Jump to content

Aγάπη είναι...


Recommended Posts

Μια και πλησιαζει η μερα του Αγιου Βαλεντινου emlove1 και αλλοι θα το γιορτασουνε και αλλοι ΔΕΝ θα το γιορτασουμε emno ,αποφασισα να ανοιξω αυτο το τοπικ για να παραθεσουμε ο καθενας την αποψη του για το τι ειναι αγαπη...Εχω την εντυπωση πως καπου πηρε το ματι μου ενα αναλογο τοπικ(με τον ιδιο τιτλο ισως?),αλλα δεν το βρηκα...Αν οντως υπαρχει,ζητω συγγνωμη απο τους moderators και παρακαλω ας κανουν τον κοπο να το ενωσουν...

Τι ειναι λοιπον η αγαπη?Μπορουμε να γραψουμε ολοκληρες σελιδες για αυτην ή να τη συνοψισουμε σε μια μονο φραση?Τι πιστευετε?

Εγω αντιγραφω ενα κομματι απο το βιβλιο του Κοελο "11 λεπτα",το οποιο μου εκανε εντυπωση,σε αντιθεση με το βιβλιο στο συνολο του...Μιλαει για το ταιριασμα αντρα και γυναικας,αναφερομενο πλαγιως και στο ρομαντισμο της ερωτικης πραξης και μου αρεσε παρα πολυ...Ας γραψω λοιπον...

"Κατα τον Πλατωνα,στην αρχη της δημιουργιας οι αντρες και οι γυναικες δεν ηταν οπως ειναι σημερα:υπηρχε μονο ενα ον,βραχυσωμο,με σωμα και λαιμο,αλλα το κεφαλι του ειχε δυο προσωπα και το καθενα κοιταζε προς διαφορετικη κατευθυνση.Ηταν λες και δυο πλασματα ειχαν κολλημενες τις πλατες τους,με δυο αντιθετα φυλα,τεσσερα ποδια,τεσσερα χερια.

Οι θεοι της Ελλαδας ομως ηταν ζηλιαρηδες και ειδαν οτι ενα πλασμα που ειχε τεσσερα χερια δουλευε περισσοτερο,με δυο προσωπα εβλεπε παντου και δεν μπορουσε να δεχτει υπουλη επιθεση,ενω με τα τεσσερα ποδια δε χρειαζοταν μεγαλη προσπαθεια για να στεκεται ή να διανυει μεγαλες αποστασεις.Και το πιο επικινδυνο:το πλασμα αυτο ειχε δυο διαφορετικα φυλα,δεν ειχε κανεναν αναγκη για να συνεχισει να αναπαραγεται πανω στη γη.

Τοτε ειπε ο Διας:"Εχω ενα σχεδιο για να κανω αυτους τους θνητους να χασουν τη δυναμη τους"

Και με εναν κεραυνο εκοψε το πλασμα στα δυο,δημιουργωντας τον αντρα και τη γυναικα.Αυτο αυξησε κατα πολυ τον πληθυσμο της γης και ταυτοχρονα αποπροσανατολισε και αποδυναμωσε τους κατοικους της-επειδη τωρα ηταν αναγκασμενοι να αναζητουν το χαμενο τους κομματι,να το αγκαλιαζουν ξανα και ξανα και,με αυτο το αγκαλιασμα να ξαναβρισκουν την παλια τους δυναμη,την ικανοτητα να αποφευγουν την προδοσια,την αντοχη να καλυπτουν μεγαλες αποστασεις και να αντεχουν την κοπιαστικη εργασια.Το αγκαλιασμα κατα το οποιο τα δυο σωματα ενωνονται σε ενα εμεις το αποκαλουμε ερωτικη πραξη"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 353
  • Created
  • Last Reply

παραπέμπω στο τραγουδάκι της Αννούλας της Βίσση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάποτε είχα ξεφυλλίσει ένα βιβλίο που αφορούσε αγάπη, έρωτες κλπ... έλεγε ότι όλα είναι θέμα συναλλαγών. Δλδ τι δίνεις - τι παίρνεις... Ότι ο έρωτας είναι μια λογική διαδικασία που γίνεται ασυνείδητα στο μυαλό μας... Λίγο υλιστική άποψη θα έλεγα :mellow: ....

Προσωπικά πιστεύω ότι το παραπάνω ισχύει... αν και σε πολλές περιπτώσεις μπορεί να φαίνεται άκυρο emno ... και δεν είναι και το πιο ρομαντικό πράγμα..... :unsure:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αγαπη ειναι ο ασπασμος των αγγελων προς τ' αστρα :lol:

αριανε κρυψου, θα σε πνιξουν στα φιλια emkissemkiss οι χαζοβιολες (απανω τους μην τις λυπασαι!!)

ps για την ψηφο του φοιτητη σφαζονται παλλικαρια - αυτο θα πει αγαπη μαγκες :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε μου αριανέ, το απόσπασμα που έγραψες είναι υπέροχο και ( αν και γνώριζα το μύθο του ανδρόγυνου) μου φώτισες μια άλλη οπτική.

Παρόλα αυτά, εγώ με το που είδα τον τίτλο του τόπικ, θυμήθηκα την παιδική μου ηλικία, τότε που κυκλοφορούσαν αυτοκόλλητα με τον τίτλο ¨αγάπη είναι΄. Πρωταγωνιστές ήταν δύο γλυκύτατα καρτούν, ένα κοριτσακι κι ένα αγοράκι....Θυμάμαι ότι τα έκανα συλλογή....Αχ, η αθωωτης :wub::wub::wub:

Για να απαντήσω στο ερώτημα σου, δεν υπάρχει ορισμός για την αγάπη. Δεν περιγράφεται,ούτε εκλογικεύεται. Απλώς, βιώνεται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγάπη είναι να πιστέψεις στο θεό, ενώ ως τώρα δεν πίστευες.

Μια και πλησιαζει η μερα του Αγιου Βαλεντινου emlove1 και αλλοι θα το γιορτασουνε και αλλοι ΔΕΝ θα το γιορτασουμε emno ,
Έλα μωρέ, διασκέδασέ το :P Ούτε μεις θα το γιορτάσουμε, αλλά προσωπικά αποφάσισα να το γιορτάσω με το πιο αγαπημένο μου στον κόσμο πρόσωπο: εμένα!!!! :splats:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγάπη είναι να πιστέψεις στο θεό, ενώ ως τώρα δεν πίστευες.

Έλα μωρέ, διασκέδασέ το :P Ούτε μεις θα το γιορτάσουμε, αλλά προσωπικά αποφάσισα να το γιορτάσω με το πιο αγαπημένο μου στον κόσμο πρόσωπο: εμένα!!!! :splats:

Και το δεύτερο πιο αγαπημένο σου πρόσωπο στον κόσμο-εμένα :P Αστειεύομαι... :splats:

Επί του θέματος...

ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ Η ΑΓΑΠΗ;

Μία ομάδα επαγγελματιών έκαναν αυτή την ερώτηση σε παιδιά ηλικίας από 4 μέχρι 10 ετών, «Τι σημαίνει η αγάπη;»

Οι απαντήσεις:

«Όταν κάποιος σε αγαπά, ο τρόπος που λέει το όνομά σου είναι διαφορετικός. Ξέρεις ότι το όνομά σου είναι ασφαλές στο στόμα του» Μπίλυ, 4 ετών

«Η αγάπη είναι αυτό που υπάρχει στο δώματιο μαζί σου τα Χριστούγεννα, εάν σταματήσεις να ανοίγεις τα δώρα και ακούσεις» Μπόμπυ, 5 ετών

«Η αγάπη είναι σαν μία γριά γυναίκα και ένα γέρο άντρα που είναι ακόμα φίλοι παρόλο που γνωρίζουν ο ένας τον άλλο τόσο καλά» Τόμου, 6 ετών

«Όταν αγαπάς κάποιον, οι βλεφαρίδες σου πάνε πάνω-κάτω και μικρά αστέρια βγαίνουν από μέσα». Κάρεν, 7 ετών

«Αγάπη είναι όταν η μαμά βλέπει τον μπαμπά στην τουαλέτα και δεν λέει ότι είναι αποκρουστικό» Μάρκ, 6 ετών

«Όταν η γιαγιά μου αρρώστησε με αρθριτικά, δεν μπορούσε πιά να σκύψει να βάψει τα νύχια των ποδιών της. Έτσι, ο παπούς μου το κάνει για εκείνη, ακόμα και αφού έπαθαν αρθρίτιδα και τα δικά του χέρια. Αυτό είναι αγάπη» Ρεβέκκα, 8 ετών

«Αγάπη είναι όταν ένα κορίτσι βάζει άρωμα και ένα αγόρι βάζει κολώνια ξυρίσματος και βγαίνουν και μυρίζει ο ένας τον άλλον» Κάρλ, 5 ετών

«Αγάπη είναι όταν βγαίνεις έξω για φαγητό και δίνεις σε κάποιον πάνω από τις μισές τηγανιτές πατάτες σου χωρίς να τους κάνεις να σου δώσουν καμμία από τις δικές τους» Χρυσή, 6 ετών

«Εάν θέλετε να μάθετε να αγαπάτε καλύτερα, θα πρέπει να αρχίσετε με ένα φίλο που μισείτε» Νίκα, 6 ετών

«Αγάπη είναι όταν πείτε σε ένα αγόρι ότι σας αρέσει το πουκάμισό του και εκείνος κατόπιν το φορά κάθε μέρα» Νοέλ, 7 ετών

«Αγάπη είναι όταν η μαμά δίνει στον μπαμπά το καλύτερο κομμάτι του κοτόπουλου»

ΙλέΪν, 5 ετών

«Αγάπη είναι όταν το σκυλάκι σας, σας γλείφει το πρόσωπο παρόλο που το αφήσατε μόνο όλη μέρα» Μαίρη Άν, 4 ετών

«Πραγματικά δεν πρέπει να λέτε «σ'αγαπώ» εκτός και αν το εννοείτε. Αλλά εάν το εννοείτε, θα πρέπει να το λέτε πολύ. Οι άνθρωποι ξεχνούν» Τζέσικα, 8 ετών

Και από προσωπική εμπειρία... :wub:

Αγάπη είναι να σε περιμένει μετά από μια κουραστική μέρα κάτω από το σπίτι σου, η ώρα να είναι 5 το πρωί και στις 7 να πρέπει να ξαναφύγει για δουλειά..

Αγάπη είναι να μετράς τις ώρες μέχρι να τον δεις και το ρολόι να παραμένει κολλημένο..

Αγάπη είναι αντίστοιχα να είσαι μαζί του για ώρες και να σου φαίνονται απλά λεπτά.

Αγάπη είναι να προσπαθείς να μετατρέψεις τη ζωή του σε παραμύθι, κι ακόμα κι αν είσαι το θηλυκό του Κουασιμόδου, στα μάτια του να μεταμορφώνεσαι σε νεράιδα-τη νεράιδα του...

Αγάπη είναι να μην ξέρεις αν θέλεις να κλάψεις ή να γελάσεις από ευτυχία όταν τον κοιτάς στα μάτια (αυτά τα μάτια "θάλασσες"..)

Αγάπη είναι η καρδιά σου να κάνει "ντούπου ντούπου" όταν κρατάς το χέρι του..

Αγάπη είναι να νομίζεις πως μπορείς να χορέψεις μαζί του στο φεγγάρι! Κι αν είναι μισό σαν καρυδότσουφλο, να το παίρνεις μαζί του για βαρκάδα emcolgate

Αγάπη είναι να είσαι άρρωστη χάλια και να σε φιλάει αδιαφορώντας αν θα κολλήσει.

Αγάπη είναι να νιώθεις σε όλα τα μέρη που πήγατε μαζί την παρουσία του.

Αγάπη είναι να τον ακούς να τραγουδάει και να ακούς μόνο τον ήχο της φωνής του-ούτε μουσική, ούτε λόγια, ούτε τίποτα και κανέναν (και να είσαι σίγουρη πως δεν φταίει το ένα μπουκάλι πορτό που άδειασες!)

Κι ένα τραγουδάκι στο όνομα της αγάπης, για να κλείσω γιατί πολλή φόρα πήρα emoops

Αφιερωμένο ;)

Σ αγαπώ -Μαρινέλλα

Μουσική/Στίχοι: Χατζής Κώστας/Τσώτου Σώτια

Σ αγαπώ, όπως η μάνα το παιδί, όπως η φλόγα το δαδί

όπως ο γέρος τη ζωή που τον αφήνει

Σ αγαπώ, όπως η άβυσσος το φως, όπως τα όνειρα ο φτωχός

κι ο κουρασμένος στρατιώτης την ειρήνη

Δεν έχω τίποτα άλλο, είμαι μια φωνή

Είμαι δυο χέρια αδειανά που σε τυλίγουν

Μα σ αγαπώ, και κοίτα, ανοίγουν οι ουρανοί

Οι ουρανοί, που τόσο δύσκολα ανοίγουν

Σε ζητώ, όπως το χώμα τη βροχή, όπως το γέλιο η ψυχή

κι οι οδοιπόροι τα βαθύσκιωτα πλατάνια

Σε ζητώ, όπως το χιόνι τη φωτιά, ο πονεμένος τη γιατρειά

και η μεγάλη αμαρτία τη μετάνοια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αγάπη είναι επιλογή.

Ο σκοπός της αγάπης δεν είναι να αποκτήσουμε κάτι που θέλουμε, αλλά να κάνουμε κάτι για το καλό αυτού που αγαπάμε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατι που διαβασα....

Η πραγματική αγάπη είναι πάντοτε συνυφασμένη με την προσφορά, τη θυσία, την ανιδιοτέλεια.

Αγάπη είναι να χαίρεσαι με αυτόν που χαίρεται και να λυπάσαι με αυτόν που πονά. Αυτός που αγαπά ανέχεται τον άλλο με τις ατέλειές του χωρίς να τον περιφρονεί, χωρίς καν να τον κάνει να νιώθει άσχημα για αυτό που είναι.

Όταν αγαπάς ενδιαφέρεσαι τι θα γίνει ο άλλος, χωρίς όμως αυτό το ενδιαφέρον να γίνεται καταπίεση και επιβολή. Και αυτό, διότι η πραγματική αγάπη εμπεριέχει τον σεβασμό της ελευθερίας του άλλου, την εκτίμηση προς την προσωπικότητά του.

Σ'αγαπω :wub:

emkissing

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επισης αυτο που ανεφερε η Αμελι για τα παιδακια,το ειχα διαβασει κι εγω!Ενα ειπε πως "αγαπη ειναι οταν η μαμα φιλαει τον μπαμπα ακομη και οταν αυτος ειναι αξυριστος!!" :P

Αυτο με τα αυτοκολλητα Ρανια το θυμαμαι και εγω :D !Μαλιστα υπηρχαν και ρουχα με τετοια σχεδια και μου ειχε αγορασει η μητερα μου και πυτζαμες...Φυσικα ντρεπομουν πολυ να τις φορεσω :lol: !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπη ειναι οταν δε πειναω...!Οσοι με γνωριζουν ξερουν οτι δυσκολα μου κοβεται η ορεξη :Pempig ....αρα οταν με δειτε να μη εχω ορεξη emincloudseminloveeminlove1

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και το δεύτερο πιο αγαπημένο σου πρόσωπο στον κόσμο-εμένα :P Αστειεύομαι... :splats:
Εγώ είπα να κανονίσουμε όλοι οι μπάκουροι, δεν απέκλεισα κανέναν!!! :wub::wub::wub::wub:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οπως λεει κ ο θηβαιος "ειναι ο παραδεισος για μας να μοιραζομαστε τουτη την κολαση μαζι" αν αυτο δεν ειναι αγαπη.... δε ξερω τι ειναι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έψαχνα από καιρό τι να γράψω στο τόπικ... αποφάσισα, ως "σινεματολόγος" να παραθέσω κι εγώ ένα απόσπασμα από μια ταινία που αγαπώ πολύ: :wub::wub:

"Elephant Song Medley" - Ewan McGregor And Nicole Kidman, "Moulin Rouge"

Ewan:Love is a many splendored thing

Love lifts us up where we belong

All you need is love

Nicole:Please don't start that again

Ewan:All you need is love

Nicole:A girl has got to eat

Ewan:All you need is love

Nicole:She'll end up on the street

Nicole:Uhh

Ewan:All you need is love

Nicole:Love is just a game

Ewan:I was made for loving you baby

You were made for loving me

Nicole:The only way of loving me baby

Is to pay a lovely fee

Ewan:Just one night

Give me just one night

Nicole:There's no way

Cause you can't pay

Ewan:In the name of love

One night in the name of love

Nicole:You crazy fool

I won't give in to you

Ewan:Don't leave me this way

I can't survive without your sweet love

Oh baby don't leave me this way

Nicole:You think that people would have enough of silly love songs

Ewan:I look around me and I see it isn't so, oh no

Nicole:Some people wanna fill the world with silly love songs

Εwan:Well what's wrong with that

I'd like to know

Cause here I go again

Ewan:Love lifts us up where we belong

Where the eagles fly

On a mountain high

Nicole:Love makes us act like we are fools

Throw our lives away

For one happy day

Ewan:We can be heroes

Just for one day

Nicole:You, you will be mean

Ewan:No I won't

Nicole:And I, I'll drink all the time

Ewan:We should be lovers

Nicole:We can't do that

Ewan:We should be lovers

And that's a fact

Nicole:No nothing would keep us together

Ewan:We could steal time

Ewan & Nicole: Just for one day

We can be heroes

Forever and ever

We can be heroes

Forever and ever

We can be heroes

Ewan:Just because I, and I will always love you

Nicole:I only can't help

Ewan & Nicole:Loving You

Nicole:How wonderful life is now

Ewan and Nicole:You're in the world

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarupemarup Οπως ειπες και συ...δεν ειναι παρα "ταινια"....μακαρι η αγαπη στην πραγματικη ζωη να ηταν μια ομορφη, καλογυρισμενη ταινια...μονο που και παλι καποια στιγμη θα ακουγοταν το cuuuut! <_<
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το τραγούδι που εκφράζει εμένα όταν αισθάνομαι in love είναι το I drove all night (celine dion) και το smooth (santana & rob thomas). Έτσι βιώνω την αγάπη...όπως περογράφεται στους στίχους (πάω και να τα ποστάρω) :wub:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωραίο topic..τσ, τσ, τσ,τσ..Κλονίζετε την ευαίσθητη ψυχολογική μου (αν-)ισορροπία, εν μέσω εξεταστικής..

Πάντως όλοι εννοείτε αγάπη με την ευρεία έννοια φαντάζομαι, γιατί από ότι βλέπω

αναφέρεστε στα συμπτώματα του έρωτα..

Πόσοοοο σπασ@@@δο μπορώ να γίνω εν όψει του δεκατοτερταφλέβαρου;; :P:splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ :wub: , Άννα Βίσση

Αγάπη είναι

να θες τον άλλον έτσι όπως είναι

και να πιστεύεις πως για σένα είναι

το ιδανικό

Αγάπη είναι

να λες στον άλλον όπως είσαι μείνε

και όχι να του λες για μένα γίνε

ρούχο δανεικό

Αγάπες σαν κι αυτές

δεν είναι αληθινές

να γίνω κάτι άλλο μη μου λες

Είμαι αυτό που είμαι

και δεν πρόκειται ν'αλλάξω για κανέναν

είμαι αυτό που είμαι

και μ'αρέσει όπως είμαι ακριβώς

Είμαι αυτό που είμαι

και δεν πρόκειται ν'αλλάξω ούτε για σένα

Έτσι έχω μάθει ν'αγαπάω κι αν σ'αρέσει έχει καλώς

Γιατί αυτό που είμαι είν'η αλήθεια,

Αυτό που είμαι είν'η ζωή μου,

αυτό που είμαι σ'αγαπάει,

αυτό το τίποτα ή το κάτι,

αυτό μωρό μου είμαι εγώ,εγώ

Αγάπη είναι

ν'ακούς αγγέλους να σου τραγουδάνε

Θεούς και δαίμονες να σου μιλάνε

λόγια μαγικά

Αγάπη είναι

να έχεις όλα αυτά που δεν υπάρχουν

και να αφήνεις όλοι οι άλλοι να 'χουν

πράγματα υπαρκτά...

In the arithmetic of love one plus one equals everything,and two minus one equals nothing!

Mignon McLaughlin

He who is in love is wise and is becoming wiser :D ,

sees newly every time he looks at the object beloved :wub:B) ,

drawing from it whith his eyes and his mind those virtues which it posesses.

Ralph Waldo Emerson

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγάπη είναι, να γυρίζεις σπίτι ξεθεωμένη και να τον βρίσκεις να σε περιμένει πάντα με μια ανοιχτή αγκαλιά για να μπεις μέσα και να ξεκουραστείς

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

love_is_2.jpg

« [...] Μηδείς τo εαυτού ζητήτω, αλλά τo τού ετέρου έκαστος. Η αγάπη μακροθυμεί και χρηστεύεται· ου ζηλοί, ου φυσιούται, ουκ ασχημονεί, ου ζητεί τα εαυτής, ου παροξύνεται, ου λογίζεται το κακόν, ου χαίρει επί τη αδικία. Εάν μη έχω αγάπην, ουδέν ειμί, ουδέν ωφελούμαι. Η αγάπη πάντα στέγει, πιστεύει, ελπίζει, υπομένει και ουδέποτε εκπίπτει...».

[Επιστολή Προς Κορινθίους Πρώτη, Αγ. Απόστολος Παύλος]

« [...] Ένα ρήμα που υπήρχε και υπάρχει στην ελληνική γλωσσική πραγμάτωση, το οποίο μέσα στη ρίζα του είχε και έχει εμποτισμένη όλη την υπερβολή του κόσμου.

Ένα ρήμα του οποίου και η χρήση μόνο καταστρατηγεί κάθε έννοια μέτρου και εγκράτειας. Το ρήμα "αγαπώ". Προερχόμενο από την ανομοιογενή σύνθεση της ποσότητας με την επιθυμία (του "αγαν" ''πολύ'' και του "πω" ''επιθυμώ'') αντιστρατεύεται το μέτριο (κατά την αρχαία ελληνική σημασία της λέξης αλλά και τη νέα ελληνική προέκτασή της) όσο λίγα ρήματα της γλώσσας μας. Ένα ρήμα άσωτο. Άσωτο όσο κι εκείνοι που βιώνουν καθ' υπερβολήν το συναίσθημα που εκφράζει...».

[“Η Ωφέλεια των Εχθρών”, Ν. Βασιλάκος]

«Αγάπη είναι να κρατάς φυλαχτό στον κόρφο σου κάθε τι που σ’ έχει πληγώσει, και την πληγή που σου ’κανε να τηνε κανακεύεις με περίσσια προσοχή, -όχι για να την επουλώσεις, μα για ν’ αφήνεις πάντα ένα καντηλάκι, μια φλογίτσα να τρεμοπαίζει στην ενδεχόμενη νηνεμία της ψυχής σου, έναν σπινθήρα που θα μπορεί να δώκει το έναυσμα, να ανακινήσει το ασάλευτο κατακάθι της ηρεμίας, να εξασφαλίσει, σαν χρειαστεί, ταχύτητα στην αίσθηση και παλμό στην κουρασμένη σου καρδιά: αν την αγαπάς, πρέπει να τη διατηρείς αντραλεμένη.

Είναι αγάπη, στις δύστηνες ώρες, στην ανημπόρια, στην ορφάνια, στο δεν πάει παρέκει, να υιοθετείς τον λαβωμένο καλογιάννο για να ’χεις λόγο αναζήτησης μιας καλύτερης μέρας κάθε που ανοίγεις το παράθυρό σου, και ν’ αφήνεις στη διαθήκη σου όλα σου τα κινητά κι ακίνητα βιώματα στα αλανιάρικα πετούμενα που δεν πιάνονται φίλοι ποτές, όσο κι αν τα ταϊσεις…».

Αγάπη είναι...

«...τ’ αγαπητικά μηνύματα που μας αποστέλλονται απ’ τον αποδέκτη της προσευχής και των αγαπησιάρικων ονείρων μας…».

«...να μαζεύεις απ’ το δρόμο τα ψιλά πού ’πεσαν απ’ τα τρεμάμενα χεράκια της γριούλας και να της επιστρέφεις το πορτοφόλι σου…».

«...να ονειρεύεσαι αγερικά και δράκοντες, και να ’σαι ο σώζων εαυτόν και άλλους: να ’σαι το παραμύθι εσύ...».

«...να νοσταλγείς ό,τι δεν θα ’θελες να ξαναζήσεις...».

«...να ερωτεύεσαι απέλπιδα...».

[ «ερώμαι», Φ. Μότσης]

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν θυμαμαι που το ακουσα αλλα ειναι ενας απο τους καλυτερους ορισμους.

Η πραγματικη αγαπη ειναι διαγωνισμος γενναιοδωριας. Δηλαδη ο καθενας προσπαθει να κανει οσα πιο πολλα μπορει για τον αλλο/αλλη. Ανταγωνιζονται δηλαδη για το ποιος θα προσφερει τα περισσοτερα στον αλλο.

Αυτη προφανως ειναι η ιδανικη αγαπη, η οποια οπως καταλαβαινετε προυποθετει πολλη προσπαθεια και ειναι πολυ σπανια στις μερες μας οπου κυριαρχει ο εγωισμος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατι που διαβασα....

Η πραγματική αγάπη είναι πάντοτε συνυφασμένη με την προσφορά, τη θυσία, την ανιδιοτέλεια.

Αγάπη είναι να χαίρεσαι με αυτόν που χαίρεται και να λυπάσαι με αυτόν που πονά. Αυτός που αγαπά ανέχεται τον άλλο με τις ατέλειές του χωρίς να τον περιφρονεί, χωρίς καν να τον κάνει να νιώθει άσχημα για αυτό που είναι.

Όταν αγαπάς ενδιαφέρεσαι τι θα γίνει ο άλλος, χωρίς όμως αυτό το ενδιαφέρον να γίνεται καταπίεση και επιβολή. Και αυτό, διότι η πραγματική αγάπη εμπεριέχει τον σεβασμό της ελευθερίας του άλλου, την εκτίμηση προς την προσωπικότητά του.

Σ'αγαπω :wub:

emkissing

emthumbsupemthumbsupemthumbsupemthumbsupemthumbsup

τα είπες όλα νεραϊδούλα. Με κάλυψες πλήρως. Αυτή είναι η αγάπη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Eιχαν ρωτησει καποτε τον γνωστο ηθοποιο Πολ Νιουμαν,ο οποιος ειναι πολλες δεκαετιες παντρεμενος με την επισης ηθοποιο Τζοαν Γουντγουορντ,πώς και δεν εχει ακουστει ποτε τιποτα για τον εγγαμο βιο τους,ουτε για απιστιες,ουτε τιποτα και πως δεν κοιταξε ποτε αλλη γυναικα,παρα την αναμφισβητητη περαση που ειχε στο αλλο φυλο...Και αυτος τους απαντησε: "Γιατι να τρως χαρμπουργκερ εξω,οταν σε περιμενει φιλετο στο σπιτι?"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.