Jump to content

Please,βοηθήστε λίγο οι παλιότεροι...


astropeleki09

Recommended Posts

Γειά σας,

Την Τετάρτη όπως ίσως γνωρίζετε τελειώνει η εξεταστική πρώτου εξαμήνου...Μετά απο αυτό για μερικούς απο εμάς αρχίζει ο πονοκέφαλος για το πώς θα συμμαζέψουμε τα ''ασυμμάζευτα''...Επειδή στη γραμματεία ''δαγκώνουν'' αν πας να ρωτήσεις κάτι,μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου πεί τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω για βελτίωση βαθμού σε κάποιο μαθήματα τον Σεπτέμβρη;Σημειώση:δεν έχω βάλει ρήτρα...

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον μπεί στον κόπο να απαντήσει. emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν ο βαθμός σου δεν έχει βγεί ακόμα και φοβάσαι ότι δεν πήγες καλά πήγαινε να βρείς τον καθηγητή και βάλε ρήτρα τώρα. Αν ο βαθμός σου έχει ανακοινωθεί (προφανώς αυτό έχουμε εδώ) ρώτα στην γραμματεία του συγκεκριμένου μαθήματος άν έχει στείλει τους βαθμούς στην καντρική γραμματεία, στο μεταβατικό, για να περαστεί στην καρτέλα σου. Αν το προλάβεις, πές τους να μή στείλουν βαθμό και να σε κόψουν. Κατα πάσα πιθανότητα θα το δεχτούν. Αν πάλι ο βαθμός σου έχει φύγει για την γραμματεία (και αυτό θα το μάθεις μόνο αν ρωτήσεις σε κάθε τμήμα ξεχωριστά για κάθε μάθημα) τότε δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.Και ίσως να είναι καλύτερα για εσένα έτσι.

Για να ανεβάσεις το βαθμό σου στα επόμενα χρόνια, πρίν αρχίσεις διάβασμα για κάποιο μάθημα ρώτα συμφοιτητές σου, παλιούς νέους, πιο νέους, ρώτα όποιον βρείς που να ξέρεις ότι είναι σχετικός. Βρες σημειώσεις, βρες θέματα και δώσε μια - δυό μέρες μόνο να βρείς τί πρέπει να διαβάσεις. Δεν ανοίγουμε το βιβλίο και αρχίζουμε απο τον πρόλογο μέχρι το ευρετήριο. Και κυρίως μήν αγχώνεσαι. Ο βαθμός φτιάχνεται πιο εύκολα στα επόμενα χρόνια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και να προσθέσω και κάτι: Πρόσεξε ποιά επιλογής διαλέγεις και πόσο προσπάθεια κάνεις για αυτά. Συνήθως με μιά μέρα διάβασμα ενα 6οράκι φτάνει για ένα 9-10. Διάλεγε επίσης επιλογής τα οποία έχουν εργασία. Και ποιό ευχάριστο είναι και ποιό εύκολα μπαίνει βαθμός. Τα επιλογής θα σου σώσουν τον μέσο όρο...

Και μια άλλη μικρή συμβουλή: Μην αρχίσεις να κόβεις μαθήματα, γιατί θα φτάσεις σε κάποιο έτος με πολλά στην πλάτη σου και θα τρέχεις και δεν θα φτάνεις... Εκτός αν είναι μαθήματα τα οποία θέλουν κανά 2 μέρες διάβασμα για βαθμό και τα θέματα είναι στάνταρ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Eυχαριστώ πάρα πολύ!Μερικά απ'αυτά τα γνώριζα ήδη.Αυτό που προσπαθώ να μάθω είναι αν μπορώ να δώσω βελτίωση χωρίς να διακινδυνεύσω τον αρχικό βαθμό που έγραψα(κοντολογίς σε περίπτωση που γράψω χειρότερα...).Σε κάποιες σχολές(π.χ. στο Ε.Μ.Π.) στην Αθήνα γίνεται απ'όσο γνωρίζω απο έγκυρες πηγές.Δηλαδή μπορείς με κάποια διαδικασία ,την οποία αγνοώ να περιγράψω ακριβώς,να δώσεις ξανά έχοντας όμως το δικαίωμα να κρατήσεις τον αρχικό βαθμό σε περίπτωση που τα θαλασσώσεις.Στα Γιάννενα δεν ισχύει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ισχύει βελτίωση βαθμού στην Ιατρική της Αθήνα; Είχα την εντύπωση ότι είναι απλώς μια πρόταση που ΜΠΟΡΕΙ να ισχύσει από το Σεπτέμβριο που θα μας έρθει και ΜΟΝΟ για τους πτυχιακούς (δηλαδή βελτίωση βαθμού δικαιούνται μόνο αυτοί που θα σπουδάσουν > 6 χρόνια).

???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι η βελτίωση βαθμού στην ιατρική ιωαννίνων δεν ισχύει. δυστυχώς

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βελτίωση βαθμού, κόψιμο μαθημάτων; Λίγο suicidal μου ακούγεται! Νομίζω η καλύτερη λύση είναι να διαβάσει κανείς περισσότερο για τα επόμενα μαθήματα. Τα χρεωστούμενα μαθήματα είναι μεγάλος πονοκέφαλος, οπότε κάλλιο 5 και στο χέρι...

Bill

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σε μας δεν είχε επανεξέταση από τη στιγμή που είχε πάει ο βαθμός στη γραμματεία. Αυτό που κάναν κάποιοι είναι ότι σημείωναν πάνω στην κόλα

"αν έχω κάτω από 7 κοψτε με", εμφανιζόταν 4 στη γραμμματεία και το ξανάδινε στην επόμενη εξεταστική.

εννοείται ότι αν είχες πχ 6 και έστελνε 4 στην γραμαμτεία και άλλαζες γνωμή δεν ξαναγινόταν 6.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Είναι λίγο γκαου να κόψεις ένα μάθημα για το βαθμό. Έτσι κι αλλιώς ο βαθμός, ευτυχώς, δεν μετράει πουθενά.

Αν πάντως θες να κάνεις εντύπωση γράψε πάνω στην κόλλα "αν γράψω κάτω από 4 κόψτε με" emgoal

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι λίγο γκαου να κόψεις ένα μάθημα για το βαθμό. Έτσι κι αλλιώς ο βαθμός, ευτυχώς, δεν μετράει πουθενά.

Αν πάντως θες να κάνεις εντύπωση γράψε πάνω στην κόλλα "αν γράψω κάτω από 4 κόψτε με" emgoal

έγραψες!

παράκληση! μπορεις να επιβεβαιωσεις λατρεμένε πρώην συμφοιτητή εκ ιωαννίνων ορμομενε οτι δεν είμαι αντρας σπουδασας στο εξωτερικο? (τα υπολοιπα δεν τα θυμαμαι τωρα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

έγραψες!

παράκληση! μπορεις να επιβεβαιωσεις λατρεμένε πρώην συμφοιτητή εκ ιωαννίνων ορμομενε οτι δεν είμαι αντρας σπουδασας στο εξωτερικο?

http://www.rockarolla.gr/postt5215.html

http://www.dikatsa.info/forum/showthread.php?t=2017&page=2

τα υπολοιπα δεν τα θυμαμαι τωρα

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=10424&hl=

http://www.rockarolla.gr/postt6375.html&si...f4fdd56c8bd9c13

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η Amanda είναι ένα μωρό ξανθο, γύρω στο 1,75 με γαλανά μάτια.

Τελείωσε Γιάννενα.

ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΩ ΜΑΖΙ ΤΗΣ, ΑΠΛΑ ΛΕΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΑΑΧ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΑ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ ΗΜΟΥΝ ΑΛΛΟΥ!

ΣΥΓΧΩΡΕΣΕ ΜΟΥ ΠΟΥ ΑΦΗΣΑ ΤΟ ΓΕΡΟΔΕΜΕΝΟ ΑΠΟΛΛΩΝΙΟ ΚΟΡΜΙ ΣΟΥ

ΝΑ ΤΟ ΧΑΡΟΥΝ ΑΛΛΕΣ!

ΣΕ ΛΑΤΡΕΥΩ!!!

ΑΑΑΧ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ!

ΕΚΕΙΝΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΤΑ ΤΣΑΧΠΙΝΟΓΑΡΓΑΛΙΑΡΙΚΑ!

ΤΑ ΓΕΜΑΤΑ ΥΠΟΣΧΕΣΕΙΣ...

ΑΑΑΧ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΑ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ ΗΜΟΥΝ ΑΛΛΟΥ!

ΣΥΓΧΩΡΕΣΕ ΜΟΥ ΠΟΥ ΑΦΗΣΑ ΤΟ ΓΕΡΟΔΕΜΕΝΟ ΑΠΟΛΛΩΝΙΟ ΚΟΡΜΙ ΣΟΥ

ΝΑ ΤΟ ΧΑΡΟΥΝ ΑΛΛΕΣ!

ΣΕ ΛΑΤΡΕΥΩ!!!

ΑΑΑΧ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ!

ΕΚΕΙΝΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΤΑ ΤΣΑΧΠΙΝΟΓΑΡΓΑΛΙΑΡΙΚΑ!

ΤΑ ΓΕΜΑΤΑ ΥΠΟΣΧΕΣΕΙΣ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

έγραψες!

παράκληση! μπορεις να επιβεβαιωσεις λατρεμένε πρώην συμφοιτητή εκ ιωαννίνων ορμομενε οτι δεν είμαι αντρας σπουδασας στο εξωτερικο? (τα υπολοιπα δεν τα θυμαμαι τωρα)

Δικατσού;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η Amanda δεν είναι ούτε δικατσού, ούτε πικατσου. Amanda emrockon

Η Amanda αν και απόφοιτος ελληνικού πανεπιστημίου βοηθάει και εμάς τους δικατσάδες και εσάς ,τους απόφοιτους ελληνικών πανεπιστήμιων και μπράβο της.

Με τέτοιους συναδέλφους χωρίς προκατάληψη, θα ήθελα να συνεργαστώ στο μέλλον αν μείνω Ελλάδα.

Amanda thanks για όλα και καλή τύχη σε ότι κι αν κάνεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η Amanda αν και απόφοιτος ελληνικού πανεπιστημίου βοηθάει και εμάς τους δικατσάδες και εσάς ,τους απόφοιτους ελληνικών πανεπιστήμιων και μπράβο της.

Με τέτοιους συναδέλφους χωρίς προκατάληψη, θα ήθελα να συνεργαστώ στο μέλλον αν μείνω Ελλάδα.

Amanda thanks για όλα και καλή τύχη σε ότι κι αν κάνεις

Προκατάληψη marouska εννοείς την αξιοκρατία;

Αλλά εφόσον είστε άτομα με ειδικές ανάγκες (με την ευρύτερη έννοια του όρου), γιατί να μην σας βοηθήσει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προκατάληψη marouska εννοείς την αξιοκρατία;

Αλλά εφόσον είστε άτομα με ειδικές ανάγκες (με την ευρύτερη έννοια του όρου), γιατί να μην σας βοηθήσει...

Έλεος πια άνθρωπέ μου, διαβάζω τόσο καιρό αυτά που γράφεις και κοντεύω να μείνω καραφλή, άκου άτομα με ειδικές ανάγκες... ναι! παίρνουν και αναπηρική σύνταξη!

Πάντως ο όρος "δικατσού" έχει πολύ πλάκα. Μια απορία, εμείς των ελληνικών ιατρικών πως λεγόμαστε? θέλω κι εγώ επίθετο ανάλογο του δικατσού :P αυτό το Α.Ι.Ε.Π. είναι πολύ ξενέρωτο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το Α.Ι.Ε.Π έχω μάθει τι είναι και η ρητορική του ούτε εμένα με εκφράζει πλήρως γιατί είναι εξαιρετικά φανατισμένη και έτσι χάνουμε το δίκιο μας.

Έχω δουλέψει στο αγροτικό και ξέρω τι σημαίνει Ρουμανία και Βουλγαρία και Τσεχία και γενικά της Ανατολής τα μέρη.

Το αξιοπρόσεχτο είναι ότι δεν με πειράζανε τόσο πολύ οι μειωμένες γνώσεις τους, αφού υπάρχουν και Έλληνες απόφοιτοι που είναι χειρότεροι. Το χειρότερο είναι το υφάκι που έχουν ότι είναι "οι γιατροί" και μετά από αυτούς δεν υπάρχει τίποτα και η συμπεριφορά τους απέναντι σε συναδέλφους και ασθενείς. Δίψα για χρήμα. Κι εμείς περάσαμε δυσκολίες αλλά δεν κάναμε έτσι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ είμαι ακόμη φοιτήτρια, δεν γνωρίζω και πολλά και γι αυτό δεν μπορώ να κάνω κριτική.

Είχα μια εμπειρία από απόφοιτη ιατρικής Βουλγαρίας πολύ καλή στη δουλειά της η οποία είχε δεχτεί τρομερό πόλεμο ανευ λόγου και την εμπειρία ενός που ήρθε να κάνει το τελευταίο έτος Ελλάδα, από Ρουμανία νομίζω ο οποίος ήταν και άσχετος και ξιπασμένος.

το κακό είναι οτι πολλοί από αυτούς που βρίζουν είναι κι αυτοί ακόμη φοιτητές και δεν έχουν έρθει σε επαφή με ιατρούς από το εξωτερικό, άρα δεν έχουν προσωπική εμπειρία.

Για να μην παρεξηγηθώ μίλησα για το Α.Ι.Ε.Π σαν επίθετο χιουμοριστικά και όχι για τον Σ.Α.Ι.Ε.Π. τον σύλλογο. Πάντως οτι είναι κάπως φανατισμένοι αυτό είναι αλήθεια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό που θέλω να συμπληρώσω είναι ότι το τι είναι ο καθένας εξαρτάται από τον ίδιο και εγώ δεν θα κάτσω να δώσω τόσο μεγάλη σημασία στη γνώμη που προσπαθουν άλλοι να μου επιβάλλουν για το τι πρέπει να κάνω στη δουλειά μου και πως πρέπει να βλέπω τις σπουδές της Ανατολής. Ούτε το ΣΑΙΕΠ θα ακούσω, έτσι όπως εμφανίζεται, ούτε τους Δικατσοπερίεργους.Έχω γνώμη δική μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.