Δευτέρα(δυστυχώς!)θα έχω στα χέρια μου όλα αυτά που διάβασα εγώ αλλά εσύ κοίταξε επειμένω τα θέματα που έχουν παραθέσει τα παιδιά που έχουν δώσει πιο πρόσφατα απο εμένα στην ενότητα sos θέματα του Στ έτους και πτυχίου θα σε βοηθήσουν πολύ..Καλό και πολύ διάβασμα και θα πάς καλά θα δείς...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σ'ευχαριστω πολυ.Μαλλον θα κανω μια αναγνωση τον Παπαδατο που βγαινει γρηγορα και θα διαβασω τα sos και τα προηγουμενα θεματα που γραφουν τα παιδια εδω απο το πρασινο του Κωνσταντοπουλου.

Καλο πτυχιο σε ολους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Left21 πρέπει να μαζέψω τις σημειώσεις απο μια φίλη που τις έχει...Πάντως για να ξέρεις ενδεικτικά είχα διαβάσει Παπαδάτο,κάποια πράγματα απο τον Κωνσταντόπουλο και ένα βιβλίο παιδιατρικής σημειολογίας των kumar and clark το οποίο είναι ενα πολύ καλό κατα την γνώμη μου βιβλίο και μου το είχαν προτείνει και στο νοσοκομείο να το πάρω...εαν θές μπορούμε να το φωτοτυπήσουμε...προς το παρόν αυτά....

Ζητάω ταπεινά και ειλικρινά συγγνώμη για την κοτσάνα που ανέφερα σε σχέση με ένα βιβλίο...και διευκρινίζω..το βιβλίο στο οποίο αναφερόμουν με τίτλο παιδιατρική σημειολογία είναι των συγγραφέων candy & davies κι όχι των kumar & clark...ο ακριβής τίτλος μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή αλλά θα ενημερώσω σύντομα σε σχέση με αυτό καθώς και τις εκδόσεις..κι ολα αυτά γιατί ντρέπομαι για την επιπολαιότητά μου!Θα φροντίσω να μην ξανασυμβεί ..!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

προαιρετικές εξετάσεις στην παιδιατρική

τη Δευτέρα 2/6/09

εχουν ξεκινήσει οι δηλώσεις συμμετοχής

(υπάρχει κάποιος 6ετής,μέλος του GM να μεταφέρει

με περ/ρες λεπτομέρειες την ανακοινωση;

ωρα, ποιους αφορά,αν επιτρεπεται η συμμετοχή στις κανονικές επι αποτυχίας κοκ.

Σας παρακαλούμε ενημερώνετε όπου μπορείτε τα τοπικ του 6ετους,ειναι ελλιπή.)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Τα γραπτά είναι συνήθως στις 9.Αρχίζουν και μαζεύονται από τις 8.30 και 9.00 ξεκινάει η εξέταση αν δεν κάνω λάθος!

Καλή επιτυχία!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

B’ παιδιατρική κλινική , νοσοκ. Αγλ.Κυριακου

πτυχιακές εξετάσεις :

γραπτά στις 26/10/09 και ώρα 9πμ στο αμφιθ.νοσοκ

προφορικά στις 27/10 και ώρα 8:30 στο 2ο όροφο κλινικής

δηλώσεις συμμετοχής ως 23/10

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ἀπὸ τὰ ἐργαστήρια τῆς κλινικῆς ,Λεβαδείας 13, παίρνουμε ἔνα βιβλιαράκι μὲ πρωτόκολλα για τις συχνότερες παθήσεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Πτυχιακή έχει για τις 26 Οκτώβρη (αύριο). Νομίζω αν θέλει να δώσει και κάποιος εκτοετής (σαν προαιρετική), μπορεί.

Απ' ότι ξέρω, η κανονική προαιρετική είναι για τις 18 Νοέμβρη (η πρώτη φάση - πιθανόν 20/10 η δεύτερη).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Βγήκε νέα ανακοίνωση σήμερα:

η προαιρετική (γραπτά) για την ομάδα που ασκήθηκε τώρα

θα γίνει την Τετάρτη, 18 Νοεμβρίου (αντί για Δευτέρα 16).

Να είμαστε στις 9.00 στο αμφιθέατρο του νοσοκομείου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 9 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.