Jump to content

Ειδικότητα στην Ισπανία


ioannina

Recommended Posts

Hola muchachos, τελειώνοντας με την σχολή σκέφτομαι κι εγώ την Ισπανία. Έχω εδώ και δυο χρόνια το B2, το παλεύω να κρατώ μια επαφή με την γλώσσα και πιστεύω για το C1 που χρειάζεται δεν θα χρειαστώ πολύ χρόνο, αλλά για την άψογη χρήση θα χρειαστώ λίγο παραπάνω :unsure: .

Ενδιαφέρομαι για μικροβιολογία. H αντίστοιχη ελληνική εκπαίδευση μοιάζει πιο πολύ με την anilisis clinicos παρά με την microbiologia που είναι η αντιστοιχία βάση της νομοθεσίας που βρήκα εδώ http://eur-lex.europ...93L0016:EL:HTML

Δεν ξέρω, αλλά με προβληματίζει πολύ αυτό το γεγονός, γιατί μου φαίνεται θα κάνω μια τρύπα στο νερό. Μήπως τελικά δεν αξίζει για την συγκεκριμένη ειδικότητα η προσπάθεια για Ισπανία;

Επίσης έστω ξεπερνώντας το αυτό, σε κάτι πίνακες που είδα είναι πολύ χαμηλά στον ανταγωνισμό. Από ότι διάβασα εδώ για πιο ανταγωνιστικές ειδικότητες αξίζει η προετοιμασία σε φροντιστήριο, αλλά σε αυτές που δεν προτιμούνται τόσο είναι απαραίτητο ή αρκεί η ατομική προετοιμασία; Ξέρω κάθε μυαλό είναι διαφορετικό αλλά οι Ισπανοί τι κάνουν;

Gracias de antemano.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 110
  • Created
  • Last Reply

Μου αρέσεις επειδή φαίνεσαι πως το έχεις μελετήσει το θέμα πριν ποσταρεις!

Έχουμε και λέμε λοιπόν:

Με τη γλώσσα λένε πως το έχουν δυσκολέψει αρκετά πια το C1, αλλά δεν νομίζω πως είναι κάτι ακατόρθωτο, αφού έχεις και τις βάσεις.

Απλά πρέπει να το έχεις μέχρι τον προηγουμενο Σεπτέμβρη αν είναι να δώσεις Ιανουάριο. Την ιατρική ορολογία θα τη μάθεις διαβάζοντας στα ισπανικά για τις εξετασεις.

Όσον αφορά τη μικροβιολογία, να σου πω την αληθεια μου δεν ξερω τι παίζει με το "Ιατρική βιοπαθολογία - Μικροβιολογία"...Είναι το ίδιο πράγμα με δυο ονόματα? Είναι το παλιό και το καινούριο όνομα? Είναι τα δυο κομμάτια μιας ειδικότητας?

Πάντως αν συγκρινεις το πρόγραμμα σπουδών που λέει στο ΦΕΚ εδώ: http://www.isathens.gr/2011-11-03-13-17-15/ ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika -kotites.html

και στο ΒΟΕ εδώ: http://www.msc.es/profesionales/formacion/guiaFormacion.htm

νομίζω ότι είσαι πιο κοντά στη microbiologia. Πέρα από το προφανές (ιδιο όνομα) στην Ελλάδα απαιτούνται 2 χρόνια καθαρα Μικροβιολογίας που δεν νομίζω να βγαίνουν μέσα απο το πρόγραμμα εκπαιδευσης του analysis clinicos.

Όσον αφορά την προετοιμασία, καλα τα σκέφτεσαι μήπως γλιτώσεις το φροντιστήριο (γιατί το διάβασμα δεν το γλιτώνεις), αλλά πια δεν είναι μόνο το No de orden που χρειάζεται για να βρεις θέση.

Από φέτος ίσχυσε nota de corte (βάση) που είναι το 30% του Μ.O. των 10 καλυτερων βαθμων. Αν δεν περάσεις τη βάση, δεν παίρνεις καν No de orden άρα και θέση! Οπότε είναι μεγάλο ρίσκο να πας με "preparacion libre". Mono 1-2% των ισπανων το κανει, το υπόλοιπο 98% εννοείται πως πάει σε φροντιστήρια, όπως και στις δικες μας πανελλήνιες. Ελπίζω να βοήθησα. Για ό,τι άλλο θέλεις, γράφεις εδώ ή στο γκρούπ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση.

Ναι η Βιοπαθολογία είναι το πιο καινούργιο όνομα της ειδικότητας της μικροβιολογίας μιας και κάποια στιγμή στο παρελθόν προστέθηκε 1 έτος παθολογίας, νομίζω για να μην μπουν στο παιχνίδι βιολόγοι, χημικοί κ.λ.π. όπως γίνεται σε άλλες χώρες.

'Όντως στην analisis clinicos δεν φαίνεται να κάνουν 2 χρόνια μικροβιολογία ούτε παθολογία, αλλά έχει μέσα αιματολογία, βιοχημεία και ανοσολογία που λείπουν από όσο μπορώ να καταλάβω από την microbiologia η οποία όμως έχει όπως στην Ελλάδα παθολογία (4μηνο).

Η βάση αλλάζει πολύ την κατάσταση, δεν το είχα πάρει είδηση, και μάλλον κάνει πράγματι το φροντιστήριο απαραίτητο. Κρίμα που δεν υπάρχει αντίστοιχη βιομηχανία με του USMLE να ξεσκίζεσαι μόνος σου από τον τόπο σου emxmm .

Για τα διπλώματα τα έχω ακούσει κι εγώ, ειδικά για το C2, αλλά είναι αυτό που μου φαίνεται το πιο εύκολο από όλα τα βήματα.

Μάλλον πρέπει να το ξανασκεφτώ πιο οργανωμένα μιας και χρειάζεται 1/2-1 χρόνος στην Ισπανία για φροντιστήρια και επιπλέον σχετικά με την ειδικότητα λείπει η αιματολογία που θέλει εκπαίδευση και στο μικροσκόπιο και η βιοχημεία που είναι λίγο πιο αυτοματοποιημένη. Όπου και να πας κάνεις μια επένδυση τόσο στην γνώση όσο και οικονομική και είναι ανάγκη να υπολογίζεις τα πάντα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όπου και να πας κάνεις μια επένδυση τόσο στην γνώση όσο και οικονομική και είναι ανάγκη να υπολογίζεις τα πάντα.

Από τις πιο σωστές παρατηρήσεις που έχουν διατυπωθεί εδώ μέσα.

Επειδή λοιπόν σκέφτεσαι όλες τις παραμέτρους, σκέψου ότι ο 1/2-1 χρόνος προετοιμασίας που λες δεν είναι απαραίτητο να γίνει στην Ισπανία. Όλα τα φροντιστήρια (τα δύο μεγάλα τουλάχιστον -CTO & AMIR-) έχουν και cursos de distancia: ίδιο υλικό, ίδια προετοιμασία, ίδιο αποτέλεσμα. Οπότε προετοιμάζεσαι από Ελλάδα αν θέλεις και πας κατ' ευθείαν και δίνεις το MIR. Ακόμα και αρκετοί ισπανοί το κάνουν έτσι, όσοι μένουν σε πόλεις που δεν έχουν παραρτήματα οι ακαδημίες.

Όσον αφορά την ειδικότητα της μικροβιολογίας, επειδή έχει πολλές και διαφορετικές rotaciones, έχει κάτι αστερίσκους αν είδες, που λέει ότι οι χρόνοι εκπαίδευσης είναι ενδεικτικοί και μπορεί να αλλάξουν ανάλογα με την κλινική.

Καλή επιτυχία σε ό,τι κι αν διαλεξεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Κάποιες ερωτήσεις, απλές.

1)Είναι ικανοποιητικός ο μισθός του ειδικευόμενου στην Ισπανία;Με λίγα λόγια, που περίπου κυμαίνονται οι μηνιαίες απολαβές;

2)Πόσο εφικτή είναι η εισαγωγή σε κάποια ειδικότητα όπως οφθαλμολογία/καρδιολογία/νευρολογία/ενδοκρινολογία/παιδιατρική;

3)Πόσο υψηλό είναι το κόστος προετοιμασίας για το MIR;

4)Όσον αφορά την ισπανική γλώσσα, σίγουρα υποθέτω ότι θα πρέπει κανείς να έχει ένα C1/C2(για τα τυπικά προσόντα) και από κει και πέρα, πολύ καλό χειρισμό της γλώσσας εφόσον θα δουλεύει στην Ισπανία.Είχατε προβλήματα, λοιπόν, με τη γλώσσα;Ή παλεύεται με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο; :P

Μέχρι στιγμής αυτές είναι οι απορίες μου,

Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάποιες ερωτήσεις, απλές.

1)Είναι ικανοποιητικός ο μισθός του ειδικευόμενου στην Ισπανία;Με λίγα λόγια, που περίπου κυμαίνονται οι μηνιαίες απολαβές;

2)Πόσο εφικτή είναι η εισαγωγή σε κάποια ειδικότητα όπως οφθαλμολογία/καρδιολογία/νευρολογία/ενδοκρινολογία/παιδιατρική;

3)Πόσο υψηλό είναι το κόστος προετοιμασίας για το MIR;

4)Όσον αφορά την ισπανική γλώσσα, σίγουρα υποθέτω ότι θα πρέπει κανείς να έχει ένα C1/C2(για τα τυπικά προσόντα) και από κει και πέρα, πολύ καλό χειρισμό της γλώσσας εφόσον θα δουλεύει στην Ισπανία.Είχατε προβλήματα, λοιπόν, με τη γλώσσα;Ή παλεύεται με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο; :P

Μέχρι στιγμής αυτές είναι οι απορίες μου,

Ευχαριστώ.

Πρώτη ερώτηση ενός φοιτητή στο 1ο έτος....Πόσα θα βγάζω όταν θα κάνω ειδικότητα....

Έχει τελειώσει η ιατρική σαν λειτούργημα.Τ'άλλα είναι να χαμε να λέγαμε.

Μετά βέβαια ανάλογη συμπεριφορά έχουν κ οι ασθενείς όταν έχουν απέναντί τους κάποιον που τους βλέπει σαν $$$$.Μην παραπονιέστε μερικοί...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πας καλά; Ο άνθρωπος σκοπεύει να κάνει μια επένδυση, για προετοιμασία. Πρέπει να ξέρει αν θα μπορεί να ανταπεξέλθει με το μισθό που θα έχει εκεί, στις ανάγκες μιας ξένης χώρας.

Θα ερχόσουν στην Ελλάδα για ειδικότητα, γνωρίζοντας ότι με το μισθό του ειδικευόμενου όπως έχει σήμερα, τα βγάζεις δύσκολα πέρα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@γκρινιάρης

Κύριε γκρινιάρη, γιατί μου ανεβάζετε την πίεση μεσημεριάτικα;Δεν υπάρχει αντίστοιχο θέμα να γράψετε τον πόνο σας;

@cardioman

Ακριβώς έτσι, αγαπητέ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Παιδιά γειά, χωρίς να έχω καμιά σχέση με Ισπανία, μόνο κάτι λίγα ισπανικά που είχα μάθει σε προσωπικό επίπεδο, αλλά με τη χώρα και τους ανθρώπους να μου αρέσουν πολύ, θέλω να ρωτήσω τα εξής (ίσως θα με ενδιέφερε να πάω να δουλέψω για να ζήσω τη χώρα και τους ανθρώπους, οπότε απαντήστε όπως θα απαντούσατε σε κάποιον που δεν έχει ιδέα για το σύστημα υγείας της ισπανίας!)

έχω ήδη ειδικότητα από ελλάδα, αυτή αναγνωρίζεται απλά λόγω ΕΕ, σωστά? Τι χρειάζομαι για να δουλέψω σε θέση ειδικευόμενου ή ειδικευμένου απτη στιγμή που έχω ήδη τον τίτλο ειδικότητας? Εξετάσεις?

Αιτήσεις που κάνει κανείς για ειδικευόμενος ή για ειδικευμένος?

Ποιό επίπεδο γλώσσας χρειάζεται τυπικά? Β2?

Τι απολαβές παίζουν και πώς είναι σε σχέση με το κόστος ζωής?

Γενικά με την κρίση τι γίνεται στον τομέα της υγείας τώρα?

Ωράρια / εφημερίες πώς είναι? Φαντάζομαι έχει διαφορά μεγαλούπολη από επαρχία, αλλά αν γνωρίζει κάποιος από ιδία εμπειρία ας απαντήσει, ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Καλησπέρα παιδιά έχοντας μικρή επαφή με την γλώσσα την οποία καλλιεργω αυτή την περίοδο και έχοντας μεγάλη αγάπη για την Ισπανία σκέφτομαι να πάω για ειδικότητα δίνοντας στο mir,θα εκθέσω μερικές αποριες:

1)που μπορώ να βρω τι σκορ χρειάζεται για την εκάστοτε ειδικότητα(πχ εγώ θέλω παθολογία)

2)με τι κριτήρια σε παίρνουν σ ένα νοσοκομείο(πχ θελωνα πάω Βαλένθια πως το πετυχαίνω?

3)τι παίζει με μισθούς και εφημερειες?

4)σε σχέση με την οργάνωση των νοσοκομείων μν μου πείτε ότι είναι σαν τν Ελλάδα όπου ο καθένας μπουκάρει στα επείγοντα με το έτσι θέλω

Κάπου ανάμεσα σε μια Clara και μια San Miguel αν κάποιος έχει κουράγιο ας με διαφωτίσει B-)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Γεια σου φίλε,

Καλά κάνεις και σκέφτεσαι για την Ισπανία, από όσα παιδιά είναι εδώ (αυτά τα λίγα) δεν ξέρω κάποιον που να μην είναι ικανοποιημενος.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείς να βρεις στην αντίστοιχη σελίδα του υπουργείου υγείας εδώ: http://sis.msssi.es/fse/Default.aspx

Το σύστημα είναι πολύ απλό, κάθε χρόνο δημοσιευονται όλες οι θέσεις που διατίθενται για ολες τις ειδικότητες σε όλη την επικράτεια.

Μέχρι Σεπτέμβρη πρέπει να δηλωσεις συμμετοχή στις εξετάσεις, οι οποίες είναι τον Ιανουάριο και τον Μάϊο ξεκινάς (και τελειώνεις μετά από μερικά χρόνια) την ειδικότητα.

Τα αποτελέσματα βγαίνουν κάπου τον Μάρτιο-Απριλιο (αν και οι απαντησεις βγαινουν μετα απο λιγες μερες) οπότε ξέρεις πως έγραψες.

Όλοι οι συμμετεχοντες κατατάσσονται από τον πρώτο μέχρι τον τελευταίο με σειρά προτεραιότητας με βάση τον βαθμό τους: 1, 2, 3.......11000, 11001 κτλ. και την μέρα της επιλογής ο πρώτος διαλέγει όποια θέση θελει (νοσοκομείο, πολη, ειδικοτητα), ο δεύτερος διαλέγει μία από τις ν-1 εναπομέινασες θεσεις κτλ, μέχρι να εξαντληθούν, με ένα 40 ισως 50% των συμμετεχοντων να μην βρίσκουν θέση και να πρέπει να επαναλάβουν την επόμενη χρονια.

Οπότε μια πιο σχετική ερώτηση θα ήταν "με τι número de orden βρίσκω θέση για παθολογία στη Βαλένθια?".

Στο site που σου εδωσα εχει ακομα τους επιτυχοντες της φετινης χρονιας οποτε με μια απληα ανζήτηση μπορείς να τους βρεις.

Θυμίσου ότι πριν ξεκινήσεις την προετοιμασία για την καθαυτή εξέταση, απαιτείται να αναγνωρίσεις το πτυχίο στου στην Ισπανία και να έχεις πτυχίο C1 ή C2 στην γλώσσα.

Σε προηγούμενα post θα βρεις και τον σύνδεσμο για το γκρουπ στο facebook!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.