Jump to content

Ειδικότητα στην Ισπανία


ioannina

Recommended Posts

Μπορείς να δεις μόνο των τελευταίων 50 ατόμων, και αυτό μάλλον για 1-2 μέρες ακόμα. msc

Η επιλογή θέσεων νομίζω άρχισε στις 7 απριλίου και τελείωσε στις 18. Η επιλογή γινόταν πρωί και απόγευμα και κάθε ώρα αναβαθμιζόταν η λίστα με τα ονόματα ώστε να δείχνει πάντα και μόνο τα τελευταία 50 ονόματα που επιλέξαν θέση.

Εδιτ: Στην ιστοσελίδα που σου έδωσα, αν ακολουθήσεις τα εξής βήματα: κλικ στο medicina (εννοείται) και έπειτα---> κλικ στο "desglose adjudicadas" βλέπεις τον συνολικό αριθμό θέσεων που δόθηκε σε κάθε ειδικότητα.

Αν κάνεις κλικ στο "buscar", σου ανοίγει καινούργια ιστοσελίδα όπου επιλέγεις το "plaza" και βάζοντας στην επιλογή ειδικότητα και νομό, αυτά που θέλεις, σου βγάζει την σειρά επιλογής των τελευταίων 50 της ειδικότητας και των υπολοίπων χαρακτηριστικών που έβαλες. Κάντο τώρα γιατι δεν θα κρατήσει για μέρες. ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 110
  • Created
  • Last Reply

Καλησπέρα κι από μένα..

Ελπίζω με το καλό να πάρω πτυχίο τον Ιούλιο και θα ήθελα να μάθω τα εξής..

-Μπορώ να πάρω το απαραίτητο δίπλωμα της γλώσσας σε φροντιστήριο στην Ελλάδα μέσα σε 6 μήνες εντατικά?

-Και μετά π.χ. να μεταβώ στην Ισπανία(τον Ιανουάριο 2009) και να μπώ σ'αυτές τις ακαδημίες για να με προετοιμάσουν για τις εξετάσεις του Ιανουαρίου του 2010?

-Γενικά πόσος χρόνος προετοιμασίας απαιτείται στις ακαδημίες?

-Τέλος επειδή ενδιαφέρομαι για Ακτινολογία,ξέρεις μήπως αν υπάρχει ζήτηση στην ειδικότητα αυτή και αν μπορείς να μπεις και με χαμηλό βαθμό στις εξετάσεις ΜΙΡ?

Ευχαριστώ..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

shaggys:

- Για να μπορέσεις να παρουσιαστείς στο MIR χρειάζεσαι είτε το DELE Intermedio είτε το DELE Superior. Αν γνωρίζεις ήδη κάποια λατινική γλώσσα, θεωρητικά σε 6-9 μήνες με εντατικά ιδιαίτερα μαθήματα, ίσως να έχεις ελπίδες για το πρώτο. Ρώτησε στο Instituto Cervantes για πληροφορίες και λεπτομέρειες. Το δίπλωμα θα σου χρειαστεί στην εγγραφή για το MIR. Δηλαδή αν σκέφτεσαι για ιανουαριο 2010, το χρειάζεσαι τον Σεπτέμβρη του 2009. Οι εξετάσεις για την γλώσσα είναι 2 φορές τον χρόνο αν βρίσκεσαι Ελλάδα, και 3 αν είσαι στην Ισπανία. Για τις ακαδημίες δεν χρειάζεσαι δίπλωμα γλώσσας.

- Δεν υπάρχει καθορισμένος χρόνος προετοιμασίας για το MIR. Η κάθε ακαδημία έχει δικό της πρόγραμμα και δικά της τμήματα. Από 6 μήνες έως ενάμισυ χρόνο. Αυτό πάει ανάλογα την διαθεσιμότητα του καθενός. Το ctoξεκινάει ένα τμήμα από Οκτώβρη και τελειώνει τον επόμενο χρόνο τον Δεκέμβρη. Έχει όμως και άλλα τμήματα που ξεκινάνε πιο αργά (γενάρη, απρίλη, ιουνιο..στο περίπου αυτά, για να έχεις μια ιδέα). Όσο πιο αργά ξεκινήσεις, τόσο λιγότερες επαναλήψεις θα προλάβεις να κάνεις. Μια επιλογή για ίσως μεγαλύτερη πιθανότητα επιτυχίας, είναι η ακαδημία του Οβιέδο. Όπως λέει και το όνομα, η ακαδημία βρίσκεται στο Οβιέδο (δες χάρτη). Μια μικρή πόλη στον βορρά, που το πιο συνηθισμένο φαινόμενο είναι η βροχή και ο βασικός τουρισμός αποτελείται από απόφοιτους ιατρικής που προετοιμάζονται για το MIR. Κάνουν καθημερινά εντατικά μαθήματα επί 6-8 μήνες, με ¨απόλυτο¨ 24 ωρο πρόγραμμα που πρέπει να τηρήσουν πιστά (το ¨απόλυτο¨ περιλαμβάνει πόσο χρόνο πρέπει να διαθέτεις για διάβασμα, φαί και ύπνο). Το κλίμα που επικρατεί μεταξύ αποφοίτων είναι τρομερά ανταγωνιστικό. Το Οβιέδο θα στο πρότεινα μόνο στην περίπτωση που δεν πάσχεις από κατάθλιψη ή άλλη ψυχική συνδρομή (το εννοώ). Πληροφορίες εδώ. Υπάρχουν και άλλες ακαδημίες, νομίζω οικονομικότερες, αλλά δεν έχω ασχολήθει (κάνε έρευνα μέσω google). Όλες οι ακαδημίες κάνουν προετοιμασία και εξ αποστάσεως (με cd με την διδασκαλία, διαφάνειες, κλπ.). Υπάρχει καλή οργάνωση. 'Οσο περισσότερο χρόνο αφιερώσεις, τόσο μεγαλύτερες πιθανότητες έχεις.

- Στην ισπανία έχει 210 θέσεις ακτινολογίας κάθε χρόνο. Είναι απ τις ειδικότητες που δεν έχει ιδιαίτερη ζήτηση. Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι δεν θέλει διάβασμα. Συνήθως μεταξύ της σειράς 3.500-4.000 τελειώνουν οι θέσεις ακτινολογίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

το βασικό πρόβλημα στην Ισπανία, εκτός των εξετάσεων...αυτές άντε και έγραψες καλά... είναι ο τρόπος επιλογής των νοσοκομείων... το υπουργείο, όπως έχει προαναφερθεί δημοσιεύει όλες τις υπάρχουσες για το έτος θέσεις σε όλες τις ειδικότητες και σε όλη τη χώρα... στη συνέχεια καλεί τους επιτυχόντες μια ορισμένη μέρα να δηλώσουν...

οι επιτυχόντες εισέρχονται στο χωρο που δηλώνουν με σειά βαθμολογική και νομίζω ανά 30... οπότε, οι πρώτοι 30 δηλώνουν τις θέσεις που θέλουν.. ακολουθούν οι επόμενοι κ.ο.κ.

τι σημαίνει αυτό?

ότι μπορεί κάποιος να έγραψε πολύ καλά, αλλά αν η ειδικότητα που θέλει έχει μεγάλη ζήτηση , να μη βρει θέση σε μεγάλο πχ νοσοκομείο... γιατί θα τον έχουν προλάβει αυτοί που έγραψαν καλύτερα.. και δήλωσαν πριν από αυτόν στη σειρά... οπότε ψιλοτσάμπα ο κόπος... κατά την ταπεινή μου γνώμη η Ισπανία αξίζει σαν επιλογή μόνο αν σε ενδιαφέρει ειδικότητα που εκεί δεν έχει πολύ μεγάλη ζήτηση, οπότε αν γράψεις καλά στο MIR , πράγμα που επίσης είναι δύσκολο και λόγω του μεγάλου ανταγωνισμού, να έχεις βάσιμες ελπίδες να βρεις αυτό που σε ενδιαφέρει και σε αξιοπρεπές νοσοκομείο.. διότι τελικά αξίζει τον κόπο να μπεις σε όλη αυτή τη διαδικασία, γλώσσας και εξετάσεων κλπ. για να βρεις μια θέση στη Λαμία της Ισπανίας??? ξέρω γω στο Jerez de la Frontera κάπου στην Ανδαλουσία??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

διότι τελικά αξίζει τον κόπο να μπεις σε όλη αυτή τη διαδικασία, γλώσσας και εξετάσεων κλπ. για να βρεις μια θέση στη Λαμία της Ισπανίας??? ξέρω γω στο Jerez de la Frontera κάπου στην Ανδαλουσία??

Όσο άξιζε να δώσει κανείς πανελλήνιες, άλλο τόσο αξίζει να βρεί θέση ειδίκευσης μέσω εξετάσεων στο εξωτερικό. :rolleyes:

Αλλιώς κάτσε στην μαμά Ελλάδα να αναμένεις την άδεια θέση στην Αθήνα, όπου θα κάνεις ειδικότητα σε ένα άρτια εξοπλισμένο τμήμα, με πρόγραμμα σπουδών και επιμελητές που θα σου μάθουν σωστά την δουλειά σου. <_<

Και αν είσαι τυχερός μπορεί να σου κάτσει και καμμία θέση από την... κληρώτίδα :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσο άξιζε να δώσει κανείς πανελλήνιες, άλλο τόσο αξίζει να βρεί θέση ειδίκευσης μέσω εξετάσεων στο εξωτερικό. :rolleyes:

Αλλιώς κάτσε στην μαμά Ελλάδα να αναμένεις την άδεια θέση στην Αθήνα, όπου θα κάνεις ειδικότητα σε ένα άρτια εξοπλισμένο τμήμα, με πρόγραμμα σπουδών και επιμελητές που θα σου μάθουν σωστά την δουλειά σου. <_<

Και αν είσαι τυχερός μπορεί να σου κάτσει και καμμία θέση από την... κληρώτίδα :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

....επιπλέον, όσοι έχουν κάνει ειδικότητα ή μέρος της , στην Ελλάδα ή έξω, ξέρουν ότι τελικά οι αρμοδιότητες και τα καθήκοντα που θα αναλάβεις στην κλινική και σε μεγάλο βαθμό η εκπαίδευση τελικά που θ έχεις, εξαρτώνται από πολύ περισσότερα πράγματα από ένα απλό "πρόγραμμα εκπαίδευσης"...ενδεικτικά αναφέρω..

..από την προσωπική σου διάθεση και εργατικότητα

..από τη διάθεση και τα χούγια του διευθυντή σου...(ο οποίος μπορεί και να μην πετάξει από τη χαρά του που θα έχει έναν ειδικευόμενο ξένο, που μιλάει σπαστά ισπανικά και δεν μπροεί να συνεννοηθεί και να πάρει ιστορικό από τον παππού από το καταλανικό κ...χώρι που έρχεται με δυσαρθρία (το παράδειγμα είναι πολύ ρεαλιστικό και καθημερινό στην κλινική πράξη)..επιπλέον ο διευθυντής ή οι επιμελητές σου μπορεί να είναι απλώς μακάκες ή σοβινιστές ή οτιδήποτε....

..από την αντιμετώπιση των συναδέλφων ... θα έχει και εκεί γλείφτες και λαμόγια και γιους και κόρες καθηγητάδων της οικείας σχολής...

σημειωτέον, η Ισπανία είναι χώρα με πολύ αργά αντανακλαστικά στην πολυπολιτισμικότητα και στους ξένους, είναι συντηρητική κοινωνία και τελικά δεν ξέρεις και οι ασθενείς πώς θα σε δέχονται... άλλο να πας για διακοπές και να γυρνάς στα μπαρ με την παρέα και άλλο να πείσεις ότι μπορούν να σου εμπιστευτούν τη ζωή τους....οι γέροι και οι γριές..που οι μισοί είναι φανατικοί καθολικοί και πρώην φρανκιστές...

(η Ισπανία μου αρέσει πολύ ως χώρα και αρκετά ως λαός, αλλά τη θεωρώ δύσκολη για να καθιερωθείς ως ιατρός... έχει παρόμοια αρνητικά με την Ελλάδα ως κοινωνία...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

billyz, σέβομαι την άποψη σου και την εμπειρία σου. Διαφωνώ σε αρκετά σημεία μαζί σου, γιατί μου δίνεις την εντύπωση οτι πέρασες αλλά δεν άγγιξες...

Οι ξένοι ειδικευόμενοι μιλάνε καλά ισπανικά, γιατί μιρ χωρίς καλό επίπεδο γλώσσας δεν παίρνεις. Εκτός αν εννοείς τους ξένους που έρχονται με εξωτερικά προγράμματα για μέρος της ειδικότητας, για μεταπτυχιακά, erasmus, κλπ. Έχω γνωρίσει πολλούς έλληνες που έρχονται βασιζόμενοι στα αγγλικά, με ισπανικά ανύπαρκτου επιπέδου ή, το πολύ, inicial και εκεί την πατάνε. Οι ισπανοί δεν μιλάνε αγγλικά, ακόμα και αν ξέρουν, γιατί ντρέπονται. Με το inicial στα ισπανικά ούτε την διαφορά ανάμεσα σε corto και cortado δεν καταλαβαίνεις. Αν, λοιπόν, δεν μπορείς να συνεννοηθείς, λογικό είναι να μην ενθουσιάζονται στην κλινική. Δεν γνωρίζω κάποιο χώρο εργασίας που να ενθουσιάζονται άμα έχουν κάποιον υπάλληλο που δεν μπορεί να συνεννοηθεί. Το H.Clinic είναι απ' τα νοσοκομεία που φημίζονται για τις δυνατότητες που δίνει σε άτομα που αξίζουν ακόμα και αν έχουν τελειώσει σε άλλα νοσοκομεία ειδικότητα. Έχω προσωπικά παραδείγματα. Σύγκριση με τα ελληνικά νοσοκομεία δεν μπορώ να κάνω. Εννοείται πως η κάθε κλινική είναι διαφορετική και είναι ανάλογα που θα πέσεις. Για "λαμόγια, κόρες, γιους καθηγητάδων" δεν έχω ως τώρα εμπειρία, αλλά στην ισπανία για να αποκτήσεις μια θέση δίνεις εξετάσεις (μιρ για ειδικότητα και για μόνιμη θέση είτε ως ιατρός επιμελητής είτε σε οποιοδήποτε άλλο επάγγελμα, δίνεις εξετάσεις κατόπιν προκηρύξεως (oposiciones) και έχει την δυνατότητα να παρουσιάστει όποιος θέλει).

Ο καθένας που παίρνει την απόφαση να φύγει στο εξωτερικό, επιλέγει χώρα ανάλογα με τις προτεραιότητες, τις δυνατότητες και τις προτιμήσεις του.

Η Ισπανία είναι μια χώρα που χαρακτηρίζεται ως η «πόρτα εισόδου για την ευρώπη» για πολλούς ξένους μη ευρωπαίους. Για τους λατινοαμερικάνους είναι λόγω γλώσσας. Για τους Μαροκινούς, Νιγηριανούς και υπόλοιπους Αφρικανούς λόγω γεωγραφικής θέσης στην Μεσόγειο. Το "πολύ αργά αντανακλαστικά στην πολυπολιτισμικότητα" το θεωρώ άκυρο και μια βόλτα στην ισπανία είναι η καλύτερη απόδειξη. Ειδικά προς τους έλληνες υπάρχει ένας σεβασμός και θαυμασμός λόγω της ιστορίας της αρχαίας ελλάδας. Οι βόρειοι ισπανοί είναι συντηρητικοί και κλειστοί άνθρωποι, οι νότιοι είναι έξω καρδιά. Και οι δυο έχουν θετικά και αρνητικά (θέλει πολύ ανάλυση).

Αυτό που μου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση από όλα όσα γράφεις είναι που αποκαλείς τους ισπανούς πρώην φρανκιστές. Για τους καταλανούς, μια και ήσουν βαρκελώνη, θα έπρεπε να γνωρίζεις οτι επί Φράνκο, τους είχε απαγορευτεί να μιλάνε, να γράφουνε και να μεταδίδουνε την μητρική τους γλώσσα, τα καταλανικά, και πολλοί διώχτηκαν, φυλακίστηκαν και βασανίστηκαν για αυτό το λόγο. Σήμερα καταλανοί μιας κάποιας ηλικίας, μιλάνε καταλανικά, αλλά γράφουνε μόνο στα ισπανικά, γιατί μεγάλωσαν εκείνη την εποχή. Ο Φράνκο είναι μια πληγή στην ιστορία τους. Μην λέμε πράγματα ελαφρά την καρδία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

... για να συνοψίσω την άποψή μου και να μην παρεξηγούμαι...

1. μιλάω πάντα για πιθανότητες και αυτά που έγραψα δεν σημαίνει ότι ισχύουν πάντα και για όλους...οπως και κάθε τι που γράφει κάποιος..είναι εκτιμήσεις που στην περίπτωση του καθενός μπορεί να επαληθευτούν ή να διαψευστούν..

2. Ισπανία δεν είναι μόνο η Βαρκελώνη και θεωρώ ότι κάποιος που επιχειρεί να δώσει MIR κλπ. σε μια τόσο μεγάλη χώρα είναι αρκετά δύσκολο να πετύχει θέση σε ένα πανεπιστημιακό νοσοκομείο όπως το Clinic, κατάρχήν λόγω ανταγωνισμού. Θεωρώ πιο ρεαλιστική πιθανότητα για έναν Έλληνα να βρει μια θέση στην περιφέρεια, όπου νομίζω ότι τα πράγματα θα είναι πιο δύσκολα ως προς την προσαρμογή και τις αντιλήψεις..

3. Δεν έγραψα ότι όλοι είναι φρανκιστές, θεωρώ όμως ότι υπάρχουν ακόμη πολλοί από δαύτους ιδίως στις μεγάλες ηλικίες, και τέλος πάντων θεωρώ ότι είναι μια κοινωνία που ακόμη ψάχνει την ταυτότητά της μεταξύ του παρελθόντος της απομόνωσης και του ευρωπαικού παρόντος...36 χρόνια σε γύψο είναι πάρα πολλά...επιπλέον οι καταλανοί που φάγανε όλη αυτή την καταπίεση που λες, αφ'ενός είναι 6 σε σύνολο 40 εκατομμυρίων, αφ'ετέρου θεωρώ ότι είναι σοβινιστές, ίσως και από αντίδραση στα όσα υπέστησαν.

4. Ότι πρέπει να μιλάς ισπανικά άπταιστα, για να έχεις πιθανότητες επιβίωσης είναι το μόνο σίγουρο...με Αγγλικά και τα τοιαύτα δεν μπορείς καλά καλά να συνεννοηθείς στο δρόμο, οχι να δουλέψεις στο νοσοκομείο... όσο για το ότι αυτοί που παίρνουν το MIR σίγουρα έχουν καλό επίπεδο έχεις δίκιο...απλά απευθυνόμενος σε κάποιον που τώρα σκέφτεται να επιχειρήσει το βήμα, θα έλεγα πριν από όλα να φροντίσει να μάθει άψογα ισπανικά...

5. Διακρίνω γενικά στο φόρουμ μια τάση να εξυψώνεται το σύστημα των εξετάσεων για την είσοδο στην ειδικότητα...κατά τη γνώμη μου, οι εξετάσεις όπου υπάρχουν είναι απλά ένας τρόπος να ρυθμίζει το κράτος τη ροή των ιατρών προς τις διάφορες ειδικότητες, παράδειγμα η Γαλλία που στρέφει πολύ μεγάλους αριθμούς ιατρών προς την γενική ιατρική... δεν κάνουν οι εξετάσεις τους καλούς ιατρούς, αλλά η συστηματική δουλειά και η υπευθυνότητα... τώρα αν θέλεις ως χώρα να ελέγχεις την ποιότητα των ιατρών σου υπάροχυν πάρα πολλοί τρόποι... δεν δύναμαι να πιστέψω ότι το επίπεδο όλων τωνΙσπανών συναδέλφων είναι εξαιρετικό και πολύ περισσότερο ότι αυτό οφείλεται στο ότι έδωσαν εξετάσεις...

άλλωστε αυτό που συμβαίνει στην πράξη είναι το εξής: συναγωνίζονται έστω 5000 ιατροί για 200 θέσεις...όσο καλά και να προετοιμαστούν , όσο καλά και να γράψουν, οι θέσεις είναι πάντα 200 οπότε οι 4800 θα μείνουν έξω...αυτοί θα ξαναδίνουν εξετάσεις (εκτός αν αλλάξουν επάγγελμα) ώσπου μετά από κάποιες προσπάθειες θα βρίσκονται στους τυχερούς... οπότε σε βάθος χρόνου, όλοι αυτοί θα απορροφηθούν στο σύστημα...επομένως το σύστημα δεν καθίσταται έτσι πιο αξιοκρατικό, αν εγώ πετύχω σήμερα και ο άλλος αποτύχει, μπορεί να πετύχει την επόμενη φορά και πάλι να δουλεύουμε παρέα.... να γιατί λέω ότι οι εξετάσεις ρυθμίζουν με καλύτερο για το κράτος τρόπο τη ροή των ιατρών...

...και άλλο ένα φιλοσοφικό ερώτημα, για να προαχθεί η συζήτηση... ένας πάει μαθαίνει ισπανικά καλά, κάνει προετοιμασία, δίνει MIR, γράφει ικανοποιητικά πάει να δηλώσει και τελικά βρίσκει θέση σε μια μικρή πόλη και ενδεχομένως όχι στην ειδικότητα που αρχικά σκόπευε...πάει? κι αν δεν πάει δεν έχει χάσει τον καιρό του? αν πάει δεν έχει πέσει στη λούμπα του ισπανικού συστήματος προσπαθώντας να ξεφύγει από τη λούμπα του ελληνικού? μήπως θα μπορούσε να έχει αξιοποιήσει τον χρόνο και τον κόπο του διαφορετικά και πιο αποτελεσματικά? - νομίζω ότι σε αυτή τη θέση έχουν βρεθεί όλοι όσοι έχουν ζήσει την περίοδο της μεγάλης αβεβαιότητας και των αναμονών..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να σου απαντήσω:

ένας πάει μαθαίνει ισπανικά καλά, κάνει προετοιμασία, δίνει MIR, γράφει ικανοποιητικά πάει να δηλώσει και τελικά βρίσκει θέση σε μια μικρή πόλη και ενδεχομένως όχι στην ειδικότητα που αρχικά σκόπευε...πάει?
Αν θέλει και μπορεί να περιμένει την σειρά του στην Ελλάδα για να κάνει αυτό που θέλει και πιστεύει πως θα το μάθει καλά, δεν πάει.

Αλλιώς πάει και τελειώνει την ειδίκευση του νωρίτερα. :rolleyes:

κι αν δεν πάει δεν έχει χάσει τον καιρό του?
Ναι. Γιατί ο χρόνος και ο κόπος του δεν μεταφράστηκε σε επιτυχία. emno

Όχι. Γιατί έμαθε καλά μια ξένη γλώσσα και μελέτησε καλύτερα την ιατρική επιστήμη. :)

αν πάει δεν έχει πέσει στη λούμπα του ισπανικού συστήματος προσπαθώντας να ξεφύγει από τη λούμπα του ελληνικού?
Ναι. Κάθε σύστημα έχει λούμπες. Το ζήτημα είναι ποια πονάει λιγότερο :P

μήπως θα μπορούσε να έχει αξιοποιήσει τον χρόνο και τον κόπο του διαφορετικά και πιο αποτελεσματικά?
Διαφορετικά σίγουρα.

Πιο αποτελεσματικά όμως, στην Ελλάδα, λίγο δύσκολο.

Τι θα έκανε; Τον φαρμακά; Εφημερίες; Τον γιατρό σε αγώνες, κέντρα αδυνατίσματος και κατασκηνώσεις; Τουριστοιατρική; Διδακτορικό; Στρατό; Αγροτικό;

Τι το αποτελεσματικό έχουν όλα αυτά σε σχέση με τον στόχο του (δηλ. την ειδίκευση) :huh:

Και για να προαχθεί η συζήτηση να σε ρωτήσω και εγώ κάποια πράγματα.

emstar Πιστεύεις πως θα πρέπει ένα κράτος να εξειδικεύει όλους τους γιατρούς στους οποίους δίνει άδεια εξάσκησης επαγγέλματος;

emstar Και εάν ναι, πρέπει να τους αφήσει να εξειδικευτούν σε όποιο κλάδο θέλουν και σε όποιο νοσοκομείο θέλουν;

emstar Αν από την άλλη πιστεύεις πως πρέπει να μπουν κάποιοι φραγμοί, ποιο θα ήταν για εσένα ένα δίκαιο σύστημα επιλογής;

emstar Νομίζεις πως το να περιμένει ένας γιατρός επτά με δέκα χρόνια για να αρχίσει ειδικότητα οφθαλμολογίας (για παράδειγμα) είναι σωστό;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...Δεν κριτικάρω το ισπανικό σύστημα σε σχέση με το ελληνικό ... , οπότε οι συγκρίσεις που βάζεις είναι κενές νοήματος...

...ούτε πιστεύω στο ελληνικό σύστημα...

το θέμα αφορά στην ειδίκευση στην Ισπανία... και όλες μου οι παρατηρήσεις αφορούν στο αν αξίζει τον κόπο και υπό ποιες προϋποθέσεις να πάει κάποιος εκεί...

...κατά τη γνώμη μου, εφ΄όσον κάποιος δει ότι η ειδικότητα που επιλέγει τον φορτώνει με μεγάλη αναμονή στην Ελλάδα, και με την προϋπόθεση ότι τον ενδιαφέρει η καριέρα του, το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να προσπαθήσει να πάει ας πούμε στην Αμερική, ή στην Αγγλία ή στην Αυστραλία ή σε οποιαδήποτε χώρα στην οποία το επιστημονικό καιεκπαιδευτικό επίπεδο είναι ασύγκριτα ανώτερο του ελληνικού... διότι τότε πιστεύω, ο κόπος του να μάθει γλώσσες, να δώσει εξετάσεις κλπ. θα έχει μια μεγαλύτερη ανταμοιβή..

...δεν κάνω κριτική στην Ισπανία με αντίβαρο το να μείνει κάποιος στην Ελλάδα και να περιμένει 5 χρόνια.. απλά πιστεύω ότι από τις επιλογές κάποιου να φύγει έξω , η Ισπανία είναι μια επιλογή που δεν αξίζει τόσο πολύ τον κόπο...

...όσο για τα αγροτικά, θεωρώ ότι είναι ο πιο άχρηστος θεσμός που υπάρχει και γι'αυτό ούτε έχω κάνει , ούτε πρόκειται...

...ο στρατός είναι ένας εξίσου άχρηστος θεσμός, με τη διαφορά ότι δεν μπορείς να τον αποφύγεις τόσο εύκολα... τον έκανα και ξεμπέρδεψα, αγόρασα τους μήνες αυτούς σε ασφάλιση στο ΤΣΑΥ έναντι 2000 ευρώ, και τον χρησιμοποίησα και ως στοιχειώδη προϋπηρεσία για έξω...οπότε τουλάχιστον κάτι έμεινε...

...για ιδιωτικές κλινικές κλπ. ουδέν σχόλιον...

για να συνοψίσω... διαλέγεις την ειδικότητα που σου αρέσει... αν μπορέσεις να βρεις μια θέση γρήγορα στην Ελλάδα πχ γενικού μέρους αν υπάρχει στην ειδικότητα σου, έχει νόημα να το σκεφτείς να το κάνεις, για να γράψεις και προϋπηρεσία που θα χρησιμοποιήσεις αργότερα.. (η γνώμη μου είναι ότι όσο περισσότερη προϋπηρεσία έχεις πηγαίνοντας έξω, διαπραγματεύεσαι με καλύτερους όρους..) από εκεί και πέρα....κυνηγάς να πας έξω (απλά δεν θα επέλεγα την Ισπανία) διότι και τον κόπο αξίζει και στο κάτω κάτω αν μετανιώσεις μπορείς να ξαναγυρίσεις όταν ανοίξει η θέση σου στην Ελλάδα...

δηλαδή το να πας έξω δεν σε δεσμεύει τόσο πολύ... αν δεν γουστάρεις, ξέρεις ότι στην Ελλάδα υπάρχει μια καβάτζα και αυτό το θεωρώ ασφάλεια..δεν παίρνεις κανένα ρίσκο φεύγοντας έξω...

Το θέμα για μένα είναι να κάνεις ειδικότητα όσο πιο γρήγορα μπορείς... για μεταπτυχιακά διαδκτορικά κλπ υπάρχει χρόνος και είναι τελείως διαφορετικά να είσαι ειδικευμένος.. αν έχεις πολύ μεγάλες αναμονές στην Ελλάδα, έξω χωρίς δεύτερη κουβέντα... αν η αναμονές σου δεν είναι τόσο τραγικές μπορείς να ρυθμίσεις το πότε θα φύγεις... ούτως ή άλλως αν θες να πας μπροστά στην ειδικότητά σου , ΠΡΕΠΕΙ να φύγεις έξω...το πότε θα το κάνεις είναι αυτό που παίζεται...

...Δεν κριτικάρω το ισπανικό σύστημα σε σχέση με το ελληνικό ... , οπότε οι συγκρίσεις που βάζεις είναι κενές νοήματος...

...ούτε πιστεύω στο ελληνικό σύστημα...

το θέμα αφορά στην ειδίκευση στην Ισπανία... και όλες μου οι παρατηρήσεις αφορούν στο αν αξίζει τον κόπο και υπό ποιες προϋποθέσεις να πάει κάποιος εκεί...

...κατά τη γνώμη μου, εφ΄όσον κάποιος δει ότι η ειδικότητα που επιλέγει τον φορτώνει με μεγάλη αναμονή στην Ελλάδα, και με την προϋπόθεση ότι τον ενδιαφέρει η καριέρα του, το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να προσπαθήσει να πάει ας πούμε στην Αμερική, ή στην Αγγλία ή στην Αυστραλία ή σε οποιαδήποτε χώρα στην οποία το επιστημονικό καιεκπαιδευτικό επίπεδο είναι ασύγκριτα ανώτερο του ελληνικού... διότι τότε πιστεύω, ο κόπος του να μάθει γλώσσες, να δώσει εξετάσεις κλπ. θα έχει μια μεγαλύτερη ανταμοιβή..

...δεν κάνω κριτική στην Ισπανία με αντίβαρο το να μείνει κάποιος στην Ελλάδα και να περιμένει 5 χρόνια.. απλά πιστεύω ότι από τις επιλογές κάποιου να φύγει έξω , η Ισπανία είναι μια επιλογή που δεν αξίζει τόσο πολύ τον κόπο...

...όσο για τα αγροτικά, θεωρώ ότι είναι ο πιο άχρηστος θεσμός που υπάρχει και γι'αυτό ούτε έχω κάνει , ούτε πρόκειται...

...ο στρατός είναι ένας εξίσου άχρηστος θεσμός, με τη διαφορά ότι δεν μπορείς να τον αποφύγεις τόσο εύκολα... τον έκανα και ξεμπέρδεψα, αγόρασα τους μήνες αυτούς σε ασφάλιση στο ΤΣΑΥ έναντι 2000 ευρώ, και τον χρησιμοποίησα και ως στοιχειώδη προϋπηρεσία για έξω...οπότε τουλάχιστον κάτι έμεινε...

...για ιδιωτικές κλινικές κλπ. ουδέν σχόλιον...

για να συνοψίσω... διαλέγεις την ειδικότητα που σου αρέσει... αν μπορέσεις να βρεις μια θέση γρήγορα στην Ελλάδα πχ γενικού μέρους αν υπάρχει στην ειδικότητα σου, έχει νόημα να το σκεφτείς να το κάνεις, για να γράψεις και προϋπηρεσία που θα χρησιμοποιήσεις αργότερα.. (η γνώμη μου είναι ότι όσο περισσότερη προϋπηρεσία έχεις πηγαίνοντας έξω, διαπραγματεύεσαι με καλύτερους όρους..) από εκεί και πέρα....κυνηγάς να πας έξω (απλά δεν θα επέλεγα την Ισπανία) διότι και τον κόπο αξίζει και στο κάτω κάτω αν μετανιώσεις μπορείς να ξαναγυρίσεις όταν ανοίξει η θέση σου στην Ελλάδα...

δηλαδή το να πας έξω δεν σε δεσμεύει τόσο πολύ... αν δεν γουστάρεις, ξέρεις ότι στην Ελλάδα υπάρχει μια καβάτζα και αυτό το θεωρώ ασφάλεια..δεν παίρνεις κανένα ρίσκο φεύγοντας έξω...

Το θέμα για μένα είναι να κάνεις ειδικότητα όσο πιο γρήγορα μπορείς... για μεταπτυχιακά διαδκτορικά κλπ υπάρχει χρόνος και είναι τελείως διαφορετικά να είσαι ειδικευμένος.. αν έχεις πολύ μεγάλες αναμονές στην Ελλάδα, έξω χωρίς δεύτερη κουβέντα... αν η αναμονές σου δεν είναι τόσο τραγικές μπορείς να ρυθμίσεις το πότε θα φύγεις... ούτως ή άλλως αν θες να πας μπροστά στην ειδικότητά σου , ΠΡΕΠΕΙ να φύγεις έξω...το πότε θα το κάνεις είναι αυτό που παίζεται...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

OK fair enough, που λένε και αγγλιστί… :P

Και εγώ πιστεύω πως η Ισπανία ανήκει, μάλλον, στις δεύτερες επιλογές για κάποιον που θέλει να πάει έξω.

Από την άλλη όμως για κάποιον που ξέρει ήδη καλά την γλώσσα η/και έχει συγγενείς ή φίλους εκεί είναι μία καλή λύση.

Επίσης είναι πολύ πιο κοντά στην Ελλάδα από ότι η Αμερική ή η Αυστραλία.

Συνεπώς μάλλον την σκέφτονται όσοι έχουν κάποια ιδιαίτερη σχέση με την χώρα από πριν και δεν πάνε ούτε επειδή είναι από τις πιο προσιτές χώρες (όπως πχ Σουηδία) ούτε επειδή είναι από τις πιο ανεπτυγμένες (αν και το επίπεδο από όσο έχω ακούσει είναι αρκετά καλό) :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...
  • 6 months later...

Adjudicacion de plazas MIR - Abril 2009

Ξεκίνησε σήμερα 06/04 εως και 22/04 η επιλογή και ανάθεση θέσεων ειδικότητας στην Μαδρίτη. Λεπτομέρειες, για όποιον ενδιαφέρεται να παρακολουθήσει την ολοκλήρωση της διαδικασίας MIR, μπορείτε να δείτε εδώ :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Ψαχνοντας στο site του υπουργειου βλέπω οτι οι ειδκοτητες ειναι πολυ πιο συντομες απο οτι στην ελλαδα.Π.χ. η ενδοκρινολογια (endocrinologia y nutricion) διαρκει 4 ετη.Αναγνωριζεται στην ελλαδα ως πληρης ειδικοτητα? Η θα γυρισεις στην ελλαδα κ θα πρεπει να κανεις κ 2 χρονια παθολογια εδω?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ψαχνοντας στο site του υπουργειου βλέπω οτι οι ειδκοτητες ειναι πολυ πιο συντομες απο οτι στην ελλαδα.Π.χ. η ενδοκρινολογια (endocrinologia y nutricion) διαρκει 4 ετη.Αναγνωριζεται στην ελλαδα ως πληρης ειδικοτητα? Η θα γυρισεις στην ελλαδα κ θα πρεπει να κανεις κ 2 χρονια παθολογια εδω?

Δέν έχεις πρόβλημα,λόγω Ευρωπαικής Ένωσης αναγνωρίζεται!Είναι μέσα στο όριο χρόνων που απαιτούνται για να αναγνωριστεί.Το μόνο πρόβλημα γενικά υπάρχει στις ειδικότητες που δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στην Ελλάδα.(Π.χ. geriatria,hidroliga,analisis clinicos,farmacologia κ.τ.λ.)To δύσκολο είναι πιάσεις θέση.Είναι μια σχετικά περιζήτητη ειδικότητα και πρέπει να γράψεις καλα στο MIR!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ψαχνοντας στο site του υπουργειου βλέπω οτι οι ειδκοτητες ειναι πολυ πιο συντομες απο οτι στην ελλαδα.Π.χ. η ενδοκρινολογια (endocrinologia y nutricion) διαρκει 4 ετη.Αναγνωριζεται στην ελλαδα ως πληρης ειδικοτητα? Η θα γυρισεις στην ελλαδα κ θα πρεπει να κανεις κ 2 χρονια παθολογια εδω?

Οποιαδήποτε ειδικότητα ολοκληρωθεί σε κράτος-μέλος της Ε.Ε. αναγνωρίζεται εφόσον υπάρχει αντίστοιχη στην Ελλάδα.

Το πρόβλημα δημιουργείται σε κομμάτια ειδικότητας. Εκεί πράγματι πάντα υπάρχει ένα ρίσκο και καθυστέρηση για να αναγνωριστεί το κομμάτι αυτό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους.

Ξέρει κανένας για ειδικευμένους πού και πώς μπορεί να βρει κάποιος δουλειά στην Βαρκελώνη?

Θα πρέπει να μετακομίσω εκεί για προσωπικούς/οικογενειακούς λόγους τελικά.

Συγκεκριμένα έχω τελειώσει παιδιατρική, με διδακτορικό, στην Ελλάδα, και έχω το Superior.Παλιά είχα πάει και με Εράσμους στο Hospital Clinic.

Θα ήθελα να ρωτήσω για την διαδικασία αναγνώρισης,άδεια άσκησης και πού μπορεί κάποιος να ψάξει για θέσεις.

Ευχαριστώ !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σε όλους.

Ξέρει κανένας για ειδικευμένους πού και πώς μπορεί να βρει κάποιος δουλειά στην Βαρκελώνη?

Θα πρέπει να μετακομίσω εκεί για προσωπικούς/οικογενειακούς λόγους τελικά.

Συγκεκριμένα έχω τελειώσει παιδιατρική, με διδακτορικό, στην Ελλάδα, και έχω το Superior.Παλιά είχα πάει και με Εράσμους στο Hospital Clinic.

Θα ήθελα να ρωτήσω για την διαδικασία αναγνώρισης,άδεια άσκησης και πού μπορεί κάποιος να ψάξει για θέσεις.

Ευχαριστώ !

Παιδία καλησπέρα.

Επικοινώνησα με το Υπουργείο Υγείας της Ισπανίας καταρχήν, και είναι πολύ εύκολη διαδικασία να κάνεις αναγνώριση του πτυχίου, θέλουν ταυτότητα, πτυχίο ιατρικής και πτυχίο ειδικότητας, μεταφρασμένα. αυτό διαρκεί περίπου 3-4 μήνες και γίνεται μέσω της πρεσβείας βασικά.

Μετά πήρα τηλέφωνο τις αγγελίας που βρήκα μέσω EURES, δηλαδή τους λεγόμενους συμβούλους που αφορά κάθε αγγελία.

3 διαφορετικά άτομα με διαβεβαίωσαν ότι ψάχνουν άμεσα για παιδιάτρους. έχουν τεράστια έλλειψη.

Τα μεγάλα νοσοκομεία είναι πολύ δύσκολο μεν γιατί κάνουν τα πάντα για να παραμείνουν εκεί οι ειδικευόμενοι, αλλά καταρχήν υπάρχουν Κέντρα Υγείας με ελάχιστη δουλειά, που αρχίζεις με 2000 ευρώ. Μου πρόσφεραν δουλειές όμως κάπου 4000 ευρώ καθαρά (όχι με φόρους). Ειδικά αν είσαι διαθετειμένος να πας σε αναπτυσσόμενες περιοχές, τα εισοδήματα και οι ευκαιρίες είναι φοβερές! Και να σκεφτείται η Ιατρική είναι κορεσμένη!!

Όποιος ενδιαφέρεται ας μου πει. όπως έχω καταλάβει, μπορεί να είναι καλή λύση η Ισπανία ως ειδικευμένος.

Άσχετο, πριν χρόνια, για όποιον ενδιαφέρεται, είχα ψάξει στο Υπουργείο Παιδείας νομίζω, και είχα βρει μια διακρατική συμφωνία για εξειδίκευση Ελλήνων στην Ισπανία στο βασιλικό νοσοκομείο της Ναβάρρα νομίζω. Δηλαδή δίνουν μια θέση άνευ εξετάσεων σε ένα Έλληνα. Όταν ρώτησα, ο υπάλληλος ούτε που το θυμότανε καταρχήν και επιπλέον πρέπει να "θυμούνται" να τις ξαναζητάνε κάθε χρόνο. Πιθανόν δηλαδή η συμφωνία να είναι ακόμα ενεργής αλλά κανένας να μην το ξέρει!

Μήπως θα έπρεπε να πάει κάποιος που ενδιαφέρεται να το ψάξει στο Υπ.Παιδείας, στις διακρατικές συμφωνίες εκπαίδευσης? εγώ είχα ήδη αρχίσει ειδικότητα οπότε δεν το έψαξα.

Καλή συνέχεια σε όλους!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Δύο sites με χρήσιμες πληροφορίες για το MIR!

MIRentrelazados I

MIRentrelazados II

Κάπου το σεπτέμβριο θα βγει η προκύρηξη με τις θέσεις και θα αρχίσουν οι δηλώσεις!Οπότε όποιος ενδιαφερεται να ειναι σε επιφυλακή!

sites φροντιστηρίων (μπορεί η προετοιμασία να γίνει και εξ αποστάσεως)

CTO

AMIR

Curso Intensivo MIR Asturias

άλλα sites

Υπουργείο Παιδείας

Υπουργείο Υγείας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Να ενημερώσω όποιον ενδιαφέρεται ότι φέτος οι εξετάσεις θα λάβουν χώρα στις 23/01/10!

Οι θέσεις θα είναι 6.948.Αναλυτικά για κάθε ειδικότητα ΕΔΩ

Από στιγμή σε στιγμή αναμένεται και το BOE που θα λέει το πότε

θα γίνουν οι δηλώσεις!

P.S. Παραθέτω την ιστιοσελίδα όπου θα βρείτε τις αιτήσεις για την αναγνώριση του πτυχίου και της άδειας ασκήσεως.

Χρειάζεται ένα από τα δυο για να μπορέσει κανείς να συμμετέχει στις εξετάσεις!Συνήθως η αναγνώριση της άδειας ασκήσεως είναι πιο γρηγορη!Εγώ θα συνιστούσα να κάνετε και τα δύο!

ΑΙΤΗΣΕΙΣ

Τις αιτήσεις μπορείτε να τις στείλετε μόνοι σας στη διεύθυνση που παραθέτουν αλλα καλυτερα να τις στέιλετε μέσω τις ισπανικής πρεσβείας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσοι πιστοί προσέλθετε στην πρεσβεία της Ισπανίας ή στο υπουργείο Υγείας τους

από 24/09 με 05/10 για δηλώσεις συμμετοχής στις εξετάσεις!

Για περαιτέρω πληροφορίες για την φετινή convocatoria

ΕΔΩ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Όσοι πιστοί προσέλθετε στην πρεσβεία της Ισπανίας ή στο υπουργείο Υγείας τους

από 24/09 με 05/10 για δηλώσεις συμμετοχής στις εξετάσεις!

Για περαιτέρω πληροφορίες για την φετινή convocatoria

ΕΔΩ!

Να υπενθυμήσω ότι αύριο είναι η τελευταία μέρα υποβολής των αιτήσεων!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Βγήκανε οι λίστες με τις Relaciones Provisionales de Admitidos

Όποιος εχει δηλώσει συμμετοχή και θέλει να δει σε τι κατάσταση βρίσκεται η αίτησή του ας

πατήσει ΕΔΩ

Υπάρχουν 10 μέρες προθέσμια για κατάθεση ενστάσεων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

...Δεν κριτικάρω το ισπανικό σύστημα σε σχέση με το ελληνικό ... ,

[...] ή σε οποιαδήποτε χώρα στην οποία το επιστημονικό καιεκπαιδευτικό επίπεδο είναι ασύγκριτα ανώτερο του ελληνικού... διότι τότε πιστεύω, ο κόπος του να μάθει γλώσσες, να δώσει εξετάσεις κλπ. θα έχει μια μεγαλύτερη ανταμοιβή..

απλά πιστεύω ότι από τις επιλογές κάποιου να φύγει έξω , η Ισπανία είναι μια επιλογή που δεν αξίζει τόσο πολύ τον κόπο...

φανταζομαι πως αυτη η γνωμη προερχεται απο γνωση και μελετη κ επαφη με το ισπανικο συστημα υγειας, αλλιως καλον ειναι για πραγματα που δεν εχουμε ιδεα να μην εκφερουμε αποψη [κατ εμε παντα].

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.