Jump to content

Ειδικότητες με προοπτικές


prominent

Recommended Posts

Η Γενικη Ιατρικη ειναι μια ειδικοτητα πολυ υποβαθμισμενη στην Ελλαδα σε αντιθεση με το εξωτερικο. Στην Αγγλια π.χ ολοι οι ασθενεις θα περασουν απο τον GP πριν καταληξουν στον ειδικο.

Στην Ελλαδα δυστυχως τα πραγματα δεν ειναι ετσι.

1. Η εκπαιδευση των γενικων γιατρων ειναι ελεεινη. .

4. Ο περισσοτερος κοσμος δεν ξερει το αντικειμενο του γενικου γιατρου, οι περισσοτεροι νομιζουν οτι ειναι το ιδιο με του παθολογου. <_<

Παιδιά οι περισσότεροι ανθρωποι είναι πραγματικά άσχετοι με το αντικειμενο του παθολογου και του γεν. ιατρου....

ΝΑ Σας πω το απολυτο κουφο: Είπα σε μια πρωην συμμαθητρια μου, που σκεφτόταν να περάσει και ιατρική :huh:(είχε πολλα μόρια επιανε Πατρα) (τελικα περασε Ηλεκτρ. μηχανικος) οτι ένας θείος μου είναι παθολόγος ...

και η απάντηση:

Α, δηλαδή ένα πτυχιο ιατρικής πήρε μόνο, δεν έχει κάνει ειδικότητα :splats::splats::splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Last Reply
Παιδιά οι περισσότεροι ανθρωποι είναι πραγματικά άσχετοι με το αντικειμενο του παθολογου και του γεν. ιατρου....

ΝΑ Σας πω το απολυτο κουφο: Είπα σε μια πρωην συμμαθητρια μου, που σκεφτόταν να περάσει και ιατρική :huh:(είχε πολλα μόρια επιανε Πατρα) (τελικα περασε Ηλεκτρ. μηχανικος) οτι ένας θείος μου είναι παθολόγος ...

και η απάντηση:

Α, δηλαδή ένα πτυχιο ιατρικής πήρε μόνο, δεν έχει κάνει ειδικότητα :splats::splats::splats:

Αυτο το εχω ακουσει και το ακουω και εγω, δεν μου κανει εντυπωση. Αμ το αλλο; Σου λεει ο αλλος: "Αυτος δεν ειναι απλος παθολογος. Ειναι ειδικος παθολογος"!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτο το εχω ακουσει και το ακουω και εγω, δεν μου κανει εντυπωση. Αμ το αλλο; Σου λεει ο αλλος: "Αυτος δεν ειναι απλος παθολογος. Ειναι ειδικος παθολογος"!!!!!

Kαλα κάνουν και γράφουν οι ανθρωποι "ειδικος παθολόγος", γιατί είναι κάτι τσατσηδες γιατροι αλλων ειδικοτήτων που και 2 εξάμηνα παθολογίας να έχουν κάνει, σου κοτσάρουν στην ταμπέλα παθολόγος-ενδοκρινολόγος, παθολόγος-καρδιολόγος, παθολόγος-αλλεργιολόγος,... αθεμιτος ανταγωνισμος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και οι οδοντιατροι γράφουν χειρουργος οδοντίατρος... δεν θα χειρουργήσουν κοιλιά ποτέ αλλά έτσι προβλέπει ο κανονισμός τους...

και ο καθένας μπορεί να γράφει ακι το 1 κομμάτι ειδικότητας

πχ χειρουργος-μαιευτήρας-γυναικολόιγος

δεν έχει αθεμιτο ανταγωνισμό με τον χειρούργο (με εξαίρεση ίσως το μαστό)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμ, δεν γράφεις το πρώτο κομμάτι, (δεν έχεις επαγγελματικά δικαιώματα του γενικού μέρους!!!!) απλά είναι έτσι ο τίτλος του ειδικού...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν νομίζω να δίνει ΤΟΟΟΣΟ σημασία στις ταμπέλες ο κόσμος.

Εάν βρει τον "καλό" ιατρό, μένει σε αυτόν και κάνει τη "δουλειά" του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν δεν το έκανε δεν θα έσκαγε τόσα σε πανεπστημιακούς σε φακελάκια όταν υπάρχουν εξίσου καλοι ή και καλύτεροι συνάδελφοι χωρίς το πρεστίζ του μέλους ΔΕΠ

ούτε θα σκοτώνονταν όλοι να πάρουν 1 μεταπτυχιακό-διδακτορικό μιας και σχεδόν κανένας από αυτούς δεν θα ακολουθήσει πανεπιστημιακή καρριέρα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο περισσότερος κόσμος στην Ελλάδα όταν ακούει "γενικός γιατρός" νομίζει ότι αυτό αναφέρεται στον ανειδίκευτο γιατρό. Έτσι, τουλάχιστον, λέει η εμπειρία μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τους ανειδίκευτους τους λένε συνήθως αγροτικους....

παντως έχουν σημειωθεί κρούσματα ανειδίκευτων τουριστογιατρών που βγάζουν σφραγίδες που αναγράφουν "γενικός ιατρός"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολλοί τουριστογιατροί καταδικάστηκαν με αποφάσεις δικαστηρίων για αθέμιτο ανταγωνισμό.

Είναι απαράδεκτο η Πολιτεία να θεωρεί λύση την τουριστοιατρική για την ανεργία των γιατρών.

Ζητήστε εξετάσεις για ειδικότητα και συντρίψτε τους διακωμωδητές σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολλοί τουριστογιατροί καταδικάστηκαν με αποφάσεις δικαστηρίων για αθέμιτο ανταγωνισμό.

Είναι απαράδεκτο η Πολιτεία να θεωρεί λύση την τουριστοιατρική για την ανεργία των γιατρών.

Ζητήστε εξετάσεις για ειδικότητα και συντρίψτε τους διακωμωδητές σας.

Συγγνώμη παιδιά, κάποιος που δεν έχει κάνει ειδικότητα(τουριστογιατρος) έχει δικαίωμα να ανοιξει ιατρείο? και τι πράξεις μπορεί να κάνει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγγνώμη παιδιά, κάποιος που δεν έχει κάνει ειδικότητα(τουριστογιατρος) έχει δικαίωμα να ανοιξει ιατρείο? και τι πράξεις μπορεί να κάνει?

καμακι :splats:

:splats:

δωστου θαναση :splaaaats::lol::lol::lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

έχει δικαίωμα να ανοίξει ιατρείο και να προσφέρει τις υπηρεσίες που προσφέρει και η πρωτοβαθμια υγεία. συνήθως ασχολούνται με εγκαυματα, εκδορεσς απο πεσιματα, θλαστικα και ότι ήθελε προκύψει...

μεγάλο κέντρο τουριστοιατρικής η κέρκυρα και όχι μόνο

περιπου σαν ιδιωτης αγροτικός...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

έχει δικαίωμα να ανοίξει ιατρείο και να προσφέρει τις υπηρεσίες που προσφέρει και η πρωτοβαθμια υγεία. συνήθως ασχολούνται με εγκαυματα, εκδορεσς απο πεσιματα, θλαστικα και ότι ήθελε προκύψει...

μεγάλο κέντρο τουριστοιατρικής η κέρκυρα και όχι μόνο

περιπου σαν ιδιωτης αγροτικός...

emarup γελάτε όσο θέλετε εσεις με τις ντομάτες, αλλά τα λεφτά που βγάζει ένας τουριστογιατρός στη Ροδο (τους θερινούς μήνες), δεν τα βγάζει ο επιμελητης Α στο Αλεξάνδρας....(τους αντίστοιχους μήνες πάντα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι ντοματες θεραπευουν την καταθλιψη :splats:

δε μου λες, οταν εμπαινες στην ιατρικη με ενα χαμογελο μεχρι τα αυτια, σου ειχανε μιλησει για την ειδικοτητα του τουριστογιατρου???

εγω οταν θυμαμαι τα συγχαρητηρια που μου εδιναν αισθανομαι μαλακας

(δωστου :splats::splats: )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και όμως συμβαίνουν αυτά και δεν είναι για ντομάτες, αλλά για κλάματα!

Θυμάμαι ένα συνάδελφό μου στο αγροτικό ο οποίος δεν τύρβαζε πολλά περί Ιατρικής (τώρα αν πω ότι τελείωσε Ρουμανία θα γίνω κακός πάλι, αλλά τελοσπάντων), αλλά ήξερε καλά από δημόσιες σχέσεις, marketing, business και τα τοιαύτα. Οι γνώσεις του αυτές αποδείχτηκαν μάλλον πιο πολύτιμες από τις ιατρικές. Όταν έκανε αγροτικό, ο κόσμος τον είχε πολλής περιωπής, γιατί και δεν έκανε σημαντικά ιατρικά λάθη (απλά ό,τι δεν ήξερε το παρέπεμπε- πολύ σωστός) και από την άλλη οργάνωνε κάτι εράνους, φιλανθρωπίες, κτλ και μάζεψε λεφτά για να φτιάξει και να εξοπλίσει το αγροτικό ιατρείο της περιοχής (επαινετέα πρωτοβουλία, αλλά για μένα αυτό δεν κάνει το γιατρό από μόνο του).

Μετά το πέρας της υπηρεσίας υπαίθρου, έμαθα ότι ανειδίκευτος ων, άνοιξε ιατρείο παίζοντάς το γενικός ιατρός. Συνταγογραφούσε φάρμακα βασικά και αντιμετώπιζε γενικά περιστατικά. Βέβαια πήρε τ' αυτί μου ότι είχε κάτι μπλεξίματα με το νόμο, γιατί όντας ανειδίκευτος δεν μπορείς να βάζεις σφραγίδα και γνωμάτευση για να γράφεις πάνω από 1 κουτί φάρμακα το μήνα, αλλά δεν έμαθα τη συνέχεια. Δεν αμφιβάλλω πάντως ότι θα έβγαλε καλά λεφτά αυτό το διάστημα. Εδώ ακούω ότι πολλοί χρεώνουν τη μέτρηση σακχάρου 15-20 ευρώ και την τοπόθέτηση ουροκαθετήρα στο σπίτι 30 ευρώ. Κάντε το λογαριασμό μόνοι σας... Και άντε μετά να τρέχεις Αμερική για να ψάχνεις ειδικότητα και να ταλαιπωρείσαι οικονομικά, σωματικά, ψυχικά, κτλ. κτλ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτο που λες ειναι πολυ σωστο....ειδικα οι εκ δικατσα αγροτικοι ειναι μανουλες στις δημοσιες σχεσεις...!Τελικα στο αγροτικο απο οτι καταλαβα ξεχνας και αυτα που εμαθες και σημασια εχει περισσοτερο να το παιζεις μουρη με τους τοπικους παραγοντες του μερους...γιατι αλλιως χαθηκες!!

Βρε αυτα που λες εσυ δεν ειναι τιποτα εγω ακουσα για καποιον που ειχε λαπτοπ μαζι του με ενα textbool ακτινολογιας ηλεκτρονικη μορφη ομως(απλες εικονες δηλαδη υπερηχων) και με το ποντικι προφασιζοτανε οτι ηταν η κεφαλη των υπερηχων και χρεωνε κανονικες εξετασεις στους ασθενεις!(οπου τον επαιρνε φυσικα) και πολλα πολλα αλλα με φαρμακα που δινανε αδικαιολογητα σε συνεργασια με τους ντοπιους φαρμακοποιους κτλ...Τι λεμε τωρα...!!! :splats::splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτο που λες ειναι πολυ σωστο....ειδικα οι εκ δικατσα αγροτικοι ειναι μανουλες στις δημοσιες σχεσεις...!Τελικα στο αγροτικο απο οτι καταλαβα ξεχνας και αυτα που εμαθες και σημασια εχει περισσοτερο να το παιζεις μουρη με τους τοπικους παραγοντες του μερους...γιατι αλλιως χαθηκες!!

Βρε αυτα που λες εσυ δεν ειναι τιποτα εγω ακουσα για καποιον που ειχε λαπτοπ μαζι του με ενα textbool ακτινολογιας ηλεκτρονικη μορφη ομως(απλες εικονες δηλαδη υπερηχων) και με το ποντικι προφασιζοτανε οτι ηταν η κεφαλη των υπερηχων και χρεωνε κανονικες εξετασεις στους ασθενεις!(οπου τον επαιρνε φυσικα) και πολλα πολλα αλλα με φαρμακα που δινανε αδικαιολογητα σε συνεργασια με τους ντοπιους φαρμακοποιους κτλ...Τι λεμε τωρα...!!! :splats::splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτο που λες ειναι πολυ σωστο....ειδικα οι εκ δικατσα αγροτικοι ειναι μανουλες στις δημοσιες σχεσεις...!Τελικα στο αγροτικο απο οτι καταλαβα ξεχνας και αυτα που εμαθες και σημασια εχει περισσοτερο να το παιζεις μουρη με τους τοπικους παραγοντες του μερους...γιατι αλλιως χαθηκες!!

Βρε αυτα που λες εσυ δεν ειναι τιποτα εγω ακουσα για καποιον που ειχε λαπτοπ μαζι του με ενα textbool ακτινολογιας ηλεκτρονικη μορφη ομως(απλες εικονες δηλαδη υπερηχων) και με το ποντικι προφασιζοτανε οτι ηταν η κεφαλη των υπερηχων και χρεωνε κανονικες εξετασεις στους ασθενεις!(οπου τον επαιρνε φυσικα) και πολλα πολλα αλλα με φαρμακα που δινανε αδικαιολογητα σε συνεργασια με τους ντοπιους φαρμακοποιους κτλ...Τι λεμε τωρα...!!! :splats::splats:

Εντάξει αυτό το περιστατικό που λες είναι γνωστό -δε θυμάμαι όμως από πού προερχόταν ο ιατρός όσον αφορά τις σπουδές του- γιατί δυστυχώς τέτοιου βαθμού λαμογιές δεν κάνουν διάκριση χώρας πτυχίου. Βέβαια ο εν λόγω "κύριος" συνελλήφθη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε αυτα που λες εσυ δεν ειναι τιποτα εγω ακουσα για καποιον που ειχε λαπτοπ μαζι του με ενα textbool ακτινολογιας ηλεκτρονικη μορφη ομως(απλες εικονες δηλαδη υπερηχων) και με το ποντικι προφασιζοτανε οτι ηταν η κεφαλη των υπερηχων και χρεωνε κανονικες εξετασεις στους ασθενεις!(οπου τον επαιρνε φυσικα) και πολλα πολλα αλλα με φαρμακα που δινανε αδικαιολογητα σε συνεργασια με τους ντοπιους φαρμακοποιους κτλ...Τι λεμε τωρα...!!! :splats::splats:

Θεος :o !!Οπου και αν σπουδασε εγω απλα emypoklinomai στο μεγαλειο του,αν καταφερε τετοιο πραγμα :D !!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εντάξει αυτό το περιστατικό που λες είναι γνωστό -δε θυμάμαι όμως από πού προερχόταν ο ιατρός όσον αφορά τις σπουδές του- γιατί δυστυχώς τέτοιου βαθμού λαμογιές δεν κάνουν διάκριση χώρας πτυχίου. Βέβαια ο εν λόγω "κύριος" συνελλήφθη.

Συμφωνώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενα αλλο περιστατικο...που ακουσα!!Το οποιο μαλλον 99%ειναι ραδιο αρβιλα(συμφωνα με τη δικη μου λογικη)....αλλα κ μονο

το οτι κυκλοφορει κ καποιος σκεφτηκε κατι τετοιο...ειναι απιστευτο!!!Θα σας το πω να γελασουμε!

Παει ο νεος αγροτικος πρωτη μερα στο αγροτικο ιατρειο να αναλαβει...και του ερχονται κατι παππουδες με πονοκεφαλο-ημικρανιες κτλ!Τους γραφει αυτος κατι σε παρακεταμολη και τους λεει οτι αμα επιμεινουν να πανε στο νοσοκομειο!Και αυτοι απαντανε οτι οχι θελουν να τους κανει αξονικη οπως ο προηγουμενος ιατρος!!!!

Λεει αυτος αυτο μονο στο νοσοκομειο μπορει να γινει αλλα και οτι δεν χρειαζεται κατι τετοιο για εναν απλο πονοκεφαλο!Οχι λενε αυτοι..γιατι ο προηγουμενος αγροτικος τους εκανε!!!Κ ρωταει αυτος πως;;;;Κ δειχνουν το ντουλαπι....!!!!! emgoal

Απλα ο προηγουμενος ειχε παρει κατι αξονικες απο το νοσοκομειο στο τριμηνο ειχε εγκεφαλο,θωρακα,κοιλια,πυελο,ακρα κτλ...και αμα ειχε κατι καποιος τον εβαζε μεσα στην ντουλαπα....αναβοσβηνε τα φωτα....κ μετα εδειχνε σε ολλους το ιδιο φιλμ!!!!Φυσικα με το αζημιωτο...!

Τι να πω πολυ κουφο μου ακουστικε δεδομενου οτι οι παππουδες με καποιο ποιο νεο δεν θα μιλησουν στην πλατεια του χωριου???δεν γινεται....θα τον παρουν πρεφα τελικα!ωστοσο με το επιπεδο καποιων στα χωρια ολο κ σε καποιον θα επιανε!!! :D:D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.