Jump to content

[άσκηση τριμήνου] Διακομιδές στην 3μηνη εκπαίδευση


erian

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Κάνω την 3 μηνη εκπαίδευση σε Νομαρχιακό νοσοκομείο της Στερεάς Ελλάδας. Διανύω την 2η εβδομάδα και είμαι απο την πρώτη στιγμή μέσα σε ένα ασθενοφόρο απο το πρωί ως το άλλο πρωί, κάθε φορά που έχω εφημερία. Μέσα σε μια εβδομάδα έχω κάνει 20 διακομιδές! Μου είπαν πως για κάθε διακομιδή προς αθήνα δικαιούμαστε 9.80 ευρώ και θα πληρωθούν μόνο 10 το μήνα και μόνο 1 την ημέρα. Εγώ σε κάθε εφημερία κάνω 5!!! Πήγα λοιπόν στο γραφείο προσωπικού να ρωτήσω και δεν έβγαλα άκρη. Μου λέτε σας παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει αν αυτό αληθεύει? Μου φαίνεται άδικο και παράξενο και αρκετά σοβαρό γιατι υποτίθεται κάνουμε 3μηνη για εκπαίδευση πράγμα το οποίο στην πραγματικότητα δεν υφίσταται γιατί έιμαστε όλη μέρα μέσα σε ένα ασθενοφόρο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Last Reply

καλησπερα

θα σου πω τι συνεβαινε με μας,οχι τι υποχρεουσαι απαραιτητα να κανεις

καναμε διακομιδες στο τριμηνο,δεν ειμασταν ολη μερα στο ασθενοφορο,σε καμια περιπτωση δεν καναμε τοσες πολλες οσες λες και μαλιστα σε ουτε 2 εβδομαδες.βεβαια,ημουνα σε νοσοκομειο οποτε επαιζε πλοιο η ελικοπτερο,αν και το τελευταιο ειχε δικο του γιατρο οποτε δεν συνοδευαμε.

ειμασταν 12 αγροτικοι.εσεις ποσοι ειστε?διοτι περιπου 20 που λες το ατομο ειναι τραγικο!!ολοι τοσες κανουνε??

οντως δικαιολογουσαν ενα ποσο που πληρωνες εισητηρια και επαιρνες πισω τα χρηματα με το αποκομμα του εισητηριου(μιλαω για πλοιο).βεβαια,συχνα σου εβαζε το εισητηριο ο συγγενης αν υπηρχε,χωρις να το απαιτησεις,επειδη ηθελε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σε όλους. Κάνω την 3 μηνη εκπαίδευση σε Νομαρχιακό νοσοκομείο της Στερεάς Ελλάδας. Διανύω την 2η εβδομάδα και είμαι απο την πρώτη στιγμή μέσα σε ένα ασθενοφόρο απο το πρωί ως το άλλο πρωί, κάθε φορά που έχω εφημερία. Μέσα σε μια εβδομάδα έχω κάνει 20 διακομιδές! Μου είπαν πως για κάθε διακομιδή προς αθήνα δικαιούμαστε 9.80 ευρώ και θα πληρωθούν μόνο 10 το μήνα και μόνο 1 την ημέρα. Εγώ σε κάθε εφημερία κάνω 5!!! Πήγα λοιπόν στο γραφείο προσωπικού να ρωτήσω και δεν έβγαλα άκρη. Μου λέτε σας παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει αν αυτό αληθεύει? Μου φαίνεται άδικο και παράξενο και αρκετά σοβαρό γιατι υποτίθεται κάνουμε 3μηνη για εκπαίδευση πράγμα το οποίο στην πραγματικότητα δεν υφίσταται γιατί έιμαστε όλη μέρα μέσα σε ένα ασθενοφόρο.
Εγώ το μόνο που κρατάω από το μήνυμά σου είναι πως ήρθες Αθήνα και δεν τηλεφώνησες.sbox_bad.gif

Στο έχω ξαναπεί....

1. Ναι, είναι στις υποχρεώσεις του αγροτικού ιατρού να κάνει διακομιδή.

2. Το πόσο δικαιούσαι για τις διακομιδές μπορείς να το μάθεις από την ΥΠΕ που ανήκει το νοσοκομείο σου.

3. Την λέξη "εκπαίδευση" κατά τη διάρκεια της θητείας στο αγροτικό και μερικές φορές στην ειδικότητα την αγνοείς.

Υπομονή, άλλες 37 εβδομάδες μείνανε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο αριθμός που αναφέρεις είναι τραγικός!

Μα καλά τίποτα δεν μπορεί να αντιμετωπίσει αυτό το νομαρχιακό νοσοκομείο?! Όλα τα στέλνει?!

Ενδεικτικά, εγώ μέσα στο τρίμηνο είχα κάνει μία διακομιδή -και είχα πολλές εφημερίες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το συγκεκριμένο νοσοκομείο έχει καταντήσει Κ.Υ. που υπάγεται στα εφημερεύοντα νοσοκομεία των Αθηνών. <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όντως δεν κρατάνε τίποτα στο συγκεκριμένο νοσοκομείο. Πάμε αθήνα ακόμα και για αξονική. Είμαστε 7 αγροτικοί. Δεν με πειράζει τόσο που κάνω διακομιδές όσο για το ότι έστω και αυτά τα 9.80 (τρίχες) στο περιστατικό δεν καταβάλονται. Όταν ρώτησα στην μισθοδοσία του νοσοκομείου έφαγα μια μεγαλοπρεπέστατη γείωση. Αφού επέμεινα μου έδειξαν ένα αρχαίο νομοσχέδιο στο οποίο αναφερόταν στα εκτός έδρας των οδηγών και η κυράτσα μου είπε επομένως ότι ισχύει για τον οδηγό του ασθενοφόρου ισχύει και για τον αγροτικό!!! Έφτασα στο γραφείο του διευθυντή που μάλωσε την υπάλληλο που δεν ήξερε να απαντήσει στο συγκεκτριμένο θέμα αλλά εμένα με αγνόησε σαν να μην υπήρχα. Η ερώτηση μου πλεον είναι απλή. Αν όντως πληρώνουν μόνο 1 την ημέρα και μόνο 10 το μήνα ανεξάρτητα πόσες θα κάνουμε, μπορούμε να αρνηθούμε να πάμε την 2η την ίδια ημέρα ή την 11η τον ίδιο μήνα??? Φυσικά μοπυ είπαν πως αν τις πληρωθούμε θα είναι στο τέλος της 3μηνης μαζεμένες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτο με το ''1 την ημερα'' φιλε/η δεν μπορω να το καταλαβω...Ο οδηγος, δηλαδη, οταν επιστρεφει στο νοσοκομειο δε σημειωνει το που πηγε για να πληρωθει εξτρα;;; Φυσικα και σημειωνει και, κανονικα σημειωνει, και το ονομα του γιατρου που συνοδεψε! Παντως μου φαινεται περιεργο που ειστε συνεχεια μεσα στο ασθενοφορο...Κι εγω εκανα διακομιδες στο τριμηνο, αλλα οχι κι ετσι...Με τον διευθυντη ιατρικης υπηρεσιας το συζητησατε το θεμα αυτο οι αγροτικοι;

Anyway, αν η υπαλληλος σου ειπε οτι οτ,ι ισχυει για τους οδηγους και τα ''εκτος εδρας τους'' ισχυει και για σενα, αποκλειεται να πληρωθεις μονο 1 ενω εχεις κανει περισσοτερες διακομιδες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Πολλές μέρες μετά, αλλά το ίντερνετ είναι ένα πρόβλημα τελευταία, ο νόμος (εκείνος ο χειρόγραφος του '94) λέει ότι υποχρέωση του αγροτικού είναι "η διακομιδή στην πλησιέστερη νοσοκομειακή μονάδα" προφανώς έχοντας κατά νου αγροτικό σε περιφερειακό ιατρείο ή κέντρο υγείας. Το να διακομίζεις στο τρίμηνο από νοσοκομείο σε μεγαλύτερο ή καλύτερα στελεχωμένο νοσοκομείο δεν είναι στις υποχρεώσεις σου. Εμείς απλά λέμε όχι και πάνε και ψάχνουν για τον επόμενο, και αν δε βρεθεί κανένας πάει ειδικευόμενος, ούτε ζόρια, ούτε γκρίνιες... -_-

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τωρα δηλαδη ποιος εχει δικιο; Ο Τασος ή ο drv; Ο ενας λεει ειναι στις υποχρεωσεις, ο αλλος λεει δεν ειναι! Pe erian σε ποιο αγροτικο εισαι για να μην το δηλωσουμε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γ. ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ ΚΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ

1. Επισκέψεις στην περιοχή ευθύνης του ιατρείου ή της έδρας του Κ.Υ.

Οι γιατροί υπόχρεοι υπηρεσίας υπαίθρου οφείλουν να επισκέπτονται μία φορά την εβδομάδα σε τακτές ημέρες και ώρες, που καθορίζονται με

πρόγραμμα το οποίο θεωρείται από την εποπτεύουσα υπηρεσία και του οποίου αντίγραφο αναρτάται σε εμφανές σημείο του ιατρείου, στις

κοινότητες και στους συνοικισμούς ευθύνης του Π.Ι,,του Π.Π.Ι ή του Κ.Υ, για την παρακολούθηση και εξέταση των ασθενών καθώς και την

επίβλεψη και παρακολούθηση των θεμάτων δημόσιας υγείας και όταν καλούνται έκτακτα για επείγουσες περιπτώσεις. Στις υποχρεώσεις τους

επίσης εντάσσεται και η παρακολούθηση των επιτόκων, μαίευσης και λεχωιδών. (Σχετ. το Α3α/οικ.1165/23-1-90 έγγραφο του Υ.Υ.Π & Κ.Α)

2. Επίσκεψη στο σπίτι – Φροντίδα ηλικιωμένων

Στις υποχρεώσεις του αγροτικού γιατρού, συμπεριλαμβάνεται και η παρακολούθηση των αρρώστων που βρίσκονται στο στάδιο της ανάρρωσης με την

επίσκεψη «κατ’ οίκον» των ασθενών για την παρακολούθηση της πορείας της υγείας τους, την αναγραφή φαρμάκων κ.λ.π. (Σχετ. το

οικ.15950/9-10-89 έγγραφο του Υ.Υ.Π & Κ.Α)

3. Διαχείριση έκτακτων περιστατικών

Οι γιατροί υπόχρεοι υπηρεσίας υπαίθρου πρέπει να διαχειρίζονται τα έκτακτα περιστατικά και το θέμα των διακομιδών σύμφωνα με τις

εγκυκλίους του Υ.Υ, τις οδηγίες του ΕΚΑΒ και της Γενικής Δ/νσης του Π.ε.Σ.Υ.Π.

Για τα περιστατικά που χρήζουν εξειδικευμένης αντιμετώπισης, υποχρέωση του ιατρού υπόχρεου υπηρεσίας υπαίθρου είναι η παροχή κάθε φύσης

ιατρικής περίθαλψης και Πρώτων Βοηθειών καθώς και η μέριμνα για την διακομιδή του ασθενούς στην πλησιέστερη νοσηλευτική μονάδα (σχετ.το

Α3α/οικ.1165/23-1-90 έγγραφο του Υ.Υ.Π.& Κ.Α.)

Όταν συνοδεύουν ασθενείς δικαιούνται αποζημίωσης που αντιστοιχεί στα έξοδα μετακίνησης, εισιτηρίων και ημερήσιας εκτός έδρας δαπάνης.

Όταν συνοδεύουν περιστατικό βρίσκονται σε ενεργό εφημερία και συνεπώς δύναται να αποζημιωθούν με το αντίστοιχο ποσό και δεν δικαιούνται

άλλη αποζημίωση.

erian πως είναι δυνατόν να έχεις κάνει 20 διακομιδές μέσα σε μία εβδομάδα; 3 διακομιδές την ημέρα μόνο αν ήσουν Βαρυμπόμπη και πήγαινες στο Κ.Α.Τ. θα προλάβαινες :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή διορίστηκα 15 νοεμβρίου εκανα μέσα σε 15 ημέρες 5 εφημερίες. μέσος όρος 3-4 διακομιδές ανα εφημερία. Έχουμε κάνει όμως και πάρα πολλές πρωινές χωρίς να έχουμε εφημερία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μα καλα ποσα ατομα βλεπετε σε καθε εφημερια για να στέλνεις τόσο κόσμο σε νοσοκομείο? και μελισσα να τον τσιμπησει διακομιδή παει?

οταν εκανα εγω παντως αγροτικο τις διακομιδες τις κανανε ατομα που δεν εφημερευαν, πηγαινες σπιτι πχ μετα το πι και σε φωναζανε για διακομιδη. Οταν πηγαινες ως εφημερευων αν ησουν ολη μερα εκτος ή αν πχ διανυκτέρευες κινδύνευες να χάσεις τα λεφτά της εφημερίας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...

Στην γραμματεία του νοσοκομείου που κάνουμε την 3μηνη εκπαίδευση επιμένουν πως δικαιούμαστε να πληρωθούμε μόνο για 1 διακομιδή την ημέρα και μόνο 10 τον μήνα. Όταν τους ζήτησα να μου το δώσουν γραπτά και ενυπόγραφα αρνήθηκαν... Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που να γνωρίζει αν αυτό είναι αληθές? Αν αληθεύει, είναι άδικο και εξωφρενικό γιατι σε κάθε εφημερία κανουμε μέσο όρο 3 διακομιδές προς Αθήνα- Λαμία ακόμα και Κόρινθο έχει πάει συνάδελφος!!! Αν δεν είναι αληθεια τότε είναι ποινικό θέμα διότι εδώ και χρόνια ισχύει αυτή η παράνομη τακτική. Τα λεφτά απο κάπου φεύγουν άρα κάποιος άλλος μάλλον τα παίρνει. Μας είπαν επίσης πως θα καταβληθούν τα χρήματα σε 5 μήνες και ρωτήσαμε συναδέλφους που τελειώνουν το αγροτικό τους και δεν έχουν πάρει ούτε ένα Ευρώ. Κάθε μέρα πάμε αθήνα και ένα-δύο-τρία ραντεβού για στεφανιαιογραφία, βηματοδότη κτλ διασωληνωμένα βαριά τροχαία, βιοψίες κ.τ.λ. Το ξαναγράφω όπως και σε προηγούμενο post υποτίθεται πως κάνουμε εκπαίδευση. Εξαιρούνται 2-3 γιατροί στους 50 που ασχολούνται μαζί μας. Πριν προχωρήσουμε σε άλλες διαδικασίες όπως αναφορά στη διοίκηση του νοσοκομείου επιστολή στο Υ. Υγείας, Νομαρχία ή όπου αλλού χρειαστεί, ξέρει κάποιος επιτέλους τι προβλέπει ο νόμος ξεκάθαρα για τις διακομιδές στην 3μηνη εκπαίδευση????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όπως αναφέρθηκε και σε προγγούμενο post....

3. Διαχείριση έκτακτων περιστατικών

Οι γιατροί υπόχρεοι υπηρεσίας υπαίθρου πρέπει να διαχειρίζονται τα έκτακτα περιστατικά και το θέμα των διακομιδών σύμφωνα με τις

εγκυκλίους του Υ.Υ, τις οδηγίες του ΕΚΑΒ και της Γενικής Δ/νσης του Π.ε.Σ.Υ.Π.

Για τα περιστατικά που χρήζουν εξειδικευμένης αντιμετώπισης, υποχρέωση του ιατρού υπόχρεου υπηρεσίας υπαίθρου είναι η παροχή κάθε φύσης

ιατρικής περίθαλψης και Πρώτων Βοηθειών καθώς και η μέριμνα για την διακομιδή του ασθενούς στην πλησιέστερη νοσηλευτική μονάδα (σχετ.το

Α3α/οικ.1165/23-1-90 έγγραφο του Υ.Υ.Π.& Κ.Α.)

Όταν συνοδεύουν ασθενείς δικαιούνται αποζημίωσης που αντιστοιχεί στα έξοδα μετακίνησης, εισιτηρίων και ημερήσιας εκτός έδρας δαπάνης.

Όταν συνοδεύουν περιστατικό βρίσκονται σε ενεργό εφημερία και συνεπώς δύναται να αποζημιωθούν με το αντίστοιχο ποσό και δεν δικαιούνται

άλλη αποζημίωση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν καταλαβαίνω το τελευταίο. Δηλαδή εφόσον έχεις εφημερία, άρα πληρώνεσαι (τρις και εξήντα για 35ωρο εργασίας... όσο δουλεύουν δημόσιοι υπάλληλοι την εβδομάδα, αλλα αυτό φυσικά είναι άλλο θέμα) οπότε δεν δικαιούσαι τα εκτός έδρας? Άρα σε κάθε εφημερία μπορεί να λειώσει το κορμί σου μεσα σε ένα ασθενοφόρο και να πηγαίνεις συνοδία ραντεβού για Μαγνητική και βηματοδότη???? 35 ώρες συνέχεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εξήγησε μου ρε Τάσο το τελευταίο γιατι η διατύπωση του άλλο δηλώνει. (τις εγκυκλίους του Υ.Υ, τις οδηγίες του ΕΚΑΒ και της Γενικής Δ/νσης του Π.ε.Σ.Υ.Π) Που θα τις βρώ????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν συνοδεύουν περιστατικό βρίσκονται σε ενεργό εφημερία και συνεπώς δύναται να αποζημιωθούν με το αντίστοιχο ποσό και δεν δικαιούνται

άλλη αποζημίωση.

Γι αυτό και τις διακομιδές κοιτάνε να τις κάνουνε ο εφημερεύων αγροτικός, ώστε να μην πληρωθεί extra.

Τέτοιο κορμί δεν πρόκειται να λιώσει ποτέ.....μην ανησυχείς!winkani.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με έκανες και γέλασα ρε μπαγάσα αλλά έχω κάτι νεύρα. Πάω να πλακωθώ με τη φουκαριάρα τη μάνα μου. Αυτή θα την πληρώσει που ήθελε να καμαρώνει το γιό της γιατρό :angry:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν καταλαβαίνω το τελευταίο. Δηλαδή εφόσον έχεις εφημερία, άρα πληρώνεσαι (τρις και εξήντα για 35ωρο εργασίας... όσο δουλεύουν δημόσιοι υπάλληλοι την εβδομάδα, αλλα αυτό φυσικά είναι άλλο θέμα) οπότε δεν δικαιούσαι τα εκτός έδρας? Άρα σε κάθε εφημερία μπορεί να λειώσει το κορμί σου μεσα σε ένα ασθενοφόρο και να πηγαίνεις συνοδία ραντεβού για Μαγνητική και βηματοδότη???? 35 ώρες συνέχεια.

Οταν εφημερεύεις δεν μπορείς να αφήνεις τη θέση σου για να πας διακομιδή, πρέπει να σε καλύπτει κάποιος άλλος συνάδελφος . Πρέπει να αλλάξετε το σύστημα εφημεριών σας γιατί δεν πρόκειται να πάρετε σεντς , δεν γίνεται να πληρώνεσαι για την ίδια μέρα που δούλεψες δυο φορές.

Και φυσικά δεν αποτελεί ποινικό αδίκημα οτι δεν σας πληρώνουν αν ο προιστάμενος του γραφείου μισθοδοσίας σας πληρώσει αποτελεί πειθαρχικό παράπτωμα κι αυτόν θα τρέχουν. Πρέπει να αναλαμβάνουν τις διακομιδές τα άτομα που δεν εφημερεύουν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Γεια σας!!!Γνωρίζει κανείς εάν μετά από αεροδιακομιδή υπάρχει νόμος που να δικαιολογεί ρεπό την επόμενη ημέρα; Και εάν ναι, αν η διακομιδή γίνει Σάββατο το ρεπό είναι η επόμενη εργάσιμη (δηλαδή Δευτέρα) ή όχι? Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...
Δεν καταλαβαίνω το τελευταίο. Δηλαδή εφόσον έχεις εφημερία, άρα πληρώνεσαι (τρις και εξήντα για 35ωρο εργασίας... όσο δουλεύουν δημόσιοι υπάλληλοι την εβδομάδα, αλλα αυτό φυσικά είναι άλλο θέμα) οπότε δεν δικαιούσαι τα εκτός έδρας? Άρα σε κάθε εφημερία μπορεί να λειώσει το κορμί σου μεσα σε ένα ασθενοφόρο και να πηγαίνεις συνοδία ραντεβού για Μαγνητική και βηματοδότη???? 35 ώρες συνέχεια.

Οταν εφημερεύεις δεν μπορείς να αφήνεις τη θέση σου για να πας διακομιδή, πρέπει να σε καλύπτει κάποιος άλλος συνάδελφος . Πρέπει να αλλάξετε το σύστημα εφημεριών σας γιατί δεν πρόκειται να πάρετε σεντς , δεν γίνεται να πληρώνεσαι για την ίδια μέρα που δούλεψες δυο φορές.

Και φυσικά δεν αποτελεί ποινικό αδίκημα οτι δεν σας πληρώνουν αν ο προιστάμενος του γραφείου μισθοδοσίας σας πληρώσει αποτελεί πειθαρχικό παράπτωμα κι αυτόν θα τρέχουν. Πρέπει να αναλαμβάνουν τις διακομιδές τα άτομα που δεν εφημερεύουν

Παιδιά σας παρακαλώ τα φώτα σας!!! Ξεκινήσαμε το τρίμηνο σε επαρχιακό νοσοκομείο πριν 3 μέρες. Μας είπανε ότι εφημερίες δεν μπορούμε να πάρουμε γιατί έχει ήδη βγει το πρόγραμμα εφημεριών Απριλίου, παρόλαυτά, μας ζητήσανε να καταθέσουμε πρόγραμμα διακομιδών. Είμαστε 6 άτομα οπότε έιμαστε "σε ετοιμότητα" μια φορά την εβδομάδα. Μας είπανε λοιπόν ότι την ημέρα που θα έχουμε διακομιδή (και να σημειώσω γίνονται διακομιδές σε άλλες πόλεις ακόμα και για γαστροσκόπιση) πρέπει να βρισκόμαστε όλη μέρα ως τις 12 το βράδυ στην κλινική που εφημερεύει και να συμμετέχουμε στα ΤΕΠ και στις επισκέψεις της κλινικής. Η ερώτηση είναι η εξής: Πώς γίνεται, να βρισκόμαστε στην υπηρεσία μας όλη τη μέρα χωρίς να πληρωνόμαστε παρα μόνο εαν και εφόσον κάνουμε διακομιδή με περίπου 10 ευρώ τα οποία και ακόμα δεν έχουμε τσεκάρει αν ποτέ τα πάρουμε; Γιατί να βρισκόμαστε στο νοσοκομείο και στις επισκέψεις της κλινικής που εφημερεύει από τη στιγμή που ΔΕΝ εφημερεύουμε ΑΛΛΑ είμαστε σε "ετοιμότητα"; Γιατί δηλαδή εγώ και ο κάθε αγροτικός να μείνει εκεί πχ Κυριακή-αργία χωρίς να πληρωθεί ωστόσο να συμμετέχει στην εφημερία της κλινικής; Αν γνωρίζει κανείς το νομοθετικό πλαίσιο των διακομιδών σε αυτή την περίπτωση παρακαλώ ας απαντήσει!!!!! πλίιιιιιιιιιιιζζζζζζζζζζζζζζζ !!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ας μας πει κάποιος πιο έμπειρος επί του θέματος,

αλλά εγώ τουλάχιστον ξέρω το ΦΕΚ 107Β - 2007 που θα δεις εδώ:

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?sh...st&p=247821

ότι δηλ. μόνο εφημερεύοντες κάνουν διακομιδές.

Μάλλον βρήκαν ευκαιρία να σας χώσουν (και ανέξοδα μάλιστα!) τώρα στις γιορτές (και γενικότερα- αν φυσικά δεν υπάρχει αντίδραση στην αυθαιρεσία αυτή).

επίσης κοίτα εδώ:

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?sh...%CC%C9%C4%C5%D3

και εδώ:

ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΙΑΤΡΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΥΠΑΙΘΡΟΥ

...

3. Διαχείριση έκτακτων περιστατικών

Οι γιατροί υπόχρεοι υπηρεσίας υπαίθρου πρέπει να διαχειρίζονται τα έκτακτα περιστατικά και το θέμα των διακομιδών σύμφωνα με τις εγκυκλίους του Υ.Υ, τις οδηγίες του ΕΚΑΒ και της Γενικής Δ/νσης του Π.ε.Σ.Υ.Π.

Για τα περιστατικά που χρήζουν εξειδικευμένης αντιμετώπισης, υποχρέωση του ιατρού υπόχρεου υπηρεσίας υπαίθρου είναι η παροχή κάθε φύσης ιατρικής περίθαλψης και Πρώτων Βοηθειών καθώς και η μέριμνα για την διακομιδή του ασθενούς στην πλησιέστερη νοσηλευτική μονάδα (σχετ.το Α3α/οικ.1165/23-1-90 έγγραφο του Υ.Υ.Π.& Κ.Α.)

Όταν συνοδεύουν ασθενείς δικαιούνται αποζημίωσης που αντιστοιχεί στα έξοδα μετακίνησης, εισιτηρίων και ημερήσιας εκτός έδρας δαπάνης. Όταν συνοδεύουν περιστατικό βρίσκονται σε ενεργό εφημερία και συνεπώς δύναται να αποζημιωθούν με το αντίστοιχο ποσό και δεν δικαιούνται άλλη αποζημίωση.

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?sh...mp;#entry273785

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν καταλαβαίνω το τελευταίο. Δηλαδή εφόσον έχεις εφημερία, άρα πληρώνεσαι (τρις και εξήντα για 35ωρο εργασίας... όσο δουλεύουν δημόσιοι υπάλληλοι την εβδομάδα, αλλα αυτό φυσικά είναι άλλο θέμα) οπότε δεν δικαιούσαι τα εκτός έδρας? Άρα σε κάθε εφημερία μπορεί να λειώσει το κορμί σου μεσα σε ένα ασθενοφόρο και να πηγαίνεις συνοδία ραντεβού για Μαγνητική και βηματοδότη???? 35 ώρες συνέχεια.

Οταν εφημερεύεις δεν μπορείς να αφήνεις τη θέση σου για να πας διακομιδή, πρέπει να σε καλύπτει κάποιος άλλος συνάδελφος . Πρέπει να αλλάξετε το σύστημα εφημεριών σας γιατί δεν πρόκειται να πάρετε σεντς , δεν γίνεται να πληρώνεσαι για την ίδια μέρα που δούλεψες δυο φορές.

Και φυσικά δεν αποτελεί ποινικό αδίκημα οτι δεν σας πληρώνουν αν ο προιστάμενος του γραφείου μισθοδοσίας σας πληρώσει αποτελεί πειθαρχικό παράπτωμα κι αυτόν θα τρέχουν. Πρέπει να αναλαμβάνουν τις διακομιδές τα άτομα που δεν εφημερεύουν

Παιδιά σας παρακαλώ τα φώτα σας!!! Ξεκινήσαμε το τρίμηνο σε επαρχιακό νοσοκομείο πριν 3 μέρες. Μας είπανε ότι εφημερίες δεν μπορούμε να πάρουμε γιατί έχει ήδη βγει το πρόγραμμα εφημεριών Απριλίου, παρόλαυτά, μας ζητήσανε να καταθέσουμε πρόγραμμα διακομιδών. Είμαστε 6 άτομα οπότε έιμαστε "σε ετοιμότητα" μια φορά την εβδομάδα. Μας είπανε λοιπόν ότι την ημέρα που θα έχουμε διακομιδή (και να σημειώσω γίνονται διακομιδές σε άλλες πόλεις ακόμα και για γαστροσκόπιση) πρέπει να βρισκόμαστε όλη μέρα ως τις 12 το βράδυ στην κλινική που εφημερεύει και να συμμετέχουμε στα ΤΕΠ και στις επισκέψεις της κλινικής. Η ερώτηση είναι η εξής: Πώς γίνεται, να βρισκόμαστε στην υπηρεσία μας όλη τη μέρα χωρίς να πληρωνόμαστε παρα μόνο εαν και εφόσον κάνουμε διακομιδή με περίπου 10 ευρώ τα οποία και ακόμα δεν έχουμε τσεκάρει αν ποτέ τα πάρουμε; Γιατί να βρισκόμαστε στο νοσοκομείο και στις επισκέψεις της κλινικής που εφημερεύει από τη στιγμή που ΔΕΝ εφημερεύουμε ΑΛΛΑ είμαστε σε "ετοιμότητα"; Γιατί δηλαδή εγώ και ο κάθε αγροτικός να μείνει εκεί πχ Κυριακή-αργία χωρίς να πληρωθεί ωστόσο να συμμετέχει στην εφημερία της κλινικής; Αν γνωρίζει κανείς το νομοθετικό πλαίσιο των διακομιδών σε αυτή την περίπτωση παρακαλώ ας απαντήσει!!!!! πλίιιιιιιιιιιιζζζζζζζζζζζζζζζ !!!!

Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις; Αν είναι δυνατόν... Πού τα έχουν δει αυτά γραμμένα;... Μη σας παραμυθιάζουν. Δεν υπάρχουν αυτά που λένε. Κανείς δεν μπορεί να σε υποχρεώσει να βρίσκεσαι πέραν του ωραρίου εργασίας στο νοσοκομείο για "ετοιμότητα". Καλό αυτό... "ετοιμότητα"...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.